Rooien en snoeien van boomen. Dinsdag 10 December 1935, Keciitszaken. Larni- en Tuinbouw. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken Advertentiën. ADRIAANDEKOEIJERFz. Evangelisatie Samenkomsten Spreker: J. SERVAAS, Het woonhuis Het woonhuisje Het woonhuis Het woonhuis Het woonhuisje Het woonhuis Een kavel bouwland ELECTRICITEITS-MAATSCHAPPIJ, Predikbeurten te Axel. Geref. Kerk. Geref. Gemeente. Brandstichting uitgelokt t Vier jaren geleden brandde in een dorpje in Zeeuwsch-Vlaan- deren de schuur van een land bouwer af. De verzekeringsmaat schappij dekte de schadeschuur met werktuigen en gereedschap pen enz. waren voor f700 ver zekerd. Er zou geen haan meer naar hebben gekraaid, ware het niet, dat door een samenloop van om standigheden onlangs een tot financiëele wanhoop gekomen boerenarbeider, die destijds als knecht bij den landbouwer in dienst was, aangifte had gedaan, dat hij (de arbeider) op aanspo ring van den landbouwer de stichter van den brand was ge weest. Hij zou daarvoor f 100 „belooning" toegezegd hebben gekregen (doch in den loop van geruimen tijd slechts f65 hebben ontvangen). De Middelburgsche rechtbank veroordeelde 18 October j 1. den landbouwer wegens uitlokken tot brandstichting tot zeven maanden gevangenisstraf en den gewezen knecht (neef en oomzegger van den landbouwer) wegens brand stichting tot eenzelfde straf. De neef berustte in die straf, doch de oom ging in hooger beroep. Hij ontkende voor het Gerechts hof te 's Gravenhage tot brand stichting te hebben uitgelokt. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de schuur met machines in 1919 voor f 2000 verzekerd was geweest en dat in 1928 het ver zekerde bedrag tot f 700 was ge reduceerd. De advocaat-generaal requi- reerde bevestiging van het vonnis, dat, aldus spr., ook door de Mid delburgsche rechtbank als matig werd gemotiveerd met de op merking, dat het feit reeds vier jaren geleden was gepleegd. Mr. H. B. L. de Rechter, uit Hulst, zeide, dat de verzekerings maatschappij het verzekerde be drag had uitbetaald. Indien de man zou worden veroordeeld, dan zou het niet blijven bij de zeven maanden gevangenisstraf, maar dan zou de verzekerings maatschappij dit terugvorderen De neef staat als onbetrouwbaar bekend. Mr. W. K. H. Dieleman, uit Middelburg, tweede raadsman van verdachte, zette uiteen, dat er geen aanleiding voor financiëele moeilijkheden was, die hem tot minder faire middelen zouden kunnen hebben bewogen. Pleiter eindigde met een beroep op vrijspraak. De adv.-generaal, repliceerend, achtte het eenig motief voor brandstichting door den neef een hem toegezegde belooning. Uitspraak 16 December. Mdb. Crt Het faillissement van A. F Mannaert, rijwielhandelaar, wo nende te Ter Neuzen, handelende onder den naam S. C. Mannaert- Geers, curator mr. G. Tichelman, advocaat en procureur, aldaar is geëindigd door de verbindend geworden eenige uitdeelingslijst met een uitkeering aan de con currente schuldeischers van 7.483 procent. Chr. Boeren en Tulndersbond. Maandag vergaderde te Goes, voor de eerste maal onder voor zitterschap van den heer C- de Putter te Axel, bet bestuur van de afd. Zeeland van den Chr. ÜBSren- en Tuindersbond. Inzake de bedrijfsraden werd gerapporteerd, dat aan den mi nister door de desbetreffende commissie is geadviseerd over te gaan tot instelling van zulk een bedrijfsraad voor Oost Zeeuwsch- Vlaanderen. Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen krijgt er voorloopig geen. De politie te Laren (N H.) heeft een goeden slag geslagen. In den aatsten tijd kreeg de politie in het Gooi geregeld klachten binnen over diefstal van rijwielen en rij wielplaatjes. Donderdag werd te Soest een rijwiel ontvreemd en het gelukte de politie het signa lement van den dader vast te stellen. Nadat de wegen, leidende in de richting Amsterdam, waren afge zet, werd onder de gemeente ,aren een van de verdachten aangehouden en tengevolge van de verklaringen van dezen man, kon tot aanhouding van een twee den persoon, logeerende in een volkslogement te Amsterdam, wor den overgegaan. De twee aan gehoudenen, .een 29-jarige va rensgezel en een 24-jarige chauf- eur. beiden afkomstig uit Am sterdam, bekenden, zich de laatste maanden aan een groot aantal diefstallen van rijwielen en rij wielplaatjes in de omgeving van het Gooi, Baarn, Soest en Amers foort te hebben schuldig gemaakt. Door onbekende oorzaak is een brandende benzinelamp in de opslagplaats van J. Vrjjhof te Veghel ontploft, waardoor groote schade is aangericht en waarbij een begin van brand ontstond. Het bleek echter, dat de ODtplof- fling groote schade had aange richt. De muren waren 'geheel uiteen geslagen, terwijl de ruiten in een naastgelegen woning to taal waren vernield. Persoonlij ke ongelukken deden zich niet voor. De politie heelt de zaak in onderzoek. Drama bjj een faifje. Groote opschudding is te New York veroorzaakt door een opzien barend drama, dat ten huize van mevr. Dorothy Livermore. de tweede gescheiden vrouw van Jesse Livermore, heeft plaats ge had. Nadat het gezelschap stevig gedronken had, ontstond twist tusschen haar en haar 15-jarige zoon Jesse. De moeder verbood hem door te gaan met whisky drinken en toen hij weigerde haar te gehoorzamen, riep zij uit „'k Zie je liever dood, dan dat je zooveel drinkt De jongen ging naar zijn kamer en kwam terug met een karabijn, die hij voor haar voeten wierp „Schiet maar 1" zei hij, tergend De moeder nam het wapen op, vuurde op hem en de jongen viel, in de borst getroffen, neer. Een hevige ontsteltenis volgde op deze scène en toen de politie binnenkwam, vond zij den jongen buiten bewustzijn op den vloer en zijn moeder over hem heen gebogen, aldoor roepend Ik heb m'n zoon doodge schoten 'k Heb hem doodge schoten Mevrouw Livermore was zóó dronken, dat men haar mee moest nemen naar hetzelfde ziekenhuis, waar de zwaar gewonde jongen werd opgenomen. Twee veerbooten met on geveer 100 passagiers zijn op de Lioetang in Noord-Kiangsoe in China, tijdens een hevigen storm omgeslagen. Meer dan 60 opva renden verdronken. Kinderroof. In Marseille heeft zich een geval van kinderroof voorgedaan, dat levendig herinnert aan het geval Lindbergh. Het anderhalfjarig zoontje Clau de van professor Malméjac is het slachtoffer van den roof, die op heel geraffineerde wijze in zijn werk gegaan is, meldt de N.R C. Het kindermeisje wandelde met den kleinen jongen in den kin derwagen in een der plantsoenen, waar zeer vele moeders plegen te vertoeven» Dezer dagen nu werd 't meisje, Georgette Perrachon heet zij, aan« gesproken door een dame op leef tijd, die haar vroeg of zij het kindermeisje van prof. Malméjac was. Op het bevestigend ant woord, zeide de oude dame, dat de professor een ongeluk was overkomen. Mevrouw Malméjac liet nu vragen of Georgette da delijk naar een bepaalden dokter wilde gaan, om dien te vragen den professor te helpen. Het meisje had heelemaal geen arg waan tegen de oude dame, die trouwens met haar meeging, een taxi aanriep en haar hielp den kinderwagen in den auto te plaat sen, zelf hierin plaats nam en het adres van den dokter gaf. Daar aangekomen zeide de oude dame, dat Georgette den dokter maar moest waarschuwen, maar de dok ter was juist met een patiënt be zig en zoo kwam het, dat het meisje even moest wachten. De dokter was dadelijk bereid naar het huis van Malméjac mee te gaan. Hij kwam gelijk met het meisje naar buiten. Daar bleek de auto met de dame en den kin derwagen al verdwenen te zijn. Toen men aan het huis van Malméjac kwam en daar bemerkte, dat mevrouw nergens van wist, bleek, dat men met een oplichting te doen had. Ten overvloede teleforneerde men naar den pro fessor, maar het bleek, dat hij gezond en wel college hield. Dadelijk werd de politie ge waarschuwd en begon het onder zoek, dat aanvankelijk nog geen resultaat had. Wel heeft men den chauffeur gevonden, maar geen opheldering. Vermoed wordt dat de dame met een andere auto weer is vertrokken. Onderzoek met politiehonden leverde., geen resultaat op. 