mmmooi Landbouw. Uitkomst bij GRIEP nabuurstaten niet-aanvalspacten af te sluiten. Duitschland hoopt, door midde van vriendschappelijke onderhan delingen het koloniaal probleem op te lossen. Volksstemming in Duitschland De Duitsche regeering heeft besloten een volksstemming te houden op 29 Maart aanst. over de door de regeering gevoerde politiek. Volkcnhondsraad by.-en Te Qenève verwacht men spoe dig een dringende bijeenroeping van den Volkenbondsraad. De Fransche regeering is voor nemens in de eerstvolgende zit ting van den Volkenbondsraad mededeeling te doen van de maatregelen, welke zij als gevolg van de opzegging van het Lo- carnoverdrag denkt te nemen. Eden heeft in het Lagerhuis Duitschland's verbreking van aan gegane verplichtingen sterk afge- keurd. Niettemin zal de Engelsche re geering Hitler's voorstellen be- studeeren. De verplichtingen uit het pact van Locarno voor Engeland voort vloeiende, zal het jegens Frank rijk en België nakomen. Men schat de sterkte van de Duitsche troepen in het weder bezette Rijnland op 60 000 man, daar de Landespolizei in de Rijks weer is opaenomen. Rendabele graan tee It alleen moüeiyk door nitzaafen van voldoende sttks'of. De graanbouw is doer de re- geeringsmaatregelen weer eenig zins loonend, al zagen wy de richtprijzen graag wat hooger. Noodig zal het daarom zyn de opbrengst, zoover dit in ons ver mogen ligt, zoo hoog mogelyk op te voeren, om de kostprijs per H.L. zoo laag mogelijk te houden. Daarvoor is in de eerste plaats noodig dat de bemesting volledig is. Dat een rendabele graanbouw alleen mogelijk is door verstrekken van voldoende stik stot, heelt bet vorige oogstjaar voldoende geleerd. Daar, waar te sterk bezuinigd was op deze plantenvoedingsstof was bet be schot nergens boog, op vele plaat sen beneden het middelmatige. Wij zagen vele perceelen gerst welke het zonder stikstot moesten doen en die niet veel meer dan een half gewas gaven. Maar ook de tarwe- en reggeopbrengsten waren minder dan normaal het geval is. Wy kunnen wel aannemeD, dat er twee redenen zyn waarom de stik8tolvoorziening onzer graangewassen in de knel komt. Ten eerste bezuiniging en ten tweede gevaar voor legeren. Wat het eerste betreft de be zuiniging. Is bet wel juist bet risico van een lage oporengst te loopen door zoo'n bezuiniging Hangt er dan van een stikstof gift zooveel geld at Een klein rekensommetje zal ons doen zien dat dit niet het geval is. Laat ons eens aannemen, dat wy be mesten met kalksalpeter, de stik- stolmeststol bij uitnemendheid voor alle graangewassen. Laten wy een gemiddelde gift nemen, zeggen wij 250 Kg. per H.A. Dan kost ons deze stikstofbemes ting, naar de tegenwoordige pry's rond 15 per H A Rekenen wy nu de mogelyke meeropbrengst aan graan, dan zullen we zien, dat de kalksalpeterbemesting in de productiekosten een kleine rol speelt, in ieder geval met winst terug moet komen. Men iB bang voor legeren. Vele graanverbouwers zijn angstig een behoorlijke stikstolbemesting toe te dienen. Men vergete echter niet dat als aan de wet van het minimum is voldaan, dit wil zeg gen als de bemesting volledig is, men voor legeren niet zoo gauw bang behoeft te zyn. Wel ver schilt het eene jaar veel bij het anderetoch kan men gerust aannemen, dat een te dichte stand en een niet in evenwicht zyn der bemesting, het legeren bevorderen, voornamelijk als deze twee factoren samenwerken Indien de kali- en fosforzuur bemesting niet te