Binnenland. president Sarraut als rijkskanse lier Hitier minder hoog van den toren moeten blazen en nog min der zullen ze elkaar in de haren moeten vliegen. De Volkenbond kan weer goede diensten bewijzen in de komende dagen, als de leden zich maar een beetje met elkaar willen verstaan. In een officieuze Duitsche ver klaring wordt naar aanleiding van de radiorede van Sarraut o.a. het volgende gezegd Sarraut meent een brutaal voldongen feit van de zijde van Duitschland te kunnen constatee- ren. Hij vergeet, dat op 7 Maart slechts een punt is gezet achter een evolutie, welke een geheele reeks „faits accomplis" van de zijde van Frankrijk omvatte. Frankrijk heeft zich niet ge houden aan zijn eigen verplich tingen, welke het iedere agres sieve daad verboden. Frankrijk heeft de mogelijkheid van een conflict doen toenemen bewerende dat het zelf zou beslissen of deze politiek vereenigbaar was met Locarno, en dat het zelf zou vast stellen, wie als aanvaller moest worden beschouwd. Het verwijt, dat Duitschland zich het recht heeft aangematigd, als rechter voor eigen zaak op te treden, komt dus neer op Frankrijk. Sarraut heeft gezegd „Wij willen niet dat Straatsburg in het bereik der Duitsche kanonnen ligt". Hij acht het zonder twijfel nor maal en voor een groot volk duldbaar, dat Karlsruhe, Mann heim, Saarbrücken en tal van andere Duitsche steden blootstaan aan het vuur der Fransche ka nonnen. Het moet worden betreurd, dat Sarraut niet nader is ingegaan op de constructieve voorstellen van Duitschland Hierdoor heeft hij de deur gesloten voor de con crete mogelijkheden eener Fransch- Duitsche verzoening zonder voor behoud. Admiraal Beatty f Uit Londen wordt het overlijden gemeld van admiraal Beatty, in den ouderdom van 65 jaar. Admiraal David Beatty. die op 13 jarigen leeftijd als adelborst in dienst trad bij de Engelsche Marine, heeft een zeer eervolle loopbaan achter zich. Tijdens den wereldoorlog werd hij be noemd tot opperbevelhebber der Britsche vloot. Van 1919 tot 1927 was hij minister van Marine. Na den oorlog werd hij in den adel stand verheven en werd hem een bedrag van 100.000 pond sterling toegekend. Heelt Koning; Edward trouwplannen i Het Engelsche Lagerhuis heeft zich Woensdag een oogenblik afgevraagd, of Koning Edward VIII het voornemen heeft in het hu welijk te treden. Er is nl. in het Lagerhuis een door den koning persoonlijk onderteekende bood schap ontvangen, waarin deze de vergadering verzoekt niet te ver geten, rekening te houden met een dergelijke eventualiteit bij het vaststellen der credieten, waar over zij binnenkort ten behoeve van het Koninklijk Huis zal moe ten stemmen. Na de voorlezing van die boodschap door den mi nister van Financiën werden de afgevaardigden het er over eens hierin niet anders te zien dan een herinnering van den vorst bij een belangrijke stemming, welke slechts eenmaal voor den gehee- len duur zijner regeering wordt gehouden. Inmiddels is toch het feit alleen, dat de koning het noodig geoor deeld heeft openlijk de aandacht te vestigen op deze kwestie, druk besproken in de wandelgangen van het parlement. Het lijdt dan ook geen twijfel, dat de openbare meening er zich nog drukker mee zal bezig houden, aangezien nog steeds de hoop bestaat, dat Ed ward Vlll geen .koning-vrijgezel" zal blijven. Van niet-officieele zijde wordt vernomen, dat de datum van de terechtstelling van Bruno Hauptmann is vastgesteld op 3 April a.s. Minister Coltyn voor de radio. Woensdagavond heeft Minister Colijn een radio-rede gehouden en gesproken over de positie van ons land bij den tegenwoordigen internationalen toestand. Dr. Colijn wees er in zijn rede op, dat er voor het oogenblik geen reden tot ongerustheid is en sprak het vertrouwen uit dat de aanhouding van de dienst plichtigen van de regimenten infanterie en van het regiment wielrijders, die thans voor eerste oefening onder de wapenen zijn en eerstdaags huiswaarts zouden keeren, van zeer korten duur zal zijn. De regeering vertrouwt, dat het geschil op vredelievende wijze zal worden