Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u w sell - VI aan deren, SPORT sn LIEFDE. N... 9. I> INS l> A <i 5 MET I 9:<6. 53» .laacg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag U ure. Vergadering van 28 April 1936. Aanwezig de heeren A. van 't Hoff, A. P. Esselbrugge, B. Seghers, C. Th. v. d. Bilt, A.Th. 't Gilde, P. J. van Bendegem, J. M Oggel, F. Dieleman, A. P. de Ruijter, C Hamelink, C. van Bendegem en P. de Jonge. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester, secretaris de heer J. L. J Maris. Afwezig met kennisgeving de heer J. Fanoy. (Slot) 5. Voorstel gvsprtysTerlasing voor de afnemers te Ter Neuzen. Op voorstel van de Directie van de Gasfabriek wordt door de Gascommissie geadviseerd: De prijs voor gewoon en munt- gas te Terneuzen met ingang van 1 Mei 1936 te verlagen en te brengen op dezelfde prijzen als in Axel, dus voor de eerste 25 M'. 12 cent en voor de rest 9 cent per M3. Het verbruik be rekend tusschen iedere periode van opname van maand tot maand voor wat gewoon gas betreft. Voor het muntgas berekend voor iedere periode van opname om de twee maanden, waarvoor dan vanzelf sprekend geldt voor de eerste 50 Ms. 12 cent en voor de rest 9 cent. Dit tarief zou dan gelden vanaf de meteropname in Juni, waarvan het verbruik be rekend wordt met de nota's die in Juli worden aangeboden. Voor het muntgas geldt het tarief bij de opname in Juli. Voor kracht en industriegas bestaat reeds het zelfde tarief. Zij meenen, dat dit voorstel noodig is als eisch van goed koopmanschap, daar zij er van overtuigd zijn, dat het geen zin meer heeft om in Terneuzen een tarief te hebben dat hooger is dan in Axel, weshalve zij voor stellen tot gelijkstelling van de prijzen voor de verbruikers van Terneuzen met die gelden in Axel. Z. h. s. wordt alzoo besloten. 6 Vaststellint; kohier honden belasting. Dit wordt vastgesteld op een totaal van f215. 7. Advies op het voorstel- Uamelink tot progressieve k'ffing van opcenten op de hoofdsom der Personeele belasting. B. en W. hebben daartoe aan de Raadsleden een uitvoerig af zonderlijk uitgewerkt voorstel doen toekomen, waarin een en ander wordt toegelicht en stellen voor deze progressieve heffing niet aan te nemen. Volgens de gegevens van den lnsp. der Dir. Bel. strekt het progressie-voorstel 869 belasting plichtigen tot voordeel, 145 heb ben noch voor- noch nadeel en 516 zullen een hoogere aanslag ontvangen. De gegevens zijn gebaseerd op de ontvangsten van 1935 en bij aanneming van dit progressie- voorstel zou de opbrengst circa f 1700 hooger zijn. Aangezien echter de progressie eerst in werking kan treden voor het be lastingjaar 1937 en dit jaar vele aanslagen in de Pers. Bel. her zien zullen worden door verlaging der huishuren en herschatting van perceelen, kan veilig worden aan genomen dat die f 1700 hoogere opbrengst voor het belastingjaar 1937 geheel zal zijn verdwenen. Het voorstel Hamelink zal dus noch voor-, noch nadeelige finan- ciëele gevolgen hebben. De op brengst zal ongeveer gelijk blijven. Of echter deze verschuiving van belastingdruk in onze ge meente gerechtvaardigd is, is een andere vraag. Aangezien deze progressie op alle grondslagen zal doorwerken, is het college van B. en W. van oordeel, dat het billijker is het voorstel- Hamelink niet aan te nemen. De VOORZ heeft hier verder niets aan toe te voegen. Dhr. HAMELINK wil beginnen met hulde te brengen aan B. en W. voor de ernstige wijze, waarop ze deze zaak hebben onderzocht en daarvoor brer.gt hij dank aan het college. Als hij echter de heele zaak goed bekijkt, begrijpt hij niet waarom B. en W. zeggen we doen het niet en adviseeren het voorstel niet aan te nemen. Spr. citeert een en ander wat daaromtrent door hem in vorige vergaderingen is gezegd en vindt dat de omstandigheden thans nog dringender zijn geworden om zijn voorstel aan te nemen. Er wordt toegegeven dat 869 belasting plichtigen er voordeel van zullen