AKKERTJES Binnenland. Hoofdpijn,Kiespijn. leiten den bouw ter hand geno men van een directen weg van Port Said naar Damieta met 2 bruggen over het Manzale-kanaal. De regeering heeft voor deze werken reeds een crediet van 54000 pond sterling toegestaan. Naar verluidt, zou worden over wogen nabij het de Lesseps- havenhoofd een fort te bouwen, ter verdediging van de buitenha ven van Port Said. Te Port Said zullen luchtafweer- oefeningen worden gehouden. Alle luchtstrijdkrachten in de Ka naalzone en de burgerbevolking zullen er aan deelnemen. De oorlog In Abessinië. Van Abessinische zijde wordt medegedeeld, dat de manschap pen van Ras Seyoem, die kort geleden in Tembien werden ge meld, de noord-westelijke grens naar Gheralt zijn overgestoken en daar een Italiaansch detache ment hebben verrast. 65 Italianen werden gedood en een aantal mitrailleurs, geweren alsmede munitie en levensmidde len buitgemaakt. De Abessiniërs zouden 6 dooden en 9 gewonden tellen. Italiaansche vliegtuigen hebben opnieuw Amba Birgutant gebom bardeerd, ongeveer 15 k m. ten zuiden van de Takazze. Italiaansche vliegtuigen hebben Anele aan het front van Ogaden gebombardeerd en verscheidene gifbommen geworpen. De Abessinische regeering blijft krachtig protesteeren tegen 't bom bardeeren van open steden. Het gebruik van gifgassen vooral, heeft heftige verontwaardiging gewekt. De moed, door de leden van het Roode Kruis aan den dag gelegd, heeft te Addis Abeba groote bewondering gewekt. Het (97ste) Italiaansche leger- bericht luidt als volgt De Abessinische legermacht onder commando van Ras Desla Damto heeft sedert eenige dagen een positie ingenomen tusschen Ganale Doria en Sawa Parma om te pogen druk uit te oefenen op ons Somalifront in den sector Doio. Op 12 dezer begon ge neraal Grazianie een felle actie tegen de troepen van Ras Desta. De Abessiniërs werden verjaagd en achtervolgd. Aan het geheele front wordt gestreden. Tot nu toe zijn onze verliezen niet groot. Aan het Erithreafront is de luchtmacht zeer actief. Zweedsche protestnota. De Zweedsche minister van Buitenlandsche Zaken heeft mede gedeeld, dat de gezant te Rome aan de Italiaansche regeering een nota heeft overhandigd in verband met het Italiaansche bombarde ment op de Zweedsche Roode- Kruis ambulance bij Dolo. Deze nota houdt o.m. het vol gende in „De Zweedsche regeering heeft de overtuiging, dat de Zweedsche ambulance het doelwit is gewor den van een directen aanval door de Italiaansche vliegers. Aangezien het hier Zweedsche onderdanen betreft, die in over eenstemming met het Verdrag van 1929 inzake de verbetering van de situatie van in een oorlog gewonden en zieken, een huma nitair werk verrichten, welke door Italiaansche vliegers werden aan gevallen, ziet de Zweedsche re geering zich verplicht tegen dit incident bij de Italiaansche regee ring zeer krachtig te protesteeren. Nopens de werkzaamheid der Zweedsche ambulance is niet gebleken, dat zij zich heeft schul dig gemaakt aan het misbruiken van het Roode Kruisteeken. Alle desbetreffende suggesties zijn door de Zweedsche leden der ambu lance met nadruk onjuist genoemd. De Zweedsche regeering heeft geen aanleiding te twijfelen aan de waarachtigheid van de Zweed sche getuigenverklaringen. De Zweedsche regeering neemt kennis van het leedwezen der Italiaansche regeering, dat Zweed sche onderdanen door het bom bardement zijn getroffen en ver wacht, dat een onderzoek naar tie verantwoordelijkheid voor het bombardement met spoed door Italië zal worden ingesteld. De Zweedsche regeering be houdt zich het recht voor haar eischen, welke zij gerechtvaardigd acht, later kenbaar te maken". Gisteravond zijn minister Dec kers en Gelissen, te Den Haag teruggekeerd van hun reis naar Denemarken en Polen. Zij waren vo! lof over het verloop van hun reis. De burgemeester van Dor drecht heeft in zijn nieuwjaarsre de voor den Raad medegedeeld, dat de nieuwe brug over den Moerdijk vermoedelijk nog vóór 1937 voor het verkeer zou wor den opengesteld. De voltooiing der brug te Zwijndrecht zal daar entegen waarschijnlijk nog twee jaar duren. dig heeft om deze pijnen te ver drijven is een MQnkardt's Poeder Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Collecte Bio vacantleoord. Het