I i aan Winterhanden en Wintervoeten KLOOSTERBALSEM I Binnenland. Naar nader wordt vernomen, werd het bombardement uitge voerd door 10 vliegtuigen. Mid den op het dak van het Roode Kruis-ziekenhuis werd een bom geworpen. Het gebouw geraakte in brand, doch door spoedig in grijpen van het verplegend per soneel konden de vlammen snel gedoofd worden. Een Amerikaan- sche missionaris, die in een loop graaf wilde springen, brak daarbij een been. Ook in de onmiddel lijke omgeving van het ziekenhuis zijn bommen naar beneden ge worpen. De meeste huizen der stad ge raakten in brand en werden of volled g verwoest, dan wel be kwamen aanzienlijke schade. De drie radio-operateurs, die het op een vrachtauto gemon teerde radio-station bedienen, ble ven op hun pbst en telegrafeerden de berichten naar de hoofdstad door. Daar kwamen de mededeelin- gen eerst vier uur later binnen. Men schat, dat in totaal zeven honderd bommen zijn geworpen. Terwijl de eerste berichten meld den, dat bij den derden aanval het aantal vliegtuigen met vier was vermeerderd, spreken andere berichten over een aanval van 17 tot 28 machines. Onmiddellijk na beëindiging van het bombardement bracht de Negus een bezoek aan het zie kenhuis, waar hij de gewonden troostte. Vervolgens voerde hij een draadloos-telefonisch gesprek met de keizerin, die te Addis Abeba is achtergebleven en in hevige ongerustheid verkeerde over het lot van haar gemaal. Waar eerst gemeld werd, dat de Negus zich voor het bombar dement in veiligheid had gesteld luidt een nader bericht dat hij groot gevaar liep, daar hij zich in den tuin van het paleis begaf en daar met een machinegeweer op de aanvallende vliegtuigen schoot. De Mariniers. Het corps mariniers is vandaag vooral te Rotterdam opnieuw in de algemeene belangstelling ko men te staan. Het viert nl. heden 10 December zijn 270sten ver jaardag. En al is dit nu geen eeuwfeest, toch is er eenige plechtigheid en feestelijkheid aan verbonden. Er is parade gehou den en ook zou een défilé plaats hebben. De minister van defensie, dr. H. Colijn, was aanwezig en hield een toespraak. Naar het Alg. Ned. Persbureau ons heden seinde, is het defi dat op het Malieveld te 's Graven hage zou plaats hebben, voor eenige dagen uitgesteld, wegens lichte ongesteldheid van H. M de Koningin, die voornemens was het defiié gade te slaan. Het corps is in 1665 gesticht naar inzichten van admiraal De Ruyter en op aandrang van Johan de Witt. Zij werden bestemd om te land en ter zee dienst te doen, zoodat ze aanvankelijk zeesoldaten werden genoemd. Naar wordt gemeld, heeft het corps zich in de geschiedenis bij verschillende feiten roemrijk onderscheiden. De kwestie Duys. De soc. democratische Tweede Kamerfractie heeft aan mr. Duys, die verleden week uit de S.D.A.P. is getreden, een brief gezonden, als antwoord op het schrijven van mr. Duys in dit antwoord wordt betoogd, dat het werk van mr. Duys in de Kamer en in de S.D.A.P. reeds jaren veel te wenschen heeft overgelaten. Gewezen wordt op veelvuldige afwezigheid in de Ka mer en bij de door de Kamer fractie gevoerde onderhandelingen in de 2e plaats wordt aan mr. Duys sterke gezindheid van sym pathie verweten met de N.S.B. En tenslotte wordt gewezen op de lankmoedigheid van den voor zitter der S.D.A.P., dhr. ir. AI- barda, die steeds trachtte bemid delend op te treden in conflicten, waartoe de houding van mr. Duys aanleiding gaf. AXEL, 10 December 1935. De bekendmaking der prijs- nummers van de winkelweek lokte Zaterdag