Axelsche Courant. ■e Kuc Nieuws-en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 76. Woensdag 1 Januari 1936 Landbouw. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Redacteur-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede i31ad. Binnenland. Hare Majesteit bloemen yerkoopende. Men schrijft aan de N. R. Crt. Het was Vrijdagmiddag 27 Dec. 's middags ongeveer 2 uur. H. M. de Koningin, vergezeld van een hofdame, komt in een open rijtuig van den Wassenaar- schen Weg de Javabrug op. Op den hoek van de Koninginne gracht zwenkt het rijtuig en stopt bij den daar geposteerden bloe- menverkooper. Deze wordt bij H M. ontboden, die verschillende bossen bloemen koopt. Men ziet geen politie noch militairen. De toevallig aanwezi gen blijven eerbiedig op het trot toir, heeren jongens vrijwel allen met ontblooten hoofde. Niemand dringt onbescheiden op naar het rijtuig ieder neemt onwillekeu rig een eerbiedigen afstand in acht. Toen H.M. weer verder reed, dacht ik bij mijzelfGelukkig het land waar de Vorstin zich op zeo ongedwongen wijze te mid den van haar volk kan bewegen gelukkig de Vorstin, die zich zoo gedragen weet door de liefde var. haar volk. Koninklijke gift. De Koningin heeft een bedrag van f30000 ter beschikking gesteld van het Nationaal Crisis comité, evenals het vorig jaar speciaal bestemd voor kleeding en dekking in dringende gevallen. Arbeiders in den landbouw. De minister van sociale zaken heeft besloten, dat de loonbijslag- regeling voor land- en tuinbouw ook in 1936 zal gelden, met dien verstande, dat de eerste vier maanden van 1936 de regeling voor den landbouw wordt onder broken, om op 1 Mei 1936 voor een geheel landbouwjaar - dus tot 30 April 1937 te worden voortgezet. De volledige regeling zal spoedig worden bekend ge- maak.t Verlaging richtprijs tarwe en inkrimping suiker- bieten verbouw. De Zeeuwsche Landbouw Maat schappij bericht ons dat met groo- te ontsteltenis nit Den Haag het bericht werd oatvaogeD, dat de richtprijs van de tarwe van 10 op 9 is gebracht en voorts, dat oppervlakte suikerbieten, die in 1936 in Zeeland kan worden beteetd, sterk wordt ingekrompen aangezien besloten is de gelegen heid open te stellen in de Veen koloniën en in de Wieringermeer suikerbieten te teelen. Dat dit zware slagen voor den Zeeuw- schen landbouw beteekenen, be hoeft geen betoog. Door de Z.L.M. is, zoodra dit verontrustende bericht haar be kend was, het volgende telegram tot den Minister van Landbouw ea Visschery gericht: «Zeeuwsche Landbouwmaat- schappij te Goes acht het opnieuw verlagen tarweprijs noodlottig. Negen gulden geheel onvoldoen de voor dekken productiekosten. Landbouwers zaaiden in goed vertrouwen, dat prijs zeker niet verlaagd zou worden de tarwe uit. Verzoekt Uwe Excellentie dringend op deze beslissing terug te komen. Bovendien zeer ver ontrust over berichten verpla-at •ing van suikerbieten vanuit Zee land naar elders. Bietenareaal reeds sterk beperkt tot groote schade van landbouwers, arbei ders, schippers en vervoerders Verzoekt met aandrang verbouw suikerbieten waar deze nimmer zijn geteeld niet te doen gaan tpn koste Zeeuwsch areaal. Zeeuw sche bedrijven op veeteeltgebied groote offers gebracht, thans in voortbestaan getroffen". Stenvergoeding erwten. Van officieele zijde wordt me degedeeld, dat de steunvergoe- ding voor groene erwten en schokker-erwten, gedenatureerd in het tijdvak van 8 December tot nn met 14 December voor de kwaliteitsklassen C en D respec tievelijk 3,30 en 2,80 per 100 Kg. zal bedragen de steun- vergoeding voor in datzelfde tyd- vak gedorschte gele erwtnn, vol doende aan de standaardmonsters C. en D zal respectievelijk f 3.