PH1MELINE PatMsverbattd P. A. WONDERGEM B O R S T-S I R O O P Gemengd Nieuws. Advtrtentièn Aly. Zanyvereeniyiny „ORELIO". Hoest, Catarrhale aandoeningen, Bronchitis, Longaandoeningen, Griep, Influenza, Kinkhoest, enz. P. A. WONDERGEM. LEZING met LIGHTBEELDEN Grote doozen f 0.501. Kleine f 0.35 j Reisverpakkiny f 0.30 i C. Brakman, die in zijn openings woord beide gevallen memoreer de, tevens daaraan zijn gewoon overzicht van het verloopen ver- eenigingsjaar en zijn werkplan voor het komende tijdvak vast knoopend. Hierna kreeg de secretaris, dhr. Jac. Wieland, gelegenheid de notulen der vorige jaaivergadering nog opgemaakt door zijn voor ganger, dhr. D. Marijs, voor te lezen. Ze werden onüer applaus goedgekeurd. De pittig gekruide stijl deed hooren, dat door het vertrek van dhr. Marijs de ver- eeniging een verlies had geleden. Dhr. J. Mieras liet de vergade ring daarop den stand der finan ciën hooren over het afgeloopen jaar, nadat dhr. J. Meesen gerap porteerd had, dat de boeken van den penningmeester in orde be vonden waren, Uit een en ander, mede door de belichting op vra gen uit de vergadering door den directeur, bleek dat er sprake was van een klein nadeelig saldo, in tegenstelling met het vorige jaar, toen er een batig saldo was, dat nu ook ingeteerd bleek. De be grooting voor 1936 werd daarna voorgelezen en ongewijzigd aan vaard. Uit een en ander bleek, dat de vereeniging, geholpen door de milde gemeente-subsidie, toch met voorzichtig beleid het huisje bij het scnuurtje kan houden, ook ondanks het verminderen der donateurs-bijdragen, als gevolg van (of dekmantel de crisis. De secretaris gat hierop zijn jaarverslag, waaruit bleek dat hij toch wel iets van zijn voorganger Marijs had overgenomen, 't Was zakelijk en luimig en oogstte de bijval der aanwezigen. De hierop volgende bestuursverkiezing had tot resultaat dat in plaats van zijn vader, wiens voorzitterschap reeds door den directeur bij zijn inleiding in gevoelvolle woorden was gememoreerd, met groote meeidcrheid gekozen werd dhr. Jan Leteber. In een paar be- stuursvacatures uit de werkende leden werden eveneens met be duidende meerderheid bij eerste stemming gekozen dhrn. J. Mees- sen en R. Scheele. De hierop volgende rondvraag gaf wel be wijs, dat er een prettig meeleven bestond onder donateurs en wer kende ledener werden daarbij veel- huishoudelijke aangelegen heden door den directeur toege licht, terwijl dhr. 1. J. Brakman, ais oudste werkende lid en mede oprichter der vereeniging nog eenige woorden wijdde aan den nu afgetreden voorzitter dhr. F. Lefeber Sr. Hij stelde voor, hem tot eere-voorzitter der vereeni ging te benoemen, hetgeen onder applaus der vergadering werd aanvaard, terwijl de directeur meedeelde, dat door dit besluit op een voorgenomen bestuurs voorstel was vooruitgeloopen. Dhr. A. P. Lefeber dankte voor de wijze, waarop het werk van zijn vader voor „Hosanna" werd nerdaent, terwijl hij tevens na mens hem nog eenige woorden tot de vereeniging sprak. Op verzoek van den directeur, sloot daarop de nieuwbenoemde voot- zitter deze vergadering met dank zegging. Handenarbeid voor werkloozen. Door B. en W. alhier is een cultureele cursus geopend voor werkloozen. De arbeid bestaat in het vervaardigen van eenvou dige gebruiksvoorwerpen van hout en carton. Met zeer eenvoudige hulpmiddelen wordt getracht de deelnemers aan te leeren, hoe men in ledigen tijd, met eenige inspanning en goeden wil, nuttig en aangenaam bezig kan zijn. De cursus die 8 Jan. j.l. is be gonnen telt nu reeds 49 leer lingen. De leeftijd der deelne mers varieert van 15—34 jaar. Onderscheidene beroepen als landarbeiders, fabrieksarbeiders, bankwerker, electriciën, timmer man, schilder, enz. zijn er ver tegenwoordigd. Met lust en ijver wordt gewerkt. Üm de lessen zoo vruentbaar mogelijk te geven, is de cursus gesplist in twee groepen. Het ligt in de bedoe ling, om na het beëindigen der cursus een tentoonstelling te or- ^amseeren van de