Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li-Vlaa it deren, Trouwe vriendschap No. 2 DINSDAG 7 APRIL 1936 52« Jaarg. J. C. VINK - Axel. Heeft U al geprofiteerd van ons extra voordeelig 2e Paaschnummer, Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. advertentietarief voor Uw Paaschreclame Zaterdagmorgen verschijnt ons dat weer huis aan huis wordt bezorgd. Wie prijs stelt op goede ver zorging, verzoeken wij beleefd vroeg zijn advertentie te be zorgen. DE UITGEVER. De oorloa in Abessinië en de toestand in Europa. Als gevolg van de spanning, ontstaan door de militaire bezet ting van het Rijnland door Duitsch- land, heeft de oorlog in Abes sinië min of meer aan publieke belangstelling ingeboet, behalve dan natuurlijk in de rechtstreeksch bij het geval betrokken staten. Inmiddels heeft het technische overwicht der ltaliaansche bewa pening zich op het gevechtster rein geducht laten gelden. De persoonlijke moed der Abessini- sche krijgers, hun doodsverach ting en opofferingsgezindheid ,>unnen er slechts toe dienen hun gelederen te doen decimeeren, nu de moderne oorlogsuitrusting der Italianen dezen in de gelegenheid stelt de tegenstanders weg te maaien als korenhalmen onder de zeis van den landman. De krachts verhoudingen zijn al te ongelijk, en slechts de hindernissen, be lichaamd in de Abessinische bo demgesteldheid, zijn oorzaak, dat de ltaliaansche opmarsch althans eenigermate kon worden gestuit, ofschoon met verlies van duizen den menschenlevens. Indien de regentijd nog eenige weken uit blijft, zullen de ltaliaansche troe pen er wellicht in slagen, geheel Abessinië te bezetten, wanneer (Naar het Engelsch.) 21) Ja, Rex, joDgen, wat zal ik ja er van zeggen Als een oude man den schat van zijn hart ver loren heelt, dan moet hij dien zoeken, totdat hij 'm vindt. U ziet er uit, ol u net zoo uit uw studeerkamer komt, be tuigde Farnbam. Er viel veel te vertellen, veel te luistereD, en veel was er ook, dat Basil Weybourne's hart be swaarde. Alleen het terugzien van Farnham bad hem al een schok bezorgd hij was niet voor bereid geweest op dat witte haar en dat bleeke gelaat. En, terwyl Farnham zyn best deed, om het gesprek at te weDden van dit onderwerp, bleet Weybourne maar aandringen op een spoedigen te rugkeer uaar het vaderland. Je kunt toch ook niet ver wachten, dat iemand, die kwam met een zending van zoa verre, WBnneer bij was op de plaats van stjn bestemming, dan geen mond Wu opendaen om die zending te het tempo kan worden gehand haafd, dat tot de jongste over winningen heeft geleid. In den toenemenden nood wendde de Abessinische regee ring zich nogmaals met een nota tot den Volkenbond, om hulp te vragen overeenkomstig de bepa lingen van het handvest. Maar het valt te vreezen, dat ook dit beroep op Genève niet het door Addis Abeba gewenschte resul taat zal opleveren. De mogend heden immers zijn voor het oogen- blik niet bij machte hun volle aandacht aan de Abessinische zaak te wijden, daar zooveel an dere kwesties dringend om be handeling vragen. Dat aldus het gezag van den Volkenbond deer lijk in de knel komt, wordt wel is waar betreurd, maar tevens als onvermijdelijk berustend aan vaard. Het spreekt vanzelf, dat de po sitie van Italië wordt versterkt naar evenredigheid der toenemen de onmacht van Genève. Steu nende op de kracht van hun militaire apparaat, geven de Ita lianen reeds te kennen, wel is waar bereid te zijn tot het