01 DRAGELIJKE BRANDWONDEN KLC10SIE1BALSEM Landbouw. enkele aantrekkelijkheid als bui tenverblijf, daarvoor in. Het dorp, #een kerktorentje en wat huizern, is een besgheiden ornament in een grootsche omgeving. Tot in het dorp réiken de sparrebosschen statig als de zwijgende bergen. In Igis heerscht overdag de be kende sportgeest, die sneeuw, zon, bergen en het samenzijn van half bekenden meebrengt, 's Avonds danst men er of vermaakt men zich op andere wijze binnenshuis. Het weer te Igls was Zaterdag zeer zacht, de lucht was betrok ken en de bergtoppen verdwenen voor een deel in de wolken. Igls is thans wintersportplaats zonder winter. De weinige sneeuw, die op beschutte plaatsen nog was overgebleven, is door een hevigen regen weggespoeld. Ook Zondag viel er natte sneeuw, die slechts in schijn voor enkele uren een sneeuwlandschap schiep- H. M. de Koningin heeft den dag in het hotel doorgebracht H. K. H. Prinses Juliana maakte met het gevolg een autotocht naar Gützen in het Sellrain, waar tevens het daar aanwezige ski gebied werd verkend. Onze vlag. Wij lezen in De Nederlander (chr.-hist.) het volgende „De vraag van de uniforme nationale vlag rooü, wit, blauw of oranje, blanje, bleu schijnt dan toch haaroplossingtenaderen. De Regeering schrijft immers in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer, betreffende hoofdstuk I der begrooting Inder daad is bij de Regeering in overweging, of harerzijds niet een beslissing moet worden genomen waardoor voor het geheele volk duidelijk zal worden, dat er maar één nationale vlag is. Uit deze zinsnede kunnen wij met De Avondpost, welk blad zich zeer voor een oplossing der kwestie heeft beijverd niet anders lezen dan dat de Regeering geneigd is een duidelijke uitspraak te geven, waarbij de bestaanne rood, wit, blauwe vlag als de nationale, officiëele vlag wordt erkend. Waar zij immers schrijft, dat duidelijk zal moeten worden, dat er maar één nationale vlag is, blijkt wel, dat zij niet voornemens is een nieuwe vlag in te voeren, doch den bestaanden toestand daarentegen wil handhaven en önderstreepen. Wij zijn van mee ning, dat een uitspraak van dezen inhoud de gelukkigste oplossing zou zijn. En nu gaan wij niet in op historische beschouwingen of op gevoels-argumenten, noch op theorieën over het vlugger ver schieten van de eene kleur of van de andere, doch bepalen ons er toe te constateeren, dat het bevorderen van tegenstellingen, dieonvermijdelijk zouden ontstaan wanneer men de bestaande vlag, hoe dan ook, gingen wijzigen, in dezen tijd zoo mogelijk moet worden vermeden. Dit achten wij trouwens de groote fout, die door hen, die het oranje, blanje, bleu propageerden, gemaakt is, dat zij zich niet bepaald hebben tot een bewerking der geesten, doch plomp-verioren „straat-actie" zijn gaan voeren door naast de bestaande vlag hun uitverkoren kleuren te hijschen. Hier stelden zij een privé-idee voor als eer, reeds algemeen geldend iets waar mede slechts bereikt werd, dat het nemen van een beslissing in hun richting voor de overheid steeds moeilijker werd. Wij spre ken de hoop uit, dat de Regeering thans niet al te lang meer zal overwegen of zij een beslissing in deze kwestie zal nemen. Er zijn teveel tegenstellingen in ons vaderland dan dat wij aan on- noodige verlenging van den levensduur van een van hen be hoefte zouden hebben". Crisis inkomstenbelasting ran de baan. Minister Oud heeft aan den voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld, dat hij het bij de Tweede Kamer ingediende wets ontwerp tot heffing van een crisis-Inkomstenbelasting intrekt. Nadat het voorloopig verslag was uitgebracht bleek de regee ring, dat de voordeden der hef fing niet opwogen tegen de na- deelen en onbillijkheden der re geling, en zij liet dan ook blijken, op verdere behandeling geen prijs te stellen. Generaal Evangeline Booth Een groote schare belangstel lenden was Vrijdag te Vlissingen aanwezig bij de aankomst uit Engeland van de leidster van het Leger des Heils, Generaal Evan geline Booth. Bij de aankomst van de boot speelde het muziek korps van het Leger des Heils, waarna commandant Vlas de Ge neraal verwelkomde. Toen de Generaal de bijeen- gestroomde menigte tegemoet wandelde, gingen ook de Heils zusters tegemoet, het groote wel komstdoek ontplooide zich en voor de voeten van de beminde Leidster daalde een schat