Binnenland. Landbouw. Een zomerjurk Kecatszaken. Gemengd Nieuws. Minister Deckers naar Zeeland De minister van Landbouw en Visscherij, dr. L. N. Deckers, zal Zaterdag 30 Mei een bezoek brengen aan Zeeland. De minis ter zal zich in het bijzonder op de hoogte stellen van de garnalen- visscherij. Van Vlissingen uit zal hij een tocht maken op zee en dan overstappen op een garnalen visschersvaartuig. Vervolgens zal de minister in Breskens de lunch gebruiken en daarna de visscherijen aldaar be zoeken. Voorts zal hij een onder houd hebben met bestuursleden van den Zeeuwschen Bond voor de Garnalenvisscherij. Dan keert minister Deckers naar Vlissingen terug en brengt nog per auto een bezoek aan Arne- muiden om zich vervolgens naar Den Haag te begeven. De htfflng op sptysolie. Naar het „Handelsolad" ver neemt, overweegt de Regeering zeer sterk, om de crisisheffing op spijsolie en op vetten aanzienlijk te verhoogen. Zij bedraagt op het oogenblik resp. 24 en 30 ct per kilo. Een verhooging tot resp. 30 en 40 a 45 ct. wordt overwogen. De aanleiding tot dezen maat regel moet, althans in hoofdzaak, worden gezocht evenals de overwogen verlaging der marga rineheffing in het hand over hand toenemen der bereiding van „margarine" door de huisvrou wen, met behulp van slaolie en plantenvet, waardoor het Land bouwcrisisfonds inkomsten derft, aangezien de heffingen op deze grondstoffen lager zijn dan die op de gewone margarine. Naar aanleiding van deze ge ruchten heeft de commissie uit de samenwerkende vereenigingen der suiker- en meelverwerkende industrie, een telegram tot den minister van landbouw en vis scherij gericht, waarin zij een dringend beroep op hem doet de heffing op spijsolie en -vetten niet te verhoogen, en het ver trouwen uitspreekt dat de minis ter deze heffing zal verlagen. De lasten, waaronder bovengenoemde takken van industrie gebukt gaan, zijn reeds te sterk opgevoerd. Verdere opvoering zal menigen fabrikant tot sluiting van zijn bedrijf dwingen. Nederland in Volkenbondsraad i De vertegenwoordigers der vier Scandinavische landen en Neder land hebben te Qenève een eerste bespreking gevoerd, welke be trekking had op de vertegen woordiging dezer statengroep in den Volkenbondsraad. De vijf staten willen in Sept. a.s hetzij Zweden, hetzij Neder land, als lid van den Raad voor stellen. ProT. Rundveekeuring te Zxamstag. Donderdag is te Zaamslag weer de jaarlijksche rundveekeuring gehouden. De aanvoer van rund vee was groot, vooral van de fokstieren. In totaal was f31, beschikbaar voor prijzen. De uitslag van de keuring was als volgt Prins, 4 j., van de stierenver. te Zaamslag, 83 punten, Hercules, 4 j., van de stierenver. te Hoek, 80, Albert jan, 3 jJan Tollenaar te Hoek, 77.4, Dorus, 21/sj.,Svan Hoeve, Axel, 76.5, Jan, j-> J- van Cadsand, Axel, 76.5, I1/, j., A. P. B v. Hoeve, Axel, 77.5, Tsjische Adema, Joz. Scheele te Axel, 75 8, Roland Adema, Jan de Zeeuw, Zaamslag, 74.5, Rin- dert, L. de Regt, Zaamslag, 74.5, Eeseke, Jac. Haak, Zaamslag, 73, Jan, A. de Jonge, Axel, 74, Prins, Joh. Scheele, Boschkapelle, 74, F. de Kubber, Zaamslag, 73, Arie, K. de Kraker, Zaamslag, 76. Ie Kalfskoeien Nora, K. de Koeijer, Zaamslag, 82 punten, Eva, Jac Haak, Zaam slag, 78, Mina, Jac. de Klerk, Zaamslag, 77.5, Dina, Abr. Die- leman, Zaamslag, 77. 2e Kalfskoeien Mina, K. Dieleman, Hoek, 79 p., Oerarda, Gebr, de Jonge, Zaam* slag, 78 5, Mina, Jac. Haak, Zaam slag, 76. 