Een nette Huishoudster, „HET GENTRUM". De Wereldreis van Hr.MsI XVIII 20.000 mijlen over en onder zee. Recutszaken. Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. Advcrtentiën Afdeling Axel van „Volksonderwijs". Fotograaf KR. DE FEIJTER, Telefoon 99 - AXEL - Zeestraat. Van af VRIJDAG 13 MAART De Première zal gegeven worden Vrijdag 13 Maart, aanvang 6 uur. Zaterdag 14 en Maandag 16 Maart, aanvang 4 uur. Dinsdag 17 en Woensdag 18 Maart, 8 uur. Zaterdag 14 en Maandag 16 Maart, aanvang 8 uur: - (Noodlanding. HZondag j.l. circa 8 uur heeft het Duitsche driemotorige post vliegtuig „D—ALAS" van „Die Deutsche Lufthansa" (van de lijn Keulen-Londen) een noodlanding gemaakt op een stuk bouwland van den landbouwer J. Ramondt onder de gemeente Sas van Gent, wegens gebrek aan benzine. "^Volgens verklaring van den gezagvoerder was hij Zaterdag te Keulen opgestegen voor een postvlucht naar Londen, doch boven Londen gekomen bleek het vliegveld Croydon dicht te zitten van den mist en was het hem beslist onmogelijk zijn machine aan den grond te zetten. Door de omstandigheden ge noodzaakt besloot hij terug te vliegen en te Brussel te tanken. Na aldaar getankt te hebben, is hij wederom opgestegen met de bedoeling naar Londen terug te vliegen, doch door den mist is hij des nachts den koers kwijt geraakt. Bij het aanbreken van den morgen bleek het hem, dat hij zich boven Zeeuwsch-Vlaanderen bevond en besloot hij naar Schip hol door te vliegen. Wegens gebrek aan benzine was hij ge noodzaakt de machine op boven genoemd veld neer te zetten. Na door de Maatschappij „Shell" van benzine voorzien te zijn, is hij wederom naar Londen opge stegen. Het vliegtuig was bemand met een eerste en een tweede piloot, een marconist en een mecanicien en had ongeveer 500 Kg. post aan boord. In een gehouden vergade ring van de besturen der muziek gezelschappen van Axel, Hoek en Zaamslag is besloten, dat de zgn. kleine festivals zullen worden gehouden op 13 Juni te Hoek, 15 Augustus te Zaamslag en 29 Augustus te Axel. Ter gelegenheid van haar 50- jarig bestaan zal het muziekge zelschap „De Volharding" te Zaamslag het klein festival com bineeren met het aldaar te orga- niseeren groote internationale festival. De huldiging van burge meester J. Huizinga bij zijn af treden zal plaats hebben op Maan dag 23 Maart te Terneuzen en Dinsdag 24 Maart te Sluiskil. In den nacht van Zondag op Maandag brak brand uit op de landbouwhoeve van den heer Camiel van Acker, gelegen in de Magdalenastraat, buurtschap Hei kant, gemeente St. Jansteen. Een groote landbouwschuur, waarin geborgen 15 gemeten vlas, alsmede 17 st. hoornvee, 2 1 -ja rige paarden, een maaimachine, een wied- of kapmachine, een zaaimachine, een groote hoeveel heid kunstmeststoffen, kortom al wat zich in de schuur bevond, werd een prooi der vlammen. De schade wordt door verzekering gedekt. Op het erf bevond zich nog een groote houten schuur, waarin 9 paarden gestald waren, die ook door het vuur zeer wer den bedreigd. Door flink optreden der buren konden de paarden naar buiten worden gebracht. Ook nog een ander groot houten ge bouw, dat zeer door het vuur bedreigd werd, kon door vlug en krachtig optreden der brandweer behouden blijven. Gisteren moest een auto uit Sas van Gent nabij Tivoli te Hulst plotseling uitwijken voor een fiet sende dame. De auto slipte daarbij en