— en 2,50 per 100 Kg. bedragen. Stamboekvee naar Engeland. In het Rijksquarantainestation te Hoek van Holland zijn Zater dag ondergebracht 100 eerste klas stamboekrunderen. Deze dieren zijn bestemd om, na het ondergaan van een drie- weeksche quarantaine, te worden verscheept naar Engeland. De autoriteiten van het Engel- sche stamboek vertoefden gedu rende een 10-tal dagen in Neder land om zelf een keus te maken en bezochten daarvoor in het gebied van het Nederlandsche en dat van het Friesche rundvee stamboek vele vooraanstaande veefokkersbedrijven. Indien men weet, dat sinds 1913 geen export van vee uit Neder land naar Engeland plaats had en de export van dat jaar slechts als hooge uitzondering gold, kan zeker wel gesproken worden van een groote bijzonderheid op dit gebied, welke tot eer strekt van de Nederlandsche veefokkerij. AXEL, 31 December 1935 In de Hervormde kerk alhier werd weer op de gewone wijze het Kerstfeest gegeven voor de leerlingen van de Zondagschool. Door familie-omstandigheden van dhr. J. A. van Hoeve, werd het Kerstfeest van de Fröbelschool dit jaar tegelijk ook in genopmde kerk gehouden,zoodat het bezoek dit jaar nog grooter was dan in andere jaren. De Kerstboom was weer schitterend verzorgd en de aanwezigen werden vergast op een kerstverhaal, dat met aandacht werd beluisterd. Ook de kerst liederen werden goed uitgevoerd. Voeg daarbij de dankbare stem ming bij het in ontvangst nemen der geschenken, dan krijgen we het resultaatgeslaagd. Ook in de Chr. Bewaarschool was onder leiding van mej. Lansen weer een prettig feest bereid aan de kleuters dier school. En als derde melden we een eveneens welgeslaagd Kerstfeest in de Zondagschool te Kijkuit. Het is voor de Fröbelschool in de Nieuwstraat wel jammer, dat daar dezen keer het Kerst feest niet kon gevierd worden als gewoonlijk, want dan zou er ongetwijfeld meer aandacht aan geschonken zijn geweest, nu deze inrichting een zilveren jubileum had kunnen herdenken, wegens het 25-jarig bestaan van die school. Moge 1936 in dezen een lichtpunt schenken, opdat de ge legenheid kome, dat dit feit fees telijk kan worden gevierd. De stichter heeft' daar, menschelijk gesproken, alle recht op. Postdienst. Medegedeeld wordt, dat het postkantoor alhierop Nieuwjaars dag voor het publiek zal geopend zijn van 8—9 uur en van 1314 uur voor zegelverkoop, telegraa en telefoongeldzaken worden dien dag niet behandeld. Er heeft dien dag één bestel ling plaats, ook voor de buiten wijken. Op 2en Kerstdag werd alhier een biljardwedstrijd gehouden op 2 biljards, nl. bij dhrn. De Lozanne en Mattheeuws, waaraan door 62 spelers werd deelgenomen. He ging niet ïoozcer om de prijzen, dan wel om de eer, zooals dat in goede sport steeds voor zit, ofschoon een stuk wild of een drinkfooi ook niet te versmaden was. De prijzen werden gewon nen als volgt: le A. Maltheeuws, Axel, met D. Hamelink, Hoek, 2e F. de Wind en Alb. Weemaes, beiden te Hulst. 3e F. Groothaert en J. de Coninck, Axel, 4e P. Pluym, Westdorpe en L. Bouwens, Gent, 5e C Scheele, Sluiskil en A. de Thuij. Hulst. 6e C- de Coninck, Axel en A. Schieman, Zaamslag, 7e P. Leunis en Alt. Vettenburg, Axel, 8e J. de Lozanne Axel, en P. Meert, Sluiskil, 9e R. Everaerd, Philippine en H. Blom- maert, Hulst. 10e P. Oppeneer, Axel en P. Fermont, Sluiskil. De hoogste series werden ge maakt door P. Leunis, Axel en L. Bouwens, Gent, resp, met 19 en 16 punten. Konijnen en Pluimvee. Kerstdag schijnt een éénige gelegenheid te zijn voor tentoon stellingen van gevederde vrienden en konijnen. Reeds jaren her waarts werden deze geregeld gehouden door „Avicultura" en in navolging daarvan in tal van an dere plaatsen. Zoo ook in onze streek in Axel, Terneuzen, Hoek en Oostburg, zoodat men o i. eigenlijk van het goede te veel krijgt. Toch gaat men op dien weg voort en dus schijnen de zaken, ondanks crisis, te mar- cheeren. In deze gemeente was weer niet te klagen over inzending. De tentoonstelling werd ge houden in het Zondagschoolge bouw. Als keurmeesters waren aangezocht de heeren W. F. T. Baron van Pallandt te Rosendaai (G.) voor de afd. konijnen, E. Damstra te Neede (O.) voor pluim vee en N. A. Hamelink te Ter Neuzen voor volièrevogels. Blijkens den catalogus, die ons van bevriende zijde ter inzage werd verstrekt, zijn niet minder dan 72 prijzen uitgereikt voorde ongeveer 100 ingezonden konij nen, 53 voor 60 hoenders en van 42 ingezonden duiven kregen 40 een prijs. Het mooiste en het zwaarste konijn was