Nieuws- en A dvertent ieb 1 ad voor Zeeuwsch- Vlaan deren. SPORT sn LIEFDE. So. 10. VRIJDAG 8 MEI 1930. Jaarg. J. C. VINK - Axel. KEN UZELF. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond, ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER ADVERTENTlEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. ECerste Blad. Uit de wereld van het onbewuste. We hebben allemaal wel eens meegemaakt, dat één onzer ken nissen plots dingen deed, die we nooit van hem verwacht hadden. Menschen, die we jarenlang ge kend hebben, geven soms eens klaps blijk van tot nu toe ver borgen neigingen, die ons vol komen verrassen. Dat bewijst iedere keer weer, hoe weinig wij toch eigenlijk van eikaars gemoedsbewegingen we ten en hoe gecompliceerd de menschelijke ziel is. Nog sterker vele dezer onverwachte daden zullen voor den dader ai even onverwacht komen Want zelfs de mensch, die U het meest nabij is Uw eigen ik kent gij in de verste verte niet. Hoevelen doen niet dingen, waarvan ze achteraf zich vertwijfeld afvragen, hoe ze dat konden doen. Hoe- velen lijden niet een nederlaag om achteraf tot hun verbazing te constateeren, dat al hun wapenen absoluut opgewassen waren tegen die van den tegenstander op een of andere wijze heeft een onbewust angst-complex hen par ten gespeeld. En zoo voort, en zoo voort. Zelfkennis is een kennis, die het moeilijkst te leveren is van alle wetenschappen. En het is toch zulk een onschatbaar bezit als men haar weet te veroveren De wereld zou er in het algemeen heel wat beter uitzien, indien de menschen zich iets meer wilden verdiepen en wilden trachten hun onderbewuste verlangens onder toezicht te brengen Reeds is bij velen dit inzicht gekomen; velen weipen een blik in hun binnenste; vele roman schrijvers wijden zich aan het ontleden der menschelijke ziel en thans snijdt ook de film dit interessante probleem aan. De Paramount-studio's voltooiden de zer dagen de film „Private Worlds"dit werk voert in een suggestieve omgeving enkele men schen ten tooneele, die via veel misgrepen, veel haat en veel nijd, zich de liefde bewust worden, die van binnen uit feitelijk hun handelingen bestuurt. Deze bijzondere film was in Amerika de sensatie van het sei zoen en het is dan ook aangenaam te vernemen, dat „Private Worlds" ook in Nederland zal worden uitgebracht, en wel or.der den titel „Uit de wereld van het onbewuste" De hoofdrollen in deze rolprent worden vervuld door de prachtige, steeds meer de aandacht trekkende actrice Claudette Colbert, den bekenden Franschen acteur Char les Boyer, de charmante Joan Bennett en Joel McCrea. De regisseur, Gregory la Cava, liet zich voortdurend terzijde staan door den bekenden psychia ter Dr. Samuel M. Marcus, opdat de zielsconflicten onder toezicht van dezen expert juist en logisch zouden worden uitgewerkt. Deze Dr Marcus was het, die tijdens de opnamen voor „Private Worlds" de hoofdrolspelers aan een onderzoek onderwierp, waar voor wij met dit artikel speciaal de aandacht onzer lezers wilden vragen. Genoemd onderzoek was namelijk een schriftelijke ziele- testde artisten kregen twee reeksen vragen te beantwoorden, en uit hun antwoorden kon Dr. Marcus hun classificatie bereke nen tusschen de vele soorten ka rakters, die de psycho-analyse kent. Het aardige van deze test is, dat ieder het op zichzelf kan toepassen en wij laten daarom de bedoelde vragenlijsten volgen voor diegenen onzer lezers, die zich eens in de „wereld van het onbewuste" willen verdiepen. Deze vragenlijsten zijn zeer knap samengesteld. Zij zullen U dikwijls met Uw antwoord doen aarzelen en U tot diep nadenken stemmen. Dat in de eerste plaats zij de bedoeling van deze test. Zij brenge U tot zelfbetrachting, zij brenge U klaarheid over hoe gij op zekere dingen zoudt reageeren en hoe gij eigenlijk tegenover sommige zaken staat Na beantwoording van alle vragen zult gij bovendien