Tegen. Spierpynen en alle Rheumatisehe pijnen het vanouds beproefde middel I 1 fl ip aandacht aan de medewerking der Roomsch-Katholieke geestelijk heid in het geheele land. Ook de bisschoppen van Genua, Pa lermo, Venetië, Triest en vele andere steden hebben hun borst kruisen, gouden crucifixen, ringen, medailles en gouden ketens uit den kerkschat ter beschikking gesteld. Uit Gaeta komt het be richt, dat een brug van 300 ton deel van de ijzerverzameling zal gaan uitmaken. Uit stad en pro vincie Brindisi zijn Zondag 70 autoladingen oud ijzer bijeenge bracht. Volgens de Londensche „Star" zou de Fransche minister-presi dent Laval een nieuw voorstel willen doen, hetgeen zou neer komen op een wapenstilstand tusschen Italië, Abessinië en den Volkenbond. Een dergelijke toe stand zou moeten intreden, alvo rens het petroleum-embargo een feit wordt. Italië zou zich ver plichten niet verder in Abessinië op te rukken, terwijl de Volken bond gedurende de vredesonder handelingen de afkondiging van een embargo op petroleum zou uitstellen, lntusschen betwijfelt het blad, of een dergelijk voorstel doelmatig zou zijn, daar het Italië in staat zou stellen, nieuwe pe- troleumvoorraden op te doen. sche Handelshoogeschool te Rot terdam, tot directeuren zijn be noemd. Binnenland. Steun voor den Middenstand Om tegemoet te komen aan kleine middenstandsbedrijven, die door de crisis in liquidatiemoei- lijkheden zijn geraakt, bestaat het verkrijgen van voorschotten tegen matige renten bij de geldschiet- banken, zooals deze zijn inge burgerd in verband met de be strijding van den woeker. Öm nu het risico dezer voor schotten te dekken stelt de Re geering 40 pet. beschikbaar, als borgstelling voor verliesposten daarop. Voor crediet, waarvoor het Rijk zich aldus gedeeltelijk garant stelt, zal in beginsel iedere kleine neringdoende in aanmerking ko men, afgezien van de vraag, of hij al dan niet bij eenige ver- eeniging op het gebied van ban del of nijverheid is aangesloten, met deze beperking nochtans, dat 1. uitgezonderd zijn personen, die niet reeds op 1 Jan. 1932 zelfstandig een zaak dreven 2. het Rijk in verliezen op borgstellingen voor bedragen van meer dan f5000 als regel niet participeert. Reorganisatie Werkfonds. Bij zijn verdediging van de Waterstaatsbegrooting deelde de minister mede, dat voor de „Prin- sendam" f 12,7 millioen uit het Werkfonds is gereserveerd. Econ. Techn. Instituut. Maandag is te Rotterdam ge passeerd de acte van oprichting van de stichting „Economisch Technologisch Instituut voor Zuid- Holland en Zeeland". Als cura toren dier nieuwe instelling tre den van rechtswege op de voor zitters der negen Zuid-Holland- sche en Zeeuwsche Kamers van Koophandel en Fabrieken. Zij kun nen zich in de vergaderingen door een onder-voorzitter doen vervan gen. Voorts benoemt ieder dezer Kamers een bijzittend lid met ad- viseerende stem, alsmede een plaatsvervanger voor dezen. Het Curatorium heeft de Com missarissen der Koningin in de provincies Zuid-Holland en Zee land tot eere-voorzitter en onder voorzitter van de Kamers van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam en voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg. Tot penningmeester is benoemd mr. K. P. van der Mandele. Het se cretariaat wordt waargenomen door het secretariaat van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam. Als voorzitter en gedelegeerd lid van het directorium is aange wezen ir D. de Jongh, terwijl de heeren prof. dr. ir. van Iterson Jr., hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, prof. W. E. Boerman, prof. dr. N. J. Polak en prof. dr. P. E. Verkade, allen hoogleeraren aan de Nederland- Vorsteiyk bezoek. Dinsdag is in Den Haag aan gekomen hertogin Adolf Friedrich van Mecklenburg, schoonzuster