Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 82. DINSDAG 21 JANUARI 193(1. 51e Jaarg. J. C. VINK - Axel. De Waterleiding. IEU1LLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Reeds enkele malen maakten we melding van de werkzaamheden, welke worden verricht voor de tot standkoming van de drinkwa tervoorziening van Zeeuwsch- Vlaanderen, doch steeds waren deze vaag ten opzichte van de vraag, hoever we nu eigenlijk er mee staan en wanneer het tijdstip kan worden verwacht, dat we ook in deze streek maar aan het kraantje te draaien hebben om helder, frisch en gezond water voor allerlei huishoudelijke doel einden te kunnen tappen. Thans echter hebben we het genoegen door bemiddeling van den Diiec- teur van het Bouwbureau van de installatie, den heer G. P. M. Di- köiter, een overzicht te ontvangen waarin de wetenswaardigheden worden medegedeeld, waarnaar zoo af en toe wordt gevraagd. Alvorens deze vragen te beant woorden en de daartoe noodige uiteenzetting van het technische gedeelte van het werk te geven, moge volledigheidshalve eerst iets worden medegedeeld over den algemeenen opzet van het bedrijf en laten we hier dus volgen, wat men ons vanwege de n.v. Water leiding Maatschappij „Zeeuwsch- Vlaanderen" schrijtt Algemeene opzet, De maatschappij, welke de drinkwatervoorziening van Z. Vlaanderen ter hand neemt, is de Naamlooze Vennootschap Water leiding Maatschappij „Zeeuwsch- Vlaanderen", gevestigd te Terneu- zen. Aandeelhouders van deze Vennootschap kunnen slechts zijn de Provincie Zeeland en de Z. Vlaamsche gemeenten. Doel van de Maatschappij is een zoo groot mogelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen van drinkwater te voorzien. Bij de oprichting traden direct toe de gemeenten Terneuzen, Sas van Gent en Hulst in Oost Z. Vlaanderen en de in het Westen gelegen gemeenten Aardenburg, Oostburg en Breskens. Van deze gemeenten wordt voorloopig al leen in de Oostelijke de water- leiding aangelegd. De voorzie ning van de Westelijke gemeenten zal moeten wachten, totdat door toetreding van meerdere aldaar gelegen gemeenten of door andere hulpmiddelen de aanleg en exploi tatie in dit deel van Zeeuwsch Vlaanderen bij dragelijke tarieven rendabel is. Nadat reeds een aanvang was gemaakt met den aanleg in de bovengenoemde Oostelijke ge meenten traden nog in den loop van 1935 Axel en St. Jansteen tot de maatschappij toe, zoodat ook deze gemeenten in het thans in uitvoering zijnde planopgenomen zijn. Technisch plan. Het voor de voorziening be- noodigde water zal worden ge wonnen uit de ten Zuiden van St. Jansteen gelegen hoogere zandgronden. In den loop van 1934-'35 werden in deze streek terreinen aangekocht en thans heeft de maatschappij daar de beschikking over een nagenoeg aaneengesloten terrein ter grootte van ruim 110 ha. Het water, dat gewonnen zal worden, bevindt zich in de tot ca. 11 meter diepte reikende zandlagen. Door middel van over de volle diepte van de zandlaag reikendegeboorde pomp putten wordt het water opgepompt en naar een betonnen kelder ge voerd. Daar het uit den grond opgepompte water nog niet direct voor de consumptie geschikt is het heeft n.l. een te hoog ijzer en mangaar.gehaite moet het, voordat het in het buizennet wordt gebracht van dit te veel aan ijzer en mangaan worden gezuiverd. Uitvoerige proeven hebben uitge wezen, dat dit op eenvoudige wijze door beluchting door mid del van sproeien gevolgd door bezinken en filtreeren kan worden bereikt. Teneinde het uitvlokken van de ijzer- en mangaanverbin- gen te bevorderen zal aan het ruwe water vóór het sproeien kaliumpermaiganaat worden toe gevoegd. Het gefiltreerde, zuivere water, dat van uitmuntende samenstel ling zal zijn de hardheid zal ongeveer 7 Duitsche graden be dragen wordt na het zuive ringsproces in een tweede beton