HET TESTAMENT. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen. No. 65 DINSDAG 19 NOVEMBER 1935. 5Le Jaarg. Raadsverslag. J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Zitting van 5 November 1935. Aanwezig de heeren J. M. Oggel, P. J. van Bendegem (wethouders), A. Th. 't Gilde, B. Seghers, A. van 't Hoff, A. P. Esselbrugge, P. de Jonge, C. van Bendegem, C. Hamelink, J. Fanoy, A. P. de Ruijter en F. Dieleman. Afwezig de heer C. T- v. d. Bilt. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeestersecretaris de heer J. L. J. Maris. IV. (Vervolg Gemeentebegrooting). Inkomsten. 1. Batig slot van 1934 f7823. 4. Uitkeering uit het Gemeen tefonds f 3000. 5. Idem f 27369. 6. Secretarie-leges f 750. 8. Woonwagens f 5. 45. Bijdragen voor eigen-, weduwen- en weezenpensioen door de gemeente-ambtenaren totaal f 1530. 63. Idem door de veldwach ters f 376. 65- Huur marechausseekazer ne f1500. 108 Opbrengst drinkw. f 50. 109. Aflos voorschot badin richting f 100. 110. Idem voor verbetering van volkshuisvesting f 11100. 118. Bijdrage van het Rijk voor verbetering van volkshuis vesting f 4950. 122. Rechten van de radio distributie f100 en van de ben zinepompen f 200. 123. Marktgelden f 100. 126. Begrafenisrechten f 30. 127. Voor verstratingen f500. 144. Pensioensbijdragen door het personeel van den reinigings dienst f 580. 145. Opbrengst beerruiming f730 162. Huur van de veldwach terswoning te Kijkuit f 175. 163. Huur van tuingronden f 200. 164. f 159. 166. gelden Cijnzen en erfpachten Renten van uitstaande en waarborg f 571, 179. Schoolgelden openbare school f 700. 180. Vergoeding door het Rijk voor onderwijzers f 10921. 189. Bijdragen voor pensioen door de onderwijzers f 1063. 204. Schoolgelden van de bij zondere scholen f 2300. 205/7. Idem van andere ge meenten f 425. 234. Vergoeding voor armlas tige krankzinnigen f 150. 235. Pensioensbijdragen door geneeskundigen fill. 238. Inkomsten van vleesch in blik f5160. Idem van margarine f 1090. Idem van haring f 300. 245. Bijdrage van het Rijk voor steun en werkverschaffing aan werkloozen f 34865. 246. Idem voor ontwikkelings cursus f 250. 247. Idem van andere diensten f 300. 254. Verhaal van premies ziek tewet f 125. 259. Rijksbijdrage voor ar beidsbemiddeling f 100. 260. Pensioensbijdrage A. de Visser f 53. Belastingen. 269. Aandeel in de grondbe lasting voor gebouwde eigendom men f 4400. 270. Idem voor ongebouwde eigendommen f 4200. 271. 80 opcenten op de grond- bei. genoemd in art. 269, f 10.000. 272. 20 opcenten op de grond- bei. genoemd in art. 270, f2400. 273. Aandeel in de personeele belasting f 3600. (20 pet. van f 18000, le, 2e en 3e grondslag) 274. Idem f 1100. (Grondslag 4-7.) 275. 180 opcenten op de pers. bel. f34310. (180 pet. van f 19100.) In de afd. deelde de Voorz mede, dat dhr. Hamelink een voorstel heeft gedaan, om te ko men tot een progressieve heffing van deze belasting. Zooals reeds door ons is ge meld, komt dit voorstel hier op neer 160 opc. bij een belastbare huurwaarde van minder dan f75 DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. 