van de Koningin. De hertogin werd aan het station verwelkomd door de Koningin, waarna beide vorstelijke personen zich naar het Paleis Noordeinde begaven, waar de hertogin voor eenige dagen als gast van H M. haar intrek nam. Voor de Zeeuwsche polders Bij de behandeling van de be- grooiing van waterstaat zeide dhr. v. d. Waerden o.a., dat in Zee land in den loop der geschiedenis veel land verloren is gegaan, maar gedurende de laatste eeuwen heeft I de toestand zich geconsolideerd. Doch binnen de dijken hebben wij ons hieraan nog niet aange past. Maar nu wij op grond van net werkfonds kunnen gaan wer ken volgens grootere allure, dan wij vroeger hebben gekend, is het zaak, dat de minister zich rekenschap geve van wat ge schieden moet. Er moet een groot algemeen plan door het Rijk worden opgezet ter verbe tering van den wateistaatstoe- stand. Het plan moet aan de provincie worden voorgelegd. En dan moet aan alle kleine pol ders die elk op zichzelf toch niet fot groot werk kunnen komen, worden meegedeeld, dat zij bin nen dat plan het werk kunnen verrichten, dat zij te doen vinden. De minister antwoordde, dat hij te gelegener tijd deze zaak zou overwegen. W erkioo; heidssubsidiefonds. De Tweede Kamer heeft na een korte bespreking de begroo- I Dng van het werkloosheidssub- sidiefonds goedgekeurd, sluitend in gewone dienst met een eind cijfer van f 165,8 millioen. Zoo als men weet, wordt uit dit fonds de geheele werkloosheidsbestrij ding gefinancierd. De gemeenten ontvangen, al naar gelang van haar draagkracht, meer of minder groote bijdragen uit het fonds. Mooi resultaat. Bij de telling van de extra- frankeering op de oplossingen van de prijsvraag „Wie z'n hoed is dat?" van het Ned. Crisis-Comité is gebleker, dat een bedrag van f 36.643 aan het Comité ten goede komt. Het was eigenlijk meewarig om aan te zien, hoe men door de regen- en hagelbuien geteisterd werd. Het zou een schitterende stoet geweest zijn, indien het weer had meegewerkt. Ook het schoolbezoek is zeer geslaagd. Alle lagere en Fröbel scholen zijn door den ouden kin dervriend bezocht en allen kregen een zakje met versnaperingen. Aardig was het, hoe sommige kleintjes blijmoedig de hand reik ten en hoopvol de belofte inoog- sten, dat zij als brave kinderen wel veel zouden krijgen in hun mandje. lntusschen had St. Nicolaas en vooral zijn personeel een paar drukke dagen, want ook gister avond moesten heel wat straten en straatjes bezocht worden voor het bekende doel. Feitelijk is dus vandaag de winkelweek geëindigd. Officiëel is dat morgen. Dan worden te ongeveer 3 uur des middags de dichtgelakte enveloppen bij de winkeliers geopend door de com missies. Het prijsnummer wordt dan vergroot op een kaart in de etalage gelegd en wie dan het zelfde nummer in rood of zwait op zijn lijstje heeft staan, kan de beloofde prijs in ontvangst nemen. Voor de zoekenden zou het ook gemakkelijk zijn, indien in de etalages werd aangeduid, dat de prijs reeds is afgehaald Het zal echter nog wel eenige drukte ge ven, eer de 80 prijzen op zijn bestemming zijn en de duizenden nummers zijn gecontroleerd. Maar daar is het ook om te doen ge weest. Veel succes lezers AXEL, 6 December I»35. St. Nicolaas is hedenochtend vroeg vertrokken na een hartelijk tot weerziens. Ook namens Piet met zijn onderhoarigen heeft hij zijn tevredenheid betuigd over de ontvangst, die hem te Axel is te beurt gevallen. Het bestuur van V. V. V. met haar wakkeren voorzitti r, dhr. Van Maale, de beide muziekcorpsen, de burgerij en de kinderschare, het was hem alles zeer meegevallen, want van uit de verte had hij over de ver scheidenheid van ideeën in Axel zoodanige berichten vernomen, dat hij maar schoorvoetend had toegestemd. Eerst toen men hem verzekerde, dat er een samen