I Gemengd Nieuws. Rechtszaken. ABONNEERT 0 AXELSCHE COURANT deering. Reeds eerder hoorden we het Asaf in een buitenconcert uitvoeren, waarbij altijd veel van het mooie verloren gaat. In dit kerkgebouw kwam het echter pas goed tot zijn recht. Het kinderkoor is bij zulk een uitvoering altijd een aantrekkelijke en aangename afwisseling. Bij enkele nummers drongen de jongens in hun partij wel wat al te sterk op. Jongens hebben dit nu eenmaal eigen en vooral als ze zingen, laten ze zich graag eens gaan, ondanks de remmende waarschuwing van hun dirigent. Dit nam echter niet weg, dat het talrijk publiek zijn waardeering toonde door een krachtig applaus. De zeer goed geslaagde uitvoe ring werd door den Voorzitter, dhr. Jan le Feber, op de gebruikelijke wijze geopend en gesloten. Kamer van Koophandel. Zaterdag vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen. We ontvingen hiervan een weliswaar kort verslag, maar dat toch nog wegens den omvang heden niet geplaatst kon worden. Te Westdorpe had de vo- rige week een aanrijding plaats tusschen een auto en een pony- kar. De ponykar, bestuurd door L. D. uit Axel, en L. V. als mede- inzittende, eveneens uit Axel, reed rechts van den weg, doch moest uitwijken voor een stilstaande auto. Hierdoor was te weinig ruimte voor een tegenliggende auto uit Hulst van Pickavet, die wegens de bocht in den weg de kar niet zag. De auto reed met volle kracht op het paard in, dat zoodanig werd verwond, dat het kort daarop stierf. De inzitten den werden van de kar geslingerd doch bekwamen geen letsel. Zondagnacht is te Breskens brand uitgebroken in de kapitale, voor eenige jaren gebouwde land- bouwschuur van den heer J. B. Becu. Het vuur vond gretig voed sel in hat vele graan, dat in de schuur was geborgen. Het vee en enkele landbouwwerktuigen zijn gered. De geheele schuur is is uitgebrand. De omliggende ge bouwen konden behouden worden. tot 70 hadden opgevoerd. De taak van de Axelsche voorhoede werd ook vergemakkelijkt door den Oostburgschen doelverdedi- ger, die nu niet bepaald alles hield wat te houden was, anders had de achterstand zéker niet zoo groot geweest. In de tweede helft, toen Oost burg het windvoordeel had,deed hij het beter, maar de Axelsche aanval vond het toen blijkbaar ook welletjes en speelde heel wat minder productief dan voor de rust. Gevolg was, dat slechts één doelpunt aan de score kon worden toegevoegd, waardoor de eindstand 8—0 werd. Zaamslag. In de op 23 Dec. gehouden raadsvergadering werd besloten tot het verstrekken van een sub sidie voor zaalhuur aan het comité tot organisatie van een cursus in huishoudelijke voorlichting. De heef Haak spoorde de huis vrouwen aan, aan dezen koste- loozen cursus, die speciaal voor de plattelandsbevolking gegeven wordt, deel te nemen. Vervolgens kwam in behande ling het schrijven betreffende de bezoldiging van het personeel van den keuringsdienst van waren te Goes. Na bespreking werd be sloten om aan Ged. St. kenbaar te maken, dat de raad met de ingevoerde salarisverlaging niet accoord ging, doch boven deze verlaging nog wenschte toegepast te zien een progressieve salaris verlaging van 5 pet. per f 1000. Vervolgens werd besloten tot het verstrekken Van een kolen- bon aan de arbeiders, die uit de werkloozenkassen trekken. Burg. en Weth. hadden voorgesteld, aan gezinnen van 1 tot en met 3 kin deren een kolenbon te verstrek ken ter waarde van 50 ct. per week en aan gezinnen met 4 of meer kinderen eveneens een kolen« bon van 50 ct. plus een toeslag op de kasmtkeering. Door de marechaussee te Terneuzen is aangehouden de 30- jarige J. d. L., onder verdenking dat deze zich aan verschillende oplichtingen in de provincie Zee land zou hebben schuldig ge maakt. Hij zou o m. verleden week bij een firma te Hulst mee hebben genomen divankleeden, op zicht voor iemand uit Drie Schouwen en in een anderen winkel zou hij schoenen htbben gekocht ten name van iemand uil Terhole, zonder betaling. Ook het vermoeden, dat hij oplichting