Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, i \'o. 74 VRIJDAG 20 DECEMBER 1935. 5le Jaarg. J. C. VINK - Axel. BERICHT. Nieuwjaars-advertentiën Uzelf DIT Kerstgeschenk! Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Wegens het KERSTFEEST zal ons blad aanst. V r ij d a g niet verschijnen. Beleefd verzoeken wij adver teerders, om hun advertentiën voor het nummer van aanst. Dinsdag v r o e g t ij d i g in te zenden, daar dit nummer vroeger dan i gewoonlijk moet worden afgedrukt. In het Nieuwjaarsnummer, dat op Nieuwjaarsmorgen zal verschijnen en in de kom der gemeente huis aan huis zal worden bezorgd, kunnen weder geplaatst worden voor 40 cents indien niet grooter dan lü regels zijnd. Grootere advertentiën wor den naar plaatsruimte berekend. inzendingen worden gaarne in gewacht vóó - of op Dinsdag 31 December, uiterlijk tot vootmid- dags 11 uur. DE UITGEVER. Provinciale Staten van Zeeland. Dinsdag vergaderden de Staten van Zeeland onder voorzitterschap van den Commissaris der Ko ningin. Afwezig waren de heeren Catshoek, Moelker en De Ridder. Dhr. Catshoek had wegens druk ke bezigheden ontslag genomen. Aan de orde is het verslag van Ged. St. inzake het landbouw fonds van f 25-500, waarvan de rente in de begrooting voorkomt. Dhr. Dominicus meende, dat na 75 jaar die rente niet kon verdeeld worden over de bestaande land bouworganisatie^ in plaats van alleen aan de Z.L M. toe te w(ij zen. Hij stelde een motie voor, waarin G.S. worden verzocht een nader voorstel in te dienen. Dhr. Adriaanse was tegen die splitsing. Het gaat erom of het geld besteed wordt volgens de bedoeling. Dhr. Bosselaar meent, dat ook de andere organisaties wel die bestemming aan het geld kunnen geven, «zooals b.v. de C.B T.B Dhr. v. d Feltz heeft bezwaar tegen de verdeeling van die f 950 en waardeert het werk der Z.L M. Dhr. de Feijter had het alge meen belang in 't oog en vroeg of de Z L.M- zal kunnen doen, ze nu doet, als ze die sub sidie moet missen. Spr. was voor het voorstel van G. S. en achtte versnippering niet in het belang van den Landbouw. Dr. Hamelink zei, dat zijn fractie niet aan de versnippering mee deed. Het voorstel Van de Zande om geen wijziging in de besteding der gelden te brengen werd aange nomen met 25 tegen 14 st. van de anti-rev., uitgezonderd dhrn Dieleman en Stieger. Met uitvoerige discussie's were ook behandeld het voorstel tot algeheeie herziening van het re glement op de wegen in Zeeland Personeel ZEGAM Ged. Staten stelden voor den Nederlandschen Bond van Per soneel in Overheidsdienst niet ontvankelijk te verklaren in haar verzoek betreffende de arbeids Voorwaarden van het personte Van de N.V. Zeeuwsche Gasmaat schappij. De heer De Baare zeide, da {3e Bond alleen vraagt te willen Geef Uzelf een halfjaar-abonnement op de Radio Bode: dan krijgt U 6 maanden lang iedere week Nederlands mooiste Programma/Tijdschrift toegezonden, met alle programma's, met tal van artikelen en een overvloed van mooie tekeningen. Kosten F. 3.- slechts, te storten op Giro 128.000 AVRO, Amsterdam of bij een der ondergenoemde AVRO-kantoren. Abonneer U direct,., dan ontvangt U bovendien het wondermooie AVRO-Kerstnummer, uitgevoerd in een schat van kleuren, met verhalen van onze bekende schrijfsters en schrijvers met bijdragen uit de beste pennen die het land U biedt! Als extra-Kerstverrassing sturen wij U dan de be roemde AVRO-Kunstkalender, waaraan wederom 12 bekende Nederlandse meesters hun 'werk afstonden. F. 3.- slechts per halfjaar. Te storten op Giro 128.000 Amsterdam, of bij een der navolgende kantorente Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem, Groningen, Arnhem, Leeuwarden, Nijmegen, Zwolle (tijdelijk), Middelburg. Neêrlands nationaal radioblad. bevorderen, dat de directie en de raad van commissarissen overleg plegen met het personeel. Men heeft getracht met de directie en commissarissen in contact te ko men, maar die zeiden, wij doen niet aan georganiseerd overleg, wij regelen loonen en arbeids voorwaarden. Men vraagt nu alleen aan Ged. Staten te bevor deren dat men ook bij de Z. E. G. A. M. overleg pleegt. De heer Vienings meende, dat men moet zorgen, dat instellingen van het particulier initiatief en kapitaal, doch feitelijk semi-over- heidsbedrijf, niet anders doen in zaken als gevraagd, dan over heidsbedrijven. Men heeft dan toch op het minst het recht een wenk te geven, want anders heeft de Provincie niets aan het bezit van de meeste aaudeelen en com missaris plaatsenals zij nog niet mag optreden als het ideeële belangen van het personeel be treft. Spr. diende een motie in, waar in de Staten, gehoord de bespre kingen, van oordeel zijn, dat er een indirecte