hebben, wat toch een groot per centage is, 145 hebben er voor- noch nadeel van en ongeveer 500 zulien iets meer moeten betalen, wat toch geen overwegend be zwaar kan zijn ten opzichte van deze beter gesitueerden, die even als anderen in dezen tijd ook wel zorgen hebben, doch toch niet in die mate als die groep, welke spr. tegemoet wil komen. In een uitvoerig betoog verdedigt spr. vervolgens met geestdrift zijn voorstel, daarbij in details alle onderdeden ontledend en komt daarbij tot de conclusie, dat er voor niemand catastrophale ge volgen uit zullen voortvloeien. De Raad kan z.i. dan ook gerust deze progressie aanvaarden, zon der daarbij de beter gesitueerden in de verdrukking te brengen. Dhr. VAN DE BILT zegt, dat iedereen eigenlijk iets moet ge voelen voor het idee van dhr. Hamelink, doch men moet de zaak ook van een anderen kant bekijken als deze voorstelt en rekening houden met de belangen en moeilijkheden, waarin andere groepen verkeeren. We mogen deze niet over het hoofd zien en daarom kan hij het vooistel niet steunen. Dhr. VAN 't HOFF zegt te vreden te zijn over het advies van B. en W. Hij vindt het echter de moeite niet waard, om dat feitelijk weinig menschen er noemenswaardig voordeel van zullen hebben, daar dit voor de laagst aangeslagenen slechts 48 cent zal bedragen. De adminis tratieve rompslomp zal er ten slotte mee wegloopen. Dhr. 't GILDE wil in de eerste Jij vindt iedereen aardig, zeide Van Heyoiag een beetje misprijzend. plaats een woord van waardeering richten aan het adres van dhr. Hamelink voor de degelijke manier waarop hij van zijn kant ge zien dan het voorstel heeft toegelicht. Ook prijst hij B. en W. voor de serieuze wijze waarop zij de zaak hebben bestudeerd en de uitvoerige voorlichting die zij den Raad hebben geschonken in den vorm van de overzichtelijke en beredeneerde gegevens, waar door het ons voor het bepalen van onze houding zeer is verge makkelijkt. Toch wil hij aanstonds als zijn meening naar voren bren gen, moeilijk zijn stem aan het voorstel te kunnen geven. In hun resumé aan het slot van hun toe lichtend schrijven komen B. en W. tot de conclusie dat weliswaar 869 belastingplichtigeneenigvqor deel van de progressieve toepas sing zullen hebben. De heer Van 't Hoff heeft reeds gezegd, dat dit een voordeel zal zijn voor de laagst aangeslagenen van f0,48 en dhr. Hamelink erkent zelf dat zijn voorstel slechts inhoudt een zeer flauwe progressie. Daarnaast zou voor 145 aangeslagenen de toestand dezelfde blijven, en wat voor mij het zwaarste weegt, 516 aangeslagenen zoudeneen hoogere aanslag ontvangen, waardoor een voordeel van f1700 voor de ge- meentefinanciën zou ontstaan, ware het niet dat dit door andere maatregelen in 1937 volkomen zal worden gecompenseerd. Afge zien van het feit dat belasting- verhooging mij absoluut onge- wenscht voorkomt, kunnen wij met het college gevoegelijk con- stateeren, dat er slechts sprake zal zijn van een verschuiving der lasten van de eene groep naar de andere. Of dit onder de gegeven omstandigheden gerechtvaardigd is, is voor hem aan ernstigen twijfel onderhevig. Indien wij bv. de overtuiging hadden hier alleen de hoogst-aangeslagenen in de vermogensbelasting te treffen, zou ik met dhr. H. mee kunnen gaan, doch onder deze 516 aan geslagenen vinden wij voor het overgroote deel menschen die al met het water aan de lippen zitten Lucie, acb ja, Lucie, dacht Fokke, en voor wie .Schraalhans" ook keukenmeester is geworden. Deze kunnen geen nieuwe lasten meer torschen of opgelegd worden. En waar ook dht. Hamelink teveel met de realiteit in contact komt en ik het uit dien hoofde niet waag een gemis aan werkelijk heidszin te verwijten, bevreemdt het mij, dat hij toch met tamelijk groote hartstocht aan zijn vooistel vasthoudt. Wil dhr. H. werkelijk aanspraak maken op den naam van Real politieker", dan moet hij voor deze harde werkelijkheid meer zin toonen, temeer nu er zijnerzijds zulks een agitatie ten toon gespreid wordt voor het Plan van den Arbeid dat ik niet afkeur (waarbij de VOORZ. dhr. 