SS 1 F I tj Nieuws- en Advertentieblad yoor Zeeuwsch- Vlaanderen, No. 63. DINSDAG \2 NOVEMBER 1935. 5le Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. HËT TESTAMENT. 1 Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en V rijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKERUITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag lt ure; Zitting van 5 November 193o. Aanwezig de heeren J. M. Oggel, P. J. van Bendegem (wethouders), A Th. 't Gilde, B. Seghers, A. van 't Hoff, A P. Esselbrugge, P. de Jonge, C. van Bendegem,» C. Hamelink, J. Fanoy, A. P. de Ruijter en F. Dieleman. Afwezig de heer C. T. v. d. Bilt. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester secretaris de heer J. L. J. Maris. II. 5. Begrootingen 1936. g. Gemeentebegrooting. B. en W. dienen rapport in van de door de beide afdeelingen gehouden vergaderingen tot on derzoek van de gemeentebegroo ting- In afd. I waren aanwezig dhrn. P. van Bendegem, Esselbrugge, v. d. Bilt, Hamelink, Fanoy, De Ruijter en 't Gilde (laatstgenoemde was in afd. II ingedeeld). In afd. II dhrn. Oggel, van 'tHoff, Seghers, De Jonge en C. van Bendegem. Afwezig dhr. Dieleman. De in het rapport vermelde posten volgen successievelijk in dit verslag met de bijbehoorende bemerkingen van B. en W. De VOORZ. stelt allereerst aan de orde de gemeentebegrooting en geeft de gelegenheid tot het houden van algemeene beschou wingen naar aanleiding daarvan. Dhr. DIELEMAN zegt namens de anti-rev. Raadsfractie mede te deelen, dat zij niet wenscht deel te nemen aan de algemeene be schouwingen. Ook mede daarom, dat die veelal langs de begrooting heen glijden. We zijn overtuigd, zegt spr., dat door B. en W. de gemeente-financien zeer zuinig worden beheerd en zullen daarom onze volle medewerking geven om deze begrooting aangenomen te zien, alhoewel wij bij de verdere bespreking bij enkele punten onze meening niet achterwege zullen houden. Wij begrijpen er wel iets van, hoe moeilijk het is een sluitende begrooting samen te stellen. Daarom, M. de V., zij U en Uw medehelpers aan deze begrooting onze dank gebracht, dat ge in dezen moeilijken tijd ons zonder belastingverhooging deze begroo ting kunt aanbieden. We hopen echter dat de tijd spoedig zal aanbreken, dat we een begrooting voor ons krijgen met een aanzien lijke belastingverlaging. De VOORZ. hoopt ook, dat deze laatste wensch vooral spoe dig in vervulling zal komen. Dhr. DE JONGE zegt, hierop het volgende Het was niet mijn bedoeling om mee te doen aan de alge meene beschouwingen, maar ge zien het verzoek in de Memorie van Toelichting bij de ontwerp- begrooting om kort en zakelijk te zijn, heb ik ook de vrijmoedig heid om hier enkele dingen naar voren te brengen. Als we zien naar andere ge meenten in ons land, hoe ze met belangrijke tekorten hebben te kampen, kunnen we wat onze gemeente betreft tevreden zijn met onze sluitende begrooting. Toch meen ik dat we moeten trachten nog op enkele posten te bezuinigen, opdat het op den duur eens mogelijk zal zijn de belas ting naar beneden te brengen. Want deze drukker, toch zeer zwaar op onze bevolking, althans toch op een zeer groot percentage. Ik zal dan ook de richtlijn volgen, die door mijn collega Van Ben degem steeds naar voren is ge bracht, om te komen tot belas tingverlaging. Ik had dan graag gezien, M. de V. dat h.h. Ged. Staten met een belangrijke ver laging van salarissen waren ge komen van degenen, die ze zelf vaststellen. Daar wordt nu een verlaging voorgesteld van 2Vspct., maar dat is toch eigenlijk be lachelijk. Liever had ik dan ook gezien, dat ze gekomen waren met een verlaging van 20 pet., men was dan op den goeden weg geweest. Ook zou ik graag zien dat verschillende subsidie's met enkeie procenten worden ver lein het einde van de wereld, omdat e naast het laatste huis de open hei laagd, omdat ik van meening ben, dat elke vereeniging