Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e ii w s c li - Vlaanderen. SP.QRT en LIEFDE. No. 15 D1NSOAO 26 MEI 1936. 542^ .Taarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UH GEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. tot 5 regels OU Lentvoor Groote letters worden naar ADVER rENTIEN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. Engeland en de politieke toestand. Onder de toenemende spanning in heel de wereld gaat het Brit- sche imperium zwaar gebukt, juist in verband met zijn kolossale uitgestrektheid. In alle wereld- deelen heeft Engeland aanzien lijke belangen, welke thans van verschillende kanten worden be dreigd. Een enkele losse greep uit het beschikbare materiaal is reeds ruim voldoende om dit aan te toonen. Dicht bij huis is het de Iersche Vrijstaat, die hardnek kige pogingen aanwendt zich aan het gezag van Londen te onttrek ken door het streven naar de vestiging eener zelfstandige on afhankelijke Iersche republiek. Wat Britsch-Indië betreft, in dit ruim 300 millioen inwoners tel lende koloniale gebied laat zich een voortdurend sterker stroomirg onderkennen om zich aan den Britschen greep te ontrukken. De door Londen gedane conces sie, gelegen in de nieuwe Britsch- Indische grondwet, waarbij uit zicht werd geopend op de toe kenning van den dominion-status na een zeker tijdsverloop, kan de inlandsche nationalisten niet be vredigen, die de leuze „Los van Engeland" in hun vaandel heb ben geschreven. Diezelfde kreet klinkt ook steeds luider op in Egypte, waar de Engelsche over- heersching nog altijd als een centenaarslast wordt gevoeld en een groeiend verzet daartegen merkbaar wordt. Op Australië siaat Japan een begeerig oog en in algemeenen zin gesproken loopen de Britsche belangen in het Verre Oosten gevaar eerlang te worden aangetast in verband met de sterke politieke gisting in die streken In Zuid-Afrika valt mede een stijgende ontevreden heid te bespeuren en worden de banden met Engeland door een niet onaanzienlijk deel der be volking als een knelling gevoeld. De koloniale aanspraken van Duitschland maken voorts de Of ze hebben ze zonder jon al genoten, lachte Fokke en bracht Elly tot het tuinhekje. Aardig vrouwtje, waardeerde Fokke, toen hij de kamer weer binnen kwam. Ja, stemde Lucle toe en voegde «r peinzend bij, zoo heel anders dan ik. ja, zeide Fokke gedachtenloos <en gmg weer naar zijn vruchtboompjes. Oe Belder's zaten in den tuin, toen Lucie en haar man kwamen. Luc sprong dadelijk op en drukte Lucie de hand. Gezellig mevrouwtje, om eens met u kennis te maken, begroette hij joviaal. Elly schoof stoelen bij en stelde haar zusje voor. Matja, mijn zusje, zeide ze en lachte er bij alsof toet een pretje gold. Marja was een heel mooi meisje, van een bijzondere, bflna exotische schoonheid, waarvan zij zich misschien iniet bewust was en Als zij er zich wel van bewust was, dan liet zij zich er In elk geval niet op voorstaan. Met haar g'oote grflze oogen keek ze ge ïnteresseerd naar Lucie en had opeens medelijden met haar. Was het, om hetgeen Elly haar van deze vrouw Verteld had, of voelde zfl zoo dui delijk datgene in Lucie aan, wat haar van alle andere menschen ondei» scheidde Of was het wat anders 7 2 li kon het antwoerd niet «eren, Afrikaansche koloniën niet be paald tot een onverd eld vreugdig bezit, om van het mandaatsgebied Palesiina nog maar te zwijgen. Aan deze opsomming zou nog heel wat zijn toe te voegen. Er kan met deze enkele punten echter ruimschoots worden vol staan om aan te toonen, dat de positie van het Britsche wereld rijk in menig opzicht niet enkel rozengeur en maneschijn betee- kent. De Europeesche staatkun dige constellatie vormt daaren boven nog een rijkelijk vloeiende bron van zorgen. Vooral Duitsch land en Italië dragen er toe bij, dat die bron niet uitdroogt. Temidden van zooveel drei gende gevaren rekent de regee ring te Londen het tot haar geen uitstel duldende taak, de weer macht in het snelst mogelijke tempo te versterken, om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn bij zooveel dreigende gevaren. Groot-Brittanmë maakt zich met bekwamen spoed gereed om het hoofd te kunnen bieden aan alle eventualiteiten, wanneer onver hoopt een nieuwe oorlog mocht uitbreken. Met het versterken der strijdkrachten wordt daarbij niet volstaan, maar het oorlogs apparaat in al zijn verscheiden heid van onderdeden wordt ge- vechtsklaar gemaakt. Minister Inskipp heeft in een in het La gerhuis afgelegde verklaring glas helder doen uitkomen, dat het ernst is met de toebereidselen tot het organiseeren der lands verdediging. Alle in aanmerking komende bedrijven zijn op de hoogte gesteld van de taak. welke zij zullen hebben te vervullen in geval van een gewapend conflict met welke mogendheid ook. „Klaar voor het gevecht", deze scheepsterm geldt niet langer alleen voor de vloot, maar voor heel het Engelsche volk. Dit alles vormt een wel zeer schrille tegenstelling met de be ginselen, waarop het bestaan van het eerste kabinet-MacDonald was gegrondvest. Men kan er het bewijs in zien van de onbesten digheid der wereldsche zaken. Ze begroette Fokke ook vriendelijk, maar voor Lucie bad zij toch een apaiten klank in haar stem Wij spelen straks samen, nierwaar me vrouw vroeg zij en boog Z.cn naar Lucie over, fluisterend voegde zij er aan toe: maar wij spelen enkel maar voor ons eigen genoegen. Ik wilde u graag tiooren spelen, hebt u gestudeerd Lucie schommelde zachtjes in haar stoel. (Eily had overal schommel stoelen siaan, voor mijn man placht ze te zeggen, dan kan hij zich aliijd verbeelden in een vliegmachine te zitten en ik wen aan de beweging.) Bq Marja's vraag keek Lucie het meisje aan en knikte. Ik speel dolgraag, ik heb grgiudeeid en wilde piamsie worden, toen onimoette ik Fokke en ik wist, dat ik met hem moest trouwen, omdat ik van hem hield. Ja, juist, knikte Marja, dat gaat niet samen, want de muziek moet jc met je heele hart bezitten en oe liefde ook, voegde se er zacht aan toe en glimlachte vaag eu droo- merlg. Lucie keek haar verwonderd aan, Hoe anders was deze Marja dan haar oppervlakkige zuster. Ze sprak haar gedachten uit. Ik zou nooit ge- looven, dat u zusters bent, zeide se. U bent soo anders. Weer glimlachte Marja en keek vol teederheid naar baar zuster, die hoe wel ouder, den indruk maakte van jonger te zijn. Juist wilde Mdrja ant woorden toen Eily lachend uitriep: Onze Marja heeti een geestverwante ontdekt, Marja stuad op. Misschien, zeide zij, «et baar eigenaardig», geheim- Wel ver is het menschdotti reeds afgedwaald van het vredespad sinds een luttel aantal jaren. Koning Li op ld bemiddelaar? Er schijnen op het oogenblik krachtige pogingen in het werk te worden gesteld om nog vóór het bijeenkomen van den Volken bondsraad op 16 Juni as. te ge raken tot een verzoening, althans tot een betere verstandhouding, tusschen Engeland en Italië met betrekking tot het Abessinische probleem. Zooals voor de hand ligt, wordt in dit verband ook gewezen op het bezoek, dat ko ning Leopold van België aan Engeland bracht. „Het is natuurlijk mogelijk", zoo meldt het Parijsche Journal", „dat de koning naar Engeland is gegaan om golf te spelen, maar men kan zich er niet over verwonderen, dat er verband wordt gelegd tusschen zijn reis en de teekenen van toenadering, welke zich aan Britschen zoowel als aan Italiaanschen kant voor doen. Het verdient de aandacht, dat koning Leopold, die, zooals men weet, een zwager is van den kroonprins van Italië, zich naar Engeland heeft begeven op een hoogst delicaat tijdstip in de Mid- dellandsche Zee-crisis. Zelden deed zich een gunstiger gelegen heid voor. En het is met name een heugelijk feit, dat er vooral door Rome teekenen worden ge geven van goeden wil". Wat de houding van Rome betreft, hier zal men aandringen, zoo verneemt het A N P op een liquidatie van het geschil door een de facto-erkenning van Abes- simë. Waarschijnlijk zullen er dezer dagen diplomatieke stappen worden gedaan, ten einde hier over nog vóór de Bondsraadzit- nng op 16 Juni aanvangt, over eenstemming te