lerpijnen Binnenland. metAKKERsKloosferbalsern Gemengd Nieuws. DuiFchland stemt voor Hitler. Volgens den voorloopigen uit slag van de Duitsche Rijksdag verkiezingen, waarbij tevens de vraag werd beantwoord, of het Duitsche volk de politiek van Adolf Hitier al dan niet goedkeurt, werd het volgende resultaat ver kregen Voor Hitier 44,411,911 stemmen (99 pet) Tegen Hitier en ongel dig 543,026 stemmen. Werkloosheids-subsidiefonds. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het voorloopig ver slag der Eerste Kamer, over het wetsontwerp tot vaststelling van het Werkloosheidssubsidiefonds 1936. De Regeering zegt daarin o.a., dat aan de bevoegdheid om aan de gemeenten een extra subsidie toe te kennen in het algemeen toepassing wordt gegeven in ge vallen, dat de eigen middelen der gemeente daaronder begrepen het subsidie volgens de schaal ontoereikend zijn om een aan de tijdsomstandigheden aangepast budget in den gewonen dienst sluitend te maken. Ook de Regeering staat op het standpunt, dat werkverschaffing beter is dan steunverleening. Evenwel heeft zij er rekening mede te houden, dat het exor bitante bedrag, dat de werkloos- heidszorg in deze ernstige tijden van de Overheidskassen vordert, binnen zekere perken moet wor den gehouden, zullen niet de be grootingen van Rijk en gemeen ten totaal worden ontwricht. Er bestaat geen aanleiding, voor financiering der werkverschaffin gen een ander systeem te kiezen, dan tot dusver gebruikelijk is geweest. De vrees van sommige leden, dat vele gemeenten in de verlei ding zullen komen met het oog op de financieele omstandigheden waarin zij verkeeren, door te straffe toepassing van de nieuwe regeling zich te bevoordeelen ten koste van de werkloozen, acht de Re geering voorshands niet gegrond. Op elk huis een vlaggestok Het hoofdbestuur van „De Princevlag'' heeft besloten, een oproep te richten tot alle archi tecten, bouwondernemers en huis eigenaars in ons land. Wordt het bij landhuis- en villabouw, bij het bouwen van kerken, fa brieken en kantoorgebouwen steeds meer gewoonte, dat in het project ook aan den vlaggestok een plaats wordt ingeruimd, bij den massa-woningbouw voorna melijk wordt nog niets of heel weinig gedaan om te maken dat de bewoners voortaan eveneens kunnen vlaggen. Het hoofdbe stuur ontvangt ten deze herhaal delijk klachten van personen die wel willen, maar niet kunnen vlaggen. Waar met de in zwang gekomen standaardvlaggen het vlaggen en het gelegenheid geven daartoe zóó goedkoop geworden is meent het hoofdbestuur dat de tijd gekomen is dat voortaan ook bij de groote woningcom plexen het vlaggen op nationale dagen algemeen wordt, en zij doet daartoe een beroep op allen die ten deze leiding geven. Het nieuwe baconcontract. De Nederlandsche bond van varkenshandelaren heeft aan den minister van landbouw en vis- scherij een telegram gezonden, waarin wordt gezegd, dat de be richte, over het nieuwe bacon contract nieuwe verontrusting brengen. De bond is van mee ning, dat met de vrijlating van de beschutte exportslagerijen op de binnenlandsche markt deze instellingen absoluut in een sterk bevoorrechte positie worden ge plaatst en de onbeschermde gros siers en slagersbedrijven door dezen onjuisten vorm van con currentie zeer onredelijk worden benadeeld. De bond verzoekt den minister dringend te bevor deren, dat eindelijk de bevoor rechting op het terrein der var- kensafzet plaats maakt voer meer gelijke concurrentievoorwaarden. De Uiver bemanning. Met het Duitsche s.s. „Raben- fels" zijn Zondagavond de stoffe lijke overschotten van 5 slacht offers van de Uiver-ramp in de Rotterdamsche haven aangeko men. Gistermorgen zijn de kisten aan wal gebracht, waar zij in een der loodsen, tot een chapelle ar- dente ingericht, werden opge baard. Maandagmiddag werden de stoffelijke overschotten naar Amsterdam en Muiderberg ge bracht voor de beaarding op vaderlandschen bodem. Het waren vijf eenvoudige donker-bruine kisten die aan weerskanten van de rouwkamer waren opgesteld en elk gedekt door een krans van de K L.M. met een lint van oranje-blanje- bleu, niet meer dragend dan de simpele vermelding van den naam. Rechts Beekman, van Steenbergen en Walewijn links van Zadelhoff en prof. Walch. De overval op de karavaan van dr. Van