Schoonmaak Landbouw. Gemengd Nieuws. middenstand in onze samenleving. Onder den invloed van de tijds omstandigheden is dit complex van vraagstukken in bijzondere mate actueel geworden. De vrijheid van vestiging, welke tot nu toe in detailhandel, am bachten kleinenijverheid,in welke branches het middenstandsbedrijf nog altijd de overheid heett, geldt, heeft juist hier veelal andere dan gunstige gevolgen gehad. Zoo is geenszins nieuw de klacht, dat het aantal dergenen, die met weinig of geen vak-of koopmans bekwaamheid als zelfstandig on dernemer een zaak beginnen, alle perken te buiten gaan. Mogen al enkelen slagen, groot is het aantal dergenen, die bij gebrek aan kennis en ervaring teleurgesteld, uitkomen en zoo doende het weinige kapitaal, dat zij als inzet in den strijd om een zelfstandig bestaan konden bij brengen, inboeten. Alleen wie met het boven staande rekening houdt, begrijpt, waarom de gemiddelde levens duur der winkelzaken ontstellend kort, hun sterfcijfer ontstellend hoog is, getuige door het Econo misch Instituut voor den Midden stand op grond van nauwgezet onderzoek bijeen gebrachte cijfers. Teneinde in deze .toestander verbetering te verkrijgen, stelt dt Minister zich ten doel, het ver krijgen van meer waarborgen in inzake deskundigheid en finan cieele draagkracht van hen, dit beoogen, zich in genoemde tak ken van bedrijf ondernemer tf vestigen. AXJüL, 27 Maart De Rijksontvanger verzoek' ons mede te deelen dat tegen April de aanmaningen zullen worden verzonden voor de aan slagbiljetten Grondbelasting ge dateerd in Januari 1936, voor zoover daarop de verschuldigde termijnen (ï/11 deel) nog niet zijn betaald. Begin Mei zullen worden ver zonden de aanmaningen voor de aanslagen Grondbelasting geda teerd in Februari 1936, waarop de termijnen (1/l deel) dan niet zullen zijn aangezuiverd, alsmede voor de aanslagen Inkomsten- en Vermogensbelasting 1935/36 ge dateerd vóór December 1935, welke dan nog niet geheel zullen zijn afbetaald. Opvoering kind»rtooneelspel van Volksonderwijs. Woensdagavond had in Het Centrum de opvoering plaats van het kmdertooneelspel „De vroo lijke Schoenmaker" van den heer J. Buma, hoofd der o. 1. school alhier. De zaal was geheel bezet, toen de voorzitter der afd. Axel van Volksonderwijs, de heer Buma, allen een hartelijk welkom toe riep, in het bijzonder den heer Stoopman, inspecteur van het lager onderwijs. Spr. stelde het op hoogen prijs, dat de heer en mevrouw Stoopman hier aanwe zig waren, hetgeen bewijst, dat ze groote belangstelling toonen voor het onderwijs en hetgeen de kinderen der o. I. school prestee- ren. Ook tot de ouders en an dere belangstellenden richtte hij een hartelijk woord en hoopte, dat allen een genotvollen avond zullen hebben. Bij het opvoeren van een kindertooneelspel is het spr. steeds opgevallen, dat de belangstelling van de zijde der ouders zoo groot is en hij heeft zich dan wel afgevraagd, wat hiervan de reden is. Spr. ge looft dat het dit is: de kinderen geven zich geheel en al aan het spel. Het kind leeft nu eenmaal in een wereld van verbeelding. Men ziet dat dagelijks in het leven, bij het spel der kinderen onderling. Het kind, dat dan geheel opgaat in de fantasie, koestert een bij zondere voorliefde voor het sprookje Ook voor ons ouderen is er echter nog de bekoring van het sprookje en ik twijfel er niet aan, of straks zullen wij allen de be koring van dat sprookje onder gaan en wij zullen dan vergeten, allerlei kleine grieven, die in het dagelijksche leven voorkomen, Steeds zal ons iets bijblijven van dit onschuldige kinderspel. En de kinderen, die hier vanavonc een rol spelen, zullen er in hun later leven ook steeds aan ge denken. Laat ons vanavond met elkaar nog eens als kinderen Onder elkaar zijn en genieten van het kinderspel. Nogmaals wenschte spr. alle gasten een prettigen avond Toen klonk van achter het scherm liefelijk kindergezang, waarna we ons verplaatst zagen in de schoenmakerswerkplaats van Toon Prik, met zijn beide zonen, Felix en Karei, die zingend en op de maat van de muziek hun lap werk verrichtten. De jongens wilden de wijde wereld in en toer kwam er een