heel wat geloop uit. Tal van inenschen, oud en jong, zag men soms op echt typische wijze turen en vergelijken, terwijl anderen met glunderende oogen ontdekten, dat de prijs op hun nummer viel. Het was een leuke attractie. We vernemer, dat nog een twintigtal prijzen onafgehaald zijn. Ook meldt men ons,, dat geen der bestuursleden van V V.V. een prijs ten deel viel, ofschoon het voor hun actie wel verdiend was geweest. In „Het Centrum" werden hedenmiddag door Notaris Fancy ten verzoeke van de Erven Kooie alhier de volgende goederen geveild le. Het woonhuis in de Zee straat vroeger bewoond door wijlen dhr. P. Koole. 2e. Een arbeiderswoning aan de Kanaalkade, bewoond door Wed. Ruben voorf 1.75 per week. 3e. Idem in den Verlorenhoek, bewoond door G. Wijna, voor f 2. 4e. Idem, naast koop 3, be woond door L. van Hermon voor f 2.50. 5e. Idem aan den Oudenweg, bewoond door M. Dieleman voor f 1.75, en 6e Een woonhuis met schuur, erf en tuin, naast koop 5, bewoond door A. de Visser voor f 182 per jaar. 7e. Een kavel bouwland, te Biervliet, groot bijna 24 gemeten verhuurd voor f800 per jaar in 2 perceelen. De 6 woonhuizen werden in combinatie toegewezen voor f5410 aan den heer J. Visser- Koole alhier. Van het bouwland werd kooper dhr. Andr. Dieleman, landbouwer te Biervliet. Te Absdale kreeg gisteren de 20 jarige smidsknecht Vonk uij Terhole een k[ap van een paard die vlak in zijn gezicht terecht kwam. Ernstig gewond werd de jongen naar het ziekenhuis te Hulst vervoerd. te Terneuzen, die daar zaken had een auto gestolen, niettegen staande deze de auto zorgvuldig had afgesloten. Terstond werd aangibe bij de politie gedaan en per radio opsporing verzocht met het gevolg, dat de wagen reeds Dinsdag aan de Fransche grens werd aangehouden. Naar de Tern. Crt.", waaraan dit bericht is ontleend, meldt, hadden de dieven, een Nederlander en een Belg, de auto van andere papieren en nummerbord voorzien, die zij weer elders hadden gestolen. Zij boden de auto te koop aan, doch te goedkoop en dit werd hun strop. De candidaat-kooper ver trouwde het zaakje niet en lichtte de politie in met gevolg, dat na de noodige formaliteiten dhr. De Zeeuw zijn auto te Brugge aan de rechtbank kon afhalen, dank zij de lofwaardige medewerking van de Belgische justitie. Belasting. De Rijksontvanger bericht ons, dat de aanslagen Grond- en Personeele Belasting, gedateerd vóór 1 Augustus 1935, op 1 Januari a.s. moeten zijn voldaan. In verband met de drukte op het eind van het jaar, wordt spoedige betaling aangeraden. Sint Janstecn. De bietencampagne voor de Z V T.M. geëindigd. Men schrijft ons De Z.V.T.M. is weer klaar met haar bietenvervoer. Er zijn ditmaal ruim 80 000.000 Kg. suikerbieten getransporteerd in 63 dagen 's nachts en op Zondagen werd niet gereden. Het weer was gunstig en er is voorspoedig gewerkt. Vele dagen waren er bij van méér dan 150 wagonladingen. Het kwam zelfs voor, dat op één fabriek 165 tientons wagons aangebracht wer den op één dag. De 4200 ton pulp en het ove rige goederenvervoer ging er op tijd tusschendoor. Stellig een mooie prestatie van onze streek-tram, die weer voor de zooveelste maal heeft bewezen een waardevol bezit te zijn voor de landbouwers, de fabrieken, de handelaren en voor de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen. Te Koewacht is nabij de grens het lijk gevonden van den 45 jarigen J. Verbruggen, wo nende op de Trompe. Werd in het begin aan een misdaad ge dacht, spoedig bleek dat de man een plotselingen