bestuur van de stichting „Bio-vacantieoord" deelt mede, dat de Kerstcollecte, welke in nagenoeg alle bioscooptheaters ten bate van het Bio-Vacantieoord, de stichting van het film-en bios coopbedrijf, is gehouden, in totaal f 40,388 (vorig jaar f 40,521) heeft opgebracht. De KRO. De K.R.O. heeft opdracht gege ven voor het uitwerken van een definitief bouwplan voor nieuwe studiogebouwen van dezeomroep- vereenigtng te Hilversum. Het ligt in de bedoeling van den K.R.O. om het huidige studiocomplex verder uit te bouwen, zoodanig dat aan de hoogste eischen van moderne studiobouw, radiotech niek, acoustiek etc. zal worden voldaan. Concentratie byz inder scholen. De benoeming van de door de regeering bij de terugnemii g van de concentratie-paragraaf van het onderwijs bezuinigingsontwerp in uitzicht gestelde commissie is thans, naar de Tel. meldt, binnen kort te verwachten. Van deze commissie, welke zal werken onder leiding van de mi nisters van Onderwijs, Kunsten en wetenschapen en van Financiën, zullen deel uitmaken devoorzitters der zes groote Tweede-Kamerfrac ties, ieder bijgestaan door een on derwijsdeskundige. Ten aanzien van- deze laatsten staat nog niet vast of zij eveneens gekozen zullen worden uit genoemde fracties. De commissie zal tot taak hebben het vraagstuk van de kleine scho len in vollen omvang te bestudee- ren en zoo mogelijk te komen tot een voorstel voor 'n nadere con centratieregeling welke zoowel voor de voorstanders van hetopen- baar als voor die van het bijzonder onderwijs aanvaardbaar zou zijn en welke de door de regeering beoogde bezuiniging zal mogelijk maken. AXEL, 17 Januari 1936. De natuur houdt geen rekening met lieverkoekjes. Het begin dezer week deed verwachten, dat we vorst zouden krijgen en liefheb bers van een baantje op 'tijs waren hoopvol. In plaats daarvan viel er vanochtend een flinke sneeuw bui, die de schooljeugd vermaak gaf, doch overigens niet gastvrij werd ontvangen en allerminst door de werkmenschen, die ijverig bezig zijn aan de ondergrondsche buizen van de toekomstige water leiding in onze straten. Ook de vogeltjes vinden het niet prettig en wachten op kruimpjes. V. V. F. De Vereeniging voor Vreem delingenverkeer alhier hield Dins dagavond op de bovenzaal van de Wed» Gilijamse haar 10e jaar vergadering onder voorzitterschap van dhr. A. van Maale. Zooals gewoonlijk opende de trouwe voorzitter met een welkomstwoord en een hartelijke nieuwjaarswensch voor de leden en neringdoenden, waarvan V.V.V. het toch eigenlijk moet hebben om wederkeerig onze Axelsche welvaart te kunnen steunen. Na de notulen en ingekomen stukken volgde het jaarverslag van den secretaris. Dhr. Essel- brugge gaf een reveue van 1935 en herinnerde daarbij aan de avondconcerten die den afgeloo- pen zomer blijkens de belang stelling zeer in den smaak vielen. Het concours-hippique werd ver gast op een donderbui, die een algemeen sauve qui peut veroor zaakte, doch gelukkig was het programma voor het grootste deel afgewerkt. Het bezoek begint echter te tanen. Ook in de land- bouwdagen had V.V.V. haar deel, doordat zij o.m. zorgde voor een mooi concert door de harmonie uit Schoondijke. Vervolgens wer den nog genoemd de winkelweek en de St. Nicolaasactie, waarop men met genoegen kan terugzien. Zij hadden succes. Teleurstellend was, dat het Dag. Bestuur onzer gemeente niet te vinden was voor wat dans muziek tijdens de jaarmarkt en de Paaschdagen, enz., waardoor ongetwijfeld wat meer vertier zou ontstaan. Ook de „commissie voor de Axelsche hoerenkamer" mist medewerking van genoemd college, want herhaaldelijk is af wijzend beschikt op aanvraag om ruimte hiervoor. De commissie geeft echter den moed niet op en zal op het aanbeeld blijven kloppen. Dhr. van Sabben gaf het finan- ciëel verslag en evenals vele pen ningmeesters tegenwoordig kon hij geen juichtoon aanheffen over de inkomsten. Het getal leden was met 6 verminderd en be draagt nog 84. Dat kon o.i. minstens het dubbele zijn. Let tend op de algemeene belang stelling en sympathie zoo dik wijls ondervonden, mochten er hier een paar honderd leden zijn. Ook de financiëele uitkomsten vielen tegen. Er moest overal geld bij, zoodat er f 282 tekort was. Er was f 260 ontvangen (f 161 aan contributie). Bijgepast