BEKENDMAK1M.~ Hallo! Hallo! fleeren- en Damespielen, Vleeschcroquetten en Hors d'Oeuvre. Huisbijbel J. C. VLNK Werk „IYOROL" De Nederlandsche tandpasta Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Advertentiën Onderwerp: Yoetsporen van Christus. Voorloopig kosteloos: Rijwiolmagazijn „Central". Denkt U Zaterdag om onze Kent U onze Slagroomtruffels al? een flink meisje nette Werkster. Een practische wordt wederom een nieuwe cur sus geopend. Zooals bekend, werd de Stichting voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande op gericht op 9 Jan. 1935. In het le jaar hebben meer dan 20.000 personen deze cursussen gevolgd in naaien, koken enz., waarop aanwijzingen worden gegeven hoe men met de beschikbare hulp middelen zoo goed mogelijk voor voeding en kleeding kan zorgen. Hopen wij, dat allen tot het laatste toe dezen cursus zullen volgen en van de wenj<en en raadgevingen daar ontvangen in de toekomst ruimschoots gebruik zullen maken. R K. Vrouwenbond Uit den boezem dezer vereeni- ging is opgericht een onderaf- deeling tooneel. Deze jongedames zullen nog dezen winter een uit voering geven. Mr. Mai-chant te Hulst. Er was Maandag te Hulst groote belangstellingvoorde rede van Mr. Marchant, waarvan we aan het verslag in het Dgbl. v. Zeeland het volgende ontleenen Kapelaan Uijtdewilligen noodig- de den heer Em. Th. Lockefeer uit een korte inleiding te houden. Als menig ander Kamerlid was de inleider verbaasd geweest, toen hij hoorde, dat mr. Mar chant bekeerd was. Hij herin nerde aan de smeekende uitnoo- diging van onzen Bisschop om leekenapostelen en zeide, dat wij het spreken van dhr. Marchant ook moesten beschouwen als een stuk leekenapostolaat. Spr. noem de den heer Marchant een scherp criticus, die op een heel eigen manier over zijn bekeering zou spreken. De heer Marchant, die allerlei waarheden nog ongezouten durft zeggen, verbaasde zich toen op zijn beurt over den heer Locke feer. Zijn gevoelen was, dat men niet ondanks, maar door scherpe critiek katholiek wordt. Speciaal door geestelijken, zelfs door bis schoppen was instemming betuigd met zijn spreekbeurten Hij wilde trachten te bereiken, dat anderen zijn voorbeeld volgen en daarom de overtuiging bijbrengen, dat het katholicisme veroordeeld wordt door hen die 't niet kennen. Uit rijke ervaring kon hij daarvan meespreken. Dat spr. zich bekeerde was niet verrassend. Al vele jaren geleden was het hem opgevallen, dat de katholieken op staatkundig terrein zoo dikwijls tot dezelfde conclu sie kwamen als hij. Als minister leerde ik de pries ters beter kennen. Dat waren geen auguren zooals in het oude Rome, die elkaar op straat met een knipoogje zeiden, hoe lekker ze de domme massa weer eens te pakken hadden gehad, 't Kin derlijk eenvoudig geloof van de priesters zelf leerde ik kennen. Spr. vertelde opgevoed te zijn in modern protestantsche krin gen. Van hun theologen had hij nooit iets kunnen begrijpen. Lang dacht hij geen aanleg te hebben voor de theologie, waardoor hij langen tijd met dat niet begrijpen genoegen nam. Bij de katholie ken was dat anders. Daar kwam hem alles volkomen logisch voor. Ook werd hem daarbij steeds duidelijker, waarom zij die zoo zeer het vrije onderzoek predik ten, steeds zoo angstvallig die eene deur dichthielden naar het katholicisme. Toen spreker het katholicisme leerde kennen, begon hij ook zooveel beterde onvolkomenheid van het protes'antisme te begrij pen. Het schoone van de Kerk was, dat Zij nooit het natuurlijke van het bovennatuurlijke scheidde De Kerkhervorming deed dat wel Spr. wees