natuurlijken dood is gestorven. Noodlottig ongeval. Gisteravond haif acht uur is te Sas van Gent dhr. A. Nevejan, bierbrouwer aldaar door een auto gegrepen en gedood Dhr. Neve jan kwam uit een café bij de wijk Stuiver en stak per rijwiel den weg over, toen uit de richting Selzaete de garagehouder F. M in matige vaart kwam aangereden Dhr. N. werd met een schedel breuk opgenomen en is op slag dood geweest. De politie, die toevallig getuige was, consta teerde, dat de chauffeur geen schuld had. De echtgenoote van het slacht offer vertoefde bij familie te Ert- velde. Dhr. N. was in de om geving een gezien personage. Autodiefstal. Vorige week Maandag werd te Antwerpen van dhr. De Zeeuw, Op 29 November vergaderde alhier de Gemeenteraad, waarom trent men ons een uitvoerig ver slag zond. We achtten het niet van voldoende belang, om dit nog in zijn geheel te plaatsen. Het volgende is eraan ontleend Besloten werd tot heffing van 75 pet. op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting. Besloten werd om met de Coöp. Boerenleenbank aldaar een reke ning-courant te openen met hoog stens f7000 credit en f15000 debet. Als vertegenwoordiger voor de gemeente in de Waterleiding-Mij. werd gekozen dhr. Geirnaerdt, burgemeester en als plaatsvervan ger dhr. P. Vael. Tot onderzoek van de begroo ting 1936 was een commisïij be noemd, waarinzittinghaddenah n. Martinet, Vinck en De Po:ter Al vorens de Voor?, het woord gaf aan de commissie, wtes hij erop, dat de begrooting tot optimisme aanleiding geeft, omdat deze thans niet alleen met een batig saldo sluit, maar zelfs gelegenheid ge ft tot verlaging van de personeele belasting met 20 opcenten. Bij de algemeene beschouwin gen herinnerde dhr. De Potter aan de gemeenteraadsverkiezingen, waarvan de uitslag had bewezen, dat zich nieuwe opvattingen bij de bevolking gaan ontwikkelen. Domineerende groepen, wier in vloed een meerderheid van stem men verzekerde, hebben zich niet kunnen handhaven voor een wet houderszetel, en ook die benoe ming niet naar eigen inzicht of willekeur kunnen doorzetten. Er voltrekken zich nieuwe ordenin gen, waaraan niemand, wie hij ook zij, zich kan onttrekken, en waarmede men rekening dient te houden, als men wil deelnemen aan openbare lichamen van be stuur. Spr. vergeleek de politiek met de zee, die op en a'gaat. Zoo zou volgens spr. het niet onmo gelijk zijn, dat als er het volgend jaar verkiezing was, de vooruit strevende leden het tegen de con servatieven moesten afleggen, wegens het genomen raadsbesluit inzake de waterleiding. Spr. achtte de vrees daaromtrent door tegenstanders geuit, overdreven en ging er niet nader op in. Bij spr. ging het voornamelijk om de jeugdige werkloozen, die zonder toekomst leven, leder spreekt daarover, maar weinigen bekom meren zich erover, dat een heele generatie jonge krachten uit het productie-proces worden uitge sloten, omdat ze geen gelegenheid krijgen om zich te bekwamen voor den levensstrijd. Spr. bracht de waterleiding daarmede in verband en voor spelde voor St. Jansteen indus» triëele mogelijkheden die niet alleen gelegenheid tot arbeid geven, maar tot welvaart van de gemeente zullen bijdragen. Spr, roemt de stappen, die in die j richting reeds door den burge meester zijn gedaan, en geeft in overweging, of het niet wenscht- lijk ware in de gemeente een commissie te benoemen uit daar toe bevoegde personen, die zich voor die zaken kunnen en willen interesseeren. Vervolgens besprak dhr. de Potter den r.ood der