STIJVE NEK IN 8 UUR GENEZEN KLOOSTERBALSEM herberg de koopacte opgemaakt: natuurfijk door den pastoor, wie zou het anders kunnen Dat hij dus wel eens in de herberg komt, zal zeker niemand hem kwalijk nemen Met al zijn fouten, was de pastoor toch een man, die zo getrouw mogelijk zijn plicht deed. Dat niet ieder pastoor een ver dienstelijk kanselredenaar was, spreekt vanzelf (bij één vertrokken de hoorders geregeld, zodra hij de preekstoel beklom). Maar over 't algemeen is de preek hun voornaamste werk en niet het opdragen van de mis, wat eigen lijk toch van meer betekenis is voor een Katholiek. Van zo'n trouw prediker wordt gezegd, dat hij „soe luttel misse doet als hy can". Dat de gewone ambts plichten wel eens wat achteloos worden waargenomen, is van deze mensen niet te verwonderen. Enige Briellensars waren ter hage preek geweest; op hun terugweg ontmoetten zij den pastoor, die hun op straat absolutie schonk, als zij een kaars offerden bij de Clarissen. AD. Binnenland. Koninklijke bezoeken. H. M. de Koningin heeft met haar gevolg Woensdag een bezoek gebracht aan de voorjaarsbloe mententoonstelling „Primavera' te Rotterdam. Na ontvangen te zijn door den burgemeester van Rotterdam en verschillende be stuursleden van .Primavera' maakte H M een rondgang door het gebouw en in den tuin. Het ligt in het voornemen van de Koningin, het jaarlijksche be zoek aan de hoofdstad te brengen tusschen Hemelvaartsdag en Pink steren. Onbepaald klein verlof. De minister van defensie heeft bepaald, dat de dienstplichtigen, die na het einde van de eerste oefening in werkelijken dienst zijn gebleven, op Zaterdag 18 April in het genot van onbepaald klein verlof worden gesteld, voor zooveel zij het zelf wenschen en niet om een bijzondere reden bij den troep aanwezig dienen te blijven. Crisis-invoerhefflne op koffie vastgesteld. Bij een Dinsdag afgekondigde „crisis-koffiebeschikking 1936" zijn de bedragen, verschuldigd bij den invoer van koffie, vastgesteld voor het tijdvak van 16 April 1936—31 December 1936. Zij bedragen voor ongebrande koffie in de hoornschil f 10 per 100 kilogramvoor andere onge brande koffie f 12 per 100 kilo gram voor gebrande koffie f 16 per 100 kilogram voor extracten en essences: voor elk percent extractgehalte f 0.70 per 100 kilogram. Paaschcongres der S D.A.P. Tijdens de Paaschdagen is te Rotterdam het 42ste congres der S.D.A.P gehouden. Het congres werd geopend door den voorzit ter, den heer K. Vorrink. Be handeld werden de jaarverslagen, waarna een bespreking volgde van het in het afgeloopen jaar gevoerde beleid. Een der afgevaardigden noemde deelneming van de S-D A P. aan een regeering noodzakelijk voor verwezenlijking van het plan van den arbeid. Op een desbetreffende vraag antwoordde de voorzitter, dat de partij geen voorschriften geeft, of men bij bepaalde gelegenheden de nationale vlag zal uitsteken. Wie de vlag wil uitsteken op den verjaardag van Prinses Juliana, is geen slechter sociaal-demo craat, dan wie dit niet wil doen. Mr. dr. G v. d. Bergh lichtte een resolutie van het partijbestuur toe over de waarde en beteekenis der democratie, met verwerping van dictatuur en 't corporatieve stelsel. Ir. Albarda verdedigde een voorstel van het partijbestuur om de beslissing over de vraag, of de Dartij zal deelnemen aan een regering, van een buitengewoon pi ;tücongre* te verleggen naar den partijraad. Dit voorstel werd aangenomen. Omtrent het programpunt der nationale ontwapening werd be sloten, een commissie te benoe men, die dit punt en de daarmee samenhangende vraagstukken zal onderzoeken. Ir. Albarda heeft ook een in leiding over den nationalen en internationalen politieken toe stand gehouden en heeft ook den groei der SD AP. in ons land besproken, blijkende uit de Sta ten- en raadsverkiezingen. Goedkoope m^lk voor werkloozen. Het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen heeft aan den minister van sociale zaken het volgende adres gericht Door de langdurige werkloos heid neemt het gevaar van onder voeding steeds toe. Het zijn vooral de kinderen, die daarvan het meest de nadeelige gevolgen zullen ondervinden. Door het bestuur van het Ne derlandsch Verbond van Vakver eenigingen is er daarom bij de regeering in de laatste