SPOET en LIEFDE. No. ir 52^ .faarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s c h - Vlaanderen. VRIJDAG 5 JUNI 1936 J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 C«ntfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTlEN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën werden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. JEerste Blad. AXEL, 5 Juni 1936. De beide Pinksterdagen hebben wel danig teleurgesteld wat het weer betreft. Aan Pinksteren toch knoopen zich herinneringen vast aan dagen van koesterende zon, allerlei uitstapjes, genoegens, enz. Iedereen had gehoopt, dat dit weer zoo zou zijn, doch hoe ge heel anders is het geloopen. Zon dagmorgen begon de misère al vroeg met koude regen- en wind vlagen, die alle wandelplannen in de war stuurden. Uit verschil lende schoorsteenen zag men rook omhoog stijgen en dat zegt genoeg voor de weersgesteldheid. Men berustte er evenwel in, en moest dit ook wel, hoe onaangenaam het overigens ook was, en hoopte op beter weer voor den volgenden dag, die hier toch de groote uit gaansdag" is. En werkelijk, de 2e Pinksterdag begon veelbelovend met ideaal zomerweer, doch we weten het allen, het is mis geloopen, niet alleen hier, maar in geheel ons land en ook buiten de grenzen. Wij moeten medelijden hebben met de talrijke menschen, die Maandag een broodje trachtten te verdienen met allerlei versnape ringen en consumptie voor de verwachte vreemdelingen. Er is echter „gekoerst" op paarden en op fietsen, er is gevoetbald en gekorfbald, waarvoor we verwij zen naar de meer uitvoerige be richten over het verloop daarvan, doch de ware Pinksterstemming was er niet. En dat was jammer. In de café's werd gedanst door jong en oud en daar was de „slecht weer-stemming" niet te merken. Het ging er vroolijk toe en men amuseerde zich en waarom zou men de liefhebbers van een dansje deze pret misgunnen Alles ging ordelijk en alleen 's avonds tegen het sluitingsuur moest er nog eentje opgeborgen waren na een race met de politie. Zoo'n enkele, die uit het goede spoor loopt, schijnt nu eenmaal steeds voor te moeten komen en dan is het heel verstandig dat men zoo iemand opbergt om op verhaal te komen. Doch, behou dens dit enkele incidentje, had alles een gezellig verloop. „Pinksterdrie" was het weer niet veel beter, zoodat de meesten, die er anders op uittrekken, hetzij voor een wandeling of fietstocht, voorzichtigheidshalve thuis bleven 's Avonds werden concerten op de Markt gegeven door de beide Chr. muziekgezelschappen Hosan na van Axel en Groede. Niet tegenstaande het vrij koude weer was hiervoor tamelijk veel be langstelling. En tot besluit van de Pinkster ontspanningen werd in Het Cen trum een tooneeluitvoering ge geven. Het concours-hippiqae. De gure en regenachtige le Pinksterdag beloofde weinig goeds voor den 2en, ofschoon 's avonds de weerberichten iets gunstiger luidden en het inderdaad opklaar de. Toch was men over het algemeen niet optimistisch ge stemd betreffende het weer voor den 2en Pinksterdag en het was dan ook een groote verrassing, toen deze aanlichtte met een zon- nigen blauwen hemel. Vlokkige wolkjes gaven hoop op een mooien zomerdag en een druk bezoek en welslagen vandejaar- lijksche harddraverijen, georgani seerd door de V.V.V. alhier. Vroolijk wapperden de vlaggen van de tribune op het prachtige concoursterrein, terwijl een zwoele zomerwind door de bladeren der boomen ruischte. Ideaal Pinkster- weer dus, doch er kwam een kink in den kabel. Tegen den middag kwamen inktzwarte dreigende wolkengevaarten uit het Zuid westen opzetten, die weinig goeds voorspelden. Aanvankelijk bleef het nog droog, doch kort na het middaguur werd de lucht meer egaal-grijs en stak de wind op, zoodat men gerust kon aannemen, dat het mis zou loopen. Weldra plaste de regen neer en dat nog wel ongeveer op het tijdstip, waar op de vreemdelingen zich opma- ker. om hun jaarlijksch uitstapje naar Axel te maken voor het bezoeken van het „Concours". Wat