lf Nieuws- en Advertentieblad yoor Zeeuwsch- Vlaanderen. HET TESTAMENT. No. 68 VRIJDAG 29 NOVEMBER 1935. 5 le J aar o. J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. Ho-ofdpyi^t, Küe&füjvt' WUitohcuxtt's Voedecs - Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Eerste Blad. Kaadsverslag. Zitting van 26 November 1935. Aanwezig alle leden. Voorzit ter de heer F. Blok, burgemeester. Nadat de vergadering door den Voorz. met het gebedsformulier is geopend, worden de notulen van de vergadering van 8 Oct. jl. onveranderd zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Vervolgens wordt medegedeeld, dat het onderzoek- nog niet is geëindigd betreffende heffing van de opcenten op de Personeele Belasting, volgens het voorstel van dhr. Hamelink. 3. Benoeming lid Armbestnur. Wegens periodieke aftreding op 1 Januari as. van dhr. P. C. Mangold als lid van het Burger lijk Armbestuur, wordt stemming hiervoor aan de orde gesteld. De voordracht bestaat uit dhrn. Man- gold voornoemd en F. Dieleman, raadslid. Dhr. DIELEMAN zegt, dat hij zijn collega's raadsleden in over weging geeft, om hun stem niet op zijn persoon uit te brengen, daar hij die functie eventueel niet zou kunnen aanvaarden. Dhr. Mangold wordt herkozen met 9 stemmen. Dhr. Dieleman krijgt 1 stem en 3 stemmen zijn van onwaarde. 4. Stemming over diverse voorstellen. In de vorige vergadering heb ben over de nagemelde punten de stemmen gestaakt. A. Adres houdende verzoek om le. op de a.s. jaarmarkt, de nieuw jaarsdag en 2e Paaschdag, de caféhouders vergunning te ver- leenen tot het houden van dans muziek en het geven van gelegen heid tot dansen, telkens tot des nachts 12 uur 2e. op den tweeden en derden Pinksterdag dezelfde vergunning te verleenen, alsmede gelegenheid aan de houders van amusements bedrijven, om zich met mallemo lens, kramen enz. enz. op het marktplein te stellen en op deze wijze kermis te vieren, zooals in andere gemeenten gebeurt; en 3e. het onder 1 en 2 verzochte ook voor volgende jaren toe te staan, teneinde op deze wijze vroegere gebruiken in eere te houden, zulks tot grooteren bloei der middenstand in onze gemeente. In stemming komt het voorstel van Burgemeester en Wethouders, om op 'dit voorstel a f w ij z e n d te beschikken. Vóór stemmen dhrn. De Jonge, Oggel, De Ruijter, P. van Bende- gem, Van de Bilt, Dieleman en Fanoy. Tegen dhrn. Seghers, C. van Bendegem, Esselbrugge, Gilde, Hamelink en Van 't Hoff. Het voorstel alzoo aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. B B. en W. stellen voor de belooning van het leidend per soneel van de brandweer te wij zigen als volgt De opperbrandmeester f 130 (ongewijzigd), de 2 brandm. van f40 opt 20,— onderbrandm f 25 op f 12,50 secretaris van f30o"pfl5, monteur f 100 op f75, Dit voorstel wordt aangenomen met 9 tegen 4 st. Tegen dhrn. Seghers, Dieleman, Esselbrugge en Hamelink. C. Voorstel van dhr. Hamelink, gesteund door dhrn. Esselbrugge en Van 't Hoff, om de vermake lijkheidsbelasting te brengen van 20 op 10 pet.de mindere op brengst te dekken door een ge deelte van het batig slot van 1934. Dit voorstel werd gedaan naar aanleiding van een daartoe strek kend verzoek van dhr. Dieleman, ondernemer van de bioscoop alhier. B. en W. stellen voor om dit verzoek niet in te willigen. De