li V Uitkomst bij CR3EP Landbouw. Binnenland. De jonge Koning heeft vele duizenden mijlen gevlogen in ver schillende deelen der wereld, be zit persoolijk zes vliegtoestellen heeft aan het stuur van de DOX gezeten en heeft uit de lucht per radio met zijn volk gesproken. Weinige menschen kunnen meer van de wereld hebben gezien en het was niet alleen de aardrijks kundige wereld maar evenzeer de menschelijke wereld in al haar schakeeringen, met haar vreugde en met haar leed. Koning Edward VIII heeft zich als Prins van Wales nimmer laten afschrikken van het afschrikwek kende. Nimmer heeft men kunnen vergeten zijn ervaring in een zie kenhuis, nu 15 jaar geleden, waar in den oorlog verminkten werden verpleegd. Men had hem het ge zicht van een onherkenbaar Ca- nadeesch soldaat willen sparen. Maar hij wilde niet gespaard wor den. Toen hij voor den ongeluk kige stond en keek naar waar eens een normaal gelaat was verbleekte hij zichtbaarmaar hij vermande zich en kuste den onherkenbaar verminkten man. Voor 's lands belangen. De prins van Wales, die nu Ko ïing is geworden, kreeg eenige jaren geleden den onofficieelen titel van handelsgezant. Hij had zich voorgenomen het zijne te doen herleven. Voor deze taak leerde hij Fransch, Duitsch en Spaansch vloeiend spreken en zich schap pelijk uitdrukken in de taal der Zuid-Afrikaners en die der Hin does in Britsch-Indië. Hij sprak tamelijk harde woorden aan het adres van Engelsche handelaars en fabrikanten die niet met hun tijd meegingen en verstokt bleven in het geloof dat hun fabrikaten zichzelf verkochten en de verkoop methoden van modern koopman schap niet noodig hadden. In tegenstelling met zijn konin klijke voorgangers werd de nieuwe Koning opgevoed in overeenstem ming met den geest van den tijd. Hij verkeerde op voet van ge lijkheid met de andere jongens op zijn school en met zijn medestu denten in Oxford. Hij was staf-officier gedurende den oorlog in Frankrijk en het kostte den opperbevelhebber en de andere stafofficieren veel hoofd brekens dat de troonopvolger ook daar het lot en leven van andere officieren wilde deelen. Het ver blijf aan het oorlogsfront was van grooten invloed op de wereldbe schouwing van den toen nog jongen Prins. „Het heeft een man van mij gemaakt", pleegt hij te zeggen. Zijn karakter. De jonge Koning heeft sinds lang de bewondering en de ge negenheid gaande gemaakt van zijn landgenooten en van buiten landers, niet omdat hij Prins van Wales was, maar ook omdat hij zoo voortdurend in de oogen van het volk een opgewekt persoon is geweest wiens groote verant woordelijkheid nimmer in staat is geweest zijn levendig karakter te onderdrukken. Hoe trefLnd getuigen daarvan de vredesjaren tusschen het einde van den oorlog en zijn troonsbe- stijgmgHet is een leven ge weest van nauwgezette en drukke dienstvervulling, van een man van de daad die liever zelf in een vliegtuig stapte dan te praten over het belang van de luchtvaart, die eerst met de werkloozen sprak en omging alvorens het zijne te zeggen in het openbaar over het vraagstuk der werkloosheid. Zelfs bij die kleine minderheid van het Engelsche volk, die min der om het koningschap geeft, is er niet een die den Prins van Wales, thans als Edward VIII Koning van Engeland, niet een goed hart toedraagt. Dat komt omdat hij met zijn levendige na tuurlijke belangstelling in zijn medemenschen den schijn veron achtzaamt en in de werkelijkheid doordringt. Koning Edward VIII is een man vol levensvreugde en aanstekelijke krachtdadigheid. Het heeft hem populair gemaakt zonder dat hij er zich voor behoefde in te span nen. Maar tevens heeft hjj sinds Jaren getuigd dat hij het diepe verantwoordelijkheidsgevoel, het plichtsbesef en de arbeidslust bezit die een Koning behoeft. Begrafenis ran Koning George. Heden had in tegenwoordigheid van drommen menschen, die in rijen ter dikte van tientallen langs de wegen stonden te wachten, terwijl het onophoudelijk regende, de overdracht plaats van het stoffelijk overschot van Z. M. Koning Qeorge naar Windsor. Vermelden we nog, dat eenige dagen en ook vannacht nog ieder uur ongeveer 8000 menschen defileerden langs de katafalk, die in de Westminsterhal was opge steld. Vier generaties van de Kon familie waren gelijktijdig bij de baar van den vorst. Overal werden rouwdiensten gehouden. De Nederlandsche delegatie, die de begrafenis namens H. M. de Koningin en de Regeering bij woonde, bestond uit den gepens. vice-admiraal adjudant in b. d. van H. M Jhr. G. L. Schorer als buitengewoon ambassadeur, den generaal-majoor adjudant in b. d. van H. M., J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, commandant van de 4e divisie, den luit.