bij een sigarenwinkelier te Oost burg en bij een manufacturier te Goes heeft gepleegd, is beves tigd door zijn bekentenis. Brnggen te Sas van Gent. De z.g. oude brug over den Westelijken arm van het Kanaal van Gent naar Terneuzen en de brug in den weg Sas van Gent— Terneuzen, nabij de Eerste Ne- derlandsche Coöp. Beetwortelsui kerfabriek te Sas van Gent, vol doen door hare zeer geringe breedte niet meer aan de tegen woordig te stellen eischen, zoo dat het vrij drukke verkeer ter plaatse vaak ernstig wordt be lemmerd en in gevaar gebracht. Aangezien eerstgenoemde brug is gelegen in den rijksplanweg no. 61, terwijl de andere brug aansluiting geeft aan den provin cialen weg Sas van Gept—Drie- schouwen, is een spoedige ver betering van deze bruggen van groot belang voor het verkeer. De A.N.W.B. heeft om deze redenen in een adres aan den minister van waterstaat verzocht een spoedige, afdoende verbete ring van deze bruggen te willen tievorden, Verkeer met België. Gemeld wordt, dat het verval len van douanekaarten voor rij wielen en intern, rij- en wagen bewijzen voor auto's en motorrij wielen, benevens de maandtryp- tieken, voorloopig gehandhaafd blijven voor 1936 en vermoedelijk wel voor goed. Brutale smokkelaars. Dinsdagnacht stond een groep douane-ambtenaren op post aan de grens nabij Moerbeke-Waes, toen zij een groote gepantserde vrachtauto, met vee geladen, de Nederlandsche grens hoorden naderen. Zij gaven het sein tot stoppen, waaraan de chauffeur van den wagen geen gevolg gaf. In allerijl werden daarop ver sperringen over den weg gewor pen, terwijl een ware regen van kogels uit revolvers en karabij nen op de pantserauto neerkwam, zonder dat dit echter eenig resul taat opleverde. De smokkelauto was spoedig uit het gezicht ver dwenen. Op hetzelfde oogenblik naderde een leege pantserauto uit de rich ting Moerbeke-dorp, Ook de chauffeur van dezen wagen wei gerde te stoppen en reed in volle vaart door. De brigadier der douane Alfijn, die niet tijdig op zij kon springen, werd door den auto gegrepen en een eindweegs meegenomen in de richting van de grens. Voor de grens bereikt werd wierpen de inzittenden van den wagen den ambtenaar in een langs den weg loopenden sloot, waar de man bleef liggen, totdat hij door zijn kameraden gevon den werd. Het parket van Gent is van het gebeurde op de hoogte gebracht. Een onderzoek ter plaatse wordt ingesteld. Tern. Crt. Ar rond Rechtbank te Middelbarg Door den politierechter zijn veroordeeld M. L. de W., huisvrouw van P. K., 55 jaar, te Philippine, wegens mishandeling van haar dochter Clara, door haar te slaan, te stompen en met harde voor werpen te stooten, f20 of 20 d hecht. J. F., 36 jaar, weikman te Axel, wegens vernieling van fietsbanden, toebehoorende aan Mannus Stout- hamer, f25 of 10 d. hecht. L C. H., 63 jaar, koopman te Gouda, wegens bedelen in het openbaar te Terneuzen, 1 week hecht. Sportnieuws. Axel Oostburg 8-0. Het is een eenzijdige wedstrijd geweest, welke hier Zoedag tus schen Axel en Oostburg gespeeld is. Voortdurend waren de Oranje mannen in de meerderheid en slechts een enkele maal bleken de bezoekers gevaarlijk voor het doel, waarbij ze echter geen geluk hadden. Reeds kort na den aftrap namen onze stadgenooten de leiding, die ze zonder veel moeite bij de rust Drie jongens overreden. Eén dood. Onder Kortgene zijn Vrijdag avond Mar. v. d. Linde, smids knecht, Jan Koets, timmermans knecht en Piet Roodzand, notaris klerk, die op den weg Kortgene Geersdijk wandelden, door een auto in volle vaart aangereden, zoodat v. d. Linde op siag dood was. Koets brak een been en de derde werd in het gezicht ge wond. De bestuurder was dhr. Visser van Wrssekerke. Gemeld wordt, dat de remmen en lichten niet in orde waren. V. reed met gedempte lichten, omdat er veel rij wiel verkeer op den weg was, doch bemerkte te laat de drie jongens, die even a's hy rechts van den weg hiel den. De justitie stelde een nauw keurig onderzoek in. Gistermorgen viel de slager H. H. te