AANGESLOTEN Afdeling Axel van Volksonderwijs. Buitenland. Advertentien korenmolenzaak korenmolenzaak bij bet Ziekenfonds Zeeuwsch-Vl. Onder één Dak". Nieuwe WONING. 1 grepeü. Hij werd medegesleurd en was zoo goed als onmiddellijk dood. De scheepsramp op de Wczer. Omtrent het zinken van de tankboot Dipping V", waarvan we in ons vorig nummer in 't kort melding maakten, en bij welk ongeluk het uit 4 personen bestaande gezin van den 33 ja rigen kapitein P. de Vries om het leven kwam, bevat de „Tel." nog de volgende bijzonderheden. De „Dipping V", thuisbehoo- rend te Rotterdam, was op weg van Brake naar Harburg. Kapt. De Vries, die het bevel over de „Dipping V" heelt ge voerd van het oogenblik at, dat het schip in de vaart kwam, was Donderdagavond om 9 uur van Brake vertrokken. Op de Weser, waar de laatste dagen al voortdurend een dichte mist had gehangen was de nevel schier ondoordringbaar. De Vries moet het daarom, toen hjj bij RecbtenfLch was gekomen, vei liger hebben geacht den tocht niet voort te zetten, door hier voor anker te gaan en den vol genden dag de reis te vervolgen. De kapitein en zijn gezin en de overige opvarenden begaven zich ter ruste. Om half twaalt gebeurde toen het ongeluk. Met vrij groote snelheid voer het Bntsche stoomschip „Lagosian" op den motorlichter in, die zulk een geweldigen stoot kreeg, dat hij kenterde en met de kiel boven bleet drijven. In enkele seconden voltrok zich de ramp, van boord van de „Dipping V" weerklonk slechts ééa enkele kreet, geslaakt door den man, die zich nog aan dex bevond, en in het water sprong. Op de „Lagosian" heerschte groote ontsteltenis. Begrijpend, wat er gebeurd moest zijn, rie pen de opvarenden om zoeklich ten en reddingsgordels. Intusschen dreet de „Dipping V" stroomafwaarts In korten tijd waren verscheidene sleep- booten en bergingsvaartuigen uit Bremerhaven en Brake te hulp gekomen, gewaarschuwd door de bemanning van de „Lagosian" die er inmiddels in was geslaagd den schipbreukeling van den motorlichter op te pikken. Zoeklichten Hitsten over het water van de Weser; urenlang boorden de lichten door den dichten mist en zocht men over het wateroppervlak naar even- tueele andere drenkelingen. Alle pogingen bleken evenwel ver- geetschblijkbaar had slechts één man gelegenheid gehad van boord te komen en waren de andere opvarenden in hun slaap verrast, of opgesloten in het om geslagen schip. De bergingsvaartuigen hadden de „Dipping V" op sleeptouw genomen en naar den wal ge bracht. Daar hebben de man schappen van de bergiogsmaat- schappij urenlang de kiel van de „Dipping V" beklopt. Eentonig klonk 't doffe geklop op de wanden van het schip, zoo vertelde een der mannen, die aan het sombere werk had deelgenomen urenlang duurde het voort. Telkens hoopte men op antwoord en luisterde men in gespannen aandacht. Doch er kwam geen antwoord. Eindelijk, nadat er uren onaf gebroken was gewerkt, slaakte een der mannen een kreet van verrassing en blijdschap hy had klopsignalen gehoord, eerst zacht, toen luider. De teekens kwamen uit bet voorschip. De men8chen van de ber- gingsmaatschappij hebben toen heel voorzichtig een gat geboord in den wand van hat schip, maatregelen genomen, waardoor de luchttoevoer verzekerd bleef en toen de opening groot genoeg was, hebben zij den varensgezel bevryd De man had vijf uren doorgebracht in de kleine ruimte. Het oDgeluk had ook hem ver rast en wanhopig had by gezocht Baar een uitweg. Toen deze onvindbaar bleek, «n de man aan alle kanten het water tegen het omgeslagen tcbip boorde klotsen, was hy gaan kloppen, onvermoeid, tot er tenslotte redding kwam. Vroeg in den morgen was men eerst in staat na te gaan, ot zich nog slachtoffers aan boord be vonden. In een vertrekje vond men de lyken van den kapitein, zyn vrouw en de beide kinderen. Kind valt uit 2e verdieping. Te Rotterdam heeft in de Taan- derstraat een ernstig ongeval plaats gehad. De 