PNEUMATISCHE PIJNEN KWELDEN KLOOSTERBALSEM OUDEN HEER VAN 60 JAJUt 1 l\ paleis werden de Koningin en de Prinses door een talrijke menigte hartelijk toegejuicht, waarvoor zij vriendelijk wuivend met een bou quet tulpen en seringen, dankten. De Koningin heeft verklaard, dat het Haar in het Waldenburg- sche bergland zeer goed bevallen is. Veel heeft H. M. hier kunnen genieten van de stilte der bergen. Helaas was er tijdens den tijd van Haar verblijf slechts weinig zonne schijn. In overeenstemming met de wenschen van de Koningin zijn er geen foto's van Haar ge maakt. Zelfs filmoperateurs die speciaal te Andreasbaude geko men waren, werd niet toegestaan films te maken. Tien jaar Y.P R 0. De Vrijzinnig Protestantsche Radio-omroep heeft Vrijdagavond in een feestelijke bijeenkomst in het Concertgebouw te Amsterdam zijn tien jarig bestaan gevierd. De groote zaal van het gebouw was geheel met belangstellenden gevuld. Het woord werd o.a. gevoerd door minister Oud. De spelling. In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over de begrooting van onderwijs, kunsten en weten schappen, deelt de minister mee, dat de noodzaak van een wette lijke regeling van de spelling hem voorhands niet is gebleken, even min als de noodzaak om de aan schrijving van zijn ambtsvoorgan ger aan de onderwijs-inspecteurs inzake de spelling in het huidige stadium in te trekken. Mr. G. A. Boon. Mr. G. A. Boon, lid van het hoofdbestuur en het dagelijksch bestuur van de liberale staats partij De Vrijheidsbond, heeft aan dit bestuur meegedeeld, dat hij zich niet voor herkiezing in de bedoelde functies beschikbaar stelt. De reden van zijn ontslag is in zijn toenemende werkzaamhe den gelegen, waarbij komt, dat hij van oordeel is, dat hij, nu reeds zoo langen tijd in het par tijbestuur gezeten hebbende, plaats dient te maken voor een ander. In dagelijksch bestuur en hoofd bestuur is mr. Boon de eenige, die van den beginne af steeds daarin zitting heeft gehad. Het Baconcontract. De minister van Landbouw en Visscherij heeft besloten, het tot nu toe in werking zijnde bacon contract door een andere regeling te vervangen. De aanvoer, alsmede de export, zullen ongewijzigd blijven, maar in plaats van een toewijzing van een zeker percentage aan alle bedrijven, zal een inschrijving worden gehouden onder de bacon- slachterijen, waaraan ieder bedrijf, waarmede tot nu toe gecontrac teerd was, kan deelnemen. De inschrijvingsvoorwaarden zullen zoo spoedig mogelijk be kend gemaakt worden, tegelijk met de verdere details der rege ling. Het ligt in de bedoeling de nieuwe regeling op 30 Maari a.s. te doen ingaan. LandDouw. Vereeniging van oud leerlingen der Chr Landbouwschool te Axel. Bovengenoemde vereeniging hield Vrijdag jl. een ledenver gadering in de Landbouwschool De vice-voorzitter, de heer A. de Kraker, opende de vergadering met gebed en heette het groot aantal aanwezigen hartelijk wel kom. Na de ingekomen stukken volgde een verslag van de Prov. vergadering te Middelburg. Besloten werd drie verschil lende soorten aardappelen op het proefveld in Overijsel aan te leggen, terwijl het proefveld te Terneuzen zich in een vergevor derd stadium van voorbereiding bevond. Op initiatief van den heer Booij zal dezen zomer onder de leden een keuring van gewassen worden gehouden, Na de vooraf gegane bespreking hiervan werden een zestal petsonen, die deel uit zullen mak< n van de keurings commissie, hiervoor benoemd. Op groote deelname werd aangedron gen, terwijl de opgaaf moet ge schieden bij den secretaris vóór 2G Mei. Verder werd in samenwerking met de C. B. T. B. een commissie gevormd, die tot taak zal hebben het laten onderzoeken van grond monsters, waarbij de heer P. Koster werd benoemd voor mon sterneming op het land. Het onderzoek van die grond wil men uitbreiden op groote schaal, ook nog in combinatie met anderen, opdat iedereen zoo veel mogelijk zou te weten kunnen komen, waar de grond wel of niet gebrek aan heeft. Daarna werd besloten dezen zomer een excursie te maken naar Zierikzee en daar te bezich tigen het bedrijf van ir. C. Koop man. Bij de omvraag werd gevraagd of het niet wenschelijk was van wege de vereeniging een melk- cursus in het leven te roepen, hetgeen