Hue8Ch in de kokerij, doordat hij uitgleed, met zijn voorhoofd op een ketelrand, en daarna met een zijner oogen in een vleeschhaak, welke tot diep in het voorboold doordrong Be wusteloos en hevig bloedend werd bij door zijn knecht ge vonden, die direct medische hulp inriep. Een arts kon slechts den dood constateeren. De heer H. was 40 jaar oud en gehuwd. Dezer dagen werd te Bode graven de 19 jarige J. Grtoen hij met een meisje op het trot toir wandelde, door een auto. bestuurd door zijn tweeling broer C. Gr., aangereden, doch wist zich voor op de motorkap t> werpen, zoodat hij er met slechts lichte verwondingen af kwam. De omstandigheden, waaronder de aanrijding plaats had, gaven de politie aanleiding om proces verbaal op te maken, omdat de bestuurder zouder noodzaak het trottoir was opgereden. Voorts had J. Gr. reeds eerder uit jaloe zie zijn broer bedreigd te zullen dooden, als bij den omgang met het meisje niet staakte. Aan den dood ontsnapt. Een aantal leden van de Am hemscheOrkest*ereeniDiging had Donderdagavond in Zwolle een concert gegeven en keerde in twee autobussen naar Arnhem terug. Hierby moest men te Heerde een onbewaakten over weg passeeren en hier was het, dat byna een verschrikkelijk ongeluk gebeurde. De chauffeur van een der bussen, die met den toestand ter plaatse niet op de hoogte was, wist niet dat bij een over weg naderde. Een der orkest- iieden, die naast den chauffeur zat en beter met situatie op de hoogte was, zag plotseling dat aan de overzijde van den over weg een auto met de koplam pen signalen gat. Terstond be greep bü, dat deze signalen als waarschuwing voor den autobus waren bedoeld en dat er dus een trein naderde. Bij had ech ter geen tijd meer om den chaufl ur hierop attent te maken de autobus was reeds op den overweg en men stelle zich den schrik van de inzittenden voor, toen rakelings achter den wagen laDgs een sneltrein voorbij don derde Achteraf beschouwd was het een geluk, dat de passagier den chauffeur niet meer heeft kunnen waarschuwen, want in dien de chauffeur bad geremd, zou een aanrgdiog onvermy le lijk zijn geweest, Te Jenkins (Kentucky) heeft mevr. Lawrence Tripleit het leven geschonken aan haar derden drieling. Aangezien haar ook reeds een tweeling te beurt is gevallen, bestaat het gezin nu, met inbegrip van de beide ouders, uit 13 personen. Storm in Portugal. Het noodweer, waardoor Por tugal reeds sedert eenige dageD bezocht wordt, is heviger dan daar te lande sinds eeuwen is voorgekomen. Vele rivieren zijn buiten haar oevers getreden, o.a. de Douro en De Taag. De hevige regens hebben bui tengewoon veel schade aange richt. De schepen hebben op zee met groote moeilijkheden te kampen. In de haven van Lis sabon sloeg een zeilboot om. De bemanning, bestaande uit vier opvarenden, kon zich niet dan met groote moeite redden De in de haven liggende oor logsschepen werden in de dokken gesleept om een op dritt gera ken te voorkomen. Het visschersdorp Espinbo werd ernstig geteisterd. Hier werdeD 51 buizen vernield. Treinramp. Aan den vooravond van bet Kersfeest is Duitschland getroffeD door een spoorwegramp van een omvang zooals men er sinds vele jaren niet heeft beleefd. Terwijl in talrijke gezinnen de Kerstboo men reeds ontstoken waren, is de sneltrein Frankfort— BerlijD -D.-trein 44 Dinsdagavona op de brug over de Saaie in bot sing gekomen met den personen trein 825, die zoo juist het sta tion Gross Heringen verlaten had. De gevolgen waren ontzet tend tot dusver zijn 33 dooden geborgen, terwyl van de zeer vele gewonden tien personen zwaar gekwetst werden. Van de overige slachtoffers bevinden zich nog zeventien in de zieken huizen. De machinist heeft erkend dooi een onveilig sein te zijn gereden Hy heeft de vertraging, die ten gevolge van de drukte was ont staan willen inhalen. Daardoor reed de D trein korten tijd later juist op de t^aale-brug, den per sonentrein uit Gross fleringen in de flank. Met een hevig geraas werdeL de laatste wagons van den aan gereden