Nieuws- en Advertentieblad voor Z eeuw sell - VI aan (1 er en, No. C2 VRIJDAG 8 NOVEMBER 1935 £>le Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTlEN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. .Eerste Blad. Zitting van 5 November 1935. Aanwezig de heeren J. M. Oggel, P. van Bendegem (wethouders), A Th. 't Gilde, B. Seghers, A. van 't Hoff, A. P. Esselbrugge, J. de Jonge, C. van Bendegem, C. Hamelink, J. Fanoy, A. P. de Ruijter en F. Dieleman. Afwezig de heer C. T. v. d. Bilt. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester; secretaris de heer J. L. J. Maris. De VOORZ. opent de verga dering met het gebedsformulier en stelt de agenda aan de orde. 1. Notulen. De notulen der vorige verga dering worden onveranderd goed gekeurd. 2. Ingekomen Stukken. Nadat een vijftal ingekomen stukken van formeelen aard voor kennisgeving was aangenomen, kwam aan de orde 2 f verzoek schrift tot intrekking van het waterleidingsbesluit, zooals dit reeds door ons is medegedeeld. Voor het preadvies van het College van Burg. en Weth. hierop en ook op de overige punten verwijzen we naar ons vorig nummer. Dhr. 't GILDE merkt aan de hand van de eigenaardige en in stijl zeer bijzondere uitdrukking in dit prae-advies op, dat men van de zijde van het College tevergeefs tracht de actie te klein eeren. Men spreekt ietwat sma lend van de 923 personen, hoof den en niet-hoofden van gezinnen. Weten de heeren wel. dat al het werk hoe degelijk overigens ook voorbereid in een paar dagen, belangeloos door enkele menschen is gebeurd en dat met weinig meer inspanning wel 11 tot 1200 handteekeningen van gezinshoofden zouden zijn verkregen Met een speurders oog heeft men misschien een en keling onder de vele honderden ontdekt die ten onrechte op de lijsten heeft geteekend, maar i n elk geval wartn door het comité uitsluitend consignes ge geven dat alleen hoofden van gezinnen en zelfs geen buiten landers mochten teekenen. Als op het stadhuis alle zaken zoo serieus worden opgevat en uitge voerd, dan zal het wel gaan. Als B. en W. de actie als met min dere waardigheid gevoerd meenen te moeten aanmerken, zullen zij, naar ik hoop, ook niet al te ge voelig zijn voor de critiekdieop de administratie van de gemeente af en toe wel eens te leveren zou zijn. Deze actie is gedragen door de overgroote meerderheid der be volking en indien er misschien een enkeling ontdekt is wiens naam er niet op hoort, dan is het zeker wel beneden de waar digheid van het College daarop te attendeeren. De geheele burgerij is tegen de verplichte aansluiting en men heeft gemeend voor 25 October een spoedvergadering van de gemeenteraad te moeten beleggen en de raadsleden, voorstanders die hun afgezanten aan de deur van de zaal hadden opgesteld (met de bekende waarschuwing, gedrukt in de spelling Marchant) Waarbij wij o.a. betiteld werden |U klaploopers op de zakken van burgers van Hulst, Ter Neu zen en Sas van Gent, waren blijkbaar erg ongerust en niet zonder reden, alsof wij het kun nen helpen dat men in Hulst, Neuzen en Sas van Gent nu een maal zoo voortvarend is. Enfin, de heeren hebben met hun zessen deze gemeente, die meer dan 6000 inwoners telt, netjes aan het groote gemeenschappelijke goed, waar zij zoo hoog van opgeven, maar waar o zoo weinig enthou siasme voor bestaat, geholpen. Het werd dan ook met spot en hoon beantwoord, dat men de burgerij nog meende te moeten waarschuwen. Wij zijn benieuwd naar de enorme economische ont- plooiïng, die in uitzicht wordt gesteld, maar wij meenen toch nog wel eens te moeten vragen of al die arme drommels, die men op kosten jaagt, straks bij die van vooruitstrevendheid, vooruitgang en