ingezonden door Ed. Schoof, de mooiste kip (leghorn) door J. Breepoel. Plaatsruimte dwingt ons alleen de le prijzen te melden. A. Konijnen. Voor haaskleurige Vlaamsche Reuzen, Abr. Loof, K. v. d. Hooft, Ed. Schoof (2 maal). Witte VI. reuzen, Schoof vnd. (2 m J. Zegers en Loof vnd, Lotharingers, J Cové, J. Lind- hout. [2 m en L. de Kraker. Groote Chinchilla's, C. van Sluis (3m.) en C. Provoost. Weeners. Adr. Butler (2 m A. Loof vnd. en Gebr. Breepoel (2 m Kleine Chinchilla s, Gebr. Bree poel (2 m.) en O. Moorthamer. Hollanders, A. van Rijn (3 m). Polen, J Zegers en K. van Arenthals. B. Pluimvee. Witte Rocks. A. Butler. Wyan dotte's, J. Breepoel (3 m), G Angenent, Sluiskil. Leghorns, C- Oppeneer, Sluiskil, J. Breepoel (2 m), W. de Feijter, Wz., P Butler en K. v. d. Hooft. Sussex, J Cové en C. Oppeneer. Dwerghoenders, A. Vermaas, G. Lindenberg, Jos. Vinke, C. Oppeneer, C. Breepoel, J. Vos, Oost Souburg en J. Bleijenbergh, Hulst. Kalkoenen, J. den Hamer, Koe wacht. Eenden, J. C. Bom. Fazanten, C. Bom, J. Bree poel, A. Vermaas en H. de Schep per, Koewacht. Duiven, J. C. Bom (10 m), Breepoel vnd. (7 m), mevrouw Provoost— Geelhoedt, Gebr. Bree poel (3 m), J. den Hamer (3 m), A. Loof en A. Vermaas. Te Hoek is eveneens met sue ces een konijnententoonstelling gehouden. Onder de eerste-prijs winnaars waren van Axel ge noemd S. Jansen en P. J. de Pooter, Op de konijnententoonstelling, die te Oostburg is gehouden, waren door 72 deelnemers 204 dieren ingezonden, w.o. uit bijna alle provincies, tot zelfs uit Fries land. Onder de prijswinnaars treffen we de volgende namen aan uit AxelC. de Danschutter, D. Dobbelaar, M. Wielandjac. Ver straten en S. Jansen. 1920 RAPIDE 1935 De jaartallen, hier genoemd, wijzen op het 15-jarig bestaan van de Korfbalvereniging „Ra- pide" alhier. Ter gelegenheid van dit jubileum werd jl. Vrijdag een feestavond gegeven voor leden donateurs en oud-leden, op de hiertoe versierde bovenzaal van mej. de Wed. Gilijamse. De Voorzitter, dhr. C. Schie man, heette de aanwezigen in warme bewoording welkom en in 't bijionder de afgevaardigden van zustervereenigingen en van de voetbalclub, die Rapide lot grooten steur, was geweest. Spr. kwam hierbij als vanzelf tot een overzicht van het leven van Rapide gedurende die 15 jaren en somde de resultaten op, die deze wakkere en moedige club had in de ver schillende wedstrijden. En als we dan spreken van moedig, dan bedoelen we daar niet mee den moed als speler, maar vooral den moed die tot de taaie volharding leidde, welke noodig was en nog is, om de club in leven te houden. We kennen geen vereeniging, die zich, ondanks de schrale inkom sten buiten schulden heeft gehou den en binnen zoo beperkt terrein van oefening en ontplooiing nog met opgewektheid en sportief optimisme staande weet te hou den. We kunnen dat slechts toeschrijven aan wilskracht en echte kameraadschap, waarbij tweespalt en eigenliefde plaats ruimen voor offervaardigheid en saamhoorigheid. Het was dan ook geen klacht, die de voorzitter deed hooren over de beperkte middelen, die de club steeds belette haar goede krachten elders te meten, maar een aansporing tot steun en een beroep op meeleven met de club propaganda dus om de kas te sterken. Propaganda zat er trouwensin den geheelen opzet van den avond. Want wie kon na de cor recte opvoering van het blijspel „Truusje Meijer" nog nalaten dat twaalftal te steunen Dat was toch echt tooneelspel en maar geen doen alsof Zeker we weten wel, dat er oude beproefde krach ten in zaten, die het klappen van de zweep verstaan, maar och, wie aan dilettantentooneel heelt gedaan, weet best, wat er te koop is, eer het geheel aaneensluit Trouwens de nieuwe krachten deden hier niets onder. En dan nog is een blijspel moeilijker dan dramatisch spel, omdat de eischen veel zwaarder zijn. Men lacht niet zoo gauw tegenwoordig Maar Piet Meijer en Bet (en Petersen niet te vergeten) wisten daar wel raad op, zoodat het spel meermalen door onbedaar lijk gelach onderbroken werd Overbodig te zeggen, dat een hartelijk applaus volgde, toen het doek viel. Een