Rheumaffek akkers Klooster balsem Landbouw. Gemengd Nieuws. Binnenland. Dhr. DIELEMAN is van mee rling, dat er hier al genoeg hulde is gebracht aan B. en W. voor hun toelichting. Hij wil echter zeggen, dat er ruim 860 menschen voordeel zullen hebben van het voorstel-Hamelink en 150 voor- noch nadeel. Daarom zou hij gaarne zien dat het besluit ge nomen werd om die menschen dat voordeel te bezorgen en ge voelt dan ook alles voor het voorstel van dhr. Hamelink. De VOORZ. zegt, dat het heel moeilijk is, omdat de een wat meer en de ander wat minder moet betalen om het geld bijeen te krijgen. Hij wijst ook op an dere moeilijkheden die er door zouden ontstaan, zooals van autohouders en kleine nering doenden. Ook bij ziekte als men hulp noodig heeft van dienstbode e.d. worden er menschen de dupe van. De huurwaarden gaan bo vendien omlaag van verschillende woningen. Het ware misschien dan ook beter nog geen beslis sing te nemen omtrent het voor stel. Dhr. DE JONGE is voorstander van het voorstel-Hamelink, omdat juist die menschen er door ge holpen worden, die het zoo moei lijk hebben in dezen tijd. Dhr. HAMELINK beantwoordt breedvoerig de verschillende sprekers, die tegen zijn voorstel bezwaren hebben ingebracht. Het gaat hier echter om menschen te helpen, die het uiterst moeilijk hebben en waaronder er zijn die geen brood in huis hebben en in krotten wonen. Hij acht het plicht om in hunne behoeften en nooden tegemoet te komen en voor niemand mag dit bezwaarlijk omtrent deze zaak heeft gezegd, wat niet in overeenstemming is met de thans gesproken woorden. En dhr. Van 't Hoff wist toen toch ook reeds dat ik SDA.P.er was. Zijn woorden hebben mij dan ook zeer teleurgesteld. De VOORZ. acht de zaak thans voldoende besproken en laat over gaan tot stemming. Deze had tot uitslag, dat het voorstel-Hamelink werd verwor pen met 7 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de h.h. De Ruijter, P. van Bendegem, v. d. Bilt, Esselbrugge, 't Gilde, Van 't Hoff en Oggel. zijn, zeker niet voor degenen, die beter gesitueerd zijn. De VOORZ.Zoo erg is het toch niet in Axel Dhr. HAMELINK Ik zou tien tallen gezinnen kunnen aanwijzen, waar bij tijden geen brood in huis is. De belasting is niet ingesteld om de sociale misstanden op te heffen. Het is een waarheid als een koe, dat er slechts een ver schuiving plaats heelt, zooals dhr. 't Gilde zeide. Wij hebben echter gemeend wat te moeten doen om iets te bereiken met dit voorstel, omdat een vorig voorstel te scherp was. Het is zooals dhr. Seghers ook terecht opmerkte, dat het weinige voor vele be- hoeftigen toch broodgeld betee- kent en dat mag zeker in dezen benarden tijd ook niet over het hoofd worden gezien. Ik zou dhr. 't Gilde willen vragen waarom hij spreekt van drastische belastingpolitiek en het voorstel flauw vindt. Van het standpunt van den midden stand bezien, is mijn voorstel ook aan te bevelen. Dat allen die het kunnen, iets betalen om het leed van medemenschen te ver zachten, dat is de geest van mijn voorstel en daarom vooral ben ik er tegen dat het nogmaals op de lange baan geschoven wordt. Op deze gronden acht ik het wen- schelijk om het voornamelijk ten behoeve van de meest verdrukten aan te nemen. Dhr. VAN 't HOFF zegt met aandacht geluisterd te hebben naar dhr. Hamelink, doch vindt diens rede erg politiek en S.D.A P. getint en daar is hij tegen. Dhr. 't GILDE zal het minder kras zeggen dan dhr. Van 't Hoff, al is de voorstelling van zaken door dhr. Hamelink te sterk ge kleurd. Mijn conclusie is dat dhr. H. volkomen gelijk zou hebben, indien de aanslagen voor de Pers. belasting een maatstaf zouden vormen voor den welstand van de aangeslagenen. Dhr. H. weet echter maar ai te goed dat zulks niet het geval is. Wel in de aller laatste plaats is zulks het geval en daarom moet niet in de eerste plaats deze belasting worden aan gewend om vermeend bestaand maatschappelijk onrecht uit de wereld te helpen, omdat deze zich daartoe ten eenenmale niet leent. Daarom zal hij zijn stem niet aan het voorstel geven. Dhr. HAMELINK spreekt zijn verwondering uit over de uitlating van dhr, Van 't Hoff en citeert een en ander wat deze vroeger 8. Vaststelling