op het vrije onder zoek en het leergezag bij de pro testanten. Waar dat op uitliep toonde ons o m. de jongste Ne derlandsche volkstelling. Wij tel den toen 401 kerkgenootschap pen. Achttien van deze genoot schappen telden één lid. Hoe duidelijk is het ook thans weer dat wij een onfeilbaar leergezag moeten hebben in de kerk. Na de pauze vertelde de heer Marchant hoe aangrijpend he geknield lifgen der geloovigen aan de Communiebank voor hem was, die deze zielengemeenschap nooit gekend had. Een wonder op zichzelf noemde hij de waarde van de biecht voor de eenvoudigen van geest. Onder protestanten, zooals bij dr. Gun ning, valt weer duidelijk een heimwee naar de biecht te onder kennen. De moderne psychiaters erkennen haar waarde. Zij moet er zijn. De Kerk bezat de waarde door alle eeuwen. Overal had spr. dat bespeurd en ervaren. Haar waarheid is onveranderlijk en sluit nog altijd precies. Spr. heette bekeerd te zijn uit angst voor het nationaal socialis me. Zijn bekeering werd zeker verhaast door het nieuwe inzicht dat het nationaal socialisme hem bracht. Dat dreigt het allerkost baarste, dat we hebben, te willen ontnemen. Het komt aandragen met de leuzepositief christen dom. Maar daar moeten we ons zooveel mogelijk voor wachten. Wat Mussert nooit had moeten zeggen was, dat hij, als hij aan het bewind zou komen, een con cordaat hoopte te sluiten met den Paus. We zijn zoo gelukkig in een land zonder concordaat te leven. Een concordaat kan slechts de bedoeling hebben onze macht te beperken en die van den staat uit fe breiden. Spr. besloot zijn rede met er o.m. aan te herinneren, dat God zijn menschen beproeft om te zien, of zij waard zijn het gelukkig leven te leven van den geloovigen katholiek. Deken Rops sprak een slot woord. Hij dankte mr. Marchant nog voor hetgeen hij als minister deed voor de kerkrestauratie. Het was zeer treffend deken Rops daarbij te hooren zeggen, hoe Hulst nog verwacht had mr. Mar chant als minister aanwezig te zien op den dag van de feeste lijke overdracht der kerk. Nu was hij als katholiek gekomen. „Koopt tandpasta uit eigen land, Dat geeft meer werk in Nederland" Met ingang van 1 Juni a.s. is benoemd tot agent van politie te Zandvoort C. van Landeghem thans maréchaussée te Sluiskil. Zigeuners naby Zeeuwsch-Vlaanderen. Den laatsten tijd worden her haaldelijk grootere of kleinere groepen Zigeuners met hun wa gens nabij de grens van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen waargeno men. Vooral in de buurt van de grensgemeente Kieldrecht operee- ren deze nomaden en maken meer malen de omgeving onveilig door hun nachtelijke strooptochten. Er wordt streng op gelet om grens overschrijding te voorkomen. Door de muziekvereeniging te Schoondijke werd besloten het concours der muziekgezelschap pen te Schoondijke te houden op Hemelvaartsdag. Een drietal personen L. D E. D. en F. D waren beticht een twintigtal kalveren te hebben ge smokkeld uit Z-Vlaanderen naar België, doch werden daarbij door de douanen herkend. De Gentshe rechtbank heeft hen veroordeeld tot vier maanden gevangenisstra en 12000 frank boete. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een rijwielplaatje. Veldw. Beke Kijkuit. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 1 MAART 1936. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Ds. van Oaveren Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post Ca Nam. 2 Geref. Gemeente. Voorm. 