Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuws c b - V 1 a anderen. SPORT en LIEFDE. Vo 14 VRIJPA O 22 MEI 193(5 52» .faarg. J. C. VINK - Axel. Geen berusting FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKFR-UlTGtVFK Bureau Markt C 4. Telef. SP. - Postrek. P02P3. tot 5 regels bU Lentvoor Groote letters worden naar ADVER TEN TIEN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. Kunt u dat na zeggen Kunt u vergenoegd zijn met alle dingen die u betreffen Daar zijn niet veel menschen die zóó de school des levens doorloopen hebben, dat ze vol leerd zijn in hetberusten. Maar pas op Vergenoegd zijn is iets anders dan berusting. In het berusten zit een zucht iets, dat er op lijkt alsof men het maar opgeeft Toch niets aan te doen. Berusten is in elkaar ge plofte energie. Berusten is neer- gesmakte opstand. Berustende christenen zijn geen vrome menschen. Dat zijn ont wapende verliezers. Het zijn schaak-mat-gezette christenen Zij kunnen er niet tegenop. Moed- verloren menschen, die er dan in Godsnaam maar in berusten. Daar zit geen geloof achter, maar wanhoop. Geen blijdschap, doch verkropt leed. Geen ver trouwen, dochergernis. Geen liefde, doch haat. Zij die berusten, zijn uitgepraat. Ze zijn machteloos. Als ze nog konden, als ze nog moed hadden, éls de kans nog eens schoon was, o, dan bleef er van dat berusten geen sikkepit over. Dan vlogen ze overeind om te vechten, om in bezit te nemendan zou den ze hun heele persoon inzetten om de baas te blijven. De baas over anderen, de baas over deomstandigheden en de baas overzichzelf. Neen, dat laatste nu juist niet. Dat: baas zijn over zichzelf is een eigenschap die meer gevonden wordt bij hen, die hebben geleerd vergenoegd te zijn. Vergenoegd zijn wil zeggen: tevreden zijn. Dankbaar. Blij moedig. En dat heeft een veel breeder basis dan het berusten. Men schen, die hebben geleerd ver genoegd te zijn, hebben een diep geloof en een steik Godsvertrou wen. Zij willen niet anders dan ui zooals God met hen wil. In den diepsten kommer, in de moeilijk ste omstandigheden vergenoegd zijn, omdat God de achtergrond van hun leven is. Vergenoegd zijn, dat is het geluk van de liefde. En het is alleen mogelijk, dat vergenoegd- zijn te leeren, door zichzelf weg te denken. Zeil altijd de laatste en de minste te zijn, dat is het eerste er. het grootsie gebod in de leerschool des levens. WantOp de levensondervin ding komt het aan Rijpe levens ervaring is het beste onderwijs. Want die ervaring brengt ons wel tot het besef, dat we het niet red den kunnen met en doorons zelf. Die ervaring brengt ons stap voor stap verder in de richting van de zelfverzaking. Die ervaring openbaart ons, dat het altijd beter is zooals G >d het wil, dan zooals wij het willen. Die halfslachtigen geven het op en berusten. Maar de sterke geloofshelden berusten niet, doch hebben geleerd vergenoegd te zijn. Kunt ge het na-zeggen Leekebroeder. Volkenbond en Vrede. In het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag heeft Maandagavond de Vereen, voor Volkenbond en Vrede ter gelegenheid van den Volkenbonds dag een openbare bijeenkomst gehouden, waarin als sprekers optraden minister Colijn en het Tweede Kamerlid mr. A.M Joekes. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de ministers Deckers, De Graeff, Oud en Slingenberg, staatsraad mr. Limburg, eenige leden van het corps diplomatique en verschillende Kamerleden. Na een kort openingswoord van den voorzitter van het hoofdbestuur der vereeniging, mr. J C. A. Ever wijn, was het woord aan minister Colijn, die bij het verschijnen op het podium met een hartelijk applaus werd begroet. Spr achtte het geen eenvoudige taak in dezen tijd en dan nog wel op een herinneringsdag, te spreken over den Volkenbond. Ook over dien bond en de daar mede samenhangende vragen heerscht een oneindige begrips verwarring. De Nederlanders, aldus spr., zijn nog wat