Schelven. De „Tel." meldt nog eenige bijzonderheden over het avontuur van dr. Van Schelven in Abes- synië. De onzichtbare aanvallers, door de duisternis en het kreupelhout aan ons oog onttrokken vertelde dr Van Schelven, waren blijkbaar zoo talrijk, dat wij geen kans tegen hen hadden. De korte vuurvlam men bij het afgaan der geweren verraadden echter de plaats, waar zij zich verdekt hadden opgesteld Paniek en chaos heerschten alom. De open vlakte lag be zaaid met afgeworpen medicijn kisten en kratten met levensmid delen, en in het kreupelhout hoorde men de muilezels, waarvan talrijke gewond waren, zich een weg banen. Ook de 200 ezel drijvers zelf hadden een goed heenkomen gezocht. Een gunstige uitzondering hier op vormden de bewakingstroepen van den keizer. Over hun op treden niets dan lof. Zij kozen stelling achter de kisten welke de muilezels afgeworpen hadden en poogden het vuur der aan vallers te beantwoorden. Laat ik ook niet vergeten dokter Veene- kaas te noemen. Hij had zich in het struikgewas teruggetrokken en hanteerde zijn geweer onberispe lijk. Ikzelf werd in het begin van het gevecht door een kogel in den linkerschouder gewond en hoewel ik gelukkig in staat was te blijven schieten, heeft dokter Veenekaas mij een grooten dienst bewezen door positie te zoeken achter mij en, over mij heen schietend, de aanvallers op een afstand te houden. Toch achtte ik het beter te trachten door het kreupelhout te breken en mij in de richting van dokter Veenekaas te begeven. Ik stond op, liep een paar stappen, maar plotseling was het mij alsof een roodgloeiend ijzer door mijn borst werd gestoken ik was ten tweeden male getroffen. Het gevecht duurde nog ge- ruimen tijd voort. De manschap pen van de lijfwacht, aangemoe digd door dokter Veenekaas, vuur den met de accuratesse en den moed van Transvaalsche Boeren. Wij hebben er het leven afge bracht en onze belagers zijn ten slotte op de vlucht geslagen, maar het was de verschrikke lijkste nacht, dien ik ooit heb meegemaakt. Wat waren wij blij, toen de dag aanbrak. Eerst toen waren wij in staat na te gaan, welke verliezen wij hadden ge leden. Het bleek, dat 17 leden van de bewakingstroepen, die zich zoo moedig hadden gedragen, bij het gevecht waren gedood. Onze materiëele schade was na tuurlijk aanzienlijk. Ikzelf dank mijn leven aan het feit, dat ik een stalen vest droeg. Daardoor hebben ettelijke kogels geen doel getroffen. Maar dat onze tegenstanders scherpschut ters waren, blijkt wel hieruit. En dr. Van Schelven toonde zijn uniformjas, die letterlijk met kogels was doorzeefd. Verlaging van enkele posttarleven, De kosten voor het verzenden van kleine bedragen per post wissel worden met ingang van 1 April belangrijk verlaagd. Voor postwissels tot een bedrag van f5,wordt het recht dan vast gesteld op 5 centvoor bedraee t boven f5,tot en met f 12,50 op cent. Voor bedragen boven t 12,50 ondertait het tarief geen wijziging. Deze verlaging geldt in het binnenlandsch verkeer en in het verkeer met Suriname en Curagao. Het recht voor de per borderel ingevorderde quitanties wordt op overeenkomstige wijze ver laagd. Voorts wordt definitief de ge legenheid opengesteld, om bin nenlandsche expresse postpakket ten te verzenden, waarvan het port ten laste van den geadres seerde komt. Tenslotte is een regeling ge troffen voor de overmaking van kleine geldbedragen (ten hoogste f 1welke door middel van postzegels, op de adreszijde van de briefkaarten te plakken kunnen worden overgemaakt. Belangheb benden, die van deze regeling gebruik wenschen te maken, kunnen zich tot het Hoofdbestuur der P.T.T. wenden. Voor elke ter inwisseling aangeboden brief kaart is een vergoeding van één cent verschuldigd. AXEL, 31 Maart 1936. Vrijdagavond jl. vergaderde de Chr. Besturenbond in de Herv. Zondagschool alhier onder leiding van dhr. Joh. van Driel. Nadat de vergadering op de gebruike lijke wijze was geopend sprak hij kernachtige woorden en herin nerde aan het 5 jarig bestaan der vereeniging. De secretaris, dhr. Jac. Goossen liet in zijn verslag duidelijk uit komen het lief en leed dat men in die vijf jaren ondervonden had. Desondanks was de vereeniging, hoe gering ook begonnen, uitge groeid tot een flinke kracht. De penningmeester, dhr. F. Bakker