3 jarige P. Hoogendoorn bad iD de achterkamer van pand 62, waar hij in een ledikant dat voor het raam stond speelde, de spanjolet van bet raam weten los te krijgen, waarna hy op de ven sterbank was geklommen. Vóó.' zijn 15-jarige zuster, die in ae kamer aanwezig was, het kon ver hinderen, rolde hy uit het raam en viel op aan de achterzijde van de eerste verdieping aan gebrachte drooglijuen. Zijn zus ter die zoo snel mogelyk naar beneden was geloopen, toen zij haar broertje op de drooglijnen zag hangen, wilde hem grijpen, doch juist op dat oogenblik be gaven zich de lijnen en de klei ne viel op een betonnen plaatsje achter het huis. Het ventje is met een ernstige hersenschudding in het zieken huis opgenomen. Doodelijk ongeluk op school In de openbare lagere school aan de Herbenusstraat te Maas tricht is een 12 jarig meisje M C. Gij bels, door een van den muur vallend schoolbord, in de klas gedood. Het meisje was bezig het bord schoon te maken, toen het plot seling van den muur losschoot en boven op het kind terecht kwam. Het meisje is vrywel on middellijk overleden. De recherche heeft terstond een onderzoek ingesteld en het tykje in beslag genomen. Vader en drie kinderen in een beerput bedwelmd. Op de eenzame boerenhofstede vaB den landbouwer J. v. d. Helm, in de Wijst (gemeente Hees, N.B.) gelegen heeft zich Zaterdagmiddag een ernstig on geluk voorgedaan. Om werkzaamheden in den gierkelder die 18 M.3 groot, ge deeltelijk onder den stal ligt, is het 9-jarige zoontje van den land bouwer, ofschoon het hem ver boden was, met een ladder daarin atgedaald en, door de ammoniak- dampen bedwelmd, in den 2 M. diepen put gevallen. Zyn 13 ja rige broer Henricus kon hem er uit halen, maar viel, zelf be dwelmd, daarop naar beneden. De derde zoon, de 12 jarige Theo schoot nu te hulp, maar werd ook bedwelmd; tenslotte ook de vader. De om hulp aangeroepen landbouwer v. d. Hurk slaagde erin alle drie op het droge te halen. De 13-jarige Henricus, die „Eerste Hulp bij Ongelukken had geleerd op school, paste, met goed gevolg, kunstmatige ademhaling toe. De geneesneer hielp verder en allen kwamen geleidelyk aan weer tot bewustzyn, maar Zon dagochtend is Theo v. d. Helm, die er het ergst aan toe was, overleden. De landbouwer v. d. Helm bevindt zich in een ern- stigen toestand, zyn oogen heb ben zeer geleden. Ook de toe stand der beide andere jongens is nog zorgwekkend. Onaangenaam avontuur. De bemanning van de „Purflna VII" een olieboot, heeft op het IJsselmeer een paar hoogst on aangename dagen beleefd. Door een lek in de schroefas koker maakte het schip Vrydag zooveel water, dat het met pom pen niet by te houden was. Het mistte zwaar, zoodat passeeren- de schepen niet bemerkten, dat op enkele honderden meters af stand zich een vaartuig in nood bevond. Wel gat men aanboord van de Purflua voortdurend sig nalen, maar dat doen by mist alle schepen, zoodat het niet op viel. Tot overmaat van ramp was er geen voedsel aan boord. Men improviseerde een zeil en liet zich, op goed geluk, door den wind meevoeren. Zoo zwalkten drie mannen kapitein Kok, stuurman Hofstetter en machinist Deelatra dagen lang vond, otiaga- ven door een muur van misten gepyaigd door een knagenden honger. Eerst Maandagavond trok de mist wat op en toen bleek, dat de „Purflna", waarin het wa ter binnen even hoog stond als het IJsselmeer, vlak bij den wal was. Door roepen slaagden de opvarenden erin, de aandacht van eenige menschen op den dyk te trekken en weldra naderde uit Oosthuizen een vlet met eeni ge mannen. Toen dezen het schip bereikten en bemerkten dat brood het eerst noodig was, koerden zij terstond terug om leeftocht voor de schipbreukelingen te halen. Ten tweede male baande de vlet zich door het drijf ijs een weg naar de Purflua en weldra deed de uitgehongerde bemanning zich tegoed aan het meegebrachte brood. Inmiddels was de Rijks waterstaat te Hoorn gewaar