medezeggingsschap is, en daarom de commissarissen opdragen mede te werken, aan het invoeren van overleg bij de Z.E.G.A M. De heer Van Bommel van Vlo ten zeide, dat het niet juist is dat de directie en commissarissen, zonder meer onderhandelingen verwerpen. De Z E G.A.M. heeft zich te houden aan loonen die overeenstemmen met die der ge meente Vlissingen. Die loonen zijn tot stand ge komen na overleg met de werk nemersorganisaties. Van twee maal verlagen der loonen is geen sprake. Er wordt wel degelijk rekening gehouden met de be langen van het personeeh Wat betreft het standpunt van Ged. Staten, zeide spr., dat het toch wel hetzelfde is of Ged. Staten zich gaan bemoeien met de arbeidsvoorwaarden of alleen zeggen, dat zij overleg wenschen met de organisaties. Men heeft eenmaal vertrouwen gesteld in de Z.E.G.A M. en moet dit nu niet verminderen. De heer De Baare kon zich niet begrijpen, dat de heer Van Bommel van Vloten tegen geor ganiseerd overleg ten deze is. Spr. stelde een motie voor, waarin de wenschelijkheid van overleg bij de Z E.G.A.M. met de arbeidersorganisaties wordt uitge sproken en Ged. Staten verzoeken in die richting stappen te doen. De heer Van Bommel van Vlo ten zei dat hij het verkeerd zou vinden tegen den wil der directie en commissarissen iets te dwingen en neemt de motie De Baare over. De heer Vienings trok de zijne in. Hierna werd het voorstel z.h.s. aangenomen. Besloten werd ten behoeve van land- en tuinbouwcursussen in Zeeland tot wederopzeggens toe een subsidie ad f 0,45 toe te ken nen voor elk uur onderricht, waarvoor het Rijk f 2 bijdraagt. Afschrijving voorschotten Z. VI. Tramweg Mij. Ged. Staten stelden voor op de rentelooze voorschotten verstrekt aan de Zeeuwsch Viaamsche Tramweg Mij. ad f941,183 af te schrijven 85 pet. zoodat rest f 141.177,45 De heer Van Bommel van Vlo ten besprak in de eerste plaats de dure gebouwen, dat 'is over dreven. Dit is ook ten opzichte van het salaris van den directeur. Deze heeft f 10 000 en nog 3 pet. van de bedrijfsrekening, met een minimum van f 3000. Men heeft met hein een contract aangegaan in verband met zijn mogelijkheden in Indië, of dit te hoog is geweest wil spr. niet beoordeelen, maar wel weet hij, dat de directeur bezig is overleg voor de toekomst te plegen. Het is goed mogelijk, dat de bedrijfsrekening, waarvan com- missarisstn een half pet. krijgen, een winst oplevert en de winst en verliesrekening, waarop ook rente en aflossing enz. voorkomen verlies oplevert. Het terugbetalen der rentelooze voorschotten is geregeld in een contract van de N.V. met den staat. Het dividend is ten hoogste 5 pet. geweest en wel in 1929. De rekening van dat jaar is van belang voor de beoordeeling der reorganisatieplannen, want men deed toen nog alles om o.a. ook af te lossen op de voor schotten. Bij de onderhandelingen over de fusie tusschen BreskensMal- degem en de Zeeuwsch-Vlaam- sche, is in een rijkscommissie werkzaam geweest, die zeer gun stig rapporteerde over de bedrijfs- politiek. De reorganisatie is alleen mogelijk, ais alle betrok kenen mede helpen, dus ook de obligatiehouders en de aandeel houders. De vraag, of deze reorganisatie kans op een rendeerend bedrijf in de toekomst geeft, zeide spr., dat men zich ter zake geen illu sie moet maken. Het zal mede afhangen van de vraag, of men het verloren vervoer weer zal kunnen terug krijgen. Het bedrijt als trambedrijf heeft zeker nog groote beteekenis, dit vernam spr. o a. van de beide suikerfabrieken te Sas van Gent. De Maatschappij is ook bezig zich op het gebied van het vervoer mogelijkheden te reorganiseeren. Dhr. v. d. Feltz is niet volko men gerust, want men heeft niet veel meer dan papieren gegevens. Spr. vroeg of men niets naders kan melden over het aantal pas sagiers enz. Er zijn onder de commissarissen twee leden van Ged. Staten, en waarom moet dan een derde inlichtingen geven? Spr. vreesde ernstig, dat ook andere maatschappijen zullen gaan verzoeken op de voorschotten belangrijk te mogen afschrijven» De heer De Pauw zeide, dat de behandeling van het onder werp, het de leden moeilijk maakt» Gegevens als nu de heer Van Bomthel Van Vloten naar voran AXELSCHE COURANT „Als de Dieren spreken door Anne de Vries [schrijver van „Bartje") „Inspecteur Lund heeft haasf'door Willy Corsari Bijdragen van: Dr.F.H.Fischer, L. J. Jordaan, l. M. G Arntzenius, Ted. O Sickens, T. Oeff Jan de Boer Illustraties von Harmsen van Beek Heskes, Doeve Henstra etc „Gösta Berling" door Dr.J.C.A. Fetter, met illustraties van Prof. Jurres Het Kerstnummer verschijnt in een oplage van 275.000 exemplaren. ■&Su RADIO vBODE "W

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 1