wenschen over laten zal een voldoende stikstof gift bet legeren niet in de hand werken, Hier komt nog wat bij Graan, dat gebrek heeft aan stikstof, groeit ijl op, geeft weinig schaduw en laat vuil land achter De schade hierdoor veroorzaakt is soms grooter dan de waarde van een behoorlijke stikstolbe mesting Welke stikstofvorm zullen wij nu kiezen ter bemesting onzer graangewassen Wij noemden boven reeds de kalksalpeter. Wij achten deze de aangegeven stik stof meststot voor overbemesting onzer graangewassen op klei en zandgrond. AXEL, 10 Maart 1836. Bij Kon. besluit van 2 dezer is bepaald, dat in 1936 de ver vroeging met een uur van den wettelijken tijd zal aanvangen den 15den Mei en zal eindigen den 4den October. Het Groene Krols. Gisteravond werd alhier in de Chr. Landbouwschool de jaar- lijksche algemeene vergadering gehouden van Het Groene Kiuis De voorz., de heer A. E. C. Kruysse drukte er bij de opening zijn spijt over uit, dat de belang stelling weer zoo gering was. Ditmaal had hij grooter opkomst verwacht, met het oog op de lezing die gehouden zou worden. Over het algemeen, zei spr., valt een neiging waar te nemen om tot contributieverlaging le komen, doch als men nagaat dat we thans ongeveer 1000 leden tellen die samen pl.m. 1 1500 contributie betalen, kan men toch niet zeggen, dat deze te hoog is. De notulen van de vorige jaar vergadering werden goedgekeurd De secretaris, de heer P. le Feber sprak in zijn verslag over een kalm verloopen jaar, wat men ook niet anders kan verwachten van een vereeniging, die zich ten doel stelt leed en smart van mede menschen te helpen verzachten. Woorden van hulde en dank bracht hij aan zuster Kruithof, die met ijver en nauwgezetheid haar moeilijke taak vervult. Ook namens de talrijke patiënten dankte hij mej. Kruithof, daarbij de hoop uitsprekend, dat de leden haar hulp dit jaar niet noodig zullen hebben. Zij bracht dit jaar 3354 gewone bezoeken voor Het Groene Kruis, 895 voor t.b.c., 19 huisbezoeken bij t.b.c.-lijders, 87 buitengewone bezoeken voor zuigelingen, totaal 4355. Uitgeleend werden 509 ar tikelen. Er zijn nog altijd men schen, die een eigenaardige op vatting hebben van die artikelen en deze niet gebruiken, maar m i sbruiken. De voorz. dankte dhr. le Feber voor zijn welverzorgd verslag en hoopte dat hij nog lang in het belang van Het Groene Kruis in goede gezondheid werkzaam zal mogen zijn. De penningmeester, de heer L. P. Bakker bracht hierna het financiëel verslag uit, waaruit bleek, dat de ontvangsten van Het Groene Kruis over het af- geloopen boekjaar bedroegen f4132.72 en de uitg. f 3217.62, zoodat er op 31 Dec. j.l. een goed slot was van f915 10. De rekening voor de t. b. c. - bestrijding bedroeg in ontvangsten f 804,24 en in uitgaven f 842,34 nadeelig saldo f 38,10. De kascommissie had alles in orde bevonden en rapporteerde tot goedkeuring. De voorzitter dankte dhr. Bakker voor zijn nauwgezet financieel beheer. Het aftredende bestuurslid, A. de Visser, werd met 25 van de 35 uitgebrachte stemmen herkozen ln de commissie voor het na zien der volgende rekening wer den benoemd de hh. J. Fanoy, Em. Caessens en Chr. Ollebek, die desgevraagd hunne benoeming aannamen. Hierna volgde een interessante ezing van den heer ir. Holleman, over melk als volksvoedsel. Spr. gal een uiteenzetting over de samenstelling van het menschelijk lichaam en die der cellen. 