de voorzitter in over weging nam. Daar niemand meer het woord verlangde, sloot op verzoek van den voorz. de heer K. Booij de vergadering met dankgebed. Stamboek voor het Ned. Trekpaard. Donderdag is te Den Haag onder voorzitterschap van jhr. J. van Vredenburch de algemeene vergadering van het Stamboek voor het Nederlandsche Trek paard gehouden. Een terugblik over 1935, aldus merkte de voorzitter in zijn openingsrede op, geeft in menig opzicht reden tot tevredenheid, mits men zich niet blind blijft staren op de topjaren en mits men bezield blijft met een zekere dosis optimisme. Bij een ten gevolge van handelsbelemmerin gen vrijwel lamgeslagen handel op het buitenland, stemt tot vreugde dat de binnenlandsche handel zich, zij het in bescheiden mate, heeft uitgebreid waardoor de fokkerij kon blijven groeien. Waarbij komt, dat de stamboek fokkerij steeds meer de wilde fokkerij verdringt. Deze ontwik keling wordt sterk gesteund door goed geleide keuringen, waardoor steeds goed fokmateriaal naar voren gebracht wordt. Het aantal leden nam in alle afdeelingen zeer toe. De fokkerij van het trekpaard, zoo ook die van andere paarden rassen, is wel een unicum, daar ze geen cent crisissteun geniet- Maar daarom moet ook met den meesten ernst geprotesteerd wor den tegen de enorme inkrimping van den normalen overheidssteun. De overheid late de inheemsche fokkerij, vereenigd in een krachtig stamboek, niet aan haar lot over. De voor enkele weken gerati ficeerde overeenkomst met het Belgisch stamboek is het resul taat van moeilijke onderhande nngen, die verscheidene jaren duurden. Moge deze overeen komst bijdragen tot den bloei van beide vereenigingen. Ook het jaarverslag van den secretaris liet een opgewekt geluid hooren. De toeneming van het aantal fokkers, dat met behulp van de stamboekhouding de ratio- neele trekpaardenfokkerij be oefent, nam toe tot 5248. De gezonde ontwikkeling blijkt ook uit de toeneming van het aantal ingeschreven veulens met 227 tot 3908. Overal valt het op, dat zelfs het gerationaliseerde en ge mechaniseerde grootbedrijf in den landbouw de paardentractie niet ontberen kan. Deze bevredigende toestanden komen ook tot uitdrukking in de behoorlijke prijzen voor geregi streerd fokmateriaal in het binnen land bij een vrij omvangrijken handel. De handel op het buiten land wierp echter een schaduw op dit gebied. Deze is minimaal geworden en als niets bijzonders gebeurt is geen verbetering in uitzicht. De rekening sloot met een batig saldo van f2657,31. De begroo ting werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f51 CIO, waarbij een reservepost van f 5000 voor een eventueel te houden nationale tentoonstelling. De aftredende algemeene voor zitter, jhr. J. van Vredenburch werd bij acclamatie herbenoemd. In de commissie voor keuring van hengsten voor dekking en opneming in het keurstamboek werden de aftredenden allen her benoemd tot jurylid de heer B C. Puylaert te Sas van Gent. Over het voorstel van het hoofdbestuur om het principe te aanvaarden dat uit „Vos"-ouders slechts „Vos"-veulens geboren kunnenworden, ontspon zichnogal discussie. Uit de practijk in Zeeland wer den door dhr. Lako eenige voor beelden aangehaald, waaruit bleek dat een eventueel bruin veulen niet door een „vos"-vader was verwekt. Nadat nog het idee geopperd was of de afstamming niet door bloedonderzoek kon worden vast gesteld, werd het H.B -voorstel aangenomen met deze restrictie, dat, indien zich een afwijkend geval voordoet, dit grondig door het bestuur zal worden onder zocht. Slechts indien dan over tuigende bewijzen kunnen worden overgelegd, zal het veulen worden erkend. Aan het slot deelde de voor zitter mede, dat nog verschillende belangrijke onderwerpen te be spreken vielen de provinciale regelingscommissies en de jury's bijvoorbeeld. In Duitschland bestaat kans, dat daar wordt ingevoerd de z.g. paardenbeschermingswet. Prac- tisch is dan de grens voor onze paarden gesloten. Nu de wederzijdsche erkenning met het Belgisch Stamboek een feit is geworden, meende spr., dat het tijd is zich tot de regee ring te wenden, opdat deze be- vordere, dat het branden van in België ingevoerde paarden, althans van stamboekpiarden, wordt