Axelsche Courant. truisT" Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4. Vrijdag 17 April 1936 Landbouw. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. «I Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Drukker-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede idlad. De Z L. M. Aan het kort verslag van de vertraderii g van b«t DagHijkscb Bestuur der Z euwscbe Land bouw Maatscoaopu, gehouden o 9 April 1936 te Middelburg, onder leiding van deu heer Mr P. Dieleman, is het volgende ontleend Provinciale Regelingscomm. voor de Paardenfokkerij. Kennis werd genomen van een schrijven van het College van Ged. Siaten, dat met ingang van 1 December 1935 opnieuw zijn benoemd tot leden van de Provinciale Regelingscommissie voor de Paardenfokker^ in Zee land de heeren J J Geluk te Noordgouwe en H. J. Aarnaudts te Sluis. Export consumptie aardappelen. Met instemming werd ver nomen, dat de drie centrale landbouworganisaties het college van Regeringscommissarissen heeft verzocht, de export van consumptie aardappelen zooveel mogeiijk te willen bevorderen, omdat dit meer arbeid geeft en de marktpositie zal verbeteren Weiden van hengsten. Naar aanleiding van een schrij ven, ingekomen van een der gemeenteraden, waarin advies werd gevraagd over eene wy- ziging in de gemeenteverorde ning, betreff-nde het weiden van hengsten, werd besloien ge noemden raad te berichten dat een goede afsluiting van per- ceelen, waarin hengsten worden geweid, zeer gewenscht is, doch dat het weiden van nengsten tot eiken leeltijd mogelijk moet zijn. Voor de licbaamsoutwiRkeling werd widegaug voor hengsten noodzakelijk geacht. Afzet van vee. M t het bestuur van de ciöp vereeuigUig tot exuloitatie vau een ope.noaar slachthuis in de gemeente Vlissiugen heeft een onderhoud plaats gehad met be trekking tot de mogelijkheid om te komen tot een Rijkskeuring op het abattoir te Vlissingen. Toegezegd werd dat de Z.L M. dit streven om op deze wyze tot meerdere export van vee uit Zeeland te geraken, als zynde een landbouwbelang zal steunen. Teeltplan 1936. De drie centrale landbouw organisaties ontvingen naar aan leiding van een eertijds gedaan ver-o k, bericht vau den minis ter van Landbouw en Visschery, dat by de steunverleeniug aan de erwten de vastgestelde richt prys zal gelden voor superieure kwaliteit. De vergadering was van mee ning, dat de richtprijs, welke thans op 9,per 100 kg. is gesteld en reeds aan de lage kant is, integendeel voor ge middelde kwaliteit behoort te gelden. Het Landbouw-Comiié zal wor den verzocht stappen te onder nemen, opdat aan dit alleszins billijk verzoek zal worden vol daan. Haver, zomergerst on zoiuert-rwe. De teelt van bovenstaande graangewassen is in de laatste jaren zeer uitgebreid. Bij en na net uitzaaien ervan vraagt vooral de stiksiofbemesting onze aan dacht. Dit is wel een der voor- naan-ste punten waarvan bet De vorige oogst heeft ons ge- eerd, dat door een te sterke bezuiniging op stikstof een ren dabele teelt is uitgesloten. De opbrengsten blijven dac veel te gering. Door voldoende stikstof te geven, stijgen zy ontegenzeg gelijk, vooral daar waar het ge was beschikt over een behoor lijke reserve van de overige oedingsstotÏ8n. Het zou jammer zijn, door besparing op een enkel haaltje kalksalpeter of zwavel zure ammoniak, het risico te loopen van een slechte oogsi onzer zomergranen. Voor gtikstofbemesting van ha ver leent zich de zwavelzure ammoniak uitstekend. Op alle alkalische grondsoorten is dit de stikstofmeststol bij uitnemendheid voor haver. Op zuur reagee- geerende gronden gebruike men liever de kalksalpeter. De oude meeDing, dat haver, wat de stikstof betreft, weinig eischeD aan den grond stelt, heeft men reeds lang laten varen. Vooral op haver willen wij daarom de goedkoope