VOORZ. wil dit voorstel in stemming brengen. Dhr. C VAN BENDEGEM vindt dat dit niet in orde is. Er is de vorige maal gestemd over het voorstel-Hamelink met gevolg, dat de stemmen staakten, zoodat over dit voorstel moet worden gestemd en niet over het voorstel van B. en W. Dhr. OGGEL bevestigt dat. De VOORZ zal dan het voor stel-Hamelink in stemming bren gen. Dhr. VAN DE BILT is het daar niet mee eenshij merkt (o.i. ten onrechtel op, dat in het prae- advies staat, dat ze moeten stem men over het voorstel van Burg. en Weth. De VOORZ. zegt, dat er ge stemd wordt over het voorstel- -lamelink. Hierover hebben de stemmen gestaakt. Het voorstel wotdt verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Tegen dhrn. Oggel, P. van Bendegem, v. d. Bilt, De Jonge, Fanoy, Die eman en De Ruijter. Dhr. HAMELINK zegt, dat er in dit geval nog een voorstel van dhr. Fanoy is, als dat wordt ge handhaafd, wil spr. dat steunen. (Engelsche vertaling Byaer pufte en tikte aan zyn sigaar. Weet u wat ik denk, mijn beer Eldrick, zei bij ten laatste. Ik denk, dat Pratt Murga- troyd opgestookt heeft. Werkelijk nep Eldrick uit. Zeker, ging de detective voort. Nu kunt u nog iets doen, zonder dat het in de ga ten loopt. Het kantoor van Pratt is vlak by. Loop daar even aan onder het een ot ander voor wendsel en zeg in den loop van het gesprek, dat Parrawhite ge zocht wordt door u en door ons. Dat Murgatroyd 'n telegram ver zonden heeft en ooken dat is het voornaamste, dat er een kapitaaltje van 60.000 op Pratt ligt te wachten. Vergeet dat vooral niet. Waarom dat juist? vroeg Eldrick. Omdat, zei Bynsr lang zaam, ik Pratt aan het ver stand wil brengen, dat het on dersoek grondig Ml wezen, De VOORZ. herinnert zich, dat dit bij de behandeling van de begrooting is gezegd, maar dat voorstel is nu niet aanhangig. Spr. heeft echter geen bezwaai om het in stemming te brengen, als dhr. Fanoy dan positief een voorstel indient. Dhr. FANOY zegt dat hij be doelt om de entree's tot en met 30 cent te belasten met 10 pet., die tot 60 cent met 15 pet. en daarboven 20 pet. Dhr. VAN DE BILT: Daar weet ik niets van af. Het is misschien mijn schuld, dat ik het niet weet, maar toch zou ik dat liever besproken zien. Dhr. DIELEMAN meent ook, dat over dat voorstel moeilijk geoordeeld kan worden en spr. zou het ook niet aangenaam vin den, dat er nu reeds over ge stemd moest worden. Hij vindt het niet reëel tegenover de raads leden. Dhr. C. VAN BENDEGEM merkt op, dat als de heeren uit stel vragen, dit hun goed recht is, maar wanneer komen we dan aan de eindstemming over de begrooting Dhr. OGGEL meent, dat dit punt niet zoozeer met de begroo ting verband houdt, want dhr. Hamelink heeft toch gezegd, dat die post geen invloed op de be grooting heeft, als het gevonden wordt in het goed slot van 1934, tenzij dhr. Fanoy misschien an dere bronnen ter dekking heeft? Dhr. VAN DE BILT zou het willen uitstellen, dan kunnen we eens op ons gemak overwegen, wat het beste is. De VOORZ. ziet niet in, dat er principieel bezwaar is om het voorstel in stemming te brengen, maar anderzijds vindt hij ook goed, als sommigen zich eerst in die aangelegenheid willen inwer ken. Het is een soepelheid van de voorstellers, als ze willen uit stellen, want het besluit zou toch eerst op 1 Januari