12 Woonhuizen AXEL III HULST III HOFSTEEDJE OPENBARE VERGADERING L. RINZEMA van Groningen en J. F. FILIUS ïan Terneuzen. Gemengd Nieuws. Voor Zelfscheerders Advertentiën Metselaar-Aannemer. Lamsvleesch. Net Dagmeisje Handschoenen, Donderdag 23 Januari 1936, met Erven Diverse perceelen Bouwterrein Perceel Bouwterrein Zondagmiddag om 2 uur Christelijk Democratische Unie. „WAT WIL DE C. D. U." en „ONTWAPENING-NU?" land heeft de coöperatieve ge- dacnie steeds meer veld gewonnen Zoo bedroeg het totaal-cijfer van den omzet der Handelskamer het centraal distributie-insti tuut der coöp. beweging in 1935 25 miljgulden, terwijl een di vidend van 800.000 gulden kon worden uitgekeerd. Spr. spoorde de menschen, vooral de huis moeders aan lid der coöperatie, te worden. Hierna werden eenige korte films vertoond, waarvan enkele het werk der coöperatie in beeld brachten, waaruit o.a. bleek, dat de Haka ook nog een vacantie- oord exploiteert, ten behoeve van kinderen. Ook worden daar week-ends georganiseerd voor de werklooze leden. Ais bijzonder mooi willen we hier memoreeren de opnamen uit het aquarium van Artis te Am sterdam. Na de pauze volgden nog twee films, waarvan vooral het teeken- fiimpje bij de jeugd in den smaak viel, waarna dhr. Beumer nog maals het woord nam om alle aanwezigen te danken voor hun belangstelling. Daarna sprak nog dhr. Gaston Qoossens, uit Sas van Gent, die in een gloedvolle speech ook een lans brak voor de coöperatie, daarbij o.a. wijzende op de nog met lang geopende bakkerij, die nu reeüs te klein was en door een nieuwe vervangen moest worden. Deze is in bedrijf ge steld te Philippine. De atname bij de r.-k. coöperatie is te Axel nog niet groot, maar spr. hoopte, dai deze welgeslaagde avond ook voor Axel succes zou mogen hebben. De aanwezigen, die voor het grootste deel Destonden uit men schen uit de r.k. arbeidersbewe ging, weiden onthaald op een zakje bonbons en een sigaar. Nog dagelijks heeft het scheefliggende stoomschip de Ru- gia te Sluiskil bekijks, ofschoon het al ver uit zijn benarde positie is gered. Het papperige loodwit wordt in bakken naar een daartoe beter geschikte baggerboot over geladen en alle gevaar is nu ge weken. Het zal bin ren een paar dagen wel vertrekken, evenals de bergmgsvaartuigen. Te Sluiskil is men niet te spre ken over de wijze, waarop men het gewaagd heeft dit schip voor een uergenjke lading te benutten Ware het in zee geDeurd, dan zou man en muis misschien een prooi der golven zijn geweest. Te Sluiskil is een aanvang gemaakt met den bouw van een R.K. Ziekenhuis. Eenige werk looze grondwerkers zijn reeds bezig met het graven van de kelders. Men hoopt einde 193ö met den bouw klaar te komen, wat voor Sluiskil en omstreken een groote verbetering zal zijn Met ingang van 1 Maart a.s. is benoemd tot agent van politie te Zandvoort dhr. J. Smouter, thans marechaussee te Terneuzen. Te Sas van Gent heeft een vermoedelijk Belgische vrouw een schoenwinkelier opgelicht voor 3 paar schoenen. Zij gaf voor die op zicht te moeten vragen voor iemand uit Sas, doch toen men den volgenden dag de zichtzen- ding niet terug had, bleek men er aan het opgegeven adres mets van te weten. Men zij gewaar schuwd. De werkloosheid in Zeeuwsch Vlaanderen Aantal ingeschreven werkzoe kenden bij de organen der arbeids bemiddeling in Zeeusch-Vlaande ren over de maand December 1935. Aardenburg 60, Axel 378, Bier vliet 207, Boschkapelle 126, Bres- kens 77, Cadsand 49, Clinge 159, Ede 4, Graauw en Langendam 219, üroeue 99, Hengstdijk 35, Hoek 279, Hontcnisse 332, Hootdplaat 150, Hulst 195, Koewacht 108, Nicuwviiet 13, Oostburg 131, üs- semsse 34, Overslag 