Binnenland. Gemengd ISieuws. Wie dat belijdt, en niets, dan dit, Die dient voorwaar geen valsche goden Die doet wat Christus heeft geboden Voor welk altaar hij bidt. Wat bont verschil van plechtigheden, De menschen scheiden moog', 'tBeteekent niets in 't heilig oog Van Hem, die hoort naar aller beden. Het priesterkleed zij wit of zwart, De tempels plat of spits van daken, God slaat geen acht op zulke zaken Hij ziet alleen op 't hart. D. Jhr. Mc. R«ys d' Beerenbronck overleden. De voorzitter van de Tweede Kamer, Minister van Staat, oud- Minister jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck is Vrijdagmid dag in het St. Anthonius gasthuis te Utrecht overleden. Donderdag werd bekend, dat jhr. Ruys de Beerenbrouck eeni- gen tijd rust wilde nemen om gezondheidsredenen. Hij ver toefde op zijn buitengoed „Suide- ras" te Wichmond, waar hij ook de laatste dagen verpleegd werd Zijn ziekte liet zich aanvankelijk niet ernstig aanzien, zoodat er voor directe bezorgdheid geen aanleiding was. Vrijdag is echter plotseling een ongunstige wending ingetreden en achtte men opneming in het St. Anthonius gasthuis te Utrecht noodzakelijk, waar de heer Ruys te half 5 plotseling is overleden. Omtrent zijn levensloop wordt het volgende gemeld Jhr. Ruys de Beerenbrouck is op 1 December 1873 als oudste zoon van jhr. mr. G. L. M. H. Ruys de Beerenbrouck, die van 1888—'91 minister van justitie in het kabinet-Mackay en van 1893- 1918 commissaris der Koningin in de provincie Limburg is ge weest, te Roermond geboren. Hij bezocht de gymnasia te Maastricht en te 's-Gravenhage, studeerde aan de Universiteit te Leiden er. promoveerde op 17 December 1895 tot doctor in de rechtsweten schap. In 1905 kreeg hij zitting in de Tweede Kamer en sedert zag hij zijn mandaat telkens hernieuwd Toen zij i vader in 1918 zijn ambt neerlegde en jhr. Ch. Ruys de Beerenbrouck diens plaats innam, moest hij als Kamerlid bedanken. Maar nog geen half jaar was hij Commissaris der Koningin in Limburg, of hij werd naar Den Haag geroepen, om een kabmet, steunende óp de rechter zijde, samen te stellen, hetgeen leidde tot het optreden van het eerste ministerie-Ruys de Beeren brouck, waarin hijzelf het depar tement van binnenlandsche zaken voor zijn rekening nam. Hij was de jongste premier, die ons land ooit heeft gehad. Toen de algemeene verkiezin gen in 1922 de rechtsche meer derheid in de Tweede Kamer bestendigden, bleven jhr. Ruys en zijn meeste ambtgenooten in hun functie. Dit tweede ministerie- Ruys vroeg echter in October 1923 ontslag wegens de verwerping van het onlwerp-vlootwet door de Tweede Kamer. Daar het na een kabinetscrisis van eenige maanden niet mogelijk bleek, een ander ministerie te doen optreden, willigde de Koningin het verzoek om ontslag niet in, zoodat een eenigszinsgereconstrueerd kabinet Ruys tot September 1925 de teugels der regeering in handen hield. Nadat jhr. Ruys zeven jaren minister-president was geweest, kreeg hij, in 1925, opnieuw zit ting in de Tweeae Kamer, welke hem no 1 plaatste op de voor dracht, waaruit de Koningin den Kamervoorzitter benoemt. Van 1925 tot 1929 heeft hij de ver gaderingen der Kamer geleid. In November 1925 volgde hi baron van Wijnbergen op als voorzitter der Roomsch-katholieke Staatspartij. In 1929 werd jhr. Ruys de Beerenbrouck opnieuw met de vorming van een kabinét belast. Dit is aan het bewind gebleven van 10 Augustus van genoemd jaar tot 26 Mei 1933. Als gevolg van de aanneming van een motie-Boon tot schorsing van de beraadslaging over het wetsontwerp tot vermindering van het aantal rechtbanken, is het toen tot Kamerontbinding en vervroeg de verkiezing gekomen, waarna het kabinet-Ruys aftrad. Sedert 31 Mei 1933 was jhr. Ruys weder Kamervoorzitter. Bij het begin van den oorlog werd hij benoemd tot regeerings commissaris voor de verzorging der Belgische vluchtelingen in het Zuidelijk gedeelte van Nederland, welke functie hij bij zijn benoe ming tot Commissaris derKonin- in in Limburg neerlegde. In 1927 erkende de regeering zijn verdiensten door hem tot minister van Staat te benoemen. Vele hooge onderscheidingen, ook buitenlandsche, zijn hem ten deel gevallen. Hij was o.a. ka merheer in buitengewonen dienst van de