heraut, die vertelde dat de koning lijdende was aan eksteroogen. Ner gens waren schoenen voor hem, waarna Felix en Karei aanboden er een paar voor den koning te maken. Er waren echter bezwa ren, doch een kabouter bracht uitkomst. De jongens gingen op stap, raakten elkander kwijt in het woud en maakten daarbij ken- 'is met Rosalinda, de boschfee. Hierbij kwam aan het licht het verschil van karakter der beide jongensKarei liefdeloos, Felix daarentegen vol medelijden en bereid tot hulp aan de arme boschfee en de dieren des wouds. In dit bedrijf maakten we ken nis met elfen en kabouters. Prachtig en vol leven was hun spel in het bosch en liefelijk klonk net kindergezang. Ook de be- ichting maakte een en ander tot een harmonisch geheel. Later werden we verplaatst aan het hof van den koning, waar Felix hem de schoenen paste, nadat zijn bioeder Karei was ge vangen gezet. Felix had succes met zijn schoenen en won daar door de gunst des konings en zijn dochter, Prinses Irène, die daarna zijn vrouw werd. Later zien we het jonge paar dan weer in de ouderlijke woning, terwijl ook Karei vrij gelaten is. Alles komt diep in orde en tot slot zien we alle deelnemers op het too- neel, zingend onder leiding van den auteur. Het geheel is een knap stuk werk, dat door de jon gens en meisjes keurig werd uit gevoerd. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door mej. G. Wiechmann. Na afloop sprak de heer Stoop man er dan ook zijn bewondering over uit, wat de kinderen van de o 1. school te Axel hier gepres teerd hebben. Spr. heeft al vele tooneelavonden bijgewoond, doch heeft thans extra genoten van al het mooie en kinderlijke in dit spel. Ik zag aldus spr. hier de openbare school op zijn mooist. Hij feliciteeide de heer Buma, de kinderen en hun ouders en hoopte op innige samenwer king tusschen ouders, kinderen en onderwijzend personeel. De heer Buma sprak hierna een slotwoord, waarna hij allen dankte, in de eerste plaats den heer Stoopman voor diens aan wezigheid en hartelijke woorden, en verder allen, die hadden mee gewerkt aan het welslagen van dezen avond. Hij wilde verder aan zijn gewoonte getrouw blijven en geen namen noemen, daar allen hun uiterste best gedaan hebben. Daarna richtte spr. zich tot de kinderen om dank te brengen voor al het mooie, dat ze tot stand hebben gebracht. Jullie ouders gaan van hier met een gevoel van voldoening en' zoo zien we, dat we dcor samen werking veel moois kunnen schep pen. Straks zullen velen van jullie de school verlaten, dan is het in het leven geen spel meer, doch ernst en ik hoop, dat jullie dan ook allemaal jullie best zul len doen om vooruit te komen in de wereld. Een extra pluimpje had de heer Buma nog voor den jongen kabouter-koning, die voor een anderen schoolmakker was inge vallen en alzoo in een paar dagen de groote rol had ingestudeerd. Ten slotte zeide spr nog, dat het onderwijs niet geleden had onder de instudeering van het spel door de jongens en meisjes j integen deel had hij gunstiger resultaten kunnen waarnemen en achtte het ook leerzaam. Met een opwekking om toe te treden tot de afd. Axel van Volks onderwijs, besloot spr. en hier mede was weer een mooie en genotvolle avond ten einde, die zeker bij kinderen en ouders nog lang in de herinnering zal blijven voortleven. geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blai.k door Purol. Huldiging burgemeester Huizing». Dinsdagavond heeft Sluiskil op hartelijke wijze afscheid genomen van burgemeester Huizinga. De zaal van Hotel Jacobs was niet groot genoeg om alle belangstel lenden plaats te bieden. Door alle bestaande vereenigingen is spontaan aan deze huldiging deel genomen. Uit de verschillende sprekers, die hun vereeniging ver tegenwoordigden, bleek wel dui delijk dat Burgemeester Huizinga hunne waardeering in zijn 24- jarige ambtsperiode genoten had. Ook door de beide Sluiskilsche raadsleden werd het woord ge voerd. Aan de familie van den burgemeester werden verschillen de bloemstukken aangeboden. Aan het einde van dezen zoo mooi geslaagden avond, sprak de scheidende burgemeester een woord van hartelijken dank, ook namens zijn echtgenoote en kin