8, Philippine 71. Retranchement 59. Sas van üent 138 Scnoondijke 119, St. Jansteen 163, St. Kruis 23, Stop- peiuijiz 126, Waterlandkerkje 20 Westuorpe 144, ljzendijke 122 £a<unsiag 318, Zuiddurpe 92,Zuiu fande 31, Sluis 101. TeUal 4190, Terneuzen 830. Algemeen totaal 5020 ingeschrevenen. Pleidooi voor gratis veerdiensten. De Koninklijke Nederlandsche Toeristenbond A.N.W.B. wijst er in een adres aan den minister van waterstaat op, dat vele eeuwen lang Noord- en Zuid-Nederland werden gescheiden door groote binnenwateren, welke oorzaak waren, dat niet alleen het verkeer daarover een groot oponthoud ondervond, maar bovendien het verkeer een dikwijls onbelangrijk bedrag voor den overtocht daar van had te betalen. Als gevolg van den bouw van de bruggen over de groote ri vieren mag spoedig worden ver wacht, dat aan dezen toestand volledig een eind zal komen. Er is echter een deel van ons land en wel met name Zeeland en een deel van de Zui9-Hol- landsche eilanden, hetwelk èn onderling èn van het overig deel van ons land is gescheiden door breede rivierarmen, waardoor zoo wel aan de onderlinge verbinding als aan die met het vasteland van Nederland dezelfde bezwaren ver bonden zijn als tot dusverre aan de verbinding tusschen Noord en Zuid Nederland, met het ge volg, dat de ontwikkeling van deze streken in hooge mate wordt belemmerd. Als gevolg van de geografische gesteldheid kan er niet aan wor den gedacht, de bestaande veren te vervangen door vaste bruggen, zoodat, wat het bezwaar van het oponthoud betreft, het de Lands- regeering practisch niet mogelijk zal zijn, de bewoners dezer stre ken op gelijke lijn te brengen met de overige bewoners van ons land, maar naar de meening van den A.N.W.B. mag dit voor de Re geering geen reden zijn om nu die verbinding gebrekkig moet blijven, nog bovendien de ver goeding voor het gebruik van die verbinding te bestendigen. In tegendeel, er bestaat nu des te meer reden om het toch reeds achtergestelde deel van ons volk althans in dit opzicht tegemoet te komen. Men blijft ook volkomen in de lijn van de thans gevolgde ver- keerspolitiek, welke, naar de mee ning van den adressant volkomen terecht de meening huldigt aan allen betalen voor allen", wan neer de kosten van exploitatie der hierbedoelde veerdiensten, welke vergeleken kunnen worden met de rente van de (niet) ge bouwde bruggen, worden ge bracht ten laste van het Verkeers fonds (afdeeling Landwegen) en voor den overtocht per veer geen kosten in rekening worden ge bracht. Adressant wijst er ten slotte op, dat er te meer aanleiding zal zijn om zulks te doen, wanneer het wetsontwerp wordt aangeno men tot verhooging van de ben zinebelasting met V, cent per L omdat de te verwachten opbrengst van deze heffing grooter zal zijn dan voor den versnelden bruggen bouw noodig is en deze opbrengst voldoende zal zijn om daaruit tevens de exploitatie van de hier bedoelde veren althans ten deele te financieren. Op grond van vorenstaande overwegingen acht de AN W.B het een eisch van billijkheid tegenover de bewoneis der Zeeuwsche en Zuid Hollandsche eilanden, de belangrijke veerver- bindingen tusschen deze eilanden onderling en met het vasteland kosteloos te maken en de exploi tatiekosten dezer veerdiensten te brengen ten laste van het Ver- keersfonds (afd. Landwegen). De afdeeling Wegen en Verkeer van den B. B. N. deelt mede, dat het normale verkeer op den Staatsweg Douai— Hulst, vak Aalst—Dendermonde, sedert 15 Januari j.l. hersteld is. Gewassenkeurlngsdienst, Bij den Zeeuwschen gewassen- keuringsdienst heeft een reorga nisatie plaats gehad. Besloten werd voortaan niet alleen maar te keuren, doch ook meer