jaren voort durend op aangedrongen goed koope levensmiddelen voor de werkloozen en hun gezinnen be schikbaar te stellen. Hetgeen vooral mogelijk werd, omdat door de verminderde export van tal van levensmiddelen een te groote productie is ontstaan. Zeer tot onze waardeering is uw regeering door het beschik baar stellen van goedkoope groen ten, blikvleesch en goedkoope margarine aan ons verzoek tege moetgekomen. Wij zouden een uitbreiding van deze maatregelen thans zeer op prijs stellen, hetgeen zal kunnen geschieden door het beschikbaar stellen van goedkoope melk, welke op dit oogenblik ook in groote hoeveelheden in ons land wordt voortgebracht, maar waar van de normale prijs voor dui zenden gezinnen te hoog is. Hierdoor dreigt het gevaar, dat een deel van dit uitstekende volksvoedsel aan de consumptie wordt onttrokken en vernietigd of voor dierlijk voedsel wordt aangewend. Dit zou kunnen wor den voorkomen, door deze over tollige melk tegen lagen prijs voor de werkloozen en hun gezinnen beschikbaar te stellen, op de zelfde wijze, als thans reeds met de goedkoope groenten geschiedt. Eveneens zou dit doel kunnen worden bereikt door het verstrek ken van deze melk aan de kin deren op de openbare en de bijzondere lagere scholen. Hiermede zou tevens kunnen worden bereikt dat het gebruik van melk meer dan tot nog toe een volksgewoonte zou worden, hetgeen de volksgezondheid zeker gunstig zou beïnvloeden en het gevaar voor ondervoeding in het bijzonder van de kinderen, in elk geval zou verminderen. AXEL, 17 April 1»86. De beide Paaschdagen hadden alhier een kalm en rustig verloop, wat ook niet te verwonderen is, want er was niet veel te doen wat amusement betreft. Het weder heeft zich tamelijk goed gehouden, alleen Zondag was het erg buiïg, met af en toe wat natte sneeuw en hagel. Doch Maandag was het beter en we hebben dan ook geen klagen gehad, als we kennis nemen van de weerberichten uit andere land streken, die spreken van hagel en sneeuwbuien op beide Paasch dagen, alsof het Kerstmis was. Voor de stedelingen is alzoo menig mooi plan, dat voor deze feestdagen ontworpen was, in duigen gevallen. Eerste Paaschdag is hier niet van een gewone Zondag te onder scheiden, doch op de tweede zoekt vrijwel iedereen eenige ont spanning of vermaak, elk op zijn eigen terrein. Veel was hier echter niet te vinden op dat ge bied, want behalve een paar voetbalwedstrijden, een postzegel tentoonstelling en bioscoop- en tooneeluitvoering, met welke laat- sje aljeen de avonduren bezet zijn, was er geen gelegenheid voor gepaste ontspanning; Als naar gewoonte zijn Maandag dan ook velen naar omliggende plaatsen getrokken, waarbij Sel- zaete altijd een groote aantrek kingskracht bezit voor de jeugd, ïchter ook vele ouderen houden er nog wel van om daar de „foor" te bezoeken en zoo zag men dan ook reeds vroeg velen zich in die richting begeven, hetzij per fiets of per auto. Dinsdag, die hier nog gevierd wordt als een derde Paaschdag, zijn ook velen er op uitgetrokken voor een fiets- of wandeltochtje, waartoe het weder, hoewel in den namiddag wat winderig, toen ook wel lokte. Postzegelten toonstelling. De postzegeltentoonslelling. die hier op Tweede Paaschdag werd gehouden, is een waar succes geworden. Talrijke bezoekers uit de geheele omgeving hebben er prachtige inzendingen bewonderd. Door 24 debutanten werd deel genomen aan de wedstrijd en door een 12 tal personen waren verzamelingen tentoongesteld ter opluistering. Al deze inzendingen waren een bezichtiging dubbel waard, doch vooral deinzendingen van de heeren D. E. Wolfert en C. H. de Schepper, beide te Terneuzen, trokken zeer de aan dacht. De eerstgenoemde voor namelijk met Nederland en Oos tenrijk en laatstgenoemde met België compleet. De grootste en kleinste postzegel ter wereld waren aanwezig, alsmede de hoogste en laagste waarde ooit op een postzegel vermeld. Ook de geschiedenis van Ro binson Crusoe bleek een groote aantrekkingskracht voor jong en oud. Deze was ingezonden door dhr, Van der Leek te Rotterdam. Doch niet minder de belang stelling waard waren de inzen dingen der 24 debutanten. De meeste waren op uitntnunde wijze verzorgd tentoongesteld. Klein of groot, allen warer, zonder uitzon dering een bezichtiging