en gunstig werkende zwavelzure ammoniak warm aan bevelen. Zy bezit een hoog stikstofgehalte, 2072 pet. Een gift van 200 a 300 kg. per ha. zal in den regel wel voldoende en rendabel zijn. De zomergerst en zomertarwe nellen groote eischen aan deD bodem. De tijd, dat ze op het land staan is betrekkelijk kort. De behoefte aan voedingsstoffen, om in zoo'n korten tij i een hoog beschot te geven aan graan en stroo, is derhalve groot, vooral by de tegenwoordige veredelde soor ten. Proeven hebben uitgemaakt, dat ook op deze graangewassen de zwavelzure ammoniak zeer gunstig werkt. Toch zou ik voor deze gewassen de kalksalpeter prefereeren. Deze werkt snel, lost gemakkelijk in het bodem- vocht op. Ook bevat zij, naast 151/, pet. stikstof, een hoeveel- üeid kelk in direct opneembaren vorm. Deze kalk oefent een gunstigen invloed uit op de struc tuur. Van veel belaog is dit als na regen de gronden dichtgeslibt zijn en de grond zonder kalk salpeter tot een korst zou op drogen. Bovendien betaalt men voor de kalk in kalksalpeter niets. De benoodigde hoeveelheid voor zomergerst en zomertarwe kunnen wij gevoeglijk op 300 a 400 kg. per ha. stellen, al naar beboette. Door een oordeelkundige be mesting onzer zomergranen, iu net bijzonder met de stikstof, is veel meer te oogsten dan nu bet geval is. Vooral by een goede grondbewerking, by gebruik van prima zaadgoed en bij dun uit zaaien. Vreeseiyk auto ongeluk. In den vroegen morgen van den Eersten Paascbdag heeft op den Rijksstraatweg Den Boach- Nijtne en een vreeselijk auto- ongeluk plaats gehad, waarbij de auto van den heer K H. J Willems uit Tilburg, die met zijn vrouw en zes kinderen op weg was naar familie in Zwolle, tegen een boom botste en totaal werd vernield. Twee meisjes, de 13 jarige Agnes en de 15 jarige Josephine werden op slag gedood, terwyl hun 11-jarig zusje Louise later aan de zware verwondingen, die zy had gekregen, is bezweken. Van de 5 overige inzittenden werden de vader en de moeder alsmede een 25-jarige dochter ernstig gewond, terwyl de 21- jarige zoon en diens 9-jarig broertje slechts lichte schaaf wonden bekwamen. Zondagmorgen vroeg' was de familie Willt-ms uit Tilburg!ver trokken. De 21-jarige zoon, die in militairen dienst is, doch met Paaschverlofthuis was, chauf feerde. Een zoontje, dat niet goed tegen autorijden kan, was thuis gebleven. Omstreeks acht uur in den laden wagen de gemeente Heesch. In de bocht, die de weg voor het dorp maakt, verloor de be stuurder plotseling de macht over het stuur. Vergeefs poogde de jongeman door uit alle macht te remmen, het naderend onheil te voorkomen, doch op den glad den betonweg werd dit juist noodlottig Met een vervaarlijken slag sloeg de wagen tegen een boom, waarbij de heer en mevrouw Willems en hun 25 jarige dochter uit den auto werden geslingerd. Bewusteloos en hevig bloedend bleven zij op den weg liggen, terwijl uit de wrakstukken van den versplinterden wagen het gekerm der deerlijk verminkte meisjes opsteeg. Van alle kanten kwamen de ontstelde omwonenden toege sneld om hulp te verleenen. Zij vonden op den weg een onbe- schryflyk tooneel. Door een geestelijke werden de gewonden uit hun benarde positie bevryd. De 13-jarige Agnes was reeds overleden, de 15-jarige Jose phine, die aanvankelyk nog tee kenen van leven gaf, bleek by aankomst in het ziekenhuis te zijn overleden. Alle aandacht werd daarop geconcentreerd, op de 11-jarige Louise, die er vreeselyk aan toe vas. In hoogst zorgwekkenden toestand werd het meisje in het gesticht opgenomen. Daar is zij in den morgen van den Tweeden Paaschdag aan haar verwon dingen bezweken. De heer Willems bleek eenige vleeschwonden te hebben beko men, o.a. aan een oog. De moeder, die aanvankelyk be wusteloos was, bleek slechts licht gekwetst te zijn. Zy