democratie, blakende voor standers aan kunnen kloppen als zij niet kunnen betalen. Een groot gedeelte van de on derteekenaars was van Calvinis- tischen huize en ik vraag me af bruischt het niet in tegen het anti-revolutionair program, dat zich toch ook kant tegen aantas ting van de persoonlijke vrijheid, dat deze dwang wordt opgelegd Wij verklaren ons nogmaals tegen den dwang der aansluiting en stellen den Raad voor alsnog een besluit te nemen en te trach ten deze ongehoorde maatregel van dwingelandij te niet te doen. De VOORZ. wilde hier niet veel op zeggenalleen dat niet met argusoogen is nagegaan wie op het adres hebben geteekend, want dan zouden er nog heel wat andere dingen naar voren komen en ook, dat de bevolking van Axel niet unaniem tegen de wa terleiding is gekant. Het besluit tot toetreding is echter in open bare vergadering genomen, goed gekeurd door Ged. Staten, terwijl van de Waterleidingmaatschappij bericht is ingekomen, dat we als lid zijn aangenomen en dus is alles in orde, zoodat dit nu niet meer kan worden ingetrokken. Het heeft spr. echter verwon derd, dat men onder de tegen standers geen voldoend aantal heeft kunnen bereiken om bij hem als burgemeester te komen met een verzoek tot het beleggen van een spoedeischende vergade ring. En als nu dezen daartoe den moed missen, waarom zullen dan B. en W. het doen? Waar dus die zaken nu geen keer meer kunnen nemen, kunnen we, zegt spr., niet anders doen, dan het adres voor kennisgeving aan nemen. Dhr. P. VAN BENDEGEM is het grootendeels eens met dhr. 't Gilde. Er wordt in het prae- advies gezegd hoeveel hoofden hebben niet zelf geteekend, of zijn geen hoofden. Maar spr. vraagt, wie zijn het, die geteekend hebben en geen hoofden van ge zinnen zijn, zij die voor hun echt genoot of als verhuurders van huizen teekenden, kunnen ook als zoodanig worden beschouwd, omdat zij er direct belang bij hebben. Maar in de tweede plaats wil spr. opmerken, dat de Raad toch zijn stem kon uitbrengen, in hoe ver hij er voor is om te trachten voor Axel de verplichting te doen vervallen. Spr. heeft een wet houder van St. jansteen gespro ken en gehoord, dat de voor waarden daar veel soepeler zijn en dat het water eerst moet wor den gekeurd, eer men gedwongen kan worden. De VOORZ.Dat is hier ook zoo, als u dat niet weet, dan bent u niet op de hoogte, of hebt u de stukken verkeerd gelezen en zou ik u aanraden die nog eens te bestudeeren. Dhr. VAN BENDEGEM: ln elk geval zou het met den steun van zoo'n groote menigte hand teekeningen toch nog te probeeren zijn. De VOORZ.Het spijt me, dat de wethouder Van Bendegem vraagt wie geteekend hebben, want hij is toch volop in de ge legenheid geweest, om dat na te gaan. Ik acht de openbare ver gadering niet de plaats en het ligt trouwens ook niet op mijn weg om een wethouder daar hier op te wijzen. En wat nu betreft de aanslui ting te St. Jansteen vind ik het buitengewoon jammer, dat dhr. Van Bendegem dat als wethouder in een openbare vergadering zegt. Het is natuurlijk zijn recht om zijn standpunt te verdedigen, maar als wethouder kon hij met die dingen beter op de hoogte zijn. De Minister kan toch maar niet de voorwaarden voor den een zoo en voor den ander weer anders stellen. Spr. had het ook in het plaatselijk blad gelezen, dat de aansluiting te St. Jansteen niet verplicht zou zijn. (Dit is intusschen na informatie door ons ingetrokken. Red.) Maar het is niet zoo. Toen hier het besluit tot aansluiting was genomen, heeft de Burgemeester van St. Jansteen hier de voorwaarden aangevraagd om ze te bestudeeren, nog eer te St. Jansteen een beslissing was genomen. Meer zal ik er niet van zeggen. Dhr. HAMELINK erkent ook het recht van degenen, die tegen verplichte aansluiting zijn, dat ze actie voeren. Maar het heeft hem toch getroffen, dat dit ook ge beurde door degenen, die prin cipieel aan erkenning van het ge zag zulke hooge elschen stellen en die zelfs vaak voor politieke doeleinden gebruiken. Ook kan den leiders der actie niet worden aangewreven, dat het petitionne ment van zoo hooge waarde is. Dhr. 