Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh- Vlaanderen Ford over het machinetijdvak. HET TESTAMENT. No. Ï9. VRIJDAG 10 JANUARI 1936 5le Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Eerste Blad. Terwijl de gezamenlijke fabrie ken van het Ford-concern 150000 arbeiders door staking van een leverancier tot stillegging waren gedwongen, zette Henry Ford in een gesprek, zijn meening uiteen over de economische en techni sche ontwikkeling van onzen tijd. Hel was een beetje paradoxaal, toen Ford in een van de honder den nuchtere bureaux van zijn reuzenfabriek, welker raderen door staking van een leverancier tot stilstand waren gebracht, vi sionair een komend machine tijdvak schetste. „Het machine tijdvak is nauwelijks begonnen", zei Ford met een vluchtig, jeugdig lachje. „Het echte machine-iijd- vak, dat ons te wachten staat, zal met het vuil, de leelijkheid, het lawaai en de minachting onzer menschenrechten, die een karak teristiek beeld van onzen tijd vormen, opruimen. Wij bevinden ons thans nog maar in het ossen wagen-stadium van het machine tijdvak. De depressie, welke wij op dit oogenbhk doormaken, is een deel van het herstel van den econo- mischen toestand. De ware slechte tijden hadden wij voor 1929, daar de tijd, dien wi\ den „tijd van voorspoed" noemen, niets anders was dan een economische paniek. In wer kelijkheid is het zakenleven nooit slechter dan in tijden van z. g. hoogconjunctuur, waarin de za- kenleiding den economischen lei ders uit de hand valt en het volk, dank zij de gunstige conjunctuur, verleert aan arbeid te denken. In den toestand van thans hebben zij zich weer op beide bezonnen. Wij bevinden ons thans in een overgansstadium naar een ontwik keling, die grootscher zal zijn dan welke ook, die de wereld tot dusver gezien heeft. „Ik geloof niet, dat het met de wereld op eenigerlei wijze ver keert gaat", ging de autokoning voort, „ik vind veeleer, dat dit de beste tijden zijn, die we ooit had den. Wij leeren thans iets en beginnen te denken. De bankiers hebben aan de depressie schuld, doordat zij allereerst iedereen zijn geld afnamen en het dan in hun kluizen sloten, waar het volk het niet kan krijgen. En een onder breking van den natuurlijken kringloop beteekent op elk ge bied den dood Het ideaal van den ingenieur is het product, niet de winst. Daarom zal hij steeds zijn prestatie zoo hoog mogelijk opvoeren. Wij hebben reeds thans een tijdvak van verspilling van krachten en materiaal achter ons en een nieuwe tijd van tevreden heid en geriefelijkheid ligt voor ons, waarvoor nóch de hooge politiek, noch de hooge financi- eele wereld verantwoordelijk is. Het is de machine, die de huidige crisis zal oplossen en ons een betere sociale orde zal brengen. Machine en transportkwestie is het bevrijdingswoord. Het is ook onzin te beweren, dat de machine een monster is, dat zijn menschelijken meester vernietigen zal. De machine be rooft den mensch ook niet van de mogelijkheid om iets te be reiken. Integendeel. Wij hebben in onze fabrieken sinds dertig jaren de ervaring opgedaan, dat wij eiken keer, dat wij het aantal arbeiders aan een zeker werk verminderden, om daardoor de productiekosten te verlagen, weer meer nieuwe arbeiders moesten aanstellen, om aan de verhoogde navraag te voldoen. Bovendien levert elke bloeiende onderne ming werk voor vele nevenindu- stritën. Ziet u maar eens naar de rubber-industrie, de benzine ondernemingen, den wegenbouw, den bouw van garages, enz die zich alleen tengevolge van