kwam ondersteboven in een sloot terecht, waarbij de 4 inzittenden een nat pak opliepen, doch overigens met den schrik vrijkwamen. Voor het koorleidersdiploma van den Bond van Chr. Zang en Oratoriumver. in Nederland slaagden bij het van 4—6 Maart gehouden examen te 's Graven- hage o.m. 5 candidaten welke leerlingen waren van den te Goes gehouden directeuren-cursus on der leiding van de heeren P. C. Brakman te Axel en Adr. Kouse maker te Goes. De examen commissie bestond uit de heeren Dr. Joh. Wagenaars te 's Graven- fage, Joh. Brandts-Buys te Arn hem, J. H. B. Spaanderman te Gouda, L. Mens te Leiden en R Beintema te Leeuwarden. Vrijdagmorgen overleed te Herrie pastoor E. Ongenae. De overledene werd geboren te Biervliet 7 Maart 1867 en werd priester gewijd 11 Juni 1892, waarop 1 October 1893 zijn be noeming volgde tot assistent te Axel. Van 29 Dec. 1905 tot 28 Sept. 1912 stond hij als kapelaan te Hulst en werd op laatstgenoem den datum benoemd tot pastoor te Heerle. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een hond, A. Provoost, Armen- dijk. Een paar handschoenen, veld wachter Griep. Predikbeurten te Axel. DONDERDAG 12 MAART 1936. Biddag voor het gewas. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Ds. van Oeveren Nam. 2 Ds. van Dis, van Zaamslag. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post Nam. 2 Ds. j. A. Vink, van Hoek, Geref. Gemeente in de Chr. Bewaarschool. Voorm. 9.30 ore Ds A. Verhagen, van Middelburg. Nam. 2 Dezelfde. 's Av. 6 Dezelfde. Arrond Rechtbank te Middelburg In de zitting van 6 Maart wer den de volgende vonnissen uit gesproken A. E. W22 j., zonder beroep te Hoek, werd, met gedeeltelijke bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter, veroordeeld tot f 100 boete of 20 dagen hech tenis en intrekking van het rij bewijs voor den tijd van vier maanden. J. d. L., 30 j-, schippersknecht te Terneuzen, gedetineerd, wegens oplichting6 maanden gevange nisstraf met aftrek van het voor arrest. Gisterenavond is mej. R. te Doetinchem bij het oversteken van den weg door een auto overreden en levensgevaarlijk gewond. 40 arbeiders bedolven. Bij de versterkingswerken, welke door de Italianen op bet eiland Leros worden uitgevoerd, heett een ongeval plaats gehad, waarbjj 40 arbeiders om helleven zjjn gekomen. De oorzaak moet liggen in het teit, dat bet graven van kazematten te overhaast ge schiedde. Er zouden geen vol doende veiligheidsmaatregelen genomen zijn en een groot stuk grond viel neer, tengevolge waar van 40 zich daarop bevindende werklieden onder aardmassa's en los gesteente werden bedolven. Sportnieuws. Breskens—Axel 1—2. Onze stadgenooten hebben een gevaarlijke klip omzeild door den wedstrijd tegen Breskens met 2 1 te winnen. Axel verscheen volledig, terwijl Breskens een invaller telde. Onmiddellijk na den aftrap leidden de gaatheeren een aan val, besloten met een goed schot, dat werd gestopt. Herhaaldelijk bestooKten de wit-zwarten de Axelsche veste, zoodat de ver dediging alle zeilen moest bij zetten om erger te voorkomen, waarby vooral de keeper goed werk deed. Tegen dit overwicht kon Axel slechts sporadisch een aanval ondernemen, doch zooals meer gebeurt, hadden de Oranje mannen toch het eerst succes, toen na ruim 20 minuten spelen de Breskensche keeper een groote blunder maakte, waarvan de Axelsche linksbuiten profiteerde