Binnenland. aan den aanslag hebben deelge- nomen. Het grootste gedeelte der sol daten zou zich hebben overge geven. Volgens nadere berichten zou de Japansche regeering de con trole over den toestand weer in handen hebben. Behalve de op standige divisie zouden alle an dere troepen zich onthouden heb ben van eenigerlei manifestatie De Regeering meent te kunnen vertrouwen op het overige deel van het leger. De tot dusver ontvangen be richten wijzen er op, dat de op stand niet is gericht tegen de Kroon. De rebellen verklaarden, dat zij den Mikado steunen. Hun verzet gold uitsluitend de regeering. De Mikado heeft de vorming eener nieuwe Regeering gelast. Officieel wordt thans medege deeld, dat in Tokio de rust vol komen is weergekeerd, nadat uit 5 garnizoenen van buiten de stad troepen waren aangekomen. Uit Japansche bron te Sjang hai verluidt, dat het kabinet-Goto op aandringen van den keizer zijn ontslagaanvrage heeft terug getrokken, in afwachting van een opheldering van den toestand. Koningin en Prinses naar Nederland terug. Hedenmiddag zullen H.M. de Koningin, Prinses Juliana en ge volg uit Waldenburg, waar Zij eenige weken vertoefden, vertrek' ken om rechtstreeks naar Neder land terug te keeren, meldt de Tel. Gisteren en eergisteren heeft Prinses Juliana nog ijverig ge bruik gemaakt van de gelegenheid om op de berghellingen rondom de Andreasbaude ski te loopen. De Koningin en de Prinses wor den morgenochtend te 10.04 aan het Staatsspoor-Station in Den Haag terugverwacht. Het Defensiefonds aangenomen. Het Defensiefonds is door de Tweede Kamer aangenomen Daarmede is een krachtige stap gedaan op den weg tot verbete ring van het leger, waarvan de materieele voorziening veel te wenschen overliet. Duidelijk heeft minister Colijn nog eens naar voren gebracht, dat het Defensiefonds tegen geen en kelen staat in het bijzonder is ge richt. Hij deed nogmaals uitkomen dat de verhouding van Nederland tot zijn buren goed is, dat geen enkele dier buren verdacht wordt onze souvereiniteitsrechten opzet telijk te zullen schenden. Gewezen werd op de mislukking der ont wapening, op de herbewapening, die in een bewapeningswedloop ontaard en ook op het feit, dat de toepassing van art. 16 van het Volkenbondsverdrag (de sancties) niet aan de verwachtingen heeft voldaan. Een versterking der Ne- derlandsche bewapening moet dan ook worden bezien in het alge meen kader van wat de laatste jaren is geschied en niet als ge richt tegen een bepaalden staat. AXEL, 28 Februari 1936. Door den kerkeraad der Geref. gemeente alhier is voor het hou den der godsdienstoefeningen, tijdens den bouw van de nieuwe kerk, de Christelijke bewaarschool in de Ds. Jan Scharpstraat ge huurd. Aangezien de bouw een tijd van 41/3 maand zal vorderen, zal deze kerk blijkbaar aanmerkelijk grooter worden dan de bestaande. Op Woensdag 26 Februari 1936 heeft de vereeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs haar jaarlijksche ledenvergadering ge houden. Door afwezigheid wegens ziek te van den voorzitter, den heer Oggel, opende de vice-voorzitter, dhr. Den Boggende, op de ge bruikelijke wijze deze vergade ring, waarna de notulen werden gelezen en goedgekeurde Daarna brachten dhr. J.J. de Ridder, als hoofd der school, en Mej. M A. Lansen, als hoofd der bewaar school, hun jaarverslag uit. De financiëele commissie adviseerde tot goedkeuring van de ontvang sten en uitgaven 1935. Het be drag der ontvangsten en uitgaven beliep voor de schoolf 22439 15en voor de bewaarschool f 2345.49. Herkozen werden de aftredende bestuursleden, de h.h. W. A. den Boggende. L. P. Bakker, L. van Hoeve en J. Fanoy en gekozen dhr. Iz. de Feijter Wz. De be grooting 1936 werd m.a.s. goed gekeurd. De omvraag leverde weinig belangrijks op, waarna de vergadering werd gesloten. „Bonte Avond" ran V. V. V. Het is een avond vol genot en variatie geweest, waarmede Dins dag de V. V. V. de herdenking van haar 10 jarig bestaan heeft ingeluid in het concertgebouw „Het Centrum" alhier, door het geven van een zgn. „bonte avond Een uitvoering als deze was weer eens wat nieuws en bood afwis seling in de lange rij min of meer belangrijke concerten en uitvoeringen der laatste maanden in onze gemeente. Dat men veel verwachtte van het optreden van het geëngageerde gezelschap, bewees de groote opkomst van de leden niet alleen, doch ook van vele andere belang stellenden. De groote zaal