Axelsche Courant. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 62. Vrijdag 8 November 1935 Land- en Tuinbouw. Ree itszaken. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. ABONNEERT U AXELSCHE COURANT Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Redacteur-Uitgever J. C. VINK Axel. 'Tweede idlad. Buitenland. De strQd in Abessimë. Het otficieele Italiaansche leger- bericht van Zondag luidt alsvolgt Op 3 November om 6 uur heb ben onze troepen het offensief op alle fronten hervat. Colonnes rukken op naar Dolo en Makalle. Op het Somalifront ontwikkelen onzecolonnes activiteit in Ogaden. Er worden door de vliegtuigen tal van verkenningsvluchten uit gevoerd. De Italiaansche deserteur Cle mente Sergo, die te Addis Abeba is aangekomen, heeft een verhaal gedaan over den strijd tusschen de Italiaansche tanks en de Abes- sinische troepen. „Ik was getuige van een genadeloozen strijd tus schen drie Italiaansche tanks en ongeveer 500 Abessiniërs. Dezen hadden besloten in de vallei een val op te stellen. De tanks welke zich daar gewaagd hadden, waren gedwongen te stoppen. Zij had den in het struikgewas niets on gewoons bemerkt, doch plotseling sprong een bende Abessiniërs te voorschijn, die schreeuwend en schietend op de tanks toesnelden. Sommigen van hen sloegen met hun lansen op de tanks los. Aanvankelijk deden deze niets om zich te verdedigen, doch eens klaps schoten zij voorwaarts en verpletterden de Abessiniërs, die in den weg stonden, onderwijl uit alle stukken vurend, waardoor onder den troep tal van slacht offers vielen". Sergo deelde tenslotte mede, dat het moreel der Italianen goed was, en dat zij het klimaat vrij goed konden verdragen. Uit Genève. De coördinatie commissie heeft, aldus seinde men ons Zaterdag, uitgemaakt, dat alle sancties te gen Italië op 18 November in werking moeten zijn getreden. Twee maatregelen hebben de meeste landen al toegepast, het verbod van wapenuitvoer naar Italië en het verbod van crediet- verleening. Over tien dagen komen daar dan nog bijhet boycot van alle Italiaansche pro ducten en het verbod, om be paalde met name genoemde grond stoffen en goederen aan Italië te verkoopen. Griekenland koningsgezind. De bevolking van Griekenland heeft zich Zondag moeten uitspre ken over den toekomstigen be- windsvorm en volgens de voor- loopige cijfers wenscht meer dan 90 pet. der opgekomen kiezers, herstel der monarchie en nog geen 10 pet. handhaving der republiek. Aanvankelijk was de belang stelling, tengevolge van het regen achtige weer, gering en zag men slechts de fanatieke monarchisten in grooten getale naar de stem- bureaux trekken, doch later werd het weer mooier en nam de drukte toe. Vele buitenlandsche fotografen, filmoperateurs en jour nalisten waren naar Athene ge komen, om zich op de hoogte te stellen van het verloop der stem ming. Volgens de berichten uit de provincie is ook buiten Athene er druk gestemd. Zondag tegen middernacht waren pas de vol ledige uitslagen uit Athene en omgeving bekend. In 189 dis- trikten van Attika hebben van de 143 952 kiezers 141.195 hun stem afgegeven voor de monar chie en 2 385 voor de republiek. De minister van Binnenland» sche Zaken heeft koning George |i een telegram gezonden, waarin hij mededeelt, dat de monarchis tische meerderheid stellig 95 pet. zal bedragen en den koning met dit succes gelukgewenscht. De regent, generaal Kondylis, heeft aan de pers verklaard, dat het resultaat alle verwachtingen heeft overtroffen. Hij zal het regentschap blijven waarnemen, totdat de koning naar Griekenland zal zijn teruggekeerd. China verlaat zilveren standaard Door den Chineeschen minister van Financien, Koeng, zijn de navolgende maatregelen afgekon digd, welke de devaluatie van den chineeschen dollar officieel tot een feit maken. Ie. De bankbiljetten, uitgege ven door de drie regeeringsban- ken, de Centrale Bank van China en de Verkeersbank, zullen alleen wettelijke waarde bezitten. De biljetten, die door andere banken uitgegeven zijn, zullen geleidelijk door biljetten van de Centrale Bank worden vervangen. 