Axelsche Courant. Nieuws-en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 64. Vrijdag 15 November 1935 Raad-verslag. ABONNEERT U AXELSCHE COURANT Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Redacteur-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede irilad. Zitting van 5 November 193o. Aanwezig de heeren J. M. Oggel, P. J. van Bendegem (wethouders), A Th. 't Gilde, B Seghers, A. van 't Hoff, A P. Esselbrugge, P. de Jonge, C. van Bendegem, C. Hamelink, J. Fanoy, A. P. de Ruijter en F. Dieleman. Afwezig de heer C. T. v. d. Bilt. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester; secretaris de heer J. L. J. Maris. III. (Vervolg Gemeentebegrooting '36) 93 Burgerwacht f 150. In beide afd. werd gevraagd, waarvoor die f 150 dienen. Een burgerwacht ismogelijknietsteeds vijandig gezind tegenover de tegenpartij. In het geheele land en in Axel is er ook iets van aan, dat het een gewapend corps is van een zekere partij. Waar om zoo iets, temeer waar we over een leger hebben te beschik ken en een flink polietiecorps. Het zijn allemaal kosten en de betrouwbaarheid wordt van die eigen partij in twijfel getrokken, terwijl deze overigens een zeer gekapitaliseerde groep vertegen woordigt. Wij hebben ln onze gemeente een uitstekend politie corps. Spr. vond het niet ver antwoord, dat de bevolking voor een dergelijk instituut bijdraagt. Een ander lid was het daar mede niet eens en weer een ander lid voelde ook weinig voor dergelijke uitgaaf. Volgens zijn meening is het een zeer eenzijdig instituut. De discussie over deze post hebben de meening van B.en W, niet doen veranderen. De post wordt alzoo onveranderd z. h. s. gehandhaafd. Dhrn. Hamelink. C. van Bendegem en 't Gilde wenschen geacht te worden als tegen gestemd te hebben. 95 Kosten schietbaan f 100. 96. Toeslag pensioen f210. 97 Onderhoud kazerne f250. Ingevolge den wensch van een lid in een der afd. zullen diverse werkzaamheden aan gemeente gebouwen als proef worden aan besteed en zoo mogelijk worden gegund. 102. Aandeel ziekenbarak te Hulst enz. f 125. 103. Keuringsdienst van waren f 600. 106. Rente leening slachthuis en badinrichting f 208 107. Aflos idem f 325. 111. Subsidie Gr. Kruis f 1000 112 ld. Wit-Gele Kruis f250. Dhr. 't GILDE erkent het groote nut van beide genoemde instellingen, maar zou, omdat alles vermindert, ook de beide vorige posten met 10 pet. voor 1936 en 10 pet. voor 1937 willen ver minderen. Spr. heeft deel uitge maakt van de commissie van onderzoek der rekeningen en ge zien, dat b.v. van het Gr. Kruis de afschrijving gelijk staat met de subsidie. Dhr. OGGELDat kan niet, dan zult u verkeerd gezien hebben. Dhr. DE RUIJTER denkt, dat dhr. 't Gilde bedoelt de post van de vereeniging .Zelfstandigheid", die gelikwideerd is en het saldo in de kas van 't Groene Kruis heeft gestort, zoodat er nu aflos mogelijk was. Dhr. 't GILDE zegt dat niet precies te weten, maar vindt in elk geval de subsidies te hoog en handhaaft zijn voorstel. Dhr. FANOY meent, dat juist nu de inkomsten verminderen voor de leden, de omstandigheden van dien aard zijn, dat ook de gezondheidstoestand in het alge meen zal verminderen en het dus des te meer noodig is om deze post te handhaven. Dhr. C. VAN BENDEGEM is het daarmee eens. Ook wijst hij op het nut van het consultatie bureau en zooveel dat dooi die vereenigingen wordt gedaan. Dhr. DE RUIJTER kan het voorstel van dhr. 't Gilde niet steunen, omdat de "exploitatie kosten eer toenemen, dan af nemen. Dhr. DE JONGE zal er ook tegen stemmen. Dhr. VAN 'T HOFFIdem, gezien ook nog van velen een hooge contributie wordt gevraagd, die hoog genoeg is, terwijl er door het bestuur der vereeni gingen gewoekerd wordt om toe te komen. Het voorstel wordt niet ge steund, zoodat de posten blijven staan. 113. Drinkwater f 100. Dhr. DE RUIJTER vraagt of deze post niet vermindert wegens de waterleiding. De VOORZ. zegt, dat er nog plaatsen blijven, waar de water leiding niet komt, zooals Steen ovens en Kijkuit en dus daar nog gebrek aan water kan zijn. Dhr. DIELEMAN: En als de waterleiding niet functionneert Algemeen gelach. 