aan- knoopen van vredesonderhande lingen, doch daarbij voorop stel lende, dat van het reeds veroverde gebied niets zal worden prijsge geven. Dit standpunt, in lijnrech te tegenspraak met de beginselen van den Volkenbond, kan uiter aard door Genève niet worden gedeeld. De onderhandelingen beloven dus reeds bij voorbaat de grootste moeilijkheden te zullen opleveren, indien Italië in zijn houding volhardt. Er zijn even wel aanwijzingen, dat de regee ring te Rome den boog niet tot het uiterste zal spannen, mede onder de bedreiging met toepas sing van verscherpte sancties, welke maatregel nog altijd in overweging wordt gefrouden als dwangmiddel tegenover den aan valler. In laatste instantie zal Mussolini misschien genoegen nemen met het in bezit nemen van een gebiedsstrook, waardoor de zoo lang begeerde verbinding tusschen Erithrea tot stand kan openbaren En toen op zaeht- overredenden toon In Engeland is het nu vroeg voorjaar. De sneeuwklokjes steken de kopjes omhoog en daar bloeit het Maart- iche viooltje. Trekt dit alles je niet naar Headlands, R?x Ik wil maar liever niet te rugdenken aan Headlands, zeide Farnham. Het zoontje Tan Lawrence, je weet wel, die jongen, die zoo veel op jouw lijkt, verlaDgt zoo verbazend Daar je. Pas onlangs zag ik hem van een rotstop at, van den storm staan genieten, net als jij dat placht te doen. Hij heeft niemand, die hem begrypt. Ik ben zooveel ouder, dan toen jij een jongen was. Hy heeft zoo'n be hoefte aan een vrieDd, zooals jij voor hem zou kunnen wezen. Farnham schudde het hootd. En ikheb je ook zoo noodig, voegde de oude man er toen by. O, hond toch op, riep Rex. U weet niet, wat u vraagt. Om der wille vao cJ«Tvrouw, die je licthebt, Rex, zou je >oor haar dan ook nog niet naar. En geland terugwillen F v Een geluld^- dat bet midden hield tusscben een snik en een kreua, ontsnapte aan Kex't borst» worden gebracht. Aan den negus zou dan een compensatie in eenigen vorm kunnen worden aangeboden, welke hem met het geleden verlies kan verzoenen. Bij de te treffen regeling inzake het conflict met Abessinië kan niet uit het oog worden verloren, dat Italië ook een rol heeft te spelen met betrekking tot de Duit- sche schending van het Locarno- pact, zijnde een der garantie- landen. En ofschoon de bedoe ling voorzit, deze zaken strikt gescheiden te houden, is er nau welijks aan te ontkomen, dat aan de conferentietafel de wederkee- rige invloed van deze beide kwes ties zich zal doen gelden, aange zien bij de huidige verhoudingen alle Europeesche aangelegenhe den noodwendig in elkaar moe ten grijpen, gelijk de tanden van bij elkaar passende tandwielen. Bij de te voeren besprekingen zal het volstrekte eisch zijn, dat niet alleen tot nemen, maar ook tot geven bij allen zonder onder scheid bereidheid bestaat, aldus de overzichtschrijver in de Avp. Wat de oorlog kost. De ltaliaansche campagne in Oost-Afrika heeft tot dusver uit gaven noodig gemaakt, welke thans het bedrag van 7.120 mil- iioen lire hebben bereikt. Van de uitgaven komen ten laste van het dep. van oorlog 3.280 millioen, Marine 725 mil- lioen, Luchtvaart 850 millioen, Koloniën 2 100 millioen, Binnen- landsche Zaken 164 millioen, Buitenlandsche Zaken 350 000 lire De effectieven, die op het oogenblik aan de campagne deel nemen, groeien nog steeds. Naar schatting zijn meer dan 450.000 man blanke troepen op het oogenblik over de beide fron ten in Abessinië verdeeld, daar onder