De AVRO-verrcesslng wordt aangesneden tlr Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uwsch-Vlaand ere n, No. 70- VRIJDAG 6 DECEMBER 1935. 5 le Jaarg. J. C. VINK - Axel. Heldenleven. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Rerste Blad. „Kameraden, ik ben in uw midden gekomen, om u den groet te brengen van de fascistische regeering, en in het bijzonder mijn eigen kameraadschappelijken groet. Mijn bedoeling is niet, u aan te moedigen. Gij hebt geen aanmoediging noodig; want het staat vast, dat gij ten allen tijde uw plicht zult doen. Gij ziet er voortreffelijk uit: soliede, stevig gebouwd, ferm, klaar voor het gevecht, lichamelijk zoowel als geestelijk. Trouwens, hebben wij met altijd gehoopt op het ge vecht Is het niet het ken merk van het fascisme, dat het de risico's van een heldenleven verkiest boven de lamlendigheid van een onbenullig bestaan V Ziedaar hoe het lijfblad van Mussolini, de Popoio d'Italia, den letterlijken tekst brengt van een passage uit een rede, welke de Dictator onlangs tot vertrekkende troepen hield. „Gij ziet er voortreffelijk uit Klaar voor het gevecht, lichame lijk en geestelijk Gij hóópt op het gevechtGij verkiest de risico, van een heldenleven boven de lamlendigheid van een onbenullig bestaan Maar nu moet men eens dit andere bericht lezen, waarin de werkelijkheid geschetst wordt „De staande troepen van Italië worden gevormd door jonge mannen van 21, 22, 23 en 24 jaar, die een geheel anderen kijk op het koloniale avontuur hebben. Sommigen hunner worden geleid door de zucht naar avontuur en kunnen op straat worden gezien met een meisje aan hun arm en met vuur zingen zij fascistische strijdliederen, wanneer zij zich aan boord van de troepentrans portschepen begeven. Anderen voelen zich allerellendigst, willen naar huis terug en barsten in tranen uit, wanneer het schip vertrekt. Er zijn anderen, die nooit aan den oproep om zich te melden gehoor hebben gege ven, doch zich schuil houden en trachten over de Oostenrijksche grens te komen". Ziedaar hoe velen der fascis tische jongeren tegenover dit lichtvaardige avontuur staan. „Heldenleven". Het klinkt kei 5 rig. Maar men leze ook het vol gende „Mussolini vertrouwt voor een groot deel op zijn luchtmacht. Honderden vliegtuigen zullen zich, naar verwacht wordt, op Abes- sinië werpen, om vernieling en paniek teweeg te brengen." Zie daar het heldenbedrijfdat hon derden vliegtuigen dood en ver nieling uitbraken over Abessinië, dat bijna geen luchtmacht heeft. „Heldenleven". Men leze: „Voorts zullen proeven genomen worden met nieuwe gifgassen, terwijl ook een nieuwe brisant- granaat is uitgevonden, welke zich over een groote oppervlakte verspreidt". Weer een nieuwe vorm van heldenleven dus: het meest duivelsche, meest God- en menschonteerende oorlogs-appa- raat, het gifgas, wordt in een nieuwen vorm op de negers toe gepast, en zal hun doen zien wat Italië onder „christelijke" bescha ving verstaat. Italië? Och, kon er eens een geheime volksstemming gehouden worde-', dan zou men zich, hoe veel van die honderdduizenden jongeren, die onder de brandende zon van Afrika moeten gaan vech ten, dit heldenleven werkelijk verkiezen. „Heldenleven". Het bestaat hierin, dat een tot de tanden toe modern gewapende mogendheid van de nieuwste en meest sata nische uitvindingen voorzien, zich werpt op een gekleurd ras, het welk in bewapening ver en ver er bij ten achter staat. Dit is fascistische heldendom. En daar toe wordt besloten door één man. De wereld moge er zich goed rekenschap van geven, alle volken, waar zich het fascisme organi seert, mogen er zich terdege van doordringen, dat het één man is, die dwars tegen de overtuiging van heel de wereld in, en be schikkend over leven en dood van een belangrijk deel des volks, (niet alleen jongeren, ook ouderen, tot 55 jaar toe, worden opgeroepen), zijn land in dezen oorlog dreef Terwijl in andere landen vorsten, kabinetten en parlementen over vrede en oorlog beschikken, en de publieke opinie alle gelegen heid heeft zich te doen gelden, lag in het fascisme, ook waar het de Kroon nog duldt, (maar wat bemerkt de wereld van den Ko ning van Italië?), bij één man de beslissing of men oorlog zou "Voeren, of niet. En de geschie denis leert, hoe hij den noodlot- tigen stap waagt. Nogmaals, zij die voor verandering van de staats ordening zijn en de democratie verfoeien, mogen daarover wel eens ernstig nadenken. Intusschen gaan de soldaten van Italië het „heldenleven" tegemoet, in de moordende hitte van Afrika, gesteund door duizend vliegma chines, nieuwe gifgassen en bri- santgranaten. De dictator, die tot de jeugd van zijn volk roept: „Hebben wij niet altijd gehoopt op het gevecht?" onthult daarmede zijn diepste innerlijke en tevens de sombere ziel van hei stelsel, dat hij bevredigthet fascisme. En als eenmaal de tijd komt, dat vrede en recht bloesemen over de aarde, een tijd, die de dictator kenschetst als „de lam lendigheid van een onbenullig RADIO BODE. Verrassing nummer 1Ieder die zich voor 'n halfjaar abon neert op de Radio Bode f 3.