119. Annuïteiten aan het Rijk verschuldigd wegens ontvangen voorschotten voor verbetering van volkshuisvesting f 11100. 120. Bijdrage in de rente en aflossing voor verleende voor schotten als boven f 6600. 121. Verdere kosten en maat regelen voor volkshuisvesting f580. Naar aanleiding van deze drie genoemde posten werd in de afd. gevraagd naar gegevens omtrent de geldelijke offers, die de in die posten bedoelde woningen van de gemeente vragen, indien die woningen (in de Julianastraaf) niet worden verhuurd. Medege deeld wordt, dat de annuïteiten genoemd onder no. 119, berekend naar een looptijd van 75 jaar, geregeld op tijd door de Vereen, tot Verb, der Volkshuisvesting" worden voldaan, hetgeen ook in de ontvangsten onder no. 117 is verantwoord. Wat betreft de bijdrage onder no. 120, is de gemeente slechts tusschenpersoon voor het Rijk. Zij bedraagt het verschil tusschen de werkelijke ontvangsten van huur en andere (kleine) bijdragen, en de kosten van onderhoud van de 48 woningen naar een vaste basis en diverse kleine uitgaven voor administratie, enz. Dit be drag wordt geraamd op f6600, waarvan 75 pet. door het Rijk wordt vergoed (zie ontv. no. 118). En het bedrag onder 121 ont staat, doordat de huur der wo ningen van f4 per week is terug gebracht op f 3,33 en later op f 2,50. De gemeente moet hier van f580 bijpassen. Vervolgens kwam in de afd. weer ter sprake het in de voor laatste raadsvergadering verwor pen voorstel van dhr. Hamelink, om op de begrooting een post van f250 te plaatsen, om te die nen als voorschot dat dan de gemeente betaalt voor daarvoor in aanmerking komende gezinnen, die zooals bekend een waarborg moeten betalen aan de woning bouwvereniging, om een woning in de Julianastraat te kunnen be trekken. Volgens de in beide afd be doelde sprekers is deze waarborg de oorzaak, dat er nog tal van woningen in die straat leeg staan. Men is wel dankbaar, dat de waarborg op f 12,50 is gebracht en de huur op f2,50 doch be doelde leden zouden, door het in voorschot verstrekken van die waarborgsom, de woningen meer in aller belangstelling willen biengen. Volgens hen zou me nigeen dit met beide handen aan vaarden, temeer, als die waar borgsom in gedeelten van b v. f 0,25 per week, (te innen door de woningbouwvereniging) toen bijeen gebracht wordt, De mo gelijkheid, dat iemand korter dart één jaar zoo'n woning zal be wonen, acht spr, niet denkbaar, daar verhuizing ook kosten mee brengt. Een ander lid deelde in afd. I mede, als bestuurslid der bouw vereniging de ervaring te heb ben, dat men deze woningen niet gaarne betrekt, doch liever duur dere woningen opzoekt, omdat de straat door vele menschen niet begeerd wordt; de woningen zijn prima en behoorlijk onderhouden. Wat verwacht wordt van het geven van voorschot op de waar borgsom zal naar zijn meening niet in vervulling gaan. De eerste spr. zou het bij wijze van proef eens een jaar willen probeeren. Hij zou daar erg veel prijs op stellen. Genoemd be stuurslid is van meening, dat als het met de verlaagde waarborg som en de verminderde huur nog niet helpt, dan kan men het voor stel tot verleenen van voorschot later nog indienen. De VOORZ. zeide, dat het beide proeven zijn, die ook uitvoerbaar zijn, maar nu de verlagingen reeds zijn ingevoerd, wil spr. het voor stel tot verleenen van voorschot aanhouden. Een ander lid is van meening dat er steeds een vast percentage dier woningen leeg zal blijven staan. Ook anderen willen eerst de genomen proef afwachten, om zoo noodig later tegemoetkoming op andere wijze onder het oog te zien. De posten en ook de regeling der huur blijven z. h. s. onge wijzigd. 128. Jaarwedde gem.