3e Kalfskoeien Bertha, Gebr. de Jonge, Zaam slag, 85 p., Keetje, A. van Es Axel, 81, Mina, S. Lourens, Axel 79, Dora, C. Buijze, Zaamslag, 78 5. Mina, W. de Feijter, Hoek 78, Liza, Dan. Haak, Hoek, 77.5 4e Kalfskoeien Bles, Jac. de Feijter, Bosch kapelle, 84 pMina, K. L. de Kraker, Zaamslag, 83, Emma, Jac de Feijter, Boschkapelle, 81. 5e Kalfskoeien en oudere koeien Sjoerd. P. A. Dieleman, Zaam slag, 86 p., Janna, A. de Putter Zaamslag,83, Emma, K. Dieleman Hoek, 82, Bertha, E. de Moor, Zaamslag, 81.5, Aaltje, A. van Es, Axel, 81, Art, W. de Feijter, Hoek, 80, Mina, W. de Feijter, Hoek, 80, Dina, A. de Putter, Zaamslag, 79, Sjoerd, P. A. P. Dieleman, Zaam slag, 78, Liza D. Haak, Hoek, 78, Emma, Jac. Haak, Zaamslag, 77.5. Vaarzen, zichtbaar drachtig 1. C de Feijter, Boschkapelle, 2. A. Tollenaar, Hoek, 3. H. J Die leman, Zaamslag, 4. G. Weijns, Axel, 5 M. Dieleman, Zaamslag, 6. G. Tollenaar, Hoek, 7. A. van Hoeve, Ter Neuzen. Vaarzen, niet zichtbaar drachtig 1. C. de Feijter, Boschkapelle, 2. G. Faas, Axel, 3. K de Koeijer, Zaamslag, 4. H. de Jonge, Ter Neuzen, 5. C. de Feijter, Bosch kapelle, 6.C. Wolfert, Ter Neuzen, 7. Maris, Zaamslag, 8. F. de Koeijer, Zaamslag, 9. M. Dieleman, Zaamslag, 10. M. Tollenaar, Hoek, 11. C. de Feijter, Boschkapelle, 12. W. Dieleman, Zaamslag. Vaarzen, 1 jaar oud 1. Joh. Scheele, Boschkapelle, 2. A. de Kraker, Zaamslag, 3. H. J. Dieleman, Zaamslag, 4. A. van Es, Axel, 5. S. van Hoeve, Zaamslag. Tem. Crt. Vereeniging tot verbetering van het rundvee in Zeeland. Vrijdagmiddag hield de Ver eeniging tot verbetering van het rundvee in Zeeland te Goes, onder voorzitterschap van den heer W. Kakebeeke, een alge- meene vergadering. De voor zitter bracht vooral de Zeeuwsch- Vlamingen, die op het gebied der rundveefokkerij zooveel heb ben gepresteerd, hulde voor hun opkomst. Verder herdacht de voorzitter den overleden voorzitter den heer D. Koopman Pz. te Nieuwerkerk. Het ledental der vereeniging gaat achteruit door de crisis, die ook de rundveehouderij zwaar treft. Het bedraagt thans 335. De vereeniging heeft 19 con- trölevereenigingen met 150 leden, ïr zijn 23 stieren vereenigingen. Ook doet de vereeniging opvoe dend werk door de melkcursussen die in verschillende plaatsen zijn gehouden. De rekening over 1934 werd vastgesteld met een goed slot van "3687, die over 1935 met een goed slot van f3346 Besproken werd de vraag of invoering van de verplichte stie renkeuringen de veeverbetering in Zeeland kan bevorderen. Deze besprekingen droegen echter voorloopig nog een ver trouwelijk karakter. Vervolgens werd de nieuwe Stamboek film vertoond, toege licht door den hoofdinspecteur van het N.R.S., dhr. ir. Wibbens te 's Gravenhage. Daarna sprak de heer C Zwa german, rijkszuivelconsulent, over: „De Zeeuwsche rundveehouderij, mede gezien in het verband der crisismaatregelen". Spr. zette uiteen de economi sche onmisbaarheid van de Zeeuwsche rundveehouderij. Be halve de akkerbouw, is ook in Zeeland de rundveehouderij van veel beteekenis. De veehouderij brengt ook af valproducten van den akkerbouw tot waarde. Spr. noemt de bie tenkoppen en -bladeren, de afval van aardappelen, stroo en kaf, afval van erwten en boonen, totale waarde f 5,4 millioen. Spr. kwam daarna tot de melkproduc tie. In Zeeland wordt in nor male tijden jaarlijks