2e. Schulden in zilver zullen voldaan worden in papieren dol lars. 3e. De houders van zilver zullen het in hun bezit zijn le metaal moeten inwisselen tegen bankbiljetten. Overtreders zullen streng gestraft worden. Frambozen kunnen nu heel goed worden verplant. Doet men het in het voorjaar, dan zijn reeds jonge uitloopers aanwezig, die heel gemakkelijkafbreken Fram bozen vragen ook een goed be werkten grond en een bemesting met varkensmest. Wie Narcissen in een kom of 9chaal wil kweeken, moet er een tje nemen met een rand van 5 c.M. Men strooit er fijn gewas- schen grint in. Hierop zet men de bollen vlak aan elkaar. Da tusschenruimten vult men even eens met grint op, maar zoo, dat de neuzen er juist boven uitste ken. Men tikt even tegen den rand, het grint sluit aan en de bollen staan vast. De schaal vult men zoover met water, tot dicht bil de neuzen. Men behoeft de bollen Diet in het donker te zetten Als men de juiste soorten heelt, b.v. Paperwhite dan kan men met Kerstmis al bloemen hebben. Zet de schaal niet te warm, maar dicht bij het raam. Em andere soort is de donkerroode Grand Soleil d'or. Andere soorten zijn niet zoo gemakkelijk te telen en moeten ook in 't donker staan. Wie met Kerstmis Tulpen in bloei wil hebben, moet nemen de Due van Tholl en de Brillant Star. Politierechter te Middelburg. In de zi.tiug van 5 Nov. zijn o.a. de volgende personen ver oordeeld P J, R, 24 j rijwielhersteller te Clinge, wegens mishandeling, ƒ25 boete of 15 dagen hecht R A v. A., 32 j., arbeider te Koewacht, wegens alsvoren, 2 maanden gevang. H C. D20 j., arbeider te Hoek, wegens uitlokking tot diefstal, 3 maand ?n gevang, voorw. proeftijd 3 jaar. J d. K 23 jvarensgezel te Hoek, wegens diefstal van een rij wielbelastingmerk, 1 maand gevang. Door de recherche te Rot terdam is op verzoek van de politie in Zeeuwsch-Viaanderen aangehouden zekere G H., des tijds vertegenwoordiger van een credietinstelling, die er van ver dacht wordt zich in den loop van het jaar in verschillende plaatsen in Oost- en West- Zeeuwsch-Vlaanderen te hebben schuldig gemaakt aan oplichting door aldaar waardepapieren te verkoopen tegen een veel hon geren prijs dan deze achteraf bleken waard ta zijn. Ook in tal van plaatsen elders in ocs land is gebleken, dat H. zich aan dergelijke praktijken heeft schuldig gemaakt, H is ter be- schikking van de Justitie te Mid- deiburg gesteld, Stroomdraad op trein. Zondagmiddag is er op het station D P. te Rotterdam een ongeluk geschied, dat bijna een zeer ernstigen afloop had kunnen hebben. Op perron 13 stond een treinstel, bestaande uit electri- scho 3troomlijnwagens, gereed met bestemming naar Hoek van Holland. Het sein tot vertrek was reeds gegeven, toen eens klaps bij het ju,nietten der mo toren uit den achtersten beugel van den trein een groote vlam sloeg, die de bovenleiding finaal doorbrandde, waarna de stroom draad op den trein terecht kwam Door het breken van dezen draad kwam het contra gewicht, dat met 22 blokken lood van elk vijftig kilogram belast is, en dat aan den eersten mast is opge hangen, met een luiden knal op den grond terecht. Het publiek verkeerde aanvankelijk in den waan, dat er een zeer ernstig ongeluk was geschied, te meer, daar het andere einde van den draad, dat plotseling van de trekspanning van het contra gewicht was bevrijd, over het perron heen en weer zwaaide en bij aanraking van de rails, of andere geaarde gedeelten enorme vonken trok. Het mag wel als een wonder worden beschouwd, dat hierbij geen ongelukken zijn voorgekomen immers er waren veel menschen op het perron aanwezig, die by aanraking van den stroomdraad, waarop een spanning vaD 2100 volt bij 138 Ampères staao, zeker zouden zijn gedood. Daar het buiten gedeelte van den trein onder spanning was komen te staan, heeft het treinpersoneel de rei zigers verzocht met het uitstap pen te wachten totdat men den stroom zou hebben uitgeschakeld. Toen