en het balcon waren dan ook geheel bezet, toen dhr. A. van Maale, als voorzitter van V. V. V. de leden en verdere aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. Spr. zeide, dat er sedert V. V. V. is opgericht, toch weer wat leven in de brouwerij is gekomen, om daarna een overzicht te geven van de verschillende feestelijkheden, enz. waaraan de V. V. V. medewerking heeft ver leend in deze 10 jaren. De concoursen stelden aanvankelijk teleur, doch later ging dat beter We hadden goede, maar ook kwade jaren, zoodat geld moest worden bijgelegd. Spr. zou nog meer over de prestatie's van de V. V. V. kunnen zeggen, doch hij wilde het geduld van het publiek niet langer op de proef stellen en bepaalde er zich dan ook toe om dank te brengen aan zijn mede bestuursleden voor de goede samenwerking onderling. Ook bracht spr. dank aan de oud bestuursleden. Bijzondere woor den van hulde wijdde hij aan de heeren A. P. Esselbrugge en A van Sabben, resp. secr. en pen- ningm., die zich altijd schitterend van hun taak hebben gekweten en die nog steeds met energie vervullen. Ook aan onzen vete raan Kees Smidt, die altijd trouw op de bres staat voor de belangen van V. V. V. en dit jaar ook een jubileum hoopt te vieren nl. zijn 70ste jaardag mijn harte- lijken dank. Spr. deed tenslotte nog een beroep op aller medewerking bij het streven der V. V. V., om de belangen der Axelsche bevolking in allerlei vorm te behartigen. Dhr. Van Maale leidde daarna de feestavond in en deed mede deeling, dat er nog verschillende attractie's zijn tusschen de num mers door, zooals verloting van de artikelen, die r.og van de winkelweek over zijn, enz. en sprak de hoop uit, dat alle aan wezigen zich zouden amuseeren Mr. Carter vertoonde daarna eenige goocheltoeren met balletjes kaarten, eieren enz. en tooverde zelfs eenige witte duiven uit een ronde doos, en daarna het kunst stukje, om een dameshorloge spoorloos te doen verdwijnen in een papieren zak op hettooneel, en dit eenige oogenblikken later per v. Gend Loos te doen te rugbezorgen I Toen volgde een demonstratie van de man met 100 hoofden. Achtereenvolgens kregen we te zien wijlen Keizer Frans Jozef, Prins Hendrik, Koning Albert en Koning George, verder Landru, Mussolini waarmede Mr. Car ter ook zonder masker wel eenige gelijkenis vertoont 1 Hit- Ier, Chamberlain, een boer die plezier heeft, een Parijsche Apache, Poincaré en tenslotte wijlen Koning Willem ill. Daarna kwam een lachnummer van je welsteBom Berto, de man met de lachende beenen. Deze meneer speelde een spel letje met z'n lange onderdanen, met de noodige humor en ge gelaatsuitdrukkingen gekruid, dat luiden bijval oogstte. Zoo volgde met dit beenenspel een naboot sing van trommelslag, het ge trippel van een juffrouw meteen te nauw rokje, het geplomp van een man met een houten been, het geluid van een spoortrein, waarbij Bom Berto zelf als loco motief fungeerde, en als klap op de vuurpijl de hand Jing van een meneer die over een bananenschil uitglijd, met een salto mortale, die echter grooter slangenmensch- eigenschappen verried, dan men anders in een dergelijk geval op straat pleegt waar te nemen. Er volgden daarna nog kunstjes met een bolhoedje en kaatsballen en een demonstratie, die duide lijk aan het licht bracht, wat men nog kan doen met den rand van een versleten vilthoed. Hiermee werd aangetoond, dat er nog wel degelijk een massa modellen hoofddeksels na te bootsen zijn, als men het recept er voor maar bezit! Een Amerikaansche step- dans met salto mortale op een wandelstok was het besluit van dit nummer. Miss Corrina verscheen daarna met een wit poedeltje op het podium, dat op de vraag van Mr. Carter antwoordde Max te heeten en verdere bijzonderheden uit zijn leven vertelde. Volgde een Amerikaansche me lodie van Mr. Carter op met water gevulde glazen en een muzikale demonstratie op een zgn. harp- orgel. Sensationeel was de vlucht uit de brandkast, waarin Mr. Carter, na geboeid te zijn, werd gestopt in een verzegelde linnen zak, waarna de kast gesloten en nog extra met dikke touwen omwon den werd. Slechts 'n minuut werd de brandkast aan het oog onttrokken, doch deze tijd bleek voldoende voor Mr. Carter om zich uit de brandkast te bevrij den en daarin Miss Corrina op te sluiten, zonder dat de kast uiterlijk sporen van braak ver toonde. Een en ander verwekte groote bewondering. Na een kwartier pauze demon