verkrijgen. Italië, zoo meent men, zal behalve de erkenning zijner souvereimteit over Abessimë ook de intrekking der sancties eischen. Blijft deze overeenstemming uit, dan zal baron Aloisi de zitting van den Bondsraad niet bijwonen, en hier zinnigen glimlach, misschien I Zzl ik onze «asten van thee voorzien Hè, ja, doe jg dat verzochi Ei y, Ik ben onbeschrijfelijk lui, met erg beleefd maar we zijn goeae vrienden onder elkaar, Lucie wilde Marja helpen, dus ble ven de twee mannen met Eny in den tuin. Zeg, Fok, riep Elly overmoedig en een beetje coquet, kun jij be grijpen, dat Luc verliefd op Marja is, hij vond het daarom maar het beste mijn zusje bij ons in huis te nemen. In jouw nabijheid kan ik zoolets niet geiooven, troefde Fokke lachend, maar zijn oogen socmen Maiji's fi guurtje in de schemerige achteikamei. Zq is heel mooi, voegde hij er ernstig aan toe. Marja is een schat, zeide Luc. Heiaas wil zij niets van het huwe- iqk weten. Eliy doet wanhopige po gingen om haar aan den man te bren gen, maar Marja heeft haar hart aan de muziek verloren. Vanavond wordt Van Heyning door haar onder vuur genomen. juist toen Maija en Lucle met de theetafel in den tuin kwamen, stapte Van Heyning de kamer binnen. Het meisje zeide, dat de familie in den tuin was, dus ben ik maar doorgeloopen, zeide hij na de begroe ting. Toen zag hij Marja en stond een oogenblik stil. Haar schoonheid heeft hem met stomheid geslagen, plaagde Fokke. Van Heyning werd rood en boog verlegen voor Marja. Ke de je mijn zus niet? riep E y en schom melde verwoed met haar stoel. Mirja, dat is ome onvolpreien marposist, de opmisbare schakel tas» en daar hoort men zelfs de mee ning opperen, dat Italië dan de i Volkenbond zou moeten verlaten Dat er inmiddels nieuwe plan nen voor de bijlegging van het conflict worden besproken, wordt ook door den diplomatieken me dewerker van de „Morning Post" bevestigd. Ook hij vermoedt, dat er tusschen Frankrijk, Engeland en Italië spoedig een gedachten- wisseling over deze kwestie zal worden gevoerd. Remmende fac toren zijn echter de regeerings- wisseling in Frankrijk en de nog altijd weifelende houding der Britsche regeering. Ook de Londensche correspon dent van de „Echo de Paris" is er van overtuigd, dat er een ver zoening in de lucht zit. „Het is ongetwijfeld moeilijk" zoo schrijft hij, „snel een oplossing te vinden, maar het staat vast, dat er zich in de geesten een verandering voltrekt". Nog st (jd ia Abessinië. Hoewel een gedeelte van de oorspronkelijk bij het naderen der ltaliaansche troepen uit Addis Abeba gevluchte bewoners weer naar de hoofdstad is teruggekeerd, en er langzamerhand eenig ver trouwen in geordende omstandig heden begint te ontstaan, leeft de bevolking toch nog ten zeerste onder den indruk van de gebeur tenissen der afgeloopen week, zoodat allerlei geruchten levendig besproken worden. Deze geruch ten, welke door de Italianen worden teger g sproken, betreffen sterke Abessuusche troepen-con centraties in de westelijke pro vincies, weike op het geschikte oogenblik naar de hoofdstad zou den opmarcheeren en welker voor posten zich misschien reeds in de nabijheid van Addis Abeba zouden bevinden. De Italianen wijzen in verband met deze ge ruchten op de noodzakelijkheid van scherp optreden, aangezien dergelijke geruchten niet alleen onder de inboorlingen onrust zouden kunnen stichten. Het schijnt op grond van deze over weging te zijn geweest, dat eenige sc'ien hemel en aarde, spotte B ider. Ach, slik. bromde Van Heyning en werd nog rooder. Hq boug voor Marja en drukte haar hand, toen zag hq Lucie en zijn gezicht heiderde op. Leuk u hier ook te zien, zeide bq blij en nam den ledigen sloel uaast haar. Luc knipoogde naar Fokke. Ik vrees, dat Ëily's huwelijksplannen al weer schipbreuk zullen lijden, zei hij zacht. Maar Elly had het toch gehoord. Ze lachte overmoedig. Het zijn drie geestverwanten, zeide ze. Lucie is gevaarloos, neen, ik verlies nooit den moed en ik geef het niet op, voor ik tnqn doel bereikt heb. Ze sprong op. Zuilen we een