bloemen neder, die in het doek verborgen was geweest. De Generaal vertelde, hoe zij met groote verwachting uitzag naar de samenkomsten, die zij in Nederland hoopte te leiden, en hoezeer haar het hartelijk wel kom had getroffen, dat zij reeds bij haar eerste schrede op Neder- landschen bodem mocht ont vangen. Daarna werd de reis naar Am sterdam voortgezet. Aan alle stations, gelegen tus- schen Vlissingen en Amsterdam, hadden honderden Heilssoldaten zich verzameld om de Leger- Leidster te zien. Om 9 uur arriveerde de Gene raal aan het Centraal Station te Amsterdam, waar zich verschil lende autoriteiten hadden ver zameld. Op het Stationsplein bevonden zich padvinders en Heilsoldaten, met muziekcorpsen, vlaggen en flambouwen. De Generaal werd toegesproken door commandant Bouwe Vlas, waarna naar het Hoofdgebouw van het Leger des Heils werd gereden. Do verlaging van den richtprijs der tarwe. Op vragen van het Tweede Kamerlid Van den Heuvel heeft de Minister van Landbouw en Visscherij geantwoord, dat de verlaging van den richtprijs der tarwe verband houdt met de extra-uitkeering aan kleine boeren en tuind rs. Hoewel de Minister van mee ning is, dat de moeilijkheden van het kleine bedrijf goeddeels ver oorzaakt worden door verloren gegane mogelijkheid tot het ver richten van productieven arbeid en dus de zorg hiervoor eigenlijk niet past in het kader van den tot nu toe gevolgden landbouw- crisissteun, staat het voor hem vast, dat de toestand dezer be drijven geen langer uitstel ge doogde. De verleende uitkeeringen aan kleine landbouwers en tuinders mogen niet worden beschouwd als een wijziging van het systeem van den landbouwcrisissteun Het geldt hier een op zich zelf staanden maatregel, noodig om tegemoet te komen aan een inder daad hoog gestegen nood. Ongetwijfeld is de toestand van de bedrijven, waar tarwe wordt verbouwd, gedurende de laatste jaren het gunstigst geweest, het geen o.a. blijkt uit de koop en pachtprijzen dier bedrijven. De minister kan derhalve niet inzien, dat het noodzakelijk is, de ver mindering van inkomsten op de loonen van de arbeiders te ver halen. De minister is van meening, dat een verhooging van de mono polierechten op tarwe, waarop de heer Van den Heuvel aandrong, alleen, de onderlinge prijsverhou ding der verschillende granen zou verbreken. Verhooging van de heffing op tarwe zou dus een verhooging van de heffing op andere granen en voedermiddelen medebrengen, waartegen zich ernstige bezwaren verzetten. Geen loonsverlaging door tarwcprflsverlaglng. Zaterdagmiddag vergaderden te Goes de afgevaardigden van alle 23 afdeelingen van den Nederl. Chr. Landarbeidersbond op Zuid- Beveland. De hoofdbestuurder, dhr. A. Vingering, deelde mede, dat de contracten met 1 Jan. niet zijn opgezegd. Hoe dit per 1 Febr. zal zijn, is nog niet bekend. Door den Ned. Chr. Landarbei- dersbond worden geen contracten opgezegd, daar hij den bedrijfs- vrede wil handhaven. Aan verlaging van loonen, aldus spr., kunnen we niet denken. Van de reeds lage loonen der landarbeiders kan niets meer af. Wij betreuren de verlaging van den tarweprijs, maar dit mag in geen geval tot gevolg hebben dat de landarbeidersloonen zullen worden verlaagd. Trouwens de minister van land bouw staat blijkens het antwoord op de vragen van dhr. Van den Heuvel ook op dit standpunt En bij een onderhoud op zijn departement heeft de minister gezegd, dat als er landbouwers mochten zijn die de vermindering van den tarweprijs zouden willen verhalen op de loonen der land arbeiders, ze zouden ondervinden dat er iemand in Den Haag is die voor de belangen der arbei ders waakt. Van deze mededee- ling werd met instemming kennis genomen. Hierna hield de voorzitter een inleiding over „Het recht van meespreken over onze loonen en arbeidsvoorwaarden". Spr. toonde aan dat dit een recht is door God aan de arbei ders gegeven en dat de uitoefe ning van dat recht alleen behoor lijk mogelijk is in den weg der organisatie. Mdb. Crt. Uitvoer uien. Medegedeeld wordt, dat men zich met aanvragen om onderzoek van uien voor uitvoer kan wen den in Schouwen en Duiveland tot C O J. Hendrikse te Zierik- zee, in Tholen te St. Philipsland tot A. P. van Damme en St. Maartensdijk, in Noord- en Zuid- Beveland en Walcheren tot J. Slabbekoorn Hzn., te Biezelinge, in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen tot