- waarvoor U zes maanden lang iedere week een prachtig Programma tijdschrift ontvangt), krijgt alle in De cember verschijnende nummers gratis. Verrassing nummer 2Het magnifieke Kerstnummer, uitgevoerd in een weelde van kleuren, met boeiende verhalen van Willy Corsari, Anne de Vries, Ted O. Sickens, T. Oeff e.a., met bijdragen van L. J. Jordaan, L. M. G. Arntzenius, Dr. J. C. A. Fetter, Dr. F. H. Fischer e.a. en tal van tekeningen, fraaie reproducties en prettige prijsvragen Verrassing nummer 3 de beroemde AVRO-kalender, een uniek werk waaraan wederom 12 bekende Neder landse schilders hun medewerking gaven (indien U dit jaar nog geen abonné was). Dat alles voor f 3.-! Stort ze direct! Op Giro 128.000, AVRO, Amsterdam; bij het Hoofdkantoor, Keizersgracht 107 Amsterdam, of bij een der AVRO-bijkantoren te: Rotterdam, 2e Weena straat 30; Den Haag, Toussaintkade 34; Utrecht, Oude Gracht 309; Haarlem, Koninginneweg 8; Groningen, Noor derhaven ZZ 18; Arnhem, Kastanjelaan 7; Leeuwarden, Hofplein 33; Nijmegen, van Broeckhuysenstraat 31; Zwolle, Deventerstraat 11 (tijdelijk); Middelburg, Lange Burg C. 93. bestaan", zal over Mussolini al lang het vonnis zijn gestreken, ook al weet hij met zijn vliegtui gen, gifgassen en brisant-granaten thans de negers te verstikken. Zulke figuren mogen korten tijd velen imponeeren, in de geschie denis blijft er tenslotte niets van hen over en in het licht der eeuwigheid verschrompelen en verdorren zij. Beklagenswaardige jeugd van Italië, wier „heldenleven" voor vele, vele duizenden hierin zal eindigen, dat zij sterven in hitte, modder en bloed, terwijl straks de klokken te Rome en overal het „Vrede op Aarde" luiden Het is advent. Neêr/ondi nationaal radioblad België. Naar de N. R. C. meldt is het totaal-cijfer van de werklooze ar beiders ook in de afgeloopen week blijven stijgen. Volgens een of- ficieele opgaaf bedraagt het thans 173 035 tegen 167.087 op 18 No vember. Te Antwerpen blijkt het aantal werkloozen iets te zijn af genomen, maar overal elders groeit het weer. DuitschlaDd. Aan de Evangelische kerk Is in Duitschland onlangs den zwaar- sten slag toegebracht, dien zij, naar de Berlijnsche correspondent van de „Crt." meldt, sedert het uitbreken van het geloofsconflict met het nationaal socialistische regime in September 1934 heeft ondervonden. De minister voor Kerkelijke aangelegenheden, Kerrl, heeft na melijk een verordening uitge vaardigd, waarbij de leiders der belijdeniskeik voortaan verplicht zijn alle publicaties, alle circu laires en alle mededeelingen, welke tusschen de leiders, de predikanten, de kerkeraden en de leden der belijdeniskerk gewis seld worden, te voren aan de censuur van minister Kerrl te on derwerpen. Door deze verordening wordt de organisatie van de evangeli sche kerk in Duitschland ont wricht. Alle communicatiemid delen zullen voortaan, vooral wat betreft de intieme aangelegenhe den van de kerk en haar strijd tegen de nieuwe heidensche leer stellingen, verbroken zijn. De eenige mogelijkheid, die de pre dikanten voortaan nog hebben om de leden der evangelische kerk van de voorvallen hun kerk be treffende, op de hoogte te stellen, is het doen van mededeelingen van den kansel af tijdens de godsdienstoefeningen. Dit geschiedde reeds Zondag in tal van kerken in Noord- Duitschland, waar de predikanten der belijdeniskerk scherp tegen de verordening van minister Kerrl protesteerden. Hiermede kan dus openlijke strijd tusschen de Evan gelische kerk en den staat als aangevangen worden beschouwd. De oorlog in Abessinië. Koning Victor Emanuel heeft Mussolini een groote hoeveelheid goud en zilver voor de staatsbank doen toekomen. Uit alle deelen van het land komen berichten over de groote successen der inzameling van goud, zilver en ijzer. De bladen schrijven, dat het Italiaansche volk door deze een drachtige houding uitin" geeft aan zijn offervaardigheid en aan zijn wil tot veriet tegen de sancties, De pe?S wijdt verder biizonderc AXELSCHE COURANT RADIOèBODE

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 1