■- IVOROL Een HUIS met ERF REFLEX-WAS Openbare propaganda-Vergadering 100 Zaklantaarns gratis Burgerlijke Stand. Buitenland. Ingezonden Stukken. Advertentiën. (antoorvan W. A. DEN BDG6ENDE te Axel, Nieuwstraat 80. Op Donderdag 21 November 1935 Eenige Huishoudelijke Goederen. REFLEX C. de Feijter- de Hullu, op Vrijdag 15 November 1935 W. BELG ER, A. VINGERLING, Rijwiel-Magazijn „GENTRAL' het be- het dat der be- kunnen streken, om de uitkomsten van de elders ingevoerde verbe teringen of met voordeel aange wende uitvindingen onder het oog der belanghebbenden te brengen en hen daardoor aan te sporen, om dezelve na te volgen. Volgens dit besluit zou een fonds gevormd worden dat ware te beschouwen als het onderling eigendom der gezamenlijke land eigenaren en zooveel mogelijk, zou het gebezigd worden voor aanmoediging en verbetering van landbouw en veeteelt in Zeeland. De Commissie van Landbouw zou, onder goedkeuring en met autorisatie van Ged. St. over het fonds kunnen beschikken. De gelden van het fonds zouden nimmer anders besteed kunnen worden dan aan het bovenge noemde doel. Hierna wordt een historisch overzicht gegeven van de ver wording van dit fonds tot sub sidy's en als gevolg van ver schillende besluiten van Prov. Staten en het Gedeputeerd col lege werden de subsidie's betaal baar gesteld ten name van de Z. L. M. Gebleken zal zijn, dat fonds van den landbouw schouwd moet worden als eigendom der Provincie en Ged. Staten met het beheer inkomsten uit het fonds zijn last. Met betrekking tot de wijze, waarop die inkomsten behooren te worden besteed, zijn zij slechts gebonden door het in 1851 ge vallen besluit der Staten, dat die inkomsten steeds moeten blijven aangewend in het belang, de bevordering en verbetering van den landbouw en veeteelt in deze Provincie. Enkel een besluit van de Prov. Staten, zou hen van die gebondenheid kunnen ontslaan. Aanslag van het gebouwd in het dtykgeschot. Ged. St. wijzen er de Prov. Staten op, dat voor de geldelijke behoeften van een polder de hef fing van dijkgeschot van de schot bare landen moet en van de ge bouwde eigendommen mag ge schieden, of deze laatste belasting gevorderd wordt hangt af van het inzicht daaromtrent van de inge landenvergadering. De overweging van de invoe ring is geweest, dat het gebouwd zoo goed belang heeft als het ongebouwd bij een volstrekt vei lige zeewering, bij goede wegen, bij voldoende waterloozing enz en dat het dus alleszins billijk is, wanneer van dat gebouwd, een bijdrage voor de polderkast wordt gevraagd, mits niet de bijdrage de beteekenis krijgt van een on geoorloofde afschuiving van las ten van het ongebouwd op het gebouwd. Daarom werd gelijktij dig in het reglement de bepaling opgenomen, dat de heffing de goedkeuring behoeft van Ged. St. opdat die zouden waken voor juiste verhoudingen. Naar aanleiding van eene door het waterschap Krabbendijke ge vraagde bijdrage van het ge bouwd welke door Ged. St. is goedgekeurd, verzoekt „een com missie, benoemd uit 292 aange- slagenen" om het Algemeen Re glement voor de polders of wa terschappen „zoodanig te wijzi gen, dat geen geschot kan worden geheven op de gebouwde eigen dommen, gelegen in polders of waterschappen, welke niet met het onderhoud van een zeewering of oeververdeding zijn belast". Ged. Staten hebben zeer over wegende bezwaren tegen de vol doening aan dit verzoek. Behalve nog dit kort geleden de heffings mogelijkheid werd ingevoerd, het reeds daarom ongewenscht is, wij ziging te overwegen, zou de ge- Vraagde wijziging een positieve verkrachting zijn van het door de Staten in 1933 omhelsde beginsel. Van Ged. Staten zijn geenerlei maatregelen of voorstellen die daartoe kunnen