op 6500 be drijven voor een waarde van 4,9 millioen gld. aan melk geprodu ceerd en worden per jaar 38.000 stuks rundvee voor een waarde van f5 millioen afgezet. Nergens wordt goedkooper dan hier gemest vee geproduceerc Dit wordt in dezen tijd vaak ver geten. Door de teeltbeperking mogen in Zeeland maar 52 pet. van d kalveren worden aangehouden (vroeger 80 a 90 petHet ge volg is, dat veel ondermelk waar deloos is geworden en dat niet alle weilanden en afvalproducten tot waarde worden gebracht. Ook de maatregelen inzake de afslachting hebben tot nu toe weinig effect gesorteerd. De vleeschprijzen zijn nog niet tot een redelijk peil opgetrokken. We zijn dankbaar, dat de melk prijzen dank zij de genomen maatregelen 21/2 a 2% cent per liter zijn verbeterd. Maar we zitten in Zeeland met het vraag stuk der boerenboter. Door al lerlei oorzaken is het verbruik van boter achteruitgegaan. De Zuivelcentrale heeft daarom een hoeveelheid boerenboter (onge veer 7 pet. der productie) opge kocht en daardoor het prijspeil verbeterd. In dit verband merkt spr. op, dat de boeren, die de melk aan de fabriek leveren geen zegelvrije boter voor eigen gebruik mogen hebben; de zelfkarnende wel. Dit brengt moeilijkheden voor de zuivelfabrieken, waarbij nog komt de frauduleuse invoer van Bel gische margarine. Voor enkele zuivelfabrieken in Z.-Vlaanderen zullen dan ook maatregelen noo- dig zijn. Tenslotte behandelde spreker de kwestie van de consumptie- melk. Een melkprijs van 9 A 10 cent noemt spr. voor het publiek redelijk. Maar nu zijn er hier en daar boeren, die hun melk zelf willen gaan uitventen tegen een lageren prijs. Daardoor keldert echter de prijs, waarvan de boer de dupe weer is. Daarom is op Walcheren de consumptiemelk- regeling ingevoerd. Sedert 16 April is Zeeland nu wettelijk ge bied geworden. Iedere melkver- kooper moet een vergunning heb ben en zich aan de gestelde voor waarden onderwerpen. Het doel is, dat het publiek een redelijken prijs betaalt, dat de slijter een normale winstmarge geniet en dat de boer een prijs ontvangt, die in redelijk verband staat met den straatprijs. (Ontleend aan de „Midd. Crt.") Btyslag melk. Naar gemeld wordt, heeft de Minister van Landbouw en Vis scherij besloten, met ingang van 17 Mei voor de komende zomer maanden den bijslag over de tot zuivel- of melkproducten ver werkte melk te verlagen van 2,56 cent tot 2,40 cent per Kg. melk met 3,2 pet. velgehalte. Overwogen zal worden om, wanneer de beschikbare fondsen zulks toelaten, den bijslag in de wintermaanden wederom op een hooger peil te brengen. Dooreen zoodanige regeling zal ook door middel van de uitkeering het ver schil tusschen den zomerprijs en den winterprijs der melk worden geaccentueerd. Immers ook voor het intreden van de crisis werden in het algemeen in het zomer halfjaar lagere melkprijzen aan de veehouders uitbetaald dan in het winterhalfjaar. Landbonwinventarisatie. Van 11 tot 24 Mei zal ten be- toeve van de uitvoering van de Landbouw Crisis-wet 1933 bij alle aangeslotenen van Landbouw- of Tuinbouw Crisis-organisaties een inventarisatie worden gehouden, waarvan het doel is een zoo nauw keurig mogelijk overzicht te krij gen aangaande het gebruik van den grond, de geteelde gewassen en de grootte van den veestapel. AXEL, 12 Mei 1036. In verschillende gezinnen in onze gemeente blijkt weer al gebrek aan