't Gilde heeft daar reeds op gewezen en is voorzichtig, maar dhr. Van Bendegem wil niet, dat er van de beteekenis iets af gaat. Ook zegt dhr. 't Gilde, dat hij nog honderden namen meer had kunnen krijgen, maar daar gelooft spr. niets van. Wie een petitionnement begint, haalt wat hij krijgen kan en inderdaad zijn daardoor ook namen op het adres geschreven door vrouwen, wier mannen niet zouden hebben ge teekend. Of alle 923 namen kostwinners zijn laat spr. gaan, maar zeggen we ruim 800, dan is dat de helft van de Axelsche bevolking en dan blijkt dus wel, dat er niet zoo'n groote tegenstand is. En dan komt daar nog bij de wijze van voorlichting, die de leiders erop na hielden. Spr. heeft op schrift dat aan iemand was gezegd, dat hem de aansluiting f40 zou kos ten, terwijl is gezegd, dat heton- bemiddelden niets of een mini mum zal kosten. Wij voorstan ders, zegt spr., hebben misschien iets verzuimd en hadden beter de tarieven kunnen mededeelen, dan zouden wellicht velen niet eens geteekend hebben. Maar ook de menschen, die den dwang als een hoogste gees telijk goed beschouwen, hebben eigenaardig gehandeld. Het is toch van belang, dat de Maat schappij de massa tot zich trekt in plaats van terugstoot. En daarom heeft de directeur ook gezegd, dat voor mingegoeden de aansluiting weinig of niets zal kosten. Maar het besluit is ge nomen bij meerderheid en het spreekt vanzelf, dat men voor een genomen besluit niet per soonlijk verantwoordelijk kan ge steld worden of de consequen- tie's daarvan voor zijn rekening moet nemen. In dit geval echter, zegt spr., dat hij voor zich de volle verantwoordelijkheid heeft gevoeld. En al is het dat men die voor zich niet kan aanvaar den dhr. 't Gilde behoeft dat niet te doen en kan dat ook niet, niemand kan dat maar daar om moet men nog niet spreken van ongeoorloofden dwang. Ook wat betreft gemoedsbe zwaren zijn de meeningen daar over verschillend. Spr. heeft iemand gehoord, die zegt: als we geen water uit Gods hand uit den hemel krijgen, zal ik het dan uit den grond halen Maar een ander, een volgeling van ds. Kersten, zei tot spr dat hij ge rechtigd was even goed ook het water te gebruiken, dat God in Zijn bewaarplaatsen in den grond heeft verzameld. Overigens gelooft spr. niet, of schoon ook hij liever de ver plichting niet had gezien, dat het daarmee zoo'n vaart zal loopen. Dhr. ESSELBRUGGE zegt het eens te zijn met het voorstel van B enW. Aanvankelijk is er haast altijd verzet, dat is o.a. ook te Zierikzee geblekenen later is men dankbaar, dat er waterleiding is. Daarom is spr. vóór het voor stel van B. en W. Dhr. 't GILDE wil ten aanzien van een spoedeischende verga dering zeggen, dat deze niet nood zakelijk was voor den datum van 25 Oct., daar hem bekend is, dat de Gemeentewet nog 14 dagen tijd geeft. Wat dhr. Hamelink zei over menschen die voor of tegen dwang zijn, begrijpt spr. niet goed, maar hij kan wel zeggen, dat er met de actie geen politiek bedoek of gemengd geweest iszelfs bevinden onder de namen zich vele van menschen van de rich ting van dhr. Hamelink. Ook als men spreekt van pover resul taaf, kan spr. zeggen, dat er zoo wel in den Raad als velen onder het publiek waren, die verwacht ten, dat het adres niet helpen zou en anders gaarne hadden