waard. De jury, bestaande uit de hee ren D. E Wolfert, G. Timmer mans en C. H. de Schepper, allen te Terneuzen had een moei lijke taak. De 6 hoogste prijzen werden achtereenvolgens gewon nen door Mar. Wondergem, Koos de Bruijne, Philip Knieriem, Tini Clausse'n, Jo Klaassen en Jo de Klerk, terwijl ook alle anderen een prijsje kon worden toegekend, ter belooning en ter aanmoediging. Een extra prijs was er nog voor de grootste inzending en voor de kleinste inzending. De eerste viel ten deel aan Tini Claussen, de tweede aan Janneke Lansen. Deze prijzen waren beschikbaar gesteld door de Postzegelvereen. Zeeuwsch-Vlaanderen, de heeren 't Gilde en Wolfert te Terneuzen en de heeren Wondergem, Knie riem, Fanoy en v. d. Berg te Axel. Precies te 8 uur nam dhr. van den Berg, die deze eerste Post zegeltentoonstelling in Zeeuwsch- Vlaanderen organiseerde, het woord om dank te brengen aan het Bestuur en Hoofd der Land bouwschool, de jury, inzenders, en verder aan allen die tot het welslagen hebben medegewerkt, en werden de prijzen uitgereikt. Met een woord van aanmoediging aan alle debutanten, een opwek king om aan te sluiten bij ge noemde Postzegelvereeniging en een goede hoop voor de toe komst, werd deze tentoonstelling gesloten, die in alle opzichten welgeslaagd mag heeten. Eerste steenlegging Dinsdagavond had alhier de eerste steenlegging plaats voor het nieuwe kerkgebouw der Ge reformeerde gemeente in de West straat. Dit geschiedde door Ds A. Verhage uit Middelburg, die hierbij een korte toespraak hield, en hoopte dat onder Gods zegen de bouw voorspoedig zou plaats hebben en de gemeente in bloei moge toenemen. Na de plechtig heid der steenlegging dankte Ds. Verhage en werd door de aan wezigen een vers uit Psalm 84 gezongen. Dhr. M. de Visser sprak hierna ook nog een enkel woord, waar mede de eenvoudige plechtigheid, die veel belangstelling trok, zoo wel van gemconieleuen als ande- em hesloter. v»erd, De verkooping van drie woonhuizen, ten verzoeke van de rven van den heer A. de Jonge 3z. alhier, welke heden alhier zou worden gehouden, is niet doorgegaan. Walsdroom. De groote benedenzaal van Het Centrum alhier was Dinsdag avond geheel bezet en zelfs aan de zijkanten waren stoelen ge plaatst, om alle belangstellenden voor de operette Walsdroom een plaatsje te bieden. Ook het bal- con was goed bezet. Uit het groote bezoek bleek dus reeds, dat de verwachtingen hoog ge spannen waren, voor hetgeen de Moerbekenaren hier zouden pres- teeren met de opvoering van de Weener operette Walsdroom. En de talrijke bezoekers zullen zeker niet teleurgesteld zijn door het geen onze Zuiderburen op het tooneel ten beste gaven. Over het algemeen werd het geheel op lofwaardige wijze uitgevoerd. De inhoud van de operette hebben we in ons vorig nummer reeds weergegeven en gebleken is, dat wat de costumeering be treft, niet overdreven is, hoewel bij enkele uniformen niet alles een harmonisch geheel vormde. Dit deed echter aan het goede spel geen afbreuk. Bijzonder fraai was de costumeering in het eerste bedrijf, terwijl in het tweede een echte Weensche sfeer van jolijt en dartelheid werd gedemon streerd, waarbij het goede spel van Franzi opviel. Echter ook de andere hoofd rollen waren in vertrouwde han den, speciaal die van vorst Joa chim en de jonge luitenant Nico. Lothar wekte bovendien den lach lust meermalen op. In het laatste bedrijf kwam de gelukkige ont knooping wel wat onverwacht en velen verkeerden dan ook in de meening, dat er nog iets volgen zou. Men is nu eenmaal gewoon althans nog een slotwoord te hooren spreken. Intusschen kan zeker met vol doening op deze avond worden teruggezien, zoowel door uitvoer ders als door het publiek. Het gezelschap uit Moerbeke heeft hier weer een goeden indruk achter gelaten en zal zeker gaarne nog eens worden teruggezien bij een volgende gelegenheid. Na afloop werden nog een paar aangename uurtjes doorgebracht op een geanimeerd bal, wat steeds een groote aantrekkingskracht blijkt te bezitten. Groat Festival Het Bestuur van de Harmonie „Concordia" verzoekt ons plaat sing van het onderstaande De Besturen van „Concordia" en V.V.V. te Axel hadden plannen ontworpen ter viering van de jubilea der beide genoemde ver- eenigingen, as. zomer, tot