Morgen heb ik weer koorts Zijn vader was daar groothan delaar in kolen. De familie Wi- baut is van oorsprong uit Rou- baix in Noord Frankrijk. De ouders van dr. Wibaut waren katholiek en hij werd aanvanke lijk streng katholiek opgevoed. Van 1876—1904 was hij te Middelburg in een belangrijke houtzaak, waarin hij zich spoe dig een gevestigde positie ver wierf. Hij was intusschen reeds tot het socialisme overgegaan. In 1904 verhuisde de heer Wi baut naar Amsterdam, bleef ech ter in de directie van den Mid- delburgschen houthandel. In 1906 trok hij zich daaruit terug, in 1907 kwam hij in den Amster- damschen gemeenteraad en in 1914 werd hij wethouder van Amsterdam, de eerste sociaal democratische wethouder in ons land. Daarna is hij nog eens, n.l. van 18 September 1929 1 September 1931 wethouder geweest. Gedurende eenigen tijd is de heer Wibaut ook lid van de Prov. Staten van Noord-Holland geweest, in 1922 gaf hij dit ech ter op voor het lidmaatschap van de Eerste Kamer, dat hij sedert is blijven vervullen tot 1935 Tot de vele functies, die dr. Wibaut verder vervuld heeft, behoort het lidmaatschap van den Hoogen Raad van Arbeid en jarenlang heeft hij in het partijbestuur van de S.D A P. gezeten. Dr. Wibaut is redacteur geweest van het tijdschrift de Gemeente" en van het marxistische weekblad „Het Volk". In 1926 verscheen zijn boek over gemeentebeheer en in 1932 tezamen met zijn vroüw „Wor dend huwelijk", (het beruchte werk waarin de vrije liefde wordt gepropageerd). Verlaging ran den melksteun Indertijd is reeds aangekondigd, dat met ingang van den weidetijd de melksteun zal worden ver laagd, mede in verband met de verlaging welke voor de heffing op boter is ingevoerd. Gemeld wordt nu, dat er ern stig over wordt gedacht om den melksteun te verlagen van 2.46 op 2.40 cent per K.G. melk. Deze aangelegenheid is nog in een stadium van overweging en een beslissing is nog niet genomen, hoewel deze thans spoedig te gemoet kan worden gezien. Prinsessedag. De 27ste verjaardag van Prinses Juliana is gisteren alom in den lande met groote opgewektheid gevierd. Overal is druk gevlagd en hadden uitvoeringen en con certen plaats in de groote steden, die hier en daar een feestelijk karakter droegen. Woensdagavond heeft Prinses Juliana het Amsterdamsche Sta dion met een bezoek vereerd, waar de Prinsessehulde plaats vond onder groote geestdrift. De liquidatie Tan het Nationale Crisfscomité. Het Nationale Crisiscomité deelt mede Woensdag is de laatste ver gadering van het werkcomité ge houden. Het dagelijksch bestuur is thans belast met de liquidatie van de stichting, waarna rekening en verantwoording zal moeten wor den afgelegd aan het algemsene comité, welks goedkeuring ter décharge van het bestuur wordt gevorderd. Ingevolge art. 7 der stichtings- acte zal t.z.t. het saldo der re kening, hetwelk uit den aard der zaak gering zal zijn, aan den minister van binnenlandsche zaken worden overgedragen, opdat deze daaraan een bestemming geve, zooveel mogelijk beantwoordend aan het doel der stichting. AXJSL, 1 Mei 1836. Gisteren is hier druk gevlagd ter gelegenheid van den 27sten verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana. Het weder was ook bij zonder geschikt voor het uitsteken der vlag, op dezen laatsten April dag 's Avonds was het echter vrij Houd op het marktplein, waar de gebruikelijke