wijziging be grootingen. Z. h. st. werd aangenomen aVoorstel tot vastelling wijzi ging der begrooting dienst 1935. b. idem, dienst 1936. c. idem der begrooting van het Gasbedrijf, dienst 1935. Rondvraag. Dhr. VAN DE BILT vraagt het woord naar aanleiding van de gasprijsverlaging voor de afnemers te Terneuzen. Hij acht dit goed, doch zou het toch wenschelijk vinden, indien B. en W., Directeur en personeel der gasfabriek zoo danig hun best deden, opdat er te Axel ook nog tot verlaging der gasprijzen zal kunnen worden overgegaan en zoo mogelijk ook voor beide gemeenten Spr. legde er den nadruk op, dat deze woor den niet bedoeld zijn als een verwijl, doch hij zou toch gaarne zien dat er voor gewerkt wordt om tot verdere verlaging te kunnen komen, ook met het oog op de concurrentie der electriciteit. De VOORZ. zegt toe dit onder de aandacht van de Gascommissie te zullen brengen. Dhr. C. VAN BENDEGEM zou gaarne zien, indien aan de werk- loozen in het ziekenfonds toeslag werd gegeven, opdat er waarborg is, dat deze menschen gevrijwaard worden voor den zwaren gang naar het armbestuur. Hij zou het goed vinden dat een voorstel werd gedaan om tot die tegemoet koming te geraken en dat B. en W. daartoe het initiatief namen De VOORZ. zal deze zaak gaarne met dhr. Van Bendegem nader bespreken voor verdere inlichtingen. Dhr. SEGHERS heeft gezien dat aan de Wilhelminastraat een stukje grond ligt te vervuilen en vraagt wat men daarmee wil doen. De VOORZ. zegt hiermede bekend te zijn, doch de toestand daar zal spoedig in orde worden gebrachteen en ander is daar slechts tijdelijk neergelegd, doch zal worden opgeruimd. Daar nisjnand verder het woord verlangt, wordt de openbare ver gadering hierna gesloten. overschot van dr. Wibaut uit het sterfhuis overgebracht naar het Concertgebouw, waar het stond opgebaard op het podium op een met zwart rouwfloers omhangen catafalk. De kist was gedekt door het vaandel der S D.A P. en voor de catafalk en langs het geheele podium lagen en hingen de sta pels kransen en bloemstukken. In deze bijeenkomst hebben het woord gevoerd de partijleider, ir. J. W. Albarda, voorzitter der sociaal-democratische Tweede Kamer-fractie, en het Tweede Kamerlid de heer E. Kupers, voorzitter van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen. Tenslotte bracht de voorzitter van de S D.A.P., de heer Koos Vorrink, dank voor de eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van dr. Wibaut gebracht. Hierop werd de kist uitgedra gen. Terwijl de plechtigheid in het Concertgebouw aan den gang was begonnen de duizenden leden der socialistische arbeidersbeweging, die een laatsten groet aan hun overleden voorganger wilden bren gen, zich op het Museumplein te verzamelen en een stoet te vormen, die zich tegen half één in be weging zette en opmarcheerde in de richting van de Nassaukade, waarlangs hij zich rechts van den weg opstelde. Er werden tallooze vaandels meegedragen. De familie van dr. Wibaut en de leidende figuren uit partij en vak beweging volgden debaaren velen van degenen, die de plechtigheid in het Concertgebouw hadden bijgewoond, hadden zich bij den stoet aangesloten. Eerbiedig zakten de vaandels toen de lijkstoet naderde en onder doodsche stilte liet de menigte den indrukwekkenden stoet voor bijtrekken. Niemand van degenen, die langs den weg geschaard stonden, sloot zich bij den stoet aan, doch velen begaven zich met bussen en treinen naar Wes- terveld, waar de crematie in den middag plaats had. Ook in het crematorium bestond groote belangstelling. Ongeveer 250 genoodigden waren aanwezig. dit een gezellig en waardig slot zou vormen van deze 1 Mei bijeenkomst. Zaterdag j 1 had te Middel burg een vergadering plaats in het stadhuis van de hoofden der luchtbeschermingsdiensten met de leden van de Vereen, van Radio amateurzenders. Het doel van deze bijeenkomst, welke stond onder leiding van de Edelachtb. heer Hamilton, burge meester van Etten, was te be spreken in hoever deze amateurs zouden kunnen meewerken, om de veiligheid der bevolking te verzekeren bij event, luchtaan vallen. Tot nu toe worden de berich ten door de militaire luchtwacht per gewone telefoon naar