No. 12. 52*» Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. SPORT en LIEFDE. VRIJDAG 15 MEI 1936. J. C. VINK - Axel. De Omgeving van Axel vóór 1586. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER ADVERTENTIÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. In verband met de plannen ter herdenking van de verovering van Axel door Prins Maurits in Juli 1586, dacht het me goed, de ge schiedenis van deze plaats in een paar artikelen voor de lezers der Axelsche Courant te verhelderen. Moeilijk kan een Axelaar zich de Zuidzijde van Axel voorstellen zonder de twee krekende Groote- en de Kleine kreek. Als men na een warmen zomer dag 's avonds langs den Kinder dijk wandelt en men het stille, rimpellooze water de boomen van 't Plaatje ziet weerspiegelen en uit de rietvlakten den roep der watervogels hoort opstijgen als men in den winter de Axelsche jeugd op het vlugge ijzer over de ijsvlakten ziet zwieren, dan lijken beide kreken zoo bij Axel te be- hooren, dat we in de meening gaan verkeeren, dat dit water steeds Axel begrensd heeft, wat in werkelijkheid niet zoo is. Nu is het zeer moeilijk om in ons Zeeland de gesteldheid van den bodem in de opvolgende eeuwen na te gaan, omdat door overstroomingen en daarop vol gende indijkingen en weer andere overstioomingen en indijkingen het gezicht des lands telkens ver anderd is. Waren er nu maar goede, betrouwbare kaarten be waard uit opvolgende eeuwen, dan was alles nog wel na te gaan. Maar, zooals in „Zeeland door de eeuwen hetn" wordt gezegd, zijn er weinig werkelijk betrouwbare kaarten te vinden van voor 1300. Over de kaart, die den toestand aangeeft ten tijde van den Vlaatnschen graaf Gwij van Dampierre, anno 1274, is geen zekerheid te krijgen of ze betrouwbaar is. Konder. we daarnaar te radegaan, dan zou de toestand geweest zijn. als volgt. Tusschen Biervliet en Beverswaele (Hoek) liep een smalle zijtak van de Honte, die toen ook maar smal was, het land in en liep toen tusschen Moerkerke en Peerboom (Sluiskil) Uitstekend, stemde Fckke toe. Zijn jullie al zulke goeie vrienden om zich dan rechthoekig om te buigen en verder te gaan ten Noorden van Axel tot de Oost vaart, welke van Triniteit bij Neuzen langs Axel naar Overslag liep, terwijl er van daar een af zonderlijke vaart liep naar Gent. Andere groote wateren uitgeno men de verbinding van Gent naar Hulst en naar Selzaete en Moer kerke en zoo naar zee zijn er niet te bespeuren. Geen Braak man is er en zelfs Saaftinge is niet overstroomd. Heb je Anna gezegd, dat we weg gaaa? Namen van plaatsen, die ons niet meer bekend zijn of alleen in poldernamen nog voortleven, treffen we aan als Beverwaele, Coudekerck. Willemskerk, Huu- gersluus, Steelant, Peerboom, de Piet, Moerkerck, Ter Hage, Be oostenblye, Ooten en Triniteijt. Op een andere kaart, geteekend door een zekere J. Wissche, is de toestand net eender, alleen ontbreekt de verbinding te water tusschen Axel en Biervliet. Axel ligt daar omringd door polders, waarvan sommige gebleven zijn en andere verdwenen, als de Axelse polder, de Bylocque-, de Grooten- en Cleynen But, de Caelment-, de Noord-, den Huy- genhemels-, de Egelantier-, de Bosch-, den Visschers- en den Capellepolder. De Oostvaarrt loopt van Capelle ter Neus langs Ter Soute Spuye naar Axel en zet zich als De Leepe voort door de Leepe moeren naar het Zuiden, dit weer als het eenige water. Al mogen deze kaarten niet in alle opzichten betrouwbaar zijn, toch is het moeilijk aan te nemen, dat land geteekend zou zijn, waar water zich bevond. In de Atlas van Schuiling ech ter, komt op blad 17 een kaart van Zeeland voor, die den toe stand moet aangeven, zooals Schuiling deze dacht omstreeks 1300 Daarop is de omgeving van Axel geteekend als te bestaan uit 3 eilanden, n.l, het eiland Beo. Bleye (Axel), het eiland van Zaamslach en de Wemelswaard (Hoek). Ten Zuiden van Axel ligt de Bolixate, Oostwaarts zich voortzettend voorbij Hulst als Dullaart en Westwaarts over gaande in den Braakman. Dit, en vooral ook de scheiding