opgelost en er is dan ook geen reden om zich te laten verontrusten. Het is echter beter dat men later getuigen moet dat de regeering wel heel voorzichtig is geweest, dan dat haar, met hoe geringe kans ook, later ver weten zou kunnen worden dat zij gedut had op een tijd dat waakzaamheid plicht was. Aan het einde van zijn rede verzocht Dr. Colijn den luisteraars dan ook even rustig te gaan slapen, als zij dat ook andere nachten doen. In verband met deze radio-rede is door den Commandant van het veldleger een dagorder uit gevaardigd, waarin de verwach ting wordt uitgesproken, dat alle dienstplichtigen, die door ge noemden maatregel worden ge troffen, met blijmoedigheid den plicht zullen vervullen, dien het landsbelang van hen vordert en dat zij er een eer in zulleu stellen bij te dragen tot de veiligheid van het Vaderland. De Koningin op Waalsdorp. De Koningin heeft Woensdag middag een bezoek gebracht aan het kamp te Waalsdorp, waar de brigade grenadiers en jagers gelegerd is met het 4e reg. inf. uit Leiden. Met groote belangstelling heeft H. M. het verloop van de oefe ningen, waaraan de geheele bri gade deelnam, gevolgd. Voor het kamp werd de hooge bezoekster door de talrijke belang stellenden hartelijk toegejuicht. De XXXIVe Ned. Jaarbeurs is Dinsdag officieel geopend te Utrecht. In totaal zijn er 1645 inzendingen, waarvan 1355 Ned. deelnemers. Voorts zijn er nog 15 andere landen vertegenwoor digd. De belegde expositieruimte bedraagt ruim 15G00 M2. Het Jaarbeursbestuur acht het een verheugend teeken, dat on danks de crisis de Ned. Jaarbeurs zich op het peil van het vorig jaar heeft kunnen handhaven. Begrooting van landbouw. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer nopens de Begrooting Landbouw en Visscherij voor 1936 Wij ontleenen er het volgende aan Ook bij den Minister bestaat het verlangen den Nederlandschen land- en tuinbouwer zooveel doen lijk te behouden als voortbrenger van veel kennis en arbeid ver- eischende bodemproducten voor het buitenland. De minister spreekt de hoop uit, dat een bij de huidige op vattingen en toestanden passende pachtregeling spoedig blijvend tot goede persoonlijke en zakelijke verhoudingen moge leiden en dat daardoor alzijdig het alge- meene belang van land en volk zal worden gediend. De tarwerichtprijs. De minister heeft met leedwe zen vernomen, dat verschillende leden den door hem genomen maatregel tot verlaging van den tarwerichtprijs betreuren. Hij merkt naar aanleiding daarvan in de eerste plaats op, dat de prijs van de tarwe welke zelfs na de verlaging nog immer hooger is dan die van vóór den oorlog bezien in het kader van de prijzen van landbouwproducten, het meest gunstige beeld vertoont» Hij kan dan ook de uitgespro ken meening, dat de tarwever- bouwers er bij een richtprijs van f9,— niet zullen kunnen komen, niet onderschrijven. Ook de stijging van de pacht prijzen, speciaal in tarweverbou- wende streken, wijst er op, dat de opbrengsten van den tarwe- verbouw niet ongunstig zijn ge weest. De minister ziet ech'er in de stijging der pachtprijzen onder de huidige omstandigheden een zoodanig ongewen^cht ver schijnsel, dat hij het nemen van een maatregel als de verlaging van den tarweprijs, welke een pachtverhooging remt, ook uit dien hoofde aanbevelenswaardig acht. De minister zegt voorts gaarne toe, dat hij zal trachten maatre gelen te treffen, waardoor het kleinbedrijf in mindere mate dan thans zal worden beperkt. Ten aanzien van het vraagstuk bedrijfssteun of individueelen steun zegt de minister, dat hem voors hands het systeem van bedrijfs steun als het meest juiste voor komt. De steun aan „groote boeren". Bij een ingesteld onderzoek omtrent den steun aan de zgn. .groote boeren" werd vastgesteld, dat men den totalen steun per H A. van de groote bedrijven ge middeld op f 106 per H.A. kon stellen en den directen steun op f 86 per H.A hetgeen aannemende dat de bedrijven boven 50 H A een gemiddelden omvang van 73 H A. hebben, leidt tot een totalen steun per bedrijf van rond f7700 en tot een directen