het interessante genoegen kunnen hebben te ontdekken met welke beroemdheden uit heden of ver leden Uw karakter overeenstem ming vertoont. Lijkt gij op Wag ner of Mussolini Hebt gij ziele- verwantschap met Greta Garbo of Jeanne d'Arc De onderstaande tekst ontsluit U het geheim Beantwoord alle vragen zorg vuldig en eerlijk. Indien het ant woord luidt„Ja, ten zeerste", noteer dan een 3. Luidt het antwoord „Ja, zeer", noteer 2. Luidt het: „Ja, een weinig", no teer dan 1. Luidt het: „Nee, heelemaal niet", noteer dan 0. INTROVERT TEST 1. Voelt gij U door de meeste menschen miskend, doordat zij blijkbaar niet in staat zijn U te begrijpen 2. Zijt gij verlegen in den om gang? 3. Hebt gij er een hekel aan op te vallen, bijvoorbeeld door het dragen van buitennissige kleeren en door het gebruik van super-auto's met chauffeur en palfreniers 4. Geeft gij U dikwijls over aan droomerijen 5. Indien gij op een of andere wijze beleedigd zijt, sluit gij U dan, mokkend, in U zelf op 6. Zijt gij ego-centrisch aan gelegd, m.a.w. stelt gij voorna melijk belang in wat er gebeurt met U en met degenen, die U zeer lief zijn 7. Past gij U moeilijk aan in dien gij in een troep vreemden geraakt, en zijt gij niet in staat direct een van hen te worden 8. Bent U humeurig en is Uw humeur van invloed op Uw han delingen 9. Houdt gij ervan zeer veel alleen te zijn? 10. Hebt gij er een hekelaan Uw genegenheid of liefde te too- nen 11. Heeft ooit iemand U ge zegd dat gij een diepzinnig mensch waart 12. Bent U jaloersch 13. Bent U een idealist? 14. Brengen plotselinge ver anderingen of opwindende ge beurtenissen U sterk in spanning 15. Heeft U een minderwaar digheids-complex 16. Valt het U moeilijk om een baantje te vragen of af te dingen Tel na het beantwoorden van deze vragen Uw cijfers op en behandel vervolgens de volgende vragen op dezelfde wijze EXTROVERT TEST 1. Vergeet ge Uzelf wanneer U praat, werkt of speelt 2. Valt het U gemakkelijk aan anderen orders uit te deelen 3. Beschouwt U het leven als een sportieve aangelegenheid, en bent u geneigd het als een luch tig spel op te vatten 4. Houdt U ervan U chique te kleeden, er elegant uit te zien en in mooie auto's te rijden 5. Bent U practisch vanaanleg? 6. Zet ge U spoedig over een ruzie, teleurstelling of verlies heen? 7. Bent U van nature actief en vindt U voldoening in drukke bezigheid 8 Houdt U van menschen hebt U graag geregeld velen om U heen 9. Hebt U een liefhebbend hart? 10. Doet u mee aan alle mode grillen, die zich voordoen 11- Bent U realistisch aan gelegd en hebt U veel gezond verstand 12. Maakt U zich in het al gemeen nergens veel zorgen over 13. Kunt U plotselinge wijzi gingen in Uw levenswijze ver duren zonder uit Uw evenwicht te geraken 14. Is Uw voornaamste doel carrière-maken, m.a.w. hebt U een „Streber"s-natuur 15. Staat U stevig met twee beenen op den grond Intro tegenover Extro. Tel nu ook Uw cijfers van de Extrovert Test op, en plaats beide uitkomsten naast elkaar; de ver houding van deze twee getallen beslist over Uw classificatie in de lange reeks van karakters. On derstaand geven wij een lijst van beroemde namen, naast verhou dingsgetallen die ongeveer hun karakter-classificatie aangeven. Daarbij zul! U ook de namen van de hoofdrolspelers in „Private Worlds" zien, die ter vergelijking in de reeks zijn opgenomen. TABEL VAN VERGELIJKING (MANNEN). Verhouding van Intro tot Extro 3:1 of 9 4 en daartusschen Dante, Friedrich Nietzsche,Kant, Michel Angelo, Beethoven, Edgar Alia Poe. 2:1 of 3 2 en daartusschen Charles Buyer (40 21), Czaar Nicolaas, Charlie Chaplin, Eugene O'Neil. 5:4 of 4 5 en daartusschen Abraham Lincoln, Joel McCrea (31 31), Wilhelm Teil, Garibaldi. 2:3 of 1 2 en daartusschen Lindberg, Gary Cooper, Koning Edward VIII, Theodore Roosevelt. 