voorlichtend te werken, terwijl er tevens bezuinigingen werden ingevoerd* Zoo zullen er cursussen in selectie en kennis van aardappe len gegeven worden, terwijl van den Piantenziektenkundigendienst uit Wageningen spreekbeurten zullen worden vervuld. De bezuiniging zal o m. hierin bestaan, dat de auto's worden afgeschaft en de keuringen voort aan per fiets zullen geschieden. Het twee keurmeesterssysteem is voorts vervangen door het één reurmeestersysteem. (De Z) Kerknieuws. Reeds geruimen tijd bestonden bij de Ger. Gemeente alhier plan nen tot het bouwen van een nieuw cerkgebouw, wegens de beperkte ruimte. Thans vernemen we, dat deze plannen zoover zijn gevor derd, dat aan dhr. M. J. van den Berg alhier is opgedragen om uit enkele ontwerpen een bepaalde teekening met bestek te maken en te besteden. De nieuwe kerk zou 360 zitplaatsen bevatten en van een centrale verwarming, bene vens een nieuw kerkorgel worden voorzien. De kerk zal op dezelfde plaats in de Weststraat worden gebouwd, zoodat alras de geheele straat vernieuwing heeft onder gaan. Predikbeurten te Axel. Voorin. 91/» ure Ds. van Oeveren Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post Catech. Zondag 2. Nam. 2 Dezelfde. Tekst Roip. 21—4. Geref. Gemeente. Voorm. 9.30 ure Leeskerk. Nam. 2 De Rijkspostspaarbank opge - licht. Bij de Rijkspostspaar bank te Amsterdam zijn twee ge vallen van verduistering ontdekt waardoor de spaarbank voor 3325 is benadeeld. Bij deze ver duistering zjjn 5 personen be trokken twee ambtenaren van de spaarbank, een monteur, een broer van een der ambtenaren en een koopman uit Haarlem. De beide ambtenaren, gehuwde menschen van omstreeks 35 jaar lieten den werklooze een spaar bankboekje nemen te Rotterdam die daarop 5 stortte. Dit boek je werd door de beide ambte naren vervalscht en de storting veranderd in 2055. De beide ambtenaren zorgden er voor dat het postkantoor in Utrecht een mandaat kreeg om aan den werk looze 2000 uit te keeren. Alles klopte dus uitstekend. Van dit bedrag kregen de ambtenaren en de werklooze broer, ieder 600 terwijl de koopman in Haarlem 200 ontving. Het tweede geval van fraude is als volgt gebeurd In de han den der beide ambtenaren kwam een boekje waarop 4000. Nu werd de monteur er voor ge spannen, om de handteekeniDg van den eigenaar na te maken. Intusschen kreeg het kantoor te Haarlem een mandaat om op dit boekje 3100 uit te betalen. De monteur trok naar Haarlem, zet te de valsche handteekening en ontving 3100 Van dit bedrag ontving een der ambtenaren 1300, de tweede ambtenaar 1000 en de monteur 700 Van dit bedrag heeft de centrale re cherche f 900 gered dit bedrag was verstopt op een plekje op de hei bij Ede. Het geld, dat de monteur had ontvangen is in zijn geheel terecht gekomen. De monteur hart het verborgen in een garage. Van de 1000 die de tweede ambtenaar ontviDg is weinig overgebleven. Slechts f75 Dit bedrag is reeds weer geheel gerestitueerd. De vijf mannen, die in arrest zijn hebben volledig bekend. Goede vangst Te Budel (N B hebben de douane-beamten wederom een goeden slag gesla gen. Op den rijksweg Maarheeze» Leende bemerkten de ambtmift- rcn eec auto. Deo chauffeur werd en» ta*k§a gegeveu om te Btoppea, waaraan echter niet vol daan werd, zoo meldt het „Hdl.". De verderop gestaiionneerde ambtenaren kregen een waar schuwing en schoven de spijker plank over den weg, waardoor de wagen gedwongen werd er over heen te rijden. De banden wer den geheel vernield met het ge volg, dat de chauffeur al spoedig den tocht moest beëindigeB. Hij wist met achterlaiiog van den auto en de lading boter, te ont komen in een nabij gelegen bosch. De wagen en de smokkelwaar ongeveer 400 Kg. boter werden in beslag genomen. Ook zijn nog eenige personen uit Helmond aangehouden die met rijwielen partijen boter en suiker ons laud trachtten binnen te voe ren. 200 K G. suiker. 