Landbouw. Binnenland. Verdrijf dien Hoest had men eerder moeten bracht, geven In 1925 en 1926 is er reeds op gewezen op de luxe levenswijze van de Maatschappij. Nn komt men met dit voorstel, dat betee- kent, dat de Maatschappij in 25 jaar 3 en een half millioen van het Rijk en anderhalf millioen van de Provincie of 2 ton per jaar, heeft gehad. Spr. meende, dat Qed. Staten op te korten termijn met hun voorstel gereed waren, en men weet o.a. niet of vroeger niet had kunnen worden afgelost. Een nader onderzoek door eene commissie uit de Staten is vol gens spr. dringend noodig. Spr wil aansturen op een nieuw af- deelingsonderzoek en diende daar toe een motie in. De heer Goossen meende, dat eindelijk de N.V. voor den dag moet komen. Men kocht auto's voor personen- en vrachtvervoer, toen dit niet meer toelaatbaar was. De houding tegenover het personeel is een veel besproken kwestie. Er worden veel bieten per tractor vervoerd door de Z. V.T.M., dus lang niet alles per rail, welk laatste vervoer aanmer kelijk moet zijn verminderd. Het personeel, dat ongeveer 100 leden telt, maakt spr. 'tzeer moeilijk, tegen te stemmen, al zal na de reorganisatie ook de tram weg niet rendeeren. De heer Bauwens meende, dat de directeur een man van pak aan is gebleken te zijn, de tram is een typeerend voorbeeld van de ge volgen van de malaise. De menschen van de tram hadden een contract, maar er zijn vele slachtoffers gemaakt. De heer Geelhoed zeide, dat het gewenscht is, dat er een be slissing genomen wordt. Het zou hem zeer spijten, als de tram weg ging. De heer de Feijter hoopte op een beslissing, en zeide, dat de streek de tram nog niet kan missen De heer De Pauw zeide, dat 't niet de bedoeling is van de Z. V.T.M. als verkeersmiddel te doen verdwijnen. Eventueel wilde spr. zijn motie wijzigen. De heer Van Bommel van Vlo ten repliceerdeenzeide.dat Ged Staten toezeggen een nader rap port uit te brengen en de beslis sing aan te houden tot de zomer vergadering. De heer Vienings begreep niet, waarom dit nu kan en men eerst zoo'n haast maakte De heer De Pauw wijzigde zijn motie zoo, dat geen lid van Ged. Staten, voorzitter der commissie behoeft te zijn Ten slotte namen Ged. Staten deze motie over. (Wordt vervolgd) Z«enwsche Landbouw Maatschappij. Maandag 16 D^c. j 1 verga derde het Dag. Bestuur onder voorzitterschap van dhr mr. P. Dieleman, algemeen voorzitter. We ontvingen hiervan een ver slag, waaraan het volgende is ODtleend Voor steun van karwijteelt acht het Bestuur geen aanleiding te bestaan bij de huidige prijzen. Het urgentieprogramma. Uit voerig werd van gedachten ge wisseld over het urgentiepro gramma van het Lmdbouw- Comi voor het jaar 1936. Het Dag. Besiuur was van oordeel dat de prijzen der akker bouwproducten zooveel mogelijk door heffingen aan de grens op een loonend peil moeten worden gebracht met aanvullende rege lingen voor producten, als tarwe, suikerbieten, vlas, etc By dit stelsel zullen de inkomsten de heffingen aan de grens en de in het binnenland geheven accijn zen geheel moeten worden ge bruikt om de zich dan op na tuurlijker wijze aanpassende vee- tenltproductie op een loonend prijspeil te brengen. Landbouw-Crisistonds. Voor de ten bate der veehouders ge- tiofl-n maatregelen ais het aan brengen van oormerken, het verleenen van vrijstelling van buisalachtingea, van meatver- gunningen en het kalverschetsen moet een belangrijk bedrag wor den opgebracht Ebd der bij het Lmdbouw- Comi'é aangesloten organisaties heeft verzocht deze kosten niet ten laste der veehouders te brengen. Het Bestuur besloot dit ver zoek te steunen. Afslachten melkvee. Een schrijven, dat gedwongen al- slachting niet het middel moet zijn om de zuivelpositie te re- geleD, vond algemeen instem ming. Aan een vrijwillige levering van vee moet de voorkeur wor den gegeven, en in de eerste plaats van minderwaardig vee. Beperking der kaasproductie zal een grootere boterproductie ten gevolge hebben, zoodat maat regelen voor verruiming van boterafzet noodig zullen zijn. Ontwerp-pachtwet. Reeds meerdere malen heeft de Z L M zich uitgesproken voor de tot standkoming van een pachtwet, welke bevorderlijk is voor de goede verhoudingen tusschen pachter en verpachter. Tegen bet thans ingediende ontwerp bestaan echter