begrepen de arbeiders. Het totaal aantal was op 1 Februari 360.000, de inheemsche troepen niet medegerekend. Sedert dien hebben nog geregeld aanvullin gen plaats gevonden. Het aan tal divisies is slechts 14, doch de niet ingedeelde effectieven zijn De vrouw, die ik liefheb, is Beatrix Philips, die eens haar woord gegeven had aan Richard Hernford. Ik heb hem gedood. Nu kan ik toch Diet tot haar gaan F O, du dit ook nog. Wordt ons daD niets bespaard prevelde Basil Weybourne. En toen op wat luider toon. ofschoon met ver stikte stem Arme jongeD. Met een glimlach antwoordde Farnham Daar had u niet aan ge dacht. Maar laat het u niet van streek breDgen. Af en toe hoor ik van haar door Paul en ik stel mij haar voor, tusschen de bloe men. De eenige wensch myna levens gaat daarnaar uit, dat zy mij vergeeft, hetgeen ik misdreef, j Soms voel ik een wanhopend ver langen naar dat beetje troost. Maar, beste jongen, de vrouw, die je liethebt, bezit een hoogstaand, edel karakter. Meer dan dat. Wat bedoelt n daarmee Dat ze het begrijpen en je vergeven zal. Een edele vronw bezit een wereld van medegevoel, ze begrijpt verdriet beter, dan wij mannen. Qa tot haar, Rtx, en ze zal je vergeven. Ik zal gaan, aatwoorcT, Farnham zacht. aanzienlijk, vooral ook met het oog op de belangrijkheid der diensten, die noodig zijn in ver band met den methodischen op marsch in een land zonder wegen en verkeersmiddelen. Toespraak van koning Edaard De Koning van Engeland heeft in Buckingham Palace een aan tal deputaties, in totaal ongeveer 500 personen ontvangen, die alle deelen van het volk vertegen woordigden en hem gelukwen- schen kwamen brengen met zijn troonsbestijging. De Koning hield een toespraak waarin hij o.a. zeide r Als Prins van Wales heb ik mij gehouden aan het oude devies: „Ik dien". Als koning zal ik steeds hieraan indachtig zijn, want een koning kan geen hoogere functie vervul len dan dienen. Tezamen met de mannen van mijn generatie ben ik getuige geweest van de afschuwelijkheden van den oor log en ik ben maar al te zeer op de hoogte van de moeilijkheden en den nood van de jaren, die daarop gevolgd zijn. Ik heb de beproevingen leeren kennen van de mannen aan het front en op dezelfde wijze ben ik mij bewust van de beproevingen van hen, die sindsdien, niet door eigen schuld, het ongeluk hebben gehad lange periodes van werkloosheid te moeten verduren. Met alle oprechtheid sluit ik mij derhalve niet alleen aan bij uw gebeden, dat de toekomst vrede en welvaart moge brengen aan dit land, maar ik zou u de verzekering willen geven, dat mijn voortdurend streven er naar zal uitgaan, de vestiging van den vrede te bevorderen in de ge- heele wereld, benevens de her leving van die commercieele en industrieele bedrijvigheid, zoowel in dit land als in den vreemde, die alleen de gelegenheid tot wer ken kunnen verschaffen, welke het recht is van iederen burger. Ik weet, dat ik bij deze taak, evenals mijn vader, den steun en de aanmoediging van alle klassen der gemeenschap zal hebben". Basil Weybourne had zijn ge liefkoosd boek by zich. Den avond, nadat hij aangekomen was, zat hij daar nog lang in te bla deren, zich afvragend, of een man ook te streng kon zyn voor zich- zelveu. Id vroegere dageD was het zijn ideaal geweest, om Farn ham verre te zien uitsteken boveD zijn vrienden door zijn geest- en wilskracht. En hy had zich voor gesteld, hoe hij dan, vol trots, had kunnen spreken Ik heb