streerde Mr. Carter zijn talenten als kunst- en scherpschutter met een buks. Beginnende met het onschuldige stuk schieten van pijp en ei, volgde een staaltje van schietkunst, achteroverliggend waarbij een spiegel den weg naar het doel wees, vervolgens schiet proeven in allerlei mogelijke en onmogelijke houdingen en tot slot het stuk schieten van balletjes, geplaatst op het hoofd van Miss Corrinaook in snelvuur. Aquito, de komische jongleur, vergastte ons hierna op allerlei grappen en kunstjes met ballen en schijven en demonstreerde ook een weergalooze behendigheid in luchtacrobatiek. Mr. Carter vertoonde vervolgens zijn talenten als humorist en con ferencier en tot slot traden op een tweetal jolige cascadeurs met grappige intermezzo's. Hun kluch ten en gebarenspel dwongen den lachlust af, om daarna weer plaats te ruimen voor algemeene be wondering om hun prestatie's op het gebied van acrobatiek. Een en ander werd schitterend uitge voerd en met een daverend ge lach werd het tafereel besloten bij den barbier, die zijn klant bediende met haarkam en scheer mes van respectabele afmetingen en deze onder een stortvloed van schuim bedolf, doch ten slotte zelf niet de kous, doch den em mer met schuimend zeepsop op den kop kreeg. Het programma was hiermede afgewerkt waarna nog een gezellig bal met allerlei attracties volgde. De V.V.V. heeft haar leden en talrijke andere belangstellenden een hoogst gezellige avond be zorgd, waarop zeker ieder, die aanwezig was, met voldoening zal blijven terugzien en waarvoor den organisators en uitvoerders allen lof toekomt» Feestavond van Volbsonderwys Gisteravond werd alhier in Het Centrum de jaarlijksche feest avond gehouden van onze plaat selijke afdeeling van Volksonder wijs. De groote zaal bood een gezelligen aanblik en was weer geheel bezet met leden en andere belangstellenden, toen de wnd. voorz., de heer J. Buma, hoofd der o. 1. school in zijn openings rede allen hartelijk welkom heette, in 't bijzonder de leden en de gasten va i de zustcrafdeelingen uit Zaamslag en Othene. Hij sprak de hoop uit, dat degenen, die nog geen lid zijn van Volksonderwijs, hiertoe dezen avond zouden besluiten. Ons ledental beweegt zich in stijgende lijn; vorige winter was het 149, thans 179. Moge het vanavond tot 200 stijgen. Nu ik hier zooveel vrienden van de openb. school zie, ver volgde spr., wil ik een enkel woord zeggen over de vereen. Volksonderwijs, die in het alge meen zich ten doel stelt het openb. onderwijs te bevorderen en het streven van de afd. Axel is dan ook in de eerste plaats de belan gen van de openb. school alhier te behartigen, leder is welkom op deze schooler wordt door Volksonderwijs niet gevraagd naar godsdienstige of politieke richting der ouders. Dit jaar zullen we in Axel het feit herdenken, dat de stad 350 jaar geleden door Prins Maurits van de Spaansche verdrukking werd bevrijd. Hierbij staat echter niet voorop de figuur van dezen veldheer, doch in de eerste plaats dient men hierbij te letten op de figuur van Prins Willem van Oranje, die de schoonste tradities hoog hield voor de vrijheden van ons volk. Aan die tradities moe ten we trouw blijven en deze moeten voortleven ook op onze openb. school. Daar zitten een drachtig naast elkaar de kinderen van ouders van allerlei politieke en godsdienstige richtingdaar wordt een band van vriendschap gesmeed voor het verdere leven Spr. illustreerde dit met eenige grepen uit het leven van ouders, die als kind de openb. school bezochten en stelde daartegenover ook in het licht de gevolgen van de splitsing in de scholen. Zoo ziet men, dat door scheiding van het kind tweedracht en verwijde ring ontstaat. Ons land is nog een der beste landen ter wereld voor zijn be woners, doch ons volk heeft over het algemeen een groot gebrek, nl. de verfoeilijke splijtzucht. Laten groote menschen zich daar aan desnoods schuldig maken, doch houd het kind er in elk geval buiten. Onze Koningin en de regeering roepen om eenheid in deze tijden, met terzijdestelling van allerlei partijbelangen. Onze Vorstin staat daarboven, doch de regeering dient toch te weten, dat we er met de scheiding op school niet komen. Spr. hoopte dat deze avond er toe moge bijdragen om de ver. Volksonderwijs nog in aanzien en ledental te doen stijgen. Er wordt wel eens gezegdde kinderen verliezen hun geloof op de openb. school, doch dit is niet waar. Spr. deed