Axelsche Courant. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 81. Vrijdag 17 Januari 1936 Landbouw. Gemengd Meuws. Burgerlijke Stand. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Redacteur-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede lrilad Kalibeuiestina vnor het volgende oogstjaar. Db tijd is weer aangebroken, dar nun bet teeltplan voor het volgend jaar gaat maken Een der gewichtigste onderdeelen hiervaD is de bepaliDg welke be mesting de verschillenbe percee- len gegeven zal worden. Hieraan ligt voor een groot gedeelte het welslagen der boerderij at. In dit artikeltje willen wij een en ander over de kalibemesting naar voren brengen. Er zijn nog wel landbouwers welke meenen het met gpen of weinig kali te kunnen weg^n. Vooral als het vorig oogs'jaar behoorlijk meikali bemest is.meentmen lichtvaardig het nu wel eens een jaar zonder te kunnen doec! Dit kan echter op een leelijke mislukking uit- loopen. Wij kunnen op het meeieodeel onzer gronden geen eDkel jaar een kalibemesting mis sen, willen wij gezonde gewassen verbouwen met ruime opbrengst. Men moet bedenken, dat de werking van kali op de kwaliteit (voorkomen van ''blauw bij aardappelen, hoog korrelgewicbt bij granen enz vaak afgezien oogstvermeerdering, de kosten der kalibemesting ruimschoots goed maakt. Met betrekking tot de grondsoort kunnen wij vrijwel zeggen, dat alle gronden, zoowel zand-, veen-, als kleigronden, wil men zoo volled'ge oogsten ver vi acbten, rijkelijk met kali bemest moeteu worden. Een uitzonde ring kan misschien gemaakt wor den voor jonge kleipolders. Maar door het verhoogeD der productie ODder den invloed van zwaardere stiksiothemesting, meer eiscben- de variëteiten en uitgebreider hakvrucbtbouw wordt de bodem- voorraad aan kali veel sterker aangesproken dan in vroegere jareD. Eu als verschijnselen van kaligebrek optreden, heeft men reeds gedurende een aantal jaren minder opbrengsten van onvol doende kwaliteit geoogst. Het zal dus verstandig zijD, met den go-dkoopen kalimest regelmatig door te gaan. Dat een ruime oogst heel wat kali uit den grond neemt, blijkt hieruit: Voeder-en suikerbieten nemen 250 K G. en meer zuivre kali, overeenkomende met 625 K. G kalizout van 40 pet. per H. A Aardaopelen dezelfde hoe veelheid Maar ook graangewas sen hebben veel kali noodig. Er zij hier nog eens op gewezen dat men door een ruime kalibe mesting "stroo als riet" krijgt, dus het legeren voorkomt. Onze tarwe maar vooral onze geist- bouwers mogen dit niet vergeten Ia vele gevallen heelt men jarenlang bet grasland kali ont trokken, zonder er aan te denken dat aanvulling noodig wordt Thans leert men meer en meer dat niet alleen stikstof en fosfor- zuur, maar ook kali noodzakelijk is en stijgen de opbrengsten naar mate de kalizak wordt aangespro ken. Vooral van belang is het dat door de kalibemesting degreei der klavers, dusde eiwitopbrengst eu kalkvoeding van het vee, be vorderd worden. Ta rijke enderzoekingen hebben glashelder doen zien, dat het niet alleen noodig is den grond terug te geven, wat door derespectieva- lijke gewassen is ontnomen. Vooral wat betrelt de kali moet de grond in een "verzadigings- toestand" verkeeren. Eerst dan kan men een volledige oogst ver wachten. Dit geldt in 't bijzonder voor die kleigronden, waarop men vele jaren geen oi geen voldoende juli toevoegde, Die gro&den leg gen door de z. g. adsorptie een deel van de kali zoo vast, dat het voor de planten niet beschikbaar b ijtt. Vandaar dat men op zulke gronden dikwijls eerst na ruim kaligebruik volledig succes ver krijgt. Door het vastere binden geven de klei-en zavelgronden de kali niet zoo gemakkelijk. Ook gedragen zich de verschil lende gewassen wat opname aan kali betreft niet gelijk. Suiker en voederbieten nemen b. v. de kali beter op dan klaver, aardap pelen, boonen, uien, enz. Men doet dus goed deze gewassen als proefvrucht te kiezen. Zaak