schuwd. Deze zond een motor boot uit en Dinsdagochtend is de „Purflna" te Hoorn binnenge sleept. De 43-jarige spoorwegar beider M. van Ginneken te Ruc- phen is door een trein komend uit de richting Roosendaal gegrepen en op slag gedood. De man laat een vrouw met vier kinderen na. Uit Kansas Ciy wordt g - meld, dat de groote koude indi rect schuld is aan verschillende branden, welke in de staten van het Zuid-Westen hebben gewoed. In de meeste gevallen werden de branden veroorzaakt door te fel stoken der kachels. Te Hutchinson is een woon huis in de asch gelegd. De be woner, diens vrouw en vijf kin deren zyn by dezen brand om het leven gekomen. De wag van de Guadal quivir heeft, naar uit Sevilla wordt gemeld, ernstige afmetin gen aangenomen. De onderge- loopen wijken begint men thans te ontruimen. In de voorstad Triana zyn twee meisjes ver dronken. De sneltrein uit Gra nada kon naby Sevilla niet ver der. In het dorpje Brones zijn een vrouw en een meisje ver dronken. Het plaatsje staat ge heel onder water. De gouver neur van Sevilla heeft onder de inwoners levensmiddelenbons doen uitdeelen. Een Engel8ch vliegtuig is op de reede voor Havre in zee gestort en met drie man vaD de bemanning vergaan, 's Morgens tegen vier uur hoorden twee inwoners van Havre geronk van een vliegtuig-motorzij zagen een vliegtuig op het zee-opper vlak en begaven zich terstond in een vaartuig er heen. Op het vliegtuig bevonden zich 4 maD, die zy aan boord namen en naar den wtll brachten. Drie man bleven in bet vliegtuig achter. Toen de redders terugkeerden om ook hen aan wal te brengen was het vliegtuig met de drie man gezonken. Alle nog gedane pogingen om het wrak te vinden zyn mislukt. De oorlog in Abessinië. De Parijsche „Oeuvre" meent, dat het vrij onwaarschijnlijk is, dat nieuwe sanctiemaatregelen tegen Italië zullen worden ge troffen. Het blad acht het ver moeden bevestigd, dat de Fran- sche minister van Buitenlandsche Zaken, Flandin, te Qenève niet het initiatief zal nemen, doch zich zal aansluiten bij de meerderheid. Het blad gelooft, te kunnen be vestigen, dat het Vaticaan den Tsjecho-Slowaakschen president Benesj heeft uitgenoodigd, als bemiddelaar in de Abessinische kwestie op te treden. Benesj zou zijn toestemming verbonden heb ben aan de volgende twee voor waardenItalië moet zijn mini- mum-eischen bekend maken het moet zich verplichten, een rege ling te aanvaarden, waarbij met die eischen rekening is gehouden. Het schijnt, aldus het blad, dat er weinig kans op succes is voor dergelijk; bemiddelingspogingen. De toestand in Spanje. In een radiorede heeft de Spaansche minister-pres. Azana op alle burgers een beroep ge daan om den vrede te handhaven. Hij deelde mede, dat de regeering het programma zal uitvoeren, dat als basis diende in den verkie zingsstrijd. Hij herinnerde aan de verzoe ningsmaatregelen, waartoe de re geering besloten had en voegde hieraan toe „ten aanzien van de amnestie zijn door de regeering reeds stappen ondernomen en wij gelooven dat deze weldra zal worden afgekondigd". Azana spoorde alle Spanjaarden aan, mede te werken aan den nationalen opbouw. Verder zeide hij r.og„Wij hebben thans geen vijanden meer, want de republiek, noch Spanje mogen vijanden hebben". Hij besloot„ons wachtwoord moet zijn, restauratie van de re publiek en verdediging van de republiek, want de republiek be- teekent voorspoed, vrijheid en rechtvaardigheid. Onder deze banier zijn wij bereid, alle Span jaarden te vereenigen, want wat wij bovenal wenschen, is vrede, discipline en eerbied voor het wettig gezag". In Bejar bij Salamanca is het een groep extremisten gelukt, een kerk in brand te steken, welke dientengevolge bijna geheel werd verwoest. Bij een poging van de politie om de woedende menigte uit elkander te drijven, moest zij van de wapenen gebruik maken. Eén persoon werd hierbij gedood en een ander zwaar gewond. Te Alicante vuurde de