Sche- veningen oveigebracht, waarmee veel tijd verloren gaat. Op hoogen prijs moet het daarom gesteld worden, dat ge noemde vereeniging het initiatief neemt en de kosten en de moeite I er voor over heeft te bewijzen dat de radio het vlugger en beter kan. Tijdens de besprekingen bleek, dat Noord-Brabant zeer goed voorzien is van zend-ontvang- stations, doch Zeeland slechts 3 vaste posten bezit, n l. Vlissingen, Middelburg en Neuzen, waarbij thans ook Axel is gekomen, door dat dhr. W. Jurriens, opzichter aan den watertoren, hier tijdelijk is gevestigd. Op 16 Mei, de dag der oefening, zullen alle amateurs hun ooren spitsen en een luistemet over beide provincies leggen, waar door het absoluut uitgesloten moet worden geacht, dat een vliegtuig onopgemerkt kan naderen. laat" U toch wrijven Strobbe, J. Schilleman, J. Wol- fert, Hontenisse, L Voet, Hulst, C. de Gronckel, Koewacht, F. de Rijk, Ossenisse, Pr. de Moor, Terneuzen, B. Kerckhaert, West- dorpe. Hoog bezoek. Bij de regelingscommissie voor de te Kloosterzande te houden Zeeuwsch-Vlaamsche fokdag van koudbloedpaarden is officieel be richt ontvangen, dat ZExc. de Minister van Landbouw en Vis- scherij, dr. L. N. Deckers en de Commissaris der Koningin in Zee land, de heer jhr. mr. Quarles van Ufford dezen fokdag met hunne tegenwoordigheid zullen vereeren. Zceuwsche Landbouw Maatschappij. Te Middelburg is Zaterdag de jaariijissche ontwikkelingsdag, uitgaande van de Zeeuwsche Landbou wmaatschappij, gehou den onder voorzitterschap van mr. P. Dieleman. De heer W. J. Robyn uit Ovezande heett gesproken over het om-enten van vruchtboomen; Dr. J. Graafhuis uit Zelhem over de beteekenis van een goede minerale voorziening van melk vee en paarden j mej. G. G. Smit, inspectnce van het nijverheids onderwijs in Den Haag, over leven tn werken van de boerin in verschillende deelen van ons land, en de heer Clement Trefoi uit Gent over de ontwikkelings geschiedenis van het Noord- Nederlandsche en Vlaamsche boerenhuis. Het bezoek van de Koningin aan Amsterdam. Omtrent het bezoek, dat de Koningin aan Amsterdam zal brengen, kan worden gemeld, dat Hare Majesteit op 22 Mei des middags te Amsterdam zal aan komen en tot 28 Mei te Amster dam zal blijven. Eieren. Naar het „Nederl. Weekblad voor Kruidenierswaren" verneemt, heeft de regeering met het oog op de marktprijzen van thans besloten voorloopig af te zien van haar voornemen om in het belang van de eierprijzen 40 millioen eieren uit de markt te nemen. Omtrent de wijze waarop thans de vervanging van blikvleesch zal worden geregeld, staat nog niet vast. Uitvaart dr. F. M. Wibaut. De uitvaart van dr. F. M. Wi baut, is een aangrijpende plech tigheid geworden, waarvan de leiding was toevertrouwd aan de beweging, waarmee de overledene zoo nauw was verbondende S.D.A.P. en de moderne vakbe- weging. Deze beide instanties hadden sen plechtige afscheidsbijeenkomst georganiseerd in het Concertge bouw te Amsterdam. Vroeg in den ochtend was Zaterdag de kist met het stoffelijk AXEL, 5 Mei 1936. Vrijdagavond had in Het Cen trum alhier een feestvergadering plaats ter viering van het 1 Mei feest door de afd. Axel der S D.A.P en A B.B. Bij de opening sprak de heer C. van Bendegim er zijn spijt over uit, dat er voor deze bijeen komst geen grootere belangstel ling bestond, gezien de sterkte der Axelsche arbeidersbevolking en het bezoek aan andere uit voeringen. Hierna volgde opvoering van het tooneelstukje ,Hel een oorlogsironie in 1 bedrijf, met een felle aanklacht tegen de oorlogsgruwelen. Na de pauze trad als spreker op dhr. P. N. Kruithof van Oost burg, die allereerst een uiteen zetting gaf van de beteekenis van het 1 Mei-feest voor de arbeiders beweging. Spr. zeide, dat deze 1 Mei-dag voornamelijk gesproken moest woiden over het Plan van den Arbeid en het ideaal van den wereldvrede. Op duidelijke wijze gaf hij een uiteenzetting van het Plan, zooals dit doordeSDA.P wordt voorgesteld en waarmede men verbetering hoopt te brengen in den economischen toestand en meer werkgelegenheid te schep pen. In het kort behandelde spr. ook het probleem van den wereldvrede en wekte allen op daartoe krachtig mede te werken door middel der