-opzichter f 2345, Sorber en de Groote f 2589, de Kraker f 836, totaal f 5772. Een lid van afd. II wenschte het loon van de Kraker ook op f 1294 te brengen. Een ander lid van die afd merkte op, dat er evenveel reden zou zijn, om de anderen ook op f 836 te brengen. Intusschen achten B. en W. geen reden aanwezig om de post te veranderen. 132. Onderhoud straten en pleinen f 2000. Een lid van afd. II wenschte het wegdek rond het woonwagen kamp te verbeteren, waarop de Voorz. antwoordde, dat ook hij het daar geen ideale toestand vindt, maar spr. weet geen ge schikt terrein en zou dat gaarne vernemen. Een lid va afd. I vroeg of de post voldoende is voor behoorlijk onderhoud De VOORZ. bevestigde dat, omdat er verschillend materiaal aanwezig is. Dhr. C. VAN BENDEGEM vraagt of er werkelijk geen an dere plaats is voor het woon wagenkamp, opdat het in de Oudewijk weg kan De VOORZ. zegt het niet te weten, maar deze zaak is al veel besproken. Vroeger was het er niet goed en nu B. en W. het kamp in orde hebben gemaakt, wil men het weer verplaatsen. Het standpunt van B. en W. is ook, dat de Oudewijk er niet de plaats voor is, maar we kunnen dat kamp nu maar niet oppakken en elders neerzetten. Men kan echter overtuigd zijn, dat ver plaatsing in den molen is. 133. Onderhoud wegen en pa den f600. In afd. II is gewezen op den Zaamslagschen weg, die wel ver beterd is, maar niet afdoende ook de zijkanten zouden afge stoken moeten worden, om het rijwielpad droog te houden. De VOORZ. zei toe, dat men er aan denken zal, 135. Plantsoen f 100, w.o f40 voor de Zeestraat. Dhr. SEGHERS vraagt of er rekening gehouden wordt met de aankoop van bloemen en planten, dat er nu hier daarvoor leveran ciers zijn De VOORZ.Zeer zeker, dat kunt u vragen bij dengene, die geleverd heeft. 136. Aandeel weg naar Roode Sluis f1000. Dhr. FANOY vraagt of die post voor dit jaar nog noodig zal zijn 7 De VOORZ. gelooft niet ten volle, maar mogelijk is het wel. 137. Onderhoud pompen en riolen f 300. Dhr. DE RUIJTER vraagt of die post niet verminderen kan, nu de pompen verdwijnen? De VOORZ.Zoo lang er nog pompen zijn, moeten we ze on derhouden en dan krijgen we het later weer noodig voor brand- kranen. 138. Bediening en onderhoud stadsklok f 75. In afd. II is opgemerkt, dat de stadsklok vaak belangrijk afwijkt van den werkelijken tijd. Gevraagd werd of de klok niet wordt geregeld naar het tijdsein van de radio De VOORZ. antwoordde, dat zulks direcl gebeurt, als het wordt geconstateerd. Men zal er den klokkenist opmerkzaam op maken. 139. Kosten voor begraving en begraafplaats f 550. In afd. I is gevraagd, af B. en W. t. o. z. van de begraafplaats niet verder willen bezuinigen deze mag daaronder niet lijden. Geantwoord wordt, dat de ver minderde post daarop niet van invloed zal zijn. 140. Gemeentereiniging f 1345 In de afd. is gevraagd of de gemeente niet beter is met iemand in vasten dienst in plaats van los personeel De VOORZ. antwoordde daar op, dat toen IJzebaart met pen sioen ging, de Gem. Opz. een vooistel heeft gedaan, om in diens plaats 2 vaste menschen te benoemen, aangezien de gemeente zich regelmatig uitbreidt. Doch B. en W. achtten het voordeeliger met los personeel te blijven werken. De losse arbeiders krij gen f 12 per week en een vaste f 16, dat is een voordeel van f4 per week. Gevraagd werd daarop of het geen voordeel is, als men een vakkundige of geschoolde kracht heeft voor die f4 meer. Deze kan zelfstandig werken, is inge werkt, terwijl men losse krachten steeds alles moet voorschrijven. Een ander lid steunde die ge dachte en vond het ook meer in het belang van de gemeente dat een vaste arbeider werd aange steld, die vakkundig is en waarop men rekenen kan, dat de belan gen van de gemeente in goede handen zijn. Spr. zag dan gaarne, dat de gemeente zou toonen een goede werkgeefster te zijn. B. en W. antwoordden hierop, dat waar de prijzen van beton- materialen zoo belangrijk zijn gedaald, dat het maken van der gelijk materiaal van gemeente wege niet meer te doen is, dus komt daardoor het personeel vrij voor ander werk en is nieuw personeel overbodig, afgezien nog van het