is het echter te zorgen dat de ver schillende gewaisen over rijkelijk opneembare kali kunnen beschik ken. v. d. M. een een Getroefd. De „Opmarsch" melat: In de Eerste Kamer. Tijdens de debatten over de toe lating van den N. S. B 'r, Graaf i Marcbant et d'Ansembourg Op de publieke tribune hangt een lange rij N. S. B.'ers over de balustrade. De uitdagende speld jes blinken. De fluisterende of brommerige aanmerkingen van 's graven supporters zijn gemak kelijk te verstaan voor wie zich op de perstribune bevindt. Mr. Mendels behandelt de vraag, of het Nederlanderschap van s graven vader wel vaststaat. Een stem op de publieke tribune kankert: Wat een krankzinnig heid, om dat nou nog na te vitten van zya vader!'' Een stem op de perstribune antwoordt: „U moet eens naar Duitschland gaan! Daar zoeken ze naar je overgrootvader, of die wel Arisch was! De moord te Eindhoven Het nader verhoor van de 23-jarige vrouw A. Szabo die Zaterdag avond haar man De Baar te Eind hoven met eeu pistool heeft dood geschoten heeft thans uitgewezen, dat zij tot deze daad is aangezet door haar 19 jarigen vriend A van den Kerkhof, die tijdens het ple gen van de misdaad op eenigen afstand heeft staan wachten. Zij had hem al eerder gevraagd haar man in het kauaal te werpen, waartoe zij hem naar een alge legen plaats zou lokken, doch het jongmensch had dit geweigerd daar hij vreesde dat het slacht offer sterker zou blijken te zyn dan hij. Op den onbewaakten over weg te Apeldoorn naderde de lokaaltrein ApeldoornZwolle, toen de 63-jarige H. Disbsrg te voet passeerde. Hij werd door de locomotief gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer, dat onherkenbaar was verminkt beeft vermoedelijk tengevolge van hardhoorendheid den naderenden trein niet opgemerkt. Te Horn geraakte de 84 jarige landbouwer P. C. onder zijn wagen, doordat het paard plotseling schichtig werd en op bol sloeg De man kreeg een wiel over de borst en werd naar zijn woning vervoerd, waar hij een paar uur later is overleden Geknipt. Te Warschau werden twee leden eener bende gearresteerd, die cbèques in dol lars en ponden sterling vei valsch ten. Vier medeplichtigen, die per vliegtuig naar Boekarest wa ren gevlucht, werden bij hun aat> komst op het vliegveld door de gewaarschuwde politie gearre steerd. De bende opereerde in Warschau, doch de cbèques wer den te Boekarest vervaardigd Te Gorj (Roemenië) heeft een landbouwer, by een twist over een geldzaak zijn vrouw, zijn schoonouders en zijn schoon zuster met messteken om het leven gebracht. Daarna pleegde de dader zelf moord door verhanging. Een personentrein, op weg van Londen naar Pauzance, in Cornwall is nabij Shriveuham in botsing gekomen met een goe* derentrein, De beide treinen ontspoorden en 23 gewonden moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. Verscheidene hunner verkee ren in zorgwekkenden toestand. In de nabijheid van Jeka- terinoslow (Sovjet-Unie) autobus met arbeiders ravijn gestort. Het aantal dooden en gewon den is zeer aanzienlijk. Een Amerikaansch toestel op de lijn van Newark (New Jersey) naar Los Augeios is nabij de stad Little Rock in Arkansas neergestort, waarbij 17 menschen om het leven zijn gekomen. Het vliegtuig is tusschen Memphis en Little Rock gevallen. Toen het niet op den vastge- stelden tijd te Little Rock aan kwam, zijn van deze plaats eenige personen vertrokken om een onderzoek in te stellen. Zij vonden het totaal vernielde toe stel gedeeltelijk weggezakt in het moeras. De 14 passagiers, de beide piloten en de stewardess waren reeds overleden. Dit vliegtuigongeluk is het grootste in de geschiedenis van de Amerikaansche luchtvaart. De boeren, die na urenlang zoeken in het moeras eindelijk de plaats des onheils bereikten, verklaren, dat de wrakstukken over een alstand van 100 meter verspreid liggen. De lyken van de 17 slacht offers zyn onherkenbaar ver minkt. De oorzaak van het