organisatie. Vervolgens werd weer een tooneelstukje opgevoerd, getiteld «Uitgediend", een dramatische schets uit het arbeidersleven. Ten slotte werd nog een op wekkend woord gesproken door dhr. J. Dieleman, die aanspoorde te volharden in den strijd en vooral ook de vrouwen opwekte) hun mannen daarbij krachtig ter zijde te staan. Hij deelde mede, dat nog ge legenheid tot een dansje zou worden gegeven en hoopte dat Voor het schriftelijk gedeelte van het examen gemeente-admi nistratie slaagde de heer A. Gee- rards, uit Koewacht, volontair ter secretarie te Zuiddorpe. In verband met plannen om de wallen van de Kustbatterij te Terneuzen in werkverschaffing te doen afgraven, hebben de bond Heemschut en de vereeniging Menno van Coehoorn een adres gericht tot den minister van finan ciën, met het verzoek het behoud van die terreinen te bevorderen. Bij Kon. besluit zijn be noemd in de provincie Zeeland met ingang van 13 Juni 1936, tot voorzitter van het dagelijksch bestuur van het waterschap Stop peldijk c a. L. A. C. van Esbroeck te Hengstdijk met ingang van 1 Aug. 1936, tot lid van het dagelijksch be stuur van het waterschap Stop peldijk c.a. P. L. S. de Maat te Stoppeldijk. B K. Landbonwwinterschool te Halst. Gisteren had de uitreiking der diploma's plaats, waarbij het be stuur der school, veie geestelijken en tal van vooraanstaande per sonen op landbouwgebied, bene vens directeur en leeraren der school aanwezig waren. Door verschillende personen werd het woord gevoerd. Gediplomeerd werden D. Dekker, J. van Hoeve, S. van Hoeve, L. de Moor, Axel, A. Borm, J. Verbiest, J. de Zwart, Boschkapelle, D. Claire, Clinge, A. van Esse, A. Fassaert, A. Stallaert, Hontenisse, F. Burm, Hulst, B Bleyenbergh, A. Schuer- man, St. Jansteen, C. v. d. Aa, J Burm, E. van Wesemael, Nieuw- Nameij, Ed. de Maat, G. de Waal, Ossenisse, E. de Schepper, F. Vrecke, Stoppeldijk, F. de Caluwé, Westdorpe. Overgegaan van de le naar de 2e klasse E. Borm,; Graauw, P- van Damme,- Boschkapelle, P. i, Kindt, Hoek; J. Menu, P. Instorting In Cnnera-kerk. By het restaureeren van da Cunerakerk te Rnenen, welke in September 1934 door brand werd vernield, is Vrijdagmiddag een der steunpilaren, welke in het midden der kerk staan opgesteld, bezweken. De gewelven er boven zijn ingestort. De preekstoel eu een aantal zitbanken werden ver nield. De arbeiders, die in da kerk werkzaam waren onge veer 25 man konden zich bij tijds in veiligheid stellen. Daar men nog meer instortingen vreest z|n de werkzaamheden in de kerk gestaakt, totdat een nader onderzoek zal zyn ingesteld. BoerderJJ afgebrand. Vrijdagmiddag is in de boer derij, bewoond door den land bouwer J. de Pijper, gelegen in de duinen te Nieuw Hellevoet, brand uitgebroken. Aangezien er g6eo water 10 de omgeving wa*, zijn de boerderij en het woonhuis geheel iD vlammen opgegaan. De vermoedelijke oorzaak van den brand is kortsluiting. Verzeke ring dekt de schade. Ooodeiijk ongeval. Zaterdagmiddag is in het Lan- gerak te Nieuweroord (Dr.) in de nabijheid van de trambrug aldaar de 27 jarige landbouwer K Ber kenbosch Rzn. uit Hoogeveen, die zich aldaar met paard en wagen bevond, waarschynlyk tengevolge van het schrikken van het paard, onder de tram geraakt en vermorzeld. Ongeluk by een voetbal wedstrijd. Zondagmiddag is tijdens een voetbalwedstrijd welke gespeeld werd te Oss, een droevig onge luk gebeurd. Een aantal jeugdige voetbal-enthousiasten was op de banken geklommen, teneinde het verloop van den wedstrijd beter te kunnen volgen. Tijdens een spannend moment drongen eeni- ge jongens naar voren, met het gevolg dat de 10 jarige M. Kyzers uit Oss van de bank viel. De jongen kwam zoo ongelukkig te recht, dat try bewusteloos op het veld bleef liggen. Onmiddellijk werd medische hulp ingeroepen doch het ventje bleek reeds t« zijn overleden. Laat U niet kwellen door rheumatische pijnen, die U oud maken vóór U.w tijd. met den geneeskrach- tigen Kloosterbalsem die ze snel verdrijft. dringt tot diep in de weefsels door! m iuii a_ BON voor Inzenden in open couvert, GRATIS als drukwerk (l'/2 ct.) aan MONSTE R Handelmij. L. I. Akker, R'dam

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2