vervaardigde voorwerpen en deze te verkoopen. Uit de opbrengst kunnen dan eenige onkosten betaald worden. Leider van dezen cursus is dhr. Joh. J. Hoebé, leeraar in handen arbeid alhier. Sluiskil. Zondagmiddag heeft de heer Fournier, theol. cand. bij de Ned. Herv. gemeente alhier, na des voorm. door Dr. L J. Cazemier, van Terneuzen te zijn bevestigd, alhier zijn intrede gedaan. Hij had als tekst gekozen 2 Thessalonicensen 519 Na de rede sprak Ds. Ph. J Qreven, den nieuwen leeraar namens den ker- keraad van Terneuzen toe. Spr. hoopte, dat diens werk, evenals dat van zijn voorganger, een ge zegende arbeid moge zijn, en dat de gemeente gedurende den tijd dien hij hier zal zijn, moge groeien en bloeien. De particuliere Wapenindustrie. Men schrijft ons (n. sp.) Woensdagavond j.l. hield de afdeling Neuzen van de Vereni ging Voor Volkenbond en Vrede een ledenvergadering in de boven zaal van Hotel Centraal, waar als spreker optrad Mr. Dr. M. J. van der Flier. Het onderwerp „De Particuliere Wapenindustrie", bleek ook vele niet-leden te trek ken, zodat de spreker voor een goed gevulde zaal zijn voordracht hield. Spreker begon met er op te wijzen, dat niet hij zijn mening over het al of niet wenselijke van een particuliere wapenindustrie zou geven, evenmin de handelin gen van de wapenfabrikanten en nun handlangers zou beoordelen of de gebruiken van handelaars in wapens zou toetsen aan het geen wij beschouwen als recht en biliijk te zijn. Hij zou de „hea rings" laten spreken, dat zijn de stenografische verslagen van de verhoren van de zgn. Commissie Nije in Amerika en de overeen komstige commissie in Engeland. Verder wees spreker er op, dat oij de particuliere wapenindustrie betrokkenen mensen zijn, die dik wijls hoge posities bekleden bij regering, leger en vloot. Van hun standpunt bekeken handelen zij soms volkomen te goeder trouw als andere fabrikanten, handelaars of agenten. Spreker zou dus geen sensationeeie onthullingen doen of schandaaltjes uitpluizen en mocht er al iets sensationeels in zijn rede komen dan was dit een feit in de „hearings" vastgelegd en niet zijn persoonlijke mening. In deze verslagen komt nu dui delijk tot uiting de grote macht van de particuliere wapenindus trie en de invloed, die zij uitoefent op de loop der gebeurtenissen. De grote wapenfrabikanten, als Elec tric Boat Cy, Vickers-Armstrong, Krupp-von Bohlen, Schneider- Creuzot, etc. beconcureren elkaar op leven en dood enerzijds, doch anderzijds steunen ze elkaar. Wordt in een land een wapen embargo uitgevaardigd dan is het effect hiervan voor de strijdende partijen zeer gering. De wapen fabrikant in dat land schrijft toch in op de wapenleveranties en mocht het hem gelukken de le verantie te bemachtigen dan wordt de order uitgevoerd toor een fa brikant in een land waar geen wapenembargo is. De winsten wor den door de beide firma's gedeeld. Het uitspelen van de ene Staat tegen de andere is schering en inslag en voor de betrokken staten maakt het weinig verschil of er één wapenfabrikant de staten te gen elkaar uitspeelt of meerdere, want ook in zo'n geval werken de wapenfabrikanten samen. Onder de middelen om tot grote leveranties te kunnen geraken speelt het gebruik van „palmolie om de wielen te smeren" een zeer grote rol. De wijze waarop deze „palmolie" toegediend wordt is zeer variabel en de personen die deze „palmolie" consumeren behoren tot de meest geachte en invloedrijkste in een staat. De negatieve resultaten van de ontwapeningsconferentie moeten voor een groot deel ook op reke ning van de particuliere wapen fabrikanten gesteld worden. Ook hier werkten zij zeer intensief sa men en gelukte het hun als voor naamste vertegenwoordigers naar de conferentie door de regeringen van verschillende landen personen te doen afvaardigen, welke de particuliere wapenfabrikanten wel willend gezind zijn, soms ook bij deze industrie betrokken zijn. De interesse van de particuliere wapenfabrikanten bepaalt zich niet tot