talrijke bezwaren. Een adres met toelichting is aan de leden van de Tweede Kamer heden gezonden. Urgentieprogramma tuinbouw. Het urgentieprogramma voor den tuinbouw weid goedgekeurd. Melkprijzen. De vergadering vereenigde zich met een schry- ven aan dan Regeeringscommis- saris, waarin medegedeeld werd dat de melkprijs belangrijk hoo- ger dient te zijn dan in 1934, Hetgeen evenwel niet uitsluitend mag bereikt worden door ingrij pende beperking der rundvee- nouderij. Besloten werd bij den Regee rlngscommissaris aan te dringen op het verleenen van schade vergoeding, om de goedwillende veehouders door de opruiming hunner koeien geleden. Vooral Zeeland is er sterk door gedupeerd. Voorts zal aangedrongen wor den op spoedig bekend maken van de regeÜDg voor 1936 Afzet van boter. Hat Bestuur beett zich vereenigd met het schrijven der 3 CL.O. waarbjj den Raad van Ministers mede gedeeld wordt, dat de argumen ten waarom aan de weermacht en overheidsinstellingen geen boter kan worden verstrekt niet steekhoudend kunnen worden genoemd. Zij meenen, dat meer resultaat zou bereikt worden, mat boter aan de weermacht te verstrekken dan door de cam pagne tot bevordering van het botergebruik. De 3 C L O. heb ben verzocht de margarine in dustrie een zeker deel van haar debiet te doen afstaan, teneinde boter die nu mat groot verlies wordt gtëxporteerd in het bin nenland te kunnen plaatsen. Ruudveeteeltregeling 1936 Het Bestuur was van meeuiug, dat het ouderscheid tusschen vaarskalveren en ongeregistreer de stiersalveren dient te ver vallen, zoodat aan de landbou wers vrye keuze van de soort wordt gelaten. Bedrytsraad. Kennis werd genomen van de mededeeling dat men heeft geadviseerd tot oprichting van een bedrytsraad voor Oost Zeeuwsch-Viaanderen voer te gaan. Besloten werd by hernieuwing de bezwaren der werkgevers uit dit gebied tegen de oprichting van deze bedrijfsraad ter kennis te brengen, daar het bekend is dat het overwegend deel der landbouwers in het midden van Oost Zeeuwsch-Viaanderen van deze bedrijtsraad niet is gediend en de instelling daarvan slecnts werd doorgezet door een minder heid tegen de wil der meerder heid. Het wordt betwyfeld, of voor du deel van Oost-Z-ieuwsch- Viaanderen een bedrytsraad eenig nut zal brengen. Schorsing Coöp. Vereenigingen i tarwehandt laar. Besloten werd te protesteeren tegen de schorsing van de coöperatieve aankoopvereenigingen te Zienk- opslaghouder van tarwe. De wijze waarop deze schorsing is bewerkstelligd, werd als onrede lijk en willekeurig geacht. Crisiscontrole. Besloten wordt een krachtige actie te formeeren voor een meer doelmatige crisis controle. zee, St. Pmlipslaad eo Axel als Verlaging van vaste lasten en huren. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer deelt de regeering mede, dat zij niet van plan is, het wetsontwerp tot ver laging van sommige vaste lasten en huren terug te nemen (zooals sommige Kamerleden wilden) Wel is zij bereid, in dit ontwerp te laten vervallen de bepaling, dat ook in nieuw te sluiten con tracten met de in het ontwerp genoemde normen voor hypo theekrente moet worden rekening gehouden, m.a.w. de werking ervan zal worden beperkt tot oude contracten. Dit zal echter slechts kunnen gebeuren als de Kamer het andere wetsontwerp op het gebied der vaste lasten, t w. dat ter voor koming van onredelijke terug vordering van hypotheken op onroerend goed, aanvaardt. Het overleg tusschen regeering en Kamer "over dit laatste wets ontwerp heeft geleid tot een aan tal wijzigingen. De eerste wijzi ging is deze, dat een schuldenaar, wiens onroerend goed met hypo theek is bezwaaid, zich eerst dan met een verzoekschrift tot den kantonrechter kan wenden om qitstel van betaling der hoofdsom of wijziging van de aflossings verplichting te krijgen, wanneer gerechtelijke of buitengerechtelijke uitwinning hem dreigt of een derde is aangesproken of het goed van een derde wordt be dreigd. Bedreiging met uitwin ning van het den schuldenaar toebehoorend huisraad is ook voldoende om den debiteur tot requestreeren bevoegd te maken. Eeh tweede wijziging betreft de verplichte periodieke aflos singen. Volgens het oorspronke lijk ontwerp kon de rechter de verplichting tot tusschentijdsche aflossing slechts beperken tot één procent per