behoeftigen en pleitte voor het verschaffen van kolen, aardappelen, kleeding of beddegoed, of gelden daarvoor. Gezien den gunstigen toestand blijkens de begrooting, die de laatste twee jaren resp. sloot met tekorten van ruim f 7200 en f 4100 en nu met een batig slot, hoopte hij op verdere verlaging van be lasting voor een volgend jaar en drong hij daarom op zuinig be heer aan. Spr. kon zich ver eenigen met het beleid van B en W. De belastingverhooging der laatste jaren was geen ge volg van door hen genoemde uitgaven, maar kwam door maat regelen van de Regeering. Spr. hoopt dat het college, bijgestaan door den wakkeren en bekwamen secretaris, de huishouding der gemeente door de zorgelijke tijden heen zal helpen. De Vourz. dankte en hoopt ook, dat hij vooral aan het werkloozen- viaagstuk met behulp van den Raad en bevoegde instanties zal kunnen tegemoet komen. Het is niet om te vleien zei spr., maar om eere te geven, wien het toe komt, als hij bevestigt de hulde die dhr. de Potter aan den secre taris bracht. Iemand, die op der gelijke wijze zijn plicht doet en daarnaast nog tal van zaakjes weet op te knappen, verdient lof. Dhr. Schiffer wees erop, dat Zeeuwsch-Vlaanderen steeds ver waarloosd is en waarschuwt er I tegen, dat er nu weer wetten op til zijn, die het vestigen van in- dustriëen in deze streek onmoge lijk willen maken. Er zijn hier veel menschen met kapitaal, die nimmer den moed hadden iets te stichten en nu anderen (Belgen) het doen, zou dit belet worden. Het is wel waar, dat veel buiten landsche werkkrachten in dienst worden genomen bij gebrek aan Nederlandsche, maar ook is waar, dat die Belgische fabrikanten steeds in Nederland een afzetge bied hebben gevorden en z i. is het toch gelijk, of die fabrieken hier, dan wel in het overig deel van Nederland worden opgericht. De Voorz. was het daar vrij wel mede eens, en wilde gaarne het mogelijke doen, ter bevorde ring van de vestiging der indus trie. Dhr. Stevens en Martinet wezen in dit verband op de klom pen- en vlasfabrieken en achtten den toestand niet zoo optimist als dhr. De Potter. Deze had echter het oog op spinnerijen en weve rijen, waarbij dan weer concur rentie van bestaande zaken om den hoek kwam. Bij de behandeling der posten protesteerde dhr. Martinet tegen de schoolgelden, die hij een kin derbelasting noemde. Hij wilde door een adresbeweging trachten het schoolgeld afgeschaft te krij gen. De Raad was het daarmede eens, doch tot een besluit kwant het niet. Na nog eenige opmerkingen, die intusschen niet van invloed zijn op de cijfers, werd de be grooting vastgesteld opeen bedrag van f66.119. Voor werkloozen - uitkeering is f 7500 geraamd, waar van f4160 door het Rijk wordt vergoed; voor armbestuur een subsidie van f 5500 en voor werk lozenkassen f3100. De gemeentelijke belastingen bedragen 80 opc. op de grond belasting (geb.) en 20 onbebouwd. 20 pet. pers. bel le, 2e en 3e grondslag. 100 pet. pers. bel., 4e, 5e, 6e en 7e grondslag. 200 opc. pers. bel40 opc. vermo gensbelasting en 75 opc. gemeen tefondsbelasting. De Z. Vlaamsche tram heeft op te groeten voet geleefd. Aldus is de meening van vele Statenleden, ea. Het voorstel, dat Ged. Staten hebben gedaan om op de rentelooze voorschot ten van de Provincie aan de Z.