feit, dat het financieel voor de gemeente een bezuini ging is. Een ander lid merkt bij dezen post op, dat het paard erg duur is in onderhoud (f600), en vraagt of er nief een goedkooper op lossing is. De VOORZ. antwoordde, dat de gemeente zich steeds meer uitbreidt en de bewoners van vrijwel alle buitenwijken vragen om hun huisvuil weg te halen. Dit is niet mogelijk, zonder aan schaffing van een paard. Wan neer er 2 paarden zijn kan men die in eigen onderhoud nemen, zoodat deze ongeveer hetzelfde zullen kosten als nu één paard. Daar de uitbreiding van het ma teriaal ook een geschikte ruimte vraagt voor berging, wordt voor gesteld om tot het bouwen van een bergplaats over te gaan en daarvoor geld te voteeren. B. en W. stellen voor om daar voor een leening aan te gaan van f3500, tegen 5 pet. rente en jaar- lijksche aflos van f 500. De VOORZ. wijst in dit ver band ook op het verzoek van de bewoners van Spui, die vragen om een ophaaldienst van vuilnis bakken, enz. Dhr. DIELEMAN zegt in post 139 te lezen, dat de kosten voor onderhoud en uitbreiding van de begraafplaats worden geraamd op f200 voor Freekenhorst en f180 voor een los werkman. Hij ge looft, dat dit niet voldoende is. De VOORZ, t Dat is ook zoo, maar dat werk wordt ook wel eens verdeeld over andere posten. Het is in elk geval onze bedoe ling, dat de begraafplaats, die er nu keurig uitziet, op dezelfde wijze te blijven onderhouden. Dhr. DIELEMAN wil ook nog vragen, om als het verzoek van Spui wordt ingewilligd, dan over Schapenbout om te rijden met de vuilniskar. Dat scheelt maar enkele minuten en dan zijn die menschen ook geholpen. De VOORZ. kan dat niet toe zeggen, maar het kan bekeken worden. 147. Pensioen- en verzeke ringskosten van personeel onder dit hoofdstuk f 1385. 149. Rente van geldleeningen f4185. 150. Aflos van geldleeningen f 6250. 151. Verstratingen f500. 156. Vuur en licht kantoor gem.-opz. f 30. 157. Tewerkstelling werkloo- zen f 300. 158. Onderhoud trekhond f 75. In de afd. is aanmerking op dezen post gemaakt, omdat men meent, dat de gemeente niet moet voorgaan om een hond te exploi- teeren als werkkracht. Bedoeld lid zou die willen afschaffen. Een ander lid zeide ook, dat particulieren de honden zooveel mogelijk afschaffen, terwijl de gemeente steeds een hond in dienst houdt. De VOORZ. zeide, dat met het dier geen bovenmatige werken worden verricht en het goede diensten verricht waarde gemeente op de eene plaats hooger ligt, dan op de andere plaats en dan een man uitgespaard wordt, die anders behulpzaam zou moeten zijn. Dhr. FANOY zegt tegen deze post geprotesteerd te hebben. Hij zal er nu niets meer van zeggen, maar vertrouwt, dat die post het volgend jaar niet terugkeert. Dhr. HAMELINK zegt, dat hij met nadruk de meening van dhr. Fanoy ondersteunt. 159. Kosten beerruiming f730. 175. Rente kapitaalverlies Van Heel Co. f 135. 176. Aflos van daarvoor ge leend kapitaal f 1000. 183. jaarwedden onderwijzers f 10571. 184. Vakonderwijzeres f300. 185. Onderhoud onderwijzers woning f 125. 186. Id. schoolgebouw f 150. 187. Leermiddelen f600. 188. Vuur en licht v.d. school f 300, schoonhouden f 600. 194. Pensioen en verzekering onderwijzers f 1110. 196. Rente schoolgeb. f210. 197. Aflos idem f750. 210. Vergoeding voor bijzon dere scholen f 6530. Dhr. DE RUIJTER merkt op, dat deze post niet met de wer kelijkheid overeenkomt. De VOORZ. zegt, dat de post ook lager is geraamd, dan het vorig jaar. 211. Uitkeering aan andere gemeenten voor onderwijs f 250. 212. Vergoeding voor terrein en gebouwen aan andere scholen in de gemeente f2955. 213. Idem aan andere ge meenten f 400. 215. Rente van waarborgsom men aan bijz. scholen f396. 215. Rente van de geldlee- ning voor de R.K. school f 1305, idem restant chr. nat. school f 361. 216. Aflos dier leeningen f 1500 219. Bijdrage voor u.l.o. f 250. 220. Idem f150. 221. Idem f200. (Vervolg in het Eerste Blad) op de

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 3