deren, voor de hartelijkheid, waar mede de bevolking van Sluiskil hen had willen huldigen, tevens de hoop uitsprekend, dat vooral door samenwerking nog veel voor Sluiskil zal mogen bereikt worden, wat hij echter thans aan zijn op volger over zal moeten laten. Met het aloude Wilhelmus, voor gesteld door den voorzitter van Sluiskils huldigingscomité, den heer G. Kooman, begeleid door de r.k. fanfare, werd deze prach tige avond besloten. Raad van Beroep Z V. T. De Raad van Beroep, bedoeld in art. 77 van het reglement dienstvoorwaarden (R D.V.) van de Zeeuwsch Vlaamsche Tram weg Maatschappij, heeft uitspraak gedaan inzake het door den heer Van der Peijl, woordvoerder de heer Mr. Tichelman, ingestelde beroep ter verkrijging van eene uilkeering. De Z. V. T. M. is daarbij in het gelijk gesteld, aan gezien het ontslag is verleend op grond van eene inkrimping van de exploitatie van het trambedrijf, voor welk geval de verplichting tot het geven eener uitkeering uitdrukkelijk bij art. 75 e su& 1 is uitgezonderd. De Inspectie der directe belastingen te Ter Neuzen deelt ons mede, dat tot dusver vele gebruikers van auto's, die hun auto zoowel voor zaken als ge noegen bezigen, zijn aangeslagen naar het z.g n. half tarief. De fiscus nam tot dusver een vrij royaal standpunt in tegenover de hierboven bedoelden, zoodat velen van deze gunstige bepaling konden profiteeren. Bij het arrest van den Hoogen Raad der Nederlanden van 29 Mei 1935 werd echter beslist, dat een arts, die zijn auto bezigde in een drukke praktijk, doch deze eveneens privé gebruikte gedu rende een vacantie van 12 dagen, geen aanspraak kan maken op de toepassing dezer milde wets bepaling. Indien men nu bovendien nog weet, dat de fiscus voor de toe- jassing der belastingwetten veel al gebonden is aan de uitspraken van genoemd College, dan zal men wel begrijpen, dat deze uit spraak voor vele autohouders, gevolgen kan hebben. Van de zijde van den fiscus is men dan ook voornemens, meer dan tot heden geschiedde, aan dacht te schenken aan het ge bruik dat van motorrijtuigen wordt gemaakt. Zij die meenen, wegens het gebruik van hun auto geen aan spraak meer te kunnen maken op het z.g.n, half tarief, worden in hun eigen belang aangeraden vóór 15 April a.s. hiervan ter Inspectie of ten ontvangkentore of bij den dienstgeleider in de plaats van hun inwoning aangifte te doen. Zij kunnen daarmede de boeten, omschreven in art. 51 bis der Wet, ontzeilen. Te Biervliet had zekere D. Poreij, lijnwerker bij de Z.V T.M., het ongeluk bij zijn werkzaam heden een stukje ijzer in het oog te krijgen. Gevreesd wordt, dat hij het oog zal moeten missen. De 55-jarige koopman Z die Zondag in zijn woning te Sluis van de trap is gevallen en daarbij ernstige verwondingen opliep, is Woensdag aan de ge volgen overleden. De Commissaris der Ko ningin heeft benoemd tot bezol digd veldwachter in de gemeente Hontenisse, standplaats Lams- waarde, P. J. de Vos, thans ma réchaussee te Watergraafsmeer. Lnchtbeschermingsot lening in Zeeland De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft besloten, dat de luchibeschermingsoefening, waar toe hij het initiatief heeft geno men, zal worden gehouden op Zaterdag 16 Mei. De oefening zal zoowel overdag als des avonds plaats hebben. Liefdesdrama. Ter gelegenheid van de jaar markt in de grensgemeente Ste- kene vroeg de 28 jarige A. de R aldaar aan het 25-jarige meisje M. de G. om mee te gaan ter kermis. Een maand te voren had het meisje den jongen man zoo genaamd afgezegd. Hij wilde echter blijkbaar de kennismaking hernieuwen. Op een weigerend antwoord heeft hij haar toen met een mes gestoken in de hart streek, terwijl zij daarna nog een tiental messteeken opliep. De dader heeft de vlucht genomen en zich een uur later door mid del van een scheermes van het leven beroofd. Het meisje werd door voorbijgangers gevonden, die onmiddellijk geneeskundige hulp inriepen. Men vreest voor haar leven. Het bloedige drama verwekte groote ontsteltenis onder de grens bevolking. Mdb. Crt. Predikbeurten te Axel. Geref. Kerk. Geref. Gemeente in de Chr. Bewaarschool. Gewestelijke tarweorganisatie. De minister van