ongeluk is nog niet opgehelderd Volgens den correspondent van de „New York Times" te Memphis zou de oorzaak van het vliegongeluk bij Goodwin gelegen zijn in 't verlies van een schroef. Oplichters Men is te Brussel op het spoor gekomen van een zwendel-affaire, met vertakking te Parijs. Twee makelaars vandeBrus- selsche beurs en twee te Parijs woonachtige bankiers, zyn ge arresteerd. Het bedrag, dat by deze affaire betrokken is, be draagt meer dan 4 millioen francs. Het Brusselsche parket heeft onmiddellijk een einde gemaakt aan de activiteit van een fiaan- cieel blaadje, dat in deze zaak de band heeft gehad, door voor bepaalde fondsen reclame te maken, en zijn klanten aan te sporen tot het doen van contante en termijnzaken. Dappere matrozen. Het Duitsche stoomschip „Castellon', aan boord waarvan zich tien geredden bevonden van een Spaansch stoomschip, dat bij Kaap Finesière verging, met een lading mali, is te Hamburg aangekomen. Uit hst verhaal van den ka pitein blijkt, dat deze redding, gezien de hooge zee, met de grootste moeilijkheden gepaard ging. Door de „Castellon" werd een sloep uitgezet die, bemand mat zes vrijwilligers, tweemaal naar de zinkende „Vizkaya" voer en telkens vyt schipbreu kelingen aan boord kon nemen. Later kwam ook het Estlandsche stoomschip „Mirra" ter plaatse, dat ook nog vijf geredden aan boord kon nemen. Dan zonk de „Viskaya", den kapitein en een van de matrozen in de diepte meesleepend. Tengevolge van het verschui ven van de lading kreeg de „Viskaya slagzij, waarop het schip moeilijk bestuurbaar en tenslotte een prooi van den storm werd. In den leeftijd van 118 jaar is te Boekarest (Roemenië) over leden George Strazza, een van de oudste inwoners van Europa De mau bad nog als soldaat dienst gedaan by de revolutiebeweging van 1848. Moord. Op een boerde ry by het Schotsche dorpje Sad dell, is een 53 jarige boer dood geschoten. De man hoorde ge stommel in huis, stond op en opende de deur van de slaapka mer. Zyn vrouw, die ook wak ker was geworden, hoorde twee schoten en zag haar man wanke len en vallen. Toen zjj hem op ving bleek hy reeds stervende. Da vrouw trachtte uit de keu ken water te halen en zag daar een man met een diepen gleuf- hoed. Hij richtte een geweer op haar en schoot, maar de kogel vloog voorby. De man vluchtte. De vrouw, die geheel overstuur was, sloot zich in een kamertje op en ging een half uur later met eeu doek over haar nacht hemd in het dorp hulp halen. Toen zij met de politie terug kwam bleek een kast in de huis kamer doorzocht te zijn, maar of schoon er een vry belangrijk be drag aan geldaanwez'g was, was alles onaangeroerd gelaten. Voor de koffietafel. Hoewel de maand Januari zich tot nu toe niet als een echte wintermaand heeft doen gelden zal door velen een warm hapje bij de koffietafel worden gewaar deerd. We zullen daarom in ons vol gend nummer eenige recepten opnemen, welke zijn aan te be velen voor het baKken van aard- appel- en rijstkoekjes en di8 in een minimum van tijd zijn klaar te maken. We hopen, dat onze lezeressen er een dankbaar ge bruik van zullen maken, want ook onze krant wil de liefde winnen door het strelen van de maag. Hontenisse. Geboren. 15 Dec. Albertus, z. van Josephus Wante en Eugenia van Goethem. 21. Imelda, d. van Desiié Schelf hout en Maria Hoeteijzers. 30. Leonie, d. van L90 Cambeen en Elfrida Lauwers. Overleden. 5. Maria de Maat, 79 j„ wed. van Petrus Keiser. 10. Pieter Neve, 80 j weduwn. van Anna de Maagt. Sas van Gent. Overleden. Paulina Verschoote, 64 j., echtg. van Eageibertus Kaltsvei. Ter Neuzen. Geboren. 7 Jan. Gerardus, z. van Cornelius Maas en Bertha Bogaert. Louis, z. van Jan L mnis en Janna Verstraaten. 9. Elisabeth, d. van Déffré Duunnck en Adriana Meertens. Overleden. 4. Cornells van Dijke, 56 j., echtg. van Maatje van Driessen. 5. Johanna Tol lenaar, 59 j echtg. van Izaak Biiek. 