Koningin, commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw en hij droeg het groot kruis in de orde van het Legioen van Eer van Frankrijk. Eenige jaren geleden heeft hij een ernstige operatie ondergaan, waardoor hij zijn kracht niet ten volle heeft kunnen behouden. Desondanks heeft hij zijn arbeid ten bate van het land voortgezet Dat zijn te vroege verscheiden hiervan een gevolg is, schijnt geenszins uitgesloten. Herdenking; fn de Tweede Kamer. Gistermiddag om 1 uur is de Tweede Kamer bijeengekomen onder voorzitterschap van oud minister J. J. C. van Dijk, die een rede hield ter nagedachtenis van den overleden staatsman jhr. Ruys de Beerenbrouck. Spr. schetste hoeveel Nederland aan jhr. Ruys te danken heeft. Namens de regeering sprak ver volgens dr. H. Colijn. Slechts weinigen kunnen bogen op zulk een grooten staat van dienst voor de publieke zaak, als het geval was met den nu overleden staats man, aldus spr. Gedurende 11 jaren is jhr. Ruys werkzaam ge weest op de meest in het oog vallende plaats en dat eischte meer dan gewone geestkracht. Na de rede van minister Colijn werd de vergadering te 1 u. 20 gesloten. De begrafenis. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck heeft he denmorgen te 11 uur plaats gehad op de r.k. begraafplaats te Vier- akker, gemeente Warnsveld. Opvolger in do Tweede Kamer Mr. P. W. H. Truyen, hoofd inspecteur van het lager onderwijs te Roermond zal wijlen jhr. mr Ruys de Beerenbrouck opvolgen als lid der Tweede Kamer. Prinses Juliana te Arnhem Prinses Juliana, die strikt incog nito eenige dagen te Arnhem lo geerde ten huize van de Com missaris der Koningin in de pro vincie Gelderland, mr. S baron van Heemstra, gebruikte Vrijdag avond het diner in de ambstwo- ning van baron van Heemstra, aan welk diner o.m. aanzaten dr. A. van Schelven uit Velp, met me vrouw van Schelven, die dezer dagen uit Abessinië is terugge keerd. Prinses Juliana heeft ver schillende uitstapjes in den om trek van Arnhem gemaakt. Vrijdagmorgen werd een bezoek gebracht aan het park Sonsbeek Na een wandeling door het park werd in hotel Sonsbeek de kof fie gebruikt. H. K. H. en haar gezelschap vertoefde hier ongeveer een uur. Via den Apeldoornscheweg verliet het gezelschap het hotel om naar de woning van baron van Heemstra terug te keeren. Om drie uur werd uitgereden om een bezoek te brengen aan den Achterhoek met als einddoel het kasteel Ruurlo, waar freule van Heeckeren van Keil het ge zelschap ontving. Hier werd de thee gebruikt. Zaterdagochtend heeft Prinses Juliana een bezoek gebracht aan de familie van Limburg Stirum, te Arnhem, waar H.K H. de lunch gebruikte. Na afloop is de Prin ses naar Den Haag teruggekeerd, Vlsggen op 24 April. De groep Nederland van het Algemeen Nederlandsch Verbond verzond aan vele nationaal gezin de vereenigingen in Nederland het verzoek om op 24 April a s. de vlag uit te steken ter herdenking van den geboortedag van Willem van Oranje. Voorts ligt het in de bedoeling van deze groep, er nogmaals op aan te dringen, den 24sten April, den geboortedag van den grond legger van den Nederlandschen staat, tot nationalen gedenkdag te verklaren. Scholen vrjjaf op Prinsessedag B. en W. van Amsterdam heb ben besloten, aan de leerlingen van alle openbare inrichtingen van onderwijs op den a.s. verjaar dag van H.K.H. Prinses Juliana vrijaf te geven. Deze inrichtingen zullen dus op 30 April a.s. ge sloten zijn te Amsterdam. Verstrekking fn natnra aan behoeftigen. Het hoofdbestuur van den Kon. Nederl. Middenstandsbond heeft in verband met het voornemen om uitbreiding te geven aan de distributie van eerste levensbe hoeften onder ondersteunden en behoeftigen, o.m. door beschik baarstelling van goedkoope eieren een adres gericht aan den minister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, Landbouw en Visscherij en Sociale Zaken waarin inschake ling van den middenstand in de distributie wordt gevraagd. 