het tegen overgestelde in vele gevallen aan de hand van eenige voorbeelden uit zijn loopbaan helder in het licht treden. Straks zult u van het tooneel hooren wat er opgesloten ligt in een strijd tusschen haat en liefde en daaruit valt te leeren, dat het beste deel de liefde wel degelijk ook te vinden is op de openb. school. Spr. besloot met de hoop uit te spreken op het welslagen van dezen avond en versterking der afd. Axel van Volksonderwijs. De heer Buma oogstte met het gesprokene grooten bijval. Nadat de aanwezigen hierna uit volle borsf het Propagandalied van mej. Abrahamse hadden ge zongen, volgde de opvoering van iet bekende tooneelspel van J. Fabricius „Onder één dak". De heer Buma had in zijn rede niet te veel gezegd, dat er uit dit stuk vee! te leeren ist wat liefde vermag, ook al is die jaren met weergalooze koppigheid mis kend en met voeten getreden. Verder waartoe schijnheiligheid en geldzucht een mensch kunnen verlagen, zooals uit de hande lingen van den schoolmeester en zijn vrouw bleek. We willen niet in de details treden van dit stuk, daar de in houd voldoende bekend mag wor den geacht. Prachtig en vol ge voel, geheel naar het leven was het spel van Wolter's vader, doch ook de overige tooneelisten komt een woord van hulde toe voor hun keurig spel. De rollen ble ken goed ingestudeerd, doch er zat ook gevoel in het spel en gesproken woord. De jongeren pasten zich hierbij goed aan bij de meer geroutineerde krachten, waarbij soms nog wel een vleugje plankenkoorts viel waar te nemen. Het geheel kwam echter zeer goed tot zijn recht en dit bleek ook wel uit het krachtige applaus, toen het gordijn voor het laatste bedrijf werd gesloten. We kregen hierna een klucht spel, getiteld Ook 'n huishoud ster, opgevoerd door jeugdige leden van de tooneelafdeeling, Het spreekt van zelf, dat men van deze tooneeladspiranten niet dat gevoelvolle spel kon ver wachten als in het vorige stuk werd gedemonstreerd, doch de jongens en meisjes deden hun best en het dient gezegd, ze brachten het er goed af in deze klucht. Er schuilen wel krachten in, die onder goede leiding iets beloven te worden voor de toe komst. Het programma was hiermede afgewerkt en restte nog een slot woord van den heer Buma. Ter wijl alle deelnemers op het too neel stonden, bracht de heer Buma dank aan allen die aan het wel slagen van dezen avond hadden bijgedragen. Spr. wilde liever geen namen noemen, omdat hij bang was misschien een enkele te vergeten. Hij hoopte dat de kranige groep nog meermalen voor Volksonderwijs zal mogen optreden en daartoe ook het hare zal bijdragen, tot steun aan de openbare school. Hij dankte verder alle aanwezigen voor de belangstelling en zoo er onder hen nog waren, die de openbare school minder goed gezind zijn, hoopte hij, dat zij thans tot ander inzicht zijn gekomen en zich zul len komen aanmelden als lid. Nog deed de heer Buma me- dedeeling dat het laatst van Maart nog een uitvoering zal worden gegeven, door jongens en meis jes van de openbare school, die een kindertooneelspel zullen op voeren. Hij spoorde er toe aan, om zich thans reeds als lid van de afd. Axel op te geven, daar dan streng de hand zal worden gehouden aan de bepaling om deze uitvoering alleen toeganke lijk te stellen voor leden, ouders en kinderen van de openbare school. Thans was in deze nog een zeer soepele houding aangenomen. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door de dames Wiech- mann. Tot slot volgde nog een ge zellig bal en daarmede was de feestavond ten einde, toen reeds de kleine uurtjes waren aange broken. Met voldoening kan op deze avond worden teruggezien, die evenals de reeds voorafgaande, weer zeer in den smaak is gevallen en het nuttige aan het aangename paarde. R K. Utzelienhuis. Woensdag werd in het Gezel- lenhuis alhier een cursus geopend van huishoudelijke voorlichting ten plattelande. Pastoor Goetstouwers opendë deze met zijn hooge tevredenheid uit te drukken voor de zoo groote belangstelling. Niet minder dar) 57 cursisten hadden zich aange meld, wat zeer zeker stemde tot groote tevredenheid van mevr. G. Crijns, leerares Nijverheidsonder wijs te Hulst, die dezen eersten cursus leidde. Besloten werd den cursus in tweeën te verdeelen en wel iede- ren Dinsdag van 2 uur tot half 5 er. van half 6 tot 8 uur, De cursus duurt zes weken, daarn»

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2