leiden te wachten. ver onthouden. Klaarblijkelijk ge schiedt dit overeenkomstig een strategisch plan, dat vermijding van een treffen in het open veld op de eeiste plaats stelt. Behou dens het verontrusten der Italianen door vooruitgeschoven patrouilles of kleine afdeelingen, bepaalt de Abessinische legerleiding zich tot het betrekken van stellingen in het vrijwel ontoegankelijke berg- terrein, teneinde van daar uit de opdringende Italianen te bestoken en zoo mogelijk door een gueril la uit te putten, om vervolgens een aanval over de heele linie in zetten. Dit behoort evenwel Sportnieuws. te slechts tot het rijk der veronder stellingen, daar het krijgsplan der Abessiniëis zorgvuldig geheim ge houden wordt en zelfs de ver blijfplaatsen van 't toch uit hon derdduizenden krijgers bestaande leger totaal onbekend zijn. Zelfs met hun hypermoderne oorlogs middelen zijn de Italianen niet in staat de hoofdmacht van hun tegenstanders te ontdekken en dit brengt zooals te begrijpen is, een gevoel van onzekerheid te weeg, dat niet anders dan depri- meerend kan werken. Het onbe stemde gevaar van een onver- hoedschen massalen overval zweeft boven alle rotskloven en bergen, waaraan het land van den Negus zoo bijzonder rijk is. Over al loert de dood en vliegtuigen noch tanks zijn in staat voldoen den waarborg te bieden tegen de vreeswekkende geheimzinnigheid, waarin de Abessinische actie zich hult. De Italiaansche opmarsch verloopt diensvolgens zoo goed als ongestoord en juist dit moet bij den generalen staf wel een zeker wantrouwen wekken, aan gezien die er natuurlijk volkomen van op de hoogte is, dat de Ne gus ongeveer een millioen man op de been heeft gebracht om de aanvallers te keeren. Het kan echter ook zijn dat de regeering te Addis Abeba er voor het oogenblik mee volstaat af te wachten, welke uitwerking de maatregelen van den Volkenbond zullen hebben, alvorens zijn krij gers bloot te stellen aan de schrik barende wapens, waarover Italië beschikt en welke het ook aan wendt in dezen veroveringsoorlog. De moreele overwinning heeft Abessinië reeds bij voorbaat be haald en waarom zou Keizer Hai lé S^lassié dat voordeel uit han den geven door zijn troepen aan de vernietiging prijs te geven in een ongelijken strijd tegen de zooveel beter bewapende Italia nen? De Abessinische terreinge steldheid vormt een atdoend be letsel voor een snellen Italiaansche opmarsch. Hoe meer de Italia nen vooruit komen, hoe bezwaar lijker het verder gaan wordt, mede door de noodzakelijkheid de ver bindingen met het achterland ten dienste van de ravitailleering en de voorziening met munitie te beschermen. Een langzaam tempo is derhalve gebiedende eisch en zoo werkt naast de natuur ook de tijd in het voordeel van den Negus. Bij den bestaanden ge spannen toestand kan in enkele maanden veel gebeuren en binnen dat tijdsverloop zullen de Italia nen vermoedelijk niet in staat zijn een beslissende overwinning te behalen, welke geheel Abes sinië in hun macht brengt. De bekende aviateur Kings- ford Smith moet op een vlucht naar Australië zijn verongelukt. Men heeft reeds eenige dagen tevergeefs naar hem gezocht. Te Zurich is een oplichter aangehouden, Diani genaamd, die voor meer dan 100.U00 Zwitser sche franks verduisterd heeft. Diani stichtte verscheidene fic tieve credietinstellingen, verkocht obligaties en aandeelen van die instellingen, en liet belangrijke sommen storten voor onderzoeken door deskundigen. Te Zug had hij, met de mede plichtigheid van een Engelschen bankagent, een bank gesticht. Axel—Breskens 1—l. Het is onzen stadgenooten niet meegeloopen in den wedstrijd tegen Breskens en met een gelijk spel hebben zij zich dan ook tevreden