concerten werden gegeven door Concordia en Ho sanna op de kiosk. Een talrijk publiek heeft echter de koude getrotseerd en blijk van belang stelling gegeven voor deze con certen. Op sommige momenten maakte de jeugd zich weer wel wat erg „druk" rondom de muziektent Het schijnt wel, dat daar niet veel tegen te doen is. Laat ons dit maal nog eens aannemen, dat het een gevolg was van de koude en de jeugd zich wat warm wilde stoeien, doch tevens de hoop uit spreken, dat het bij de a.s. zomer avondconcerten wat rustiger zal zijn op de Markt, opdat degenen, die voor de muziek komen, er ook werkelijk van kunnen ge nieten. Qel^dec^idschelandfiasta TVydlngssamenkomst. Woensdagavond werd in de Geref. kerk alhier een wijdings samenkomst gehouden, georgani seerd door de Cnr. Oranje ver- eeniging. Het kerkgebouw, dat smaakvol met vlaggedoek, oranje en bloemen was versierd, was beneden geheel bezet, toen de voorzitter, de heer W. A. den Boggende, na voorgegaan te zijn in gebed, de aanwezigen allen hartelijk welkom heette. Der gewoonte getrouw, heeft de Chr. Oranje vereeniging gemeend weer een wijdingssamenkomst te moe ten organiseeren aan den voor avond van den jaardag onzer geliefde Prinses. Hij bracht dank aan Z Exc. Mr. H. Bijleveld en Ds. J. S Post voor hunne beieid- willigheid om dezen avond hier te willen spreken. Na een zangnummer hield Ds. Post vervolgens een korte toe spraak ter inleiding. Mr. Bij le veld heette hij als oude bekende hier hartelijk welkom. Het woordje Christelijk voor onze Oranje vereniging willen we zoo alge meen mogelijk houden, aldus spr. en daarom ook allen, die Oranje lief hebben, hier hartelijk welkom heeten We leven in dagen van giooten afval op allerlei gebied en als we den blik even over de landsgrenzen richten, moeten we ons als trouwe aanhangers van het geliefde Oranjehuis des te meer bewust gevoelen van onze dure roeping, om daaraan trouw te blijven. Nadat de zangvereen. Asaf het Zeeuwsch-Vlaamsche Volkslied op verdienstelijke wijze had gezon gen, nam Mr. Bijleveld het woord over het onderwerp „Koninklijk Geklank". De talentvolle en gevierde spre ker begon met het Oranjevolk van Axel toe te roepen dat elke dag die aanlicht en elk dalend avond- gloren ons indachtig moet doen zijn aan de genade Gods. Zoo ook aan den vooravond van den dag, waarop we den 27sten jaar dag van Prinses Juliana hopen te herdenken. Enthousiast zette spr. uiteen, wat het Oranjehuis steeds voor ons volk is geweest, daarbij vertrouwend op Gods almachtige leiding. Goed en bloed hebben de Oranje's voor de vrij heid der Nederlanden opgeofferd. Een nauwe band van saamhoorig- heid is gelegd tusschen het Huis van Oranje-Nassau en het Neder- landsche volk door de eeuwen heen. In Engeland viel het Huis Stuart, in Frankrijk het Huis der Bourbon's, terwijl later ook andere vorstenhuizen verdwenen, doch het Oranjehuis handhaafde zich, geschraagd en gedragen door de liefde van een volk, dat zich één voelt met dat Vorstenhuis. Spr illustreerde een en ander met aardige staaltjes van wederzijds medeleven tusschen het Huis van Oranje en het Nederlandsche volk. Evenals in de oudheid, zooals de Bijbelsche geschiedenis ons leert, toen het volk verdrukt werd doch vertrouwde op Hem, di_ alles regeert en bestuurt, Konink lijke klanken werden gehoord, zoo zijn die ook van toepassing op ons volk. Koninklijke klanken