om zijn club de leiding te geven (0-1), Door dit jHtverwscbie doelpunt werd Breskens echter niet antmoedigd .en even later lag de gelijkmaker in het net (11). Met dezen stand ging de rust in. Na de thee zat er meer tempo in het Axelsche spel, terwijl ook het plaatsen beter was. Het Breskensche achtertrio kreeg het zwaar te verantwoorden, doch wist de talrijke aanvallen te weerstaan. De tjjd verstreek intusschen en ieder dacht reeds dat de puntjes gedeeld zouden worden, toen kort voor het einde de Axelsche linksbuiten er met den bal van door ging en den Oranjemannen het beslissende en winnende doelpunt bezorgde. Dit is de eerste maal, dat Axel er in geslaagd is Breskens op eigen terrein een nederlaag toe te brengen. Ce andere uitslagen in deze afdeeling zijn Sluiskil—Hulst 1 6 Tern. II—Hoofdplaat 0—1. Axel II-Corn Boys 8—1. Voor de competitie van den Z. V. B. speelde alhier Axel II tegen de Corn Boys van Sas van Gent. Onze stadgenooten bleven met 3—1 in de meerderheid en legden daarmede tevens beslag op den kampioenstitel in hun atdeeling. Biljarten. Op Zaterdag 7 Maart j.l. speelde de Axelsche Biljartclub „A. B. C." een revanche-match tegen de Ter Neuzensche Biljart club „Krijt op Tijd". De uitslag was als volgt: Krijt op Tijd. H. Meert 100 punten. L. Dekker 45 A. van Minnen 51 J. Guequièrre 60 Ch. de Ridder 51 Ch. Ververs 37 Totaal 344 punten. A. B. C. J. de Coninck 30 punten. A. Mattheeuws 100 A. van Britsom 60 R. Borgt 41 A. van Ijk 60 A. Wijna 60 Totaal 351 punten. A. B. C. heeft dus 7 punten meer dan Krijt op Tijd. Marktberichten. AXEL, 7 Maart 1936. Tarwe regeeringsprijs, rogge 7,00—7,25, wintergerst 4,75—5,00 zomergerst 4,75—5,25, haver 6, —6,25, groene erwten 7,50— 9,— bruine boonen 9,0010,00, duivenboonen 7,00—9,00, paar- denboonen 5.50—6 00, blauw- maanzaad 15,00—16,00. karwei- zaad 00,00 00.00, geel mosterd zaad 00,00—00,00, lijnzaad 6, —9,00. HULST, 9 Maart 1936. Alhier waren de marktprijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 6,00—7,25, wintergerst 4,50—5,00 zomergerst 4,50—5,00, haver 6,— —6,50, erwten 7,50— 9,—, paar- denboonen 5,006,00, duiven boonen 6,00—7,00, witte boonen 0,00—0,00, bruine boonen 7,00 9,00, lijnzaad 5,00—7,—, blauw maanzaad 16,00—18,00, mosterdzaad 00,00— 00,00, keol- zaad 0,00—0,00. Crisis-publicatiën. Onderbeplanting boomgaarden. Zooals bekend, werd tot dusver bij het controleeren van boom gaarden en onderbeplanting be rekend naar de helft van de oppervlakte, welke door boom gaard wordt ingenomen. Hierin zal voor 1936 wijziging worden gebracht in dien zin, dat rekening zal worden gehouden met de oppervlakte, die werkelijk met onderbeplanting is beteeld. ijlgln verband hiermede worden alle georganiseerden, die momen teel de grond in den boomgaard voor meer dan 50 pet. met aard beien en/of frambozen hebben beplant, verzocht vóór 14 Maart a s. aan de Afd Tuinbouw der L. C. O. voor Zeeland te Goes onder vermelding van het Org. No» t« willen berichten t a) hoe groot de boomgaard (of hel gedeelte van de boom gaard) is, waarin aardbeien of frambozen zijn geplant, b) welke oppervlakte daarvan werkelijk met aardbeien is beteeld. Voor elke rij frambozen moet een strook grond van 1.50 M. worden berekend. Burgemeester en Wet houders van AXEL maken bekend, dat in verband met den biddag op Donderdag as., het vuilnis zal worden opge haald