een triesten aanblik bood de Kinderdijk zoo tegen tweeën Felle regenvlagen striemden een eenzamen ijsco man, terwijl enkele enthousiaste paardensportliefheb bers, diep in regenjas gestoken, hun schreden richtten naar het terrein. Wat een schrille tegen stelling met de morgenuren en wat een verschil met voorgaande jaren, toen zich op den Kinderdijk tegen dat uur honderden voetgangers en tientallen auto's en fietsen een weg baanden naar het concours terrein. Thans toonde deze meer het beeld van een troosteloozen regendag in November, dan in werkelijkheid de eerste dag van de zomermaand. Concordia, zwaar gehandicapt, was intusschen op het terrein gearriveerd, waar een kleine schare alsschipbreukelingenin een hoekje op de tribune zaten, terwijl ook eenige tientallen dekking gezocht hadden in de ververschingstent, tegen den striemenden regen. Zoo was de aanblik op het uur, dat de koersen een aanvang zouden nemen. Geen vroolijk geroeze moes, geen fleurige zomertoiletten doch een naargeestige stemming onder een grijs wolkendek, waaruit de regen neerplenste. Een enkele jockey maakte zijn renpaard ge reed, doch deze schenen nog niet alle aanwezig te zijn, want de omroeper kondigde aan, dat be gonnen zou worden met de wieler wedstrijden op de grasbaan. Voor de eerste koers startten 13 deelnemers, waaronder een paar, die met den besten wil niet onder stoom kond.n komen en feitelijk reeds direct uitgeschakeld werden. Er werden 4 ronden gereden (ongeveer 2700 Meter), waarbij als 1ste aankwam v. d. Abeele van Selzaete in 5 min. 46 sec.2e was Schelfaut van Hulst in 5 min 47 sec. Prijzen 180 en 50 francs. Daarna volgde een drafkoers, aangespannen of onder den man. Afstand 1600 M Prijzen 300, 200, 150, 100 en 50 irs. 1. Ex- écho van Adiel Goethals, 2. Iva Guy van Albert Dhaenens, 3. Mietje van Alfons de Keyzer, 4. Georgia van Adiel Goethals, 5. Echappé van Alfons de Keyser. Volgens programma moest toen een rijwielkoers volgen voor da mes, doch hiervoor waren geen deelneemsters, dus werd deze koers door de heeren gereden, met als uitslag: 1. R. Hermans, Zuiddorpe, 6 min. 8 sec., 2. A. Hermans, Boschkapelle, 6 min. 8V3 sec. Prijzen 130 en 50 frs. Vervolgens een vluchtkoers over 1600 M. Prijzen 350, 250, 150, 100 en 50 frs. Uitslag: 1. Fatal van Octaaf Schaubroeck, 2. Quiska II van Gebr. de Vos, 3. Laurette van Léon v. d. Bulcke, 4. Hilda van Jules de Meijer, 5. Nicaisse van Ómer Coorevits. De wielrijders kwamen hierna weer in actie voor de 3e koers, met als uitslag: 1. M. Stout- hamer, Axel, 6 min. 13 sec., 2. P. de Bruijn, St. Jansteen, 6 min. 17 sec. Prijzen 133 en 50 frs. Inmiddels was de regen opge houden en de zon doorgebroken, terwijl ook nog enkele honderden bezoekers gearriveerd waren, wat een ietsje meer leven teweeg bracht, doch de ware feeststem ming bleef ontbrekenook Con cordia bieek niet bij machte om die er in te blazen. Weldadig viel de zon tusschen de nog steeds dreigende wolken, toen aangevangen werd met een drafkoers over 2000 M. Prijzen 350, 250, 150, 100 en 50 frs. UitslagIva Guy van Albert Dhaenens, 2. Ex-écho van Adiel Goethals, 3. Echappé van Alfons de Keyzer, 4. Prince Peters van dezelfde, 5. Georgia van Adiel Goethals. Na dit nummer had de trekking der V.V.V.-loterij plaats, waarbij de prijzen op de volgende num mers vielen 278, 476, 242, 478, 420, 215, 463, 126, 32, 467,365, 379, 108 en 446. Hierna volgde weer een vlucht koers over 2000 M. Prijzen 400, 300, 200. 