R, velt Vraagt weel1 geld. R iO! .velt, de president der Vereen e Staten, heeft de be- gro -commissie van het Huis van Afgevaardigden een voorstel doen t( komen, waarin 460800000 dol (bijna 700 millioen gld.) wordt gevraagd voor de financiering van een door den president be stuurde regeling voor ouderdoms pensioen en werkloosheidsverze kering. Door de invoering van een ouderdomsverzekering zal 265 millioen dollar (ongeveer 400 miilioen gulden) naar de schat kist vloeien. Door deze nieuwe wenschen van Roosevelt zal het tekort op de begrooting voor crisisuitgaven tot 2 300 millioen dollar (3 500 millioen gulden) stijgen. Binnenland. Koninklijk b a<»»k aan Goere» on Overflakkee. Zaterdag hebben H. M. de Koningin en Prinses Juliana een bezoek gebracht aan Qoeree en Overflakkee. Vrijdag waren zij aan boord gegaan van den poli- tiekruiser Nautilus, waarop zij den nacht doorbrachten in het Slijkgat, daar oorlogsschepen niet kunnen meren in de haven van Middelharnis. Om 9 uur kwamen de hooge gasten aldaar aan met twee kleine stoombootjes, waarop zij bij het aan wal stappen wer den verwelkomd door burgemees ter L. J. den Hollander. Een groote menschenmenigte juichte de beide Vorstinnen geestdriftig toe. Nadat zij met hun gevolg in de gereedstaande auto's had den plaats genomen, werd naar het raadhuis gereden, waar me vrouw Den Hollander H.M. bloe men aanbood, terwijl haar doch tertje hetzelfde deed aan Prinses Juliana Bij het verschijnen op het bordes hadden de Koninklijke bezoekers de ovatie's van de bevolking in ontvangst te nemen. Na een kort verblijf te Middel harnis werd de tocht voortgezet naar Stad-aan-'t Haringvliet, Den Bommel, Achthuizen, Oude- en Nieuwe Tonge en Dirksland, waar H M. het ziekenhuis be zocht. Ongeveer een uur hebben de vorstelijke gasten hier vertoefd en zich onderhouden met de zieken. Daarna werd de terug tocht aanvaard en na Melissant naar Stellendam gereden, waar een bootje wachtte om de Konin gin en de Prinses naar de Nau tilus terug te brengen. Deze stoomde naar Vlaardingen, van waar verder in auto's naar Den Haag werd gereden: Na aankomst in de Residentie hebben Koningin en Prinses haar intrek enomen in den „Ruigen- hoek" te Scheveningen. H. M. heeft den burgemeester van Middelharnis en Sommelsdijk medegedeeld, dat zij van de har telijke ontvangst haar en Prinses Juliana bereid van de zijde der bevolking, waarvoor H M. haar dank uitspraak, een zeer aange- namen indruk heeft gekregen. Voorzitter Tweede Kamer. Naar De Tijd verneemt, be staat er in de R.K. fractie der Tweede Kamer een ernstige stroo ming, om prof. Aalberse te ver zoeken zich beschikbaar te stellen ais opvolger van wijlen jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck voor het voorzitterschap der Tweede Ka mer. Mocht dit het geval worden, dan schijnt het voornemen te bestaan, voorloopig het voorzitter schap van R. K. fractie en R. K. Staatspartij te vereenigen in den persoon van den heer C. M. J. F. Qoseling. De A VRO. In 1935. Verschenen is het jaarverslag 1935 van de A.V.R.O, Er wordt in geconstateerd, dat de A.V R.O., niettegenstaande de ongunstige tijdsomstandigheden, een goed jaar heeft genad. Het aantal leden, ten opzichte van dat van 1934, bleek zich vrijwel gehandhaafd te hebben. Bij de telling op 1 October 1935 bleek dit te zijn 198.127. Dit beteekent slechts een teruggang van 60 leden. De vrijwillig door de leden bijeengebrachte contributie be droeg f660.547 of nog geen 10 pet. minder dan in 1934. De Radio Bode", het week blad van de A.V.R.O., wist zich uitstekend te handhaven. Hoe wel de omvang toenam en den abonné's een speciaal, geheel in kleurendruk uitgevoerd Kerstnum mer werd toegezonden, bleef de abonnementsprijs gelijk. De op laag is ongeveer 7« millioen exemplaren per week. Mede dank zij de baten uit de exploitatie van de .Radio Bode", kon het bedrijfsoverschot over 1935 ruim f600.000 bedra gen. Het kapitaal van de A V.R O kwam daardoor op ruim 273 mil lioen gulden. Aan de omroep programma's werd bijna 671.000 gulden ten koste gelegd. Het verslag wijdt hoofdstukken aan A.V.R Ö.'s positie in den omroep, de zenderkwesties, de terugkeer van den populairen omroeper, den heer Weitzel, nieuwe