jaar van de hoofdsom. Het bood dus slechts hulp aan debiteuren, die verplichtend waren tot periodieke aflossing yan meer dan één procent (meestal P/s of 2 procent) Thans is in het ontwerp be paald, dat voor de gevallen, waarin de in het hypotheekcon tract bedongen periodieke aflos sing minder dan twee procent per jaar bedraagt, die aflossing kan worden teruggebracht tot de helft van het bedongen bedrag. Dit brengt'als complement mede de bepaling, dat een debiteur, wegens periodieke aflossirg min der dan twee procent ptr jaar bedroeg, niet een verzoekschrift kan indienen, wanneer de hoofd som opeischbaar is geworden, omdat hij nalatig is, ten minste de helft der bedongen periodieke aflossing te voldoen. De gevallen, dat een debiteur een dergelijk verzoekschrift niet kan indienen, zijn voorts uitge breid met het geval, dat de hoofdsom opeischbaar is gewor den omdat hij nalatig is, de op het onroerend goed drukkende zakelijke belastingen of erfpachts canon te voldoen. Het wetsontwerp is Woensdag door de Tweede Kamer aangeno men. De Mariniers. De parade op het Maliveld te Den Haag voor H. M. de Ko ningin, ter gelegenheid van de herdenking van de oprichting voor 270 jaren, van het corps mariniers, welks militair schouwspel we gens lichte ongesteldheid van H.M. moest worden uitgesteld, heeft Maandag plaats gehad. Om streeks kwart voor elf reden voor het paleis Noordeinde drie hof- auto's voor waarin de Koningin en de Prinses en eenige leden der hofhouding zich naar het Maliveld zouden begeven. De Koningin en de Prinses slapten nabij het Maliveld over in een blauwe calèche. Bij het rijden lang# het Maliveld werden de vorstelijke personen door een be langstellende menigte hartelijk toegejuicht. Inmiddels was het corps mariniers, onder bevel van kolonel Dorren met de Marineka pel op het Maliveld opgesteld. Aanwezig waren dr. H Colijn, minister Deckers, jhr. mr. F. Bee laerts van Blokland en tal van militaire en burgerlijke autori teiten. De Koningin en de Prinses in specteerden in de koets gezeten de troepen en reden daarna op de plaats voor de autoriteiten, teneinde het défilé gade te slaan Het marcheeren geschiedde in vlot tempo, keurig en correct, ondanks den striemenden regen Een luid „Leve de Koningin" werd na het défilé aangeheven door autoriteiten en verdere be langstellenden, hetgeen de Konin gin en de Prinses met minzamen groet beantwoordden. Extra treinen. Naar wij vernemen, laten de Nederlandsche Spoorwegen een aantal treinen ioopen ter gelegen heid van het met Kerstmis te verwachten drukke reizigersver voer op Zaterdagmiddag 21, Dins dagavond 24 en Donderdagavond 26 December. Behalve die treinen, welke reeds in de reisgidsen voor deze data zijn opgenomen, zuilen, buiten een aantal voor- en volgtreinen, op den Tweeden Kerstdag nog de navolgende extra-treinen loo pen van Zeeland naar Rotterdam, Den Haag, Amsterdam Vlissin- gen vertrek 18 52, Middelburg 1901, Goes 19.19, Kruiningen Ierseke 19 31, Bergen op Zoom 19 54, Rotterdam aank. 20 59, Den Haag 21 26, Amsterdam 22 19 (stopt elders niet). De electrische trein 1141 Amsterdam 19.45 van Rotterdam D. P. wordt doorge voerd naar Dordrecht, Rotterdam 21.03. Dordrecht 21.20 aank. ffoest-Griep-Bronchitis-Asthma ^;#/lW[Vêrhöögdê werking Verlaagde prijzen -• AT: AXfiL, 20 December 1»35. Gisteravond werd in de open bare school ouderavond gehouden, met een korte, doch belangrijke agenda. Na een inleidend woord van het hoofd, dhr. J. Barna, die de aanwezigen verwelkomde en herinnerde aan de vriendelijke ontvangst, die hem ongeveer een jaar geleden hier te beurt viel. Spr. constateerde met genoegen, dat die verhouding tot ouders en jeugd zoo is gebleven en prijst daarom de bevolking van Axel. Ook onder de jeugd is een goede geest, wat spr. wel eens anders ontmoette, vooral in de hoogste klassen. Spr. dankte de ouders voor het vertrouwen en hun me dewerking daarbij. In de eerste plaats werd ge sproken over en besloten tot het maken van een schoolreisje, nu dit het vorig jaar zoo uitstekend slaagde. Vervolgens werd de meening gevraagd over een wijziging van de scho dtijden, nl. van 9—12 u. en 1 30—3 30, waartoe al dadelijk bezwaren werden geopperd, waar tegen de voordeelen niet opwogen. Hierna werd gepauseerd, om de ouders