de lijn eenmaal spanning loos was gemaakt konden de reizigers uitstappen en van een ander perron hun tocht vervol gen. Direct werd met de her- stellingswerkzaamheden een aan vang gemaakt waartoe een mon tagewagen van de electrische tractie werd ontboden. Otteeriyke scheidsrechter. Een scheidsrechter van een korfbal wedstrijd op een terrein te Amsterdam, is door eenige spelers op heeterdaad betrapt op diefstal van een portemonuaie. De man, die zich onbespied waan de, kwam met bet gestolen voor werp uit de kleedkamer en zag toen plotseling twee spelers, die achtergebleven waren De scheidsrechter wierp de beurs weg, waarop de beide spelers natuurlijk onmiddellijk begrepen wat de man had uitgevoerd. Da oneerlijke scheidsrechter is door de politie aangehouden. Maandagnamiddag heeft de rijkspolite, uit de Ringvaart tus schen de gemeenten Schermer- horn en Groot-Schermer een kist je opgehaald, bevattende onge veer 20.000 aan effecten. Dit Kistje is afkomstig van de inbraak welke omstreeks Pinksteren van dit jaar op klaarlichten dag te Ursum werd gepleegd. De beide daders waren al tot anderhalt jaar gevangenisstraf veroordeeld De zykant was met een tang opengescheurd, het geld en de sieraden zijn er uitgehaald, doch de papieren zijn onaangetast ge bleven. Weer postduivenfraude. Te Amsterdam is by een post duivenvereniging een ernstige fraude ontdekt, waarby een be stuurslid dezer vereeniging ge durende laugen tyd geldprijzen op onrechtmatige wijze wist te I bemachtigen. Het bewuste bestuurslid zou, de wedstrijdringen steeds hebben achtergehouden en deze telkens zoo vroeg in zyn klok hebben ge deponeerd, dat de man ougeveer een jaar steeds den eersten prys wist te winnen. Op deze wyze kreeg hi] telkens 40 iD zijn bezit die hem niet toekwamen. De recherche te Delft heeft da leden van een Delftsche ben de gearresteerd, die zy reeds ge ruimen tijd op bet spoor was en die in hoofdzaak fistsen lantaarns, en belastiDgmerken ontvreemd den. Het zijn de 27-jarige M. V. en diens broer, de 21-jarige P. V., voorts de 29 jarige van K. en de 28 jarige A. L. Op van K. na zijn allen bekenden van de politie. Zij hebben reeds verschil lende vonnissen achter den rug wegens diefstal en inbraak en hebben een volledige bekentenis afgelegd. In Delft, Rijswijk en Den Haag hebben zij in totaal 15 fietsen, 20 electrische lan taarns en 40 A 50 belastingmer- ken gestolen. De gebroeders V. hebben bovendien in de vorige week in Den Haag een man op gelicht voor 60 aan kleeding- stukken. Het viertal is ter beschikking van de justitie gesteld, terwijl tegen eenige helpers proces-ver baal is opgemaakt. Tien gewonden. Zaterdag heeft onder de ge meente Brasschaet een ernstig ongeluk met een Nederiandsche autobus plaats g6had. E0O autobus van het reisbu reau Cebuto te Amsterdam was met 27 passagiers op weg naar de sluiting van de Wereldten toonstelling te Brussel. In poly goon wilde do chauffeur een voor bem rijdenden auto passeeren, doch juist draaide deze wagen links een zijweg in. De chauf feur van de bus gooide, om aan rijding te voorkomen, zijn stuur om. De zware wagen reed hier door met een snelheid van 50 km. tegen een telegraafpaal en vervolgens tegen de pui van een delicatessenwinkel. De eigenaar, die in de deur van zijn zaak stond, werd ernstig gewond en moest naar het gasthuis worden overgebracht. De pui werd to taal vernield door de bus, die eerst drie meter in den winkel tot stilstand kwam. De inven taris, w.o. snelwegers ensnjjma chines, werd eveneens vernield, terwijl de muren en het plalond ernstig werden beschadigd. Van de 27 buspassagiers liepen er negen verwondingen op. Twee moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht De derde zwaar gewonde, de heer Albert, Belg van geboorte, diein Belgischen militairen dienst is en een kort verlof by zijn ouders te Amsterdam had door gebracht, werd naar het militair hospitaal te Antwerpen vervoerd De ongekwetste passagiers zet ten de reis voort met eeD andere bus. Het