onwennig, voelen zich niet bijzonder thuis op het terrein der internationale politiek. Dit kwam tot uiting, toen men na 1919, na de oprichting van den Volkenbond, genoopt werd daar aan mede te doen. En is het nu werkelijk te verwonderen, dat de neiging om naar het oude terug te keeren groeiende werd, toen de schitterende processie van ruim 50 landen, in den Volkenbond vereenigd, het beeld ging ver tonnen van eer. verregenden op tocht Steeds is echter door de nuchttren onder ons de leer ge predikt: verwacht ei niet te veel van, de bond kan niet meer geven dan zijn leden hem toestaan te doen. Tot degenen die smalend over den Volkenbond weten te spreken, stelde spr. de vraag moet men dan alle pogingen tot het verwerven eener internationale rechtsorganisatie tot gemeen schappelijke verzekering van el kandersveiligheid, maar opgeven? Alle hoop daarop laten varen Wij moeten thans afwachten, aldus spr., 't hoofd koel houden en nadenken over mogelijke wij zigingen i het handvest, die de werkzaamheden van den Bond op meer reëelen grondslag zullen kunnen vestigen. Het ligt niet op sprekers weg thans de daarbij te volgen lichting aan te geven. Al dadelijk is hier weinig te be reiken als het initiatief niet van een der groote machten uitgaat en al ware dit anders, dan nog zou een Nederlandsch regeerings- persoon het probleem langs an deren weg aan de orde moeten stellen dan via een vergadering als deze. Zeker zal zulk een herziening groote moeilijkheden opleveren, maar het initiatief is zoo afschrikwekkend, dat een uitweg moet worden gevonden. Het behoud van den vrede tusschen de volken is een levens belang van de allereerste orde voor die volken. Omdat dit aller belang is, moet men ook het internationale gemeenschapsor gaan aanvaarden, dat daartoe werkzaam kan zijn Schadelijk voor het nationale leven kan dit niet zijn, als men oog heeft voor de natuurlijke grenzen van het nationale, zoowel als van het internationale. De ondervonden teleurstelling mag ons niet ontmoedigd den strijd doen opgeven, doch moet veeleer tot vernieuwde en ver hoogde krachtsinspanning aan sporen. Na de rede van minister Colijn heeft het Tweede Kamerlid mr. Joekes een redevoering uitgespro ken, waarna de verdere avond wetd gevuld met zang en fi.m- vertooning. „Mdb Crt." Wat in rook opgaat. Volgens in de vierde aflevering van het maandschrift van het Centraal Bureau voor de staties te k opgenomen cijfers werden in '35 g banderolleerd 1,728,770,000 sigaren, 4,008,972,000 sigaretten en 10,569,000 K G tabak. Van de in 1935 verbruikte si garen moest voor 1,048 335,000 si garen 12' oct. en voor 380 435,000 sigaren 17® pet. accijns worden betaald. Het verbruik per hoofd der ge middelde bevolking is toege nomen van 153 sigaren over 1926 tot 174 sigaren over 1930, waarop een daling is gevolgd tot 169 sigaren over 1935; van 317 si garetten over 1926, behoudens enkele gevallen van teruggang, tot 475 sigaretten over 1935 Het tabaksverbruik per hoofd der bevolking is daarentegen iets af genomen, over de jaren 1926 tot en met 1933 bedroeg dit gemid deld 1.5 KG. en over de jaren 1934 en 1935 gemiddeld 1.3 KG De totale verkoopwaarde ver meerderde van ruim f 152 milli- oen in 1926 tot ruim f 183 milli- oen in 1930, waarop dalingen zijn gevolgd tot bijna f 128 milli- oen in 1935. Deze sterke daling is in hoofdzaak veroorzaakt door het grootere gebruik van goed- koopere soorten sigaren, sigaret ten en tabak, waartegenover een sterke teruggang van de duurdere soorten staat. Voorts blijkt, dat in 1935 van de totale gebanderolleerde hoe veelheid sigaren 41 pet. een waarde had vanfOU5tm fOlO; dat van de sigaretten 59 pet. een waarde had van fOCl t.m f0 03 en dat van de tabak 55 pet. een waarde had van f 1.60 t.m. f3. Over 1926 waren d. ze verhou- dingscijf. rs nog resp. 77. 