moeten stellen. Er zat direct een snel tempo in het spel, met Breskens iets in de meerderheid en tevens het meest gevaarlijk. Toch kwam het eerste succes voor de Oranje mannen, die na ongeveer 20 minuten met een tam schot de leiding namen (10). Er deden zich daarna nog meerdere kansen voor om den stand op te voeren, temeer daar Breskens ietwat ont moedigd scheen. Voor de rust is er echter niet meer gedoelpunt. Na de hervatting zette Axel een serie aanvallen in, die het Bres- kensche doel danig in het nauw brachten. De enkele doorbraken de gasten bleken intusschen van niet ongevaarlijk en uit een daar van werd dan ook met een ver rassend schot gelijk gemaakt. Beide partijen zetten nu alles op alles, doch weldra werden de bezoekers geheel op eigen helft teruggedrongen en moesten zich hoofdzakelijk op verdedigen toeleggen. Ontelbare malen bracht hun doelverdediger uitkomst in de moeilijkste situatie's. Intus schen wist Breskens zich voor het Axelsche doel ook nog enkele goede kansen te scheppen, doch tot doelpunten kwam het niet en onder groote spanning kwam het einde met een gelijk spel. Abessinië. Van verzet op groote gchaal tegen den ltaliaanschen inval heb ben de Abeaslniërs zich tot dus- ,Een frissche mond 'I met witte tanden Sas van Gent. Huwel-aang. 4 Oct. Robert Renique, 25 j. en Oscarina van Laere, 22 j. Geboren. 6. Johannes, z van Cornelia van Meerendonk en Neeltje van de Wege. Overleden. 4. Perdinandus Martens, 59 j., echtg. van Natha lie van Hamme. Ter Nenzen. Gehuwd. 30 Oct August de Maesschalck (van Westdorpe), 23 j. en Pieternella Riemens, 20 j. Willem Rufjten burg (van Axel), 26 j. en Eliza beth Warendorp, 21 j. Jacobus Jansen, 30 j. en Catharina de Smidt, 28 j. Johannes de Lijzer (van Voorburg), 27 j-en Johanna de Lege, 26 j. Jacobus Hame link, 21 j. en Janneke Dielemaü, 18 j. Geboren. 25 Maarten, z. van Hermanus Keizer en Levina Bareman. Elisabeth, d. van Jan Riemena en Janneke Veerman. Boudewijn, z van Willem Elve en Janna Zegers. 26 Jacob, z. van Arie van der Staal en Sara Diehman. 29. Cornelia, d. van Johannes van Ham en Stephania de Block. 31 Pieter nella, d. van Hendrik Kwaak en Maria de Witte. 1 Nov. Maria, d. van Gustavus Vanbijfte en Rosalia Notté José, d. van Willebrordus Galle en Maria Bracke. Loop der bevolking. Sas van Gent. Vertrokken P. Stouthamer en echtg., zonder beroep, naar Ter Neuzen. A. R. Maas, dienstbode, naar Hontenisse. Ter Nenzen Vertrokken ziin L. de KeizerBareman, P 65 naar Axel. S. Lensen, leerlinge-verpleeg- ster, naar Rotterdam. J. de Visser, dienstbode, naar Axel. A. Kiel, zonder, naar Axel. J. Davidse, verz.-agent, naar Axel. J. P. Sinke, onderwijzeres, naar Vlissingen. C. de Maagt, dienstbode, naar Hontenisse. A. Struik, tijd. kommiiS, naar Eindhoven. W. J. van Kerkvoort, laborant naar Amsterdam. J. E. de Lijzer—de Lege, zonder, naar Voorburg. E. I. Ruijtenburg—van Waren dorp, zonder, naar Axel. P. Maesschalk-Riemens, zon der, naar Westdorpe. J. de Nijs, naar Hulst. C. van Biemen, kappersbed naar Vlissingen, Westdorpe. VertrokkenAl- phonsius de Bruijcker, naar As senede. Camiel Vermeulen met gezin, naar Sas van Gent. Johannes Hemelsoet, naar Ter Neuzen. Martha Elegeert, naar Koe wacht. Franciscus van Acker, naar St. Amandsberg. Lina de Bock, naar Antwerpen. Bertha de Jonghe, naar Delft. - 6,50, erwten 7,00 —8,50, paar- denboonen 5,50—6,00, duiven- boonen 6,00—8,00, wilte boonen 0,00—0,00, bruine boonen 10,00 12.5C, lijnzaad 6,00—8,00, blauw maanzaad 15,00 18,00, mosterdzaad 00,00—00,00, kool zaad 0,00—00,00. Rundvee aanvoer 14,verk. 7. Varkens 20, 16. Boter per Kg. 1,50. Eieren per 100 stuks 4,20 Marktberichten. AXEL, 9 Nov. 1935. Ter markt van heden