paar tableaux, die doel en streven van Rapide in beeld brachten, waren het slot van het programma. Gemeld zij nog, dat een oud-lid (D.een passend clublied had gedicht, waarvan de wijs deed denken aan de leus van Rapide, nl. Geen geld en toch geen zorgen. Na afloop verhoogde een band in melodieën van vroeger en nu de stemming en spoedig was men arm in arm met de beenen van den vloer, totdat het klokje van gehoorzaamheid aan hutstoe her innerde. Met dank voor de aandacht medewerking en belangstelling sloot de voorzitter dezen welge slaagden avond. De „AsaP'-uitvoerlng. Donderdag 2e Kerstdag gaf de chr. zangver. „Asaf" alhier met het kinderkoor onder leiding resp van de h.h. P. C. Brakman en Jan le Feber, haar traditioneele Kesrtuitvoering. In zijn openingswoord wees de voorz, erop, dai het samenstellen vati een programma voor een der gelijke uilvoering, niet zoo een voudig is, als het voor oninge- wijden lijkt. Immers, de groote aanwas van het aantal werkende leden, die dit jaar plaats vond, is eener- zijds verblijdend, maar is ook anderzijds een feit van beteeke- nis voor het samenstellen van een programma. Oudere leden, die reeds met verschjjlende koor werken hebben kennis gemaakt, willen gaarne vooruit, terwijl de nieuwe leden hierop eenigszins remmend werken. De gtilden mid denweg dient dus bewandeld te worden. De keuze viel ditmaal op een kerstoratorium van H. Pestalozzi, een koorwerk van een meer mo dem componist, aangevuld met enkele a capella nummers. Als intermezzo voerde het kinderkoor een 6-tal nummers en een duet uit, gevolgd door een aria voor sopraan-solo uit «Der Messias" van Handel, soliste mej. M. de Fouw, alhier. De uitvoering van dit program ma maakte over het algemeen een rustigen en beschaafden indruk. Opmerkelijk is steeds de goede samenzang bij dit koor, hoewel de vrij breede opstelling van de verschillende partijen dit niet in de hand werkte. De afstand van het koor tot de hoorders moet daardoor veel te groot worden om alles in één geheel te kun nen omvatten. De begeleiding van het kerkorgel met den vleu gel gaf aan 't geheel een vollen diepen klank. Jammer dat het kerkorgel, zeer gevoelig voor temperatuurstijging, aan net slot moest uitgeschakeld worden. Het moeilijke werk van de soliste viel zeer te loven en verdient alle waardeering, hoewel de bart- tonsolist o.i. wel wat al te be scheiden in zijn voordracht was. Toch gaf de uitvoenng van dit koorwerk een eenigszins matten ïnd-iuk't geheel leek wat vlak en zakelijk. Zoo vertolkt de bart- tonsolist in nu. 14 de bede van den ouden Simeon „Nu iaat gij Heer Uwen dienstknecht gaan in vrede", enz., waarop het koor in no. 15, in het 2e couplet „in aanbidding" zingt van Gods won derbaar en groot erbarmen tegen over Zijn trouwen dienstknecht, terwijl deze aanbidding in het 2e en 3e couplet overgaat in een lofzang. Deze drie coupletten werden precies gelijk gezongen zonder eenige nuanceering, hoe wel de woorden van dit koor toch wel wat m'eer illustratie deden verwachten. Ongetwijteid zal het zakelijk wel in orde ge weest zijn, maar zooals we reeds opmerkten werd het geheet daar door wat vlak en effen. De a capella-nummers werden goed uitgevoerd. Vooral in deze nummers kwam het uit, dat we in Asaf met een zeer sterk koor te doen hebben, dat boven het middelmatige uitgaat. De com positie van «Lentelied" door den directeur van 't groote koor zelf gecomponeerd, verdient alle waar- Noes^Griep-Bronchitis-Asthma tjVerhooqdewerking f Scent Öser oen NIEUWE toevoeging werkt NU Abdijsiroop 2 x snel gis voprhef óri.O- Zoo'n blaffende, doffe, pijnlijke hoest, die Uw borst verscheurt en U niet al leen Overdag, maar vooral 's nachts zoo kwelt, wordt veroorzaakt door slijm, die zich heeft vastgezet en niet wil loskomen. Die raakt Ge binnen 24 uur kwijt, als Ge Akker's Abdijsi roop neemt. Abdijsiroop woelt die slijm los en bevrijdt Uw luchtpijpen von ziektekiemen. De Abdijsiroop be strijdt met kracht de gevolgen van ge vatte koude, voorkomt ernstiger aan doeningen. Neem vandaag nog bijt

Axelsche Courant | 1936 | | pagina 3