December is toch wel een geluks- maand Nieuws- en Advertentieblad H voor Zeeuwsch- Vlaanderen. So. 71. DINSDAG 10 DECEMBER I 9»S.51e .laarg. T ¥r^ J *r-v fjk m Tfp J. C. VINK - Axel. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Griekenland. Het is begrijpelijk, dat de Itali- aansche oorlog en al wat daar mede samenhangt in de buiten- landsche politiek het meest de aandacht vraagt en zoo ging een van de gebeurtenissen, die voor Europa van niet te onderschatten gewicht zijn, zoo niet, onopge merkt voorbij, dan toch zonder dat deze de plaats innam, die er in gewone omstandigheden aan zou gegeven worden. We be doelen het herstel der monarchie in Griekenland, die een groote omkeer beteekent in de politiek van dat land. We schreven reeds eenige weken geleden, dat de terugkeer van George II, na een 12 jarige verbanning uit zijn va derland, was te verwachten. En intusschen is die terugkeer een feit geworden en is met veel feestvertoon George weer tot koning uitgeroepen en zijn plaats op den troon hersteld De tijd gaat snel en het vliegt ons alles als een filmbeeld voorbij. Toch is het herstel van het Grieksche koningschap een aan gelegenheid, welke een terugslag opwekt, in heel het internationale leven, ofschoon de massa buiten Griekenland zich daarvan geen of onvoldoende rekenschap geeft. Wat gedurende de laatste we ken in Griekenland is gebeurd laat zich in den wereldnevel niet dan flauwtjes onderscheiden. Niet temin vertegenwoordigt het Griek sche probleem een gewichtigen factor in de huidige internationale samenleving, vooral in verband met het machtsbeginsel, door Italië thans op zoo ontstellende wijze naar voren gebracht. De strijd in Abessinië immers vormt slechts een schakel in den keten van internationale verhoudingen, welke heel de wereld omspant. Daaraan verbonden doemt het probleem der overheersching in de Middellandsche Zee op en daarbij spelen voornamelijk ook Engeland en Frankrijk een hoogst gewichtige rol. Daarom tracht Groot-Brittannië met groote voort varendheid Frankrijk in zijn kiel zog te krijgen en zich voorts van zooveel mogelijk steunpunten in het gebied der Middellandsche Zee te verzekeren. Een enkele blik op de kaart is voldoende om te doen beseffen, dat ten deze ook voor Griekenland een niet onbelangrijke rol is weggelegd. De onder Italiaansch bestuur staande eilanden van den Dode- kanesus immers bieden aan de regeering te Rome een vlootbasis van onschatbare waarde bij even- tueele uitbreiding van het conflict. En indien het oorspronkelijke moederland (Griekenland) door bepaalde toezeggingen er toe ge bracht kon worden zich bij Italië aan te sluiten, zou de Britsch- Fransche positie daardoor ernstig worden geschaad. Vandaar dat Londen zich beijverd heeft, het Grieksche monarchisme te steunen met het bekende gevolg, opdat een betrouwbare voorpost kon Worden geschapen. Aan de zelf standigheid en onafhankelijkheid Van Griekenland doet dat niets af. De kwestie draait alleen hierom, dat een Grieksche republiek, Waarin de aanhangers van Veni- Selos de lakens zouden uitdeelen, Voor de Britsche belangen zoo niet schadelijk, dan toch onbe» trouwbaar moest worden geacht. Natuurlijk bestaat ook ten aanzien De oorlog in AbesslniS. mutselingen konden gebeuren of er werd van vuurwapens gebruik gemaakt. Men zal moeten afwachten hoe de nieuwe regeeringsvoorschriften die de openbare orde in Frankrijk moeten beveiligen, zullen nage leefd worden en of er geen uiterst- linksche communisten en uiterst- rechtsche fascisten zullen gevon den worden om de zaken verder in de war te sturen. In elk geval is er door het gunstig verloop van de debatten een rustpunt ingetreden in de Fran- sche politiek en kan minister La- val thans zijn pogingen voortzet ten om het Italiaansch-Abessi- nisch geschil te helpen beëindigen. De taak, die de Frarische en de Engelsche staatslieden op zich genomen hebben, is reeds buiten gewoon lastig, omdat het vraag stuk in Oost-Afrika zoo ingewik keld is en er niet alleen reken schap dient gehouden met de Abessinische toestanden en de aanspraken van Mussolini, maar ook met den Volkenbond, waaraan het geschil onderworpen is. Indien Laval echter gevallen ware, dan zou de bemiddeling in het Oost-Afrikaansche geschil nog lastiger geworden zijn. van de toekomstige houding van het Grieksche koninkrijk geen volkomen zekerheid, wanneer de strijd zich onverhoopt naar de Middellandsche Zee mocht ver plaatsen. Maar het zal Italië heel wat inspanning