18 Mei Volkenbondsdag. De minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen heeft, naar aanleiding van het betreffende ver zoek van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, ook voor den 18 Mei-Volkenbondsdag van dit jaar een schrijven gericht tot de inspecteurs van het gymnasiaal en het middelbaar onderwijs, de hoofdinspecteurs en de inspec teurs van het I o., en den inspec teer van de onderwijzersopleiding waarin hun wordt medegedeeld, dat de minister het op prijs zal steilen indien op 18 Mei as. in de scholen de beteekenis van den Volkenbond wordt uiteengezet. Het mag bekend worden ver ondersteld, dat door de vereeni ging 18 Mei als datum voor den Volkenbondsdag is gekozen om dat Nederland ten gevolge van de opening op 18 Mei 1899 van de eerste vredesconferentie te 's Graveihage, geroepen werd een belangrijke taak op internationaal gebied ten uitvoer te leggen AXEL, 21 April 1936. Bij gunstig weer zal de har- monievereeniging Concordia om half 8 hedenavond een muzikale rondwandeling door de gemeente maken. Zomertijd In België In verband met de invoering van den zomertijd in België op Zondag jl., herinneren we er aan, dat de treinen op de Nederland- sche stations van de lijn Mechelen Terneuzen en Terneuzen—Gent een unr vroeger vertrekken. Ten overstaan van Notaris J. Fanoy had Donderdag in Het Centrum alhier de openbare ver pachting van landerijen en aan- hoorigheden plaats, ingaande 1 October a.s., voor den tijd van 7 jaar, ten verzoeke van de Com missie van den Openbaren Onder stand te Gent. Een 300 personen waren aanwezig. Bijna alle lan derijen etc. bleven in gebruik bij de oude pachters, met uitzonde ring van een hofstede onder de gemeente Boschkapelle, thans in pacht bij C. Bruggeman aldaar, die werd gepacht door den heer Theo Baecke te Biervliet, voor de som van f 4230. Eerste Hulp hij ongelukken. Zaterdag had in het Parochie huis te Zuiddorpe het examen plaats voor het diploma E H B.O. als resultaat van den driejarigen cursus, gegeven door dokter Van der Zwan uit Axel. Nadat door de doktoren Van Gelderen uit Vlissingen en Van der Zwan uit Axel aan de cursisten de ver schillende vragen waren gesteld, deelde eerstgenoemde als ge machtigde van de Nationale Ver eeniging „Het Oranje Kruis" mede, dat een diploma was be haald door mej. M. Onghena en de heeren R. van Waes, R. d' Hert, R. Audenaert, R. de Pau, J. van Overloop, P. de Clerck, M. Ter- mote, allen te Zuiddorpe en P. Huyssen van Hoek Dokter Van Gelderen richtte een bijzonder woord van dank tot den heer Van der Zwan, die zooveel voor het welslagen van dezen cursus heeft gedaan. Namens de geslaagden sprak de heer R. d'Hert, die dank bracht aan het bestuur van het Wit-Gele Kruis voor het organiseeren van den cursus, aan den pastoor voor het beschikbaar stellen van de zaal, aan den heer P. de Clerck voor het verrichten van bode diensten, maar vooral aan den cursusleider, dr. Van der Zwan, die als bewijs van dankbaarheid een cadeau mocht in ontvangst nemen. Door een bestuurslid van het W. G K werd een hartelijk en oprecht dankwoord gesproken tot den cursusleider, want om drie winters lang met groot geduld en toewijding zich ondanks zijn overdrukke werkzaamheden te geven, dat heeft aller waardeering. Zendingsfeest in Zeenwseh- Vtaanderen. Het Zeeuwsch-Vlaamsche Zen- dingsfeest zal dit jaar gehouden worden op Dinsdag 2 Juni a.s. (zgn. 3e Pinksterdag) op een weide achter de hofstede De Leeuwtjes te Neuzen. Door de concurrentie onder de mel.kslijters te Kloosterzande is de prijs van de melk, die voor enkele dagen nog 10 cent per liter was, thans gedaald tot 6 cent. Gedurende de maand Maart stonden bij de organen der arbeids bemiddeling in Oost. Zeeuwsch- Vlaanderen als werkzoekenden ingeschreven Axel 197, Boschkapelle 79, Clinge 86, Graauw en Langendam 107, Hengstdijk 7, Hoek 154, Hontenisse 144, Hulst 120, Koe wacht 26, Ossenisse 16, Overslag 6, Philippine 48, Sas van Gent 108, St. Jansteen 115, Stoppeldijk 56, Westdorpe 88, Zaamslag 143, Zuiddorpe 36, Terneuzen 725 Door een auto overreden. Zaterdagochtend om half 12 is op de kruising van den Prov. weg Schoondijke—IJzendijke en een zijweg de 59 jarige arbeider Oosterling, die daar fietste, door een auto overreden en gedood. Deze auto, die toebehoorde aan der, heer le G. uit Oostburg en bestuurd werd door zijn chauffeur, kwam uit de richting Schoondijke, toen Oosterling plotseling van links uit den zijweg reed. Een aanrijding was onvermijdelijk, met het gevolg, dat de fietser werd gegrepen en op slag gedood. Oosterling was gehuwd en vader van twee