het organiseeren van een feestweek op een particulier terrein in deze gemeente. Door middel van eenige vermakelijkheden en at tracties stelde men zich voor, een ruim vreemdelingbezoek aan onze stad te bevorderen. Evenwel stellen Burgemeester en Wethouders van Axel zich op het stardpunt, dat geen vermake* lijkheden kunnen worden toege laten, die aan een kermis doen denken. Onder deze omstandigheden kan aan een doorvoering der plannen niet worden gedacht en moet .Concordia" zich beperken tot een zoo grootsch mogelijk opgezet muziekfeest, dat in het laatst van Augustus zal worden gehouden. Teneinde het een en ander zoo goed mogelijk te doen slagen, zal in het laatst van deze maand een beroep worden gedaan op de offervaardigheid der Axelsche burgerij. Medeburgers van Axel, wi vertrouwen, dat gij metterdaac uw sympathie zult toonen. Help' mee, een feest tot stand te bren gen,-'"dat de stad uwer inwoning waardig is. KJJknlt. Wóenftdsoevond wérd alhier in hst Zl 'idagschoollokaal een pro- p&gir4* svendgehouden vanwege DOOR KL00SÏERBALSEM Een stijve nek behoeft Ge dus niet langer te hebben Geen goud zoo goed" de Chr. Oranjevereeniging uit Axel. Na opening met gebed, schrift lezing en zang door den voor zitter, dhr. W. A. den Boggende, sprak dhr. H. Zegers een rede uit, getiteld „Des Konings Hei ligdom", waarin spr. naar aan leiding van het Oude Testamen- tisch voorbeeld uit Amos op dui delijke wijze uiteenzette, waarom en hoe de hedendaagsche Chris ten, mede gelet op de lessen uit ons verleden, de liefde voor het Vorstenhuis moet koesteren en bevorderen. Na het zingen van ps. 74: 12 en 15 en twee coupletten van het Wilhelmus, sprak dhr. S. van Harn over „Kijk uit", die in een boeiende rede aandrong acht te slaan op de gevaren, die in dezen tijd dreigen van links en rechts, ook met betrekking tot ons Oranje huis, dat met inzet en opoffering van goed en bloed onze staat kundige en gewetensvrijheid heeft helpen veroveren. Vervolgens werd nog gezongen een vers uit ps 89 en de „Avond zang". Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. Dhr. R. J. de Kraker ging voor in dank gebed, waarna de voorz. de ver gadering sloot. De samenkomst was zeer slecht bezocht. Verdronken. Gistermorgen is uit de Westkolk te Terneuzen opgehaald het lijk van den 77-jarigen K v. d. Molen. Het is niet bekend hoe v. d M. in het water is geraakt. Ambachtsschool te Hulst. Aan de ambachtsschool te Hulst zijn voor wat onze gemeente be treft, de volgende leerlingen be vorderd Afd. electrotechniekVan de le naar de 2e klasse And. de Block. Atd. timmerenVan de 2e naar de 3e klasse Car. Brandt. Getuigschrift werd uitgereikt aan de volgende leerlingen uit onze gemeente Bankwerken F. Brandt. Automonteurs: A. Lippens Electriciens A. Engels. Dit jaar zijn ingeschreven 29 nieuwe leerlingen. De nieuwe cursus zal aanvangen met 90 leerlingen. Verdaisterlng. Op verzoek van den burge meester van Hulst heeft de cen trale recherche te Amsterdam een man aangehouden, wiens opspo ring was verzocht wegens ver duistering. Hij is naar Hulst op transport gesteld. DoodHflk ongeluk. Zondagochtend omstreeks half twaalf heelt op den weg Schoon- dijke—Oostburg een ernstig on geluk plaats gehad. Daar was de 20-jarige mej. 1. M., den heef A. ui' Terneuzen ^-b'i'ozaam bij het vl v«n werkzaam heden oen effent auto, toen wij MM* Ik had den geheelen dag door regen- achtig weer geloopen met een sner penden wind. Toen ik s'avonds thuis kwam, kon ik mijn hoofd niet meer bewegen, zoo stijf waren de spieren ,van mijn nek. Ik ging vroeg naar bed maar liet mij tevoren eens stevig wrij ven met Kloosterbalsem, 's Morgens was ik verrast te bemerken, dat er van mijn stijve nek niets meer te be- speuren was. De Kloosterb&lsem had mij in een enkelen nacht, of in 8 uur van m'n hevige stijve nek af geholpen, S. Sch. te den H. p. r f.ie ORIGINEEL TER INZAOI Onovertroffen bfj ftwind-en snfjwonden Ook ongeëvenaard als wrijfmlddel bU Rheumatiek, spit en pUnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/jCt- en f 1.04 BON voor Inzenden in open couvert, G R A T'l S als drukwerk (1 '/2 ct.) aan MONSTER Handelmij. L. I. Akker. R 'dam ii ii 11 l i rwn 11r -ii'g--

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2