reportagewagen, gramo- foon-opname-installatie, enz. De voltooiïng van de nieuwe studio te Hilversum wordt binnen enkele maanden tegemoetgezien. Landbouw. Randveekenringen. Do jaarlyksche veekeuringen vanwege de Provinciale Com missie ter bevordering van Rijks wege van de Veefokkerij in Zee land zullen dit jaar in onze streek op de volgende plaatsen en da gen worden gehouden Kloosterzande 5 Mei, 2 uur. Ossenisse 6 Mei, 8 30 uur. St. Jansteen 6 Mei, 10.30 uur. Zuiddorpe 6 Mei, 2 uur. Graauw 7 Mei, 9 uur. Zaamslag 7 Mei, 1 uur. AXEL, 28 April 1936. In de heden alhier gehouden vergadering van den gemeenteraad waren alle leden tegenwoordig, behalve de heer J. Fanoy, die door ambtsbezigheden verhinderd was. Als vertegenwoordiger van deze gemeente in de N.V. Zeeuwsch- Vlaamsche Waterleiding Maatsch. werd benoemd de heer C. Th. van de Bilt. Op een verzoek van de Z.- Vlaamsche slagerspatroons om de verordening betreffende het ge bruik van het slachthuis te wij zigen, werd afwijzend beschikt en besloten de thans geldende regeling te handhaven. Gunstig werd beschikt op de verzoeken tot aankoop van bouw grond van de heeren Abr. van Alten en J. van Sluis. Eveneens op een verzoek van dhr. M. A. Koole te Utrecht om afkoop van erfpacht van een perceel aan de Kanaalkade Op advies van de Gascommis- sie werd besloten om de gasprijs voor de afnemers te Temeuzen gelijk te stellen met de voor Axel geldende prijzen, dus voor de eerste 25 M3 12 cent en voorde rest 9 cent per M!. Het kohier hondenbelasting werd vastgesteld op een totaal van f215,—. Het voorstel-Hamelink tot pro gressieve heffing van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting werd verworpen met 7 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de h.h. De Ruijter, P. van Bendegem, v. d. Bilt, Esselbrugge, Van 't Hoff, 't Gilde en Oggel. Tenslotte werden nog eenige begrootings-wijzigingen vastge- gesteld. De opbrengst van de Zater dag alhier gehouden Emmabloem- collecte bedroeg f 144,28. Zaterdagavond had de 55- jarige M. Dronkers het ongeluk in zijn woning in de Julianastraat alhier van de trap te vallen. De man bekwam hierbij een hersen schudding en is Zondag aan de gevolgen overleden. Ter gelegenheid van den jaardag van H. K. H. Prinses Juliana zullen Donderdagavond op de kiosk op het marktplein concerten worden gegeven, om 8 uur door Concordia en om 9 uur door Hosannai Van Concordia ontvingen we het volgende programma 1. Wien Neerlands Bloed. 2. Zoo de Ouwe zongen, marsch, arr. G. Feremans. 3. Paix et Labeur, ouverture, O. Filsfils. 4. L'Arche d'Or, ouverture, G. Gadenne. 5. Fransche Amitié, fantaisie, Jacques Martin. 8. La Perle du Lac, valse de concert, Alfr. Delbecq. 7. Le Bocage aux Bruyères, fantaisie-ouverture, G. Gadenne. 8. Souvenir de Beersse, marsch, Lt Purnotte. 9. 't Oude Wilhelmus. Programma Hosanna 1. Wilhelmus. 2. Loncin, marsch, F. Rousseau. 3. Paix et Labeur, ouverture, O. Filsfils. 4. Les Roses chanfent, valse lente, F. Popy. 5. Brocéliande, fantasie, J. Farigoul. 6. Soli Deo Gloria, ouverture, L. Rugers. 7. Slotmarsch. Oranje Winkelweek, Gisteravond werd alhier bij den heer J. J. de Lozanne een ver gadering gehouden van winkeliers, die door het bestuur van V. V. V. daartoe waren opgeroepen ter bespreking van de plannen tot het organiseeren van een zgn. Oranje-winkelweek. De heer Van Maale constateerde bij de opening, dat het met deze vergadering hetzelfde is als bij voorgaande, nl. uiterst geringe opkomst van de belanghebbenden. Slechts een 12-tal personen waren buiten het bestuur aanwezig. Spr. herinnerde aan de ver schillende jubilea, die dit jaar alhier gevierd zullen worden en die als bekend kunnen worden geacht. Zoowel het herdenkings comité Prins Maurits, als Con cordia en V. V. V. zullen trachten de feestelijkheden, die ter herden king van deze jubilea zullen worden gehouden, zoo goed mo gelijk te doen slagen. V. V. V. komt thans met het plan tot het organiseeren van een Oranje-winkelweek van Vrijdag 28 Augustus tot en met Zaterdag 5 September. De etalage's zullen dan zoovee! mogelijk met oranje versierd dienen te worden. De winkeliers zullen boekjes met oranje-zegels kunnen bekomen en bij alle deelnemers zullen prijzen