Fz. liet zien, dat er met bezuiniging toch wel zooveel te bereiken viel, dat v er voer een klein feestje iets over gehouden kon worden. Door dhr. Jacob Wolfert werd een referaat geleverd „Wat is een Chr. vakorganisatie Dit degelijk woord deed den voorz. zeggen: een propagandist in dop. Het was een leerzaam onderwerp. Jammer dat het niet wat stiller was in de zaal. De samenspraak „Mijn haantje zal koning kraaien" deed de lach spieren in beweging komen en een dankbaar applaus was de belooning. Ook enkele voor drachten, zoowel ernstige als lui mige, deden de vergadering tot een genot worden. De zaal was flink bezet. Op verzoek werd nog gezongen: „'kWil U mijn God mijn dank betalen", enz. Dhr. P. Wieland eindigde met dankzegging. Vermelden we nog, dat dhrn. Koster en Wisse met orgel en viool voor goede muziek zorgden. De kommies bij 's Rijks belastingen, de heerJ.P. Bommeijé te Kloosterzande, is met ingang van 7 April a. s. bevorderd tot dienstgdeider te Axel. Tot hoofd aan de bijz. school aan de Riemensstraat te Zaamslag is benoemd de heer F. M. R. de Boer te Rotterdam, als opvolger van den heer J. Kosten, die 1 Juli met vervroegd pensioen het onder wijs gaat verlaten. Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. In de vergadering van de afd. Ter Neuzen van de Ver. voor Volkenbond en Vrede op 25 Maart j.l., hield het lid Mr. J.A. van Tienhoven, burgemeester der gemeente Hoek, een lezing over de inrichting en werking van den Volkenbond. In een korte inleiding deed de spr. uitkomen, dat de organisatie die wij tegenwoordig allen kennen onder den naam van den Volken bond, geen uiting is van den tegenwoordigen tijd. Vervolgens overgaande tot het eigenlijke onderwerp van zijn le zing, begon spr. met de aanhaling van de préambule van het zgn. Slatuut of pact, om daaraan vast te knoopen le de bespreking van de orga nisatie, die noodig geoordeeld werd in 1919 om dit doel te bereiken. 2e de bespreking van artikelen van het pact, die het richtsnoer geven om dit doel te bereiken. 3e de bespreking van verschil lende feiten waarin de Volken bond actief opgetreden is. Wat betreft de organisatie zette de spr. duidelijk uiteen de ver- houdingtusschen Assemblee, Raad en Secretariaat en hun respectie velijke bevoegdheden. Bij de bespreking van artikelen van 't Pact wees spr. er nog nadrukkelijker op, dat men zich niet moet laten misleiden door het voorschrift, dat elke staat bij een stemming slechts één stem uitbrengt. In den Raad van den Volkenbond zijn 5 permanente zetels gereserveerd voor de groote mogendheden. De overige 10 zetels zijn niet permanent en be schikbaar voor de kleine mogend heden. Tot de organen van den Vol kenbond behooren verder het Permanente Hof van Internationale Justitie en het Internationale Hof van Arbitrage, beide gevestigd te 's Gravenhage. Het verschil tus- schen de werkzaamheden en be voegdheden van deze beide orga nen werd door den spreker kort toegelicht en met een enkel voorbeeld geïllustreerd. De werkzaamheden van den Volkenbond zou men in twee groepen kunnen verdeelen, pri maire en secundaire. Déprimaire zijn dezulke, welke beoogen een uitbreken van den oorlog recht streeks te voorkomen, dus die de aanleiding trachten te neutrali seeren secundaire zijn die welke de internationale gemeenschap trachten te leiden in zoodanige banen, dat aanleiding tot een oor log wordt voorkomen, dus dat de oorzaken van wrijving weg genomen worden. Juist op dit gebied heeft de Volkenbond veel en uitnemend werk verricht. Verder wees spr. er op, dat het leidend beginsel bij alle hande lingen van den Volkenbond was openbaarheid. Van alle zittingen zoowel openbare als geheime wordt een verslag gemaakt, dat gedrukt en verspreid wordt. Uit de op deze interessante lezing volgende gedachtenwis- seling bleek, dat het vele werk, hieraan besteed, zeer op prijs gesteld werd. Tern. Crt. Nederlandsch Jongelings verbond. De Zeeuwsche Prov. Bondsdag van het N. J. V. zal dit jaar ge houden worden op den Tweeden Paaschdag te Middelburg. De morgenvergadering draagt een huishoudelijk karakter. In de middagvergadering hoopt o.a. te spreken de alg. secretaris de heer C. Tabak. Muziek en zang zullen de noo- dige afwisseling brengen. De avondvergadering zal dit maal een