A Hel Woonbnis Geen algeheele REFLEX-WAS lage prijzen. a Gemengd Nieuws. buitenland. c. Ingezonden Stukken. Bekendmakingen. het huisvuil Advertentiën. Het bouwen van een duiker in de Oostelijke Rijkswater- leiding bij Eversdam en een brug over den Moerspui, beide nabij Axel. Vrijdag 29 November 1935, REFLEX C. de Feijter-de Hullu, I. J.BRAKMAN Doodeiyk ongeluk. Te Hilversum heelt een ongeluk met doodelijken afloop plaats gevonden. De 14-jarige Auke Boelsma uit Laren reed al daar met de handen los van het stuur. Hij geraakte aan het slin geren, zwenkte naar links en kwam daardoor in botsiDg met een juist van den anderen kant komenden auto. Hy werd tegen den grond geslingerd en is in bewu8teloozen toestand naar 't Diaconessenhuis vervoerd. Daar bleek dat hij een schedelbreuk had gekregen. De jongen is en kele uren later overleden. Te Rotterdam gleed de 22- jarige P. de Ruiter die op het dak van het paod 57 bezig was met het plaatsen van een antenne plotseling uit en viel op straat, waar hij bewusteloos en met een schedelbreuk bleet liggen. Per auto werd hij saar het ziekenhuis vervoerd, waar by bij aankomst reeds bleek te zyn overleden. Te Noordbergem is de 15- jarige P. Koekstra bij het over steken van den straatweg door een personenauto aangereden en vrijwel op slag gedood. Omtrent de schuldvraag stelt de politie een onderzoek in. Misdadig spel. Te Groenekan heelt een zes- jatTg-^ongetje een hooiberg ach ter de woning van den heer V. in brand gestoken. Drie kinderen speelden op dat oogenbik boven op den hooiberg, het jongetje moest echter beneden blijven. Om de drie kinderen te noodzaken van den berg te komen, stak het knaapje het hooi met luciters in brand. De kinderen konden slechts door ijlings toegeschoten hulp worden gered. De brandweer slaagde er in, de naastgelegen boerderij door nathouden voor het vuur te sparen. r Zevenjarige onthoofd. Te Praag (Tsjecho Slowakije) hebben eenige kinderen een vree selijk ongeluk veroorzaakt. Zij speelden „bandietje" en één hun ner, een zevenjarige jongen, werd aan een paal gebonden om ge ëxecuteerd te worden Het acht jarige broertje van den veroor deelde tilde een groote byl op, doch moest het zware wapen weer laten vallen, met het ge volg, dat de zevenjarige inder daad werd onthoofd. Een gedeelte van de dyna- mietfabriek te St. Martin de Crau bij Arles (Fr.) is door een ont- ploffiug vernield. Vier arbeiders kwamen om bet leven. Gevecht met koningsarend. In Warmland (Zweden), werd een man, die 's avonds van een boscbweg aldaalde en met een lantaarn zyn pad verlichtte, door een vleugelslag van een reuzen vogel tegen den grond geslingerd Het bleek een arend te zyn, die zich omkeerde om den man op nieuw aan te vallen. Deze had inmiddels een tak gegrepen en verdedigde zich daarmee, tot hij er in slaagde met een torschen slag den vogel te dooden. Het bleek een koningsarend met een vleugelbreedte van 2.10 M te zyn, die naar het museum te Upsala werd verzonden. Te Luik (België) werd in een garage door twee jeugdige Nederlanders tegen spotprijs een prachtige auto te koop aange boden. De garagehouder, die de zaak niet vertrouwde waarschuw de de politie, waarop de beide jongelieden in arrest werden ge. steld. Zij bekenden de auto ge stolen te hebben van den heer Pmemen, aannemer te Rotten- Mersen Ook bekenden zjj schul dig te zyn geweest aan diefstal van een taxi op 16 November te Luik. De sancties. Het Britsehe antwoord op de Italiaansehe protea'nota is door den minister van Buitenlandsche Zaken, Sir Samuel Hoare, aan den Italiaanschen ambassadeur te Londen, Orandi, overhandigd. Een afschrift der nota is aan de leden der