politie op een menigte betoogers tenge volge waarvan 2 personen gedood en 2 gewond werden. Tegelijkertijd brak in de ge vangenis een muiterij uit en werd het gebouw in brand gestoken. Sportnieuws. Tern. Boys—Axel II 1—4. Zondag was Axel II op bezoek bij de Terneuzensche Boys voor de competitie van den Z. V. B. Onze stadgenooten speelden heel wat beter dan hun tegenstanders en wonnen dan ook welverdiend met 4— 1. Voor de 3e klas A van den K. N. V. B. werd geen enkele wedstrijd gespeeld wegens afkeu ring der terreinen. Ook Hulst- Axel werd uitgesteld. KON NED VOETBALBOND Competitiestand 3e klasse A. Hulst 11 9 0 2 48—8 18 Axel 10 7 1 2 49—12 15 Hoofdplaat 8 5 2 1 24—10 12 Sluiskil 7 2 2 3 16—21 6 Tern. 11 9 3 0 6 32—28 6 Oostburg 7 2 1 4 19—29 5 Breskens 6 12 3 12—17 4 Oranje 8 0 0 8 5—81 0 Marktberichten. AXEL, 22Febr. 1936. Ter markt van heden waren de prijzen, volgens opgaaf van de Vereeniging van handelaren in granen, enz. in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, genoteerd als volgt: Tarwe regeeringsprijs, rogge 6,75— 7,25, wintergerst 4,75—5,00 zomergerst 4,75—5,—, haver 6,— —6,50, groene erwten 7,00— 8,50 bruine boonen 9,0010,00, duivenboonen 6,00—6,75, paar- denboonen 5,255,75, blauw- maanzaad 15.00—16,00. karwei- zaad 20,00—21,00, geel mosterd zaad 00,00—00,00, lijnzaad 6, —8,00. HULST, 23 Febr. 1936. Alhier waren de marktprijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 6,00—7,00, wintergerst 4,50—5,00 zomergerst 4,50—5,00, haver 6,— —6,50, erwten 7,50—8,75, paar denboonen 5,00—6,00, duiven boonen 6,007,00, witte boonen 0,00 —0,00, bruine boonen 10,00 10,50, lijnzaad 6,00-8,50, blauw maanzaad 15,00—17.00, mosterdzaad 00,00—00,00, kool zaad 0,00—0,00. Rundvee aanvoer 13, verk, 7. Varkens 18, 12. Boter per Kg. 1,50. Eieren per 10Q stuks 2,90 Crisis-publicatiën. Teeltrergunning v'as. De Landbouw Crisis-Organisatie voor Zeeland maakt belangheb benden bekend, dat alle aan vragen voor een teeltvergunning voor vlas oogst 1936 ten volle zullen kunnen worden toege wezen, voor zoover deze aanvra gen \óór 20 Februari bij de L. C. O. v. Z. zijn binnengekomen. De telers, wier aanvraag vóór genoemden datum is binnenge komen, kunnen dus op een teelt vergunning voor de door hen aangevraagde teeltoppervlakte re kenen. Nadere mededeelingen aan de telers afzonderlijk zullen t. z. t. volgen. Landbouw Crisis-Organisatie voor Zeeland. De Heer en Mevr. J. W. MAZURE-de Jonge, geven kennis van de ge boorte van een dochter ADRIANA JERINA. Neuzen, 24 2—'36. Verlengde v. Steenbergenlaan 8. De ondergeteekende betuigt hiermede zijn hartelIJken dank aan familie en vrienden voor de vele blijken van belangstelling, ter gelegenheid van zijn 85sten jaardag ontvangen. L. FAAS. Axel, 25 Febr. 1936. De ondergeteekende hoopt op 2 Maart a s. een cursus te openen in brei" en haakwerk, enz. üott Deveelt zij zich beleefd aan voor allerlei breiwerk, haakwerk, enz. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt. Aanbevelend, P. DE BRU1JNE. Pr. Hendrikstr. 8. Hiermede deelen on- dergeteekenden mede, dat ze hun hebben overgedaan aan ANDR1ES VAN D1XHOORN. Dankend voor het zoovele jaren genoten ver trouwen, bevelen we onzen op- yolger beleefd aan. Gezusters LUTEIJN, Spui bij Terneuzen. In aansluiting op bo venstaande maakt on dergeteekende bekend, dat hij de van de Qezusters LUTEIJN heeft overgenomen. Hopend door een vlugge en nette bediening het zelfde vertrouwen te mogen ver werven, beveelt hij zich min zaam aan. A. VAN D1XHOORN Az., Spui bij Terneuzen. J. W. KALHORM, Tel. 120. Arts. Donderdag 27 Febr. a.s. opvoering van Fabricius bekende toneelspel Minimum contributie voor leden fl.— per jaar. Het lidmaatschap geeft recht tot toegang voor 2 personen. Adspirant-leden (huisgenoten) betalen voorts f 0 50 contributie. HET BESTUUR. TE KOOPi Te bevragen Bureau van dit blad.

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 3