in werking treden. En als dat nu beleefd wordt gevraagd, zal men dat ook wel toestaan. Dhr. HAMELINK zegt daartoe niet ongenegen te zijn, maar heeft er toch bezwaar tegen, omdat het reeds uitvoerig is besproken in de vorige vergadering en ook zooals zijn linkerbuurman zegt, wanneer zijn we dan klaar met de begrooting. Dan zou er weer een heele tijd over heen gaan. Dhr. Van de Bilt zegt wel, dat hij er niets van weet, maar hij was ioch aanwezig, toen die zaak in de sectievergadering is bespro ken en dhr. Fanoy dat idee in 't midden bracht. Er is z.i. geen enkele grond aanwezig om de stemming uit te stellen. De VOORZ. zegt dat dhr. Van de Bilt nog geen kennis heeft kunnen nemen van de laatste be sprekingen, omdat de notulen nog niet zijn verschenen. Daarom is het misschien beter om njg te wachten, nu het geen directen invloed heeft op de begrooting. Dhr. HAMELINK: Dat het niet van invloed is op de begroo ting is ook niet zoo, want we zitten nog met de subsidie voor V.V.V., die van deze stemming afhankelijk is. De VOORZ. zegt, het is geen principiëele kwestie en het kan dan altijd beslist worden, maar om tot een oplossing te komen, vraagt hij of iemand een voorstel heeft tot uitstel Dhr. DIELEMAN wil dit voor stel doen, omdat het voorstel van dhr. Fanoy niet in de sectiever gadering is behandeld. Dhrn. Oggel en Van de Bilt steunen dit voorstel. De VOORZ.: Zouden we er nu nog wel over stemmen? Dhr. HAMELINK vraagt stem ming. Het voorstel-Dieleman wordt verworpen met 7 tegen 6 stem men. Tegen dhrn. Seghers, C.van Bendegem, Esselbrugge, Fanoy, '(Gilde, Hamelink en Van 't Hoff. Het voorstel-Fanoy komt nu in behandeling. Dhr. P. VAN BENDEGEM zegt, dat hij er reeds op heeft gewezen, dat als zoo'n voorstel wordt aan genomen, dit f 500 op de begroo ting zou schelen. Als spr. vroe ger om belastingverlaging vroeg, werd gevraagd, waar haalt u dan het geld vandaan en nu zou hij zelf ook willen vragen, waar moe ten we dan het geld halen Dhr. Oggel zegt wel, dat deze post geen invloed zou hebben op de begrooting, omdat het van het overschot afgaat, maar we hebben gehoord, dat we reeds f15000 inteeren op 10 jaar, d.i. dus per jaar f 1500. Het is zelfs niet onmogelijk, dat we er nog ver hooging van Pers. Bel. door crijgen. De VOORZ. meent dat een breedvoefige bespreking over dit onderwerp niet meer noodig is, want die zaak is reeds voldoende toegelicht. Dhr. 't GILDE jneent ook, dat men daar niet mee bezig kan blijven. De VOORZ. meent ook niet, dat het noodig is om een onder zoek in te stellen naar de resul taten, omdat het voor hem zeer de vraag is, of Ged. St. dit besluit Eldrick ging zijn tweede op dracht vervullen en belootde weer by Byner terug te komen Na eenige miJuten zat hij be daard by Pratt te kletsen over een kleinigheid, die by onderweg bedacht had. Pas toen hy op het punt stond heen te gaan, kwam de aap uit den mouw. Heb je gezien, dat er om Parra white geadverteerd wordt vroeg by plotseling. Pratt was hier al sinds zyn komst op voorbereid. Hy deed, alsof by stomverwonderd was. Parrawhite, riep hij uit. Waarom, wie zoekt hem L'ies je dan geen kranten P vroeg Eldrick, en wee» op een paar bladen, die op tatel lagen. Daar staan ze in, ik adver teer en een zekere firma Hal- atead Byner uit Louden. Pratt nam een