175 opc. bij f 75f 100 huur. 170 f 100—f 125 175 f 125—f 150 en zoo 5 opc. meer voor iedere f 25 meer huurwaarde, zoolang het tegenwoordige aantal opc. gemiddeld geldt en verder met dien verstande, dat bij wijziging daarvan de progressieve heffing ook evenredig hooger of lager begint. Dit voorstel is door B. en W. besproken en overwogen, doch op grond daarvan, dat verschil lende bewoners van eigen panden gaarne in een kleinere woning zouden willen wonen, doch hun eigen woning niet te gelde kunnen maken, zouden deze menschen opnieuw worden getroffen. De voorsteller lichtte zijn voor stel uitvoerig toe en zeide, dat tal van gemeenten hun progressie boven 200 laten uitkomen. Spr. begon met slechts 160. Het kwam hem voor, dat het een billijk voorstel was. Eenige andere leden verschilden daarover van meening. De conclusie is, dat B. en W. waarschijnlijk met een dergelijk voorstel zouden komen, als er andere bronnen waren, die deze verandering compenseerden, want een derde vermindering van in komsten beteekent in dit geval een mindere ontvangst van f 1350. Dhr. HAMELINK ziet, dat B. en W. hun standpunt handhaven, maar hij is het toch niet met hen eens. Zoo ziet spr. niet in, dal men zoo gauw naar een andere woning zou verhuizen, omdat f0,50 meer huur per week toch maar f 1 meer belasting per jaar zou beteekenen en zelfs voor f 4 meer belasting per jaar zou men dat nog niet doen. Spr. zoekt naar andere oorzaken, die van invloed zijn op zijn voorstel. Veel gemeenten passen toch pro gressie toe en zoo wordt de hand geboden aan minder kapitaal krachtigen. En nu de verruiming naar boven en de vermindering zoover naar beneden wordt voor gesteld, meent spr., dat er voor den Raad aanleiding is, om zijn voorstel te aanvaarden. Er zijn ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. (Engetsche vertaling*. 9. Nu Parrawhite opgeruimd is, heeft Pratt vrjj spel. Hij heett het testament. Hij heett er mevrouw Mallathorpe al van verwittigd en haar ook in keDnis gesteld met den inhoud van het stuk. Dit was van dien aard, dat zij tegen eiken prijs Pratt wilde verhinderen, het testament openbaar te maken en boven dien deed zjj een wanhoops poging, waarom gaat ons op het moment niet aan, om het testament in haar bezit te krijgen. De toestand is nu zoo, dat Pratt zoo zeker is van zijn zaak, dat hij er niet tegen op ziet, de dochter te lateD weten, dat haar moeder in zjjn macht is. Waarom Omdat Pratt niet kan be grijpen, dat eigenbelang niet bij iedereen even sterk ont wikkeld is als bij hem. Hy kas zich niet voorstellen, dat .Juffrouw Mallathorpa ee* tal van belastingen, die niet meer progressief zijn, bijv. op de levensmiddelen, waarbij de min- gegoeden niet meer worden ont zien. Maar spr. zegt bovendien ook nog te hebben ontzien de beter gesitueerden, die het uiterlijk nog goed, doch innerlijk het ook minder hebben door de tijds omstandigheden. En nu spr. in zijn nieuw voorstel hij heeft een paar jaar geleden een dergelijk voorstel ingediend de scherpe kanten heeft weggenomen, zal z.i. het resultaat geen wijziging geven in de opbrengst. Dhr. ESSELBRUGGE zegt die zaak eens nader bekeken te hebben en voelt er wel wat voor. Dhr. VAN 't HOFF heeft ook gedacht, dat hier de gesteunden wat verlicht worden in de per- soneele belasting, en dat zulks ten laste komt van de meer gegoeden, is z.i. billijk. En aan gezien de opbrengst van dit tarief niet veel verschil zal geven met het bestaande, kan hij er zich wel mede vereenigen. Dhr. P. VAN BENDEGEM is er tegenvelen, die in groote huizen wonen, hebben