voor het concours f 164, de con certen f137, de winkelweek f 25, het St. Nicolaasfeest f 134 en al gemeene uitgaven f 82, tot. f 542. Bij monde van dhr. J. R de Jonge, die met dhrn. G. Mat- theeuws en C. de Coninck de kas hadden nagezien, werd ge rapporteerd, dat alles in orde was. De vooiz. dankte dhrn. voor hunne verslagen en de genomen moeite en deed dat in korte be woording, omdat het gelukkig hier geen gewoonte is, dat de bestuursleden elkaar pluimstrij ken. Maar we mogen er toch wel even de aandacht op vestigen, dat de correspondentie, die de secretaris van een vereeniging als deze ontvangt en verzendt eer zoo'n jaar alles op z'n pootjes is gekomen, van grooten omvang is. En ook de centenkwestie eischt bij zoo velerlei actie „uitkijken". Voegen we daarbij, dat de voor zitter aan beiden zijn daadwerke lijken steun geregeld verleent, dan kunnen we zonder overdrij ving zeggen, dat dit driemanschap een pluim verdient. Als leden voor een nieuwe kas- commissie werden aangewezen dhrn. J. v. d. Hout, W. de Jager en G. J. A. de Jonge. Dhr. Jan Heijnsdijk had bedankt, wegens „drukke werkzaamheden". De bestuursverkiezing was ook al vlug afgewerkt. Natuurlijk werden dhr. Koevoets, als ijverig propagandist en de accurate pen ningmeester, dhr. van Sabben herkozen, terwijl de populaire Kees Smidt natuurlijk de meeste stemmen verkreeg. Dan kwamen we aan de plan nen voor 1936. In de eerste plaats was er een bestuursvoorstel om aan de leden op 25 Februari een feestavondje aan te bieden voor het 10-jarig bestaan. De bedoeling is niet een huldigings avond, maar het brengen van eenige uren aangename ontspan ning, met zoo mogelijk een attrac- tioneel dansje tot slot. Verder wil men het 10 jarig bestaan verbinden aan een moge lijk te houden feestweek, waarin verschillende jubilea worden her dacht. Bekend is, dat 350 jaar geleden ons stadje werd veroverd voor Prins Maurits en sinds Oranje in de Axelsche harten bleef wonen. De harmonie „Concor dia" hoopt haar 50-jarig bestaan te herdenken en ook de voetbal- vereeniging heeft een jubileum jaar, al is de campagne niet triomfeerend. Met hel bestuur van „Concor dia" was men reeds in beginsel tot samenwerking gekomen en ook nu stemde het aangenaam, dat in deze ledenvergadering met algemeene stemmen werd beslo ten om gezamenlijk mede te wer ken aan de organisatie van een feestweek. Uit de beide besturen zal een commissie worden ge vormd en reeds kon de voorz. mededeelen, dat ook de burge meester onzer gemeente zich be reid had verklaard om een alge meene oproeping te doen tot bijwoning van een openbare ver gadering, waar dan een en ander kan worden besproken. Men is nl. van meening, dat deze nati onale gebeurtenis door de gansche bevolking moet worden herdacht en dus hier het hoofd der ge meente de aangewezen persoon is, om leiding te geven. Omtrent nadere plannen kan dus niets gezegd worden. Wel bestaat het plan om in samenwerking met de COGA weer een tentoonstelling van oud heden te organiseeren en daaraan een poppententoonstelling te ver binden met kleederdrachten. Ook het Driemanschap van muziekcorpsen Axel, Hoek en Zaamslag heeft een 5jarig bestaan, doch dit zal ieder corps voor zichzelf herdenken. Op het plan 1936 staan verder weer een conconrs-hippique met motorwedstrijden en een St. Nico laasfeest, dat men met nog meer luister en feestelijkheden hoopt te vieren, nu de animo zoo algemeen was en dubbeltjes-trams weinig succes hebben. Bij de omvraag werd nog ge vraagd of men in plaats van zomeravondconcerten niet liever wilde trachten een baar.cours te houden voor wielrijders. De secretaris deelde mede, dat dit meermalen was geprobeerd, doch tot spijt van het bestuur, blijkt dit te stuiten op technische be zwaren. We kunnen Axel niet uit zonder Rijks- of Prov. wegen en daarop is het verboden in wedstrijd te rijden. Hierna richtte dhr. J. Buma het woord tot den voorzitter als hoofd der openbare school om V.V.V. namenspersoneel en ouders van harte te danken voor het welgeslaagde St. Nicolaasfeest, waarover met waardeering kan gesproken worden. Met dank voor het aangenaam verloop dezer vergadering en den wensch, dat V VV. met haar plan nen ook in 1936 weer succes moge beleven, sloot dhr. Van Maale de