ongeluk geschiedde ge lukkig voor het uitgaan van de hoogmis in de kerk te Polygoon. Na de hoogmis staan er n.l. ge regeld 15 a 20 klanten in den thans vernielden winkel en da gevolgen van het ongeluk zou den dan niet te overzien zyn geweest. Ü9 zwaarbeschadigdebus werd op last van het parket uit Ant werpen, dat een onderzoek in stelde, door de gendarmerie in beslag genomen. De schade aan het huis wordt op 2000 geschat. Wang Tsjing Wei. Het onderzoek naar den aan slag op den Chineeschen pre mier, Wang Tsjing-Wei, brengt s?n3ationeele onthullingen. Hft is gelukt een wyd vertakte or ganisatie te ontdekken die tot doel had maarschalk Tsjang Kai Tsjek, de dictator" van China, te vermoorden. Daar man dit plan niet kon doorvoerer, koos men den minister-president als tweede slacht fler. De doktoren gelooveD, dat de minister-president na de onder gane operatie, een goede kans heeft om van zijn verwondingen te herstellen. Later wordt nog gemeld, dat men ook een kogel uit de linker wang van Wang Tsjing Wei heeft kunnen verwijderen en dat de doktoren thans alle gevaar ge weken achten. Wel zit er du nog een kogel in zyn rug, doch de verwijdering daarvan is niet dringend noodzakelijk, De dader van den aanslag, Soeng Feng Ming, is overleden. lioschkapelle. Geboren. 15 Oct. Irena, d. van Jozef Baeste- laar en Louisa Mangnus. 24. Huberta, d. van Leo Erpelinck en Maria Koolegem. Cerillus, z. van Alexander van der Walle en Wilhelmina van der Veeken. Clinge. Gehuwd. 11 Oct. Johannes Biuwens (vanGraauw), 25 j. en Eveline Buijze, 27 j. Augustijn Seis (van Burcht (B.), 26 j. en ClameDce Praet, 18 j. 25. Petrus Schelkens (van De KliDge), 32 j. en Wilhelmina Mariman, 35 j. Theophiel Blom- maert, 28 j en Joanna Bolssens, 26 j. Geboren. 7. Gilbertus, z. van Joannes de Vet en Maria de Moor. 8. Alphonsus, z. van Gaston Je Schrijver en Floren tine Rottier. 14. Maurice, z. van Theophiel van den Brande en Emma van Cauteren. 21. Christina, d. van Joannes Herre- wegh en Maria van Dorsselaer. Camillus, z. van Ferdinandus Huybrecht en Adelina van der Weken. 24. Adolf, z. van Pe trus de Loos en Isabella Janssens. Graauw. Gehuwd. 11 Oct. Honoié Bisschop, 27 j. en Maria van Itegem, 24 j. 23. André Driesen, 35 j. en Marie Verhae- gen, 34 j. Geboren. 23. Leon, z. van Johannes de Rooij en Elisa de Hont. 27. Joseph, z. van Petras d'Haens en Maria Cornelissens. Overleden. 24. Petrus van de Vijver, 6 j., z. van Josephus en Martha Dankaart. Hoek. Gehuwd. 10 Oct. Jan Dieleman, 22 j. en Catharina Herrebout, 22 j. 17. Adriaan Zegers, 22 j. en Ebrina Leijs, 20 j. Geboren. 10. Jan, z. van Jacobus de Bruijne en Jacoba Bareman. 12. Isaak, z. van Geeraard Tollenaar en Martha van Cadsand. Koewacht. Gehuwd. 2 Oct. Albert de Ridder, 34 j. en Louisa Lammens, 21 j. Geboren. 8. Annie, d. van D. Ioghels en H. Aper. 17. Irene, d. van A. Elegeert en M. Beaurain. Overleden. 18. Alphonsius Breijaert, 72 j., wedn. van Ama- lia Luctaert. Overslag. In deze gemeente hebben geen aangitten plaats gehad. Stoppeldijk. Gehuwd. I Oct. Petrus de Koos, 75 j., wedn. en Elisabeth Crombeen, 73 j., wed. 16. Emanuel van Leuven, 32 j. en Anna der Weduwe, 21 j. 29. Gerardus Jansen, 28 j. en Angela Serrareus, 29 j. Westdorpe Geboren. 4 Oct. Henk, z. van Eugène Verhelst en Celina Puijlaert. 6. Henri, z. van Cyriel van Paemel en Maria de Wyn. 11. Albert, z. van Alphonsus Goetbals en Leo- narda van Vooren. Znamslag Gehuwd. 24 Oct. Jan Oppeneer, 24 j. en Leuntje de Bruyne, 21 j. Geboren. 2. Maria, d. van Jan Dees en Janna Dieleman. 20. Hendrik, z. van Daniël Koekkoek en Maatje van Ham. 30. Frar^ois, z. van Marinus de Jonge en Adriana Hage. Overleden. 7. Marinus van D xhoorn, 71 jwedn. van Eli zabeth Scboonakker. 8. Lide- weij van Pienbroek, 72 j., echtg. van Johannes Deurwaarder. 14. Johanna Herrebout, 44 j., echtg. van Frargois Hamelink. Zuiddorpe. Overleden. 16 Oct. Augustus IJsebaert, 54 jz. van Petras en Albina Reynebeau. op de

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 3