A, AXEL I BRESKENS i Binnenland. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Advertentiën. Zondagmiddag om half 3 Stennrerleenlng erwten. Van officiëele zijde wordt mede gedeeld, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokker erwten, gedenatureerd in het tijd vak van 20 tot en met 26 Oct voor de kwaliteitsklassen C en D respectievelijk f 3 en f 2,50 per 100 K G. zal bedragen de steun vergoeding voor in datzelfde tijd vak gedorschte gele erwten, vol doende aan de standaardmonsters C en D, zal resp. f 3 en f 2,50 per 100 K.G. bedragen. Nieuwe vliegtuigfabriek. De Regeering heeft besloten over te gaan tot stichting van een vliegtuigfabriek. De Regeering, zoo luiden de berichten, besloot tot stichting, samen met enkele industrieelen, van een gemengd bedrijf, waaraan de vorm zal worden gegeven van een naamlooze vennootschap. De helft der aandeden plus één zal de Regeering aan zich houden. De overige zullen ter beschikking gesteld worden o m. van de N V. Vliegtuigenfabriek Fokker. Dr. Winckel. Zooals men weet is dr. Winckel aangewezen als leider van de Roode Kruis-ambulance, die door vrijwillige giften in staat is gesteld van uit Nederland naar Abessinië te reizen, teneinde daar de lijdende menschheid hulp te verleenen, omdat de streek, waar deze ambulance zal worden gestation- neerd, zonder eenige geneeskun dige hulp is. Er is daar nergens een arts. Wie gisteravond de Avro be luisterde, heeft daarover eenige bijzonderheden kunnen vernemen Als een bijzonderheid kunnen we daaraan toevoegen, dat dr. Winckel blijkens een bericht in de N. Rott. Crt. een Zeeuw is. Hij is in 1882 te 's Gravenpolder geboren en is in 1908 als officier van gezondheid naar Indië ver trokken. Later bezocht dr. Winck Ier Amerika, Panama en Cuba. In 1933 is hij gepensionneerd. AXEL, 8 November 1935. Na een diensttijd van ruim 22 jaar heeft dhr. F. Seghers eervol ontslag gekregen als stoker aan de gemeentelijke gasfabriek alhier. Vrijdag 1 Nov. werden de werk zaamheden, voor zoover mogelijk, even onderbroken om afscheid te nemen. Daartoe verzamelde het geheele personeel zich ten kan tore, waar de directeur namens allen Seghers toesprak, en waarbij verscheiden aangelegenheden uit de eerste jaren van het bestaan der fabriek nog eens voor het voetlicht werden gebracht. Het bleek hieruit wel, dat Seghers de geschiedenis van de gasfabriek behoorlijk in het hoofd heeft. Met vermelding van jaar en da tum werden vele voorvallen door hem nog eens besproken. Ten kantore werden door de vriende lijke zorgen van den directeur eenige ververschingen gebruikt en een sigaar gerookt, terwijl Seghers als herinnering een practisch meubelstuk in ontvangst had te nemen. ongelukkige naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij omstreeks 4 uur is overleden. Vanwege de justitie uit Mid delburg is in samenwerking met de arbeidsinspectie een onderzoek ingesteld naar de oorzaak. Heden is het lijk naar de woning te Spui vervoerd, waar K. met zijn zuster samen leefde. Naar we vernemen, was het begaanbare gedeelte van voldoende sterkte, doch plaatsen, daarnaast ver toonden scheuren. Het moge een vingerwijzing zijn voor degenen, die denken dat golfplaten on- slijtbaar zijn, of hun sterkte houden. De arbeider H die achter K. aanstapte was zóó geschrokken, dat hij niet van het dak durfde en men hem met behulp van een ladder en touwen er af heeft geleid. Lezing mr. P. Dieleman. Uitgaande van het Alg. Nederl. Verbond, afd. Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, vond Dinsdagavond in het hotel „Rotterdam" te Ter Neuzen een lezing plaats, welke gehouden werd door mr. P. Die leman te Middelburg, over het Met ingang van 2 Januari wordt de brigade-commandant van de Kon. Marechaussee te Sluiskil, dhr. C. den Toom, ver plaatst naar Papendrecht. Droevig ongeval. Gisterenmiddag had te Sluiskil aan de ammoniakfabriek een droevig ongeval plaats. Tegen 12 uur zou de bijna 35-jarige P. Koster, voordat hij met zekeren Hamelink van Sluiskil eenige werkzaamheden had verricht op het dak van een der fabrieksge bouwen, zich naar beneden be geven, toen hij onverhoeds door de golfplaten trapte en van een hoogte van 12 Meter naar be neden stortte. Hij