nen kelder verzameld en van daaruit door de torenpompen naar den nabij Axel te bouwen water toren gevoerd. De voeding van het buizennet geschiedt dan van uit den toren ot rechtstreeks door de pompen. Het pompstation, dat geheel electrisch wordt ingericht, zal zooveel mogelijk automatisch kun nen werken. Onder meer zullen de pompen, die het water uit de geboorde putten naar den veiza- melkelder voeren in- en uitge schakeld worden zoodra de water stand in dezen kelder een mini mum of maximum hoogte heeft bereikt. Deze automatische scha keling zal ook worden aangebracht op de pompen, die de sproeiïn- stallatie en de filters bedienen, evenals op de torenpompen. Door middel van waterstandmeetinstal- laiies zal het voorts mogelijk worden gemaakt, dat de machi nist op het pompstation op elk moment kan zien hoe de stand van het water is in de verschillende kelders en in den watertoren. Indien de stand van het water in de kelders of den toren boven ot beneden de schakelstanden komen en dit aan den aandacht van den machinist mocht ont snappen, dan wordt hij door een alarmsignaal gewaarschuwd. Door al deze maatregelen zal een zoo ongestoord mogelijk bedrijf kun nen worden verkregen. Stand van de werkzaamheden. a. Pompstation. Zooals reeds vermeld zijn de terreinen te St. Jansteen aange kocht en hierop zijn reeds de benoodigde 48 pompputten ge boord, waarmede het mogelijk zal zijn ca. 150 ms water per uur te winnen. Met het bouwen van de pomp stationsgebouwen, waarvan de heer L. F. Groosman te Middel burg aannemer is, werd in No vember j.l. een aanvang gemaakt. Behoudens de onwerkbare dagen tengevolge van regen en vorst vordert het werk goed. De fun- Mail oui, mais oui, c'ett trip deeringsvloeren van het hoofd- pompgebouw, de kelders en een hulppompgebouwtje zijn gereed gekomen, zoodat met den opbouw kan worden begonnen. De benoodigde pomp- en elec- trische installaties zullen zeer binnenkort .worden aanbesteed, zoodat zij gereed kunnen zijn als de gebouwen zoover zijn opge trokken, dat de pompen daarin kunnen worden gemonteerd. De pompinstallatie krijgt een capaciteit van rond 120 m3 per uur. Dit is ruimschoots voldoende om de thans deelnemende ge meenten en tot een zekere grens ook nog later toetredende ge meenten van drinkwater te voor zien. b. De watertoren. Voor de voorziening van de thans aangesloten gemeenten in het Oosten van Zeeuwsch-Vlaan- deren kan voorloopig met één watertoren worden volstaan. Deze toren, welke gebouwd wordt even ten Zuiden van de kom van de gemeente Axel aan den weg Drieschouwen-Axel,. krijgt een hoogreservoir met een nuttigen inhoud van rond 1100 M3. en een lager gelegen reservoir met een inhoud van ror.d 30C M3. De hoogste waterstand in het eerstgenoemde reservoir komt te liggen op 50,75 M. boven N.A.P. of ongeveer 48 M. boven den kruin van den weg ter plaatse. De laagste waterstand in dit re servoir bedraagt 43 M. boven N.A.P. ot rond 40 M. boven den kruin van den weg. Voor het laagreservoir zijn de hoogste en laagste waterstanden resp, 37,50 M. en 33,50 M. boven N.A.P. De toren wordt afgedekt met een koepelvormig dak waarvan de spits tot c.a. 60 M. boven den kruin van den weg reikt. Het hoogreservoir dient voor de voor ziening van de verder afgelegen gemeenten Hulst, Terneuzen en Sas van Gent, terwijl de kom van Axel en enkele in de nabij heid van den toren gelegen wijken op het laagreservoir worden aan gesloten. De toren wordt geheel in gewapend beton opgetrokken Ik verliet da kamer als de held, die eea slag gewonnen heeft. en van een baksteen bekleeding voorzien. Hel geheel rust op een gewapend betonplaat ter grootte van ruim 400 M2., die het totale gewicht van den toren, groot on geveer 5 millioen K.G. op den grond overbrengt. Met den bouw van den toren, waarvan aannemer is de Maas- trichtsche