-kol adjudant van H. M., Jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet en den ordonnance-officier luitenant Jhr. D. J. A. A. van Lawick Pabst Nijevelt. Te half tien hoorden we de zware klokken in de radio luiden, ten teeken, dat de stoet op weg was. Naar men mededeelde, waren 60 leden van het Britsch Legioen en vertegenwoordigers van bui- tenlandsche oud-strijdersvereeni gingen aanwezig. Achter de affuit gingen 1500 vlag- en hoofdofficieren. Koning Edward VIII was in marine-uniform en volgde te voet, en na hem zijn 3 broeders met hunne gaden, 'voorts verschillende Buitenland sche vorsten het eerst de Koning van België en de Graaf van Vlaanderen, alle in hofrijtuigen De affuit zelf werd met witte koorden getrokken door 142 matrozen met ontbloot hoofd, onder bevel van 5 officieren, ter wijl de minuutschoten dreunden. Bij het station gekomen werd de kist per spoor getransporteerd naar Windsor, om vandaar vei- voerd te worden naar de Kon. kapel, waar de Bisschop van Canterbuiy de begrafenisplechtig heden leidde en de laatste woor den sprak: Van aard tot aard van asch tot asch van stof tot stof. aan te passen aan het wereld prijspeil. Wij hebben dit gedaan door de bekende monetaire maat regelen, in Maart/April 1935 Er is toen aanstonds een verbetering in den algemeenen toestand inge treden, een verbetering welke ook thans nog voortgang maakt. Het spreekt vanzelf dat onze positie vergemakkelijkt is door de alge- meene conjunctuursverbetering over de geheeie wereld. U moet echter voorzichtig zijn met conclusies hieruit te trekken ten opzichte van Nederland, voeg de de heer Van Isacker hier aan toe. De toestanden in Nederland en in België zijn geheel verschil lend en ook de structuur van beide landen wijkt op tal van belang rijke punten aanzienlijk af." Vervolgens werd den heer Van Isackei nog gevraagd, hoe de toe stand van de Antwerpsche haven op het oogenblik was. Ook hier is, volgens den heer Van Isacker, ontegenzeggelijk veel verbeterd in vergelijking met eeni ge jaren geleden. Gedeeltelijk is de verbetering te danken aan de vergrooting van den Belgischen kolen-export. In 1935 .is deze, in verhouding tot het voorafgaande jaar, met 10 pet. toegenomen. Het kwam deu Minister voor, dat de haven van Gent niet in die mate vooruit is gegaan. De import van kolen is vermin derd en die import was hoofd zakelijk bestemd voor de gebieden die rond Gent gelegen zijn. Ik geloof dat dit wel voor die haven een tegenslag is geweest, aldus besloot de heer Van Isacker het onderhoud. Cement. Bij wetsontwerp wordt voor gesteld de beperking van den invoer te bekrachtigen van cement van alle soorten welke met ingang van 1 Januari 1936 voor het tijd vak van 9 maanden is verlengd. Het percentage werd van 50 op 40 teruggebracht. Het overleg tusschen regeering en fabrikanten betreffende het prijspeil heeft er toe geleid, dat de verkoopprijzen van de cementindustrie met f 1 per ton worden verlaagd klaring van der, in België wo nenden werkgever, welke ver klaring moet zijn geviseerd door den daartoe bevoegden Belgischen dienst voor arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering. Ter voorkoming van misver stand wordt er op gewezen, dat werkgevers, welke hier te lande arbeid wenschen te laten ver richten door vreemdelingen, als hoedanig ook Belgische grens arbeiders zijn te beschouwen, on geacht het bovenstaande, even tueel in het bezit moeten zijn van een vergunning als bedoeld in de wet van den 16en Mei 1934 (St.bl. no. 257) tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen. J. Stauiperius f Op bijna 73-jarigen leeftijd is te Zeist overleden de heer J. Stamperius, een van de grootste mannen op onderwijsgebied. Den 8sten April 1858 werd de overledene te Wilhelminadorp geboren. Na 20 jaar gewerkt te hebben als hoofd van een school te Am sterdam, nam hij in 1903 wegens gezondheidsredenen ontslag. Na zijn herstel in 1906 werd hij be