de auto-industrie hebben ontwikkeld Thans is het slechts noodig, dat wij ook op economisch ge bied den vooruitgang inhalen, dien wij in oe laatste tientallen jaren op technisch gebied hebben gemaakt. Machines moeten door machines worden vervaardigd en DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. hiervoor zijn hoog betaalde con structeurs noodig. Hoe verder het machine-tijdvak voortschrijdt, en uitgebreid wordt, hoe meer arbeidskrachten noodig zijn om de menschen met ontelbare ge makken te omringen, welke het machine-tijdvak hun biedt. Wij bevinden ons. zelfs wat de auto-industrie betreft, nog maar in het aanvangsstadium Thans onder den uitersten dwang der depressie gaan wij nieuwe con structies bedenken. Ik geloof, dat de tijd voorgoed voorbij is, dat wij honderddui zend menschen in het industrie centrum samengetrokken hebben. De industrie, in haar huidigen vorm, met haar hooge ioonen, lokte de menschen uit de dorpen van het land naar de stad. Onze plicht is het nu hun den terugkeer en het verblijf op het land ren dabel te maken. Het productie systeem, waar ik naar streef, be staat hierin, dat de onderdeelen in duizenden landstreken vervaar digd worden, die natuurlijk over de noodige electrische kracht moeten beschikken. Den men- schenmassa's, die daardoor weer naar het platteland kunnen terug- keeren, wordt op deze wijze een bestaan verzekerdzij zijn aller eerst in de gelegenheid zich met hun eigen landbouwproducten te voeden en trekken door hun in- dustrieelen arbeid geld naar het platteland. Bij een dusdanige arbeidsverdeeling zijn er geen ouderdomsgrenzen en er zal vol doende werk voor oud en jong, voor mannen en vrouwen zijn". ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Het vreemdelingenverkeer. Bij de installatie van de com missie van voorlichting betreffen de 't vreemdelingenverkeer, heeft de minister van handel, nijverheid en scheepvaart, piof. Gelissen, er op gewezen, dat in 1934 Neder- landsche reizigers in hetbuitt nland 34 millioen gulden uitgaven, ter wijl de buitenlanders gedurende dat jaar in Nederland in totaal 4 millioen verteerden. De Neder landers gaven in genoemd jaar zelfs 1 millioen gulden meer uit in het buitenland, dan in 1931, terwijl echter de buitenlandsche reizigers hier te lande in 1934 5 millioen gulden minder verteer den dan in 1931. De minister staat sympathieker tegen het aanwenden van midde len om het bezoek van buiten landers aan ons land te vermeer deren dan den trek van Neder landers naar het buitenland te verminderen. De minister vroeg zich af of er voldoende propa ganda wordt gemaakt voor onze Hollar.dsche en Friesche meren, voor Betuwe en Veluwe, voor onze badplaatsen met nagenoeg dezelfde klimatologische verhou dingen als de buitenlandsche Noordzee-badplaatsen. Onze oude steden behoeven waarlijk niet onder te doen voor die in het buitenland. De minister betwijfelde echter of de Nederlandsche steden en de mooie streken van ons land al dit schoons wel genoeg weten uit te buiten, niet alleen in het buitenland, doch ook in Nederland zelf. Groningers en Friezen zouden meer naar Limburg of Zeeland moeten gaan en welke Limburger heeft wel eens gezeild op de onvergetelijke mooie Friesche plassen Laat de commissie deze opmerkingen eens in haar onderzoek betrekken, aldus prof Gelissen. Door het voeren van een goede tarievenpolitiek, door verkeers wezen, hotels en restaurants is het, naar de minister meende, mogelijk de Nederlandsche prijzen nog meer te verlagen. Hier ligt