geteekend. In dat verband wil spr. nog wel zeggen, dat we eigenlijk overrompeld zijn. Want spr. hac als Raadslid niet de vrijmoedig heid om hetgeen 14 dagen tevoren in een commissoriale vergadering was besproken, aan de openbaar heid prijs te geven en men kon ook niet vermoeden, dat zóó spoedig een raadsvergadering zou volgen, waar dit gewichtige voorstel aan den Raad zou wor den geboden. En de beschuldiging, dat ik niet voor economische ontplooi ing zou zijn, zegt spr., die gooi ik verre van me af. Voor mijn part komt die direct. Ik vind het niet netjes, dat dhr, Hamelink dat zegt. De VOORZ. protesteert ertegen, dat men van overrompeling wil spreken, De Raad, zegt spr., heeft het volle pond gehad en ieder heeft volop gelegenheid gehad om te vragen wat hij wenschte te weten. Zelf heeft spr. toen reeds aangekondigd, dat er binnen niet te langen tijd een vergadering zou volgen, in ver- 'jand met 25 October, en men dan nog inlichtingen kon krijgen. Dhr. VAN BENDEGEM zal niet spreken van overrompeling. Maar in elk geval was de tijd om actie te voeren toch te kort. !3olitiek is er bij de actie niet ge weest. En als dhr. Esselbrugge zegt, dat de menschen dankbaar zullen zijn met het leidingwater, zegt spr. in Rotterdam menschen te hebben ontmoet, die gaarne 100 L. leidingwater geven voor 50 L. regenwater. Ook omtrent de te verwachten industrie zal men het mis hebben, want die komt alleen aan goed vaarwater. Over het resultaat van de actie kunnen we tevreden zijn, want 900 is een groot getal namen. De inlichtingen, waarover de Voorz. sprak, zijn volgens spr. maar zoo geweest. Op tal van vragen kon de directeur slechts weinig antwoorden geven b.v. of het tarief kadastraal, meter tarief of kamertarief zal worden, wist hij nog niet, maar spr. weet wel, dat waar gezegd werd, dat het f 7 was, het wel f 12 zal worden. Dhr. DE RUIJTER blijft zijn zelfde standpunt innemen en is tegen de verplichting die op de bevolking wordt gelegd. Nu echter het besluit is gevallen en het geen nut heeft om daartegen nog verder actie te voeren, zal hij vóór het voorstel van B. en W. stemmen. Dhr. 't Gilde heeft wel gezegd, dat de anti-rev. tegen dwang zijn, maar dat is niet zoo. Misschien dat er enkele personen een afwijkende houding aan nemen, die er overal zijn, maar in het program van de anti-rev. staat daar niets van in. Dhr. DIELEMAN wil er ook nog iets van zeggen, ofschoon er al veel onnoodig van gezegd is. Men weet, dat spr. tegen de wa terleiding is, maar nu op wettige wijze een besluit is genomen, kan hij als anti-rev. er niet aan mee werken om dat besluit omver te werpen. Spr zal nu het voorstel van B. en W. steunen. De VOORZ. zegt, dat er dus 2 voorstellen zijn, n.l. van B. en W., om het adres voor kennis geving aan te nemen, en van dhr. 't Gilde om de verplichting on gedaan te maken. Hij brengt het eerste, als zijnde van de verste strekking in stemming, dat wordt aangenomen 9 tegen 3 stemmen. Tegen dhrn. De Jonge, P. van Bendegem en 't Gilde. 2 e. Onder dit nummer komt voor het voorstel van B. en W. om ingevolge schrijven van Ged. St. de wijziging van de bouw verordening, dd. 8 Oct. jl., te corrigeeren. Dhrn. DE JONGE en *T GILDE wenschen geacht te worden daar tegen te hebben gestemd, waarna het voorstel zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. 2 h. Schrijven van Ged. St. om advies inzake de verlaging van de salarissen van burgemees ters, enz. Dhr. 'T GILDE ziet dit punt liever bij de begrooting behan deld. Hij wil dan mede namens de Chr. Hist, fractie voorstellen I om de volgende motie door dett Raad te doen goedkeuren AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1935 | | pagina 1