werking was van ruim 80 deel nemende winkeliers, begreep hij, dat er dan iets te bereiken was en kwam hij met een gerust gemoed. Zoo zien we dus weer, dat eendracht en eensgezindheid eigenschappen zijn, waarmede men heel wat op touw kan zet ten. En als dan de zaak in goede handen is, zooals nu ook weer voor de zooveelste maal van V.V.V. is gebleken, dan is daar wederzijdsche voldoening. Want er is maar één klacht ver nomen, en dat pleit,voor V.V.V., dat het jammer was, dat het zóó regende. Telkens als St. Nico laas zijn rondrit maakte, Zater dag, Maandag en Woensdag was het weer om te slecht. En des ondanks was er telkens een schare van groot en klein, die de stoet volgde. Woensdagavond was het zeer druk, toen St. Nicolaas in een met 2 paarden bespannen lan dauer rondreed, gevolgd door de muziekkorpsen en tal van kinde ren met lampions. Een vyftig jarige. Gisteren werd alhier op de bovenzaal van dhr. Mattheeuws de 50ste algemeene jaarvergade ring gehouden van de vereeniging „Vooruitgang is ons streven". Wellicht is deze vereeniging niet van algemeene bekendheid, maar ingewijden weten maar al te goed, van hoeveel nut de bestaande en' vroegere bestuursleden dezer ver eeniging is geweest voor den landbouw. Zij hielden zich nl. een halve eeuw bezig met het coöperatief aankoopen van de voor de landbouw benoodigde mest stoffen, wat ieder jaar in de dui- ztnden beliep en waarvoor zi groote verantwoording droegen* on niet te noemen de velerlei administratie in de campagnetij- den. Wij hebben als secretarissen jaren lang medegemaakt wijlen de heeren J. van Hoeve en P. Dees, die met groote accuratesse de belangen der vereeniging en haar leden dienden. Opvolger werd dhr. W. Dieleman Wz., die thans het secretariaat op zich laadt. Ongetwijfeld zal op de verga dering gisteren velerlei in herin nering zijn gebracht De voor zitter, dhr. P. de Regt Cz., wijdde eenige woorden aan het feit en was zoo bereidwillig ons daar van copie te verschaffen. Het is mij aangenaam, aldus zei dhr. de Regt, om deze ver gadering te mogen leiden, nu het u ook bekend is, dat het heden 50 jaar is, dat onze vereeniging „Vooruitgang is ons Streven" is opgericht. Te meer is dat indruk wekkend om de volgende reden Toen deze vereeniging is opge richt, leefden onze vaderen ook in een crisis, gelijk wij die nu zelf ook ondervinden zelfs was die crisis voor onze vaderen ruim zoo zwaar, als die nu heden voor ons is, omdat zij toen geen steun kregen om hunne bedrijven in stand te houden. Zij ontvingen van deze Handel en Industrie, die toen bestond, en een groote macht bezat, niet de volle waarde voor hun producten, die zij verbouw den en voor de kunstmeststoffen moesten zij veel te hooge prijzen betalen, naarmate de waarde er van, zoodat toen ook, als heden, verschillende landbouwers ge noodzaakt waren hun bedrijf te verlaten en anderen door gunst van hun grondeigenaren of hy potheekhouders hun bedrijf nog mochten behouden, zoodat de tijden toen ook niet minder zwaar waren dan nu. Het is daarom, dat wjj ook in onze vaderen te meer nu kunnen 1 Laat U vanavond eens grondig wr «net de drep in de huid dringende Ah Kloosterbalsem, de wonderbaarlijk wrijven Akker's ge- Fi neeskrachtige balsem. Uw plji verdwij^ «^Pleren w°rde" le*ig> Ge slaapt van nacht weer heerlijk rustig en morcren waardeert Ge de verrassende werking van Overal verkrijgbaarDoosje van 10 Gram 35 cent, Po.len van25 Gram 62 h cl., 50 Gram f 1.04.100 Gram f1.82 waardeeren, dat zij toen den moed hadden om onze vereeniging op te richten, waarvan wij nu de vruchten plukken. Dat de op richters goed hadden gezien, werd bewezen, doordat na enkele jaren bijna alle landbouwers in onze gemeente waren aangesloten en zelfs nog enkele uit andere ge meenten, zoodat het ledental