kinderen. Zeenwsche Vereenfgi g voor Luchtvaart. Zaterdag is te Breskens de alg. vergadering gehouden van de Zeeuwsche Vereen, v. Luchtvaart. Bij de opening sprak de voorz de heer C. A. van Woelderen er zijn vreugde over uit, dat deze vergadering te Breskens werd gehouden, daar men hier groote activiteit voor de luchtvaart aan den dag legt, getuige den aanleg van het vliegveld voor den heer Van Melle. Van de belangrijkste punten die tot uitvoering kwamen, werd genoemd de samensmelting van de Zeeuwsche Vereen, v. Lucht vaart met de Vereen, tot bevor dering van het luchtverkeer van en naar Schouwen en Duiveland, zoodat de Zeeuwsche Vereen v. Luchtvaart thans alle afdeelingen omvat, nl Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland, Oost- en West- Z.-Vlaanderen, Schouwen en Dui veland en Tholen. Van groote propagandistische waarde was de Schelde-vlucht. Dit jaar'zal deze worden gehouden in de maand Augustus. De plannen om tot aanleg van vliegvelden te komen, kwamen ter .sprake, waarbïj- Bleek, dat in deze .ricjitwig'krachtig wotdt ge werkt. i In de middagbijeenkomst hield de luitenant ter zee N. Guilonard een lezing over Lucht-navigatie. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een rijwielbelastingmerk en een zwarte kortharige hond. Veldw. J. Oosting. De storm Het Belgische motorschip Si mon Smits 3, kapitein Zaman, dat geladen met hout op weg was van Antwerpen naar Gent, is Vrijdagmiddag in de Schaar van Waarde op de Wester- Schelde door een hevigen storm overvallen. Daar het schip dreigde te zinken, is het door de bemanning en een Neder landschen douanebeambte, die zich aan boord bevond, in roei- booten verlaten. Met veel moeite en met be hulp van sleepbooten, die zich in de Dabijheid bevonden, slaag den de opvarenden erin Waarde te bereiken Het schip is later vol water g loopen en kort daar na gezonken. Ned. schip gestrand. Tusschen Idesbald en La Pan ne bij Ostenda is het Nederland- sche motorschip „Koophandel I" tengevolge van een motordefect op de kust geworpen. Het schip was bemand met 6 Nederlandsche werkloozen, vier mannen en twee vrouwen, die op weg waren van Rotterdam naar Java. Bij aankomst te Duin kerken bemerkte men, dat de motor een defect vertoonde en men besloot naar Rotterdam te rug te keeren. Op deze terugreis weigerde de motor geheel, zoo dat het scheepje op de kust werd geworpen. Vermoedelijk zal het niet mo gelijk zjjn het schip weer vlot te sleepen, in de eerste .plaats door het slechte weer en in de tweede plaats omdat de opvaren den niet over voldoende middelen beschikken. Perkoetoet brengt ziek kind mee, De „P rkoetoet" scheert neer op Schiphol komend uit Indië. Daar stijgt dr. Slotboom van de K LM. uit de machine Iets ongewoons, want 's morgens hebben wij dr 8lo;boom nog zien wandelen op Schiphol. Maar deze machine uit Iodië heeft tegen de gewoonte in Rotterdam aangedaan. Er is namelijk een meisje uit Calcutta aan boord, vergezeld van haar vader, die haar zoo snel mogelijk naar Londen wil vervoerd hebben, omdat een plotselinge verlamming in het linkerbeentje is ontstaan. De telegrafische bijzonderhe den vliegen in zoo'n geval zelfs de snelste Douglas vooruit en toen de KLM. hoorde, dat er een patiëatje aan boord was, rtuurde het maar kort of dr. Slotboom zat in de lucht, op weg naar Rotterdam, gezagvoerder Both van de „Perkoetoet" kreeg opdracht in Rotterdam te landen, ten einde den dokter te kunnen opnemen. Op Schiphol is ieder vol be zorgdheid voor de kleine pat ëote een lief meisje van een jaar of twaalf, dat gelukkig lacht ondanks haar ziekte. De heer Kramer, chef van het wagenpark, neemt haar in zijn sterke armen en draagt haar vlug van het vliegtuig naar het douane-kan toor, waar ze op de visitatiebank wordt geplaatst. Daar zit zjj, de armen om de opgetrokken kni ën en daar bovenuit het lachende gezichtje. Vader een zakelijk uitziende Brit is intu«scben druk bezig met het invallen van de pa pieren, die nu eenmaal iedere vreemdeling in iedereluchthaven dient in te vullen. Maar wie goed kiikt, ziet zjjn oogen met een lichte aandoening glimmen achter zijn brilleglazen. Hij voelt het sterk, die rustige, spon tane deelneming met zij a doch tertje.

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2