of instelling zich aan de tijdsomstandigheden behoort aan te passen. Ik zal dan ook bij de behandeling op enkele posten nader terugkomen of voorstellen dienaangaande steunen. Hierbij zal ik het voorloopig laten. Daar niemand verder het woord verlangt, vraagt de VOORZ. of het noodig geacht wordt om de begrooting artikelsgewijze te be handelen, nu in tegenstelling met vroeger jaren de sectievergade ringen door bijna alle leden zijn bijgewoond. Dhr. HAMELINK zegt van het houden van algemeene beschou wingen afgezien te hebben, maar zou nu niet willen, dat de Voorz., wien men zeer ter wille is ge weest, maar alles afschaft. Spr. zou evenals vroeger de begrooting blad voor blad willen volgen. De VOORZ. heeft daar geen bezwaar tegen en vangt aan met de posten voor de Uitgaven. No. 9 Jaarwedde burgemees ter f 4400. Dhr. HAMELINK vraagt of hier met de korting rekening is ge houden, die Ged. Si. voorstellen. De VOORZ. zegt, dat die bij de onvoorziene posten worden gevoegd. Dhr. OGGEL: Tenzij Ged. St. rekening houden met onzen wensch om 5 pet. korting te nemen Dhr. HAMELINK Dat zal wel. Ged. St. zijn zeer brave menschen. 10. Salaris wethouders f 570. Dhr. DE JONGE zou hierop 25 pet. willen sparen. De VOORZ: Dat is reeds vroeger getracht, maar Ged. St. zijn daar niet voor te vinden. Dhr. P. VAN BENDEGEM Ik had het voorstel anders gaarne gesteund. 11. Jaarwed. Secretaris f 4400 12 Gemeente Ontv. f 1920. 13. Presentiegelden Raadsle den f 325. Dhr. DE JONGE wil deze ver minderen met 25 pet. Dhr. 't GILDE zou nog verder willen gaan en deze verminderen tot de helft of f 1,50. De zit tingen duren maar een paar uren en het is dus geen dagtaak. Spr. meent dat met f 1,50 ieder vol doende is schadeloos gesteld. Dhr. FANOY meent, dat we hier een riëel standpunt moeten innemen. Als f 2,50 te veel is, laten we dan het presentiegeld afschaffen, maar het gaat niet om daar op te beknibbelen. Dhr. C. VAN BENDEGEM kan het voorstel-'t Gilde niet steunen. Het is wel een mooi loon per uur gerekend, maar de vraag is, of iedere werkgever genegen is, om minder dan een dag vrij te geven. Dhr. DIELEMAN merkt op, dat hij ongeveer 60 vergaderingen als raadslid bijwoont en dan is het kleinzielig om nog iets van die f 2,50 per Raadsvergadering af te willen doen. De VOORZ. onderschrijft dat. Als men in verschillende com missies zitting heeft, zooals dhr. Dieleman, die als trouw soldaat altijd present is, dan kan men bij f 2,50 niet spreken van vergoeding voor den tijd en de moeite, die men zich getroost. Dhr. SEGHERS vindt het erg klein, om van dien rijksdaalder nog een gulden af te willen knij pen en zegt, dat hij het dan eens is met dhr. Fanoy, afschaffen of niet. Dhr. 't GILDE stelt voor om het met 40 pet. te verminderen. Dhr. DE JONGE trekt zijn voorstel in en steunt dat van dhr. 't Gilde. Dhr. OGGEL is er tegen, ge zien het feit, dat verschillende werklieden deel uitmaken van den Raad. Het voorstel 't Gilde „wordt verworpen met 9 tegen 3 stem men. Voor dhrn. P. van Bende gem, 't Gilde en De Jonge. 14 Salaris ambtenaren en boden f 5454. In afd. I deelde het lid van B en W. mede, dat hij reeds vroe- ger gezegd had, dat als er van Ged. St. een voorstel tot vermin dering van de hooge salarissen mocht komen, hij ook voor ver mindering van de lagere ambte naren is. Een ander lid zei, dat het geen zin heeft, om tot vermindering van die salarissen over te gaan. Aangezien de voorgestelde kor ting slechts 2,5 pet. omvat, zal eerstgenoemde geen voorstel voor de andere ambtenaren indienen. 15. Bureaubehoeften f 600. 16. Druk- en bindwerk f460. 17. Schoonhouden gemeente huis f 370, onderhoud f 150. 27. Telefoon f 250. 34. Ambten. Burg. Stand f 610. 36. Wijkmeester en huisnum mering f 210. In de afd. werd deze post te laag geacht, doch de VOORZ. lichtte toe, dat de nieuwe num mering over enkele jaren verdeeld zal worden. 