94 en 77. In 't eerste kwartaal van '36 wer den gebanderolleerd 360,2ü4,000 Sigaren tegen 355 209,000 in het le kwartaal van het vorig jaar; 964.495,000 siyaretten tt gen 951.504.u00 in 1935 en 2811,000 K G. tabak tegen 2,477,UOO K.G. in het vorig jaar. Snel mooi bruin door AMILDA zonneDrumciême, óók bij weinig of geen zon. Ftacon 90 ct. Tube60ct. Doos 50 en 25 ct. De hrlfiuueo op muruar n«. De Neüerlandscne Bond van margarine-mengbedrijven heeft een adres gezonden aan den mi nister van landbouw, waarin drin gend wordt verzocht ten spoe digste over te gaan tot het verlagen der hetfingtn op martarine, en wel zoodanig, dat dit volksvoedsel wederom onder het bereik der massa kan komen. Nederlandsch Fabrikaat. Nu de eerste tentoonstelling „Nederlandsch Fabrikaat 1936" te Amsterdam achter den rug is, zijn dadelijk de voorbereidingen begonnen voor de tweede, di? van 3 tot en met 12 Juli a.s. in het concertgebouw „De Vereeni ging" te Nijmegen zal worden gehouden Het staat vast, dat deze tweede tentoonstelling een nog grooter, belangwekkender en levendiger beeld van de Neder- landscheindustrietezien zal geven. (Wotdt vervolgd-) AXELSCHE ANT. Ik heb geleerd vergenoegd te zijn. In de verte liep Fokke naar de .Lupaarn" toe en keek met de mee, - meien naar een of ander onderdeel. Lucie zag hem lachen, iemand groette hem. Het publiek wachte on de op stijging. Voor hel eerst in haar hu we- ifl* was Lucie trotsch op haar man. Ze zag hem daar op 't groote veld anders dan tl-u 8 in hun kleinen salon of intieme huiskamer, zij zag hem nu, zooals hij was. jongensacht'g, onbt- zorgd. opgaand in zijn beroep en zij begon hem meer te begrijpen. Ik ben dom en beperkt, dacht ze, als Ik toch maar iets minder van hem hield of de dingen luchtiger op kon nemen, maar het wordt hoe langer hoe erger met mij. Ik moet oppassen, anders word ik nog zwaarmoedig en dan kan hij niet meer bij mij blijven. Neen, ik zal mezelf veranderen, ik zal er tegen vechten. Ja, dat moet ik doen, er is immers geen gevaar 1 Fok is voorzichtig en er wordt toch dage lijks over de geheele wereld gevlogen. Nu weet ik, wat hem thuis too onge durig en kortaf maakt, ik ben onmo gelijk voor hem. Piolselirg schrikte ze op, want een Vree8elljke gedachte was haar door het hoofd gegaan. Ik maak ?j|i huis oomogfi|k voor hem. Ze kneep haar handen In elkaar en een wilde schrik golfde ln haar omhoog. Is hij daarom zoo bit) als hij vliegen moet vroeg ze eo staarde over het itrreln, Juist stapte Fokke in zijn machine. Lucie zag de propeller als een glin- sierenden cirkel. Ze stond op en liep naar buiten om van de start te ge nieten. Daar gaat mijnheer D.esel, zeide de kellner van het resiaurant en stond naast Lucie. Een mooi gezicht toch, vervolgde de man en keek naar hoven. E»n prachtdag, we hebben geluk. Op zijn hooge stelibeenen stapte hij het res'aurant weer binnen om de vele klanten en adspirant-luchtreizigers te bediener.. Lucie volgde langzaam. Ze ging weer in haar hoekje bij het vensier zit'en en bestelde thee. De kellner ivacht haar een paar tijdsch. f en. Wacht u op een machine vroeg nu belangs'ellend, Lucie knikte en vond het ineens prettig, om den kellner tot haar ver trouwde te maken. Ja, zei ze, ja, ik wacht op een machine, op de „Luipaard", mijn man bestuurt die, weet u. De kellner keek haar bedachtzaam aan. Zoo, bent u mevrouw Diesel, ik wist n et, dat mijnheer Fokke ge trouwd was. Na een poosje landde Fokke. Lucie was opgesp'ongen en stond weer op het terras. Toen Fokke uit de ma chine kwam, s'apte hij regelrecht op haar toe, Ik zag je s'aan, teide hij en keek haar aan. Valt het je lang Neen, nem Lucie haastte zich om het hem te legven, neen, het is heerlijk om je te zien opstijgen en te landen, ik ben zoo trotsch op je, N ig nooit zag ik het zoo goed. Ik heb er echt van genoten, zei ze. Moet je je weer melden of ga je dadelijk de lucht in Ik moet me even melden. Fokke kpek naar de lucht. P.achiig weer, hè. we hebben een enorm vereezicht, de lui waren