werden ook vernomen van de telgen uit het Oranjehuis, die evenals all menschenkinderen, ook niet ge spaard zijn gebleven voor leed en rampen. Op boeiende wijze en onder ademlooze stilte stelde Mr. Bijle veld in het licht hoe en waarom dan toch die groote wederzijdsche liefde en saamhoorigheid is ont staan. Steeds stonden de Oranje' op de bres voor de vrijheden van ons volk en het recht. Gebleken is dit tijdens den Boerenoorlog, toen de grijze Pau Kruger op onzen vaderlandschen bodem gastvrijheid vond. En fier en Koninklijk waren ook de klan ken van onze Vorstin, toen na afloop van den wereldoorlog de onttroonde Keizer van Duitschlanc hierheen kwam. Geen uitlevering werd toegestaan, ook niet op herhaald aandringen van de mo gendheden. Zoo is het altijd ge weest, in vertrouwen op God is Oranje één met Nederland. Laat ons dan ook dankbaar zijn voor hetgeen God ons in het Oranje huis geschonken heeft. Spr. beëindigde zijn schitteren de rede met Gods zegen af te smeeken voor Oranje en Neder land. Met dankzegging en het staande zingen van het Wilhelmus, werd daarna deze wijdingsavonc besloten. Ter afwisseling werden door Asa en het Kinderkoor eenige zang nummers ten gehoore gebracht Gisteren werd alhier in „Het Centrum" door den heer M. J. v. d. Berg, bouwkundige alhier, namens zijn opdrachtgever aanbesteed het bouwen van een woning, bergplaats, stallen, enz., in perceelcn, combinatie van per ceelen of in massa. De uitslag was als volgt Metselwerk. F. Strijdonk, Hulst f 1975, J. A. Lensen, Axel f 1848, P. Vermeulen, Hulst f 1805, C. Jonkheim, Kloosterzande f 1777, P. Jonkheim, Kloosterzande f 1751 J. Hough, Zaamslag f 1628, J. C Vos, Zaamslag f 1620, P. van Alten, Axel f 1615, J. de Waele, Axel f 1600, P. J. van Fraaijen- hove, Spui f 1584, A. J. de Vis ser, Zaamslag f 1550, J. van dei Velde, Zaamslag f 1547, F. van der Veen, Boschkapelle f 1530, R. van Wiemeersch, Axel f 1530, P. de Rooij, Boschkapelle f 1518 Timmer- en ijzerwerk. J. C Buijsse, Hulst f 1173, Gebroeders Schopman, Hulst f1170, A. de Zeeuw, Axel f1148, Gebroeders van der Poel, Lamswaarde f 1140, J. Meerschaert, Hulst f1122, F. v. d. Berg, Axel f 1111, J. Ver- couteren, Axel f 1093, P van Duijsse, Graauw f 1084, J. de Wilde, Hulst f 1057, Gebroeders van Kerkhoven, Kloosterzande f 1025, Gebroeders Mangnus, Boschkapelle f 1024, L. Hame link, Zaamslag f 1013, H. van -uijk, Axel f 998, P. Burggrave, dengstdijk f989, K. Dieleman, Zaamslag f911. Metsel-, timmer- en ijzerwerk Wisse, Axel f 2292, Gebroeders van der Poel, Lamswaarde f 3014. Gegund aan J. Wisse, Axel. Schilderwerk. W. Antheunis, Axel f 243, W. de Jonge, Axel 224, G. van Bunderen, Bosch kapelle f 198. (Gegund). Loodgieterswerk. P, Mei, <loosterzande f97, A. Mei, Axel 76, Gebr. van Rijn, Axel f 75. ^Gegund). Electrisch licht. W. Ruijten- burg, Axel f 49 50, J H. Peeters, Axel f 38. M van Nieulande, Axel f35, H. Hough, Zaamslag f 32. (Gegund). Door de Club St. Cecilia, onderafdeeling van den R. K. Vrouwenbond, werd in het R. K. Gezellenhuis alhier opgevoerd het drama „Romeinsche Vrouwen'*, een tooneelstuk, geschreven door den heer H. Vercouteren te Sas van Gent. Het stuk werd door de talrijke aa .wezigen met groote belangstelling gevolgd. Voor het examen gemeente administratie schriftelijk gedeelte, slaagde onze vroegere stadgenoot I W. J. K. Dieleman, ambtenaar ter