SPORT en LIEFDE. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- VI a a n deren. Ko. 8. VRIJDAG 1 MEI 1936. 52* Jaarg. J. C. VINK - Axel. Het Zonnetje. FEUILLETON. Binnenland. SPRUTOL Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKFR-UlTüfcVER ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag-' en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Rerste Blad. Wat is vooral in de voorjaars- tijd het zonnetje met haar ver kwikkende stralen ons welkom. En te meer, waar de eerste maan den van het jaar ons Noordsch klimaat zoo arm aan zon is, wordt iedere dag zonneschijn dankbaar aanvaard en blij gezegend en het wrakke lichaam heeft gretig de weldoende warmte dier eerste zonnestralen ingedronken. Rui mer en vrijer is de ademhaling, leniger de beweging na zulk een zonnebad en toch de schoon maak is achter den rug, er zijn schoone, misschien wel nieuwe gordijnen opgehangen. Vader en de jongens mogen nu sigaar en pijp buiten laten, althans niet in de kamer. En o.... Wie heeft nu de luiken weer opengedaan Zien jelui dan niet, dat de zon op de voorkamer staat?" kermt onze overdreven-zindelijke Hol- landsche huismoeder. En in haar verbeelding ziet ze reeds als in nachtmerrie, o gruwel, een vlieg, een heusche vlieg in de beste kamer en, o ramp, een verdacht zwart stipje op den schoonen witten tafellooper. En dat komt nu allemaal van de zon, die nare zon, die ook het behang en het trijp van de stoelen heeft doen veischieten. Wanneer zullen we toch eens wijzer worden We lachen om den molenaar, die zijn ezel op de kar zette en zelf in het gareel ging, maar als we ons huis, onze meubels dienen, in plaats dat deze ons dienen, dan proesten we het uit over deze verkeerde wereld. Als het behang en het trijp en het tapijt niet tegen de zon kun nen, gooi ze dan Uw huis uit, maar weer de zon niet. De zon is Uw vriendin, die andere kun nen heel erge vijanden zijn. Er bestaat een millioenenleger van levensvijanden. Met een ontzet tende overmacht stormt het aan op al wat er ademt. De klein sten zijn de hevigsten. Overal min aar vet de Hercules, zijn ze, en waar ze kunnen, be ginnen ze hun gluiperig vernie lingswerk. Stuk voor stuk kun nen ze niets, maar de menigte brengt het verderf. De zon heeft echter wapens tegen deze indrin gers. Al zijn ze ook nog zoo klein en al hebben ze zich ook nog zoo listig verscholen, zij weet ze met haar stralen als met scherpe speren en spietsen te vinden en te treffen. Zij moordt de giftige kiemen, waaruit de dood spruit, de bacillen en microben, die het leven verteren. De zon oefent zoo kosteloos en met goed gevolg voor ons de genees- en heelkunst uit. En we zouden haar de deur wijzen Haar bui ten sluiten Zijn we toch niet dwaas! Waarlijk, dat beetje zon, wat ons Nederlanders beschoren wordt, hebben we wel hard noo- dig. Wat wordt ons dagelijks het meest toegewenscht Een goede gezondheid en inderdaad, er is geen grooter schat op aard en daarom heeft ieder er den mond vol van. Maar hebben we bij dat woord gezondheid wel eens gedacht aan de afleiding, m a.w. lezen we er het woord zon nog in En als we dat bedenken, dan lezer, komt immers de betee- kenis der zon voor ons lichaam weer op haar juiste waarde. Geen wonder ook, dat er tegenwoordig zooveel wordt gedaan aan zonne baden. Opent dus de luiken, opent de vensters en haalt het zonnetje jubelend in. Verstrekking van kleeding, dekking en schoeisel aan werkloozen. Het N. V. V. heeit aan de re geering een adres toegezonden, waarin de ongunstige positie van de Nederlandsche werkloozen wordt uiteengezet. Het besluit van de regeering om met 1 Mei het werk van het Nationaal Crisis-Comité, voor- zcover 't den zgn B-steun betreft over te nemen, beteekent welis- Lucie luiite'de geipanaea. Ze sat waar, dat gedurende 1936 een bedrag van fl.600 000 beschik baar