9.30 ure Leeskerk. In een pand aan de Beurdsche straat in Den Bosch is de 52- jarige vrouw J. S. van de trap in haar woning gevallen. De on gelukkige kreeg een inwendige bloeduitstorting en is aan de gevolgen daarvan overleden. Zij was moeder van 14 kinderen. Dinsdagmorgen, waarschijn lijk tusschen vier en vijf, is aan boord van HM. onderzeeboot O 15, welke oefeningen hield ter ïoogte van Callantsoog door on bekende oorzaak de kwartier meester G. A. Bossers over boord geslagen. Zoodra men ontdekte, dat hij zich niet meer aan boord bevond, heeft men alles in het werk gesteld den vermiste terug te vinden, alles echter zonder resultaat. De kwartiermeester Bosserswas gehuwd en vader van twee kin deren. Gistermorgen zijn te Bata via tijdens gewone tuchtoefenin gen twee militaire vliegtuigen tegen elkaar gebotst. Een der toestellen, bestuurd door luitenant W. V. Diepering, stortte neer, waarbij deze om het leven kwam. De bestuurder van het andere toestel, luit. J P. van Helsdingen, wist zich na het ongeluk door een parachutesprong te redden en bleef ongedeerd. Beide toe stellen zijn vernield. De truc, die vele smokke laars tegenover douaneambtena ren toepassen door recht op hen af te rijden, heeft op den straat weg Emmerik—'s Heerenberg tot ernstige gevolgen geleid. De douane-inspecteur Lomeyer uit Emmerik is, toen hij een vrachtauto wilde aanhouden, en de bestuurder weigerde te stop pen, door het voertuig overreden en zwaar gewond. De man werd in ernstigen toestand naar het hospitaal te Emmerik overge bracht, waar hij kort na opname is overleden. De herkomst van de auto bleef onbekend. Het motorschip „Alexandra" is tijdens een storm ter hoogte van het Grieksche eiland Corfoe vergaan. Vier mannen en een vrouw zijn verdronken. Id het dorp Pechina in Spanje werd bij het carnaval een optocht gehouden, welke de begrafenis van een bij de ver kieziugen verslagen rechtschen candidaat voorstelde. Dit was aanleiding tot tumult en enkele schoten werden gelost Een figurant in den optocht en een toeschouwer werden daarby gedood. Als gevolg van den mist is een watervliegtuig van de lyn TriëstZara tegen den kerktoren van het stadje Rovigno gebotst en by een poging om in de haven te dalen, van 15 meter hoogte in zee gestort. De eerste piloot en een pas sagier werden gedood, terwyl 3 andere leden der bemanning verwondingen opliepen. Te Hamlin, in den staat West-Virginia, deed een meisje, dat een berisping had gekregen, vergit in het meel voor het brood. Beide ouders stierven en de vüt broer» van het meisje ver keeren in hoogst zorgwekkenden toestand. De jeugdige misdadigster heeft een volledige bekentenis atgr- legd. RUWE HUID Catech. Zondag 8. Dezelfde. Nam. 2 's Av. 6 derd. Bewerking van den grond is onmogelijk. Duizenden land arbeiders zyn dientengevolge werkloos geworden. By Villa Franca, ten Noorden van Lissabon, heett de Tejo den dyk vernield. Het vee kon slechts met de grootste moeite in booten gered worden. Het gebied is volkomen van de bui tenwereld afgesneden. Eenige bewoners moesten zich in vei ligheid brengen door in boomen te klimmen. Op vele plaatsen zijn de spoorlijnen vernield. In de buurt van Libourne is een autobus met een voetbal elftal er in tegen een boom ge reden. Twee spelers kwamen om het leven, twee andereu moesten in een ziekenhuis wor den opgenomen. Wat is werkloosheid! Hebt ge uit eigen ervaring ge leerd, wat het beteekentwerk loos te zijn Niet maar een week of hoogstens een maand, maar een jaar lang? Een jaar achter elkaar niets doen, dan naar het stempellokaal loopen. Of zelfs dat niet, omdat ge geen lid waart van een vak- vereeniging of geen steunuitkee- ring ontving. Geen enkele dag in Uw leven