drinkwater te bestaan, zoodat de watertank door de stra ten rijdt om in de behoefte te voorzien. Met verlangen zien velen dan ook uit naar regen en wel in die mate, dat de bakken er door wor den gevuld, En bovendien zou dit ook de tuinderijgewassen ten goede komen. Luchtbeschermingsdienst. Vrijdag j.l. werd alhier wederom een vergadering gehouden van de luchtbeschermingsdienst, welke bezocht werd door een veertigtal personen, die allen bij dezen dienst werden betrokken. Doel van deze vergadering was de oefening te bespreken, welke op 16 Mei wordt gehouden in het geheele gewest en in deze ge meente. Aangezien natuurlijk niet alle personen tegelijk bij de oefening kunnen worden betrokken, werd besloten dat deze eerste keer het westelijk deel onzer gemeente een beurt zal krijgen en de aldaar wonenden zullen medewerken. Des avonds zullen alle wijken medewerken. Voor de actief medewerkenden werd een demonstratie gegeven van gasmakkers en een brand- bluschapparaat Aan het einde van de verga dering deelde de burgemeester nog een en ander mede omtrent de Vereeniging voor Luchtbe scherming en werd na een korte gedachtenwisseling overgegaan tot oprichting van een dergelijke vereeniging ook in deze gemeente, waarmee alle aanwezigen instem den. Vrijdag j.l. kwam de plaat' selijke commissie van de Centrale voor Werkloozenzorg, gesticht door den Raad van Ned. kerken voor Practisch Christendom, in vergadering bijeen onder leiding van dhr. Joh. C. van Driel. In totaal was ontvangen met de nagekomen giften een bedrag van f 269,47. Na aftrek der gemaakte onkos ten groot f 3,846 kon f 265,62® aan de Centrale worden afgedra gen, waarvan inmiddels reeds f240,— direct na de gehouden rondgang is overgestuurd. Besloten werd de Commissie te doen blijven voortbestaan. Werkleoze jongens van Prot, Chr. richting, die deel wenschen te nemen aan de werkkampen van de Centrale, kunnen zich melden bij den secr. der. pl. Commissie, dhr.J Wolfert, Buiten weg, alhier. V erkeersstremmlng. Het gedeelte van den weg van ■Cijkuit naar Hulst, gelegen tus schen de derde verkorting en de Steensche straat, is afgesloten voor het verkeer van rij- en voer tuigen. Binnenkort zal afsluiting tot den Hoogen weg volgen. Aan den heer J. Dregmans en de dames A Raams en A van Dijk te Hoek is dedoor H.K.H. rinses Juliana uitgegeven me daille uitgereikt, als blijk van erkenning voor bewezen diensten aan het Nationaal Crisis-Comité Het bestuur van de Ter- neuzensche bad- en zweminrich ting nabij de Westsluis heeft in overleg met het staatstoezicht op de volksgezondheid besloten tot vergrooting en moderniseering van deze inrichting. Het diepe bad heeft een lengte van 25 M. en een breedte van 20 M., bij een diepte van 3 M. Hierbij zijn twee springtorens geplaatst van resp 2 en 3 M. hoog. Op Hemelvaartsdag zal te Schoondijke een concours plaats hebben van den bond van mu ziekgezelschappen in West Z. Vlaanderen. De muziekvereni ging Oefening kweekt Kunst te Schoondijke bestaat dan 45 jaar en houdt ter viering van het ustrum dit concours. Makkelijker reizen voor Zeeuwsch Vlamen. Men schrijft aan de N. R. Crt. De bijzondere vacantiekaarten welke dezen zomer door de Ne- derlandsche Spoorwegen worden ngevoerd, krijgen ook voor rei zigers van en naar Zeeuwsch- Vlaanderen beteekenis. Deze va cantiekaarten worden n.l. aan de kantoren van den Provincialen