enthousiast Heb je Duynsteer nog gezien? We stijgen fctiaks tegelijk op, moet je eens goed kijken, kom er maar gerusi dicht bij. jou ^lillen ze niet wegjagen. Hij lachte tuBr toe. Op do oogenhlik was Lucie geluk kig. Ik zag je opstijgen, het was P'ac-itig. Ze keek naar hem op. Fok, lieverd, ik begrijp nu alles veel be'er. Hij diukte een kort oogenhlik haar hand. Tut straks, kind, Ik kom nog wel even langs om het je te z-gge i. Lucie had hem graag een kus ge geven, maar zij durfde niet. F k*e hield niet van demonstraties. Dtar gaat Duynsteer, wees Lucie Fokke stak zijn hand op als groet. Tot dadelijk dus, zeide Fokke tegen Lucie en stapte haastig weg. Lucie bleef op het terras wachten. Tien minuten later was Fokke weer terug- Qa J± mee, zeide hij, wij stijgen achter elkaar op, een mooi gezicht. Ais ik na dit tochije terug kom, ben ik vrij, want Koeling lost mij af. Lucie had wel kunnen juichen, maar zij hield zich irVindt je het jammer? vroeg ze en hield de oogen neergeslagen. Neen, antwoordde hij oprecht, ik vind het nu wel eens prettig, met mijn vrouw samen te zijn, wat zullen we straks doen Denk er maar eens over, ais ik dadelijk we? ben, dan heb |e straks misschien een plannetje. Maar je moet iets moois bedenken, teis, waar we plezier van hebben. O Fok, heerlijk, zuchtte Lucie. Hij lachlte. Zijn witte tanden blon ken in de zon. Je bent verliefd als een jong meisje, zeide hij, maar ik vind dat wel prettig, hei sireelt mijn ijdeiheid een beetje. Zij stak haar arm door den zijnen en samen wande'den zij naar de machine Qaat u weer mee? vroeg Duyn steer, die al klaar stond, Ik mag niet, de baas wil het niet meer hebben, lachte Lucie ovet- moedig. Wij gaas straks boemeier, ver- eldr F kke. Er kwam iemand van het kantoor aanloopen. Diesel, jij stijgt eerst op riep hij, - en vlak achter je komt Duynsieer. Koeling is er al. we heb ben nu niet mt-er zooveel menschen, Dag, zei Fokke tot Lucie en hi) klom in zijn machine. Zij ging een paar stappen achteruit en keek ge spannen toe, De machine keerde reeds over het veld en kwam toen recht tegen den wind in te staan, nam haar aanloop en hup, daar ging zij los. De menschen, die er omheen stonden, riepen hoera. Ook Duynsteer. Luele kneep haar lippen op elkaar. Zn wist zelf niet waarom. Langzaam keerde zij om en liep zonder naar Duynsteer te kijken, terug naar het restaurant, HOOFDSTUK V. Een paar dagen later, Fokke had dlensl op de lijn Londen—Amsterdam en was juist teiug, kwam El y B Ider even aai loopen om te viagen of Uucic net haar maa au kat beloofd* bezoek zouden komen maken, Fokke was in den tuin bezig, hij verzorgde Zijn perzikboompjcs. waarop hij buiten gewoon iroisch was. Toen hij Euy hoorde pralen, stapte hij de kamer binnen. Hallo, riep hij joviaal, komt u ons tens opzoeken E ly dmkte hem de hand. [g was nel bëzig met koffie zetten, toen Luc thuis kwam, vertelde ze. - Hij siuurde mij dadelijk naar jullie, om te vragen, of Jullie lust hebben vanavond een beetje ie komen musiceeren. Van Hi ymng komt ook. N iu. graag hoor, besliste Fok en keek Lucie aan. Gezellig, hè Luus. Ja, leuk, we komen gra«g, mout ik muziek meebrengen, vroeg Lucie vroo*i]k. Wat Je wilt, antwoordde El'y, ik heb anders een bende in huis, want mijn zusje speelt en S'udeert op het conservatorium, sooais J* weet. Nou, dan kunnen jullie je klach ten er os meien, Vond F -kke. We hebben een >afeliennis, ver telde E iy. Luc stelde er zich veel van voor mei jou te spelen. Zij tutoyeerde Fokke, alsof zij dit al qd gewend was te doen en b iden vonden er niets vreemds in. Neen, dacht Lucie, ik zou E y's man niet da delijk kunnen tuioyceien, hoe auders is zij dan ik. Nu, dan stap ik maar dadelijk op om Luc het heugelijk nieuws s-n jullie kumst te vertellen, lacnie E y, Ik moet nog een massa d im a zus heeft natu'uilqk vergeten dc kolflt op te schenken I

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 1