bijzonder karakter dra gen. De Prov. voorzitter, Ds J. J. Homburg uit Goes, zal na vele jaren van toegewijden arbeid, als zoodanig afscheid nemen. Door een groep leden der afdee- lingen Axel, Sluiskil en Terneuzen zal worden opgevoerd het spreek koor: „De Poort". Alles bijeengenomen belooft het een zeer goeden Bondsdag te woiden. Stormlantaarns. De minister van waterstaat heeft aan de Commissarisen der Koningin het volgende geschreven inzake het gebruik van storm lantaarns. Ingevolge art. 62 bis, derde lid, en art. 63, eerste lid, van het motor- en rijwielreglement moe ten transportrijwielen, waarmede over een weg wordt gereden, en rij- en voertuigen geen motor rijtuigen of rijwielen zijnde, bij donker voorzien zijn van twee witte voorlichten en een rood achterlicht, zoolang zij zich op een verharden weg bevinden. De lantaarns mogen naar haar zijkan ten geen gekleurd licht en naar haar achterzijde geen licht uitstra len, Dit voorschrift wordt her- verdwijnen dired haaldelijk overtreden. De oor zaak is, dat veelvuldig gebruik wordt gemaakt van zoogenaamde stormlantaarns, welke naar alle zijden hetzij wit, hetzij rood licht uitstralen. Wel tracht men soms, door allerlei hulpmiddelen aan bedoeld voorschrift te voldoen, b.v. door een deel van de lan taarn met gekleurd of ongekleurd papier te bedekken, maar die hulpmiddelen zijn in den regel niet afdoende, temeer omdat de lantaarn dikwijls aan één punt zoo is opgehangen, dat zij draait en het licht dus niet steeds naar de voorgeschreven of toegelaten richting gekeerd is. De politie zal aan de naleving van de be treffende voorschriften nauwkeu rig de hand houden. De vrnchtboomenbloei op Zuid Bevelanü. De bloei op Zuid-B»veland be looft dit jaar al buitengewoon mooi te wordeD. Er ia veel bloem knop aan de verschillende vrucht- boomen, terwijl het mooie weer van den laatsten tijd een spoedige komst van den volledigen bloei tijd zeer bevordert. Het begin is erde vroege pruimen staan reeds als groote witte ruikers in het langzaam tot nieuw leven komende Zeeuwsche landschap. Twee auto ongelukken b(j Breda. Vrijdagavond hebben op den rjjksweg Breda Tilburg, enkele minuten na elkaar twee ernstige auto ongelukken plaats gehad, bij het eerste waarvan een doode, bij het tweede een zwaar ge wonde zijn te betreuren. Eerst werd een bejaarde, tot dusver onbekend gebleven zwer ver door een uit de richting van Tilburg komende vrachtauto ge grepen en zoo ernstig gewond, dat bij na enkele oogenblikken is overleden. Terwijl eenige te hulp gesnelde personen en vele nieuwsgierigen zich rond het slachtoffer verdrongen, naderde uit de ricbtiDg Breda met groote snelheid een auto, waarvan de bestuurder de menschen op den weg te laat schijnt te hebben bemerkt. Hij kon althans zijn auto niet tijdig tot staan brengen en reed op h»'t publiek in. Hierbij werd de 18 jarige slagers knecht Keulemans uit Oosterhout door den auto gegrepen en zeer ernstig gewond. Keulemans is met blessures aan het hoofd en inwendige kneuzingen perzieken auto caar het ziekenhuis te Breda vervoerd. Ook het ijjk van den zwerver is daarheen gebracht. Ergeriyk. Te Bathmen vond de politie een 75-jarigen man opgesloten in een hut, dienend als aardap pelbergplaats, 70 c M onder den grond gegraven. De deur was met een paal versperd Het bleek, dat de oude man, die geestelijk niet normaal en daardoor wat lastig was, door zijn familie, waar hij inwoont, aldus tijdelijk was „opgeruimd." Men had den ouden man, die wat geld bezit, in de kost maar sloot hem dikwijls in de aard appelkuil om van hem af te zijn. De boer, W. B, die voor bet geval verantwoordelijk is, werd in hechtenis genomen. Moedige machinist. Terwijl de heer I. Nathans, manufacturier te Groningen bjj een zijner klanten te Smilde bin nen was, speelde zijn 4 jarig zoontje, dat by hem was, in de tramrails, toen uit de richting Assen een goederentrein naderde 9 W rijven, maar wrijven met Kloosterbalsem zal U ervan genezen want die spierpijnen omdat deze bijzondere balsem tot diep in de spierweefsels zijn oplossende, -krachtig genezende werking voortzet.. BON voor Inzenden in open couvert, GRATIS als drukwerk (1 '/2 ct.) aan MONSTE R Handelmij. L. I. Akker, R'dam

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2