4:9 of 1 3 en daartusschen Sinclair Lewis, Douglas Fair banks, Mussolini, Napoleon. TABEL VAN VERGELIJKING (VROUWEN). Verhouding van Intro tot Extro 3:1 of 5 2 en daartusschen komt bij vrouwen bij hooge uitzondering voor. 9:4 of 3 2 en daartusschen Jeanne d'Arc, Eleanore Duse, Mariene Dietrich,Marie Antoinette. 5:4 of 4 5 en daartusschen Joan Bennett (34 25), Greta Garbo, Claudette Colbert (28 27). 2:3 of 4 9 en daartusschen Sarah B-rnhardf, Pola Negri, Cleopatra, Catharina 11. 2:5 of 1 3 en daartusschen Koningin Maiy, Isadora Duncan, Amelia Earhart. Indien U dus bijvoorbeeld een uitslag hebt van 24 Intro tegen 42 Extro, dan valt deze verhouding tusschen de verhoudingen 2 3 en 1 2 en kan men als man zijn ka rakter dus vergelijken met dat van Lindberg, Gary Cooper of Koning Edward en als vrouw met dat van Sarah Bernhardt, Cleopatra, enz. Ken U zelf (Overgenomen uit „Nieuws uit Hollywood" v.d. Paramounlfilms.) (Wetdt Ttrtrolgd). AXELSCHE COURANT Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. 7) Luc kan toch morgen pas thuiskomer. Wat die daar in Kopenhagen of Malmö, waar zat hij ook weer, wel uitvoerde. Zou hij haar altijd trouw zijn ach wat, natuurlijk I Elly lachte zorgeloos. Een schat, die Luc, als hij nu maar dat geborduurde pakje meebrengt, dat ik laatst in een prijscourant zag, jam mer, dat ik vergat het hem te zeggen. Toen de autobus voor het gebouw der maatschappij in de stad stil hield, wipte de kleine gracieuse Elly luchtig wan de treden. Mevrouw, groette de chauffeur *net een glimlach van verstandhouding. Iedereen had zulk een glimlach voor de vroolijke luchthartige Elly over, ledereen vond haar een aardig, welis waar oppervlakkig vrouwtje en juist omdat allen haar oppervlakkig vonden, kwam deze glimlach op hun gezicht. Elly begreep het en glimlachte op dezelfde wijze terug. Iedereen denkt een geheimpje met mij te hebben, had zij eens tot haar man gezegd, die zich tamelijk geërgerd had aan de wijze, waarop men zijn vrouw begroette, iedereen denkt een geheim met mij te hebbett en ik vind het komiek om ze in den waan te laten, ik glimlach even geheimzinnig terug, dat is wat pikant en geeft een beetje kleur aan alles 1 S outerd, had Luc gezegd. Ach ja, meende Elly wijsgeerig, »- je moet de menschen wat gunnen, Hgt wordt «ieder» zoo saai. Op haar hooge hakjes trippelde EUy naar de tramhalte. Nu hoop ik maar, dat ze thuis is, dacht ze en een rimpel verscheen op haar blank meisjts- achtig voorhoofd. Ze wonen zoo ver af, het zou ellendig zijn om dat eind voor niets gekomen te zijn. Lucie was thuis, ze zat ais een trouwe wachteres bij de radio in gi- spannen aandacht te luisteren naar een bericht. Elly viel letterlijk naar binnen. Neem me niet kwalqk, verontschuldigde zij zich, ik zag die tijgerhuid niet, zelf geschoten Lucie was niet in een stemming om grappig te zijp. Neen, ant woordde ze lusteloos, we hebben het ding van Fokke's oom uit Indië cadeau gekregen. Heel aardig, bepaald atlent, zoo'n grijnzend monster op jullie los te laten, waardeetde de bionde mevrouw E ly Beider. Ik kwam eens kijken, hoe u het maakt, dat is te zeggen, uw man stuurt me, ratelde ie aan een stuk door en zat al op een stoet, voordat Lucie tijd had gehad haar uit te noodigen. Uw man laat zeggen, dat u maar eens met mij uit moet gaan. ik zag hem op het vliegveld. Hij maakte een prachtigen start. 'kbegon Lucie zenuw achtig -- Neen, viel Elly haar in de rede, die al weer had begtepen, wat Lucie deed. neen, u moet u niet zenuw achtig zitten te maken hier voor de l tadto, trouwens, wat wilde u eigenlijk t hooren Cab Calloway Nou, die kunt u beter in natura gaan hooren en wat uw man befreft, die brengt het er best af, U moest destait hebben gezien. Het is bovendien prachtig weer, hij glijd letterlijk naar Malmö. Trouwers, we moeten gehoorzamen, hij heeft mq bevolen met u uit te gean en nu Luc, mijn man, er ook niet is, lijkt h t mij maar het beste, om te doen, wat anze mannen willen, vindt u ook