kwam spoedig by kennis. De 25 jarige dochter Limberdina had eenige ernstige verwondingen aan het hoofd bekomen. Jeugdige zwervers. Twee jeugdige Rotterdammers ééi van elt en één van negen jaar klommen des ochtends vroeg op een vrachtauto en reden er mee naar Leiden. Toen ztj in de Sleutelstad waren aangekomen zonk hun de moed niet in de schoenen. Zy dachten er niet aan dat hun ouders waarschynlyk in doodelijke ongerustheid zouden verkeeren. Welgemoed stapte het tweetal in een anderen vracht auto over en liet zich naar Am sterdam breDgen. Zij keken hun oogen uit in de hootdstad en had den volstrekt geen spijt van het avontuur. Den heelen middag zwierven ze door Amsterdam's straten, langs de grachten en kaden. Tegen den avond kwamen ze by het IJ en zy staken het breede water over naar de tuin dorpen aan de overzijde. Wel genoten zij van alles, doch ook begonnen hun magen leelijk te kriebelen en zy hadden geen geld om eten te koopen. De oudste wist raad. Op driejarigen leeftijd immers had hij ook al eens een avontuurije gehad, toen hij in een spoorwagen was ge kropen. Hy wist, dat de politie redding kan brengen in nood. Daarom stapten de beide jongens naar een politiebureau, waar zy üun wederwaardigheden vertel den en wat te eten kregen. Het tweetal werd vervolgens naar het hoofdbureau van politie ge bracht en toen op transport naar Rotterdam gesteld, waar de in middels gewaarschuwde ouders de kleine avonturiers stonden op te wachten. Zeilbootje omgeslagen. Tydens een zeiltochtje op den IJsel heett een inwoner van Zutpnen, de heer van B., met zijn zoontje hachelijke oogen- blikken doorstaan. Om den krachtigen stroom te ontgaaD, zeilde de heer van B. stroomop waarts langs de kribben, daarbij gebruik makende van de tegen- stroomingen tusschen de kribben, Toen hy om een der kribben heenvoer, sloeg door een wind stoot het bootje om, waardoor de inzittenden in ast ijskoude wate slaagden er evenwel in beiden op de omgeslagen boot te klim men. Zoo dreven zij eenigen tijd stroomaf, totdat een boot de schipbreukelingen behouden aan wal bracht. Noodlottig kinderspel. Eenige kinderen vermaakten zich met het spelen op een oude poort op een boerenerf te Jabeek in Limburg. Op een gegeven oogenblik werd de deur van de poort uit de hengsels geslingerd. Het 5 jarig zoontje van de familie Ritzen kon zich niet tijdig uit de voeten maken en kreeg de zware deur op zicb. Het kind werd deerlijk verminkt en is na korten tijd overleden. In Amerika waren acht meisjes loos. In Miami is een 8 tal huwelij ken voltrokken tusschen arme matrozen en rijke meisjes. De laatsten zijn alle acht erfgena men van millioenen. De zaak is zoo gegaanHet achttal meisjes geen familie van elkaar had besloten een reis van Miami naar de Bahama eilanden te maken in een luxe jacht. Zy voegden de daad by het woord en daar de acht vrien dinnen stuk voor stuk over prac- tisch zeemanschap beschikten, liep alles vlot van stapel. Maar vrouwen, zijn toch niet tegen alles bestand, evenmin als luxe jach ten. Er brak een orkaan los en al spoedig waren de opvarenden haar scheepje niet meer meester. Wie het niet alleen afkan, moet S O.S. roepen. Een der meisjas, volmaakt marconiste, ging daar toe over. De noodseinen werden verno men aan boord van het vracht schip „Welborn". Dit verander de onmiddellyk van koers en be reikte het jacht juist bytijds, want het was op het punt van zinken. Met groote moeite lukte het den matrozen van de vrachtboot de acht meisjes in veiligheid te bren gen. Drie hunner liepen daarby een fractuur op. Het duurde niet lang of een der meisjeB bleek verliefd op haar redder te znn. Toen wilden de andere zeven ook niet achter blijven. De een na den ander voelde zich onweerstaanbaar aangetrokken tot de levensred- ders. Dezen konden