Betonijzerbouw v.h. P. Knols, te Maastricht, werd in September j.l. aangevangen en thans is een hoogte van c.a. 22 M. boven den kruin van den weg bereikt. c. Het buizennet. Het buizennet, dat voor het oorspronkelijke plan een totale lengte had van ruim 72 K.M. en door het aansluiten van Axel en St Jansteen gegroeid is tot ruim 90 K.M., wordt gemaakt van stalen mofbuizen met diameters vari- eerend van 100 tot 300 m.M. Teneinde het roesten van het staal, zoowel aan de binnenzijde als aan de buitenzijde van de buizen, te voorkomen, zijn deze in- en uitwendig vaneen bitumen bekleeding voorzien. In de kom men van gemeenten worden in het net brandkranen geplaatst, waaruit voor brandbluschdoel- einden tenminste 18 M3. water per uur onder een druk van min stens 18 M. boven de straat kan worden onttrokken. Met het leg gen van het buizennet, welk werk wordt uitgevoerd door de aan nemers W. en A. de Bruijn te Terneuzen, werd in Juli j.l. be gonnen en thans is ruim 50 K.M. gereed. De kruisingen van het buizen net met het kanaal Gent-Ter- neuzen te Sas van Gent, Sluiskil en Terneuzen, waarvoor zinkers moesten worden gemaakt, zijn op het afwerken van de opgebroken oevers na geheel gereed. Dit werk werd uitgevoerd door de Aannemingmij. Visser en Smit te Papendrecht. De persleiding van het pomp station te St. Jansteen naar den watertoren te Axel was reeds in October gelegd en hierlangs wordt reeds water naar den toren ge pompt, dat noodig is voor het maken van de betonspecie. Zoodra het buizennet gereed is zal begonnen worden met het maken van de huisaansluitingen, dit zijn de verbindingen van de in de straat gelegen buizen met de woningen. Dit werk zal bin nenkort kunnen worden aanbe steed. Ja. S 1 N 8, AXELSCHEif COURANT (Naar het Engelsch.) 3f Ketel, dan zit ik op fluweel I Absoluut'n Mooie tuil 1 Honderd pond voor een collier. HeO ik gelijk of niet Neen, meneer. U zult de parels moeten teiuggeven. Aan wicn Aan dien schavuit Neen. Aan den rechtmatigen eigenaar. M„ar wie is dat Mevrouw Gregson, uw tante. Watblief? Hoe weet jij dat? Een uurtje geleden heeft de ka menier mij verteld, dat mevrouw haar collier miste. K t y was juist op weg om den directeur van het hotel te spreken Ik begon plotseling zenuwachtig te lachen. Wat 'n tnopl Ik ga dadelijk naar haar tje, om haar te vertellen wat haar lieveling, miss Hemway, heeft Uitgehaald En die had ze nog wel voor my bestemd. Ha, ha, ik lach me nog dood. Als ik aiet geweten had, welke de kamer van tante Agatha was, zou ik i gemerkt hebDen aan 'c heftig stem- menruwoer, dat mij al op den corridor tegemoet kwam. Ik klopte aas de deur, maar niemand hoorde mij, Dus Staalde ik self de kruk om. Ik sag een groep van drie zeer opgewonden menschen tu t:, de hit-lhouder en Kitty. Tante wuifde afwerend naar mij. Jack, ik heb nu geen fijdvoorje. Is er iets gebeurd? vroeg ik onnoozel. Ja, ja, ik ben mijn paarlen collier kwijt Uw collier? Och neeI Verve lend, zeg. Waar heeft u 't het laatst gezien Wat komt dat er op aan bitste tante. H t is gestolen. De ht t.-lhouder begon een heftige speech in 't Franscb, die geen mensch verstond. De kamenier retireerde naar den achtergrond. H:eft u wel goed gezocht infor meerde ik. Natuurlijk I Overall Ja, ziet u, ik heb ook wel eens een overhemdsknoopje verloren Doe niet zoo onwijs, Jick. Ik heb te veel aan mijn hoofd om naar kinderpraat t: luisteren Houdt uw gemak 1 Taisez vous I schreeuwde zij tot den uog altijd pallaberenden Franschman. En gij ook I tot het meisje, dat hevig begon te snikken. Wat scheelt dat meisje vroeg ik. Zij heeft mijn paarlen gestolen daarvan ben ik overtuigd. De hotelhouder probeerde weer aan woord te komen; maar twte.uitgi raasd, was nu weer geheel de groote dame, hoog als de Eifeltoren, koud als een ijsberg. Ik stak mfln hand ia den zak en h.