8. Jacobus Stoffels, 34 j., echtg. vau Maria vau Gelderen. Elisabeth Duurinck, 1 d., d. van Désité en Adriana Meertens. Westdorpe. Gehuwd. 28 Dec. Cesar Heene (van Assenede), 25 j en Margriet Rotthier, 18 j. Geboren. 18 Dec. Robert, z. van Augustinus van Kwikkel- berghe en Margaretha Coone. Overleden. 17 Dec. Arnoldus D'haeue, 74 j echtg. van Fran cisca Filipse. 20. Francisca Filipse, 69 j wed. van Arnoldus D'haene. Zuidderpe. Gehuwd. 18 Dec. Augustus Cappendyk en Leonie Aerts. Geboren. 9 Alice, d. van Rsmi Migom en Alice van de Vyver. 11. Erna, d. van Cyrillus van Haelst en Maria van Duele. Overleden. 14, Maatje Beu len», echtg. van Lavinus Mat- tens. 22. Arthur Claeys, wedn. van Irma Belaert. Loop der bevolking over 1935 Boschkapelle. Geboren 27, gevestigd 38, overleden 15, ver trokken 67. Bevolking op 31 Dec. 1934 628 m., 577 vr., totaal 1205. Bevolking op 31 Dec. 1935 613 m., 575 vr., totaal 1188, alzoo verminderd met 17 pers. Voltrokken huwelijken 13. Hontenisse. Gsboren 105, ge vestigd 209, overleden 51, ver trokken 227. Bevolking op 31 Dec. 1934 2715 m., 2754 vr„ totaal 5469. Bevolking op 31 Dec. 1935 2737 m., 2768 vr., totaal 5505, aUoo vermeerderd met 36 pers, Hoek. Geboren 39, gevestigd 51, overleden 31, vertrokken 57. Bevolking op 31 Dec. 1934 1358 m., 1328 vr., totaal 2686. Bevolking op 31 Dec. 1935 1363 m., 1325 vr., totaal 2688, alzoo vermeerderd met 2 pers. Voltrokken huwelijken 29. Sas van Gent. Geboren 56, gevestigd 226, overleden 29, ver trokken 203. Bevolking op 1 Januari 1935 1611 m., 1572 vr totaal 3183. Bevolking op 31 Dec. 1935 1627 m., 1606 vr., totaal 3233, alzoo vermeerderd met 50 pers. Voltrokken huwelijken 12. Echtscheidingen 1. Westdorpe. Geboren 32, ge vestigd 93, overleden 20, ver trokken 108. Bevolking op 31 Dec. 1934 1048 m., 1029 vr., totaal 2077. Bevolking op 31 Dec. 1935 1055 m., 1019 vrtotaal 2074, alzoo verminderd met 3 pers. Voltrokken huwelijken 10. Zaamslag. Geboren 46, ge vestigd 89, overleden 38, ver trokken 96. Bevolking op 31 Dec. 1934 1813 m., 1827 vr,, totaal 3640. Bevolking op 31 Dec. 1935 1828 m., 1813 vr., totaal 3641, alzoo vermeerderd met 1 pers. Voltrokken huwelijken 22. Hontenisse. Van 15 tot en met 31 Dec. hebben zich in deze gemeente gevestigd Arthur Bleijenberg te Schadde- beurs van Hnlst. Elisabeth Biemans te Groenen dijk van Bergen op Zoom. Augustinus de Bakker te Lams- waarde van Hengstdyk. Maria Jonkers te Lamswaarde van Belcele (Waes). Vertrokken Maria van Overmeeren, van Lamswaarde naar Graauw. Romania Verdurmen, van Lamswaarde naar Eersel. Emilius Vlassenrood met gezin, van Lamswaarde naar Kemseke (België). „Renó Giele, van Terhole naar Boschkapelle. Sas van Gent. Gevestigd E. M. de Nijs, van Terneuzen. I. B. Temmerman, dienstbode, van Selzaete. M. Vega en gezin, kantoorbe diende, van Amsterdam. J, de Ruysscher en gezin, wachtmeester Kon. Mar. van Boxtel. B. M. J. Beelaert, zonder be roep, van Assenede. Vertrokken O. Schinckels, dienstbode, naar Gent. F. Schoute en gezin, naar Hulst P. C. H. van den Enden en gezin, schipper, naar Rotterdam. H. P. Serrarens en gezin, kan toorbediende, naar Stoppeldijk. J. de Maertelaere, buishoud ster, naar Westdorpe. Ter Neuzen. Gevestigd O. L. Greve-Bastiaans, zonder, van Amsterdam. I. Bakker-de Niet, zonder, van 's-Gravenhaga. M. van Beveren, dienstbode, van Zierikzee. M. J. v. d. Bout, leerl. ver pleegster, vau Bergen op Zoom. C. J. Versluys, zonder, van Batavia (N.O I G. den Exter, baggermeester, van Gent (B.). J. Riemens, kantonnier, School- W8', van Hoek. Vertrokken C. J. Faas, dienstbode, naaf Biervliet. M. Hamelink, dienstbode, naar Zaamslag. Westdorpe. Gevestigd t Martha Verhoosel, van 9ai van Gent. Anna de Olerck, van Wachte* beke. Louisa Vervaet, van Sas van Gent. Cornelia de Vos, van Halsterens Vertrokken Dina Remery, geb. Batus, naaf Selzaete. Jan de Koeler met gezin, naaf Ter Neuzen- is in

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 3