46. Bijdragen voor pensioenen van de ambtenaren f 2610. 48. Idem voor inkoop van pensioen voor gewezen ambtena ren f 205. 54 Kosten wegens controle bij den Gem. Ontv. f 225. In afd. I achtte een lid die post te hoog. De Voorz. wees erop, dat wegens toename van de werkzaamheden en een goede controle dit bedrag wettigde, ver geleken ook met de tarieven van den accountantsdienst. Er is reeds meer over geconfereerd, doch het bureau is er niet voor te vinden. 55. Officiëele ontvangsten f25. In de beide afd. werd gevraagd deze post te verhoogen tot f 100. Het is niet te voorzien dat in 1936 officiëele ontvangsten zullen plaats hebben, maar komt er iets on verwachts, dan wenschen ver schillende leden de publieke mee ning te sparen voor debatten over verhooging van die post, zooals het vorig jaar in de raadszaal heeft plaats gehad, wat niet tot eer strekt van een gemeente als Axel. Zonder hoofdelijke stemming wordt de post met f 75 verhoogd. COURAN (Engelsche vertaling). 41' O, zet Byner, een en al aandacht, Wat nu U heeft natuurlijk al die groeven hier gezien, begon Pickard. Nou, u begrijp1, die steenhouwers en zoo toopen 's avonds hier wel eens aan en gisteravond zat er ook een stelletje Een had de Barford Koerier en las er hardop uw advertentie over Parrawhite reet uw Londensch adres uit voor. Toen praatten ze nog wat over adver- teeren en over verdwijningen en toen kwam er een jonge vent naar me toe en zei stiekum tegen mijZeg Pic kard, zegt ie, ik ken die naam Parra white. Noemde jij niet die heer zoo, die hier 's Zondagsavonds wel eens cat Nou, en wat zou dat, zei ik. Niet veel, zegt ie. Maar ik zie in de koerier dat ze hem zoeken en ik weet wat over hera. Wat zal dat zijn? zeg ik. Nou, ditte. Verle den na) iar slenterde ik rond aan het einde van Stub's straa'je. Eigenigk wachtte ik op een meisje, dat daar in een van die huizen dient. Ze zou me daar ontmoeten. En, zegt ie, ik zag dien man, die u Parrawhite noemt, het straatje uitkomen met dien advo caat Pratt. Ik ken die Pratt, zegt ie, want ik heb wel eens een karweitje gedaan voor mijnheer Eidrick. Nou, en wat zegt meer, zegt ie, ik zag ze t?en weg oversteken, zegt ie. Ze za» gen mij niet, ik stond plat tegen den muur, maar ik zag ze goed, het was maanlicht. En zou ik nou niet de belooning kunnen krijgen, zegt ie. Ik dacht erg na, mijnheer, en ik zeg: Weet je wat, vriend, hou jij je kiezen op mekaar en kom vanavond terug. Ik zie dien mijnheer in dien fusschet - tijd en ik zal er over praten. En denkt u, ging de waard voort, dat u iets mei dien man kunt doen Vast en zeker, riep Byner uit. Waar woont die man Dat weet ik niet precies, ant woordde de waard. HIJ woont hier in de buuit en hij heel Willem Tho mas, zoo heet ie, en 't is een fatsoen lijke vent. Dan moet ik hem zoeken, zei Byner. Kunt u me nu dat Stub's straaij» wijzen en de groeve? Gaat u maar vast den weg op, zeide Pickard. Ik kom u zoo achterop. Beter, dat ze ons niet samen zien uit gaan, dan denken ze maar, dat het afspraakjes zijn. Byner wandelde dén weg op en leunde over een hek, toen mijnheer Pickard kwam aanstappen met zijn ruige pet op en vergezeld door een stevige foxierrier, zijn duimen in de armsgaten van zijn vest. Samen gin gen ze verder. Kijk u hier, zeide de waard en stak den weg over naar een nauw straatje tusschen twee hooge muren. Dit is hier Stub's straatje. Dat heet ioo, omdat er eens een mijnheer Stubs beeft gewoond. Het huls is nu afge broken. Ziet u, het loopt hier van den hoofdweg naar dat plein huizen. De lui hier in de buurt noemen dat P is hebt. En hier, aan het einde van dat laantje, zag Wim Thomas Pratt en Parrawhite. Ze gingen zoo naar de oude groeve. Kunnen we daar ook In gaan vroeg Byner. Dood gemakkelijk, zei Pickard. Het is zoo'a plek. waar de kinderen spelen. Ze werken hier al geen jaren meer, de groeve is uitgeput, om zoo te zeggen. Hij leidde Byner het steegje door en wees het huis aan waar Pratt woonde. Dan ging hij verder naar de oude groeve. Ik snap niet, wat ze hier moesten doen, behalve geheimen bepraten, zei Pickard. 