beetje tennis sen vroeg ze- Luc ze'te de tafeltennis op, terwfll Fokke en E ly belangstellend toekeken. Van Heyning, kom je tennissen, riep Luc, doe je ook mee, Lucie ef Marja 7 Neen, wij gaan een poosje mn- siceeren, zeide Mjrja en liep naar den kleinen salon waar de vleugel stond. Lucie volgde haar. Ze was nieuws gierig of Marja het beter zon kannen dan zij. Van Heyning slenterde de huiskamer binnen en kwam bij het tennissen kijken. Het lijkt mij spannend en aardig zei hij en nam een racket. Ingespannen speelden de drie heeren en Elly. terwijl Marja en Lucie afwis selend den vleugel bespeelden, want nu eens zorgde de een voor de ver- vei zellingen en dan weer zorgde de ander voor het bedienen der gasten. Steeds zweefden zaehte, melodieuze toots door ds kamers es verdwenen, Europeanen zijn gearresteerd. Overigens geven de Italianen ronduit toe, dat hun veroverings- werk met de bezetting van Addis Abeba nog niet voltooid is, ook al is de groote ooi log nu voorbij. Zij zijn er zich ter dege var. be wust, dat nog moeilijk militair werk te verrichten zal zijn en dat bij de verdere penetratie in het land met een guerilla rekening gehouden zal moeten worden, daar er nog voldoende stammen in het land leven, welker hoofden praktisch nooit een souverein boven zich erkend hebben. Ondanks het feit echter, dat de Italianen ten stelligste de boven genoemde geruchten tegenspre ken, en ze als anti-ltaiiaansche manoeuvres voorstellen, onder nemen hun luchtstrijdkrachten dagelijksch patrouille-vlucnten rondom Addis Abeba. De piloten verzekeren, dat zij van zooge naamde troepenconcentraties niets hebben kunnen waarnemen En kele groepen krijgslieden, die her en der in het tetrein gevon den werden, zijn terstond uiteen gejaagd. Bovendien, zoo voegt men er aan toe, zijn de leger- autoriteiten, dank zij den voor treffelijk werkenden Italiaanschen inlichtingendienst zelfs in de verst verwijderde provincies, volkomen over de heerschende stemming ingelicht, zoodat ongerustheid over eventueele verrassingen ongerecht vaardigd en in elk geval over dreven is. De kerkklokken weer in gebraib? Naar Reuter uit Moskou meldt, zou er sprake van zijn, dat bin nenkort de kerkklokken weer mogen gaan luiden. Een uit Moskou afkomstige commissie inspecteert in enkele groote ste den de kerken en stelt een onder zoek in naar hun behoeften, teneinde in de nabije toekomst den eeredienst te vergemakkelij ken Met de geestelijkheid wordt onderhandeld over het teruggeven van de klokken en zelfs zou zijn voorgesteld een crediet te openen, om ze te herstellen, als ze in den burgeroorlog vernietigd waren. gedragen op d n zoelen wind, die nu en dan de gordijnen deed bewegen, in den scnemerdonkeren tuin. Lucie's zacht pr, fi i m het licht der kaarsen, die op de zqde van den vleugel aan den wand brandden, bad iets van de madonna van Muriilo en Marja's donkere schoonheid vormde een prachtig contrast. We hebhen maar een leventje, lachte Luc, zooveel schoonheid, gratie en kunst om ons heen, ik voel mij er werkelijk verlegen onder. Na afl >op van hel spel gingen Eily, Fok en Van H.-yning nog een oog. n- bük in den tuin zitten en luisterden zwijg-nd naar de muziek, die zacht uit den salon opklonk. Lucie speelt ook verbazend goed, bewonderde E"y, ik wist daar niets van. Ze zei, dat ze er ook een bee'je aan deed, mqn hemel, ze is een vol leerde pianiste. Fok, die zich gestreeld voelde door dexen lof, antwoordde; Ja, Luus heeft een diploma van het conserva torium, ik ben er de schuld van, dat zij niet op concetten speelt, Hoe dat zoo vroeg Van Hey ning argeloos. Non, lachte Fokke, een beeije trotsch, nou, ze hield van mij meer dan van de muze, dus nam ze mij. Van Heyning antwoordde niet, hij begon opeens heftig met zfjn stoel ts schommelen en keek somber naar den donkeren tuin. In gedachten ging hij enkele jaren terug, naar den tijd toen Luus nog niet getrouwd was. Had hij toen maar meer werk van haar gemaakt, (Wöfdt vervolgd,) AXELSC 12) J

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 1