coördinatie-commissie toegezonden, evenals een afschiift der Fransche nota. De nota luidt aldus: „De Britsehe regeering acht zich verplicht, in antwoord op de algemeene bezwaren der Italiaan sehe regeering met nadruk te verklaren, dat zij, waar zij heeft deelgenomen aan de beraadsla gingen te Qenève, kan getuigen van de voortdurende zorg, welke de Bond heeft getoond, zich vol komen bewust zijnde van de groote verantwoordelijkheid bij het nakomen der verplichtingen in een geest van onpartijdigheid en, met in acht neming der wet tige belangen van Italië. De Britsehe regeering is der mate overtuigd van de betoonde accuratesse, dat zij geen nut ziet in een heropening of een herha ling van de discussie over de in de Italiaansehe nota opgeworpen kwesties. Daarom beperkt zij zich er toe, er aan te herinneren, dat op 7 October de gedelegeer den van alle landen welke in den Volkenbondsraad vertegenwoor digd zijn, met uitzondering van de Italiaansehe delegatie, zich ge noodzaakt hebben gezien te ver klaren, dat de Italiaansehe regee ring haar toevlucht tot oorlog had genomen in strijd met artikel 12 van het pact. Hoe sterk de vriend schap ook is, welke het Veree- nigd Koninkrijk voor Italië voelt de Britsehe regeering achtte zich verplicht, deze beslissing te steu nen en de gevolgen te aanvaar den, welke er onvermijdelijk uit voortvloeien. De regeering ver heelt geenszins, dat zij er naar streeft, zoo spoedig mogelijk een regeling te doen vinden voor het betreurenswaardig conflict. Zij wil overigens niet zonder meer de onderstelling voorbijgaan, wel ke de Italiaansehe nota bevat en volgens welke de Britsehe re geering de vrijheid heeft haar houding in vrije en souvereine meening te bepalen. Door het Volkenbondsstatuut te ondertee kenen, heeft de Britsehe regeering inderdaad geen afstand gedaan van haar eigen vrij en souverein oordeel, maar zij verplichtte zich dit oordeel in overeenstemming te brengen met de regelen van den Volkenbond. Zij kan geen andere houding aannemen en zij zou het natuurlijk gewenscht ach ten, wanneer de Italiaansehe re geering een zelfde uitlegging aan haar onderteekening van het sta tuut zou geven". Ook de Fransche antwoordnota is thans gepubliceerd. De inhouü stemt volkomen overeen met de Britsche nota. Ook Zwitserland heeft geant woord op de Italiaansehe nota, waarin geprotesteerd werd tegen de toepassing der sancties. In net Zwitserscne antwoord wordt gezegd, dat het de Zwitsersche regeering, ondanks de diepe en onverbrekelijke vriendschap, wel ke zij voor Italië gevoelt, niet mogelijk is, zich te onttrekken aan de toepassing der maatrege len, binnen de grenzen van haar neutraliteit Om haar internatio nale verplichtingen niet te schen den, zag zij zich voor de betreu renswaardige noodzakelijkheid geplaatst, deel te nemen aan de toepassing van artikel 16 van het statuut. De Bondsraad, aldus zegt de nota verder, heeft intus- schen rekening gehouden met de tusschen beide landen bestaande betrekkingen. Op grond daarvan heeft hij het derde voorstel der coördinatie-commissie betreffende den invoer van Italiaansehe wa ren niet ongewijzigd aangenomen Ook de Poolsche regeering heeft den Italiaanschen gezant ie Warschau haar antwoord op de protestnota overhandigd. stadgenooten jl. Zondag de beide puntjes aan Sluiskil moeten laten. Dat de Oranjemannen op eigen terrein aan het kortste eind zouden trekken in dezen wedstrijd, zal zeker wel niemand verwacht hebben, doch voetbal is nu een maal een spel van verrassingen, al zijn die altijd niet aangenaam. In een forsch en snel tempo werd aangevangen, waarbij het doel van Sluiskil al spoedig in groot gevaar kwam. De keeper