kwam met het hoofd terecht op een grijper die ter reparatie in het atelier lag en werd met gebroken sche del en overigens zwaar in- en uitwendig verwond opgenomen Direct werd om hulp geseind *n ,na eerste verband werd de onderwerp „Zeeuwsch-Vlaande- ren, Verleden en Toekomst". ,Een volk dat zijn land wil opbouwen, moet vooral het ver leden liefhebben en daaruit lessen trekken voor het heden", zoo ving spr., die een groot kenner is der Zeeuwsche historie, zijn interressante rede aan. Zeeuwsch-Vlaanderen is een bijzonder land met een eigenaar dige bevolking. Zij bestaat uit verschillende stammen, zooals de Merapiërs, Moriniërs, Kelten, Friezen, Saksen, Franken, Ger manen en Zeeuwen. Door de vermenging van al deze rassen heeft het Zeeuwsch-Vlaamsche volk een eigen karakter gekregen wat wel heel sterk blijkt bij de bewoners van het land van Axel. Dit land is kenschetsend door zijn aparte bevolking, dialect, kleederdracht en geestelijken in slag, wanneer men het met an dere streken vergelijkt. Het le ven en karakter is Vlaamsch en Hollandsch. Het Staatkundig en Godsdienstig leven is echter Hol landsch. Verder gaat spreker zeer diep in op de oudste geschiedenis van Zeeuwsch-Vlaanderen en be spreekt tal van typeerende bijzon derheden welke daarmede in ver band staan. Ookde toekomstvan Zeeuwsch- Vlaanderen wordt in den breede belicht. Er is noodig een breederen grondslag voor ontwikkeling en vakonderwijs. Het land van Axel dat in het begin van deze eeuw op landbouwgebied bovenaan heeft gestaan, is achtergegaan omdat men te ouderwetsch was en de kennis geringschatte omdat men van oordeel was dat men er mei ervaring alleen wel kon ko men. Huishoudelijke ontwikkelingen voorlichting is noodzakelijk. Ook het snelverkeer dient zijn intrede in het gewest te doen en dan niet alleen in het randgebied der Schelde, doch ook in het achterland. Geregeld bootverkeer met Middelburg en Goes en een vaste verbinding met Den Haag, Amsterdam en Rotterdam is on ontbeerlijk. Er moet een vliegveld komen, hetgeen mede een prikkel kan zijn om Zeeuwsch-Vlaanderen uit zijn isolement te verlossen. De industriën die in Zeeuwsch- Vlaanderen gevestigd zijn, of op gericht worden, worden gefinan cierd met buitenlandsch kapitaal, waardoor het gewest zijn accent verliest. De haven van Terneu- zen moet worden gelijkgesteld met die var. Gent en Antwerpen. De toekomst is somber, doch achter de wolken schijnt de zon. Men moet zich niet aan de om standigheden onderwerpen, doch ze beheerschen. Er moet liefde zijn voor het eigen gewest. Want de liefde zal het Zeeuwsch- Vlaamsche volk één maken. Zeeuwsche rereenfglng voor luchtvaart. Onder voorzitterschap van den heer C A. van Woelderen, bur gemeester van Vlissingen, heeft Dinsdagmiddag te Goes de Zeeuwsche vereeniging voor luchtvaart vergaderd. De voorzitter wees op het be langrijke van deze vergadering. De vereeniging omvat nu heel Zeeland. Een eigen orgaan „De vliegende Leeuw" is uitgegeven. Moet nog volgen de verkiezing van een voorzitter. De vergade ring koos als zoodanig den heer Van Woelderen. Daarop installeerde de voorzit ter officieel het hoofdbestuur. Zeeland is de eerste provincie waar een prov. vereeniging voor uchtvaart bestaat. Dit is begrij pelijk, want indien er één pro vincie is die is gebaat met de uchtverbinding dan is het wel Zeeland met zijn gebrekkige ver bindingsmiddelen. De heer Van Melle drong aan op maatregelen dat de vliegtuigen op tijd aankomen en vertrekken. Anders kan men te Vlissingen een bootaansluiting missen. Nadat Mr. van Dusseldorp na mens het hoofdbestuur den voor zitter waardeerend had toegespro ken, hield de heer S. S. Smeding uit Middelburg een lezing met lichtbeelden over: „Zeeland en het vrachtvervoer door de lucht. Aan de hand van cijfers toon de spr. aan dat het vrachtvervoer bij de KLM. op de Zeeuwsche lijn sterk is toegenomen. In 1931 850 Kg., in 1932 2913 Kg., in 1933 14.931 Kg. en in 1934 54.600 Kg. Vooral het vervoer van kran ten neemt steeds toe. Daarnaast is nu de firma Van Melle met een eigen vrachtvliegtuig gekomen. Ten slotte hield dhr U. F. M. Dellaert, havenmeester van Schip hol, een lezing met lichtbeelden over den aanleg, de exploitatie en de inrichting van vliegvelden. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Ds. van Oeveren Nam. 2 Dr. K. J. Brouwer Zendingsdictator. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Tekst Ram. 11:115 Nam. 2 Leeskerk. Geref. Gemeente. Voorm. 9.30 ure Leeskerk. Nam. 2 Woensdagavond 9 uur is te Lochristy (bij Gent) dhr C. Fas- saert uit Hulst in botsing geko men met een vrachtauto. Hij werd evenals een passagier uit St. Nicolaas uit de auto geslin gerd, doordat het portier open sloeg. Dhr. Fassaert werd ern stig gewond opgenomen en per ambulance-wagen naar St. Nico laas vervoerd, waar hij in het ziekenhuis moest worden opge nomen. Zijn vriend kwam er goed af Ook de auto's zijn zwaar beschadigd. De vreemde werkkrachten. Door de Vereeniging van Bur gemeesters en Secretarissen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen werd een schrijven gezonden aan den Minister van Sociale Zaken waarin zij 's Ministers aandacht vraagt o.a. voor het volgende „Door verscheidene besturen van grensgemeenten in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen worden bi" ons ernstige bezwaren tegen de wet van 16 Mei 1934 in haar huidigen vorm naar voren ge bracht, waarmede wij volkomen instemmen. Het wil ons voorkomen, dat wil men aan deze sterk gevoelde bezwaren tegemoet komen, alleen door wetswijziging daarin zal kunnen worden voorzien. Toe voeging aan de wet van 1 Mei 1934, Stbl. 257, van de hieronder volgende overgangsbepaling ach ten wij dan ook geboden, voor de totstandkoming waarvan wij Uwe Excellentie beleefd doch dringend verzoeken Overgangsbepaling. Deze wet is niet van toepas sing op vreemdelingen, die bij het in werking tredtn daarvan gedurende meer dan 5 jaren in Nederland onafgebroken woon plaats hebben". Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen. Een damesrijwiel en twee nieuwe ragebollen. J. Oosting. Een K.G.-gewicht en een rij- wielbelastingmerk, G. M. v/d Berge, Armendijk H 47 i. F^eserverijwiel met band van vrachtauto, Rijksveldwachter Beke Geweer en operatie Da burgemeester van Hoede- kenskerke was aan het oetenen in de openbare school, toen een der schutters zijn mede-lid in het been schoot. De jongen werd naar Goes gebracht, om den kogel te verwyderen. Verduistering. Op het kantoor van een com- missionnair in effecten te Am sterdam heeft een 24-jarige procuratiehouder een bedrag vau f 48,000 aan effecten verduisterd De aangehoudene heeft een gezin en was ondanks zjjn jeug digen leeftijd reeds procuratie houder. Hij kon beschikken over de door cliënten in bewaring gegeven effecten en zag kans die effecten te verkoopen en voor eigen rekening allerlei specu laties op touw te zetten. Hij beweert, dat al het geld met de speculaties verloren is gegaan Behalve zijn eigen handteeke- ning ais procuratiehouder, plaat ste hij ook zelf de benoodigde tweede handteekening, teneinde bij andere banken gedeponeerde effecten in zijn bezit te krijgeD. De fraude is Maandag uitge komen, toen zyn directi^ot de ontdekking kwam, dat de con- trolestaten op het effectenbezit der cliëaten niet klopten en bij een nader onderzoek kwam toen de groote omvang der gepleegde verduistering aan het licht. Voor de tweede maal in een tydsverloop van een aantal weken heeft het kleine caté Scheltema te Amsterdam bezoek gehad van enkele personen naar wie thans door de politie y verig wordt gezocht. Wederom zijn zy via hot tui melraam van de keuken binnen gekomen. Het staat vrij wel vast, dat hier dezelfde daders aan het werk zijn geweest, wien het in hoofdzaak om een wraakoefening te doen is geweest, want ook thans was in de keuken en in do calé ruim te een ware vernieling aange bracht. In eerstgenoemd vertrek lageD kruiken jenever en flesschen met port en likeuren over den grond verspreid, waarvan verscheide ne gebroken waren. Deze chaos hadden de daders waarschijnlijk aangericht nadat zij zich aan het geestrijk vocht flink tegoed had den gedaan. In het calé waren van het buffet de ruiten vernield en de kastjes opengebroken, waarby de inhoud van de post- zegelkas en van de kas voor de intercommunale telefoongesprek ken is buitgemaakt, evenals een aantal sigaren. Zoo erg hebben de onverlaten huis