steun van rond f 6300. Indien men zou besluiten, dat de „groote boerer." niet meer voor steun in aanmer king komen, zou zulks met zich mede brengen, dat een groote boer jaarlijks minstens f 6300 van zijn kapitaal moet interen. Op grond van berekeningen ten aanzien van den vermogens toestand der landbouwers op 1 Mei 1932 en 1 Mei 1933 is vast gesteld, dat de groote boeren in ten hoogste tien jaren hun ge heele vermogen zouden verliezen, wanneer zij geen directen steun meer zouden ontvangen en toch genoopt zouden zijn hun bedrijf voort te zetten. Het wil den mi nister voorkomen, dat de uitslui ting van de groote bedrijven van den steun tot geen andere gevol gen zou leiden dan dat de eige naren dezer bedrijven hun be drijven geheel of gedeeltelijk gingen verpachten aan minder goed gesitueerde landbouwers of hun gronden braak zouden laten liggen. den „Koopt Nederlandsche waar, dan helpen wij elkaar". De Minister van Binnenl. Zaken heeft thans per circulaire de medewerking der gemeenten in geroepen voor de plannen dezer propaganda-corn missie. Ds. Kersten op reis. Naar gemeld wordt, is het Tweede Kamerlid ds. Q. H. Ker sten te Rotterdam, voornemens binnen korten tijd een reis te ondernemen naar Schotland en Noord-Amerika, teneinde de ver strooide gemeenten daar eenigen tijd te dienen en enkele leeraars aan te stellen. AXEL, 13 Maart 1936. Dinsdagavond had op de boven zaal in „Het Centrum" alhier de vergadering plaats van degenen, die wenschten mede te werken aan de herdenking van het feit der inname van Axel, welke plaats had in Juli 1586. De Edelacht bare Heer Burgemeester F. Blok, die het initiatief voor deze her denking had genomen, leidde de vergadering, welke door een groot aantal personen van verschillende stand en richting en vertegen woordigende allerlei vereenigin- gen, werd bijgewoond. Hij sprak o.m. de hoop uit, dat Axel dit herdenkingsfeest waardig zou vieren, waarna werd overgegaan tot de verkiezing van een feest commissie, welke zal bestaan uit 7 leden. Het eere-voorzitterschap is den Edelachtbaren Heer F. Blok, burgemeester dezer ge meente, aangeboden. Verder zijn de functies verdeeld als volgt de h.h. Ir. van den Berg, voorz., J. R. de Jonge, vice-voorz., D. J. Oggel Ezn., secr., A. Hamelink, penningm. en de h.h. D. van Cadsand, Ed. van de Casteel en K. van der Hooft. Het behoeft geen betoog, dat deze commissie bij de Axelaren zal aankloppen om gelden in te zamelen. Waar de Axelsche historieschrijver en predikant Ds. Jan Scharp in 1786 vooraan stond om het feit der vereeniging van Axel met Neder land te doen vieren, verwacht de commissie de Axelaren en ook de Rotterdamsche en andere oud- Axelaren bereid te vinden om ook nu het 350-jarig jubileum te doen slagen, door hun bij dragen en medewerking te wiilen geven en in navolging van vroe gere Oranjefeesten, ook dit fees telijk herdenken op de goede oude wijze te vieren. De offi- ciëele plannen zullen, zoo spoedig ze definitief zijn vastgesteld, nader worden bekend gemaakt. /miteeren is waardeeren. Persil wordt door concurrenten Nagemaaktge-imiteerd En zoodra dat wéér mislukt is, Wordt het nog eens geprobeerd. Maar Persil is daar niet boos om, 't Doet Persil zelfs geen verdriet: Daar Persil altijd Persil blijft, Lukt die namaak immers niet. Nee! Persil is er juist blij om, Dat men 't imiteeren gaat, Omdat daardoor wordt bewezen, Dat Persil het hóógste staat. Want, als dat niet het geval was. Was de namaak nooit geschied: Goede dingen imiteert men, Maar de minder goede niet Propaganda Ned Fabrikaat. Op initiatief van het bestuur der Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat heeft zich een Nationale Propaganda-Commissie voor het Nederlandsch Fabrikaat gevormd, welke ten doel heeft een krach tige en voortdurende propaganda te voeren voor het Nederlandsch Fabrikaat. Een van de middelen, welke deze commissie gaarne zou zien toegepast, bestaat in het plaatsen van borden, ter grootte van de bekende KN.A.C.