op Vrijdag d a-w. De Burgemeester voornoemd, BLOK. Het faillissement van JAN P1ETER VAN CADSAND, landbouwer, wonende te Axel is geëindigd. De Curator, Mr. ANNE BOLLE. GEVRAAGD: bij weduwn. met 2 schoolgaande kinderen. Zich te vervoegen aan het bureau van dit blad. Op 1 Mei a.s. heeft de jaarlijkse toelating van nieuwe leerlingen tot de lagere scholen in deze gemeente plaats, welke geldt vour die kinderen die voor 1 April 1936 de leerplichtige leeftijd van 6 jaar hebben bereikt. Zij die voor volkseenheid voelen en opkomen tegen het onrecht de Openbare School aangedaan, hebben geen moeilijke keuze. Zij kiezen de school die bovendien opleidt tot alle Christelijke en maatschappelijke deugden. Opgave kan vanaf heden geschieden bij het hoofd der Openbare Lagere School, de heer J. BUMA. HET BESTUUR VAN „VOLKSONDERWIJS". Grovestigd te A XBL> ZEESTRAAT A 110 (naast de Bioscoop). Levert en maakt voor U alles op gebied van fotogtafie. Prima afwerking voor amateurs. Zondags geopend tot 6 nnr. GOEDKOOP EN TOCH GOED. Vertooning- van het Nationale Uilmwerk: Allen, van welken rang of stand ook, die deze prachtfilm gezien hebben, zijn vol lof over het schitterende en roemvol gebeuren van dappere Nederlandsche mannen, dat door ons met spanning is gevolgd. De geheele wereld spreekt vol bewondering over deze prestatie trotsch zijn wij allen op dit evenement, dat op treffende wijze cine matografisch is vastgelegd door den Luitenant ter zee 2e klasse M. S. WYTEMA. Avontuurlijk en boeiend filmwerk, een film die door oud en jong gezien moet worden. Vervolgens wuidi de fiim vertoond: Prijzen voor deze vertoonuigenBalcon 10,60, le Rang f 0,40, 2e Rang f0,25. Compleet programma met een extra hoofdnummer. MT* Voor deze vertooningen gelden de gewone avondprijzen. Met de Première-avond worden geen Balconplaatsen gegeven. Plaatsen een dag vooruit verkrijgbaar. Voor de bezoekers uit omliggende gemeenten worden extra busdiensten georganiseerd. In verband met het Nationale karakter van deze film mogen de vertooningen geschieden onder de auspiciën van een Eere-Comité. Op den Première-avond, Vrijdag, zal door den EdelAchtbaren Heer F. BLOK, Burgemeester, Voor zitter van het Eere-Comité, een Openingsrede worden gehouden. HET EERE-COMITÉ: F. Blok, Burgemeester van Axel F. Hendrikse, Burg. v. Westdorpe P. H. Geirnaerdt, Burg. St Jansteen J. L. J. Maris, Gem.-Secr. Axel E. H. F. Francken, St.Janst. Jos. M. Moerdijk, Zuiddorpe J. M. Oggel, Wethouder Axel P. J. v. Bendegem, A. van 't Hoff, lid Gem.raad Axel F. Dieleman, id. B. Seghers, id. A. P. de Ruijter, id. A. Th. 't Gilde, id. P. de Jonge, id. A, E. C.Kruysse,voorz.Filmk.com. J. Fanoy, lid Filmk com. A. P. Esselbrugge, en Raadslid. W. A. den Boggende, Gem. Ontv. Ds, P. L D. J. van Oeveren J. F. Clausen, opperwachtm.K.Mar. Dr. J. C. Bom Dr. A. van der Zwan Dr. J. W. Kalhorn D. de Putter, Dierenarts J. v. d. Ven, Dir. P. T. T. K. Booy, Dir. Chr. Landb.school lr. T. W. Hommes, Sluiskil H. C. F Everstijn, Directie C N A. lr. J. P. M. van Waes, Sluiskil Van den Berg, Sluiskil J. Buma, Hoofd O. L. school S. van Harn, Hoofd bijz. sch, Spui E.Lansu, Hoofd RK.bijz.sch,Zuidd« F. N. Hiemstra, Chef Tractie zvtM. F. Brainich von Brainich Felth, Chef W. en W. Z.V.T.M. J. H. A. Sèhuursi Red. Z. Koerier» Sa* van Qent, n r>

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 3