een groot arbeidsveld. Minister Deckers maakt een studiereis. Minister Deckers was sinds Zondag in Denemarken met het doe! een onderzoek in te stellen naar de Deensche landbouwtoe- standen en crisismaatregelen. In een interview met een cor respondent van de „Tel." deelde (Engelsche vertaling £>5> Nesta onderbrak haar. Weet iemaud, wat er in stond, vroeg zij. Stil, tot haar moeder. Dat wil ik welen. Ja, zei Eidrick. Esther las het zorgvuldig. Zij heelt het Puydale en mij verreld. B-halve drie legaten van 60 000 ieder, aan uw moeder, uw bj;oer en u zelt, vermaakte Jan Mallatborpe alles aan de stad, als een onderwijs- toDds. Dan, zei Nesta en wenkte haar moeder met een gezagheb bend gebaar te zwijgen, had den wy geen recht hier te zyn Ik vrees van niet, zei Eidrick Natuurlijk gaan we dan weg, zei Nesta. Dat staat vast. Hourt u moeder? Dat is mijn besluit. Je kunt doen, wat je wilt, kei mevrouw Mallathorpe boos. Ik laat me niet bang maken door iets wat Esther zegt. Ook teiet door wat u zegt, keerde zij kich tot Eidrick. Dat moet allemaal nog bewezen worden. Wie kan het bewijzen, ot wat P Ik zal zweren dat Esther liegt. Nie mand kan een testament uitvoeren dat niet bestaat. En wat gaat het u aan, mijnheer Eidrick. Wat voor recht hebt u U heeit gelijk, mevrouw, zei Eidrick. Het gaat mij niet pan. Daarom ,'eu hy wendde zich tot de deur, waar juist de oude koecht weer verseheeD, die tot Nesta zeiEjd zekere mevrouw Gaukrodger wil u spre ken. Zij heelt al even gewacht Zy heelt u wat te zeggen over papieren, die zy juist gevonden heeft, papieren van den overleden mijnheer Jan Mallatborpe. Collingwood, die vlak bij stond, hoorde alles. Gaukrodger, zei hij. Zoo heette de chef van de weverij. Een van de getuigeD. Ga er dadelyk been, fluisterde hy tot Nesta. Laat mevrouw Gaukrodger binnen, Dickenson, zei Nesta. Wacht, ik kom zelt even. Even later keerde zij terug met een eenigszins tengere vrouw in diepen rouw gekleed en met een zorgelijk gelaatde zwarte vrouw, die zij door het park had zien loopen. Zij keek zeer nerveus roud. Wat heeft u voor my, me vrouw Gaukrodger, vroeg Nesta, de min. o.a. het volgende mede Het is mijn voornemen, de crisiswetgeving te vereenvoudigen en daarom acht ik het nuttig hier en daar eens te kijken, hoe men zich elders uit de impasse tracht te redden. Nu toonen de moeilijkheden, welke zich in Denemarken voor doen, veel overeenkomst met de onze. Ook Denemarken, dat nog meer dan wij is aangewezen op den uitvoer van zijn landbouw- en visscherijproducten, onder vindt tal van belemmeringen. Ook de Deensche wetgeving steunt de noodlijdende boeren en neemt maatregelen van contingen- teering in verband met de elders getroffen invoerbeperkingen. Evenals bij ons is men afhan kelijk van wat het buitenland af neemt en daar Denemarken altijd een grooter percentage van het totaal heeft uitgevoerd dan wij, ondervindt men zoo mogelijk nog ernstiger dan wij, de bezwaren der gesloten grenzen. Ik heb reeds ervaren, dat het hier toegepaste hulpsysteem eenigszins afwijkend is yan het onze. In hoeverre dat systeem doeltreffender is of minder doel treffend, zal ik moeten leeren uit de voorlichtingen, die de Deen sche regeering met haar ambte naren mij op zoo welwillende wijze verstrekt. De visscherij hier lijdt, hoewel ook haar moeilijkheden geheel van denzelfden aard zijn als bij ons, nog veel ernstiger ondei de crisis dan die in ons land. Dat geldt ook voor de binnenvis- scherij. Ik zal daarom de hulp maatregelen, die hier in het be