waren de prijzen, volgens opgaaf van de Vereeniging van handelaren in granen, enz. in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, genoteerd als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 6,25- 6,75, wintergerst 4,50—4,75 zomergerst 4,25—4,75, haver 6,25 —6,75, groene erwten 7,75— 8,75 bruine boonen 11,0011,50, duivenboonen 0,000,paar- denboonen 6,00—6,25, blauw- maanzaad 15,00—16,00, karwei zaad 18,00—19,00, geel mosterd zaad 00,00- 00,00, lijnzaad 6,— —9,00. HULST, 11 Nov. 1935. Alhier waren de marktprijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 6,50 7,00, wintergerst 4,755,00 zomergerst 4,75—5,00, haver 6,— zal ten verzoeke van de familie HAMELINK te Neuzen-Vogel- schorpolder, in het caté van dhr. P. Meert-Dhert, te Neuzen- Sluiskil, in het openbaar worden verkocht A Namiddags 2 uur Betaling contant. B. Onmiddellijk daarna te Neuzen-Vogelschorpolder, ka daster sectie I no. 381, groot IA. 75 c.A. Aanvaarding bij de betaling, zijnde uiterlijk 1 maand na de toewijzing. in Uw woning. moet slechts heel dun worden opgebracht en is daarom voor- deeliger, omdat de prijs ook niet hooger is. Verkrijgbaar bij Kerkdreef 91, AXEL. in de Herv. Zondagschool, aanvang 's avonds 7 uur. Als sprekers zullen optreden de Heeren Hoofdbest. P. C. B. v. Spoor- en Tramwegpersoneel, en Hoofdbest. N. C. L. Bmet de onderwerpen „In bewogen tijd" en „Een vaste koers". De plaatselijke Predikanten en Dhr. S. VAN HARN zuilen een opwekkend woord spreken. Het geheel wordt opgeluisterd door muziek. Ieder die belang stelt in de Chr. Vakbeweging, is hartelijk welkom. HET BESTUUR. van af heden als ST. NICOLAAS-GESCHENK voor koopers van een buitenband f 1,50 of f 1,25 of een electrische rijwiellamp. Elke kooper ontvangt gratis een prachtig zakformaat complete zaklantaarn (iets nieuws). Zoolang de voorraad strekt 1 RIJWIELLAMPEN 6 volt van af f 2,75. - Haast ut Stationstraat - hork Singelweg, AXc.lu -■ door p& fJederlanasche Tandpasta h'iVAT (VtlJNrtAROI MAAlO iS ÖQEB# Axel, 9 Nov. 1935. M. de R. Mag ik s. v. p. dat nieuwerwetsche Nieuwe Niedorpsche vrouwelijke gezinshoofd even in 't kort van ant woord dienen, wat betreft de achter lijkheid der hedendaagsche Axelaren Deze achterlijkheid bestaat voorna melijk hierin, dat de meeste ingezetenen (ik spreek natuurlijk over de 90 pet. tegenstribbeiaars) nog naar den ouden regel leven „zet de tering naar de nering", en zich liever wat moeite en ongemak getroosten om de eindjes bij elkaar te houden en een ieder op tijd het zijne te geven, dan zich voor wat luxe of gemakzucht in schulden te steken en eens andermans geld te verteren en dan ten slotte alles maar aan de laarzen te lappen, of anders gezegd de hielen te laten zien. Onze vrouwen werpen zich niet op als gezinshoofd, doch zijn zeer dank baar als „vader" doet wat hij kan, om onnoodige lasten en onkosten in een tijd als deze te weren. Dat een ambachtsman het algemeen belang vóórstaat boven persoonlijk belang, is natuurlijk onbegrijpelijk voor iemand, die zich geheel verliest in egoïsme en zelfzucht. Dat ieder die u ontmoet, denkt dat Zeeland erg achterlijk moet zijn, pleit niet voor uwe persoonlijkheid, al denkt dan ook, dat mi voor IJ stinkt, wat U vroeger lekker smaakte. Met dank voor de verleende plaats ruimte. EEN ACHTERLIJKE TEGENSTRIBBELAAR. P. S. U hoeft zich niet te geneeren en kunt dit blad gerust in N. Niedorp laten lezen, ze zullen er beslist niet achterlijker door worden. De ideale WRIJFWAS 01 Ue bolkcpoel incc Ribesolke airkiedec. Zelf gcwasscbanGroote meid Wat doet Mams daarna altijd? ..henjamine. weet wel boor. "Moet nu inde 5neeuwwitgloori"

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 3