hunnerzyds niet ODgevoelig blyven voorzoo- veel charme. Het uiteindelijk resultaat was dat acht pa's uit hun vel sproD- gen, toen acht meerderjarige dochters de jongste der meis jes is een-en-twintig de oudste vyf-en-twintig hun mededeel den dat zij zich verlootd hadden met John Brown, matroos, Peter Dicksoc, matroos, Bill Takeaway, matroos, enz. De oude heeren dachten aan een grap, maar het was niet zoo daartoe was de storm, die aan het huwelyk voorafging, te ern stig geweest.Enkele dagen gele den hebben de acht paartjes zich by den burgerlijken stand te Mia mi vervoegd. Drie der dames zyn ontertd en krygen geen cent toelage. De andere hebben zich met pa verzoend en ontvangen fioancieele hulp. De maatschap py, aan wie de vrachtboot toebe hoort, heett alle acht matrozen een niet onbjlaDgryke salaris- verhooging gegeven. CliDge. Geboren. 2 Mrt. Emma, d. van Joseph Wullaert en Marie de Moor. Bertrand, z. van Jo annes Bonte en Anna Nelen. 4, Petrus, z. van Theodoor Acke en Marie VerstraeteD. Antonius, z. van Joseph Verbist en Augusta van Buijnder. 8 Leon, z. van Eduard Hemelaer en Bertha van den Brande. 16. Joseph, z. van L Smet en Elisabeth Vereecken. 23 Anna, d. van Josephus Ivens en Mathilda Laffeber. 26. Evert, z. van Franciscus Ver meulen en Clothilde Peeters. 27. Paula, d. van Theophile van Duijse en Emma Kerckhaert. Overleden. 19 Maart. Paula Ferket, 11 mnd., d. van Petrus en van Bertha de Maeijer. 25. Julianus Blommaert, 22j ,z. van Edmondus en Maria van Broeck. Hoek Gehuwd. 5 Maart. Dirk van der Gouwe, 24 j. en Jannetje Verhelst, 26 j. Pieter van Es (van Terneuzen), 22 j. en Johanna de Kraker, 20 j. 19. Jacobus van Cadsand (van Ter Neuzen), 20 j. en Cornelia Tol lenaar, 22 j. Jan Meertens, 28 j. en Anna Dung (van Terneu zen), 19 j. Geboren. 2 Maart. Janna, d. van Cornells Bakker en Ktazina Walhout. 18. Tauneke, d. van Aarnout Tholens en Catharina Maas. 22. Cornelia, d. van Pieter Dieleman en Adriana Die- leman. Overleden. 7 Maart. Cornelia Leys, 46 j., echtg. van Frederik van Es. 8. Alriaan de Pooler, 71 j., echtg. van Suzanna van Drongelen. 19. Jacomina Die leman, 53 j., echtg. van Meeuwis de Bruyne. Hontenisse. Geboren. 1 Mrt. Josephus, z. van Petrus Ever- aert en Irène Herreman. Anna, d. van Johannes Neve en Anna van Sikkelerus. 25. Antonius, z. van Leon Claessens en Hed- wig Windberger. 26. Maria, d. van Petrus van Mieghem en Amelia Kint. 28. Alphonsus, z. van Josephus Hermans en Santina van Vuure. Overleden. 7 Maart. Pieter van Driessche, 87 j echtg. van Paulina Waayenberg. 10. An- dries de Booy, 79 j., wedn. van Maria Fruytier. 15. Huibrecht Kakebeeke, 77 j echtg. van Maria Bogaert. 31. Rosalia Dn- rinck, 77 j., wed. van Alouisiua van Immerseel. Overslag. Gedurende de mnd. Maart hebben in deze gemeente geen aangiften plaats gehad. Sas van Gent. Gehuwd. 6 April. Fokke Vos, 28 j. en Ipe- lina Fentinga, 27 j. Geboren. 9 Maart. Oswald, z. van Tüeophiel de Jfl/aele en Maria Neel. 10. Joost, z. van Pieter Hamelink en Adriana Scheele. 21. Mies, d. van Wil lem Coene en Alice van de Krey- ger. 28. Marie, d. van Ray mond Geernaert en Germame Coone. Overleden. 16 Maart. Polydor Bockstael, 73 j. 6 April. Ade- lalle Goethals, 67 j., wed. van Edmundus Mattbeeuws. Stoppeldyk. Geboren. 1 Mrt. Alphonsus, z. van Alouisius Man- naert en Celesta Hermans. 5, Ingrid, d. van Hubertus van den Bulck en Martha Swagemakers. 8. Altred, z. van Petrus Mang- nus en Bertha Swagemakers. 15. Eugenia, d. van Emeri v, Laar en Alma Erpelinck. 27. Jose- phina, d. van Petrus Rosier en Margaretha Nauts. Overleden. 30 Maart. Pieter Borm, 88 j., ongeh. V. D. M. w u* hocht *r° die ibn „erraderlij^ neemt.- dkn reddert krommes- menschen- qoede remme drie teOQno£dank°mt

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 3