klom tot boven de honderd Maar toen in 1898 te Sluiskil een vereeniging werd opgericht, verloren wij eenige ledenhet zelide volgde toen op Kijkuit een vereeniging werd opgericht in 1903. En toen in 1908 „Axel Station"werd opgericht waren wij in ledental tot de helft gedaald. Toen in 1914 de wereldoorlog is uitgebroken en wij als vereeni ging door de Regeering bijna werden ontbonden en overgege ven werden in handen van den handel, heeft dat ook geen goeden indruk gemaakt op onze leden, hoewel wij daar machteloos te genover stonden. Maar na den oorlog kregen wij weder volle vrijheid van handelen, zoodat wij nu weder onze belangen ten volle kunnen behartigen. Ik kan ook nog mede deelen, zei spr., dat er van de oprichters nog drie in leven zijn, namelijk dhrn. A. Davids, te Sluiskil, C. de Feijter, te Koewacht en L. de Regt, te Axel. Ook acht spr. het merkwaardig, dat er acht bestuursleden zijn geweest, die meer dan 25 jaar als bestuurslid hebben gefungeerd, waarvan twee meer dan 25 jaar,' wat voor hen een groot bewijs van vertrouwen was. Ook wel het feit, dat de fami ie P. Dieleman van vader op zoon nu 45 jaar het penning meesterschap heeft waargenomen, bewijst, dat zij vertrouwde kassiers zijn. Door de vereeniging is gedu rende dien tijd aangekocht aan kunstmeststoffen 29.035.931 K.G voor een gezamelijke prijs van' f2.192 924. Inderdaad veelzeg gende cijfers. WalsoordenHansweert. Het is bekend, dat men doende is, dit veer te wijzigen, zoodat Walsoorden „er naast" komt. Hei plan is een nieuwe haven en een nieuwe weg. Deskundigen over en weer bestrijden dit plan al of niet ook ten bate van Walsoorden. Woensdag kwam het plan in de Tweede Kamer in bespreking. De heeren Van de Bilt en Lockefeer wezen op de hooge kosten en zagen liever de bestaande haven te Walsoorden en Hansweert ver beterd. Vooral dhr. Lockefeer legde er den nadruk op, dat men Zeeuwsch-Viaanderen in plaats van op België, op Zuid-Beveland en verder moet oriënteeren. Afgezien van het feit, dat de Ideale tunnelverbinding naar Ant werpen voor auto's nooit bij een veerverbinding kan halen, is ook reeds gebleken, dat Ged. Staten van Zeeland en wellicht op haar advies ook de Regeering het plan tot een nieuwe haven steunt, zal het pleiten voor wijziging van dit plan wel niet veel nut hebben afgeworpen. Enfin, de kiezers kunnen ermede getroost zijn, dat er op gewezen is, dat men in Walsoorden en Hansweert niet veel op heeft met de zgn. verbe tering, waarvan het resultaat nog in de toekomst ligt. Te Graauw kwamen bij een winkelier een paar dames hun dorst lessche i. Behalve naar kof fie, hadden ze ook dorst naar geld. Ze kochten eenige boodschappen, gingen geld wisseleti en zochten op de bekende manier naar be paalde munten met koning Willem 111, net zoolang, tot ze er vandoor gingen met een paar heeren, die in een auto zaten te wachten. Bij het vertrek werden niet alleen de boodschappen vergelen, maar ook vergat men de guldens terug te brengen, die men bij de buren zou gaan ruilen voor an dere. Te Eede had de arbeider de Vr. het ongeluk om bij de vlasbewerking met zijn hand in de braakmachine te komen, waardoor dit lichaamsdeel totaal verbrijzeld werd en geamputeerd moest wor den. De ongelukk ge werd naar het ziekenhuis te Üostburg ge transporteerd. Verbetering. Ouder de prijswinners van de jaarmarkt alhier meldden wij als koopers van het meeste vee abus- sieveljjk dhr. Wiilema van Zuid- dorpe. Dit moet ajju dhr. L E Willems, uit Roosendaal, Gevonoen. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen. Een wollen das, A. van Crui- nmgen, Pr. Hendrikstraat. Een paar gummipijpen, Oos terstraat E 66. Een heeren armbandhorloge, Oostirig, Pr. Hendrikstraat» U~1TT w ojhfs M

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 2