af geschaft. De heer Quaedvlieg meende, dat de hengstenkeuringen meer gecentraliseerd kunnen worden. Hierdoor ontstaat dan tevens een goede hengstenmarkt. In de afdeeling Zeeland is dit vraagstuk al eens onderzocht, zoo deelde de heer Lako mede, maar daar voelde men niet voor cen tralisatie. Over de wederzijdsche erken ning met het Belgisch Stamboek en de goed- en afkeuringen van hengsten en daarmede gepaard gaande al of niet erkenning van veulens, bleek nog eenige onze kerheid te bestaan. (Ontleend aan de „Midb. Crt.") AXEL, 3 Maart 1936. Zaterdagnamiddag maakte de harmonie Concordia een muzikale wandeling door onze gemeente, waarbij door het bestuur en de muzikanten voor het eerst tijdens een rondgang de mooie nieuwe uniformpetten werden gedragen. Het korps maakte hiermede een kranigen indruk, en de wandelir g door de straten, onder het spelen van opgewekte marschen, trok dan ook veel belangstelling, vooral van de zijde der jeugd. Woensdagavond jl. bracht de chr. harmonie Hosanna een sere nade bij den heer I. J. Brakman, ter gelegenheid van zijn 60sten geboortedag. Als oud-directeur werd dhr. Brakman de stok van het eerste vaandel van het gezel schap als souvenir aangeboden, welke aardige attentie zeer op prijs werd gesteld. Gisteravond weid .door de Axelsche Damclub de eerste alg. vergadering gehouden, waarbij 32 leden aanwezig waren. Na vaststelling van het regle ment werd het bestuur gekozen als volgt: L. Rinn, voorz., P. Heijnsdijk. Ie secr., J. van Ben- degem, 2e secr, M. Markusse, penningm. en F. Lensen, algem. adjunct. De maanden waarin zal worden gespeeld, zijn gesteld van half Sept. tot half Mei. De contributie zal 5 cent per week en per lid bedragen en 15 cent entréegeld voor ieder nieuw lid. De club ontving den naam van „Axelsehe DamelulA Vrijdagavond kwamen in de Stationstraat, hoek Singelweg, alhier twee luxe auto's, respec tievelijk bestuurd door de heeren S. van Hoeve Fz. en D. J. Oggel Jz., vrij hevig met elkaar in bot sing. De auto van de firma Oggel werd zwaar beschadigd, terwijl die van den heer van Hoeve er afkwam met gedeukte spatborden. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Muziekschool. Gaarne vestigen we de aan dacht op de in dit nummer voor komende advertentie betreffende de op te richten muziekschool, onder leiding van de alhier bij zonder gunstig bekend staande pianiste en muziekleerares Mevr. Moerdijk-van der Swalm. Wij zijn er van overtuigd, dat deze muziekschool, gezien de desbetreffende verschillende ver zoeken, aan een groot gemis in deze streek zal voorzien. Aan het welslagen kan, gezien de groote bekwaamheid der leid ster, niet getwijfeld worden, zoo dat wij meenen het volgen dezer muzieklessen ten zeerste te moe ten aanbevelen. Sluiskil. Alhier is de 43-jarige mej. v. B, die de vorige week ernstige brandwonden opliep bij een brandje ten haren huize, na een hevig lijden overleden. Op 25 Februari gaf de mondorgelclub „Internos" haar voorjaarsconcert in de zaal van de Gezusters Jacobs. Het publiek was in grooten getale opgekomen, zoodat de zaal goed was gevuld. Het muzikale gedeelte werd bijzonder goed afgewerkt, terwijl de voordrachten en komediestuk ken gedurig de lachspieren van het publiek in beweging hielden. Na het concert werd een vrij bal gegeven, waaraan een prijswed- strijd voor dansende paren was verbonden. Wanneer de muziek op een onbepaalden tijd stopte, moest het dansende paar stokstijf, op een van de nummers, welke op den dansvloer waren aange bracht, blijven staan. Een enve lop werd door het bestuur ge trokken en geopend, het nummer werd afgeroepen en tegelijkertijd liet het winnend paar al dadelijk zijn stem hooren. Dit heeft tot in de kleine uurtjes gezellig ge duurd. Doodeljjk auto ongeluk. Donderdagavond is nabij de Hoeksche brug te Terneuzen de 39-jarige A. Th. v. d. Bulck, die daar met een vriend wandelde, aangereden door een auto, be stuurd door dhr. De P., ambte naar bij den crisisopsporings dienst te Hoek. In verband met het drukke verkeer op den weg reed deze met gedempte lichten, en waarschijnlijk ook door den regen heeft hij de beide wande laars niet tijdig gezien. De auto had een matig gangetje. Waar schijnlijk kwam v. d. B. in aan