noemd tot schoolopziener in het arrondissement Rhenen en later in Amersfoort. In 1888 verscheen het eerste nummer van zijn nieuwe jeugd serie, die vele deeltjes gezonde kinderlectuur bevat. Ook schreef hij lees-, taal- en rekenboeken en paedagogische artikelen. Onder buitengewone belang stelling had gisteren te Zeist de begrafenis plaats, nadat in de Evang. Broedergemeente een lijk dienst was gehouden. Hoest-Ofiep-Brofichitis-Asihm ^jtlfijVeTtoögd^kinq f$Cent Verlaagde prijzen ƒ1 *T Koningin en Prinses op reis Het lig* in het voornemen van de Koningin en de Prinses, om op 31 Januari voor eenigen tijd naar het buitenland te vertrekken. Voorloopig zal H.M. zich begeven naar Tirol, alwaar de Prinses hoopt de wintersport te kutinen beoefenen. De duur van het verblijf van de Koningin in het buitenland :al afhankelijk zijn van de werk' zaamheden van H. M. Belgische minister in Den Haag. De Belgische minister van Eco nomische Zaken, de heer Van Isacker heeft een bezoek gebracht aan minister Gelissen, met wien hij een langdurig gesprek had. Minister Gelissen heeft zijn Bel gischen collega een overzicht ge geven van de wijze, waarop de economische aangelegenheden hier te lande worden behandeld, van de departementale indeeling en van de verschillende diensten welke hiermede in verband staan. Een redacteur van het A. N. P. had gelegenheid, eenige oogen- blikken met den heer Van Isacker te spreken. Op de vraag, of ook België een aandeel heeft in de opleving, wel ke in verschillende landen gedu rende de laatste maanden te con- stateeren is geweest, antwoordde minister van Isacker, dat er in België een aanmerkelijke verbete ring is ingetreden sinds de lente van het vorig jaar. „Het was toen voor ons noodzakelijk" aldus ver volgde de minister, „onze prijzen De greusarbeiderskaarten. Zooals we reeds meldden, is tusschen Nederland en België een vestigings- en arbeidsverdrag ge troffen, welk verdrag op 6 Febr. 1936 in werking treedt, in dit verdrag is ook het verrichten van arbeid door grensarbeiders gere geld. Onder grensarbeiders wor den verstaan zij, die arbeid ver richten, hetzij in België, hetzij in Nederland, maar hun domicilie behouden in Nederland resp. België en dagelijks of wekelijks naar hun woonplaats terugkeeren. Te rekenen van 6 Febr. 1936 af zullen Belgische grensarbeiders, die in de Nederlandsche provin cies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg arbeid verrichten, in het bezit moeten zijn van een grens- arbeiderskaart. Deze grensarbei- derskaart zal hun worden ver strekt door den burgemeester van de (Belgische) gemeente, waar zij woonachtig zijn, op vertoon van een bewijs van goed zedelijk en maatschappelijk gedrag en van een verklaring van het hoofd van de onderneming (in Nederland), welke hen in dienst heeft of in dienst wil nemen en welke ver klaring moet zijn geviseerd door de daartoe bevoegde Nederland sche arbeidsbeurs Als zogdanig zijn in Nederland aangewezen de arbeidsbeurzen te Oostburg, Sas van Gent, Ter Neuzen, Bergen op Zoom, Roosendaal en Nispen, Breda, Tilburg, Eindhoven, Hel mond, Roermond, Sittard, Heerlen en Maastricht, bij welke arbeids beurzen tevens formulieren vol gens het door den Minister vast gestelde model voor de werk geversverklaring verkrijgbaar zijn. Voor Nederlandsche grensar beiders, die in België als zoo danig arbeid verrichten, geldt een overeenkomstige regeling, met dien verstande, dat aan hen een grer.sarbeidersvkaart zal worden verstrekt door den burgemeester van de Nederlandsche gemeente waar zij zijn gedomicilieerd op vertoon van een bewijs van goed zedelijk en maatschappelijk ge drag en van een werkgeversver- Varkenspryzen. De Nederl. Veehouderijcentra le maakt bekend, datde prijzen voor de nè, 26 Januari a s. aan haar te leveren varkens verlaagd zijn met Scent per K.G. geslacht gewicht. De prijzen worden verlaagd met 2 cent per K.G. wanneer de varkens als nood- en spoed-ge vallen zijn aangeboden, met 5 cent per K G. wanneer het spek der varkens na slachting zacht blijkt te zijn en wanneer het varken na slachtingstrepen, vlek ken of onderhuidBche bloeduit stortingen vertoont. De prjjzen gelden niet voor varkens, welke pestemd zijn om levend te wor den uitgevoerd. AXÈL, 28 Januari 1936. Met ingang van 1 Februari is dhr. J. Geelhoedt, van