krant op en zocht naar de advertentie met een voorgewende nieuwsgierig heid. De laatste dagen heb ik niet veel t\jd gehad om de kranten in te zien, zei hy. Adver tenties over Parrawhite en van twee kanten. We doen samen, hernam Eldrick. Het zyn eigenlijk andere lui, die hem willen vin den. Halstead Byner zijn de tectives en ik ben maar hun plaatselijke vertegenwoordiger, om zoo te zeggen. En is er iets op gekomen mijnheer Eldrick, vroeg Pratt, de krant dichtvouwend. Heeft u al antwoord Ja, au'.woordde Eldrick, terwyl hy ongemerkt Pratt se cuur in het oog hield. Van morgen kwam er een telegram van Murgatroyd, een horlogema ker in de Peelstraat, die ook zoo'n soort scheepsagentuur heeft dat hy Parrawhite een passage biljet verkocht heeft in Novem ber. Ze stuurden het telegram naar my door en ik ben er al over naar Murgatroyd geweest. Hij is die vent, dien we verleden jaar in een zaakje noodig hadden. O, die maD, zei Pratt. De naam kwam me bekend voor. Nu herinner lk het my. Wat zegt hij ?- Niet veel meer dan in het telegram stond, zei Eldrick. Hij verschafte Parrawhite het biljet en geloott, dat bij over L ver pool gereisd is. O, knikte Pratt. Daarom was het dan. Daarom was wat? vroeg Eldrick. Pratt gat zijn vroegeren pa troon een heteekenisvollen blik. Daarom nam hij dat geld weg. zei hy. U weet nog wel, 400 pop uit uw lade. Dat had hy noodig voor reisgeld. Naar Amerika, zei u Dan zullen we wel nooit meer iets van hem hoorec. Maar nu keek Eldrick betee- kenisvol en lachte droogjes. We zyn er nog niet zeker van, dat hy verder gekomen is dan Liverpool. Maar we zullen een grondig onderzoek instellen. Eerst hier in Bartord. We kunnen toch niet alleen afgaan op wat Murgatroyd zegt. Waar heett u hem voor noodig vroeg Pratt zoo noncha lant mogelijk. Iets uitgehaald Neen, zei Eldrick en keerde zich om. Een familielid heeft hem 60.000 gulden nagelaten. Daarom moeten we hem hebben of zyn dood bewijzen. Hij wierp een snellen f lik op Pratt en verliet het kantoor, om terug te gaan naar Byuer, dien hy een nauwkeurig verslag uit bracht van dan loop van het ge sprek. Hij vertrok geen spier merkte hy op. Ijskoud al dien tijd. Ik heb altijd al gezegd, dat Pratt een slimme vos was, maar hij is slimmer dan ik dacht. Liet hij ook niets merken, toen u Murgatroyd noemde? Geen zier, zei Eldrick. Ook niet toen u van het legaat sprak, vroeg Byoer weer. Hij toonde, wat je noemen kan, beleefde belangstelling, zei El crick. Byner lachte, stond op en legde zijn sigaar in het aschbakje. Weet u, mijnheer Eldrick, wat ik nu dadelijk ga doen vroeg hy. Neen, zei Eldrick verbaasd. De politie, fluisterde Byner. Dat is de volgende troef. Binnen een paar minuten. Wilt u my een brietje geven voor den hoofdcommissaris of opperwacht meester of hoe die heet en een voor den besten detective hier in de stad. Dat zou me een heel® boel moeite besparen. Natuurlijk, als u dat wenscht, zei Eldrick. U wilt toch niet zeggen, dat u Pratt wilt laten arresteeren op wat we nu weten Neen, antwoordde Byoer. Dat zou veel te gauw zyn. Ik heb alleen maar een detective noodig. We zullen Pratt nog wat tyd geven, bijvoorbeeld 24 uur. (Wordt vervolgd), AXELSC 46 bedaarh spoedig wet Per stuk 8ct. Doos 45cKBij Uw drogist

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 1