van één jaar, waarop ge voor anderen en Uzelf nuttig bezig waart. Zoodat elke dag precies hetzelfde was met de altoos terug- keerende vraag: „Wat zal ik vandaag doen En met daarop hetzelfde antwoordt: „Niets, want ge hebt geen werk". Welk een angst moet er in Uw hart komen voor Uzelf en Uw toekomstOf als die angst ei niet meer is, welk een diepe ver slagenheid is er over U gekomen door die werkloosheid. Het leven werd looszonder inhoud, zonder beteekenis. Zoo zijn er duizenden in ons land. Ouderen en jongeren. Hebt ge U wel eens afgevraagd, hoe het nu toch met al die men schen, vooral jonge menschen, gaan moet. Denk daar nu eens niet overheen, maar goed erover na. Stel de realiteit voor U Hebt U een antwoord Neen Het „werk is er niet" is geen antwoord. Maar een antwoord moet er en kan er wel gegeven worden. Dat antwoord geeft de Cen trale voor Werkloozenzorg. Een stichting ter bestrijding van de geestelijk-zedelijke gevolgen dei werkloosheid en in het leven ge roepen door den Raad van Neder landsche Kerken voor practised Christendom. Deze „Centrale"' geeft een ant woord in zichtbaren en tastbarei. vorm, daar op 7 plaatsen voor de jeugdige werkloozen kampen gesticht zijn en een achtste kamp in wording is. Daar is in 1936 arbeid gedurende acht weken vooi ongeveer 4000 jongens, wanneer g ij meehelpt Wat zijn dat voor kampen Een volgende keer vertellen we U dat. Plaatselijk Comilé v. d. Centrale voor Werkloozenzorg. Op 1 Maart aanst. hoopt onze Vriend ADRIAAN ROTTIER zijn 808ten geboortedag te gedenken. Dat hem nog menig jaar in Gods gunst geschonken worde, is de wensch van zijne vrienden Familie OGGEL. Axel, 28 Febr. 1936. D». A, Verhagen, ven Middelburg In Portugal regent het reeds vier maanden onophoude lijk. De ontzaegeiyke water massa's hebben bet landschap in één groot raoarasveld veran- Met droefheid geven wij kennis van de geboorte yan een levenloos zoontje. A nFKKFR C. DEKKER-Vermeulen. Woensdag 4 Maart 's avonds 8 uur hoopt in de Herv. Zondagschool voor de Ned. Christen-Vrouwenbond (afd. Axel) op te treden de WelEerw. Heer Ds. E. RAAMS van Hoek. Alle dames welkom. Het Bestuur van den polder BEOOSTEN- EN BEWESTEN- BL1J maakt bekend dat eene buitengewone verga dering van stembevoegde inge landen zal worden gehouden op Donderdag 5 Maart 1936, nam. 2 uur, in het nolel „Het Gulden Vlies", bij den Heer J. J. DE Lozanne te Axel. Het Bestuur voornoemd, P. J. J. VAEL, Dijkgraaf. W. A. DEN BOGGENDE, Ontv.-Griffier De ondergeteekende hoopt op 2 Maart a s. een cursus le openen m brei en haakwerk, enz. üox Ocveeii zi] zien beleefd aan voor allerlei breiwerk, haakwerk, enz Nauere inlichtingen worden gaarne verstrekt. Aanbevelend, P. DE BRUIJNE. Pr. Hendrikstr. 8. Bi] vonnis van de Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg d.d. 24 Februari 1936 is verklaard in staat van faillissement CORNELIS WIELAND commissionnair, wonende te Axel, met benoeming van den Edel- Achtbaren Heer Mr. J, H. F. Bloemers, lid van gemelde Recnt- oank tot Rechter Commissaris en van ondergeteekende tot curator. Mr. R. J. J. LAMBOOY. Hulst, 25 Februari 1936. Gr. Bagijnestr. 208. Dit jaar leveren wij U alweer nieuwe allen met garantie vanaf f 18.50 compleet. Stationstraat J 1, AXEL. Banketbakkerij DE JONGE. Gevr. tegen M e i wegens huwelijk n. b. 18 jaar. Zelfst. kunnende werken. Herv. Pastorie, Axel. Biedt zich aan Adres: Xieuwendyfc I 79. handig formaat, nette uitvoering, sterk en goedkoop vindt U bij Boekhandel. Schrale Lippen Cf sprongen Handen

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 4