lang van de visscherij in haar geheelen omvang zijn getroffen, in mijn onderzoek betrekken en zien of wij daaruit iets kunnen leeren ten bate van onze vis scherij." Minister Deckers is vertrokken naar Warschau waar hij den mi nister van handel, nijverheid en scheepvaart, prof. Gelissen zal ontmoeten, die ook derwaarts is vertrokken. Tezamen zullen zij zich daar in overleg met de be- Papieren van mijnheer Jan Mallathorpe Hoe kreeg n die Mevrouw Gaukrodgerhaalde eeu groote gele enveloppe uit haar tasch. Dit juffrouw, zei ze. Maar een papier. Ik heb het vanmorgen pas gevonden. Dat komt zoo, toen mijn man verongelukte, samen met mijnheer Mallatho'pe, brachten ze natuurlijk zijn kleeren thuis. Ea er zaten een heeleboel papieren in de zak ken, twee zakken vol. Ik had geen moed om ze allemaal door te lezen op dat moment en ik sloot ze weg. En vanmorgen wilde ik ze opruimen en ik keek ze door om te zien wat er in stond. Eu dit zat in een gezegelde blanco enveloppe. Ik scheurde ze open en zag dadelijk, dat het manheer Mallathorpe's testamet was. Toen kwam ik rechtuit Daar hier. Zij gaf Nesta de enveloppe, die hem doo'gat naar Eidrick. De advocaat haalde rustig het stuk te voorschijn, keek er naar en gat het aaD Collingwood met een j gesmoorden uitroepGroote hemel, zei hij. Die vent Cob- crott had gelijk. Er was een du- i plicaat. Mevrouw Mallatborpe kwam naderbij. Het zien van het halve vel to'.io in de handen van Eidrick scheen haar te betooveren. Eu haar uitdrukking was zoo, dat Eidrick onmiddellijk het stuk haastig op vouwde en bet achter zijn rug stak. Hij had toevallig haar be vende, trekkende vingers gezien. Is dat nog een testament, fluis terde zij. Precies hetzelfde, antwoordde E'drick zooder aarzelen. Dit is ook geteekend en gezegeld. Wat u zoo dwaas gedaan beeft, was tevergeefs geweest. Ei het is gelukkig voor u mevrouw Mal- lathoipe, dat het testament te voor schijn is gekomen. Heel gelukkig. Mevrouw Mallathorpe hield de tafelrand vast voor steun en keek hem strak aan. Moeten we alles teruggeven gilde zij. Alles. Waanzin schitterde uit haar verschrikte oogen. De voorwaarden van het testament moeten vervuld worden, zei Eidrick. Moeder, smeekte Nesta. Praat zoo niet. Kom'tnet mij mee. Maar zij antwoordde Diet. Zij sidderde en sloeg plotseling als een gevelde boom tegen den grond. Het was «enige maanden later. Mevrouw Mallathorpe was den slag niet te Doven gebomeD. On middellijke opname in een krank zinnigengesticht was noodzakelijk gebleken. Nesta bad de vreese* lijke emoties eenigermate over wonnen en wandelde met Col lingwood, die haar geregeld was blijveD bezoeken, door de tuinen en bosschen van Normandale voor het laatst Nooit had Normaudale er zoo prachtig uit gezien als dien zonovergoten mid dag, in een stilte, die geen van beiden wilde verstoren. Dan keerde Collingwood zich ineens tot het meisje, die ai deze heerlijkheid onlaügs verloren bad. Weet je wel zeker, dat je dit allemaal niet zult missen, vroeg hij, Kijk eeDs rond. Liever zou ik dit miBseri, dan Dog eens doormaken, wat ik de laatste maanden doorgemaakt heb, antwoordde zij openhartig Weet je wel, wat ik wel wou? Neen zei hij. Indien het mogelijk is, dit allemaal vergeten. O, koD ik maar ongedaan maken, wat mijn arme moeder misdeed. Denk niet te hard over haar. Je weet niet half, hoe haar hart hing aan dit huis, aan dit alles, BDikte ze. Ik denk heeletnaal niet hard- vochtig ovef haar, zeide hij, - Het AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 1