is gesteld voor het verstrek ken van kleeding, dekking en schoeisel aan gezinnen van werk looze arbeiders, doch in 1935 werd hiervoor nog een extra bedrag van f 2.000 000 uitgetrok ken. De nood, welke thans heerscht, is grooter dan men zich bij de voorziening van dekking, klee ding enz. voorgesteld had. De f 2.000.000, welke voor het jaar 1935 extra zijn uitgetrokken, dienen in 1936 gehandhaafd te blijven. Het N. V. V. dringt er bij de regeering dan ook op aan, in deze haar volle medewerking te verleenen. Prinses Juliana wint een hoofdprjjs Bij de gehouden trekking voor de verloting der werkstukken van het crisis-comité te Almelo, bleek, dat H. K. H. Prinses Juliana, die vorige week de tentoonstelling dezer werkstukken had bezocht en een aantal loten meenam, den hoofdprijs heeft gewonnen. Gfeknoei met ingevoerde paarden. Blijkens het afdeelingsonderzoek van het ontwerp van wet tot regeling van den invoer van paar den, merkte een aantal leden op, dat paarden, die als slachtpaar- den worden ingevoerd, vaak weer als werkpaarden worden ver kocht, zulks ten nadeele van de binnenlandsche fokkerij. Zij acht ten het daarom gewenscht, dat de slachtpaarden van de grens af in verzegelde wagens worden ver zonden naar de abattoirs, waar voor ze zijn bestemd. De kruiser „De Ruyter". De nieuwe kruiser „De Ruyter" is zijn eersten grooten proeftocht, welke 7 weken zal duren, be gonnen. Deze proeftocht is van groot belang. De directie wil de zeker heid hebben, dat de turbines goed zijn, zoodat averij als bij de „Sumatra" wordt voorkomen. Aan boord bevinden zich on- peveer 250 leden van de toe komstige bemanning, alsmede 100 technici en arbeiders van de werf Het schip zal zoowel bij het eiland Texel als voor de Westkust van Schotland snelheidsproeven ne men. Naar de Standaard verneemt, zal H.M. de Koningin zeer waar schijnlijk het schip in November a.s. doopen. Welke bestemming het schip zal krijgen, is nog niet officieel vastgesteld. Zeer waar schijnlijk zal de kruiser ons land vertegenwoordigen bij de plech tigheden van de kroning van koning Edward VIII van Engeland Daarna zal het schip vermoedelijk naar Engeland vertrekken om de „Sumatra", af te lossen. Een aandenken voor de opvarenden van Hr Ms. K XVIII. Aan alle opvarenden van Hr. Ms. K XVIII, die de reis via Kaap de Goede Hoop naar Soerabaja hebben gemaakt, heeft de minister van defensie a.i. een exemplaar aangeboden van „Klaar voor onder waterhet boek dat luite nant M. S Wytema, de oudste officier aan boord van Hr Mr. K XVIII, over dezen tocht heeft geschreven. Elk dezer exem plaren van dit boek is voorzien van een ten name gestelde op dracht. Vacature Tweede Kamer. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de vacature, ontstaan door het overlijden van jhr mr. Ch. J. M Ruys de Bee- renbrouck, tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard mr. P. W. H. Truijen te Roermond. Automobilisten, opgepast De K.N A.C. schrijft Herhaaldelijk komt het voor, dat automobilisten uit het buiten land komende, gebruik maken van wegen naar Nederland, waar aan geen Nederlandsch grens station is gevestigd. Men maakt zich bij een dergelijken grens overgang strafbaar en velen zijn reeds bekeurd. Men lette er goed op, waar op de automobielkaart de grenskantoren staan aangegeven l Zomer sproeten Verder werd overhandigd een nota, béhelzende de wenschen van de leden der vereeniging en waarin er op wordt gewezen, dat de bloei, welke in den landbouw heeft geheerscht, slechts schijn baar is geweest en gepaard is gegaan met het uitleenen van milliarden guldens aan het bui tenland. Hierdoor zijn volgens genoemde nota de binnenlandsche consumptieprijzen abnormaal ge stegen. Op de vraag van den regee ringscommissaris, hoe over den export van varkensvleesch wordt gedacht, antwoordde de com missie, dat de vereeniging tegen standster van den varkensexport is, indien deze niet rendabel voor den landbouw en economisch niet verantwoord is. De regeeringscommissaris heeft goedgevonden, dat tot de vee weiders, die steun zullen ontvan gen, ook die categorie zal worden gerekend te behooren, die droog drachtig vee (fokvee) heeft geweid. Dr F. M Wlbaut f Dr. F. M. Wibaut is Woensdag morgen half 9 te Amsterdam op 76 jarigen leeftijd overleden. Dr. F M. Wibaut was op 23 Juni 1859 te Vlissingen geboren. (Wordt urvolgd), AX£LSC;>l COURANT. Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. 5) Toen hij voorbij de klok kwam, zag hij, dat hij pas een half uur thuis was. Ik ben een beetje onrechtvaardig, dacht hij en wandelde weer vol on geduld naar den salon. Plotseling lag hij door het raam de motorfiets van Van Heyning staan. Zoo, bromde hij, die moet hij komen halen en het is morgen weer vroeg dag. Fokke wilde geen achterdocht in Eijn hart toe laten maar hij kon het niet helpen, dat hg hoe langer hoe boozer werd. Een rimpel veischeen op zijn voorhoofd en verdween niet, toen hg een poosje later Lucle en Van Heyning het tuinhekje binnen zag komen. Hg liep snel naar de hulskamer en zette zich met de krant in de hand in een gemakkeigken stoel neer. Lucie kwam de kamer binnen, ge volgd door den marconist. Ach, elndeigk ben ik daar 1 riep ze en haar gezicht werd plotseling met een blos gekleurd. We waren naar het vliegveld gegaan om je te verrassen en daar zeiden ze, dat je nog tn Rotter dam was. We hebben eerst in de stad gegeten en zyn toen met een anto naar het vliegveld gereden, vertelde Van Heyning. Fokke keek afwezig op. Zeg, het is morgen vroeg dag, zeide hg te» beetje afwerend, we vertrekken Met andere woorden, Ik moet maar wegwezen, lachte Van Heyning. Fokke zweeg, maar Lucie, die by de theetafel bezig was, zeide zacht Wilt u niet nog even een kopje tnee drinken Fokke keek naar Lucie's verlegen ge* ch'je, hg lacht plotseling schaterend Natuuriyk, zondaars, drinken we samen eerst een kopje thee. Leuk, dat jullie aan den boemel waren, waar hebben jullie gegeten O, doodgewoontjes by Leefdag, maar het is daar uitstekend, ant woordde Van Heyning en dan direct in het zakeiyke vervallend vroeg hg Z jo, gaan we met de Hercules Zware kist, wat, het weer ziet er anders prachtig uit. Vloog jy dit traject al Het is zeker voor de eeiste keer. Zwygend luisterde Lucie. de oude angst bekroop haar weer, hoewel het rustig gesprek haar wel bemoedigde. Ze hoorde Fokke breedvoerige uiteen- leggingen geven. Hij had ook die machine tn de hand, een kranige man, baar man, waarom was zy dan altyd bang. Het werd in den laatsten tijd hoe langer hoe erger. Als ze er toch maar eens met iemand over praten kon I Toen ze de thee presenieerde, hooide ze opeens Fokke zeggen Neen. Beider gaat niet mee, hij zit er al. We zien hem daar, hij zal onze machine terugvliegen, wy vrachten twee dsgen op orders en gaan met de Ajax tarug. Van HeyntHg wreef zich in dp han den. Fijne tocht met jou, Fokke. Ik heb die route nog nooit gevlogen. Wanneer zouden wfc nu een» naar ln»iiü gestuurd worden ln een lagen stoel en bespiedde haar man met hongerige oogen. Zou hy ook al naar Ind moeten? Ze kon er niet aan denken. Ja, nu, ik geloof, dat het niet lang meer zal duren, of wy zitten op den bok naar Ind Dat zal een fqne tocht zyn. Lucie verroerde zich niet. Zy keek in een verschiet van angst, O, als hq net eens naar Indië moest I Plotseling keerde Fokke zich naar haar toe. Zeg kind, wat zit je daar stil en zoet. Je moest eens mee gaan op een plezlefvlucht. Als we uit M lir.