't Is hier overal stil. op dat uur van den nacht. Maar hier is het dan, waar Wiliem hen zag. Byaer stond stil op een heuvel en keek rond. Voor zijn stadsche oogen was dit iets nieuws. De steen was gedolven, soms uit vierkante, soms uit ronde groeven. Overal zag men lagen en aderen in de aarde, en toen de goede steen opraakte, was men weg gegaan. Daarop had de natuur haar rechten weer doen gelden en had zooveel mogelijk de verwoestingen door menschenhanden aangericht, weer hersteld. Er lag weer een tapijt van gras en mos over de pad< n en den grondklimop en bramen slingerden zich over de gaten en spleten, er groeiden ai weer struiken en jonge booaien schoten op. In een van de putten had iemand een moestuintje aangelegd met rechte bedjes en rijen planten, Dit is een gevaarlijke plek, zei Pickard. Als ik dat geweten had, zou ik mfin klein j.;s hier niet hebben laten komen. Ze konden er in vallen en verdrinken. Daar pas ik voor op. Byner keerde zich naar den wand, die wees op een diepe groeve met water gevuld. De zon scheen op het timpellooze vlak en deed het glanzen als gepolijst metaal, maar toen de beide mannen naderbij kwamen lag het water zwart en diep aan hun voeten. Daar zit zeker tien meter water in, zei Pickard, en er is niks om de kinderen tegen te houden. Ik zal mijnheer Shepherd vragen, er een heg of draad om te zetteB. Is dat land van mijnheer Shepherd, vroeg Byner. Ja, allemaal, allemaal, en Pickard deed een breeden armzwaai in het rond. Kijk, daar tusschen d'e boomen, daar woont ie. Hij heeft geld, mijnbeer Shepherd. Z'»u dit water er uit kunnen, vroeg Byner schijnbaar achteloos. Uitpompen of weg laten loopen Gemakkelijk weg laten loopen, zei Pickard. Deze wal doorgraven, dan loopt het in de andere groeven. E"o paar man doen dat in een dag. Byner zei verder niets meer. Hij en Pickard wandelden terug naar de GioeneKan. En na beda 'kt te hebben voor een tweede plas bier, nam de detective afscheid. Hij beloofde Pic kard spoedig terug te zuilen komen en ging onmiddellijk met de tram naar de stad om tegenwoordig te zijn bij de conferentie met Collingwood en Eidrick. Hoofdstuk xxi. Onderwijl rat Collingwood biï Nesta Mallalhoipe op Normandale Grange, Hfl had lang nagedacht over Cob- croL's verhaal en het resultaat was geweest, dat hij vroeg genoeg op was om Cubcrofi te pakken te krijgen voor hij naar zijn kantoor ging en hem verlof te vragen, het gekeele verhaal over .te ve. tellen aan juffrouw Malla- thorpe. Cobcroft maakte geen tegen werpingen en Collingwood, na eerst op zijx kantoor de post behandeld te habben, huurde een auto en snorde naar het buitengoed. N„sta luis e.de met aandacht naar hem en toen hij klaar wa's, niet aileen met het verhaal maar ook met de gevolgtrekkingen, die hij er uit gemaakt had, vroeg zij hem op den mat! afDus u denkt, dat het document, waar Pratt mijn moeder mee bedreigt, het testament van oom Jan is? En wat denkt u, dat er in staat Eerlijk gezegd, iets van dezen aard, antwoordde Collingwood, dat nw oom over zijn eigendommen op een andere manier beschikte, dan ru het geval is geweest, omdat men meende, dat hij gten testament ge maakt had. Dan kon Pratt zeggenik heb het testament. Uw zoon en dochter erven niet, dus hangt het van mij af, of zij het kort geleden gekregen goed terug moeten geven of niet. Tenzij u mij zoo en zooveel betaalt, maak ik het tes'ament openbaar. Ziet u Dus, ging Nesta na een oogen- blik voort, u denkt wel, dat moeder het document dolgraag van Pralt zou verkregen hebben. Collingwood wist, dat ilj nog onge rust was over die affaire met het bruggetje. Maar hg moest de zaak onder de oogen zien. (Wordt vetVolgdjr

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 1