het ook niet zoo ruim, en om die nu nog verder te bezwaren, daar voel ik niet veel voor. De VOORZ. zegt, dat B. en W het nog eens hebben bekeken, maar spr. is niet gerust op de gevolgen. We hebben dezen keer £e resultaten ervan niet onder zocht, omdat we niet veel- voor het voorstel voelden, om de reden, die dhr. Van Bendegem zoo juist mededeelde. Maar ook omdat steeds dezelfde menschen pro gressie krijgen. En ten anderen is het ook zoo gesteld, dat met de bestaande belasting de meest behoeftigen niet het zwaarst ge troffen worden. Dhr. 't GILDE is er ook tegen en is het eens met dhr. Van Bendegem, dat de kleine midden standers al zwaar genoeg gedrukt worden. Dhr. VAN 't HOFF zou het voorstel willen verwijzen naar het college var. B. en W., om te onderzoeken, of er aan dit tarief nadeelen verbonden zijn voor de opbrengst en als dat niet zoo is, dan zal spr. het voorstel sterk toejuichen. Dhr. HAMELINK acht dat niet noodighij is daaromtrent wel gerust. De VOORZ. wil het gaarne onderzoeken en acht dat ook noodig het zal serieus gebeuren. Spr. ziet, wat de moeite betreft, daar niet tegen op. Hij wil in dit verband mededeelen, dat er een boekje is verschenen, dat handelt over de belastingen en dan kan men zien, zegt spr., hoe meer en meer er wordt genivel leerd, maar ook hoe groot het verschil is, dat in sommige ge vallen daardoor ontstaat, zoo zijn voor Almelo, spr. heeft toevallig nu dit voorbeeld in het hoofd, de opcenten al gestegen tot 300. Dhr. HAMELINK heeft er geen bezwaar tegen dat er een onder zoek wordt ingesteld. Dhr. C VAN BENDEGEM is niet voor het voorstel van dhr. Hamelink. Gesteld, zegt hij, dat de inkomsten nog dezelfde zijn voor de gemeente, dan worden er toch nog veel menschen door die regeling getroffen. Dhr, van 't Hoff heeft bij zijn installatie .gezegd, dat hij voor den midden stand zou opkomen, omdat daar niets voor gedaan wordt, en nu wil hij ze nog meer laten beta len De VOORZ. meent, dat we op de gevolgen niet vooruit kunnen looperj, want dan zou men cijfers moeten noemen. Dhr. VAN 't HOFF legt de beschuldiging, dat hij niet voor den middenstand zou zijn, naast zich, want dhr. Van Bendegem, zegt spr., ziet niet in, aat dege nen, die f 5 betalen en dus tot de middenstanders kunnen gerekend worden, niet naar boven gaan. Dhr. HAMELINK zegt, dat iemand van f275-f300 huur van f 3,50 naar f 4 zal opklimmen, en anderen komen nog iets hoo ger. Is hier, vraagt spr., het ar gument van dhr. Van Bendegem nog juist te noemen Als hij stapje zou durven doen, dat haar fortuin zou kunnen kos ten. Hij redeneerde aldus. ZoolaDg als ik het testament heb, kan niets of niemand mij dwingen het af te geven, ot te zeggen, wat er in staat, Maar ik kan degene, die er voordeel bij heett dwingen, en dat is mejuffrouw Malla- thorpe. Om haar moeder te redden, zal zij zwijgen. Nu, die heeft niet gezwegen. 10. Zoo'n berekend iemand als Pratt vergeet toch altijd nog iets en in dit geval heeft Pratt vergeten, dat er toch wel eens u ""V.