W. de Groene te Terneuzen. Stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard. Op 27 Januari j.1. is door de besiureh van het Nederlandsche en het Belgische Trekpaarden- stamboek de overeenkomst ge- teekend, betreffende de weder- keeriga erkenning van afstam miDgsbewijzen. Van Belgische zijde is daarmede bevestigd, dat de Nederlandsche Vereeniging alleen paarden inschrijft van het Belgische ras. De overeenkomst, geratificeerd door E. Baron de Kerchove d'Exaerde en Chevalier Hynde- rick de Theulegoet, respectieve lijk Voorzitter en Secretaris van de Belgische Vereening en door Jhr. J van Vredenburch en L. A Bom, respectievelijk Voor zitter en Secretaris van de Ne derlandsche Vereeniging, luidt als volgt De ondergeteekendenDe Koninklijke Vereeniging „Het Belgisch Trekpaard", gevestigd te Brussel Koninklijkestraat 60, en de Vereening „Stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard (Belgisch type/', gevestigd te 's Gravenhage, Koningskade 14, hebben gesloten de navolgende overeenkomst Art 1. Zoolang de overeen komst van kracht is zullen a. In het Nederlandscne Stam boek ingeschreven trekpaarden, ingevoerd in België, in het Bel gische Stamboek, na keuring door een Belgische commissie inge schreven kunnen worden, indien de afstamming, afgegeven door de Vereeniging „Stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard (Belgisch type)'', aantoont, dat z(j van zuiver Belgisch ras zijn en indien zjj eigendom zjjn van een Belg. b. Belgische trekpaarden, in gevoerd in Nederland, na keuring door een Nederlandsche commis sie in bet Nederlandsche Stam boek kunnen worden ingeschre ven, indien de afstamming, af gegeven door de Koninklijke Vereeniging „Het Belgisoh Trek paard", een onafgebroken regis tratie tot in den derden graad aantoont en indien zij eigendom zijn van een Nederlander. Art. 2. Partijen verbinden zich a dat, ter waarborg van de echtheid, de registratie der ge boorte-verklaringen tjjdig ge schiedt b. dat in hun betreffinde stamboek wordt vermeld naam stamboekcummer, afstamming en fokker van het ingevoerde paard, zooals dit is aangegeven in het stamboek van het land alwaar het paard geboren is c. dat de paarden,ingevoerd van het eene in het andere land en in het stamboek van dit andere land ingeschreven, ver krygen rechten en gunsten, welke de respectievelijke vereenigin gen aan hun eigen stamboek- paarden verleenden. Art. 3 De partijen verklaren dat het in artikel 2 sub. a, b en c bepaalde ten aanzien van geen andere vereeniging in Bel gië en Nederland, welke zich met de registratie van trekpaar den bezig houdt, zal worden toegepast. Art. 4. Bij niet naleviDg van een der bepalingen door een der vereenigingen, heeft de andere vereeniging het recht de thans gemaakte overeenkomst onmid dellijk op te zeggen. Art 5. Deze overeenkomst wordt aangegaan voor den tijd van vijf jaren, welke wordt ge acht te zijn icgpgaan op 24 December 1934. Na afloop van dezen termijn zal tot een nieuwe overeenkomst besloten kunnen worden. AXEL, 4 Februari 1936. Met eenige sensatie was hier een bericht in omloop, als zouden aan het trampersoneel te Drie- schouwen een twintigtal personen zijn ontslagen. Gezien, dat daar bij verschillende gezinshoofden werden genoemd, en er dan wel zeer gewichtige reden daartoe aanwezig zouden moeten zijn, wendden we ons ter nadere in formatie tot de Directie. We ontvingen daar, zooals gewoon lijk op welwillende wijze inlich tingen en op grond daarvan zijn we bevoegd om te melden, dat hetgeen omtrent dat ontslag wordt verteld, overdreven is voorgesteld. Weliswaar zullen een aantal (ongeveer 20) personen in de verschillende groepenafdeelingen op nader te bepalen datums af- vioeien, zooals men dat noemt, maar dan is dat over het geheele net, dus niet alleen te Axel, maar over de verschillende stations verdeeld. Het spreekt echter vanzelf, dat waar verreweg het meeste personeel hier woonachtig is, Axel ook de grootste klappen krijgt, temeer, waar ook een der afdeelingschefs met vervroegd pensioen gaat. Het ontslag houdt verband niet alleen met bezuiniging, maar hoofdzakelijk met den gewijzig- den vorm van exploitatie. Het is bekend, dat de technische dienst een groote verandering ondergaat en stoomtractie hoe langer hoe meer is vervangen door autotractie, waardoor naast het vrijkomen van personeel, weer ander personeel werd