niet? Elly sprong op en liep haastig naar het raam, Wat hebt u een prach tige verzameling cacteeën, de mijne willen niet, die gaan een voor een stil'e j s dood. Kom, maakt u zich nu vlug gereed, dan gaan we in de stad lunchen, ik fuif. Lucie wilde eigenlijk liever niet, maai durfde het de voortvarende E y niet te weigeren en misschien Wris het heusch waar, dat Fokke het E ly opgedragen had. Toch litf van hem, om aan haar te denken, terwijl hi! zoo in beslag genomen was. Was de start mooi, ging alles goed, vroeg ze aarzelend. Prachtig, riep E ly uit. U hebt een kraan van een man en u moogt wel trotsch op hem zijn, zuide E ly en haar toon was hartelijk en oprecht, zij wilde Lucie zoo graag helpen Kijk, begon ze ongewoon ern stig, terwijl ze zich naar Lucie om keerde, U moet hem een beetje vrij laten, ik bedoel, u moet niet zoo ernstig doen en zoo ongerust zijn, dat is niet goed, daardoor zoudt u op het laatst een ongeluk over hem inroeper. Lucie was bleek geworden. Neen, reide Elly verschrikt, neen, zoo bedoel ik het niet. Ik wilde enkel maar zeggen, dat men niet te veel aan een ongeluk moet gelooven, dat is Überhaupt niet goed, Lucie liet haar armen slap langs het lijf hangen. Ik kan nilt anders, fluisterde zij, ik houd te veel van hem. E ly kwam naar de jonge vrouw toe. Ze legde even haar arm om Lucie heen. Denk er daarom niet aan, raadde ze innig. Ik doe dat ook niet, mijn •nan is immers ook vlieger en ik houd van hern misschien net zoo veel ais u van Fokke. Lucie knikte. Zij wist dat aües tusschen haar en Fokke anders wa«, hetl anders, maar dat kon zij het luchthartige vrouwtje toch niet uit legger, Luc Beider beschouwde het vliegen als zqn broodwinning, zijn betrekking, zooals een ander kleik op een kantoor was, hij zou ..recies op dezelfde manier leider zijn van een fabriek of een bankkantoor en daarbij voortdurend aan ifjn vrouw denken. Maar Fokke Met hem was het gt® heel anders, die kon alleen maar vlie gen en vlieger zijn, voer hem bestond niets anders, daarbij vergat hij zijn vrouw. Lucie zuchtte. - Ik za| mfl kleeden, zeide ze en verliet met loome stappen de kamer. Toen ze weer binnen kwam zat Elly met de Perzische kat op haar schoot. Leuk beest, riep ze vroo- iqk. =- Ze wilde eerst niets van mij weten, maar ik heb dolgraag iels moois in mijn hand en dus nam ik haar tegen haar wil op, Waar zullen we heen gaan Bij dezen uitroep sprong ze op en liet de poes op den grond glijden. Lucie stond zwqgend te kijken. 5 Laten we eerst een poosje gaan wmkeien, ik heb een massa dingen noodtg, stelde Eliy voor, daarna lunchen we bjj Sams en dan zien we ww vertier» i Graag, stemde Lucie zonder veel verder g'aag' dan zien we Ik kan mij indenken, dat dit Fokke verveelt, dacht Lucie g.ëgerd. Maar ze zeide mets, poederde rustig haar gez.cat een beetje en nep toen naar de deur. Lucie volgde zwijgend. Nadat E y haar boodschappen ge daan had, siapte ze energiek een mo ï- dain restaurant binnen. Nu ga«n we hier een beeije zitten c. q .eiteeren, lachte ze vergenoegd. U ben dol op zulke gelegenheden en ais Luc vrq heef', gaai wij dikwqis samen b'er naar toe. Wij zien graag het flirten en dansen. Lucie kn kte en keek onwennig de stampvolle zaal rond. - je kunt hier menschenkenms opdoen, zeide ze Is het erg duur O, ja blufte Elly. Een kop wemkaUnSt„hier ren gu'den maar uw man gaf mij carte blanche, dus ik betaal uw thee en u de mijne. Lucie wilde protesteren, maar se voor Z Cf lC m°e Cn te luslelooa Neen, dacht ze, laat maar, ik verveel haar en Fok zal het wel goed vinden. Als ik het hem vertel, zal hq er niet eens notitie van nemen. Ze leunde achterover en staarde gedachtenioos naar de groote licht kroon. Fokke was Haar echter g^n oogenblik uit de gedachte. Hu zon twee lange dagen wegb ij». n, Moe vroeg Eily ougewekt. Een beetje, bekende Lucie,

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 1