-borden, langs de groote nationale verkeers wegen, op welke borden dan afgebeeld zullen worden de woor- Woensdagavond fietste in de Zeestraat alhier de ongeveer 14-jarige W. Witte met een jonger broertje bij hem. Doordat de fiets wat slingerde, geraakte de oudste de macht over het stuur kwijt, tengevolge waarvan het tweetal door een andere wiel- rij Ier werd aangereden. Ze kwa men hierbij te vallen, waardoor de oudste jongen zich ernstig aan de knie bezeerde, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Ten huize van den heer J. van Waesberghe te Hulst kwam de dienstbode van een hoogte van zeven M, naar beneden val len. Bij het schoonmaken steun de zij met de hand op een ruit van een lichtkoker, welke ruit brak. Zij viel van een zolder door dit glas en na vier Meter naar beneden gestort te zijn; kwam zij op een trap terecht, waarvan zij naar beneden rolde in den gang. Bewusteloos werd zij opgenomen. Spoedig was de dokter aanwezig, die een lichte hersenschudding, enkele ontvel lingen en lichte kneuzingen con stateerde. Haar toestand laat zich niet ernstig aanzien. Bij Kon. besluit is benoemd met ingang van 14 Maart tot dijkgraaf van den Stad Philippine- polder, A. F. van Hijfte, te Phi lippine, en is aan A de Waal te Hontenisse, met ingang van 1 Maart, op zijn verzoek eervol ontslag verleend, als dijkgraaf van den Kruispolder. Een avond met Marias Monnikendam. De oudheidkundige kring „De Vier Ambachten" te Hulst gaf Dinsdag in „De Qraanbeurs" een avond waarop de bekende toon kunstenaar en muziek-criticus Marius Monnikendam een inlei ding hield over de bouwvormen in de toonkunst. De lezing werd met muziek geïllustreerd door den spreker zelf en verder door me vrouw Jo de Vries-Meeuwse als violiste en mevrouw C. M. Hoog- Guldensteeden Egeling aan de piano. De heer Monnikendam wees op enkele karakteristieken in de vroe gere en de hedendaagsche muziek. Spr. gaf bij zijn inleiding over de vroegere bouwvormen in de toonkunst een voortreffelijk begrip van de chaconne en de passa- caglia, hetgeen wij daarna konden beluisteren in een vertolking van de Chaconne op den naam Haen- del voor piano dcor den heer Monnikendam, alsook in een Chacoine voor viool en piano van T. Vitali en 'n Largo en Passacaglia van Biber, uitgevoerd door de dames de Vries-Meeuwse en HJOg-Guldensteeden Egeling. Na de pauze zette de heer Monnikendam uiteen hoe de he dendaagsche toonkunstenaar zich los maakte van de conventioneele drie en vierkwartsmaat en zich nu vrij als de vlucht van een vogel bewoog, in overeenstem ming met de rythmen van de natuur, die tot in het oneindige geschakeerd zijn. Daar de na tuur nog altijd de meesteresse van de kunst is, kan hij nog altijd veel van haar leeren. Voor wat de melodie betreft is de moderne Westersche muziek ook verrijkt. Rythme, melodie en samenklank zijn in de hedendaagsche muziek verrijkt met mogelijkheden, die nog niet zijn te overzien. Maar naar den hedendaagschen toon kunstenaar dient men onbevoor oordeeld te luisteren en zich er als een kind tegenover te stellen muziek is een geheim, waarin men moet gclooven. Treffend toonde spr. aan hoe in de mo derne muziek het rythme ver sterkt werd door den aanhef er van voor te spelen van „Pacific 231", een symphonie op den sneltrein San Francisco-New-York van een jongen Amerikaanschen componist. Daarna gaf hij een uiteenzetting van den bouwvorm van zijn cha conne uit zijn tweede symphonie, den ononderbroken boogvorm. Mevrouw de Vries en mevrouw Hoog speelden tenslotte de So nate Folies d'Espagne van Corelli en genoemde chaconne van Mon nikendam. Vooral van dit laatste gedeelte van den muziekavond werd bij zonder genoten. De heer Mon nikendam, alsmede de beide da mes, die belangeloos haar mede werking verleenden, oogstten zeer veel bijval. De heer Truffino, die de avond leidde, sprak een hartelijk dank woord. Dgbl. v. Z. De o. 1. school B te Drie wegen, gemeente Biervliet, is gesloten wegens het voortdurend heerschen van roodvonk. Het Zeecwsche landschap. In een, dezer dagen ondef voorzitterschap van den Comm^

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2