worden aangekocht in evenredig heid tot het aantal gevraagde bonnen. Een en ander zal ge schieden zooals tijdens de St. Nicolaasweck, met dit verschil, dat het thans gevariëerder en interessanter belooft te worden. Een Oranje-krant zal worden uitgegeven met het programma van de feestelijkheden en verder advertentiën- De prijs hiervan zal 4 cent per regel bedragen voor leden en 6 cent voor niet- leden- Deze krant zal in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen worden ver spreid. Tevens ligt het in de bedoeling om een marktdag te houden op Donderdag tijdens de feestweek, met allerlei ouderwetsche stands en kleederdrachten. Verdere ge gevens omtrent een en ander konden nog niet worden verstrekt, omdat ook rekening moet worden gehouden met de plannen van het herdenkingscomité. Enkele aanwezigen hadden liever eens wat anders gezien dan zoo'n winkelweek met bon nen, doch tot een afgerond voor stel in dien zin kwam het niet, zoodat men weer zal trachten meerdere belangstelling voor het winkelweek-plan te wekken, hoe wel een der aanwezigen ertegen gekant was om weer, evenals met St. Nicolaas, de winkeliers door persoonlijk bezoek tot deelname aan te sporen. Belanghebbenden hadden op deze vergadering aan wezig moeten zijn volgens zijn meening. Men zal nu echter trachten door middel van circulaires nog wat j meer animo onder de winkeliers vopr deze zaak te wekken. Een tweetal landbouwers uit de gemeente Hoek, die des tijds zijn veroordeeld wegens verboden nederlage van suiker, hebben bericht ontvangen, dat hun garantie zoodanig verminderd is, dat zij geen suikerbieten mo gen verbouwen. Een der landbouwers, die zijn oppervlakte reeds bezaaid had, moet deze weer omrijden. Auto's en Pers. Belasting. De Inspecteur der directe be lastingen te Ter Neuzen bericht ons, naar aanleiding van de eenige weken geleden verschenen pu blicaties in de dagbladen, dat hem is gebleken, dat een groot aantal belastingplichtigen hun auto niet naar vol tarief Perso- neele Belasting durven aangeven, omdat zij bang zijn, dat dan de aftrek van autokosten voor de inkomstenbelasting vervalt. Men redeneert schijnbaar aldus Geef ik mijn autc voor de Per- soneele Belasting aan naar vol tarief, dan erken ik hiermee, dat het een luxe auto is en dan mag ik voor de Inkomstenbelasting geen kosten meer aftrekken, want het is geen bedrijfsauto meer. Deze gedachtengang is onjuist. Geeft men immers de auto voor de Personeele Belasting vol aan, dan geeft men hiermee alleen te kennen, dat de auto niet u i t- sluitend in beroep of bedrijf gebruikt wordt. Nogmaals wordt dus met na druk erop gewezen, dat de toe passing van de Inkomstenbelas ting gelijk blijft aan die van vo rige jaren en dat men zich daar omtrent geen zorgen behoeft te maken. Personen die, vanwege de gevolgen voor de Inkomstenbe lasting, hebben nagelaten de auto voor de Personeele Belasting vol aan te geven, zullen verstandig doen, dit alsnog te herstellen. Vyftien jaar Commissaris der Koningin Op 1 Mei a.s. zal de commis saris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, zijn derde lustrum als gouverneur dezer provincie vieren. Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch Vlaanderen. In de Zaterdag jl. gehouden openingsrede wees de voorzitter, de heer J. A. van Rompu, ^r op dat er nog in geen enkel opzicht oplossing van de moeilijkheden waaronder wij leven, is te voor zien. De werkloosheid vertoont in het district der Kamer, hetzelfde beeld als overal, d.w.z. toene mend. Voor het geheele land was de verhouding eind September 1935 30,7 tegen 27,6 in het daaraan voorafgaande jaar. VoorZeeuwsch Vlaanderen was het cijfer eind December 5000. Blijkens de gegevens gepubli ceerd door het Centraal Bureau voor de Statistiek was het belast baar inkomen in Zeeuwsch Vlaan-, deren iets hooger dan het jaar tevoren, nl. f20.926,000 in 1934- 1935, tegen f19,125,000 in 1933- 1934, doch bleef nog aanmerkelijk achter bij 1930-1931 toen het f30,001,000 bedroeg. Het aantal aangeslagenen steeg van 10.997 in 1933 34 tot 11,471 in 1934-35, het gemiddeld inkomen per aan geslagene van f 1739,20 tot f 1766,94. Het aantal aangeslagenen in de vermogensbelastingsteegvan 2212 in 1933-34 tot 2272 in 1934-35 (in 1930 31 bedroeg dit 2562) terwijl het bedrag der vermogens steeg van f91,049,000 tot f95,362,000 (in 1930-31 bedroeg dit f 125,780,000), het gemiddeld vermogen per aangeslagene daal de van f41,160 tot f40,200 (in 1930 31 f49,000.) De bevolking van Zeeuwsch- Vlaanderen was vrijwel stationair. Zij steeg tot 84,012 met een toe neming van 354. De kwestie van het bouwen van een nieuwe sluis te Temeu zen, ten bate van de ontwikke ling der haven van Gent, ver keert' nog in hetzelfde.