't Gilde er op wijst, dat dit niet aan de orde is), maar waar door toch beoogd wordt ook de in verdrukking levende groepen buiten de arbeiders, in casu de kleine middenstand tot zich te trekken en deze op te voeren tot een hooger levensniveau. Indien men nu drastische belastingdruk in het leven roept, leidt dit nog tot funester gevolgen voor den middenstand. Tenslotte gelooft spr. ook wel, dat in dit opzicht het voorstel Hamelijk bij aanne ming de deur niet dicht zal doen, maar de meening staat bij mij toch voorop dat wij dezen weg niet op mogen, waarom spr. zich dan ook schaart aan de zijde van B. en W. Dhr. SEGHERS is overtuigd van de moeilijkheden van deze aangelegenheid, maar meent toch, ook al is het voordeel voor de laagst-aangeslagenen gering, dit toch m zekeren zin broodcenten zijn, die bespaard kunnen worden. Hij is dan ook voorstander van het voorstel-Hamelink. Dhr DE RUIJTER brengt ook dank aan B. en W voor hun uitvoerige uiteenzetting. Verschil lende gronden voert hij echter aan, die voor hem bezwaarlijk zijn om het voorstel-Hamelink te steunen, daar voor velen de si tuatie daardoor nog moeilijker wordt. (Wotdt vervolgd), AXELSCie COURANT Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. 6) Ha'lo jongens! riep plotseling een luide stem schallend over het veld en Eily, Bdder's vrouw, kwam snel aanloopen. Daggroette ze kort, zeg, jullie gaat naar Malmö, toe, neem een briefje voor Luc mee, anders vergeet hl] iets aardigs voor mij mee te brengen. Haar hooge stem klonk vroolijk en zorgeloos. Fokke hoorde die klank en voelde iets sombers in ïijn hart opkomen. Was Luus maar zoo, dan zou alles voor hem veel gemakkelijker zijn. Natuurlijk, graag, zeide hij dan lachend, nog iets, mevrouwtje, een boodschap Dank je, de rest zeg ik hem zelf wel, lachte zQ ccquet. Een gedachte schoot Fokke door het hoofd, Mevrouw vroeg hij plotseling ernstig, zoudt u zich niet een beetje met Lucie willen occupeeren, ze is zooveel alleen en wordt daardoor nerveus. Wilt u mij dat genoegen doen, een beetje afleiden, gaat u met haar uit, ik geef u carte blanche om te hoemeien, voegde hij er vroolijk aan toe. De mooie Elly Beider stond een poosje in gedachten. Ik wil na tuurlijk graag, stemde ze toe, maar tk ken uw vrouw zoo weinig, ze trekt zich zooveel terug, je ziet haar Sergens. Een reden te meer voor n, om b een beetle met haar bezig te houden, $laitte Fokke, Van Heyning, die tot nu toe ge zwegen had, voelde weer hetzelfde medelijden mei de Diesels in zich opkomen, dat hem den avond te voren onzegbaar gekweld had. Doet u hel, zeide hij onverwacht, mevrouw Diesel is erg zenuwach tig, ze is veel te veel alleen en vrou wen kunnen elkaar toms beter helpen^ dan een man dat kan, Hebt u dit dan al geprobeerd kaatste E'ly vroolijk terug. Ze was een luchtige natuur en hield volstrekt niet van ernstige gesprekken. Ze had wel een beetje het land aan het beroep van haar man, maar er was na een maal niets aan te doen en aan den anderen kant waren er een aantal leuke pretjes aan verbonden. Hemel, als Luc iets zou overkomen, nu ja, dan moest dat zoo zijn, dan kon nie mand ei iets aan doen, een menschen- lot hing nu eenmaal van voorbeschik kingen aan elkaar, meende Elly en beschouwde deze gedachte als haar beste levensfilosofie. Zij bevond zich best bij deze filosofie en liet aich door niets uit het veld slaan. Een vliegers vrouw had zoo haar plichten, meende ze, en één van deze plichten was een altijd vroolijk gezicht. Best, stemde ze kalm toe en stak Fokke de hand tue, ik ga vanmiddag. Denk er om, het zaakje kan Ja geld kosten. Vroo lijk wuifde ie met haar hand en liep vlug naar den uitgang. Intusschen was men al bezig de machine op gang te brengen. De propellers draaiden razend in het rond ea de jassen van het personeel ston den bol van den wind,De post werd ingeladen