100 en 100 frs. Uit slag Miss 11 van Maurice de Vreese, 2. Quiska II van Gebr. de Vos, 3. Mirette van Jules de Meijer, 4. Laurette van Léon v. d Bulcke, 5. Nicaisse van Omer Coorevits. Thans volgde de eindstrijd tus schen de le en 2e prijswinners der vorige 3 koersen, waarvoor 3 prijzen, n.l. 200, 100 en 50 frs. Uitslag: 1. R. Hermans, Zuid dorpe, 2. v. d. Abeele, Selzaete, 3 A Hermans, Boschkapelle. Tot slot een drafkoers over 2600 M. Prijzen 500, 350, 200, 150 en 100 frs. Uitslag: 1. H. C. Aznff van Adiel Goethals, 2. Iva Guy van Albert Dhaenens, 3. Prince Peters van Alfons de Keijzer, 4. Sano Crysta van Adiel Goethals, 5. Echappé van Alfons de Keijzer. Het programma was hiermede afgewerkt en het jaarlijksche con cours hippique behoorde weer tot het verleden. De bezoekers togen stadwaarts en het duurde niet lang of het groote terrein lag verlaten. Na afloop geen gedrang van duizenden op den smallen Kinderdijk, doch een vlotte rege ling van het verkeer voor enkele honderden. Het is een concours geweest, dat door de bezoekers gauw ver geten zal zijn, omdat nu eenmaal de medewerking der natuur ont brak en als gevolg daarvan de goede stemming er niet in kon komen. Er zijn hier reeds meer luisterrijke harddraverijen gehou den dan die van j.l. Maandag, doch met het voortschrijden der jaren hebben deze ontegenzegge lijk aan populariteit ingeboet. Oorzaken hiervoor zijn natuurlijk aan te voeren, het eene jaar dit, het andere jaar dat, doch men verlieze niet uit het oog„er is een tijd van komen en een tijd van gaan" en de jaarlijksche harddraverijen op 2e Pinksterdag kunnen hierop tenslotte geen uit zondering maken. Intusschen is het ditmaal al zeer tegengeloopen en onze V.V.V. zal zeker de laatst gehouden harddraverijen niet zoo spoedig vergeten zijn als de pl.m. 800 betalende bezoekers, uit welk aantal al direct valt at te leiden, (W«rdt vsrfolgdi) AXELSCHE COURANT. 14) Marja lachte geamuseerd en keek haar zuster eens aan. Ik ben een beetje conservatief, ik kijk de dingen en de menschen eerst eens aan, dat weet je nu eenmaal. Overigens, ik ga vandaag naar haar toe. Eliy prnilde, maar Luc klopte haar lachend op den schouder. Trek bet je niet aan pop, Marja zal het je ■waarschijnlijk nooit vertellen maar het komt er immers voor jou alleen op aan, hoe jij de menschen vindt. Ach, jij praat als een man, ik ben niet zeo oppervlakkig, snibde EUy. Luc nam het in het minst niet kwa lijk. Hij lachte hardop. Katje, zelde hp en knipoogde tegen Maija. Voor zoover ik een oordeel heb na zoo'n korte kennismaking, zetde Marja koel, vind ik mevrouw Diesel een interessante vrouw. Brrr, Elly rilde komiek. Een Interessante vrouw, het doet mp aan Mata Hari denken. Luc schudde van het lachen. Neen maar, stel je voor, riep hp uit, Mata Hari en Lucie Diesel, als je nog eens iets te vergeipken hebt, hoe kom je aan die combinatie Jullie hebben bet er zeker van morgen op toegelegd om onaardig tegen mp te zPn. Elly trok een lip cn zette haar scherpe tanden in een appel. Hoe laat moet je weg? vroeg ze op een geheel ander to toon aan haar man. Ze kon er niet tegen, fill pea haar voor den gek hield Half elf, ik maak een proefvluchtje met den mecanicien in een nieuw toestel. Hm, bromde Elly. Zeg, wan neer is dat groote nieuwe passagiers toestel klaar En mogen de dames ook een proefvlucht meemaken Nog niets van bekend, antwoord de Luc. In ieder geval denk ik wel niet, dat ik daar vooreerst mee vlieg, daar zullen ze Diesel wel voor kiezen, ze weten ook wel, hoe hij met hart en ziel vlieger is, Tusschen haak jes, ze gaan hem als vasten vlieger op Indië benoemen. Zoo, dat is iets voor Lucie, zei Eliy en schudde haar hoofd. Ze zal geen nacht meer slapen. Weet zij het al Ik geloof het niet, ik denk dat Fok een beetje huiverig is om het haar te vertellen. Waarom is hij eigenlijk met haar gerouwd? vroeg Éhy naïef. Nou, ik denk, les extrêmes se teuchent, meende Loc en baalde zijn schouders ep. Kmeje, hoe kun je zulke dingen vragen Waarom trouwen menschen met elkaar? Dat kun je nooit weten, hij zal wel verliefd op haar geweest zijn, Ik verdiep mij nooit in zuike dingen. Je kunt net zoo voed vragen, waarom of zij met hem getrouwd is, terwijl ze wist, dat hq vlieger was en zij geen minuut meer rust of geluk in haar leven zou kennen. Marja keek geïnteresseerd op. Ze had Luc nog nooit zoo heftig gezien. Ze had ook nooit vermoed, dat hij zoo over menschen nadacht en op dit oogenbltk vond ze hem sympathieker dan ooit, Zij zon straks wel eena naar Lucie toegaan. Arme