trein uit de rails gewor pen. Enkele wagons stortten in de rivier, andere werden totaa; versplinterd. Drama te Eden. In het gehucht Volkel, onder de gemeente Uien, beeft zicb een luguber voorval afgespeeld. De landbouwer V. te Uden vond Donderdagmiddag het lijk van zijn knecht, den 23-jarigen H. van S op den hooizolder Hei slachtoffer bleek door ophanging van het leven te zijn beroolo. Onmiddellijk werd demarecbaus see in kennis gesteld. By de lijkschouwing bleek, dat de knecht reeds eenige dagen ge leden was overleden tengevolge van verhanging. Voorts kwam aan het licht, dat de jongeman Zondagavond met eenige vrien den uit was geweest. Het ge zelschap was in vroolyke stem ming geraakt en "ten slotte in een leegstaande woning aange land, waar men zich te buiten was gegaan aan het drinken vaD spiritus. De politie veronder stelde, dat de knecht, tengevolge van het overmatig spiritusge bruik, in een vlaag van waanzin de baud aan ziebzeli bad ge slagen. Een broer van den overlede de, zekere W. van S., dieeven- eens aan het drinkgelag heeft deelgenomen, is waanzinnig ge worden en werd in een café m hoogst overspannen toestand aangetroffen Hij is door de po litie per auto naar zyn woning overgebracht. wikkelde zich een geweldige hoeveelheid rook. Niettemin zag de brandweer kans, het vuur in betrekkelijk korten tijd meester te worden. De brand had toen echter reeds twee slachtoffers geëischt. Een jongeman, die op een spiritustoestei zijn maaltijd bad gewarmd en daardoor waar schijnlijk den brand had ver oorzaakt, en een vrouw trachtten door een ijzeren nooddeur te ontsnappen, doch de deur was gesloten en beiden kwamen in de vlammen om. 25 mensehtn verbrand. Bij een zwaren brand in een complex arbeiderswoningen te Irkoetsk (Sovjet-Unie) zijn in totaal 25 personen, waarby 4 kinderen en 5 vrouwen, om het leven gekomen. Negen bewo ners werden met ernstige ver wondingen overdekt naar het ziekenhuis overgebracht. De autoriteiten verwijten het woningbestuur op nonchalante wijze de veiligheidsmaatregelen ten aanzien van brandgevaar verwaarloosd te hebben, waaraan het groote aantal slachtoffers te wijten zou zijn. Hei cluurae tien minuten voordat de branaweer water kon geven, vermoedelijk doordat de aansluitingen op de hoofdleiding niet in orde waren. Tot overmaat van ramp nad de brandweer verzuimd uitschuit- bare ladders mee te nemen, waardoor de in gevaar verkee- rende bewoners van de toven- verdiepmgen niet naar beneden gebracht konden worden. Marktberichten. AXEL, 28 Dec. 1935. 1 er markt van heden waren de prijzen, volgens opgaaf van de Vereeniging van handelaren in granen, enz. in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, genoteerd als volgt: Tarwe regeeringsprijs, rogge 6,25- 6,75, wintergerst 4,75—5,— zomergerst 4,75—5,—, haver 6,— 6,50, groene erwten 7,75— 8,50 bruine boonen 10,50—11,25, duivenboonen 6,00—6,75, paar- denboonen 5,00—5,50, blauw- maanzaad 17,00—19,00, karwei- zaad 20,00—21,00, geel mosterd zaad 00,00— 00,00, lijnzaad 6, 10,00. HULST, 9 Dec. 1935. Alhier waren de marktprijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 6,00 7,00, wintergerst 4,50—5,UO zomergerst 4,50-5,00, haver 6,— 6,50, erwten 7,50—8,50, paar- denboonen 5,00—6,00, duiven boonen 6,00—7,00, witte boonen 0,00—0,00, bruine boonen 10,50 11,50, lijnzaad 6,00—7,00, blauw maanzaad 14,00—16,50, mosterdzaad 00.00-00,00, kool zaad 0,00—0,00. Rundvee aanvoer 13, verk. 7. Varkens 10, 6. Boter per Kg. 1,50. Eieren per 100 stuks 4,20 - lu een filmverbuur en- copiëer-inrichtiDg, gevestigd op de vytde étage van een groot, uit gewapend beton opgetrokken gebouw te Praag (Tsj.-Siow.) j brak een brand uit, die snei om zich heen greep. Steekvlammen j schoten de ramen uit en er oat-1 op de gi WawaOcqi dcc .IKKIC Onkic tonkie tikkie tec? Menscb.boe bleek jij toch je goed? Cjister nog zoo zwart ols roet.H.. vJat gebruik je daar toch voor -Nou. natuurlijk Sneauwwitgloor

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 4