's Avonds heeft men den legen kinderwagen te ruggevonden. Prof. Malméjac heeft een brieje gekregen, waarin hem wordt me degedeeld, dat hij zijn kind gezond en wel zal terug krijgen, wanneer hij 50 000 francs wil offeren. Nader wordt gemeld Het anderhalf-jarig zoontje Clau de van professor Malméjac is ten huize van een oude vrouw in de voorstad Beaumont gevonden en aan de ouders teruggeven. Zoo ver uit een haastig ingesteld on derzoek is gebleken, mankeerde het knaapje niets. De vrouw is door de politie meegenomen. Drankmisbruik In Ycr. Staten. Sedert de opheffing van het drankverbod is de toeneming van het verbruik van sterkendrank in de Vereenigde Staten zoodanig, dat in 1934 3655 personen, dit is 258 meer dan in 1933, tenge volge van drankmisbruik om het leven zijn gekomen. Van officieuze zijde wordt mede gedeeld, dat de gezondheidsdienst niet bezorgd is over de toene ming van het sterftecijfer tenge volge van alcoholgebruik, waarvan het cijfer van 25 per duizend in 1932 is gestegen tot 26 in 1933 en 29 in 1934, aangezien de vijf staten, welke nog steeds „nat" zijn, toeneming vertoonen, terwijl het sterftecijfer in New York ta melijk is gedaald. Te Senftenberg (Dtl.) zijn tengevolge van een koienstofont- plotfing, 17 personen gewond waarvan twee zwaar. De mate rieele schade is aanzienlijken het werk in de mijn zal geruimen tijd moeten worden stopgezet. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat zich onder de puinhoopen nog zwaargewonden of dooden bevin den. Rectificatie. De ondergeteekende zegt hartetyk dank voor de vele blijken van deel neming bij het overlijden van onzen geliefden zoon en broeder. Wed. K. R. VAN TATENHOVE. Axel, Dec. 1935. ieder, die het met ons gewenscht acht, dat Zaamslag in het Dagelijksch Bestuur van het Waterschap HULSTER- EN AXELER- AMtSACHT vertegenwoordigd is door een bestuurslid van den grootsten polder aldaar, brenge Dinsdag 10 December zijn stem uit op den heer Dijkgraaf van den Zaamslagpolder. Aan hem, die nimmer tracht zich op den voorgrond te dringen, kunnen wij de behartiging onzer belangen bij het waterschap vol komen toevettrouwen. VELE AFGEVAARDIGDEN. uit Kortrijk. DE EVANG. COMM. Notaris FANOY te Axel, is voornemens ten verzoeke van de Erven van wijlen dhr. P. KOOLE te Axel, op nam. 1 uur, in het gebouw „Het Centrum" van dhr. H. P. Diele man- Koole te Axel, Zeestraat, te verkoopen Koop 1. met ERF te Axel, Zeestraat, kad. sectie G no. 2129, groot 95 c.A., laatst door ei flater bewoond. Koop 2. met RECHT VAN ERFPACHT op den grond eigendom Gem. Axel te Axel, Kanaalkade, sectie G no. 1983, groot 55 c A. verhuurd aan J. Ruben voor f 1.75 per week. Koop 3. met ERF en TUIN te Axel, Ver- lorenhoek, deel van sectie G no. 2447, groot pl.m. 3 A. 28 c.A., verhuurd aan G. WljNA voor f2 per week. Koop 4. met ERF en TUIN te Axel, naast Koop 3, kad. sectie G no. 2448 en deel 2447, groot pl.m. 1 A. 62 c.A., verhuurd aan L. van Hermon voor t 2 50 per week. Koop 5. met ERF en TUIN te Axel, Ouden- weg, kad. sectie G no. 2041, groot 98 c.A., verhuurd aan M. Diele man voor f 1.75 per week. Koop 6. met SCHUUR, ERF en TUIN te Axel, naast koop 5, kad. sectie G no. 2042, groot 5 A. 24 c.A., verhuurd tot 15 Aug. 1936 aan A. de Visser voor f182 per jaar. Koop 7. en HALVE WEG te Biervliet, Paulinapolder, kad. sectie C nos. 847. 848, 849 en 850, samen groot 10 63 20 H A. (23 Gentsche gem. 258 roeden), verhuurd tot 30 Sept. (rooven oogst) 1938 aan Adr. Veraart voor f 800 per jaar. Te veilen in 2 perceelen. Te aanvaarden: voorzoover niet verhuurd direct bij de be taling en het verhuurde in genot huur vanaf datum betaling, met opleg loopende huur. Betalen: 11 Januari 1936. Nadere inlichtingen ten kantore van den Notaris. De Directie der P. Z. E. M., afd. Noordgroep en Zuidgroep, verzoekt degenen, die in de directe nabijheid van electrische geleidingsdraden staande boomen moeten rooien of snoeien, tijdig het kantoor der Vennootschap te Middelburg hiervan in kennis te stellen, opdat in gemeen schappelijk overleg zoodanige maatregelen kunnen worden getroffen, dat gevaar voor ongelukken, alsmede voor storing in de stroomvoorziening, zooveel mogelijk voorkomen kan worden. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de bepaling, vervat in Artikel 161ter van het Wetboek van Strafrecht, volgens welk Artikel met gevangenisstraf of hechtenis wordt gestraft o. m. degene, aan wiens schuld het te wijten is, dat eenig electriciteitswerk wordt vernield, beschadigd of onbruikbaar gemaakt, of dat stoornis in den gang of in de werking van zoodanig werk ontstaat. N» V. PROVINCIALE ZEEUW5CHE ZONDAG 8 DEC. 1935. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Vi ure Nam. 2 Ds. van Oeveren Dezelfde. Voorm. 9.30 ure Ds. J- S. Pist Tekst Roip. 11 33 Nam. 2 Dezelfde. Voorm 9.30 ure Leeskerk. Nam. 2 Ev. S>menkomsten op 11 en 12 Dec. dts av. 7 u in de C^r. Bewaarschool. welk dan niet aan mijn tamelijk scherpe oren ligt, doch meer aan de half bin- nensmondse opmerking van de heer O., meen ik een mogelijk misverstand door deze verklaring te hebben opgehelderd. Al is men tegen een subsidie voor zekere vereniging, daarom is men nog niet tegen die vereniging als zodanig en bij het bepalen van mijn stem hoop ik mij niet door anti- of sympathieën naar de ene of andere kant te laten leiden. Nu niet en nooit niet! Dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, A. TH. 'T GILDE, Lid v. d. Gemeenteraad. Ontwapening Motto: Het is niet alleen aangenaam of mogelijk voor ons om meer dan alle anderen tot de vredesconfe renties bij te dragen, maar het is onze internationale plicht. Prof. Mr. C. van VolluNHOVEN. Nog frisch in ons geheugen ligt het initiatief van de Nederlandsche dag bladpers tot een ontwapeningspetition nement. Wij weten met welk een enthousiasme dit initiatief door het Nederlandsche volk werd toegejuicht niet alleen, doch ook welk een indruk het resultaat van deze actie, 2.438.908 adhaesie-betuigingen, op de andere volken maakte. Als wij het resultaat van de sinds dien ondernomen ontwapeningspogin gen beschouwen, moeten wij consta- teeren, dat de verwachtingen bitter werden teleurgesteld. In plaats van beperking en vermindering der be wapening zien we een bewapenings wedloop ontstaan, waarvan de gevol gen in al hun verschrikkingen niet zijn te overzien. Staat het Nederlandsche volk, dat zoo overtuigend van zijn vurig verlangen naar ontwapening blijk gaf, hier machteloos tegenover Neen Zijn roep om ontwapening heeft weerklonken, de eerste maal helaas tevergeefs. Laat het thans die roep herhalen, luider als het moet Het kan niet anders of die stem moet weerklank vinden in de harten van de andere volken Nederlanders, bij wie dit plan weer klank vindt, betuigt als particulier of in verenigingsverband bij on- dergeteekende Uw adhaesie opdat wij dit voorstel tot een tweede petitionne ment voor internationale ontwapening met des te meer klem bij de Neder landsche pers kunnen bepleiten. Voor het Hoofdbestuur van Jong Europa, C. ARENDSE. A. P. MEIJER-Gerhard. M. ELSEN, Alg. Secr., Sneeuwbalstr. 208, 's-Gravenhage. Axel, Dec. 1935. M. de R. Teneinde een verkeerde gedachte, die wellicht ontstaan zou weg te nemen diene dat ik in de laatst gehouden raadsvergadering van de heer Oggel meende te hebben verstaan, dat deze mij bij het desbetreffende punt vroeg „U is toch voorstander daarvan Ik antwoordde (het liep hier over de f 100 subsidie voor V. V. V.) daarop„Nee, dat weet U wel beter I" Overigens belet niets mij daarom zoals ik nog altijd geweest ben, voor stander van V. V. V. te zijn, van welke vereniging ik zelfs 6 jaar lang le secretaris was. Daar de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat ik verkeerd verstaan heb, het* te AXEL, op Woensdag 11 en Donderdag 12 December, in de Chr. Bewaarschool. Aanvang 7 uur.

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 4