landbouw en visscherij heeft met ingang van 16 September benoemd totdirec teur der stichting gewestelijke tarweorganisatie voor Zeeland ir. J. D. Dorst te Goes. Rundreeteeltregeling. De Staatscourant bevat het Reglement Rundveeteeltre geling 1936 De ten hoogste door elke landbouwcrisisorganisatie in to taal toe te wijzen aantallen kal veren binnen het tijdvak, aanvan gende ingang 1 November 1935 en eindigende met ingang van 1 November 1936 bedragen voor de landbouwcrisisorganisaties voor Zeeland 14 091; Noord-Brabant 43.431. Vrije invoer van aardappelen in Engeland. Sedert gisteren kan de invoer van aardappelen in Engeland vrij geschieden. Gemeld wordt, dat de Engel- sche autoriteiten zich tot dezen maatregel gedwongen hebben ge zien, tengevolge van een tekort aan aardappelen daar te lande. miïm ffoest- Griep -Bronchitis -A sthma 'IjVérhöógdéwértóng 15cent| Ep *.?i >ferlaegde prijzen G.«- De oorzaak van het tekort is de misoogst en daarom heeft men eerst de coritingenteering ver ruimd en thans ook het invoer recht opgeheven. Een en ander zal ongetwijfeld onzen export stimuleeren. De nieuwe aardappelen vallen welis waar buiten deze regeling doch aangezien het nog eenigen tijd zal duren alvorens deze aan de markt komen is de verruiming van onzen export naar Engeland niet zonder beteekenis. Krankzinnige ontsnapt en neergeschoten door de politie. Woensdagnacht werd de poli tie in De Bilt gewaarschuwd, dat er uit de Willem Arntz-boeve in Den Dolder een Krankzinnige ontsnapt was Kort na dit bericht kreeg de politie telefonisch be richt dat de bewoners van de r.k. pastorie te Bilthoven ver moedden dat er inbrekers aan wezig waren. Zij hadden een knal gehoord en voorts was een ruit gebroken. De politie was spoedig ter plaatse en bij onder zoek tleek, dat men een zwaar deksel van een waterleidingput door de ruit had gegooid. Men vermoedde, dat dit het werk van den krankzinnige was. De politie zocht den omtrek af, maar vond niets. Even later werd de politie gewaarschuwd door den heer S., bij wien de ruiten van zijn serre vernield waren. Van den dader echter geen spoor. Nauwelijks was de politie aanwezig of men werd opgeroepen naar het gebouw van den Boerenbond aan de R^m- brandtlaan, waar een in nacht gewaad gekleed persoon bezig was de ruiten te vernielen. Men was nu den man dicht op de hie len, maar plotseling was by weer verdwenen. Het bleek, dat hij de boerderij van W aan den Lei- denscheweg tot plaats van zjjn werkzaamheden bad gekozen. De boer, die den man niet durf de beetpakken, verdreef hm. Hy had getracht den boer bang te maken door te roepenIk ben de duivel. Zooals te begrijpen valt, voel de W. zich niet erg gerust bij een dergelijk gevaarlijk uitziend persoon. De man koos echter het hazenpad. De politie zocht ge heel Bilthoven af. Tenslotte ont dekte een agent den man op de boerderij Op den Hoef aan deü Soestdijkerweg. Hy zwaaide met een ijzeren staaf in het rond, doch voordat de politie hem kon grijpen, was hy verdwenen in de bosschen. Waarschuwings schoten konden hem geen vrees inboezemen. Vervolgens trok by in een der woningen van het Spinneweb, bij de familie R Ook daar zwaaide de man met een groote ijzeren staaf in het rond. Op zolder lag een kind van drie jaar, dat barmelyk builde. ZONDAG 29 MAART 1936. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9*/i ure Ds. van Oeveren Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 930 ure Ds. J. S. Post Catech. Zjndag 11 Nam. 2 Dezelfde. Tekst MUth. 27 :51a Voorm. 9.30 ure Leeskerk. Nam. 2 Zoo'n blaffende, doffe, pijnlijke hoest, die Uw borst verscheurt en U niet al leen overdag, maar vooral 's nachts zoo kwelt, wordt veroorzaakt door slijm, die zich heeft vastgezet en niet wil loskomen. Die raakt Ge binnen 24 uur kwijt, als Ge Akker's Abdijsi roop neemt. Abdijsiroop woelt die slijm los en bevrijdt Uw luchtpijpen van ziektekiemen. De Abdijsiroop be strijdt met kracht de gevolgen van ge vatte koude, voorkomt ernstiger aan doeningen. Neem vandaag nog biji AKKER Oc»o:- een NIEüWe toevoeging werkt NU Abdijsiroop 2x zoo snel alt voorheen!

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2