aangesteld. En zoo is het ook met de Diesel wagens, die de stoomtram ver vangen er rijdt er nu nog maar één, maar er zijn er nog vier in aanbouw. Moge het dus een groote tegen slag zijn voor de betrokkenen, aan den anderen kant wordt ons van bevoegde zijde medegedeeld, dat geen enkele reden van per soonlijken aard of ongeschiktheid in welken vorm ook aanwezig is of aanleiding gaf tot de te nemen maatregelen, maar dat het h er een zaak is van technische en economische aangelegenheid. Dit laatste vermelden we met te meer voorliefde, omdat het als getuig schrift kan gelden voor degenen onder hen, die naar een andere betrekking omzien. Y. Y. V. nienws. Door de Vereeniging tot Bevor dering van het Vreemdelingen- verkeer alhier zal ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan een Bonte avond worden georgani- DE VELLEN H9NGEN ERBIJ V Dank zij KLQOSTERBALSEM komt zijn hand weer goed in orde „Geen goud zoo goed" seerd en wel op 25 Februari a.s. Tevens werd een commissie geïnstalleerd, die in samenwerking met een commissie benoemd uit de Harmonie „Concordia" de plannen zullen uitwerken voorde viering der jubileums, resp. 10- en 50-jarig bestaan dier vereeni gingen. Verder wordt op 14 Februari een vergadering verwacht, die onder presidium zal staan van den Edelachtbaren Heer Burge meester, ter bespreking van de herdenking van het feit, dat het 350 jaar zal geleden zijn, dat Axel heroverd werd op de Span jaarden. Wat „Concordia" en V. V. V. betreft, mogen wij aannemen, dat overeenstemming bereikt zal wor den. Doch dit is niet voldoende, want het 350-jarig jubileum van Axels ontworsteling aan der Spanjaarden macht betreft onze geheele Axeische bevolking en dus is het wenschelijk, dat daar meerdere vereenigingen ook een woordje mede spreken. We zouden zelfs nog verder willen gaan en, indien het moge lijk ware, terugkeeren naar vroeger tijden. Het was toen regel, dat voor volksfeesten een commissie werd gevormd of gekozen uit vooraanstaande kundige personen, die tevens letterlijk een duit in 't zakje konden doen (en dat ook deden)en dat was dan DE commissie, die later sub-com- missie's benoemde om de ge maakte plannen uit te voeren. We willen hiermede natuurlijk niet zeggen, dat degenen, die bestuursfuncties bekleeden in een of meer vereenigingen, ongeschikt zouden zijn; integendeel, het zijn soms de besten. Maar we zijn van meening, dat zoo'n feest commissie niet moet zijn een deputatie van organisatie's, maar los daarvan een volkscommissie moet zijn, eensgezind om op echt Axels-ouderwetsche manier een feest in elkaar te zetten, dat de Axeische harten doet gloeien, desnoods voor één dag, van Axelsch chauvinisme, of dan toch van echt vaderlandschen, d. i. Nederlandschen geest. Een geest van Oranje-liefde, die ons door stroomt bij de herdenking aan de verlossing van ons volk van het Spaansche juk, een geest van trotsch, te mogen weten, dat ook ons stedeke meetelde in de reeks van overwinningen, die Oranje bevocht voor de bevrijding van ons land uit de boeien der Spaan- sche overheersching. In het gewone repetitielokaal, de voorzaal van de Christelijke Lagere Landbouwschool alhier, werd gisterenavond de jaarverga dering gehouden van de Chris telijke Harmonie „Hosanna". Van welwillende zijde ontvingen we hiervan het volgende verslag Wegens het bedanken als voor zitter van dhr. P. Ie Feber Sr. en door droeve omstandigheden van zijn plaatsvervanger, dhr. C< Smies, werd deze vergadering geleid door den directeur, dhr. Pi „7 Gebeurde door kokend heeteolieet mijn rechter hand was geheel en el wond. Ik was ten einde raad en huilde van de ondragelijke pijnen. Mijn man heeft mijn hand dadelijk verbonden met Kloosterbalsem, welke we alliji voor ons kleintje in huis hebben, V kunt er zich geen voorstelling van maken hoe dat ineens heerlijk verzachtte, li geef U de heilige verzekering, dat II I zelf verstomd sta over het wonder, Binnen 14 dagen was mijn hand weet °ewoon-" Mevr. H. Fr. te V® AKSCER'S ORIGINEEL TER INZAGI Onovertroffen bij brand-en snij vvondej Ook ongeëvenaard als wrjjfmlddel bjj Rlieumatiek, spit en pijnlijke aplereg Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/2 ct. en fl.(K BON voor Inzenden in open couvtj GRATIS als drukwerk (Vj2 ct.) a MONSTER Handelmij.L. I. Akker, R'da „Hosanna".

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2