secretarie te Westkapelle. Evenals vorig jaar werd ook nu weer te Zuiddorpe een z.g, VlMtnsche Kermis georganiseerd, die Zondagmiddag door den bur gemeester officiéél werd geopend. Toen de plaatselijke muziekver- eeniging ter dezer gelegenheid haar eerste opgewekte marschen liet klinken, was de belangstelling nog zeer gering, daar de regen den lust tot uitgaan niet bevor derde doch ondanks het aan houden der buien werd het be zoek langzamerhand drukker en trok vooral het circus, dat ook in de omliggende gemeenten voor reclame had gezorgd, veel be langstelling. Des avonds werd het terrein op gezellige wijze verlicht, zoodat allen voldaan huiswaarts keerden. Ambaclitssehool Ter Neuzen In een Woensdag gehouden vergadering van bestuur, direc teuren en leeraren, met de leer lingen en verdere belangstellen den. werden door den vice-voor- zitter der vereeniging, de heer L. J. Geelhoedt, waarn. burge meester, met den gebruikelijken gelukwensch, aan de leerlingen die het derde leerjaar met gunstig gevolg hebben doorloopen, het diploma uitgereikt. Het resultaat der bevorderingen is als volgt Timmerlieden. Bevorderd van de le naar de 2e klasse: J. R Hamelink en J. A. Jurrij, Hoek, J. A. Weststrate, Axel, M. 1. Ro giers, Philippine, P. Kaijser, I Kaijser, J. P Paulusse, J. L Die leman, D. Ollebek en I de Back, Ter Neuzen, J. F. Stoffels, Hoek, J. A. Veriinde, Ter Neuzen, O. B. M. Alexander, Westdorpe, H. De ij en J. Deij, Axel. Van de 2e naar de 3e klasse: F. J. de Witte, Zuiddorpe, W. C Renique en Ph. J. van Hulle, Sas van Gent, I. J. Lambert en W. van Everdingen, Ter Neuzen, G. P. E. Tieltman en J. J. van de Velde, Axel, A. de Jong, Sas van Gent, J. de Jonge, Ter Neu zen, C. Hofman en J. H. I. Houg, Zaamslag, A. de Ruijter, Axel. Voorwaardelijk overM. Cor- nelissen, Axel. 3e klasse: allen gediplomeerd. F. F. Smet, Hoek, J. Klaassen, Zaamslag, J. M W. Nieuwelink, Hoek, J. C. van Doeselaar en W. Goossen, Axel, C. Hamelink, Zaamslag, J Herrebout, Axel, F. Leunis, Ter Neuzen, R Ch. L. Claijssens, Sas van Gent, G. Voerman, Ter Neuzen, G. Neijt. Sas van Gent, G Verlinde, C. P. Kaan, J. Pijpelink en J. A. Feij, Ter Neuzen. Machine-bankwerkers. Van de le naar de 2e klasse: A. O. Ver- straeten, Axel, F. A. d'Hont, J.A Harte en D. P. Bareman, Ter Neuzen, F. J Stoffels, Zaamslag, J van der Molen en D. Faas, Ter Neuzen, A. de Feijter en L. Kaijser, Axel, P. F. Maas, Ter Neuzen. Van de 2e naar de 3e klasse H. Hoornaert en L. B. Wijffels, Ter Neuzen, J J. Oostdijk, Sas van Gent, L. J. de Lege en J. Koster, Ter Neuzen, A. C. v. d Velde, Axel, J. J. van Drongelen, P. B. Lantsheer, L Dees en H. de Jonge, Hoek, J. A. Wisse en J. Hamelink, Ter Neuzen, E. F. Haers en A. d'Hont, Philippine, M. Kerkvoort, Ter Neuzen. 3e klasse allen gediplomeerd. A. C. de Koeijer, Zaamslag, C. A. <aan, C. L. v. d. Hooft en Jac. Willemsen, Ter Neuzen, A. F. ?inn, Axel, Th. A. M Vonk, Sas van Gent, A. P. du Puij, Bier vliet, K F. v. d. Bulck, L Allaait en G. Tolhoek, Ter Neuzen, P. van Dijke, Sas van Gent. Electriciens. Van de le naar de 2e klasse A. J. van Gink, Axel, A. M. Bracke, Ter Neuzen, W. Oosting, Axel, G. J. P. Kra mer, Th. A. de Brouwer en L. Meulenberg, Ter Neuzen, L. M. Andriessen, Sas van Gent, M. J. ^ouw, Ter Neuzen. Voorwaardelijk over: J. D. Vlobach, Ter Neuzen. Van de 2e naar de 3e klasse A. A. G. Hoek, Ter Neuzen, W. A. de Bruijne, Axel, A Tacq, Ter Ntuzen, A F. v. d. Veire, Biervliet, I. J. de Ruijsscher, Zaam slag, M. F. H. van Bastelaere, Sas van Gen', W. Cortvriendt, Ter Neuzen, H. M, Meeusen, Hoek, P. Die'eman en J de Dan- schutter,,Axeli A. L, de Caluwé, V* Sas van Gent, H. Gulden, Ter Neuzen. 