^v? wor_ den gedaan naar r». ite. Dat is gebeurd en ik ben er vast van overtuigd, dat als u Pratt te pakken wilt krijgen, het zal moeten zijn door mid del van dit teit, de moord op Parrawhite. Byeer had met overtuiging gesproken en eindigde nu Dat is alles, mijnheer Eldrick. Het is veor mij zoo helder als de dag en ik geloot, dat mijnheer Collingwood het met mjj eens is. B(jna, stemde Collingwood toe, om niet té zeggen heele- raaal. Ik geloot ook zeker, dat hij Parrawhite vermoord heett, En dat is de manier om hem er onder te krijgen. Hoe dacht u dat te doen ging hij tot Byner voort. U heett Datuurlyk al een plan. Ten eerste, hernam Byner, moet& we zorgen, dat Pratt niets in de gaten krjjgt. We moeten achter de schermen wer ken. Ik heb een vermoeden, wat hij met bet lijk gedaan heett, en daar ga ik op door. Vandaag nog. Dat is mijn plicht, nietwaar, tegenover mijn lastgevers, die Parrawhite willen vinden. Ik stel me voor Een klerk kwam binnen met een telegram. Van het hotel Centraal, mijnheer, zeide hij. Ze zeiden, dat mijnheer Black hier zou zijn. Dat is voor mij, zeide de detective. Ik heb aan het hotel gezegd, dat ze een mogelijk telegram naar uw kantoor moes ten zenden. Excuseer. Hii opende het telegram en keek het door, Dan wachtte hij even, tot de klerk de deur achter zich gesloten had en keelde zich tot de twee anderen. Van mijn compagnon, Hal- atead, zeide hij. Luister eens. Telegrammen ontvangen van Mur* gitroyd, Peelitraat, ïUrtord. Zegt dat Parrawhite passage nam naar Amerika op 24 November j.l. Kan verder inlichtingen verstrek ken. Wat moet ik antwoorden Zwijgend legde hij het tele gram voor Collingwood en Eldrick neer. Hoofdstuk xxi. Den avond van den dag waarop Nesta Mallatborpe hem met een bezoek vereerd had en waarop zij elkaar zoo onverbloemd de waar heid hadden gezegd, besteedde Pratt om den stand van zaken eens rustig na te gaan. Hij was volstrekt niet ontevre den over den toestand. Het deed hem zelfs genoegen, dat Nesta bij hem was geweest en hij be treurde niets van wat hij gezegd had. Hij kwam tot de slotsom, dat zijn positie veel sterker was, nadat Nesta hem verlaten had, dan toen hij de kantoordeur voor haar opende. Zjj wist nu, meende hij, met wat een Hinken en vin dingrijken vent zij te doen had, nu wist zij ook welk een onaan vechtbare stelling hij innam en ze zou hem met respect behande len, Hieruit bleek Pratt's inge boren ijdelheid en onwetendheid. H(j wilt nieti van een modem moedig meisje en de paaridetëo, die hij over haa* had, waren scheet. Een ervan was, dat het altijd noodig was, vrouwen onder den dnim te honden. Laat ze maar je autoriteit zien en voelen, zei Pratt. Het had hem in ziju hart genoegen gedaan om Nesta te toonen, dat hy haar moeder in zijo macht had en door haar moeder haar zelf. Hij had opgemerkt, dat Nesta in de war gebracht was door zijn mededeeliDgeo, hoewel zij zich tegen het einde van hun onder houd herstelde en zijn aangebo den hand negeerde. Hy was overwinnaar gebleven en hij ge looide niet, dat Nesta het wagen zou, één woord van het gespro kene over te vertellen, uit vrees, dat zijn wraak haar moeder tref fen zou. Wél geloofde bij, dat, als er maar eens een poos rustig verliep, Nesta de feiten onder de oogen zou zien en den stand van zaken zou aceepteeren zooals hij was. Hij zou hard werken en de zaken eerlijk behartigen en zij zon hem ook beginnen te vertrouwen en te respecteeren en dan, och, er kon zooveel gebeuren. Wat zeide Talleyrand ook weer? »Mettijd en geaaid wordt een moerbeibiad lijdel(Wordt vervolgd), AXELSCHE? 5COURANT. 43* 8.

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 1