ook de hand gehad in de opvoeding van dien man en in de vorming van zyn karakter Hij zuchtte. Hij wist, dat de jaren, die verloopen waren, een lidterken hadden achter gelaten op Farnham's leven. Toch zou Rex nu teruggaan naar Engeland. Dien avond schreef Weybonrna niet in zijn geliefkoosd boek hij voelde zich te zeer gedrukt en terneergeslagen. Zelfs Liverpool was io gala, dat wil zeggen, in vollen lentptooi, op den ochtend, dat Basil Wey bourne en R- x Farnham voet aan wal zetten en atscheid namen. Ik zal je maar niet vragen, c ja di jaeegaat naar Head' laudi. Volg j« oigea weg en Engelsche belangstelling voor Neuorland. Aan een lunch van de Rotary- club te Londen heeft Sir Austen Chamberlain een rede gehouden, waarin hij o.a erop wees, dat Engeland geen veiligheid vindt in isolement. Hij herinnerde aan hetgeen Engeland in den loop der eeuwen heeft gedaan voor de onafhankelijkheid van Nederland en voegde eraan toe, dat de ge meenschappelijke actie tegen een aanvaller niet alleen altruïstisch, doch ook eigenbelang is. Door het verdedigen van den Volken bond verdedigt Engeland zijn eigen kusten. Verder besprak hij de taak van Engeland, indien Oostenrijk wordt aangevallen, hetzij door een vij and van buitenaf, hetzij door een revolutie, welke door het buiten land wordt gesteund. Het gevaar bestaat, dat een Midden-Euro- peesch Rijk ontstaat, geregeerd ie Berlijn, hetgeen zeker niet in het belang van het Britsche Rijk is. Laadbonwers moeten mimen mor militaire vliegtnfgbasls. Een vreedzaam eilandje aan de Zuidkust van Engeland, een on beduidend vlekje op den wereld bol, waai nijvere boeren eeuwen achtereen den ploeg hanteerden en vreedzaam voortleefden, zal binnen niet al te langen tijd her schapen zijn in een basiskamp voor militaire vliegtuigen, waar de techniek van deze eeuw, zoo als op zoovele plaatsen elders, heer en meester zal zijn. Driehonderd boeren bewo ners van het Thorney-eiland wier voorvaderen van geslacht op geslacht aan het eiland ver knocht waren en er eeuwen ach tereen hun bedrijf uitoefenden, zullen hun haardsteden moeten verlaten en zich een bestaan trach ten te scheppen in Hampshire en Sussex. Hun huizen, waaraan zij zoo vele herinneringen bewaren, zul len met den grond gelijk worden gemaakt, de boomen worden ge veld en de korenvelden gemeta- morphoseerd in effen vlakten waar- mijD beate weDschen vergezellen je. Maar later hoop ik, dat je mij toch komt vertelleD, hoe ze je vergeven heeft. Het zou mij met verwonderen, of ze begreep er allea van. O, vrouwen zijn zoo spitsvondig, wat dit betreft. Zoo vertrok Farnham dus naar het Zuiden, terwijl hij met koorts achtig ongeduld verlangde naar die enkele woordeD van vergif. fet>i8. Hij wist, dat de familie Pmlips iD de kerk ie RaveDsmeud een gedenkplaat had laten maken voot Dick Hernford Toen hij langs het hek van de kerk kw-m, kon hij de verzoeking niet weer staan om daar eens even te gaan kijken, Terwijj hy tnsachen de heerlijk geurende bloesems doorliep van de bloemeD, die allerwegen bloei den op het kleine, wel-onderhou den kerkhot, klonken er wijdende orgeltonen door de toeh al zoo plechtige stilte. Eerbiedig trad hij het gebouw binueD, Peinzend, en iD-wee- moedig was het geluid en toch zoo geheel in overeenstemming met de omgeving, dat eeD ieder er al door getroffen zon zijn, Slot volgt. AXELSCHE COURANT s 7 HOOFDSTUK XXXI.

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 1