en enkele passagiers kwamen pratend aangestapt. Fokke keek- met den mecanicien den boel nag eens even na terwfil Van Htyning al vast in de machine klom. Hij legde zijn papieren en instrumenten terecht en probeerde voor de grap een paar morse-seinen. Moest Lucie kur- nen hooren wat ik nu zeg, dacht hij en werd op hetzelfde oogenblik erg verlegen. Het is gemeen van mij, dat ik zooveel en op deze manier aan haar denk. Ik ben toch Fokke's vriend en hij is zoo'n beste kerel. Doch ondanks deze teiechtwijzing aan zich zelf, kon Van Heyning niet laten op dezelfde wijze aan Lucie te blijven denken. Ik doe hem er toch geen kwaad mee, pleitte hij tegen een onzichtbaar iemand. Ik zoek haar toch nooit op als hij het niet zegt en waarom zou ik haar niet met een paar lieve gedachten omringen, die kunnen haar toch nooit kwaad doen? Van Heyning keek deor het venster en zag, dat Fokke Iemand de hand gaf. Alles in orde, hoorde Van Heyning hem zeggen en toen zat de vlieger op eenmaal voor hem. De deur van de cabine sloeg met een slag dicht en Fokke draaide zijn stuur. Zeg, De Ruyter, waar is je blauw geruite kiel Diaagde Van Heyning, Flauwe mop, maar Fokke lachte toch. Wie was die knul, met wien je stond te praten informeerde Van Heynirg. Etn redacteur van de «Laatste Nieuwstijding", hij wou een paar dingen weten over een In aanbouw zijnd vliegtuig, ik heb hem naar den directeur van de maatschappij ver wezen. Een aardige kerel, leek h{j mij toe, Ach ja, ik heb geen bepaalde sympathieën en antipathieën, stemde Fokke toe. De machine taxiede over het veld. De lui van het terrein stonden er naar te kijken. Nou, daar gaat ie dan, zeide Fok en keerde. Het lichtsignaal van den verkeers toren flikkerde. Ja, dag, ook de groeien, bromde Van Heyning, die zijn „gehooi" op zette. Zoo noemde hij zgn luister- toestel. De vleugels pakten wind en zacht wiegend verhief de Hercules zich in de lucht. Prachtig gedaan, schreeuwde Van Htyning, De motoren daverden, maar Fokke glimlachte gelukkig als hoorde hij engelenzangen. Van Hcyaing zat uit het venster te staren en dacht weer aan Lucie. Een det passagiers gaf een briefje aan den marconist. Of er een raam open mocht, het was benauwd en een der passagiers had last van luchtziekte. Van Heyning beantwoordde het epis- tel, Er mocht een raam open. De zieke passagier moest maar watjes In de ooren doen. Overigens, er waren zakjes en ook een middel tegen lucht ziekte. De patiënt moest maar rustig achterover gaan liggen. De deinende beweging zou dadelfik ophouden, de machine was nog niet in rust. zij steeg nog. Vijftien kilometer zicht, schreeuw de Fokke. Hij genoot. Wat zou Lucit nu doen riep Van Heyning. hfi bad haar een oogenblik lang heelemaal vergeten. Dank zij het Duplex-systeem had Van Heyning voortdurend contact met het vaderlanogche vliegveld. Nog altijd steeg de machine. Fokke, die recht voor zich uitstaarde, gi.m- lachte ais een gelukzalige en begon een wijsje te flutten. Hij kon met fluiten en dus klonk het vaisctt, maar hg hoerde het me'. A s een zilveren vogel steeg de Hercules juichend en trillend den hemel tegemoet. De moioren speel den een jazz-band en bleven trouw in de maat. De passagiers waren blfik- baar verdiept in lectuur of het uitzicht, behalve de xieke. We sngden kilometers als koek, riep Van H ymr.g en keek tro sch op den snelheidsmcer Wat een gang zit er in deze machine. f okke knikte. HQ was volmaakt gelukkig. de autobus, terug naar huis, dacht Eliy aan Lucie Ze zou maar dadelijk: naar haar toegaan, dan kon ze nog vertellen van den start, Toch eigenlijk dwaas, dat die Luce zich zoo druk maakte, dan had ze niet met een vlieger moeten trouwen, maar met een nolaris of een huiseigenaar. Eliy moest zelf lachen om de combi* naiie, is heb zin in uitgaan van* middag, dacht ze, ik zal haar ntee- sleepen, goedschiks of kwaadschiks. Ik heb toch den t|d, het kau goed.

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 1