13 doozen boter en een 7-tal fietsen werden Verbeurd verklaard, Tegen de smokkelaars werd proces-verbaal opgemaakt. Eerst een weinig Purol in wrijven en daarna inzee- pen dan scheert men zich schoon, zacht en pijnloos. De politie te Hengelo deed een inval ton huize van zekere S. aldaar, waar in de keuken een volledig in werking zijnde distil leerketel werd aangetroffen. Toestel en reeds afgestookte drank werden in beslag genomen. Ook werd een inval gedaaD by zekeren P., waar een compleet distilleertoestel werd aange troffen. Smokkelaars gerat. Een berucht Hagenaar, die eerst kort geleden uit de gevangenis werd ontslagen, na een atrat van zes maanden te hebben ondergaan, wegens het vervalschen van een reispas, is in den nacht van Maandag op Dinsdag te Parys gearresteerd. Sedert eenigen tyd was de 36 jarige Johan Klee, de leider van een gevaarlijke smokkelben de, die voor miilioenen trancs aan tabak op frauduleuze wyze over de FraDsche grens zou heb ben gebracht, verdacht. Er ging geruimen tijd mee ge moeid aleer men er achter was vsie de aanvoerder der bende was, maar tenslotte stond het wel vast, dat Johan Klee de touw tjes in handen hield. Door het ontvallen van twee van zyu helpers was de leider tenslotte gedwongen om ook zel ve aan het smokkelwerk deel te nemen. En daarop juist had de politie te Parys gewacht In den nacht van Maandag op Dinsdag bemerkten twee inspecteurs van politie in de drukte van den Fauborg Montmartre een kostba re auto met een Nederlandsche nummerplaat, waarin zy tot hun niet geringe blijdschap den lei der van de bende der Hollanders achter het stuur zageu zitten Van een verkeers-opstuppiog maakten zy gebruik, Klee te arresteeren, hetgeen niet gemak kelijk ging, daar deze zich hevig verzette. Met Klee geboeid tusschen zich in, reden de inspecteurs van po litie naar het bureau, waar de auto aan een onderzoek werd on derworpen. Hierbij vond men in de carrosserie van den wagen en in 'n ledig benzine reservoir een drietal bussen met ruim 50000 sigaretten. De cndergeteekeride maakt het geachte pu bliek van AXEL en omstreken bekend, dat hij zich gevestigd heeft als Beleefd aanbevelend, R. VAN WIEJIEERSCQ. Nieuwstraat G 45. Vanaf heden verkrijgbaar: prima Aanbevelend, G. S. BLANKERT. Telef. 79. TE KOOP: Mooi ORGEL met doorl. harp 3s/b sPei- Modern eiken PIANO mooie toon. KOblER, Wnnciminastr. GG 33. Schoon maken, repareeren en stemmen. gevraagd, P. G. AdresPRINS HENDRIKSTRAAT 14. Verloren een paar bruine, glacé, dames- tijdens de uitvoering in „Het Centrum" op 9 dezer. Goed kenbaar. Te bevragen aan het bureau van dit blad. Notaris FANOY te Axel is voornemens ten verzoeke van de Fam. P. HAAK- Dieleman te Axel, op nam. I1/, uur in het caté van Mej. de Wed. Gilijamse publiek te verkoopen te Axel, Weststraat, Kaaiwal, Oude Stad en Oudenweg. le Axel, aan de nieuw aangelegde Oranjestraat. te Axel, Oudenweg. te Zaamslag, Veer, groot 3,60,15 H.A. (8 gem. 24 roe), verhuurd aan dhr. L. A. de Mul tot 3C Sept. 1940 voor f350,— per jaar. Te aanvaarden in genot huur bij de betaling. Betalen: 29 Februari 1936. Nadere inlichtingen ten kantore van den Notaris. tegen Competitie Z. V. B. te AXEL op Dinsdag 21 Januari a s. ten 7 uur, gebouw „HERVORMDE ZONDAGSCHOOL", JULIAN ASTRAAT. SPREKERS:' ON DER WERP: ËNTHBB VH1J. DRBiAT VBIJS leder, ook Dames hartelijk welkom* ZONDAG 19 JAN. 1936. Ned. Herv. Kerk.

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 4