vergadering. Tot slot van dit verslag hebben we redactioneel nog een verzuim te herstellen. Er was n.l. in ons blad van j.l. Dinsdag vergeten het volgende bericht op te nemen, dat we op verzoek van het be stuur van Concordia en ter be vordering van een goeden gang van zaken, zouden plaatsen. Naar aanleiding van het bericht in een vorig nummer aangaande dit jaar te houden herdenkings feesten deelde men ons mede, dat we op die zaak niet alleen te ver vooruit geloopen, maar zelfs onjuist zijn ingelicht. We nemen alzoo desgevraagd de ge legenheid waar, om dit te her stellen in zoover, dat wel een gezamenlijke bespreking heeft plaats gehad tusschen de bestu ren van Concordia en V.V.V., doch dat deze een huishoudelijk karakter droeg en van zeer voor- loopigen aard was, terwijl men bovendien in principe tot volle dige overeenstemming kwam. Ook het bericht aangaande een openluchtspel van Concordia bleek, naar men ons van meer bevoegde zijde mededeelde, een loos gerucht te zijn, Wel bestaan er andere feestelijke plannen, maar Aftoe en maf een kou gevat? AKKER.CACHETS het zou voorbarig zijn daarvan nu reeds melding te maken. Terwijl de fitter M. bezig was met werkzaamheden aan de gaslantaarn bij het hotel Het Gul den Vlies, gleed de ladder uit en viel de man met ladder en al op het trottoir. Van de glazen lantaarn bleef niet veel over, dat goed was, maar de fitter bracht het er beter af. Het zou geen wonder zijn geweest, dat deze ernstige wonden had opgeloopen tusschenhetglaswerk. Niettegenstaande er een waarschuwingsbord staat in de Kerkdreef, rijdt daar zoo nu en dan toch nog een auto in razende vaart voorbij de school, tot groot gevaar der kinderen. Alsof er nog geen ongelukken genoeg gebeuren met die dingen. Het was misschien niet over bodig, dat tijdens de speeluren af en toe eens politie-toezicht werd gehouden, of zou het ook helpen, als de onderwijzers een uniform aantrokken Men schrijft uit Axel aan de N. R. Crt. De laatste weken is een groote bedrijvigheid waar te nemen ge weest in den aardappelhandel in Zeeuwsch Vlaanderen. Vele han delaren hebben meer personeel in dienst genomen voor de ver zending naar het buitenland. De prijzen zijn thans weer gestegen, zoodat het bedrijf weer eenigszins loonend is. De kleine kooplieden profiteeren eveneens van deze prijsverhooging en op de markten is dan ook veel vraag naar poot- en consumptieaardappeelen. In den kleinhandel is ook groote behoefte aan goede con- sumpte aardappelen, daar tijdens de laatste vorst veel ingekuilde aardappelen onbruikbaar zijn ge worden. De QiKA propaganda avond. Gisteravond werd alhier in Het Centrum een propaganda-avond gehouden vanwege de R.K. Coö peratie „De Volharding" te Sas van Gent, die, zooals bekend, ook in onze gemeente een filiaal heeft. De vergadering, die te 6 30 uur zou aanvangen, werd een uur ver traagd, daar de heeren, die dezen avond te Axel waren uitgenoodigd in verband met moeilijkheden met de B'lgische douane, niet via Ant werpen, doch via Vlissingen moes ten komen. Het uur werd gevuld met gramofoonmuziek. Te halfacht was men in Axel gearriveerd en begon dhr. Beumer uit Utrecht zijn rede. Spr. begon met er op te wijzen dat de enkeling in onze maatschappij niets meer vermag, en alleen een doelbewuste krachtige organisatie een bepaald streven kan verwezenlijken. Als voorbeeld haalde spr. aan onze sociale wetgeving, als het resub taat van jarenlange samenwerking en strijd van honderdduizenden arbeiders van verschillende rich ting. Precies hetzelfde is het, zegt spr., met de coöperatie-beweging. Deze beweging, klein begonnen, is vertakt in 41 landen met 80 millioen coöperatoren Gok in en| I Als een gevoel van onbehaaglijk- heid U overvalt met koude rillingen en zoo'n doffe hoofdpijn, ga dan naar huis en neem een AKKERTJE" Die beginnende verkoudheid zult Ge dan in den aanvang verjagen en mor gen zult Ge "AKKERTJES" prijzen. Nederiandsch Ongeëvenaard bij Griep, Product gevatte kou, rheumatisché pijnen, Zenuwpijnen, enz. 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 ct. Volgens recept eon Apotheker Dumont Op elk "AKKERTJE" komt de naam AKKER voor in "ruit"-vorm. Let hierop en weiger elke namaak I

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 2