gehouden, dat het personeel de geheelen morgen bezig is ge weest met het opruimen van den chaos. Kijkuit. OP den we£ Laar vens Hontem teOombergen (B waren de 62 jarige Theophiel Van Kerpel, landbouwer, en de 31-jarige Gilbm Eeckhout langs de trambaan op wandel, toen zy plots een getromp hoorden. Zy meenden dat er een auto kwam aangereden en weken uit, maar beiden werden gevat door den tram. De Kerpel liep een schedel breuk op. De man was vader van 6 kinderen. Ook Eeckhout was gevat geworden, alhoewel hy op het laatste oogenblik zijn vergissing bemerkt had, maar h(j had De Kerpel willen redden Eeckhout, die vader is van drie kinderen, werd vr(j ernstig ge kwetst. -- Gisteren reed een gepant serde auto zonder stoppen voor bij den douanepost onder de Lim- burgBche gemeente Sibbe. Een dienstwagen van den Centrale Crisis Controle Dienst kwam den wagen tegemoet en toen deze op het stopteeken niet wild^Btoppen openden de ambtenaren bet vuur op den gepantserden wagen. De chauffeur dook daarop achter een pantserplaat, gat gas en reed met volle vaart op de dienstauto in. De smokkelauto kwam er echter by de botsmg het slechtst af. De chauffeur vluchtte weg. In de smokkelauto werd 500 ki lo Belgische margarine aange troffen. Gebruik makende van de afwezigheid van den Belgischen minister-president, die teGenèva vertoefde, zyn inbrekers te Brus sel de villa van den heer Van Zee land binnengedrongen. Na alle kasten en laden in de beneden verdieping te hebben openge broken en doorzocht, heboen zij een teestmaal aangericht in de keuken en zyn vervolgens met medeneming van al het tafel zilver en een astrakanmantel van mevrouw Van Zeeland ver trokken. In den tuin vond men een ijzeren geldkistje, dat de inbrekers hadden opengebroken en na het te hebben geleegd, hadden weggeworpen. Het is wel een beetje „mosterd na den maaltijd", maar toch willen we nog gaarne plaats ruimen voor het volgende schrijven, omdat het misschien nog tot troost kan dienen van degenen, die zoo teleurgesteld zijn door de negatieve gevolgen van de adresbe weging tegen de waterleiding. Alleen moeten we opmerken, dat er niet gesproken wordt over tarief en nu kan men het gemak toch ook niet „tot eiken prijs" koopen. Maar laten we het woord nu aan onze schrijfster Nieuwe Niedorp, Nov. 1935. Mijnheer de Redacteur. Gaarne zou ik dit schrijven als in gezonden stuk in Uw courant zien geplaatst Als oud Axelaar lees ik altijd met aandacht het blad uit mijn geboorte plaats. Nu kijk ik al lang uit naar een schrijven van iemand uit de vrouwelijke bevolking, die daarin haar dank zou uitspreken aan burgemeester en raadsleden voor het genomen be sluit aangaande de waterleiding. Ik zit hier hoog in Noord-Holland en als ze dan aan mijn spreken hooren, dat ik een Zeeuw ben, dan zeggen ze altijd„O, komt u uit Zeeland, daar zijn de menschen zoo achterlijk 1" lk doe dan altijd mijn best dat te weer leggen, maar ais ze de Axelsche Cou rant lazen, dan zouden ze zeggen „ziet u wel, ze gaan niet met hun tijd mee". ik wil hier niet alle punten van a tot z behandelen, maar hoe kan b.v. een ambachtsman zitting nemen in een commissie tegen de waterleiding, terwijl die altijd weer veel werk mee brengt En hoe kunnen ze zoo sput teren tegen verplichte aansluiting de praktijk heeft overal bewezen, dat het een goede regeling is. Menschen die nu pochen op hun goede, groote bakken, zullen binnen korten tijd hun neus in hun regenbak steken en zeggen. ,foei, dat water stinkt", lk zou graag eens weten, hoeveel vrouwen er ge- teekend hebben op dat verzoekschrift waarmede de heeren tegenstribbelaars bij den raad gekomen zijn. Wat een treurig beeld gaf dezen zomer nog een foto in de Schager Courant te zien„Een foto uit Axel, met de waterwagen in de ulianastraat". Ik las laatst een reclame voor wasch- machines. Daarbij zeide een jongetje „Als vader de wasch zelf moest doen, dan kocht hij direct een waschmachine". Zoo is het nu ook in Axel„Als vader zelf water moest slepen, zouden we gauw een waterkraantje krijgeH". Dankend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, T. C. C. V. tegen Competitie Kt N, V. B, ZONDAG 10 NOV. 1935.

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 4