toonde zich echter voor zijn taak berekend en hield er alles uit. Intusschen bleef de voorhoede van. Sluiskil ook niet werkeloos, doch evenmin als de Axelsche bleek die in staat een doelpunt te maken. Toen een der Axelsche spelers een ongeval overkwam, bleek de animo wel wat verdwenen, doch na onderling overleg werd toch besloten om verder te spelen. Er werd weinig fraais meer vertoond en talrijke kansen gingen verloren. Na een kwartier had Sluiskil succes en werd de bal in het Axelsche doel geplaatst. Hoewel onze stadgenooten nog gelegenheid genoeg kregen om op te halen, kbnden zij daarin niet slagen, mede door het goede verdedigen van Sluiskil. Toen dan ook het einde aangekondigd werd, was de eerste nederlaag een feit geworden. Biljarden. De match van de A.B.C. alhier tegen de Sluiskilsche club, is hier jl. Zaterdagavond bij dhr. G. A, Mattheeuws onder veel belang stelling en met spanning gespeeld. De uitslag was als volgt Sluiskil H. Meert 19 beurten 62 p. C. Scheele 27 lffO p. E. Kaas 21 82 p. P. de Coninck 32 44 p. R. de Graeve 49 100 p. Aug. Meert 25 100 p- meer. Er blijft dus alleen nog dit over, dat wij zouden kunnen danken, dat het de goedertierenheden des Al- machtigen zijn, dat wij niet ganschelijk vernietigd zijn, met al wat wij hebben, wat slechts het werk van één oogenblik is, gelijk wij daar een flauw beeld van aanschouwden met Pinkster dag door hagelslag. Daarom zal in Nederland nog heel wat gereorgani seerd moeten worden, eer er weer van een ware dankure voor het gewas sprake kan zijn, en worden gehouden. Met dank voor de plaatsing teeken ik JAC. D. HAMELINK Kz. Marktberichten. AXEL, 23 Nov. 1935. Ter markt van heden waren de prijzen, volgens opgaaf van de Vereeniging van handelaren in granen, enz. in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, genoteerd als volgt: Tarwe regeeringsprijs, rogge 6,50- 6,75, wintergerst 4,50—4,75 zomergerst 4,504,75, haver 6, —6,25, groene erwten 7,75— 8,75 bruine boonen 11,5012, duivenboonen 0,000,paar- denboonen 6,006,25, blauw- maanzaad 16.00—17,00, karwei zaad 20,00—22,00, geel mosterd zaad 00,00—00,00, lijnzaad 6,— —10,00. HULST, 25 Nov. 1935- Alhier waren de marktprijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 6,00- 6,50, wintergerst 4,50—5,00 zomergerst 4,50—5,00, haver 6,— —6,25, erwten 8,00—8,50, paar- denboonen 5,00—6,00, duiven boonen 6,007,00, witte boonen 0,00—0,00, bruine boonen 10,00 12,0C, lijnzaad 5,00 6,50, blauw maanzaad 15,00—18,00, mosterdzaad 00,00—00,00, kool zaad 0,00-00,00. Rundvee aanvoer 17, verk. 9. Varkens 28, 15. Boter per Kg. 1,50. Eieren per 100 stuks 4,60 Totaal 488 p. Axel J. de Coninck 19 beurten 100 P- p. Leunis 26 78 P- de Coninck 21 100 P. p. Pladdet 32 100 P- J. de Lozanne 48 59 P- G. Maltheeuws 24 4 99 P- De Totaal 536 p. vorige match won Axel met 56 punten op een totaal van 556 punten. Sportnieuws. Axel—Sluiskil 0—1. In een ongelukkigen en slecht gespeelden wedstrijd hebben onze Axel, 25-11-'35. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij a.u.b. voor het volgende een plaatsje in Uw blad, ^aarvoor bij voorbaat mijn dank. Dankdag voor het gewas. Der traditie getrouw, zullen weer onderscheiden kerken in ons gewest op a.s. Donderdag den dankdag voor het gewas herdenken.. Het is eener- zijds nog gelukkig, dat er uit het hart van veien van het Ned. volk nog dank tonen verrijzen en in 't bijzonder tot den Schepper, die alles onderhoudt en regeert, zoodat loof en gras, regen en droogte, vruchtbare en onvruchtbare jaren, gezondheid en krankheid, rijk dom en armoede, en alle dingen niet bij geval, maar van Zijn Vaderlijke hand ons toekomen. Doch bij