3e klasseallen gediplomeerd. E. F. Velleman, Axel, A. Riemens en J. Jansen, Ter Neuzen, M J. Vereecktn, Sas van Gent, A C. Risseeuw, Zaamslag, Jac J. lan sen, Hontenisse, J. Ch. Lammens, Sas van Gent. Automonteurs. Van delenaar de 2e klasseJ. H. Verhelst, Axel, C. Michielsen, Zaamslag, A. S. Bridé, Ter Neuzen, J. Oos ting en J. Simons, Axel. Voorwaardelijk over: J. Ver sprille, Hoek. Van de 2e naar de 3e klasse: P. Schieman en F. P. de Jonge, Axel, A. J. Mechielsen, Zaamslag, M. Thomas, Westdorpe, D. P. van Cadsand, Hoek. 3e klasse allen gediplomeerd. J A. de Zeeuw, Ter Neuzen, P. Pladdet, Zaamslag, J. van Luik, Ter Neuzen, J. Oostdijk, Sas van Gent. Schilders. Van de le naar de 2e klasse: P. Dees, Zaamslag, C. B. Jansen, Biervliet, R. C. J. de Jonge, Zaamslag, M. Harte, Ter Neuzen, G. J. de Krijger, Philippine. Van de 2e naar de 3e klasse R. C. Neijt, Sas van Gent, C. Vinke, Axel, M. Romeijnsen en W. Loof, Ter Neuzen. 3e klasseallen gediplomeerd. J. J. de Jonge, Zaamslag, R. Th. M. Houtepen, Sas van Gent, F. Kiel, Hoek, L. J. Koster, Ter Neu zen, H. P. I. de Jonge, Zaamslag. Te Terneuzen is een Chr. Oranjevereeniging opgericht met 65 leden. Besloten werd aan sluiting te vragen bij den Bond van Chr. Oranje-vereenigingen in Nederland. Glaxwattenlabriek to Sas t Gent. De Nederlandsche Spiegelglas- fabriek te Sas van Gent heeft besloten naast haar bestaande bedrijven een fabriek op te richten van fibreso (glaswatten). Deze Nederlandsche industrie, die in normale tijden aan meer dan 1000 arbeiders werk verschaft, werd, als zoovele bedrijven, ge dwongen onder den druk der tijden haar bedrijf in te krimpen. Na grondige studie in het buiten land, waar glaswatten reeds lang met goede resultaten voor isolatie doeleinden worden toegepast, heeft de directie besloten tot oprichting van een glaswatten- fabriek. N. R. Ct. In den ouderdom van ruim 80 jaar is te Breskens overleden de heer Jac. M. H. van de Sande, die geruimen tijd het aannemeis- bedrijf in die gemeente heeft uit geoefend. De heer Van de Sande is ook een tijd lang lid van den gemeenteraad en wethouder ge weest. StlkgaKbegcherming. Zooals gemeld, zullen Zaterdag 16 Mei in onze provincie oefenin gen worden gehouden, als demon stratie, hoe de bevolking in oor logstijd zooveel mogelijk zou zijn te beschermen tegen gevaar van gasbommen, die uit vliegmachines zouden worden geworpen of gc» DOOS 20 CT— TUBE 40 en 60 CT. is Uw verzuchting als Gij Uw keel voell dik worden en U onprettig en rillerig begint te voelen. Stop die opkomende verkoudheid, ga vroeg naar bed. Neem één of twee "AKKERTJES" en morgenochtend voelt ge U prettiger dan ooit en Uw verkoudheid 'gaal niet door"!" "AKKERTJES" stellen nooit teleur I Nederlandset- Ongeëvenaard bij Griep, Product gevatte kou, rheumatische pijnen,Zenuwpijnen, enz. "akdo 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 ct. Volgens recept van Apotheker Dumont Op elk "AKKERTJE" komt de naam AKKER voor in "ruit"-vorm. Let hierop en weiger elke namaakl

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2