tus schen Axel en Zaamslag, is ook zoo geweest; het is alleen de moeilijkheid, wanneer wij het ons zoo moeten denken, nl. irrwelken tijd. Gemakkelijker en voor den tijd van de 16e eeuw beter dienstig, is het te rade te gaan met de kaart, geteekend door Cornells Jansen te Gent. Het stelt voor: De omgeving van den Braakman in 1542, welke, vergelekt n met de kaart van Van Deventer, 1558, ons de toestand geeft, zooals ze was vóór 1586. Ook de kaart van Zeeland, op last van Alva geteekend door Christiaan 's Grooten, en de Mercatorkaart, geven hetzelfde beeld van deze streek. Overstroomingen en daarop volgende bedijkingen, welke weer werden gevolgd door overstroo mingen, o.a. in 1377, 1440, 1404 en 1570, konden telkens een andere toestand teweegbrengen. Door den stormvloed van 16 Nov. 1377 braken de dijken door tus schen Philippine en den Caawen- polder, waardoor veel land in den tegenwoordigen Braakman over stroomde, Steelant, Peerboom en Westdurp bevloeid lagen en de zee tot kort bij de Gentsche vaart kwam te staan. Toch ligt Axel nog omringt door 't land en van een eiland van Zaamslag is niets meer te bespeuren. Echter: ,'tLand van Biervlieten (Wprdt vervolgd.) AXELSCHEgf COURANT. Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. 9) Weet je wat, Luus, begon hg hartelijk. nu moest je vanmiddag eens mee gaan op een rondvlucht boven Rotterdam en zoo, dan zal je eens zien, hoe heerlijk dat is Ga jij dan ook mee? vroeg ze schuchter. Ze voelde er niet veel voor, maar als het Fokke plezier deed Bovendien wilde ze de gewaarwording wel eens leeren kennen. Ze was notabene de eentge vliegeniersvrouw» die nog nooit gevlogen had. Ze deed geanimeerd, Ja, leuk Fok, hoe laat moeten we weg- Wil len we voor dien tijd lunchen of op het terrein Fokke was allang weer verzoend. Lief was Luus toch, hQ begreep haar misschien niet goed. Hartelijk zelde hij t Nou, laten we dan op het terrein lunchen als we van het tochtje terugkomen, want misschien kun jij er niet erg goed tegen, hè? Lucie knikte. Dus dan zal ik mij nu maar even verkleeden Er is toch nog tijd voor? Ja, vlug maar, we nemen gen taxi en maken er nu eens eer. reuze fuif van. Fokke was vol vroolijkheid. Hij ging immers weer vliegen O, en gisteren ben ik met Elly ook zoo royaal geweest, vertelde Lucie. Apropos, Eily vroeg, of wij eens bij hen kwamen thee drinken, als Luc terug is. •56fttVfN POtOf R ZAEM3LACH ST BA R BA KA POLDER 31 CMRISTOFFELÏ» POLDER m VAN MN MCfEt OMGEVING VAN DEN BRAAKMAN IN I54Z DOOR C0RNCL1S JANSEN TE OENT ASSENEDf HEIDE AN KAAKT Ntllitl OUD ARCMIIN CRT VELDE. RIEMEN» Wij zijn vriendinnen, zeide Lucie en lachte verontschuldigend. Ten minste, voor zoover een vrouw met mij vrienden kan zijn, voegde zij er bi] en ging naar boven om zich te kleeden. Wat zou ze nu weer bedoeld hebben, dacht Fokke verwonderd. Enfin, het is heel goed, dat Elly Beider haar vriendin is, die is zoo nuchter en gewoontjes, zal uitstekend werker. Fokke kwam in een zonnig humeur. Tenminste, hij zou vandaag ook vlie gen, al was het dan niet achter het stuur, in elk geval kwam hg de lucht in en als ze hem op het veld zagen, hadden ze misschien toch wel iets te doen als het druk was. Het was fijn weer, het zou dus wel druk zijn voor pleziertochten. De vorige keer was het ook zoo druk, toen had hij ook moeten vliegen. Enfin wat gaf het ook, hij deed het graag en dat wist de directie. Lucie kwam binnen, gekleed in haar kleurig zomerjaponnetje van crêpe georgette en een groote witte hoed op het donkere haar. Ben ik zoo naar je zin vroeg ze vroolijk, blij, om het uitstapje met haar man, wat zoo zel den gebeurde. Fokke keek haar getroffen aan. Je ziet er uit als de zomer zelf, be wonderde hij en gaf haar een kus Lucie ontroerde zop van dit spontane gebaar, dat de tranen haar weer in ae ooeen kwamen en zp keerde zich om. Fokke behoefde niet te zien, dat zijn daad haar zoo ontroerde. Ze zocht qaasie naar haar taschje en lachte uitbundig, toen F?kke zeide, dat ze 't in haar hand had. Ja, ja, dat