raking met den bumper, waardoor hij tegen den weg gesmakt werd. Bewusteloos, zonder uitwendige verwondingen, werd hij opgeno men, doch kort daarop is hij overleden. Ring Zeenwsch Vlaanderen van J. V. op Geref. grondslag. Te Terneuzen hield de Ring van Jongelingsvereenigingen op Geref. Grondslag zijn jaarverga dering op Zaterdag j.l. De voorzitter, de heer C. Her- rebout, opende op de gebruike lijke wijze deze vergadering. Hij heette vervolgens allen welkom, inzonderheid den secre taris der afdeeling Zeeland, dhr. J. de Smit. Na lezing der notulen en enkele mededeelingen, was het woord aan den ringapporteur, dhr. C. de Putter van Hoek. Zijn rapport toonde aan, dat de Ring momenteel 201 leden telt. Als punt, dat vooral verbetering behoefde, noemde hij de voor studie. Na lezing van dit rapport heette de voorzitter hartelijk welkom dominéé Vink van Hoek, die on- dertusschen was binnengekomen! Dank zit den KL00STERBALSEN is hij nu weer kras en monttt K J-Vr.te Geen goud zoo goed" i De penningmeester, de heer I. van Bortel, gaf nu zijn verslag, waaruit bleek, dat de financiën van den Ring er goed voorston den. De secretaris, dhr. M. Oggel, wees in zijn jaarverslag op het vele dat stemt tot dankbaarheid. Hij wees er op, dat er zelfcritiek moest zijn en wekte op om op God te blijven vertrouwen. Na de pauze was het woord aan Ds. J. A. Vink, wiens lezing „De theorie van Dr. Karl Barth", de hoofdschotel der vergadering was. Deze zeer boeiende lezing over dit actueele onderwerp werd ge volgd door een levendige bespre king. Nadat nog gezongen was Psalm 119 5, ging dominé Vink voor in dankgebed. Tem. Crt. Te Hoek heeft zekere J. bij verschillende personen gecollec teerd voor de School voor Ver waarloosde Kinderen te Roden. Bij nader onderzoek is evenwel ge bleken, dat hij daartoe niet be voegd was en de gelden ten eigen bate aanwendde. Toen men hem wilde aanhouden, heeft hij echter kar.s gezien de plaat te poetsen. De oplichter wordt thans door de politie gezocht. Toen Vrijdagnamiddag de gemeentesecretaris van Philippine oudergewoonte met zijn motor weg wilde, is hij aan het gemeentehuis in botsing gekomen met een an deren motorrijder. Vermoedelijk hebben beide bestuurders eikaars seinen niet gehoord. Met eenigen schrik en een flinke botsing tegen het harde wegvak, is dit ongeluk nog goed afgeloopen Te Zaamslag is namens het bestuur der calamiteuze polders Serlippens, Nieuw-Othene, Mar- garetha, Kleine Huissens en Een- dragt aanbesteedhet verhoogen en verzwaren van den zeedijk, het verhoogen en omleggen van den binnenberm met verdere bij komende werkzaamheden aan den zeedijk van den calamiteuzen polder Eendragt over een lengte van ongeveer 2275 M., waarvoor o.a. als volgt werd ingeschreven W. J de Bruijn te Ter Neuzen f77 500, Thomas Cambier te Breskens f73.000, H. A. Klaassen te Zaamslag f71 000, P. Dees te Ter Neuzen en J. de Maagd te Hontenisse f 69.300. C. Klaassen Hz. te Zaamslag f 68 000, J. Wisse te Axel f66.990, W. de Bokx te Hoek cn H. Kerckhaert te West- dorpe f 66.000, P. F. Voet en P. F. de Waal te Hontenisse f60 700, A. van Sabben te Axel f 53.290, P. A en A. J. van Hoeve en P. de Regt te Axel f 52 890, P. An< driessen te Walsoorden f51 970 en J. C. van Drongelen te Wal" soorden f 49 400. De aanlegplaatsen te HansweeH en Walsoorden en het veergeld op de Wester Schelde. In de Vrijdag te Middelburg gehouden vergadering van de. Kamer van Koophandel en Fa'* brieken voor de Zeeuwsche eilam mm .Tot mijn 50ste jaar mankeerde ik nooit iets, maar toen begonnen hevige rheu- matiek-aanvallen mijn leven te ver gallen. Reeds begon ik te wanhopen toen een vriend van mijn leeftijd mj - vertelde welke wonderbaarlijke onder, vindingen tpj had opgedaan met Kloos terbalsem. Nu ik zelf dit wonderlijke middel heb toegepast, kan ik verklaren, dat ik mg Weer jeugdig en monter ?FJ gevoel als een knaap van 30 jaar, al hoop ik eerstdaags SO jaar te worden' DICKER'S ORIGINEEL TER INZAG! Onovertroffen bij brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/2 ct. en 1.04 BON voor Inzenden in open couvert, GRATIS als drukwerk (l'/2 ct.) aan MONSTER Handelmij.L. I. Akker, R'&i m«n»»

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2