-ade het élul er uit eu knipte hit open. Kunnen 't bijgeval deze dingetjes ziju Die lijken wel wat ep paarlen. Is 't niet Noolt heb ik zoo'n kostelijk oogen- btik gekend. 't Is om aan mijn klein- l i deren te vertillen, als ik die ooit krijg. Tante Agitia ot tiooide voor mijn oogen. Zij kon niet anders u.tbrengen dan: Waar waar heb je die vandaan Ik kreeg ze van uw vriendin, miss Hemway. N ig snapte 't goede mensch er niets van. Miss Himway Hoe kwamen.ze in haar bezit Hoe? Omdat zij ze heel handig heeft gestolen. Omdat zij er een be- itian van maakt, argelooze menschen te plunderen in hotels. Ik hoer, dat haar broertje, de nagemaakte dominee een berucl.t: hoteldief is. Tar.te wilde 't nog n et goed ge- loover. Haar beide lieve schaapjes dieven t Maar Jack, hoe kreeg jq de paar len weer in handen? Dat komt er niet op aan. Ikhtb n ij middeltjes. Ik ben niet zoo idioot als u denkt. Maar tantetje, wat bent u zorgeloos geweeit. Waarom gaf u dat collier niet in de safe van het hotel? De eerste de besA: boef kan uw kamer binnen wandelen en den buit oppikken. In plaats van dat te bekennen, maakt u dezen braven man een standje. Heel onrechtvaardig t Oui, oui, knikti de brave man. En dat onschuldige meisje Wat drommel, waar is zij nu gebleven Zonder een schijn van bewijs beschul digt u haar van diefstal. Zij zou alle recht hebben een acte van schadever goeding in te stellen. Dat zou u dui* ten kunnen kosten, niet zuinig ook. foitl schreeuwde de hotelhouder, mij te hulp komend. En 'i kamermeisje werd plotseling zichtbaar van achter de portiè.-e en haar gezichtje lang niit leelijk straalde als de zon die door de wolken breekt. Ik zal haar een belooning geven, beloofde tante mak. Dat zou ik maar spoedig doen en goed ook. Want ais zij kwaad wil zij staat heel sterk. Vijftig francs heeft zij stellig verdiend. De brave man kwam nu ook weer uit den hoek. Zijn hotel was in een kwaden reuk gebracht door de zorge loosheid iai tante, enzoovooit. Hij werd zelfs brutaal. Hij vei liet ter. slotte de kamer tege lijk met het kamermeisje, dat een bi Jet van vijftig francs in haar klauwtje klemde, om het vooral niet te verlie zen. Misschien hebben ze 't wel samen gedeeld. Toen wij alleen waren, sprak ik, streng als een rechter tot een beschul digde, tegen wien vernietigende bewij zen zfln aangevoerd Tante, ik verzoek u wel te bi- denken, dat de avonturierster die uwe paarlen stal, de vrouw is, aan wie u mij met alle geweld wilde koppelen. Als dd u geluit was, zou ik wellicht kinderen gekregen hebben, die, terwijl ze op mijn knie zaten, mijn horloge rolden. Ik verzoek u dringend bij volgende gelegenheden minder roeke loos te zijn in uwe keuze. Overigens zal ik zeif wel aan een vrouw komen, als ilt lust heb in t ouwen. En be denk, dat 't mij een lapje van honderd heeft gekcat, uw eigendom terug te krijgen, Drie dagen daarna waren wij terug in onze dier..are Londensche woning, veilig voor alie huwelijkscandidaten en zakkenrollers. Zie zoo, Jenkins, nu ben ik weer mensch. Dat doet mij genoegen, meneer, Zeg, J nkins, kan ik jou nu ook mei een pleziertje doen Een pauze. Jenkins was bezig de reiskoffer uit te pakken. Hij kreeg iets in handen, dat hij aanvatte, zoo als men een slang of ander gift g dier aanvat, 't Was mijn roode gordel, U wou mQ een plexier doen Kan d t ding niet weg. Ik zag het voorwerp, dat mij diei- baar was geworden, omdat ik het gedrageh had in 't tct nu toe grootste oogenblik van mijn leven. Maar ik zag naar Jenkins, zonder wiens wijs beleid ik dat oogenblik niet beleefd zou hebben, Nu dan, geef 't dan maar aan den een of anderen eerlijken armen, ik wil het noo t meer dragen. Ik dank u, meneer, sprak Jet.® kins, ot ik hem duiïend pond bad geschonken,

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 1