- Vlaamsche Tramwegmaatschappij te Neuzen, 85 pet af te schrijven, is in de afdeelingen der Provin ciale Staten met weinig instem- EIKEN WINTER LEES till Bsak zij den KLOOSTERSALSEM komt hij daar voor goed van af. AXKER'S „Geen goud zoo goed" ming ontvangen en ook is in alle afdeelingen den indruk gevestigd, dat de Maatschappij op te grooten voet geleefd en een bedrijfspoli- tiek heeft gevoerd, die als verkeerd moet worden bestempeld, o. a. door het hebben van een directeur van f 10 000 en toch nog 5 chefs. Genoemd werd als wenschelijk een zoo ruim mogelijk ingesteld accountantsonderzoek, dal ook preventieve beteekenis kan heb- hen voor andere maatschappijen en dat ook tot grondslag zal kun nen dienen voor het stellen van voorwaarden bij een eventueele medewerking bij reorganisatie. Men meende ook, dat er om eenige honderden guldens voor gezondheidszorg moest worden gevochten en nu stelt men zoo maar voor, 8 fon af te schrijven. Eerst zou afgelost worden als 4 pet. dividend kon worden uit gekeerd en foen dit het geval was, werd er 5 pet. van gemaakt. Men meende dat evengoed gezegd kan worden, dat 10G pet., inplaats van 85 pet, verloren kan worden geacht. Ongelijkheid zag men in de bepaling, dat aan Rijk en Pro vincie een gelijk percentage wordt terugbetaald, en niet een gelijk bedrag. Gevraagd werd hoeveel de pro vincie nog moet aflossen van de leening, aangegaan, om deze voor schotten te kunnen financieren en ook is de meening uitgespro ken, dijt bij eventueele liquidatie de Provincie sterker staat met een voorschot van f941.183 in plaats van f141.177. Sommige leden kwanten tot de conclusie, dat het beste is het voorstel te verwer pen als daardoor de tram wordt opgeheven, want anders komt er nog meer narigheid. Kansom er boven op te komen is er toch niet, terwijl bij opheffing het autobusverkeer zich beter zal kunnen ontwikkelen. Men meende, dat de tram niet onmisbaar is. Doch ook waren er leden, die het grootelijks zouden betreuren, indien de tram zou worden op geheven. Men dacht aan het be dingen van het inleggen van een expressedienst Neuzen-Breskens. Men vroeg nog of de aandeelen en obligatie's niet evenzeer in deze afschrijvingen betrokken wor den en of geen bepaling in het voorstel kan worden opgenomen, om te voorkomen, dat de Z V. T.M. niet meer te royaal met de nog resteerende voorschotten zou kunnen omgaan. Door leden van Ged. Stalen werd o m. opgemerkt, dat een accountantsonderzoek geen wijzi ging in den toestand kan brengen, nochi nieuwe gezichtspunten kari openen, en betwijfeld, of zulk een onderzoek op interne financieele aangelegenheden van een maat schappij wel geoorloofd is. Een ander lid van het college vindf het jammer, dat de Provincie niet meer zeggenschap bezit over de verstrekte voorschotten, het Rijk heeft do grootste macht aan zich getrokken. Het is goed mogelijk, „Door mijn beroep moest ik den ge- gelieelen dag op straat loopen en daar door gingen de plekken altijd openen begonnen te zweren. Van alles pro beerde ik, maar baat vond ik niet, tot dat ik met Kloosterbalsem begon. El- ken ochtend en avond deed ik die op de plekken. Ze genazen binnen een week prachtig en voor goed. Nu smeer ik als 't koud wordt van te voren mijn handen en voeten eiken ochtend met Kloosterbalsem in en heb sedert dien geen last meer van winterhanden en -voelen gehad." W. S. te s-Gr, ORIGINEEL TER INZAG» Onovertroffen bij brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddei bjj Rheumatsek, spit en p(jnl(jke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/2 ct. en f 1.04 EON voor Inzenden in open couvert, GRATIS als drukwerk (1ct.) aan M ONSTE R Handelmij. L. I. Akker, R'dam

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2