Lucie, zeide ze met haar volle warme stem. Elly keek haar plotseling aan. Waarom vroeg ze, ze heeft hem toch zelf willen hebben, terwijl ze toch alles wist. Ja, zeket. misschien omdat het haar noodlot was en zij gehoorzamen moest, meende Matja en stond op In den salon sloeg ze den vleugel open en begon te studeeren. Elly slenterde met Luc den tuin in en het meisje kwam om de tafel af te ruimen. Plotseling hield Marja op met spelen, Ze ging naar de gang waar de telefoon hing en belde Lucie op. Mevrouw Diesel kwam zelf aan het toestel. Haar stem klonk mat, toen zij „Hallo" riep, met mevrouw Diesel. Ik ben het, mevrouw Diesel, Marja, kunt u mij vanmorgen ontvan gen, ik wou eens met u praten vroeg Marja en haar anders zoo be- heerschte stem klonk nu warm. Graag, hoorde ze Lucie zeggen. Toen Elly na het afscheid van Luc weer in den salon kwam, was Mirja verdwenen, de vleugel stond open, een paar muziekboeken lagen er op en een klein zakdoekje, dat zwak naar Marja's kostbare parfum rook. Waar zou ze nu ineens zonder goedendag-zeggen naar toe zijn ge gaan, dacht EUy en stond een ooger.- blik mei het zakdoekje in haar hand. Dat je je eigen zuster nog niet kent, peinsde ze en toen kwam ze in de huiskamer waar het meisje met den stofzuiger bezig was. Doelloos stond ze een oogenblik toe te kqken, maar plotseling kreeg M een inval, i» rende vlag aaar de gang en kwam met haar kleine co quette hoedje op, de kamer weer bin nen. Marie, je zorgt wel goed voor alles, hè, ik ga een beetje rijden en mijnheer wil het gewone lieveltngs- menu eten, je weet wel, hoe heeten ze ook weer, asperges en zoo riep ze vroolijk. Goed mevrouw, antwoordde het meisje en keek het jonge vrouwtje na, toen ze naar de kleine garage ging om haar two-seater te halen. Een echt leuk mensch, zoo vroo lijk en heelemaa! geen zeurpiet, dacht het meisje. Wat een verschil met mijn vorige dienst. Daar kon ik nu eens niks goed doen en werd je nog afgesnauwd op de koop toe en hier is alles goed. En allemaal zoo vrien delijk! mijnheer net zoo goed als me vrouw en juffrouw Matja. Hier had ze een goeie dienst. Anna deed open. Of u maar naar den salon wilt gaan, mevrouw is met de bloemen bezig, zeidz ze en deed de deur voor Marja open. Lucie keek op, toen Marja binnen kwam. Gezellig, waardeerde ze, - erg gezellig, dat Je al dadelijk wilde komen. Marja kwam naar het venster toe en boog zich over de cacteSen ver zameling, Wat heeft u er een massa en wat zien ze er goed uit, bewon derde ze. Het zijn hoogst bescheiden plan ten, ze vragen met veel en zijn met eea klein hoekje tevreden en als je goed voor ze bent, werden se see «••it i i Ik heb er een, die is bijna la bloei, zelde Lucie en wees op een rooden bloemknop. Fok vindt ze zoo grappig, hq zegt dat -q vqanden zijn en kwaad kqken. Komt u mee ia den tuin kqken, of wilt u dadeiqk wat studeeren Ik heb mijn oude muziek ook nog gevonden. Lucie praatte haastig en veel achier elkaar. Haar gezicht vertrok daarbq zenuw achtig. Ze dacht natuuriqk nog aan den vorigen avond. Matja keek haar eens aan. Laten we liever rustig in den tuin gaan zitten, stelde ze voor, ik ben vanmorgen ook niet erg gedisponeerd. Bq muziek moet je met je geheele hart zqn ea ik heb nu maar een stukje van mqn hart ter beschikking voor de muziek. Lucie knikte. Toch zegt men, dat het niet goed is zich aan zQn stem mingen over te geven, zeide ze. Ik heb altqd geprobeerd er tegen te strqden en mezelf te overwinnen. M jt haalde haar schoudert op, Men moet zich ook de luxe per- milteeren toe te geven aan een luim of een stemming. Ze zeide dit met overtuiging. Als je het niet doet, komt later de reactie en dan kun je niet meer terug, Eén dag Je laten gaan, dan ben je den volgenden dag veel beter, heusch, dat is mqn over tuiging en ik heb mq er altqd beit bq bevonden. Lucie knikte. Ze gingen op de lage tuinstoelen onder de groote gele parasol zitten, die hen besckntte «gen de zonnestralen.

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 1