kosten onder de bestaande omstandigheden Grie kenland voor zijn doeleinden te winnen. Koning George heeft niet voor niets 12 jaar gastvrij heid genoten in Engeland en men zal hem daar zeker niet.vergeten hebben. Frankrijk. Tijdens de besprekingen in de Fransche Kamer over de politieke liga's, die meer en meer een mi litair karakter kregen, heeft zich een werkelijke ommekeer voorge daan. Een afgevaardigde, vriend van kolonel de la Rocque, leider van de vuurkruisers, stelde namelijk voor, dat de liga's zouden ont wapenen, waardoor bedoeld wordt dat zij aan elke militaire inrich ting zouden voorschrijven om zich naar de wettelijke voorschriften te gedragen. De socialistische leider Blum en zelfs de communistische woord voerder Thorez legden daarop verklaringen af in denzelfden zin, zoodat, terwijl men verwachtte.dat het Kamerdebat tot een uitbarsting zou geleid hebben en minister Laval in de minderheid gesteld zou worden, er in de Fransche Kamer een werkelijke ontspanning ingetreden is. De vertrouwens- motie verschafte aan de regeering een meerderheid met 351 tegen 219 stemmen. Onmiddellijk heeft de eerste- minister van de gunstige wending van zaken gebruik gemaakt om verschillende wetsontwerpen in te dienen, waardoor onder meer de private militiekorpsen worden ont bonden en in nieuwe maatregelen is voorzien tot beteugeling van elke verboden wapenmacht. Vooral deze laatste maatregelen waren in Frankrijk dringend nood zakelijk gebleken daar er in de laatste tijden geen politieke scher- Neêrlands nationaal radioblad. Zaterdag zijn Dessie en Gondar opnieuw gebombardeerd. 9 Italiaansche vliegtuigen heb ben 178 bommen op Gondar laten vallen. In het centrum der stad werden gebouwen en wo ningen vernield. Vier vrouwen en twee kinderen kwamen om het leven, terwijl 20 personen werden gewond. Negen dokters van het Ameri- kaansche hospitaal en het Roode Kruis te Dessie brengen ter ken nis van de geheele wereld, en deelen aan alle regeeringen mede, dat de Italianen 40 brand- en explosie- bommen op de lazaretten hebben geworpen. De hoofdverpleegster van het Taffari Makonn ziekenhuis, mej. Havig, is zwaar gewond. De in strumentenzaal is geheel uitge brand, evenals 2 ziekenzalen. Tijdens het bombardement was, naar United Press aan de bladen meldt, de stad Dessie een ware hel van rook en vlammen. Met donderend geweld stortten hui zen in. De brandbommen sloegen in den grond en geweldige vlammen stegen op. Het geknetter der ontploffingen ging vergezeld van het gedonder van het luchtafweergeschut en van de machinegeweren. Daarmede vermengde zich zwakjes het ang stige geschrei van vrouwen en kinderen, die in paniek een veilig heenkomen trachtten te zoeken. Het keizerlijk paleis van Dessie was een buitengewoon mooi ge bouw, dat door fraaie eucalyptus- boomen omgeven was. Het is thans ernstig beschadigd. Ook de bankgebouwen zijn in puin» hoopen veranderd. Volgens een ooggetuige-verhaal bleef de zoon van den Negus te» midden van al het rumoer en de verschrikking rustig op het bin nenhof van het paleis. Hij zag daar toe, hoe de bommen in den grond sloegen en groote schade aanrichtten, Het staat thans vast, dat het ziekenhuis, hoewel het voorzien was van een duidelijk Roodi Kruis-teeken, eveneens met boft* men is bestrooid* U kunt Uzelf deze maand een heeleboel cadeau doen! Begin U vandaag nog te abonneren op de Radio Bodeiedere week een prachtig tijdschrift, met alle programma's (ook van de Centralesmet tal van artikelen, wenken, tekeningen voor slechts ƒ3.- per halfjaar! U krijgt dan gratis: Alle nog in December verschijnende nummers, waaronder het ongemeen-mooie Kerstnummer in een weelde van kleuren, met verhalen, als„Inspecteur Lund heeft haast" van Willy Corsari, en „Als de dieren spreken" van Anne de Vries (schrijver van „Bartje") fraaie tekeningen (o.m. van Prof. Jurres) en reproducties van oude meesters'n boekwerk om altoos te bewarenEn bovendiende schitterende AVRO-Kunstkalender, wederom in grootse uitvoering, waaraan 12 bekende Nederlandse schilders medewerkten (indien U in 193 5 geen abonné was). Wordt December voor U een geluksmaand? Stort dan f3.- op giro 128.000 Amsterdam, of bij het AVRO-hoofdkantoor Keizersgracht 107 Amsterdam, of bij een der Bijkantoren te: Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem, Groningen, Arnhem, Leeuwarden, Nijmegen, Zwolle (tijdelijk). Middelburg. AALLdLrlL i' jf ^UUKA1\ 1. RAD 10 «BODE

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 1