dit alles gaan onze oogen en onze gedachten vaak eens open, en als we dan de dingen, die om ons heen gebeuren, bezien, dan mogen we toch wel ge- looven, dat er moeilijk weer sprake kan zijn van dankdag voor het gewas. B.v.ale we zien welke ordeningen er van overheidswege wor den opgelegd en doorgevoerd en wat er in het afgeloopen seizoen heeft plaats gehad. De voorbeelden zijn bi, tientallen aaH te halen, zooals afslach ting van drachtig vee, en zooals het weer in de bedoeling ligt, van de regeering om 100.000 stuks vee af te slachten en bij voorkeur drachtig en nieuw melkgevend vee. Zoo zijn er ook vele honderden tonnen groenten van alle verscheidenheid naar de mest vaalt of vuilnisbelt verhuisd en zoo bestaat ook nu weer een plan om f 31 00 beschikbaar te stellen voor de Ned. sierteelt centrale out duizenden vruchtboomen van erkende fruit telers om te houwen, enz. enz. Dit alles doet een nadenkend mensch als staatsburger van Nederland stilstaan bi, de gedachie is er momenteel nog wel reden tot het houden van een dankure voor het gewas Want zoowel plant als dier worden, zoodra zij zijn ge groeid, of zelfs zooals bij de koeien, als het leven nog maar in wording is, vernietigd. Dan zeg ik neen in dien ïIh geen dankdag voor het gewas Burgemeester en Wet houders van AXEL maken bekend, dat in verband met de dankdag op Donder dag as. in de desbetreffende wijken op gehaald zal worden op Woens dag 27 November. Axel, 26 November 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS- Het Waterschap HUL- STER- EN AXELER AMBACHT zal op Dinsdag 10 December 1035, des voormiddags te 11 uur in Gebouw „Het Cen trum" te Axel in het openbaar aanbesteden s De billetten moeten uiterlijk 9 Dec. worden ingezonden of be zorgd bij den Voorzitter van het Waterschap te Kloosterzande. Bestek en teekeningen tegen betaling van f2 verkrijgbaar bij het Ingenieursbureau v.h. J. VAN HASSELT DE KONING te Nijmegen, postgiro 57123. Inlichtingen als in het bestek vermeld. Notaris J. FANOY te Axel, zal ten ver zoeke van zijn principaal, krach tens art. 1223 B W. in het hotel „Rotterdam" te Sas van Gent, Westkade, op des namiddags 3 uur verkoupen met net recht van erfpacht op den grond te Sas van Gent, Paardenvest, kad. sectie C no. 2886, grool 1 A. 61 c.A. Terstond bij de betaling te aanvaarden. Betalen uiterlijk 28 Dec. 1935. De ideale WRIJFWAS in Uw woning. moet slechts heel dun worden opgebracht en is daarom voor- deeliger, omdat de prijs ook niet hooger is. Verkrijgbaar bij Kerkdreef 91, AXEL. en toch zooveel drukte, jongen dat is niet in den haak, zei, ja wien (nu geen slip of the pen hoor). Teneinde raad hebben we ver gunning aan de Kamer van Koop handel gevraagd om wel weer geen algeheele, menschen laat nu toch nog een beetje goed over, zoo'n kale lege winkel daar zou je van op je hoofd gaan staan met de beenen in de lucht, dus geen algeheele, maar wel een degelijke of zoo men wil dave rende opruiming te houden, zoo spoedig de vergunning binnen is. We willen nu maar onze veront schuldiging openlijk aanbieden over onze advertentie aan die genen die dat toekomen en tevens voortgaan zooveel mogelijk te verkoopen aan onze bekende 't Lijk eigenlijk een beetje op dat jong matroosje die van luite nant X openlijk gezegd had dat hij het buskruid niet had uitge vonden en gaarne voor den overste de verklaring aflei dat luitenant X dat wèl had uitgevonden. Aanbevelend, STATIONSSTRAAT. Osii V/odi PoÜi Wah Mosli Boeli nopsasa,... Grloriana zingt een lied, Wat ze zingt versta ik met, 'tb een lofzang,want ik hoor als rcjrein steeds „SocGuwwitgloor n n n

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 3