60 pet. daarvan bestaat uit water verder vet, dierlijk en plantaardig eiwit, een der belangrijkste bouw stoffen uit de natuur, koolhydra ten en zouten. Kalk en phosphor dienen meer voor den bouw van het beenderenstelsel. Vitaminen zijn onontbeerlijk in ons voedsel, ofschoon ze zelf geen voedsel zijn. Voedsel zon der voldoende vitaminen leidt tot ziekte. Nu zijn er 2 soorten van vitaminen, A en D, waarbij spr uitvoerig stil stond. Kinderen b.v. die te weinig vitaminen A krijgen, gaan in groei achteruit, met alle gevaar op infectieziekten. De vitamine A heeft invloed op den algeheelen opbouw van het li chaam vitamine D is meer spe ciaal tot versterking van het beenderenstelsel. Gebrek hieraan leidt tot de gevreesde Engelsche ziekte. Men heeft lang gezocht om stoffen te vinden, die zoowel A als D-vitaminen in voldoende mate bevatten. En nu is komen vast te staan, dat er twee dieren zijn, n.l. de koe en de kabeljauw, die deze stoffen kunnen voort brengen. Bij de koe worden ze dan opgenomen in de melk; bij de kabeljauw in de traanvan daar de goede resultaten die men bereikt met melk en levertraan als voedsel of versterkingsmiddel. Spr. wees er met nadruk op, dat aanstaande moeders vóór de geboorte van het kind veel voedsel dienen te gebruiken waarin zoowel de A als de D-vitamen voorkomen en dit is in de eerste plaats melk. Een voedsel, rijk aan voedings stoffen, is altijd nog niet geschikt voor ons lichaam, wanneer het niet goed verteerbaar is. Melk is echter een volmaakt voedsel, omdat deze alle stoffen bevat, die onontbeerlijk voor ons organisme zijn. In ons land is het melkverbruik echter gering in Denemarken en Zwitserland gebruikt men b.v. gemiddeld 3 glazen melk per dag, bij ons slechts 1. Aan de hand van statistieken gaf spr. een uiteenzetting van den invloed van het melkgebruik op den gemiddelden levensduur in verschillende perioden, waarbij de langere levensduur bij veelvuldig melkgebruik wel zeer sterk naar voren trad. Boter en room zijn rijk aan vitaminen A en D, terwijl ook karnemelk goed is, omdat die nog alle eiwitten bevat. Magere kaas is eveneens een goed voedselverkeerd is echter de meening, als zou deze in voedingswaarde achter staan bij volvette kaas. Spr. gaf daarna een uiteenzet ting van het spijsverteringsproces, waarbij de smaak en de samen stelling van het menu een groote rol spelen. De beste, goedkoop ste en voedzaamste menu's zijn samen te stellen met toevoeging van melk. We moeten deze zoo danig gebruiken, dat ze duurdere en mindere voedzame stoffen kunnen vervangen. Spr. waar schuwde er tenslotte voor, om vooral geen ongekookte melk te gebruiken, daar deze tot ernstige ziekten kan leiden. Hierna volgde nog een serie lantaarnplaatjes, waarbij een en ander aanschouwelijk werd voor gesteld en nader toegelicht. De heer Kruysse dankte den heer Holleman voor zijn interessante lezing en sprak nogmaals zijn spijt uit dat de opkomst zoo ge ring was geweest. Speciaal met het oog op het onderwerp van dezen avond, had het wel aan beveling verdiend om ook de vrouwen hierop attent te maken, daar deze lezing veel nuttige wenken en raadgevingen bevatte voor moeders en aanstaande moe ders, vooral wat de voedsel voorziening van jonge kinderen betreft. Van de omvraag werd geen gebruik gemaakt, waarna de vergadering werd gesloten. 