gelegenheid te geven het werk der leerlingen te bezich tigen, waarbij dan ook de onder wijzerfes), ieder in zijn klas de noodige of gevraagde toelichting gaf en de band „ouder-leerling- meester" weer werd aangehaald. Lang duurde het niet, want, ofschoon de lokalen frisch en geventileerd waren, had toch de kachel in de vergaderzaal meer aantrekkingskracht. Na de pauze gaf dhr. Buma een inleiding over het onderwerp Openbare School en Bijbel". Spr. wees op het verschil tus schen de (Protest.) bijzondere school en de openbare. In de openbare school wordt niet ge beden, worden geen Psalmen of Gezangen gezongen en heeft geen Bijbellezing plaats. Of er niet over den Bijbel gesproken wordt, is een andere vraag en spr. weet dan, dat dit zeker gebeurt op verscheidene openbare scholen. Want, zei spr., men stelt het vaak verkeerd voor, nl. alsof dat op de openbare school niet mag, maar dat is onjuist. Geen enkel wets artikel verbiedt dat. Wel is ver boden het geven van godsdienst onderwijs op de openbare school en dat is goed, want er is teveel verschil op dat gebied en dus behoort iedere richting dat voor zich te doen. Zoo is ook het gebed in veler oogen van geen waarde, als dat iederen dag eeni ge malen wordt herhaald als een sleur. Maar het zingen van be paalde Psalm- of Gezangverzen, het aanhalen van een of andere Bijbelsche tekst en. het vertellen van Bijbelsche geschiedenissen, als b.v. van den verloren zoon, e.a., acht spr. wel degelijk ook in de openbare school' op zijn plaats en van groote waarde. Vandaar dat het ook hier op de openbare school gebeurt, omdat het velen in hun later leven tot troost kan zijn. Dit wil echter nog niet zeggen, dat de Bijbel op school behoort. Spr. antwoordde ontkennend op die vraag en als men het wen- schelijk acht, dan in geen geval om als propaganda te dienen tegen de Bijz. school. De mee ning over dit punt is echter nog zoo verschillend, dat vooreerst wel geen algemeen gebruik van den Bijbel op de openbare school zal plaats hebben. Zoo was ook onder de aanwe zigen de meening verdeeld en ontstond er eenige discussie over, die wegens het late uur moest gesloten worden. Het is ook gaen vraag, die in eer. uurtje is uitge maakt. Er is al veel over geschre ven en gesproken en zelfs deze week nog in de Tweede Kamer. Naar aanleiding daarvan gaf Z. Exc. Minister Slotemaker de Bruijne een verklaring, dat ons volk nog een bevredigende belang stelling heeft voor de openbare schoolzij telt nog 427.000 leei- lingen. Z.Exc. voegde er fan toe dat in den laatsten tijd „nationa le waarden" weer meer waardee ring vinden op de openbare school maar toch is in dit opzicht nog niet alles in orde, b.v. wat het zingen van het Wilhelmus betreft. De onderwijzer, die op de open bare school niet in nationale zin kan optreden, hoort er niet thuis. Wat het in den laatsten tijd weer sterker opgekomen denkbeeld be treft, om de bevorderiug van Bij belkennis op de openbare school te brengen: de Minister achtte al- gemeene voorschriften daartoe niet aanbevelenswaardig al vond hij het ook verkeerd, om in het al gemeen te zeggen dat de openba re ondeiwijzer niet geschikt is voor het geven van Bijbel-onderricht. Intusschen was de Minister van oordeel dat het initiatief in deze richting van de ouders moet uit gaan en niet van de Overheid. Hij persoonlijk vond het geven van onderwijs in de Bijbelsche ge schiedenis gewenscht, maar men kan en mag hier vooral niet for- ceeren. Slechts datgene wat rijpt, grijpemen! Uit deze mededeelingen bleek, dat de Minister in ieder geval heel wat milder over de zaak denkt, dan met verschillende rechtsche bladen in den laatsten tijd het ge* val is geweest, Stop vlug dien akeligen hoest, neem Akkers Abdijsiroop. Op slag zult Gij ondervinden, dat Gij hiereen hulp hebt om den meest weerspannigen hoest te verdrijven. Vanaf den eersten lepel openbaart zich haar kalmeerende, verzachtende, slijmoplossende wer king. De vastzittende slijm komt los en Gij zult weer gemakkelijk kunnen ademhalen. Abdijsiroop verschaft U reeds vannacht een rustigen slaap en binnen 24 uurzijtGijdan dien benauw den hoest finaal vergeten. Neem bij Door een NIEUWE toevoeging werkt NU A!idi|siroop 2x zoo snel als voorhesnl

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2