de fabricage van oorlogstuig als geweren, kanonnen, onderzee boten, e d. doch de gehele che mische industrie en alles wat daarmede verband houdt staat tegenwoordig in het middelpunt van de belangstelling van de wa penfabrikanten. Spreker noemde personen en staten, waarmede de feiten werden geillustreerd en wel was het nodig telkens het aandachtige gehoor er op te wijzen, dat hij geen ont hullingen deed of sprookjes ver telde, doch slechts de „hearings" liet spreken. Slechts openbaarheid in alle opzichten zou volgens spreker het tegenwicht kunnen zijn tegen de allesoverheersende invloed van de wapenfabrikanten. Aan het slot deelde spreker mede, dat hij door het hoofdbe stuur var. de Vereniging van Vol kenbond en Vrede aangezocht was om van deze „hearings" een Ne derlandse bewerking te geven. Deze zou dit jaar nog uitkomen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door velen gebruik gemaakt. Het en thousiasme, waarmede de spreker de aanwezigen opwekte om stel ling te nemen tegen de bij de particuliere wapenfabrikage en handel heersende gebruiken, en steun te verlenen aan de pogingen de particuliere wapenfabrikanten terug te dringen van hun i ivloed- rijke plaats in de maatschappij daarheen, waar zij behoren, had onmiddellijk gevolgen, want staan de de vergadering gaven zich van de aanwezige niet-leden ver scheidene op als lid van de Ver enigingvoor Volkenbond en Vrede. Ailes samengenomen kan de afdeling Neuzen van de Vereniging voor Volkenbond en Vrede met voldoening op deze avond terug zien. De Zeeuwsch-Vlaamsche tram De naar aanleiding van een daartoe strekkende motie uit de Staten van Zeeland benoemde commissie bestaande uit de hee- ren J. M. van Bommel van Vlo ten, W. F. E. baron van der Feltz, J. W. van 't Hoff, Q. J. L. Qoossens en A. C. de Paauw inzake het instellen van een onderzoeknaar de gevoerde bedrijfs-en finantieeie politiek van de N V. Zeeuwsch Vlaamsche Tramweg Mij. en het ontwerpen van voorwaarden, waaronder in de toekomst met deze maatschappij zal kunnen worden samengewerkt, is door den commissaris der koningin ter provinciale griffie geinstalieerd. Als secretaris is door den com missaris der koningin aan de commissie toegevoegd dhr. J. C. pveraars, adjunct commies ter provinciale griffie. Of door dezen maatregel het gat nog te stoppen zal zijn, is een vraag van algemeen belang en wordt met hoop tegemoet gezien, al zijn de verwachtingen niet sterk gespannen. De Rechtbank te Middelburg heeft failliet verklaard Q. van der Velde, koopman en reparateur in het automobielbedrijf, St. Jansteen. Rechter-commissaris mr. J. H. F. Blosmers, curator mr. H. B. L. de Rechter te Hulst. Liefdesdrama. Twee zusters, die Zondagmor gen waren uitgegaan, zijn te Lo keren overvallen en met messen door een persoon uit Zele ge stoken. Een der meisjes overleed bij aankomst in het ziekenhuis. Het andere werd vrij erhstig aan den hals gewond. Na zijn daad vol bracht te hebben wierp de moor denaar zich onder een trein. Het meisje, dat gewond werd, is een oude verloofde van den moordenaar. Haar zusier wilde haar beschermen en heeft daarbij ongelukkigerwijze den dood ge vonden. (Het Volk). Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver meide adressen. Een portemonnaie met inhoud, L. Jansen, Buitenweg H 27. Predikbeurten te Axel. Geref. Gemeente. Woensdap 5 Februari, des avonds 6 u. Ds. A. V r ïagen. van Middelburg. Vliegongeluk. Een Engelsch postvliegtuig is in de rivier Merser nabjj Liver pool terechtgekomen. De beide vliegers, die niet uit de cockpit konden komen, zijn verdronken. Geheimzinnige moord. Te Knocke ontdekte een jongen nabjj het vliegveld het lijk van een vrouw. H(j waarschuwde een nabijzijnd herbergier, die in het lijk Ce vrouw herkende, die met een man den geheeleD mid dag in zijn herberg aan het biljarden was geweest. Een dokter stelde vast, dat de vrouw door een kogel in het hart en een kogel in het hoofd was getroffen. Nabjj het lijk vond men ook