20 000 mijlen over zee. Dank zij de cinematografische reproductie zal men ook in onze gemeente in het bioscoopgebouw „Het Centrum" kunnen genieten van den roemrijken tocht van de onderzeeboot K XVIII over de wereldzeeën, de grootste reis tot nu toe ooit door een duikboot volbracht» Met dezen tocht is een schoone bladzijde toegevoegd aan de roemrijke geschiedenis van onze Kon. Ned. Marine. Zoowel de duikboot echt Nederlandsch fabrikaat als de wakkere opvarenden, hebben in niet geringe mate er toe bijge dragen om den naam van ons land in alle werelddeelen grooter luister bij te zetten. In deze echt nationale film is het leven van den Hollandschen zeeman aan boord van de kleine duikboot vastgelegd. Ieder Neder lander kan daar trotsch op zijn deze film heelt niets te maken met politiek in alle groote bladen wordt de inhoud om het meest geprezen. Men kan zijn hart ophalen aan de beelden, welke tijdens de reis op het celluloid zijn vastgelegd, vanaf het vertrek uit Nieuwediep tot de behouden aankomst te Soerabaya. En nu moet men zich niet voorstellen, dat het een eenzijdige aaneen schakeling is van tafereelen van het eentonige leven aan boord van een onderzeeër. Neen, deze film biedt allerlei variatiehet roerende afscheid der schepelin gen van hunne verwanten bij het vertrek, de komische tooneeltjes aan boord, de strijd tegen de huizenhooge golven op de Oce anen, ontmoetingen met zeemon sters, het varen onder den hel deren tropenhemel, prachtige natuurtafereelen uit de steden en gewesten die werden aangedaan, enz. En dan ten slotte de aan komst in de marinehaven te Soerabaya, waar de bemanning, van hoog tot laag, nog even fier stond aangetreden als bij het vertrek uit Nieuwediep. Alle huldebetoon is uit de film weggelaten en dit is kenmerkend voor den goeden geest der be manning en een toonbeeld van bescheidenheid. De compositie en de muzikale leiding zijn van Max Tak, die uit populaire Hol- landsche wijsjes goed geslaagde melodieën heeft samengesteld. We kunnen deze prachtige bij uitstek nationale film niet anders dan warm aanbevelen en onge twijfeld zal de belangstelling er voor even groot blijken als waar mede het vorig jaar de glorieuse tocht van de K XVI11 van het moederland naar lnsulinde werd gevolgd. Gedurende een 5-tal dagen krijgt men daartoe de gelegenheid in Het Centrum. De vertooning geschiedt hier ook, evenals in vele andere steden, onder de auspiciën van een eere-comité, waarin naast den Edelachtb. heer Burgemeester ook talrijke autori teiten en vooraanstaande personen uit onze gemeente en ook uit enkele omliggende plaatsen zitting hebben. Voor de schoolkinderen is een bijzondere regeling getroffen, zoo dat ook deze een gemakkelijke gelegenheid krijgen om te genieten van deze film. die ons land als kleine zeevarende natie alle eer aandoet. De schitterende natuur opnamen en zeegezichten zullen zeker ook bij kinderen een groot- schen indruk maken. Voor verdere bijzonderheden betreffende de voorstellingen ver wijzen we naar de in dit nummer voorkomende advertentie. R K. Kiesvereeniging. Zondag werd de jaarvergade ring gehouden. Er was slechts matige opkomst. Dhr. A. van Maale bracht het jaarverslag uit, waarin hij de werking van het kiescomité bestempelde als te zijn een lichaam, dat zijn taak te licht had opgevat en door een zeker misbruik maken van macht alle medezeggingschap van het kie zerscorps den pas had afgesneden, waardoor ruim 100 leden afvielen. Het verslag van de penning- meesteresse, mej. M. Baert, gaf reden tot tevredenheid. De voorz., dhr. C. Th. v.d. Bilt, gaf hierna een korte uiteenzetting van het beginselprogramma