Zonne- maire, thans marechaussee bij de Brigade alhier, benoemd tot gemeente veldwachter te Zaam- slag, zulks in plaats van dhr. J. van Westenbrugge, die alsdan met pensioen gaat. Werkmansbelang". Vrijdag vergaderde alhier de vereeniging tot uitkeering van schadevergoeding bij het verlies van varkens, genaamd „Werk- mansbelang". Uit het jaarverslag van den secretaris-penningmees ter, dhr. P. J. van Driel, bleek, dat het afgeloopen jaar voor de vereeniging buitengewoon gunstig is geweest, doordat maar 2 uit- keeringen moesten plaats hebben. Het aantal leden bedraagt 61 De financieele uitkomst wees op een batig saldo van f 124, terwijl het kapitaal der vereeni ging f 1418 bedraagt. Met groote meerderheid werden de bestuursleden M. Haak en Ph. A. Knieriem herkozen. Zooals gebruikelijk, kunnen ge durende het 1ste kwartaal weer nieuwe leden worden ingeschre ven. Met ingang van 1 Februari a.s. wordt de Rijksveldwachter F. van de Zande verplaatst van Overslag naar Clinge. Met ingang van dien datum is aangesteld tot Rijksveldwachter in vasten dienst, F. de Voogt, korporaal bij de V. compagnie Politietroepen te Gorinchem, met aanwijzing van Overslag als stand' plaats, Uit Sluiskil. Zondagmiddag heeft in een stampvolle kerk Ds. H. J. Plag- gemars, Ned. Herv. Pred. alhier zijn afscheidswoord gesproken. 1 Petrus 1 25 was het uitgangs punt van zijn prediking. Wij zijn erg dankbaar, dat hij zijn krach ten aan onze gemeente heeft wil len geven, maar ook voor de wijze, waarop hij dit heeft gedaan. Steeds was hij met opgewektheid en lust aan het werk. Hierna werd het woord gevoerd door den heer Lucieer, die hem dank bracht namens de regelingscommissie en de Sluiskilsche gemeente. Hij verzocht de gemeente den schei denden leeraar staande toe te zingen Ps. 121 4. Tot slot werd het woord gevoerd door Dr. L. J. Cazemier van Terneuzen, die hem dankte namens de ker- keraad en Herv. gemeente, voor alles, wat hij aan deze gemeente heeft gedaan. Zaterdag 1.1. heeft ten over staan van notaris Hoving van Terneuzen, onder zeer groote belangsteliing de verloting plaats gehad van het orgelfonds ten bate van de Ned. Herv. Kerk te Sluiskil. De hoofdprijs is gevallen op no. 1483. De gelukkige winnaar werd M. de Vos te Othene. Voor Volkenbond en Vrede. Met verwijzing naar de adver tentierubriek willen we de aan dacht vestigen op een belangrijke rede, te Terneuzen te houden door mr. Van der Flier van 's Gravenhage, over de particuliere wapenindustrie. Bekend is, dat deze industrie van grooten invloed kan zijn op de oorlogsproblemen en het zal merkwaardig zijn te hooren, hoe die schijnbaar tegen strijdige en concurreerende, zelfs tegenover elkaar vijandige onder nemingen, vaak elkaar in de hand werken, om oorlog als exploitatie middel te gebruiken voor hun bedrijf. Dikwijls staan hooge figuren in dienst van de wapen- fabricage en het zal zeer zeker leiden tot ontwikkeling van de vredesgedachte, als aan dergelijke praktijken meer en meer publici teit wordt gegeven. Met belangstelling wordt daarom de lezing van mr. Van der Flier tegemoet gezien. Te Terneuzenis ingebroken in het Terneuzensch Warenhuis. Vermoedelijk zijn de dieven door een poort achter het perceel binnengekomen en hebben zich toegang verschaft tot de etalage, waar zij verschillende winkelwa- ren buit maakten. Ged. St. hebben benoemd tot agent van den. Prov. stoom- bootdienst te Terneuzen, de heer J. I. de Waal te Vlissingen, thans goederenklerk bij den dienst aldaar - De gemeenteraad van Sel- zaete heeft besioten tot den bouw van een nieuw stadhuis, waarvoor een crediet werd gevraagd van 300.000 francs. Zigeuners geweken. Werden de laatste dagen op eenige kilometers van de grenaert Wacht niet tot de koorts oploopt, a|j Gij hoest, transpireert, U rillerig „n als geslagen voelt: dit is het moment, om Abdijsiroop te gebruiken, omdat Abdijsiroop snel en grondig werkt, Vancf den eersten lepel zult Gij dé taaie slijm kwiit raken, die bezwan gerd is met millioenen ziektekiemen. Gij ondervindt een buitengewone verlichting, Uw hoest verdwijnt. Gij kunt dan de koorts meester worden en slapen zonder uitputtende hoest- aanvallen. Gebruik daarom altijd bij: Door een NIEUWt toevoeging werkt Ni Abdijsiroop 2 x zoo snel als voorheen!

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2