Ö komen neem ik je eens mee op een tochtje. Dan zul je je vooroordeelen wel laten vallen. Je moest eens weten hoe fijn het daar boven is, in die frissche gezonde lucht en de aaide diep onder je. Dan ge niet je pas. Van Heyning keek naar Lucie's wit weggetrokken gezichtje. Hij had me- del|den met het jonge vrouwtje en toch, een man als Fokke. Ja, ja, Fokke, graag, antwoordde Lucie heesch en scheen uit diep ge peins te ontwaken. Van Heyning sprong op. Nou, tot morgen half zeven. hè. Slaap wel, groette hy Fokke vroolijk. Mevrouwtje, dank voor uw pret tig gezelschap, hy drukte Lucie's hand en keek in haar melancnolieke oogen, Ik kom u gauw weer halen, beloofde hij vrooiyk, Fokke bracht hem tot aan de deur, Samen keken de jonge mannen naar de heldere lucht. Mooi weer mor gen zal een piachttocht worden, Wel te rusten. Foen Fokke in de kamer terugkwam stend Lucie rechtop by do tafel, Fokke, zeide ze en er was Iets wanhopigs in haar stem, neem je het aan, ais ze je een tocht naar Ind'ë opdragen Even keek hy ontstemd, maar toen glimlachte hy alweer. Dwaas kind, antwoordde hy ge- moedeiyk, natnuriyk neem ik het aan. Ik kan toch moeilqk zeggen neen, mynheer de directeur, dank u wel, myn vrouw wil het niet hebben, stuurt u maar een ander. Dat bedoel ik niet, Lucie's stem was enkel nog maar een heesche fluis tering. Ik ben geen Xantippe, F->k, je bent vrfl en het is je beroep, maar ik bedoel of je erg big zou zyn als je ging. Ongeduldig haalde hy de schouders op. Waarom begon Lucie zoo laat nog met die zwaarwichtige gesprek ken hy was moe en htt was morgen vroeg dag. Je kunt van die hevige gewetens vragen deen met een gezicht of de zaligheid van je ziel ervan afhangt, gromde hy goedig. Natuuriyk, kind, zou ik big zgn, htt is immers een onderscheiding als je daarvoor aangewezen wordl. Zou jy dan niet biy en trotsch zyn Ja, antwoordde ze kort en keerde zich am. Met trillende handen zette ze de kopjes in elkaar en dacht ver laten Hy houdt niet van my, tenminste, niet zooals ik van hem hou- Hy houdt nog meer van zyn ma chine. Plotseling voelde ze twee sterke armen om haar heen. Fokke drukte haar hoofd tegen zyn horst, - Maak het je toch niet zoo moeilijk, zei hy innig. Ik kan toch niet weigerca, •ll M MS ists opdragss. Tekort aan rundvloeseh Er heeft een bespreking plaats gevonden tusschen een door de Vereeniging van Veeweiders en Mesters gekozen commissie en den regeeringscommissaris, den heer Louwes. In deze bespreking heeft de commissie zich beijverd, aan te toonen, dat, indien er geen maatregelen worden genomen, het gevaar dreigt, dat binnen 2 jaar hier te lande een tekort aan rundvleesch zal ontstaan en ons volk op invoer van buitenlandsch vleesch zal zijn aangewezen. verdwijnen spoedig door een pot 1 Bij alle drogisten. Lucie voelde het gelukspoppetje dat hy onder zyn jas droeg, tegen haar wang. Ik kan het niet helpen, fluisterde ze en haar stem brak in een snik. Ik hou zooveel van jou, HOOFDSTUK III. In zfln vliegcostuum wandelde Fokke over het terrein naar de kist Van Heyning volgde hem als een scha duw. Zalig weertje, juichte hy met een vroolqke hoote jongensstem. Fokke snoof de zachte warme lucht in. J», zeide hy gedachieul en keek on naar den diep blauwen hemel. Wat een zicht, voegde hy er gelukk g glimlachend aan toe. Van H ymng keek zyn vriend van terzyde aan. Je had nooit moeten trouwen, klonk net onverwacht. Hè, wat ztg je daar? riep F kke en een rimpel verscheen boven zijn ooeen. Van Heyning lachle alweer.' -- Zeg, denk alsjeblieft geen gekke din gen, maar je bad geen vrouw als Lucie moeten nemen, als ik je niet zoo goed kende, zou ik jtloersch op je worden. Mqn hemel, is een man wel waard, dat een vrouw zooveel van hem houdt. Hij schudde het hoofd. Je denkt meer aan vliegen dan aan een vrouw, zeide nog met een licht verwyt in zyn stem. Fokke s'ond getroffen stil. Ik kan het niet heipen, zeide hij en wist opeens, dat Lucie den vorige» avond dezelfde woorden had gebruikt,

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 1