„stadium yan -het vorig jaar, Dé ongunst der 'tijdcA, zoowel als dé maatregelen van Belgische zijde, die nadeelig zijn voor de haven van Temeuzen, drukken de exploitatieuitkomsten van den spoorweg MechelenTemeuzen. Met betrekking tot den bestaan- den toestand of een oplossing daarvan in de toekomst, werd aan de regeering een advies ver strekt. De cijfers met betrekking tot de binnenvaart op de haven van Temeuzen getuigen van een da lend vervoer. Het personenverkeer op het Ned. gedeelte door de spoorweg maatschappij Mechelen—Terneu^ zen geëxploiteerde trajecten bleef stationair, en was feitelijk over het geheel iets hooger dan het jaar tevoren. De goederenaan- voer liep met ruim 70,000 ton terug, terwijl de uitvoer 500 ton hooger was dan het jaar te voren. Voor de tramwegmaatschappijen was het personenvervoer weer afnemend, het goederenvervoer beduidend minder, het vervoer van suikerbieten iets hooger. Van de veerdiensten was het verkeer BreskensVlissingen en VlissingenTemeuzen, zoowel als dat tusschen Walsoorden en Hansweert, lager dan het jaar te voren. Het verkeer op de lijn Temeuzen—Hoedekenskerke kan als stationair worden beschouwd. Wat betreft den toestand in de verschillende Z. VI. bedrijven in het afgeloopen jaar, zijn er vele in weinig rooskleurigen toestand. Spreker beëindigde zijn rede met dankzegging voor de wijze, waar op de leden van het Bureau en de overige leden van de Kamer met hem hadden willen samen werken. Een bijzonder woord van dank bracht hij aan den secretaris der Kamer, den heer Harte, alsmede aan diens klei k, den heer Van Es, voor den ijver en toewijding, in het afgeloopen jaar aan den dag gelegd. Aan het kort verslag, dat we mochten ontvangen, is voorts het volgende ontleend Als voorzitter werd herkozen de heer J. A. van Rompu, terwijl ook de overige functionnarissen bleven gehandhaafd. Ontvangen was een schrijven van den Minister, dat het wets ontwerp tot heffing van een reis- belasting reeds in een zoodanig stadium van voorbereiding was, dat er gien aanleiding bestond, nog nadere adviezen in te winnen. Medegedeeld werd, dat een adres tegen het ontwerp-Reisbe- lasting aan de Tweede Kamer is gezonden. Daarin wordt te ken nen gegeven, dat deze belasting voor Zeeuwsch Vlaanderen, waar de bevolking in deze smalle strook de noodige verkeersvrij heid mist, een belasting wordt op het grensbewoner zijn, en op de bevolking zwaar zal' drukken. Gevraagd is op grond hiervan de inwoners van Zeeuwsch Vlaan deren te willen vrijstellen van belasting bij het overschrijden der Belgische grens. De heer Van Goethem deelde mede, dat de middenstandsver- eenigingen in Zeeuwsch Vlaan deren aan de Tweede Kamer een adres hebben gezonden van tegenovergestelde strekking. Zij wenschen zelfs nog scherpere toepassing door verlaging van den leeftijdsgrens waarop zonder betaling de grens mag worden overschreden Zij zien naar de vele inwoners, die de grens over gaan om in België te gaan koopen of zich gaan amuseeren. Er worden groote bedragen naar het buitenland gebracht. Zij die dit doen, moeten er dan maar be lasting voor betalen. Dit standpunt vond ernstige bestrijding bij den heer De Meijer, die erop wees, dat dit het stand punt is van „De Hanzo" bestaande uit winkeliers, die daarin hun eng egoïsme uiten. Ze zouden willen, dat de be volking hier opgesloten werd, en daardoor genoodzaakt werd om alleen bij hen te koopen. Naar zijn meening moeten de win keliers zich dan meer aanpassen aan de tijdsomstandigheden en weten te concurreeren. Trouwens, met die wet zal men het gaan naar België niet beletten. De heer De Klerk begreep niet# dat er winkeliers zijn, die da|

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2