der R. K. Staatspartij. Dhr. Van Maale meende, dat in de kiesvereni gingen nog te veel de standen naar voren kwamen. Bij de omvraag bracht dhr. E. Tieleman de reisbelasting ter sprake en wilde dat men zich liervoor wendde tot het partij bestuur, waatvan de seer. echter Hoest- Griep-Bronchitis -Asthma Verhoogde werking 75centl 1 Verlaagde prijzen M weinig heil verwachtte als zelf standige afdeeling. Dhr. v d. Bilt kon er zich niet mede vereenigen, dat katholieken zich druk maken om het 350- jarig herdenkingsfeest te vieren, dat Axel door Prins Maurits werd ingenomen, omdat de dingen die zich toen hebben voorgedaan, zeker geen aanleiding tot feesten kunnen geven. Dhr. B. Seghers vond, dat men zich nu niet meer moest bezig houden met datgene, wat toen is gebeurd. Gisteren werd aan boord van het aan de Axelsche Sas sing gelegen tentoonstellingsschip „Antoinette" vanwege het land en tuinbouwbureau der I. G. Farbenindustrie A. G. te Amster dam, een filmavond gegeven. Allereerst werd vertoond een film betreffende het plantenleven, zooals men dat met het bloote oog in de natuur niet kan waar nemen en waarvoor de film wel het middel bij uitstek is ter ver duidelijking. Op duidelijke wijze werd de ontwikkeling en vooral de bloeiwijze en vruchtvorming van verschillende planten aange toond benevens de beweging van een plant om zooveel mogelijk van het zonlicht te profiteeren. Vervolgens werd in de film „Kalksalpeter in Nederland" aan getoond, hoe onmisbaar een goe de en doeltreffende bemesting is ondanks de vruchtbaarheid van den bodem, ter verkrijging van een kwaliteitsproducten een maximum opbrengst. Een en ander werd door de aanwezigen, waaronder vele leer lingen van de landbouwschool, met groote belangstelling gevolgd, 's Avonds werd nogmaals een voorstelling gegeven voor belang stellenden. Heden werd in het schip een expositie gehouden aangaande akker- en tuinbouw, weideland, bodemopbrengst, melkverbruik, bemesting, enz. Sluiskil. Voor een matig bezette zaal werd Zatardag in het café van de Gez. Jacobs, op herhaaldelijk verzoek van het Sluiskilsche pu bliek, ten tweede male de succes operette „Een blije Historie" door de Algemeene Zangvereeniging Polyhymnia opgevoerd. Het zou te veel ruimte vergen, als we alle spelers en speelsters een beurtje moesten geven, doch buitengewoon goed was de ver tolking van de rol „Jefken als koejongen" door Mej. D. de Ruijter, en van „Manten als boe renknecht" door den heer Jac. de Blaaij. Nadat de vereeniging een har telijk applaus had geoogst, werd den directeur, Aug. Eeckhout, namens de spelers en speelsters, door Mej. Cath. de Visser, een mand met bloemen aangeboden» Blijkbaar getroffen door deze hulde, dankte hij allen, die hieraan medegewerkt hadden en noodigde het publiek uit deze vereeniging te steunen door lid of donated te worden. Wacht niet tot de koorts oploopt, als Gij hoest, transpireert, U rillerig en als geslagen voelt: dit is het moment, om Abdijsiroop te gebruiken, omdai Abdijsiroop snel en grondig werkt. Vanaf den eersten lepel zult Gij dé taaie slijm kwijt raken, die bezwan gerd is met millioenen ziektekiemen. Gij ondervindt een buitengewone verlichting, Uw hoest verdwi|nt. Gij kunt dan de koorts meester worden en slapen zonder uitputtende hoest- aanvallen. Gebruik daarom altijd bij: Door een NIEUWE toevoeging werkt NU Abdijsiroop 2 x zoo snel als voorheenl

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2