is in orde, knikte Lucie en bedacht zich, dat zij Fokke nog niet gevraagd had hoe lang hij nu weer thuis zou zijn. Straks zou ze het hem vragen, nu durfde zij niet, hij was in zoo'n goede stemming en wie weet, als zij naar zijn dienst vroeg, of hij dan weer niet boos zou worden. Als zij er om dacht, zou ze het hem straks vragen, als ze terug kwamer. De t: X1, die Fokke besteld had, stond voor de deur. Ben je heele- maal niet zenuwachtig om te vliegen, vroeg Fok nieuwsgierig. Lucie keek met oogen vol liefde «aar hem op. Neen, waarom vroeg ze, jij bent immers bij me? Het was erg druk op het terrein Zooals Fokke wel had verwacht, had den zich vele pleziertocht-reizigers aangemeld. Drie machines stonden er voor klaar. Als ze mij zien, vragen ze nog voor de vierde machine, zeide Fokke tot zijn vrouw. Ga jij daarom de kaarten nemen, ze kennen jou hier bijna niet, Toen Lucie met de kaarten terug kwam, stond Fokke in druk gesprek met een heer. Mijn vrouw ..mijnheer Bruynsr, de havenmeester van het vliegveld, stelde Fokke voor. Uw man is een van onze beste vliegers, mevrouw Diesel, zeide Bruynse en klopte daarbij Fokke kameraad schappelijk op den schouder. ik heb daarnet een beroep op hem moeten does. We hebben het erg druk. Hij kan de vierde machina vliegen, nu hij toch hier is, hij doet het graag, u begrfipt, we zouden het niet vragen, als het niet noodig was, maar u ziet het, den toevloed passagiers, daar hadden wij ook niet op gerekend. Lucie knikte. Ze zei geen woord. Dus Fokke ging vandaag ook al weer weg, het was wel voor een paar kleine vluchten, maar zij was hem toch al weer kwijt. Geen dag had ze hem voor zich alleen. Mijn man en ik zouden een pleziertochtje maken, waagde ze toen schuchter Dat weet ik, dat weet ik, gaf Bruynse toe. Fokke heeft mij gezegd, dat hij eerst met u als passagier vliegt en daarna zal hij een paar keer een toestel besturen. Lucie lachte gedwongen. Ik ben 'rotsch op mijn man, hij is voor ieder een onmisbaar, zeide ze en glimlachte met een wrang gevoel in haar keel. Waarom moest die man haar genoegen nu weer bederven. Ze namen afscheid van den haven meester, met de belofte, dat Fokke zich na de terugkomst even zou melden en liepen over het terrein naar de machine, die gereed stond. Ik ga uit passagieren, lachte Fokke tot den bestuurder, dien hp kende en die nog naast de machine siond. Ik vlieg straks met de „Luipaard". Een goeie kist, maar een bee jè zwaar in het optrekken, antwoordde de vlieger met een blik op Lucie. O.' ja, lelde Fokke, die den blik zag, ik vergat dat jullie elkaar niet kennen, mqn vrouw...... Duyngteer, stelde hQ voor. Duyniteer glimlachte. ZPn witte tande» blonken. Ik xle graag lata moois, mevrouw, het is mij zeer aan genaam. Lucie gaf hem een hand. Mij ook, antwoordde ze eenvoudig, Stel je voor, kerel, is het geen schande, lachte Fekke, mijn vrouw heeft nog nooit gevlogen en ik doe haast niet anders. Duyp-s'eer keek Lucie onderzoekend aar, Er zullen niet veel bumpings gemaakt worden, hoop ik, anders is de eerste kennismaking met de lucht aiet zoo prettig, zeide hij ernstig. Ik ben niet bang, Lucie zei het kalm en keek raar haar man. Fokke staarde naar ren vertrekkende machine. Aardig kistje, niet waar deerde hij. K'ir, jongens, instappen, ver maalde Duynsteer, ik moet vlak achter hem weg, want wp moeten alles vanmiddag nog afwerken. Mijn man vliegt straks - ok kon Lucie niet nalaten te zeggen. Zoo? Duynsteer keek verwon derd. Ik dacht, dat je vrij was, je hebt toch een goeie vlucht achter den rug, MalmÖ heen en terug, W*s je vanmiddag niet pas thuisgekomen, tenminste, ik meende dat ik het zag op het bord. Ja. Ja, gaf Fokke toe, maar ze zitten hier met het geval, het '8 verbazend druk, toen vroegen ze n IJ, nu ja, ik wil niet weigeren en hoven- dien, tk zit graag in hooger sferen. De lucht is mijn element. Hp zeide dit alles lachend, maar hp voelde wel Lucie's afwerende houding. Dit ue naakte hem een beetje gedwongen.

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 1