de ledige hulzen van de kogels Op den weg vond men een in stukken gescheurde identiteitskaart, welke kaart waarschijnlijk aan de vrouw heeft toebehoord. De politie verzamelde de stukken en hieruit meende men te kunnen opmaken, dat het slachtoffer een zekere Marie Maréchal zou zijn, afkom stig uit Eisene. De vrouw zou ongeveer dertig jaar oud zijn. De waard van de herberg heelt verklaard, dat de vrouw bijzonder opgeruimd gestemd was in den namiddag, terwijl de man er norsch uitzag. Hy sprak Franscb, Nederlandsch en En gelsch. Na tal van onderzoekingen werd verband gezocht in het feit, dat zekere Delvaux te Brussel een eind aan zijn leven gemaakt had. Delvaux bleek van Knocke naar Brussel gereisd te zijn, nadat hjj den moord had gepleegd. Omtrent de beweeg redenen van Delvaux tast men nog in het duister. Marktberichten. AXEL, 1 Febr. 1936. Ter markt van heden waren de prijzen, volgens opgaaf van de Vereeniging van handelaren in granen, enz. in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, genoteerd als volgt: Tarwe regeeringsprijs, rogge 6,25- 6,75, wintergerst 4,75 5,00 zomergerst 4,75—5,haver 6, 6,50, groene erwten 7,75— 8,50 bruine boonen 10,5011,00, duivenboonen 6,007,00, paar- denboonen 5 50—6,00, blauw- maanzaad 16,00—17,00. karwei zaad 19,00 21,00, geel mosterd zaad 00,00—00,00, lijnzaad 6, 10,00. HULST, 3 Febr. 1936. Alhier waren de marktprijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 6,00 6,75, wintergerst 4,50—5,00 zomergerst 4,50—5,00, haver 6, 6,50, erwten 7,50 8,75, paar- denboonen 5,00—6,00, duiven boonen 6,00—7,00, witte boonen 0,00—0,00, bruine boonen 10,00 11,50, lijnzaad 7,00 - 8,50, blauw maanzaad 14,50 16,00, mosterdzaad 00,00— 00,00, kool zaad 0,00 0,00. Rundvee aanvoer 13, verk. 7. Varkens 10, 6. Boter per Kg. 1,50. Eieren per 100 stuks 2,90 Crisis-publicatiën. Groenten. De Landbouw-Crisis Organisa tie voor Zeeland brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de teeltvergunning, welke is uitge reikt aan dengene, die in 1933 wijnpeen verbouwde, niet meer voor andere gewassen mag wor den benut. 1 Tevens zij erop gewezen, dat op een teeltvergunning voor vroege aardappelen geen war- moerijgewassen mogen worden geteeld. Voorts worden groentenplanten als sla, kool, prei, enz. ook mede- gerekend bij controle. Ingeval een teeltvergunning is zoek geraakt, wordt voor het af geven van een duplicaatbewijs van een teeltvergunning f 2.50 in rekening gebracht. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland. Vlas De Landbouw-Crisis-Organisa tie voor Zeeland maakt bekend, dat aanvragen voor teeltvergun ning vlas 1936 uiterlijk 15 Febru ari 1936 in haar bezit moeten zijn. Zij, die op 6 Februari geen daartoe strekkend aanvraagformu lier hebben ontvangen, kunnen dit op aanvraag verkrijgen bij de L.C.O. voornoemd ot oij hun districtssecretaris. Belanghebbenden nemen er nota van, dat in 1936 het telen van vlas zonder teeltvergunning niet meer toegestaan is. De Landbouw-Crisis Organisatie voor Zeeland JAARVERGADERING op Woensdag 5 Februari 1936 om half 8 in „Het Centrum". Toegankelijk voor H.H. Donateurs. Het uitstekend aanbevolen middel tegen alle aandoe ningen der luchtwegen, zooals b.v. Verkrijgbaar voor AXEL en omstreken bij Ver. van Oau-leerlingi n van de Chr. Landbouwschool te Axel. door Oen WeiEd. Heer L. VAN DIJK in de Landbouwschool te Axel op Donderdag 6 Febrnari, 17 uur. Onderwerp: „Onsdage- ijjksch Broed door de eeuwen heen Belangstellenden hartelijk welkom. HET BESTUUR. jtOndergeteekende be- IIP'%1 richt langs dezen aan de geachte burgerij van Axel, dat ze van af heden geen naaiwerk meer aanneemt. Onüer dank voor het jarenlange genoten vertrouwen. MARIA BREEPOEL, Walstraat C 34 f, Axel. Aanbevelend, Assist. Apotheker, Nieuwstraat G 65 Bij verkoudheid, slijm- of kinkhoest Het middel. Fijne kwaliteih Per fl. f 0,45 f0 60 rn f 1, Aanbevelend, C. QE FEUTER-DE HULIU, A»»l;

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 3