Stoombootdienst te Breskens, Terneuzen en Walzoorden ver krijgbaar gesteld. Met een ge ringe verhooging van den prijs omvatten zij dan zoowel de boot- tusschenliggende vervoermidde len (tram Hoedekenskerke-Goes en autobus Hansweert-station Kruiningen lerseke) niet extra behoeft te worden betaald. Door deze regeling wordt voor de eerste maal bereikt dat de inwo ners van Zeeuwsch Vlaanderen met één reisbiljet dat zij in de plaats van vertrek nemen, de ge heele boot- en treinreis kunnen maken. Voorts bieden deze bij zondere vacantiekaarten belang rijke voordeelen in verhouding tot de reisgelegenheid die voor heen met speciale treinen werd gebodendoor het vroege uur van vertrek en het vrij late tijd stip van terugkeer kon men uit Zeeuwsch-Vlaanderen nimmer profiteeren van de speciale treinen die des zomers werden ingericht. Dit bezwaar is door het verkrijg baar stellen dezer bijzondere va cantiekaarten vervallenmen is vrij in het tijdstip van heen- en terugreis mits men de terugreis op denzelfden of den volgenden dag onderneemt. De kaarten worden van 13 Juli tot en met 3 Sept. verkrijgbaar gesteld op de Maandag, Dinsdag, Woensdagen Donderdag. een bleeke huiskleur, dat past niet bij elkaar, AM1LDA ZONNEBRU1N doet Uw huiskleur spoedig wijken. Doos 25 en 50 ct. Tube 60 ct. Flacon 90 ct. Arrond. Rechtbank te Middelburg In de zitting van 8 Mei werd de volgende zaak behandeld A. S. C. v. B. V., 29 jarts te Neuzen, was op 21 Januari 1.1. door den kantonrechter te Neuzen veroordeeld tot f 100 boete ot 20 dagen hechtenis, met ontzegging van de bevoegdheid om motor rijtuigen te besturen voor den tijd van 3 maanden, terzake van over treding van de Motor- en Rijwiel- wet te Neuzen, op 5 December 1935. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het von nis van den kantonrechter voor wat de boete betreft, en intrek king van het rijbewijs voor den tijd van 1 jaar. Mr. Tichelman achtte het ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak, eventueel ont slag van rechtsvervolging. Diels'al te Bruinfsse. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft men ingebroken in de woning van den 80 jarigen alleenwonenden S. van den Berge te Bruinisse. Door het opschuiven van een raam heeft men zich toegang tot de woning verschatt, waarna men een ka3t heeft opengebroken. Hieruit is een kistje ontvreemd, inhoudende ongeveer 100 aan contanten en circa 15000 in effecten. De oude man is stokdoof en heeit van den diefstal niets be merkt. Ook Vrijdags, toen hy zag dat een en ander overhoop was gebaald en aan de kast was gebroken, scbynt 't niet tot hem doorgedrongen te zyö, wat er gebenrd was. Eerst Zaterdag, toen by geld noodig had bemerkte bij dat by bestolen was. De politie heeft de zaak in onderzoek, doch tot dusver ont breekt van de daders elk spoor. „Midd. Crt." Geweldige brand te Gouda. Gisteravond heeft te Gouda een ontzaglijke brand gewoed in de fabrieksgebouwen van de Veree- nigde kaarsenfabrieken. Assisten tie werd ingeroepen van de brand weer te Rotterdam, Den Haag, Hillegersberg en Waddinxveen. De fabrieksgebouwen hadden een oppervlakte van duizenden vier- Kante meters. Alle in dienst zyn- de arbeieders hebben zich uit de tabnek kannen redden. Ongeveer 250 menschen zullen door dea als dc treinreis, terwijl voor de brand zonder werk komen,

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2